Najlepšie rebríky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Nebojte sa, výber rebríka nie je žiadna atómová veda a nemusíte sa báť, že by ste sa na vytúžené miesto mimo váš dosah nedostali. Ponuka rebríkov sa však za posledné roky znásobila a už to nie je iba o jednoduchých rebríkoch či štafliach. Každý rebrík dnes plní určité funkcie a je určený na konkrétny druh práce. Nehovoriac o materiáloch a kvalite, ktorou dané rebríky oplývajú. Ak sa teda chystáte na nákup rebríka, oplatí sa poznať parametre, ktoré kvalitný rebrík bezpodmienečne musí spĺňať.

Ako vybrať rebrík?

Potrebujete dosiahnuť na hornú poličku v špajze, vymeniť lustrovú žiarovku v obývačke alebo sa chystáte maľovať, možno je potrebné vyčistiť odkvap alebo idete oberať úrodu zo stromov či robiť jesenný strih v ich korunách. Na každý účel je možné použiť konkrétny rebrík a presne to si pri výbere musíte uvedomiť aj vy. Neexistuje úplne univerzálny rebrík, ktorý ideálne splní všetky vaše požiadavky. Aby ste sa pri výbere nestratili, spoznajte radšej, aké typy rebríkov na trhu, aký rebrík je vhodný na maľovanie a aký pre zmenu na majstrovanie okolo domu či do záhrady.

Najlepšie rebríky

Názov Hodnotenie Detail
Proteco 10.66-3-11-KR   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Venbos Hobby, 3 × 11   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Fieldmann FZZ 4107   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Elkop VHR 3 x 8 Trend   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt

Rebríky – recenzie

Či už rozmýšľate nad teleskopickým alebo multifunkčným hliníkovým rebríkom, mali by ste sa pri výbere zamerať taktiež na skúsenosti používateľov. Napriek tomu, že rebrík dobre vyzerá a sľubuje dobré príslušenstvo, nemusí byť jeho využitie veľké. Pozreli sme sa na niekoľko obľúbených modelov rebríkov, dúfame, že vám naše recenzie s výberom pomôžu.

Hobby alebo profesionál?

Práve v prvom kroku je potrebné zvážiť samotný účel použitia. A tu sa dostávame k prvému deleniu. Rebrík budete využívať ako hobby domáci kutil pre drobnejšie práce okolo domu alebo ste profesionál, remeselník či majster, ktorý rebrík bude využívať pravidelne na pracovné účely? Ak budete využívať rebrík ako domáci majster, stačí, ak sa poobzeráte po hobby kategórii rebríkov a nebudete cenovú politiku tlačiť do extrému.

Pouvažujte, či potrebujete rebrík do bytu – domu pre výmenu žiaroviek, umývanie okien alebo opravu fasády, čistenie odkvapu, či ho využijete aj v záhrade pre oberaní úrody a strihaní stromov. Je rozdiel skladovať v byte štafle, malé obojstranné rebríky, alebo výsuvné trojdielne konštrukcie. Určite teda veľký výsuvný rebrík s plošinou nebudete skladovať v byte. Preto uvažujte prakticky a berte do úvahy aj využitie rebríka v exteriéri alebo v interiéri.

V prípade profesionálnych rebríkov už bude dôležité myslieť na všetky parametre, no rolu rovnako zohráva i samotný účel rebríka.

Materiál rebríkov

Doba ručne a svojpomocne pozbíjaných rebríkov z dreva sa už dávno skončila a dnes je drevo ako materiál pri výrobe rebríkov na ústupe. Drevené rebríky sú síce lacnejšie, no ich nevýhodou je vyššia hmotnosť, horšia odolnosť, kratšia životnosť a takisto zvyčajne ide o jednoduché rebríky, dvojdielne alebo maliarske štafle, ktorými sa do vyšších výšok aj tak nedostanete.

Hliníkový dvojdielny rebrík s lankom

Dominantným materiálom sa na trhu stal hliník. Výhodou je jeho nízka hmotnosť, vysoká odolnosť a v neposlednom rade aj variabilita, ktorú tento materiál ponúka. Prekvapivo sú mnohé modely, ktoré sú aj cenovo dostupné. Vďaka variabilite na trhu nájdete štafle, malé schodíky, jednoduché, ale aj dvojdielne či trojdielne rebríky. Zriedkavé nie sú ani rebríky vyrobené z ocele. Pochopiteľne však treba rátať s vyššou hmotnosťou kvôli robustnejšej konštrukcii. Veľkým pozitívom je však bezpochyby životnosť a ešte lepšia stabilita.

Typy rebríkov

V obchodoch natrafíte na rôzne typy rebríkov. Nielen čo sa týka výrobcov či farieb, ale predovšetkým ide o samotnú konštrukciu. Od klasických jednostranných rebríkov až po trojdielne s výsuvným mostíkom či zábradlím. Pred výberom zohľadnite predovšetkým vaše potreby a účel, na aký bude rebrík používaný.

Jednoduchý rebrík

S týmto typom rebríka sa už väčšina ľudí určite stretla. Klasická kovová, drevená alebo hliníková konštrukcia s niekoľkými priečkami. Ich počet závisí od samotnej výšky rebríka. Jeho nevýhodou je, že je vždy potrebné ho o niečo oprieť. Buď o strom, fasádu, alebo iný pevný a stabilný podklad. Pri jeho používaní je riziko úrazu vyššie, keďže nejde o samonosnú konštrukciu.

Dvojdielny rebrík s lankom – Áčko

Klasický rebrík do A. Mnohí mu dávajú aj pomenovanie dvoják alebo štafle. V tomto prípade však platí, že dvojdielny rebrík býva spravidla väčší ako napr. maliarske štafle. Ide o rebrík, ktorý sa skladá z dvoch častí, pričom priečky môžu byť iba na jednej alebo na oboch stranách. Spojený je hore dvoma časťami a v spodnej časti sú pre lepšiu stabilitu textilné popruhy. Nemusí sa o nič opierať, stabilita je lepšia. Takisto môže ísť o drevené, hliníkové alebo oceľové prevedenie.

Trojdielny výsuvný rebrík

V tomto prípade drevené konštrukcie nájdete len zriedka. Zvyčajne ide o hliníkové alebo oceľové konštrukcie, aby bola zabezpečená, čo najvyššia stabilita. Spravidla ide o najuniverzálnejšie rebríky a veľmi obľúbené. Ich variabilita je ich najsilnejšou stránkou. Vďaka výsuvnej konštrukcii sa dostanete naozaj vysoko. V klasickej polohe dostanete tradičné áčko a tretí diel vám umožní navýšiť dosah. O zaistenie rebríka sa starajú kovové – hliníkové kliny. V spodnej časti sú textilné popruhy.

Trojitý výsuvný rebrík

Štafle

Tradičné štafle takisto zrejme pozná každý. Svoje uplatnenie nájdu v byte či dome pri bežných prácach. Výmena žiarovky, upratovanie, umývanie okien či maľovanie alebo drobné kutilské práce. V tomto prípade treba hovoriť o štafliach s menšími rozmermi, nejde o dvojdielne – áčkové rebríky. Opäť môže byť konštrukcia riešená jednostranným rebríkom alebo môže ísť o obojstranné prevedenie s priečkami na oboch stranách. Konštrukčne môžete nájsť lacnejšie drevené modely, ale rovnako tak oceľové alebo hliníkové prevedenie.

Teleskopický rebrík

Za teleskopický by sa dal považovať každý rebrík, ktorý má výsuvnú konštrukciu. V tomto segmente je však reč o teleskopických rebríkoch menších rozmerov, ktoré sa zmestia doslova pod posteľ či do skrine. Vyrobené sú buď to z hliníka, alebo odolného PVC plastu. Takéto rebríky sa pohodlne zmestia i do auta. Výhodou je nízka hmotnosť a rýchle zloženie – rozloženie. Nájdete však aj teleskopické modely s dosahom okolo 5 metrov.

Kĺbový rebrík s plošinou

Ako je už z názvu zrejmé, výhodou sú práve kĺby, ktoré konštrukcia využíva pre lepšiu variabilitu. Najčastejšie ide o hliníkové rebríky, ktoré disponujú možnosťou vytvoriť stabilnú plošinu. Na prvý pohľad ide o klasický rebrík do A. Využívajú ho predovšetkým remeselníci, pretože vďaka kĺbom z neho možno urobiť i jednoduché lešenie. Zároveň je tento typ rebríka pomerne skladný, hoci sa skladá z viacerých častí.

Schody

Ide o maličké typy rebríkov, ktorú disponujú troma až piatimi priečkami, ktoré môžu byť plné, v takom prípade je rebrík neskladný alebo môže ísť o širšie priečky, ktoré sú kompaktné. Ich výhodou sú práve široké nášľapné plochy. Nie sú stavané na prácu vo výškach, ale skôr plnia opornú funkciu. Napríklad v knižniciach či firemných archívoch.

Hliníkové schody

Výška rebríka

Na výšku rebríka sa treba dívať komplexne a samotnú výšku možno rozdeliť na tri základné parametre. Prvým výškovým parametrom, ktorý si treba všímať, je celková dĺžka rebríka. Pri celkovej dĺžke však nejde o prakticky využiteľnú výšku. Ak je teda výška rebríka, nezáleží, či ide o jednoduchý alebo viacdielny rebrík, napríklad 8 metrov, využiteľná výška je o 20 až 30 percent nižšia.

Tým sa dostávame k druhému výškovému parametru, a tým je oporná výška. Pri používaní je rebrík spravidla pod uhlom 65 až 75 stupňov. Rebrík sa môže dotýkať pevnej plochy alebo je v polohe áčka. Takáto poloha je vyhodnotená ako bezpečná a aj preto treba rátať, že ak je celková dĺžka 5 metrov, využiteľná výška bude o 10 až 20 cm nižšia.

Ak je reč o práci s rebríkom, tretím výškovým parametrom je pracovná výška. Štandardne ide o výšku, do ktorej dosiahne priemerne vysoký človek. Ak teda máte plochu, kde potrebujete dosiahnuť do výšky 4 metre, nepotrebujete rebrík s rovnakou dĺžkou. Postačí vám rebrík s dĺžkou okolo 3,20 metra. Pracovná výška sa v prípade rebríkov definuje na základe tretej priečky zhora.

Šírka rebríka – priečky

Šírky priečok a rozostupy medzi nimi musia – mali by dodržiavať štandardizované normy stanovené Európskou úniou. Šírka priečky by sa mala vždy pohybovať (nášľapná plocha) okolo hranice minimálne 22 – 30 mm. Priečky – poschodia by od seba nemali byť vzdialené na viac ako 25 až 30 cm. Predovšetkým, ak ide o rebríky väčších rozmerov.

Hmotnosť rebríka

Hmotnosť rebríka sa v mnohom odvíja od samotnej konštrukcie, materiálov i veľkosti rebríka. Najľahšie sú plastové teleskopické rebríky. Medzi pomerne kompaktné možno radiť i hliníkové štafle alebo menšie drevené štafle. Hliníkové rebríky sú pomerne ľahké. Samozrejme, závisí od celkovej dĺžky. Najvyššou hmotnosťou oplývajú oceľové rebríky či rebríky kĺbové s plošinou. Väčšiu hmotnosť majú i strechárske rebríky.

Schodíky – štafle

Európska bezpečnostná norma

Ide o legislatívny predpis nariadený Európskou úniou. Európska norma EN 131 (1-3) jasne definuje, aké normy musí kvalitný – bezpečný rebrík spĺňať:

  • Minimálna povolená hrúbka použitého materiálu nesmie byť tenšia ako 1,2 mm.
  • Svetlá šírka rebríka musí byť minimálne 28 cm a vonkajšia šírka minimálne 34 cm.
  • Prierez priečky by mal byť v minimálnej hodnote 20 x 20 mm.
  • Vzdialenosť medzi jednotlivými priečkami (schodíkmi) by mala byť v každom mieste jednotná a mala by byť na úrovni minimálne 250 mm a maximálne 300 mm.
  • Výška nášľapu (prvý schod) je odporúčaná v minimálnej výške jednej polovice z odstupov priečky.
  • Nosnosť na jednu priečku musí byť minimálne 150 kg.

Príslušenstvo a ďalšie vybavenie

Pri práci s rebríkom, predovšetkým ak ide o profesionálne rebríky, možno natrafiť i na ďalšie zaujímavé vybavenie, ktoré vám môže prácu výrazne uľahčiť. Reč je napríklad o nášľapnej plošine, ktorú možno prichytiť na jednotlivé priečky, rozšíriť tak nášľapnú plochu. Strechári často využívajú kovové upevňovacie háky s kolieskami pre efektívnejší pohyb na streche.

Pri jednoduchých rebríkoch sa využívajú fasádne opierky, ktorými možno oprieť rebrík o stenu a neušpiniť ju a ani nepoškodiť. Ak pracujete na mäkkom podklade (podmočená tráva), praktické sú pätky s hrotom, ktorými sa pripevnia konce rebríka a zlepší sa tak celková stabilita. Na klzkom povrchu pre zmenu možno použiť protišmykové pätky. Praktické sú aj V profily a odvaľovacie profily v prípade, že sa chcete opierať o rebrík. Špeciálne adaptéry zabezpečia, že rebrík o stĺp upevníte a získate tak lepšiu stabilitu.

Cena rebríka a obľúbené značky

Koľko si máte vo vašom rozpočte pripraviť? Rozhodne nečakajte, že vás kúpa rebríka má zruinovať. Pre základné použitie do bytu a domácnosti, štafle alebo menšie dvojdielne rebríky z hliníka alebo dreva kúpite už od 30 eur. Ak pôjdeme k základným kategóriám jednoduchých rebríkov alebo dvojdielnych – áčkových rebríkov, pripravte si sumu okolo 50 – 80 eur. Okolo hranice 100 eur už zoženiete kvalitné trojdielne rebríky.

Áčkový drevený rebrík na maľovanie

Kvalitnejšie profesionálne rebríky s výsuvnou konštrukciou, najčastejšie hliníkové konštrukcie, kúpite do 150 eur. Ide o rozumný pomer medzi kvalitou a cenou. Vyššie cenové triedy nad 150 eur sú už v mnohom ohľade ponúkané s príslušenstvom, napríklad držiakom na auto, upevňovacími pätkami a podobne. Takisto ide o rebríky s nadštandardnou výškou a nosnosťou.

Výrobcov je na trhu nespočetné množstvo, no za spomenutie určite stoja značky rebríkov G21AlveElkopVenbos alebo menej známe Proteco, ktoré sa orientuje na zložitejšie konštrukcie rebríkov pre remeselné využitie.

Ako rebrík správne používať?

Základom pre správne používanie rebríka je bezpečnosť. Práca vo výškach je vždy nebezpečná a preto opatrnosti nikdy nie je dosť. Prvou zásadou je zvážiť, na akom podklade má byť rebrík postavený. Pevný podklad je ideálny, ak však je podklad mäkký alebo rozmočený, nájdite mu takú polohu, aby bol rebrík v opretom či rozloženom stave čo najviac stabilný. Prípadne použite kotviace pätky. Ideálne však je, ak sa rebrík opiera o pevné plochy.

Pri rozkladacích rebríkoch by A profil mal byť vždy rozložený na plnú šírku. Textilné popruhy musia byť napnuté. Takisto dbajte na správny uhol sklonu, predovšetkým v prípade jednoduchých rebríkov.

Pri práci na rebríka musíme rozlišovať jednoduché a komplikované práce, no stále ide o fakt, že pri práci vo výške je potrebné na bezpečnosť myslieť vždy. Dbajte na správnu obuv s protišmykovou podrážkou. Nikdy na rebrík nelezte v šľapkách či papučiach. Podrážka musí byť pevná a noha stabilne zafixovaná. Na rebrík vždy vystupujte čelom ku konštrukcii, nikdy nie naopak. Prekračovať by ste nemali ani maximálnu úžitkovú hmotnosť rebríka.

Odporúča sa vystupovať na maximálne tretiu priečku zhora pri práci na rebríku. Pri rebríkoch s vyšším dosahom, ktoré sa skladajú z viacerých častí, maximálne na piatu priečku zhora.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rebrík sa doma mať rozhodne oplatí. Pri výmene svetla, maľovaní, ale aj upratovaní ide o neoceniteľného pomocníka. Aby sme vám výber ešte viac uľahčili, odpovedali sme na časté otázky záujemcov o kúpu rebríka.

Aký je rozdiel medzi hobby a profesionálnym rebríkom?

Zvyčajne sú hobby rebríky vyrábané zo zváraných profilov, pričom zvary majú na každej strane rovnakú hrúbku. Profi rebríky majú extrudovaný profil, kratšie a viac namáhané strany majú silnejšie steny ako tie dlhšie. Rebrík je pevnejší, ale aj ťažší.

Ako rebrík správne postaviť?

Rebrík by mal stáť na rovnom a nepohyblivom podklade. Dbajte o to, aby sa nešmýkal. Priečky a stupne rebríka musia byť vodorovne, aby pri státí na ňom nedošlo k preklopeniu na jednu stranu.

Akú výšku rebríka potrebujem?

To závisí od toho, na čo rebrík budete používať. Treba si všímať opornú a pracovnú výšku rebríka. Oporná výška je cca o 10-20 cm menšia ako samotná dĺžka rebríka, keďže rebrík sa k stene stavia pod uhlom 70-80 ° (jednoduché rebríky). Pracovná výška vám prezradí výšku, do ktorej dosiahne priemerne vysoký človek, keď stojí na 3. priečke zhora.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(88%)
Dátum publikovania: 26.08.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 14.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/06/2022 10:43
Palino

Mám hliníkové schodíky OEM AL 4 (820 MM). Sú ľahké, no zároveň stabilné. Nosnosť je až 150 kg, čo je postačujúce. Schodíky majú štyri priečky a páči sa mi protišmyková úprava. Vzhľadom k cene som s výberom spokojný. Schodíky sa ľahko prenášajú.

28/11/2021 08:58
Gabika

Mám hliníkové schodíky so štyrmi stupňami a som s nimi veľmi spokojná, na domáce použitie úplne stačia. Schodíky sú praktické a ľahké na prenášanie, no zároveň je rebrík pevný a stabilný. Za tú cenu je to vynikajúci tovar. Pomáhajú mi napríklad pri vešaní záclon, pri výmene žiaroviek a ďalších drobných prácach v dome alebo okolo domu.

28/07/2021 15:09
Dodo

Mám trojdielny univerzálny rebrík ELKOP VHR 3 x 8 TREND a som s ním spokojný. Rebrík je vyrobený z hliníka, je stabilný a má multifunkčné využitie. Spĺňa svoj účel, využívam ho na záhrade pri zbere ovocia a tiež v domácnosti, ak potrebujem niekam dosiahnuť či niečo opraviť. Oceňujem, že na koncoch sú protišmykové úchytky, vďaka ktorým mám pocit bezpečnosti. Rebrík je navyše vyrobený na Slovensku, takže žiadne - Made in China. Nosnosť je až 150 kilogramov, preto ho v pohode využije aj zavalitejší chlap. Hmotnosť samotného rebríka je menej než 12 kg, takže sa mi ľahko prenáša na potrebné miesto. Myslím si, že v pomere ceny a kvality ide o vydarený produkt, ktorý odporúčam aj ostatným kupujúcim.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok