Najlepšie kúpeľňové radiátory/radiátory do kúpeľne 2024 – recenzie, test, porovnanie

Riešite aktuálne možnosti vykurovania kúpeľne v byte či dome? Uvažujete nad tým, aký typ kúrenia ideálne zvoliť, aby ste v kúpeľni mali želanú teplotu? Riešení môže byť viac, no jedným z nich je aj elektrický radiátor do kúpeľne. Populárnym riešením je práve rebríkový radiátor na stenu. Ako si správne vybrať a čo pred výberom zvážiť? Je možné používať takýto radiátor aj mimo vykurovacej sezóny? Pomôžeme vám s výberom.

Ako vybrať radiátor do kúpeľne?

Chlad v kúpeľni nie je nič príjemné. Zvlášť, ak potom, čo si vychutnáte relaxačný horúci kúpeľ alebo teplú sprchu, pocítite zimu. Chladné kúpeľne sú komplikáciou, ktorú riešia predovšetkým ľudia v starších bytoch či domoch. Takéto komplikácie sa však dajú pomerne jednoducho a rýchlo vyriešiť. Populárne sú kúpeľňové radiátory – vykurovacie rebríky, ktoré sú nielen vykurovacím telesom, ale zároveň poslúžia i ako praktický vešiak na uteráky a plnia i estetický účel.

Najlepšie kúpeľňové radiátory

Názov Hodnotenie Detail
Sapho Egeon EG612BR   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Anima Oliver SIKODHR6001600   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Thermal Trend KH6001320SBL   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Thermal Trend KH 1320 x 600 mm   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Anima Titus TI5501250CRS   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Radiátory do kúpeľne – recenzie

Kúpeľňový radiátor nie je len praktickou, ale aj estetickou záležitosťou. V kúpeľni by nemal pôsobiť ako päsť na oko, mal by ladiť s ostatným zariadením, avšak zároveň byť estetický príjemný a zaujímavý. Naše recenzie vám s výberom pomôžu.

Účel a využitie radiátora

Primárne je potrebné rozmýšľať nad tým, aký tepelný výkon musí vykurovacie teleso dosahovať, aby samotný priestor vykúrilo. Rebríkový radiátor totiž nemusí riešiť automaticky problém s chladom. Jeho schopnosť je limitovaná aj výmerou kúpeľne.

Výkon hrá teda dôležitú rolu. Ak vám stačí menší rebríkový radiátor, ktorý bude zároveň slúžiť ako sušiak uterákov, hľadajte modely so slabším výkonom a širšími medzerami. Čím je radiátor väčší a má viac priečok, tým viac uterákov dokážete sušiť naraz. Ak požadujete, aby elektrický radiátor do kúpeľne bol primárne zdrojom tepla, hľadajte modely s vyšším výkonom. Pred kúpou teda uvažujte, či má byť rebríkový radiátor viac zdrojom tepla alebo len doplnkovým kúrením. Zohľadnite aj parametre danej miestnosti. Malú kúpeľňu dokáže totiž bez komplikácií vykúriť.

Zapojenie radiátora – druh vykurovania

V zásade je možné vyberať si z troch možností, ktorých efektivitu vykurovania môžete v domácnosti využívať. Elektrickéteplovodné alebo kombinované vykurovanie.

Elektrický radiátor

Takýto elektrický radiátor – rebríkový radiátor do kúpeľne je napájaný priamo z elektrickej siete. Musí byť teda zapojený v zásuvke. Vykurovanie je zabezpečované tepelným médiom, ktorým je najčastejšia kvapalina. Tú zohrieva integrovaná elektrická tyč, ktorá funguje ako tepelná špirála. Takýto stojan je ovládaný termostatom. U väčšiny modelov možno nastaviť automatické vypínanie alebo zapínanie. Podstatné je, že do elektrickej siete musia byť zapojené neustále, aby bola zabezpečená ich prevádzka.

Nerezový elektrický kúpeľňový radiátor

Teplovodný radiátor

Výhodou či nevýhodou tohto radiátora je, že je napájaný prostredníctvom ústredného kúrenia. O zdroj tepla sa stará teplá voda, ktorá prúdi v jeho teplovodivom obehu. Ovládaný je rovnako ako bežný radiátor. Spomínanou nevýhodou je fakt, že efektívny je iba v tom prípade, ak je zapnuté aj centrálne kúrenie. Ak teda v chladnejšom období potrebujete prikúriť v kúpeľni, no v byte či dome to nie je nutné, musíte kvôli kúpeľni zapnúť ústredné kúrenie.

Kombinovaný radiátor

Ide o hybridné spojenie teplovodného a elektrického radiátora. Ide o najobľúbenejšiu a najviac preferované riešenie. Kombinuje totiž oba predchádzajúce spôsoby vykurovania, čo prirodzene znamená, že môžete vykurovacie teleso pripojiť k ústrednému kúreniu a využívať pre kúrenie v kúpeľni energiu centrálneho kúrenia alebo mimo vykurovacej sezóny ho môžete zapojiť do siete a kúriť týmto spôsobom. Zabudovanú má totiž elektrickú tyč – špriálu.

Výkon rebríkového radiátora do kúpeľne

Kľúčový parameter, ktorý pri výbere zohráva veľmi dôležitú úlohu. Ako sme avizovali vyššie, potrebné je, aby ste zvážili, či má byť radiátor umiestnený vo väčšej či menšej kúpeľni. Či má byť skôr sušiakom na uteráky, doplnkovým alebo primárnym kúrením. Ten, kto by vám mal s výberom poradiť, je výrobca – predajca, no musíte brať ohľad na vlastné potreby.

Nerezový kúpeľňový radiátor na zavesenie uterákov

Na meter kubický je potrebných v priemere 100 W tepelného výkonu zdroja. Maximálna teplota rebríkového radiátora do kúpeľne je zhruba 120 stupňov Celzia. V prípade elektrických radiátorov so špirálou sa výkon pohybuje na úrovni od 200 do 1 000 W. Zlatým stredom sú elektrické radiátory s príkonom 600 W, ktoré majú ideálnu spotrebu a dokážu vykúriť stredne veľkú kúpeľňu.

Veľkosť radiátora

Samotné rozmery radiátora zohrávajú rolu predovšetkým v rámci umiestnenia v priestore. V mnohom ide o individuálny parameter a rozhodnúť sa musíte podľa vašich možností a potrieb. Samozrejme, menšie radiátory sú v danom priestore nenápadnejšie, na druhej strane pri sušení uterákov menej využiteľné.

Väčšie rebríkové radiátory majú svoju výhodu v praktickom využití. Ak sú zároveň dizajnovo prívetivo spracované, môžu byť príjemným estetickým prvkom kúpeľne. Pochopiteľne, sú však ťažko prehliadnuteľné. Rovnako tak je vyššia ich hmotnosť.

Umiestnenie radiátora

Najčastejšie ide o umiestnenie na stenu kúpeľne. Ideálne čo najbližšie k vani alebo sprchovaciemu kútu. Jedným z dôvodov je pocit príjemného hrejivého efektu, no na druhej, v blízkosti vane či sprchy môžete mať na radiátore zavesený uterák a príjemne si ho necháte ohriať. Často bývajú však kotvené takéto radiátory aj do zeme. Ak ide o dizajnové radiátory, pokojne môžu byť v priestore deliacou priečkou, napríklad medzi toaletou a kúpeľňou. Potrebné je však myslieť na bezpečnosť a v prípade elektrických radiátorov dbať na dostatočnú vzdialenosť od vody.

Umiestnenie rebríkového radiátora v kúpeľni

Dizajn a farba

V prípade klasického rebríkového radiátora veľa dizajnových aspektov riešiť nemusíte. Rozhodne však nemožno hovoriť, že by bol rebríkový radiátor mimo trendu. Práve naopak. Je jednoduchý, cenovo dostupný a praktický. Mimochodom, rebríkový radiátor v nereze, čiernej či sivej farbe dokáže takisto poriadne zaujať. Najčastejším materiálom pri výrobe je kov – nerez, prípadne iné zliatiny.

Ak má niekto silnejšie estetické cítenie a vyžaduje si mať v rámci kúpeľne dizajnový prvok, zrejme siahne po niečom unikátnom. Na trhu sa výrobcovia predbiehajú v rôznych tvaroch, farbách či iných asymetrických konštrukciách, ktoré ulahodia i oku. Jedinečné dizajnové radiátory dokážu naozaj priestor výrazne oživiť. Zvyčajne majú špeciálne farebné alebo štruktúrované prevedenie. Typickou úpravou býva i pochrómovanie.

Cena

V mnohom pri výbere rozhoduje i výrobca, od ktorého sa rozhodnete produkt nakupovať. Čo sa týka predajcov, bežne nakúpite radiátory do kúpeľne na stenu aj v prevádzkach obchodných sietí OBIHornbach alebo SIKO. Medzi výrobcami natrafíte na značky ako Thermal TrendAqualineElvl, Novaservis a mnohé iné. S cenou je to rôzne.

Nerezový dizajnový radiátor do kúpeľne

Najlacnejšie rebríkové radiátory môžete dostať už od 30 eur. Samozrejme, majú menšie rozmery a nižší výkon. Bežne kúpite elektrický alebo kombinovaný radiátor do kúpeľne od 50 eur. Následne cenu navyšujú rozmery a predovšetkým výkon. V prípade dizajnových kúskov sa cena môže vyšplhať rádovo na 100 až 300 eur.

Alternatívy efektívneho vykurovania

V prípade, že by vás elektrický, teplovodný alebo kombinovaný radiátor do kúpeľne nepresvedčil, riešení, ako zabezpečiť teplo v kúpeľni, je viac. Tu sú niektoré alternatívne riešenia efektívneho vykurovania.

Elektrický ohrievač

Cenovo dostupný a efektívny pomocník. Elektrický ohrievač stačí zapojiť do elektrickej siete. Jeho efektivita vykurovania je veľmi vysoká. Špirála sa zahrieva veľmi rýchlo a v priebehu niekoľkých minút dosiahne svoj optimálny výkon. Potrebné je však myslieť na jeho bezpečnú prevádzku a dostatočnú vzdialenosť od zdroja vody. Zariadenie je totiž nutné mať zapojené v elektrickej sieti. Takisto nejde ani práve o estetické riešenie.

Radiátor – doska

Doskový radiátor nie je žiadna novinka. Nájdete ho v novších bytoch či domoch. Ide o estetickejšie a efektívnejšie riešenie klasického radiátora. Je možné ho napojiť na centrálne kúrenie a zároveň využiť i možnosť zapojiť ho do siete. Ide o veľmi obľúbené riešenie, ktoré sa využíva vo väčšine interiérových priestorov moderných domov. Cena je však trochu vyššia oproti klasickým elektrickým ohrievačom.

Podlahové kúrenie

Finančne najnákladnejšie riešenie spomedzi všetkých. Výhodu však je efektivita vykurovania, kedy si teplý dotyk užijú vaše nohy zakaždým, keď vyjdete von z vane alebo zo sprchového kúta. Podlahové kúrenie je zabudované pod podlahou a vyhrieva kamennú dlažbu. Napojené je na elektrickú sieť, čo je jeho výhodou i nevýhodou. Doba, za ktorú priestor zohreje, je vyššia. Prevádzka je nákladnejšia, zároveň však máte k dispozícii vysoký komfort. V prípade poruchy je však oprava veľmi problematická.

Najčastejšie otázky a dopovede (FAQ)

Kúpeľňové radiátory sú rozumné riešenie, ako dosiahnuť príjemné teplo v kúpeľni a môcť si usušiť uteráky. Ohľadom výberu kúpeľňových radiátorov už viete takmer všetko. Na najčastejšie otázky nájdete odpovede na tomto mieste.

Aká veľkosť radiátora je pre mňa ideálna?

Veľkosť by ste mali vyberať podľa členov domácnosti a množstva uterákov i bielizne, ktoré naň plánujete vešať. Pre 2 osoby sa odporúča výška okolo 100 až 120 cm, ak sú v domácnosti 2 až 4 členovia, mali by uvažovať nad modelmi s výškou v rozsahu 170 – 180 cm.

Stačí do kúpeľne rebríkový radiátor?

Áno, stačí. Treba však pri jeho výbere myslieť na veľkosť miestnosti a aj výkon radiátora. Väčší radiátor je samozrejme lepší, odporúčame vám radšej biely ako nerezový, tem má o niečo nižšiu tepelnú účinnosť.

Ako sa o kúpeľňový radiátor starať?

Radiátor by ste mali z času na čas vyutierať od naneseného prachu. Na čistenie sú vhodnejšie modely s hladkým povrchom. Nepoužívajte na čistenie abrazívne prostriedky ani chemické čistidlá.

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 25.08.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 09.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

15/06/2022 09:20
Vlado

Minulý rok sme kúpili radiátor Anima Oliver, páčilo sa nám, že je v antracitovej farbe a vyrobený z uhlíkovej ocele. Kupovali sme ho primárne do kúpeľne, lebo tam je určený, ale jeho zaujímavý dizajn sa hodí v podstate kamkoľvek. Výkon radiátora je dobrý, radiátor je teplý rovnomerne a veľmi dobre vykúri menšiu miestnosť.

17/11/2021 17:28
Laco

Solídny radiátor do kúpeľne za rozumnú cenu je Novaservis. Páči sa mi chrómový dizajn a slušný výkon do menšej kúpeľne. Som zvedavý na jeho životnosť. Rozmery sú akurát, negatíva nevnímam žiadne.

25/07/2021 17:27
Reno

V kúpeľni mávame počas chladných mesiacov veľkú zimu, a preto sme hľadali vhodné riešenie. Minulý rok sme kúpili radiátor Thermal Trend KE450960 a sme s ním spokojní. Je ideálny do menších kúpeľní, kde nie je miesta nazvyš. Prevedenie je kvalitné, montáž bola veľmi jednoduchá a radiátor sa dokáže ohriať veľmi rýchlo. Škoda len, že chýba termostat, ale to sme vedeli už pred kúpou, že tento model ho nemá. Pre nenáročných používateľov, ktorí hľadajú vhodný radiátor do menších priestorov za prijateľnú cenu, je tento ako stvorený.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok