Najlepšie mikrofóny 2024 – recenzie, test, porovnanie

Či máte umeleckého ducha alebo nie, mikrofón sa môže zísť človeku ako talentovanému na spev, tak aj rečovo nadanému. Podstatné je vedieť, či hľadáte mikrofón pre zábavu, mikrofón pre deti, profesionálny mikrofón na spievanie alebo mikrofón do vášho domáceho štúdia. Vďaka mikrofónu môžete svoj hlasový prejav premeniť do elektronickej podoby. Ako si vybrať správny mikrofón? Na čo sa pri výbere zamerať? Aké typy mikrofónov poznáme?

Ako vybrať mikrofón?

Tí z vás, ktorí majú záujem zaobstarať si mikrofón na spev alebo pre nahrávanie zvukových záznamov, rozhovorov, podcastov alebo komentárov, určite sa vám oplatí vedieť, z čoho a ako vyberať. Už na úvod však treba povedať, že samotný akustický efekt nevytvára len mikrofón samotný a o výslednej kvalite rozhoduje niekoľko ďalších faktorov. Čo sa však týka mikrofónu, ak sa budete rozhodovať pre mikrofón na profesionálne účely, rátajte s vyššou investíciou. Naopak, ak vám postačí základný dynamický alebo kondenzátorový mikrofón pre zábavu a občasné karaoke, postačí vám štandard. Aké sú teda podstatné parametre výberu?

Najlepšie mikrofóny

Názov Hodnotenie Detail
Razer RZ19-03450100-R3M1   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Jabra Speak 710   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Yenkee YMC 1060   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Omnitronic M 22   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Mikrofóny – recenzie

Či už hľadáte mikrofón k PC, na mobil, na kameru, na spev alebo na zábavu pre deti, mali by ste si všímať nielen jednotlivé parametre, ale aj hodnotenia jednotlivých produktov. Vyskúšali sme viacero obľúbených modelov a pripravili pre vás krátke recenzie s plusmi a mínusmi. Dúfame, že vám budú pri rozhodovaní sa nápomocné.

Dôležité parametre výberu

Ak sa chystáte vybaviť vaše domáce štúdio, mikrofón s určitosťou nesmie chýbať. Rovnako ako keď sa rozhodnete nahrávať podcasty či točiť videá. Alebo možno chcete mikrofón, pretože zakladáte kapelu. Podstatné je vedieť, aký typ mikrofónu sa pre vás ideálne hodí. V neposlednom rade musíte poznať aj ďalšie technické parametre, ktoré vám vo výbere môžu pomôcť.

  • Základné typy mikrofónov
  • Špecifické typy mikrofónov
  • Smer snímania zvuku
  • Spôsob zapojenia
  • Technické parametre
  • Príslušenstvo

Pri výbere mikrofónu si treba uvedomiť aj faktory, tzv. paratizujúce javy, ktoré výslednú kvalitu zvuku ovplyvňujú a netýkajú sa len technických kvalít mikrofónu. Súvisia takisto so správnym zaobchádzaním. Samotné paratizujúce faktory si bližšie objasníme v ďalších odsekoch nášho sprievodcu výberom najlepšieho mikrofónu.

Typy mikrofónov

Mikrofóny sa delia na tri základné typy – dynamické, kondenzátorové a páskové. Čím sa vyznačujú?

Dynamické mikrofóny

Najznámejší a najrozšírenejší typ mikrofónu na trhu. Ide o univerzálny mikrofón, ktorý slúži na akustické ozvučenie pri bežnom moderovaní verejných eventov či podujatí. Majú pomerne silný výstupný signál, sú odolné a technicky nenáročné. Práve preto ich najčastejšie vidno na pódiách – spev, divadlo, moderovanie, snímanie zvukov hudobných nástrojov počas vystúpení.

Dynamický mikrofón na moderovanie

O samotný akustický prejav sa stará membrána s magnetom, ktorá pri zachytení zvukových vĺn pohybuje malou cievkou (malý tenký drôtik) v elektrickom poli a tá rozhýbe membránu. Aj preto sa takémuto mikrofónu hovorí elektromagnetický mikrofón. Veľmi dobre nahrávajú aj výbušné a agresívnejšie tóny (krik), čo je spôsobené nižšou citlivosťou. Frekvenčný rozsah je na hranici maximálne 15 kHz. Zvuk teda nie je najviac autentický, má pomalšiu odozvu a pri vysokých frekvenciách je výstup menej kvalitný. Takýto mikrofón na spev môže mať klasické káblové alebo bezdrôtové prevedenie (na batérie). Hovorí sa im aj tzv. handky – mikrofóny do ruky.

Kondenzátorové mikrofóny

Kondenzátorové mikrofóny sú primárne určené pri snímanie zvuku zblízka, no kvalitnejšie elektrostatické mikrofóny, ako sa im zvykne hovoriť, zvládnu reprodukovať – nahrávať i vzdialenejší audio zdroj. V mnohom závisí od smerovosti mikrofónu. Takéto mikrofóny majú vlastné (phantom) napájanie a pre svoju funkčnosť potrebujú 48 V zdroj. Dôvod je ten, že membrána, ktorá zabezpečuje akustický výstup, je súčasťou elektrického obvodu. Ich výstupný signál je zvyčajne slabší, no o lepší akustický výstup sa stará zabudovaný zosilňovač.

Tieto typy mikrofónov sa často využívajú v nahrávacích štúdiách na snímanie zvukov zblízka, podcastykomentárenahrávanie vokálov, vysokých tónov a mnoho iného. Od dynamického mikrofónu sa líši kondenzátorový mikrofón aj tým, že neobsahuje cievku. Akustické kmity pohybujú membránou, ktorá je súčasťou elektród kondenzátora a ten je pripojený k elektrickému obvodu. Zmenou polohy membrány sa mení i kapacita kondenzátora, čím vzniká schopnosť záznamu – reprodukcie zvuku. Ak si teda zariaďujete domáce štúdio, kvalitný kondenzátorový mikrofón je ideálnou voľbou. Častou voľbou pre začiatočníkov sú aj kondenzátorové mikrofóny s USB rozhraním.

Páskový mikrofón

Prakticky ich možno radiť do kategórie dynamických mikrofónov. Avšak, na rozdiel od klasických dynamických mikrofónov sú citlivejšie a zvukový výstup je autentickejší. Lepšie zachytáva vysoké i nízke frekvencie. Ich výhodou je vyrovnaný frekvenčný rozsah, ktorý pri kvalitných páskových mikrofónoch dosahuje aj viac ako 20 kHz. Základnou technologickou odlišnosťou je fakt, že namiesto membrány a cievky sa pohybuje úzky vodivý pásik a ten pri akustických vlnách rozochvieva elektromagnetické pole.

V mnohých štúdiách sa využíva pásikový mikrofón na nahrávanie zvukových efektov, ambientných zvukov, hudobných nástrojov, ale veľmi často sa páskové mikrofóny hodia aj pri nahrávaní speváckych duetov, pretože majú schopnosť zaznamenávať zvuk obojstranne vo vysokej kvalite.

Špecifické typy mikrofónov

Okrem z troch základných typov mikrofónov, rozdelených podľa technológie, si môžete vyberať taktiež zo špeciálnych druhov, ktoré sú určené na konkrétne použitie. Napr. na nahrávanie pod vodou, karaoke alebo nahrávanie zvukov počas natáčania filmu.

Piezoelektrický mikrofón

Ak by ste sa stretli s takýmto pomenovaním mikrofónu, vedzte, že tento druh mikrofónu neslúži na štúdiové účely. Ide o unikátny spôsob snímania zvuku u bezmembránových mikrofónov. Napríklad pri mikrofónoch, ktoré snímajú zvuky pod vodou. Sú veľmi odolné a dokážu snímať zvuk aj v ultrazvukovom pásme. Vďačia za to kryštálikom určitých látok, ktoré pri akustickom vlnení – deformácii vytvárajú elektrický signál. Zvuk je však veľmi skreslený, pretože dosahuje frekvenčný rozsah iba 60 až 10 000 Hz. Zvuk je teda pomerne nevyvážený.

Vodoodolný piezoelektrický mikrofón

Uhlíkový mikrofón

Pokojne ho možno označiť za akýsi prelom. V súčasnej dobe sa s týmto typom mikrofónu stretneme najbežnejšie pri telefónnej technike, a teda aj v dnešných moderných telefónoch. Dokáže snímať silný signál v obmedzenom frekvenčnom zábere od 200 do 4 000 Hz. Pre bežné telefonáty a nahrávanie hovorov sú jeho schopnosti úplne dostačujúce.

USB mikrofón – mikrofón k PC

Ide o univerzálny typ mikrofónu, ktorý používajú predovšetkým hráči pri streamovaní hier, ale takisto komentátori a svoje využitie majú i pri nahrávaní podcastov. Z hľadiska technológie snímanie ide o kondenzátorové mikrofóny s USB rozhraním. Ide neraz aj o štúdiové mikrofóny, ktoré stačí zapojiť do počítača alebo notebooku a môžete začať nahrávať. Zvukovú kartu majú integrovanú, takže nahrávať môžete kdekoľvek a kedykoľvek, kde máte k dispozícii USB rozhranie. Ide o veľmi populárne typy mikrofónov, ktoré majú vlastný stojan a najčastejšie bývajú položené na stole. Preto sa im hovorí aj stolné mikrofóny a v prípade hráčov ide o herné mikrofóny.

Mikrofón na mobil – klopový mikrofón

Ľudovo sa mu hovorí aj klopák, správne klopový mikrofón. Ten má samozrejme niekoľko využití. Jeho výhodou je, že má malé rozmery a je teda veľmi kompaktný. Pokojne ho môžete mať pripnutý k oblečeniu alebo ho pripevniť na kožu. Pomocou neho nahráte kvalitnejší zvuk, pretože ho môžete umiestniť v ideálnej blízkosti k zdroju zvuku. Slúžia na nahrávanie zvuku počas natáčanie filmov či reklamných spotov, ale často sa s nimi stretnete aj v divadle a iných podujatiach. Mnohí ľudia tento druh mikrofónu inštalujú i na svoje kamery.

Karaoke mikrofón

Jeho primárny účel je jasný. Podstatné je informovať sa, ako veľmi je karaoke mikrofón kompatibilný. Najčastejšie totiž ide o bezdrôtové verzie, ktoré možno spárovať s televízormimobilnými telefónmi alebo notebookmi. Nejde o profesionálne mikrofóny, zvyčajne sú lacnejšie a preto netreba očakávať prehnane vysokú kvalitu.

Najlepšie karaoke sety 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie karaoke sety 2024 – recenzie, test, porovnanie

Hľadáte oživenie vašich rodinných osláv, chcete u vášho dieťaťa podporovať záujem o hudbu alebo sa po večeroch nudíte a máte chuť si trochu zaspievať? Viete, čo potrebujete? Karaoke set! Toto zariadenie si získalo popularitu na celom sveet, vrátane našich zemepisných šírok. Prečítajte si, čo je to vlastne karaoke, ako ho vybrať a pri akých príležitostiach sa dá využiť. Najlepšie... Prečítať článok

Detský mikrofón

Mikrofón pre deti je vo svojej podstate hračkou. Hoci, je potrebné rozlišovať, v akom veku sa dieťa nachádza. Existujú mikrofóny pre najmenších, ktoré sú najčastejšie na batérie a zvýšeným akustickým prejavom dokážu dieťa zaujať. Pre staršie deti najčastejšie zoženiete menšie dynamické mikrofóny alebo práve vyššie spomenuté karaoke mikrofóny. Tie takisto nie sú pre dieťa zlou voľbou. Ak je mikrofón vnímaný ako hračka, určite neinvestuje do tohto vybavenia veľa. Záleží, či to dieťa so spevom myslí vážne alebo ide len o hranie.

Detský mikrofón

Lampové a FET mikrofóny

Ide skôr o technologickú odlišnosť týkajúcu sa predzosilňovačov. Pomenúvajú totiž typy predzosilňovačov dnešných mikrofónov. Staršie lampové mikrofóny sú náchylnejšie a časom sa opotrebúvajú. Zároveň táto technológia oproti modernejšej FET zvuk skresľuje. FET mikrofóny sú jednak na výrobu lacnejšie, konštrukčne menej komplikované, starnutie im neprekáža, vydržia horšie zaobchádzanie a majú čistejší akustický prejav. Dnes ide o častejšie využívanú technológiu.

Smer nahrávania zvuku

Pri mikrofónoch je dôležitým parametrom aj smer nahrávania zvuku. Podľa neho totiž zistíte nielen to, načo, ale aj kde ho môžete použiť. 

Viacsmerový mikrofón

Ide o guľový smer snímania zvuku, čo v jednoduchosti znamená, že mikrofón zachytáva zvukové vlny zo všetkých strán rovnako a používateľ teda nemusí mať obavy, že dva rovnako vzdialené zvuky v rovnakej tónine bude počuť v odlišnej kvalite. Nie je teda nutné, aby bol mikrofón niektorou stranou natočený k zdroju zvuku. Sníma zdroj zvuku, no takisto okolité zvuky. Kvalitnejšie mikrofóny dokážu tóny z pozadia potlačiť. Smerovosť takéhoto mikrofónu je vhodná pre nahrávanie akustických nástrojov alebo celých zborov, nahrávanie zvuku na konferenciách či koncertoch.

Kardionidná smerovosť

Čelový mikrofón, ktorému sa hovorí aj obličkový. Takýto mikrofón sníma zdroj zvuku, ktorý sa nachádza priamo pred ním. Akustické prejavy prichádzajúce zo zadnej strany tlmí – potláča. Najčastejšie sa používajú na spev alebo na nahrávanie komentárov či reklamných spotov a sloganov. Využitie má pre umelcov na pódiu, ako i v nahrávacom štúdiu.

Hyperkaridoidná smerovosť

Je v zásade vyšší level štandardného kardioidného mikrofónu. Hyperkaridoidná smerovosť pri nahrávaní zvuku značí, že mikrofón s takouto charakteristikou je ešte viac koncentrovaný na zvuk pred zdrojom, no sčasti nahráva i zvuk z jeho zadnej strany. Ideálne je mať takýto mikrofón, čo najbližšie k zdroju zvuku. Zmysel má na miestach, kde je zlá akustika a zvuk sa odráža.

Smerová charakteristika

V podstate ide o jednosmerový mikrofón, ktorý sníma zvuk iba z jednej strany. Potláča teda zvuk na pozadí a rovnako tak zvuk zo strán. Je potrebné byť čo najbližšie k časti, kde zvuk mikrofón sníma. Inak je zvukový záznam nekvalitný a skreslený.

Kondenzátorový mikrofón v štúdiu

Úzko smerová charakteristika

Najlepšie potláča všetky zvuky z pozadia. Na druhej strane je horšia akustická frekvencia a jej rozsah. Je potrebné, aby zdroj zvuku bol v ideálnej vzdialenosti. Tento druh mikrofónu často poznáme zo seriálov či filmov. Klasický mikrofón na dlhej teleskopickej tyči, ktorý je umiestnený nad hercami s huňatým tlmičom.

Osmičková smerovosť

Vyvážený záznam zvuku ako z čelnej, tak i zadnej strany. Najviac potlačené sú akustické prejavy zo strán. Vhodný je pre snímanie dvoch zdrojov zvuku, ideálne umiestnený medzi dvoma zdrojmi – osobami.

Možnosti pripojenia

Najjednoduchšou možnosťou pripojenia mikrofónu je Jack konektor. Ten môže byť klasický 3,5 mm alebo 6,3 mm. Pohodlne ho pripojíte k počítaču alebo DJ pultu a iným zariadeniam. Veľmi častým spôsobom pripojenia sú aj USB porty. Predovšetkým, ak ide o herné, stolové mikrofóny. Ich využitie je však veľmi univerzálne.

Typickým konektorom, cez ktorý sa mikrofóny často pripájajú, je XLR konektor. Ide o profesionálne zapojenie, ktoré je najkvalitnejšie a najspoľahlivejšie. XLR konektor môže mať dva alebo tri piny. Samica má tri zásuvky, do ktorých sa piny strčia a všetko je pripojené. Pochopiteľne, samec má tri vývody.

Spomenúť môžeme ešte aj tzv. phantom napájanie, o ktorom sme sa zmieňovali pri kondenzátorových mikrofónoch. Podľa neho sa tieto mikrofóny označujú aj ako phantom power. Toto napájanie má 48 V a preto je potrebné, aby ho kondenzátorový mikrofón mal k dispozícii, inak jeho funkčnosť nemusí byť správna.

Dôležité technické parametre

Okrem vyššie uvedených parametrov je potrebné sledovať i ďalšie technické parametre, ktoré informujú o kvalite a výkone daného zariadenia. V prípade mikrofónov sa všetko točí okolo akustických prejavov a je potrebné, aby ste sa v nich dokázali orientovať.

Veľkosť membrány

Priemer membrány je dôležitý hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade, menšie membrány a mikrofóny, ktoré ich majú, nahrávajú ostro a presne, na druhej strane sú teda aj citlivejšie a produkujú vyšší šum. Väčšia membrána pre zmenu tento aspekt eliminuje, čo je veľkou výhodou. Menšou nevýhodou je horšie snímanie výšok. Takéto mikrofóny sa však na spev používajú len zriedka. Dalo by sa povedať, že väčšia membrána pri nahrávaní pokryje ideálne hlboké, nízke – basové tóny a, naopak, mikrofóny s menšou membránou nasnímajú skôr zvuky, kde sa nachádzajú výraznejšie výšky.

Citlivosť

Nedá sa s určitosťou povedať, že čím vyššia citlivosť, tým lepšie. No rozhodne, čím je citlivosť mikrofónu vyššia, tým menej práce vám zostane pri následnej úprave, pretože ľahšie eliminujete šum. Vyššia citlivosť mikrofónu totiž spôsobí, že reaguje na akustické podnety v istej úrovni a tým pádom zvuk zaznamená a bežný okolitý šum eliminuje. Uvádza sa buď v decibeloch – dB, alebo v milivoltoch na pascal (mV/Pa).

Strieborný karaoke mikrofón

Akustický tlak – SPL

Medzi muzikantmi a špeciálne spevákmi sa hovorieva, že nie každý mikrofón zvládne rovnaký „nátlak“. Tým sa myslí práve akustický tlak, ktorý dokáže mikrofón spracovať. Ide o maximálnu hodnotu, ktorú dokáže technologicky mikrofón nasnímať v najvyššej kvalite. Napríklad pri nahrávaní bicích nástrojov. Ak by bola táto hodnota, tzv. SPL, vyššia, zvuk by bol menej kvalitný a skreslený.

Impedancia

Nominálna impedancia je technický údaj, ktorý sa udáva v ohmoch. Ide o dôležitý údaj, ktorý sa týka správneho zapojenia. Ide o hodnotu výstupného odporu v elektrickom obvode mikrofónu voči pripojenému vodiču. Podstatný tento údaj je, ak je mikrofón pripojený k predzosilňovaču. Minimálna impedancia by podľa všeobecného štandardu mala byť 5-krát vyššia ako výstupná impedancia predzosilňovača.

Pre jasnejšie vysvetlenie, často sa stáva, že bez toho, aby mikrofón niekto používal, ide aj bez rozprávania doň vysoká hladina šumu. To môže byť spôsobené práve skreslenou frekvenčnou charakteristikou vďaka nesprávnemu zapojeniu a zlej hodnote impedancie.

Šum mikrofónu

Prirodzene, ak výrobca udáva parameter hodnoty šumu, vychádza z presvedčenia, že je mikrofón správne zapojený a správne sa používa. Ak výrobca udáva maximálnu hodnotu šumu, tento údaj je uvádzaný v decibeloch – dB.

Nežiaduce zvukové vady

Hovorí sa im aj parazitujúce efekty alebo javy. Ide totiž o neduhy, ktoré často sprevádzajú snímanie zvuku a znižujú jeho kvalitu. Častým problémom je retnica alebo ľudovo povedané, pľuvanec. Ide o typické zvýraznenie hlásky B alebo P, čo vo výslednej nahrávke pôsobí, ako by človek tieto hlásky zdôrazňoval zámerne. Vtedy sa môže javiť, že človek do mikrofónu doslova pľuje. Preto sa používa, tzv. pop filter, ktorý tento neduh dokáže potlačiť. Ide o pomyslený tlmič, ktorý je umiestnený pred mikrofón. Tento problém však v drvivej väčšine nemajú viacsmerové mikrofóny.

Často sa objavuje aj proximity efekt, ktorý je spôsobený skôr nesprávnym zaobchádzaním s mikrofónom a to je práve vtedy, ak je zdroj príliš blízko k mikrofónu alebo naopak príliš ďaleko. Hlas, resp. zvuk je následne akoby stále v hlbokej tónine, čo znižuje kvalitu zvuku a spôsobuje značné skreslenie farby zvuku.

Príslušenstvo

Ak už viete, aký mikrofón si zvoliť, mali by ste rozmýšľať aj nad príslušenstvom k nemu. Napr. puzdro a kryt proti vetru budete potrebovať, ak plánujete mikrofón používať vonku.

Stojany na mikrofón

Vybrať tie je často zložitejšie ako vybrať samotný mikrofón. Prirodzene, zvážiť musíte najskôr, pre aký účel a v akej pozícii mikrofón budete používať. Dôležité je následne sledovať spôsob upevnenia, materiál a takisto výškové nastavenia a stabilitu stojanu. Ak ide o dynamický mikrofón umiestnený v stojane, oplatí sa investovať do stojana s násuvnou hlavicou a takisto, aby bolo rameno polohovateľné. Taktiež sú praktické stojany s výškovým nastavením. Pri kondenzátorovom mikrofóne sa využívajú tzv. pavúky, čo sú odpružené stojany, ktoré eliminujú akékoľvek prenášanie zvukov, vibrácií či rezonancií, ktoré by mohol mikrofón snímať.

Mikrofón so stojanom

Umiestnenie mikrofónu má na výslednú kvalitu nahrávania významný vplyv. Pred nahrávaním vždy vyskúšajte, či je mikrofón v správnej polohe a záznamy porovnajte.

Pop filter

Nie, nejde o žiadny efekt hudobného žánru, ale o efektívnu pomoc, ktorá výrazne napomôže k zvýšeniu kvality výslednej nahrávky. Eliminuje totiž vyššie spomínanú retnicu. Teda efekt hlások B a P (pľuvanie). Pop filter – pľuvadlo zachytí tieto dynamické a pľuvavé prejavy a zabráni teda neželaným dopadom na výslednú kvalitu nahrávky. Navlieka sa buď priamo na mikrofón, alebo sa umiestňuje pred jeho čelnú stranu.

Kryt proti vetru

Vankúše alebo klaunov nos. To sú presne kryty na mikrofón proti vetru. Často ich vídať u televíznych reportérov alebo moderátorov. Vo výraznej miere totiž eliminujú napríklad nárazy vetra, pri ktorých sa za bežných okolností membrána rozpohybuje a vytvára nepríjemný zvuk.

Puzdro

Súvisí predovšetkým s kompaktnosťou a prípadne nutnosťou cestovania s mikrofónom. Rozhodne je však puzdro dôležité. Niektoré, napr. kondenzátorové mikrofóny, sú menej odolné, a teda pre takýto typ mikrofónov je puzdro rozhodne dobrá voľba.

Kabeláž

Ideálne, ak sú napájacie káble dodávané priamo výrobcom. Profesionálni výrobcovia dodávajú často i náhradné káble, pretože pri častom zaobchádzaní sa káble ohýbajú, motajú sa, čo má časom vplyv na ich funkčnosť a verte či nie, ale aj zlý kábel či konektor môžu mať na svedomí horšiu kvalitu akustického prejavu mikrofónu.

Populárni výrobcovia

Na trhu v segmente mikrofónov sa konkurencia takisto rozrastá. No je treba povedať, že je niekoľko značiek, ktorým používatelia veria už desaťročia, pretože ide o overenú záruku kvality. Vo svete je extrémne populárny austrálsky výrobca Rode. Ten pôsobí takmer po celom svete a využíva najmodernejšie technológie. Zároveň ponúka široké spektrum svojich produktov.

Druhým veľmi obľúbeným je značka Yenkee, ktorá má vo svojom portfóliu naozaj bohatú ponuku rôznych typov mikrofónov v rôznych cenových reláciách. Opäť patrí k jedným z najobľúbenejších na trhu. K populárnym patrí i značka Auna. Cenovo dostupnými a kvalitnými mikrofónmi, predovšetkým tými hráčskymi, sa prezentuje výrobca Trust.

Cena mikrofónu

Rozpätie cien pri mikrofónoch je veľmi široké. Lacné detské mikrofóny alebo verzie karaoke mikrofónov si kúpite už od 10 až 20 eur. Samozrejme, ak sa zameriame na istý štandard a profesionálne mikrofóny, dostaneme sa na iné sumy. Základné modely mikrofónov, nie na profesionálne použitie, budete loviť v cenovej kategórii do 50 eur. Vysokú kvalitu štúdiového formátu však nečakajte. Natrafíte tu aj na menej kvalitné stolové mikrofóny.

Ak sa pozrieme na modely do 150 eur, očakávať už možno vyššiu kvalitu a dostanete sa aj k produktom overených značiek. Samozrejme, ak začneme hovoriť o mikrofónoch pre štúdiové účely, pokojne sa dostanete na hranicu do 700 eur. Kondenzátorové mikrofóny s kvalitným frekvenčným rozsahom alebo dynamické mikrofóny so slušnou kvalitou.

Ak ideme k skutočne profesionálnym modelom, ktoré sú určené pre nahrávacie štúdiá, snímanie zvukov pre podcasty, umelcov, hudobné účely a podobne dostávame sa do širokého rozpätia od 700 do 5 000 eur. V tejto cenovej relácii zoženie tie najkvalitnejšie bezdrôtové mikrofóny s vysokým frekvenčným rozsahom a takisto príslušenstvom.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa kúpiť mikrofón, stále však máte ohľadom jeho výberu a používania otázky? Na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať.

Nemám s mikrofónmi žiadne skúsenosti. Aký typ je pre mňa vhodný?

Začiatočníkom a nenáročným používateľom odporúčame vyberať spomedzi dynamických mikrofónov. Ide o univerzálne zariadenie, ktoré vám postačí na bežné používanie.

Je vhodnejší mikrofón na mobil alebo redukcia na zapojenie profesionálneho mikrofónu do mobilu?

Špičkové telefóny majú vstavaný mikrofón, ktorý je porovnateľnej kvality s externým mikrofónom pre mobily. Ak máte starší model telefónu, externý mikrofón na mobil vám poskytne pomerne kvalitný zvuk. Pokiaľ však chcete naozajstnú kvalitu zvuku, redukcia na zapojenie profesionálneho mikrofónu do mobilu bude lepšou voľbou. V tomto prípade treba rátať s relatívne vysokou cenou a vyššou hmotnosťou.

Môžem klasický mikrofón použiť aj na karaoke?

Samozrejme, môžete, ak vami vybraný mikrofón podporuje karaoke formáty.

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 09.09.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

10/07/2022 10:40
Ivan

Jabra Speak 710 sa hodí aj pre profi použitie. Oceňujem jednoduchosť pripojenia, možnosť mať aktívne dve zariadenia súčasne, napr. počítač aj mobil. Mikrofón aj reproduktor sú kvalitné. A vďaka zabudovanému repráku je možné ho používať aj ako prenosný reproduktor. Na to, že je pomerne malý, hrá prekvapivo dobre. Plus dávam za výdrž batérie aj za nízku hmotnosť zariadenia. Mínusom je nutnosť manuálneho prepínania medzi aktívnymi zariadeniami.

11/10/2021 09:53
Marcela

Na základe dobrých recenzií som si kúpila mikrofón Yenkee YMC 1030 a zatiaľ funguje perfektne. Má veľmi dobrý zvuk, no konštrukčne ja na tom horšie, pretože stojan pôsobí labilne, je z nejakého lacného materiálu. Plusom je dobrá cena a ľahká inštalácia aj používanie.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok