Najlepšie lyže na zjazdové lyžovanie 2023 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Výber vhodných lyží je vždy náročným procesom a musíte pri ňom brať do úvahy viacero premenných.

Lyže v obchode

Tipov a rád, ako vybrať, je veľa, no i napriek tomu si stále mnoho lyžiarov kupuje nevyhovujúce lyže. Prečo je to tak? Pri kúpe lyží treba zohľadňovať množstvo faktorov – typ lyží, typ lyžiarskej dráhy, úroveň lyžovania, požiadavky, fyzické parametre atď. Preto môže ľahko dôjsť ku kroku vedľa. V nasledujúcich bodoch prehľadne zosumarizujeme, čo by ste si mali pri výbere všímať.

Najlepšie pánske lyže

Názov Hodnotenie Detail
Dynafit Radical 88   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Atomic Redster S9   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Fischer Ranger 99 Ti   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Atomic Bent 100   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Wedze Slash 100   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Najlepšie dámske lyže

Názov Hodnotenie Detail
Rossignol Escaper W 87   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Dynafit Radical 88 W   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Blizzard RTX Elevate   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Atomic Cloud C12   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Wedze Cross CROSS 950+   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt

Ako vybrať lyže

Pred tým, než začnete študovať konkrétne modely, by ste si mali odpovedať na niekoľko základných otázok. V prvom rade by ste mali vedieť odhadnúť svoje schopnosti – ako vám to na lyžiach ide, koľko máte najazdené, aká je vaša kondícia a aký máte vzťah k lyžovaniu? Ste úplný začiatočník, lyžujete rekreačne alebo športovo?

Z vašich potrieb a očakávaní sa postupne vyprofilujú vlastnosti, ktoré by vám lyže mali ponúknuť. Treba vedieť, aké sú vaše lyžiarske ciele, ako často sa chcete lyžovať a aké sú vaše časové a finančné podmienky.

Výška, váha a pohlavie

Nehovoríme o výške a váhe lyží, ale o výške a váhe lyžiara. Rýchly a ľahký jazdec vyvinie na lyže väčšiu silu ako ťažší a pomalší lyžiar – povedzme začiatočník. Lyža samotná nedokáže detekovať váhu ani výšku lyžiara, reaguje iba na fyzikálne podnety, ktoré na ňu pôsobia. Na základe vašej hmotnosti a výšky sa určujú ďalšie parametre, ako napríklad tvrdosť lyže.

Lyže a lyžiarky

Ľahkí lyžiari priemerných zdatností obvykle vyvíjajú na lyže menšiu silu, preto im stačia skôr mäkšie modely dlhé do 150 centimetrov. U žien môže byť toto číslo o niečo väčšie.

Ťažší lyžiari zas vyprodukujú väčšiu silu ako ľahší lyžiari pri rovnakej rýchlosti. Pokiaľ máte silnejšiu a robustnejšiu postavu, mali by ste hľadať skôr dlhšie lyže, prípadne tvrdšie. V takých prípadoch sú ideálne športové lyže so sendvičovou konštrukciou – sú výkonnejšie a majú dlhšiu životnosť.

V ponuke nájdete "unisex" modely, rady určené pre mužov a ženy, ale aj lyže určené výhradne pre ženy. Niektoré vlastnosti lyží, napríklad váhu, výrobcovia prispôsobujú práve nežnejšiemu pohlaviu.

Šírka lyží

Šírka klasických zjazdových lyží určených na upravené, teda často tvrdé povrchy, sa začína približne od 66 mm v strede a nemala by presiahnuť viac ako 75 mm. Šírka v tomto intervale by mala byť ideálna pre väčšinu začiatočníkov, ale tiež pokročilých lyžiarov.

Širšie lyže používajú pokročilejší jazdci, ktorí okrem upravenej trate nepohrdnú vyjazdenou zjazdovkou či voľným terénom. Pokojne sa tak môžete stretnúť s lyžiarmi, ktorí používajú na zjazdovkách lyže širšie ako 90 mm.

Dĺžka lyží

V ponuke v súčasnosti nájdete extrémne široké spektrum lyží rôznych veľkostí Všeobecne platí, že správnu dĺžku lyže si vyberiete s odchýlkou 10 cm, bližšie určiť správny rozmer by chcelo hodiny a hodiny skúšania priamo na svahu. V minulosti lyže neboli, resp. nemohli byť dlhšie ako lyžiar. Dnes to už neplatí.

Lyžiarska výbava

Čo však stále platí, je, že pre začiatočníka je ideálna dĺžka 140 až 160 cm. Medzi pravidelne jazdiacimi lyžiarmi sú najpoužívanejšie rozmery okolo 160 cm. Ženy preferujú lyže s dĺžkou okolo 155 až 160 cm, u mužov je to približne 160 až 175 cm.

Rolu pri výbere, samozrejme, zohráva aj výška postavy. Parametre výberu sú však nastavené na základe priemerných hodnôt (výška 150 – 200 cm, váha 40 – 100 kg).

Značka a cena lyží

Pokiaľ patríte k bežným lyžiarom, je pre vás zbytočné si vybrať jednu značku a trvať na nej. Výrazne si tým zúžite možnosti a vybraný výrobca vám nakoniec vôbec nemusí vyhovovať. K prémiovým značkám patria Mercedes a BMW. K známym výrobcom patria napríklad aj Rocker, Blizzard či Atomic. Ponuka je však veľmi široká a výrobcov lyží je toľko, že určite natrafíte na nejakého, ktorý vám bude vyhovovať.

Váš výber pravdepodobne najviac okliešti práve vaša peňaženka. K výberu by ste však stále mali pristupovať individuálne a racionálne. Myslite na to, že aj v tomto prípade platí jednoduché pravidlo – lacná lyža bude zrejme menej kvalitnou ako tá drahšia. Aj lacné lyže však majú svojich stálych priaznivcov. Cena nezaručuje napríklad životnosť samotných lyží.

Typy lyží

Lyže možno deliť podľa schopností lyžiara, ale napríklad aj podľa účelu. Toto rozdelenie je vhodnejšie, keďže výber podľa terénu, na akom budete jazdiť, vám výrazne hľadanie zjednoduší. Nie je predsa jedno, či sa chcete venovať rekreačnému lyžovaniu, bežeckému lyžovaniu alebo sa chcete sústrediť na freeride, prípadne akrobatické lyžovanie.

Výber lyží

Podľa terénu sa lyže delia na:

  • Zjazdové – určené sú na lyžovanie na spevnenom povrchu.
  • Allmountain – vhodné sú na upravenú trať, prípadne na mierne členitý terén. Ak sú tieto lyže širšie, poradia si nielen s klasickou traťou, ale aj neupraveným terénom. Hodia sa na všetky typy snehu - tvrdý, mäkký i prašan.
  • Freeride – vhodné sú predovšetkým na jazdu v teréne. Na jazdu mimo zjazdovky na prašnom snehu sú ideálne.
  • Iné typy – potrebovať ich budete na bežecké lyžovanie, skialpinizmus či akrobatické lyžovanie.

Zjazdové lyže

Zjazdové lyže sú považované za univerzálne, preto sú najčastejšou voľbou lyžiarov v našich končinách. Vhodné sú pre začiatočníkov aj pre pokročilých lyžiarov.

Ak sa radíte k začiatočníkom, zjazdové lyže sú pre vás najlepšou voľbou. Zatiaľ nemusíte do lyží investovať veľa, dôležité je, aby ste sa naučili základy a nejazdili štýlom svah-zem, tzv. pluh. Pokiaľ patríte k pokročilejším lyžiarom, pravdepodobne sa už orientujete v ponuke výrobcov a viete, že existujú aj športovejšie modely zjazdových lyží. Skúsenejší lyžiari by mali dať ruky preč od mäkkých lyží a vsadiť na dlhšie, tvrdšie a menej vykrojené kúsky. Dosiahnete vďaka nim lepší akčný rádius a vaša pohyblivosť sa značne zlepší.

Slalomky

Ide o kratší a vykrojenejší typ lyží, ich dĺžka je okolo 165 až 170 cm. Vhodné sú na jazdu v krátkych i širokých oblúkoch, keďže vykrojenie a dĺžka umožňujú kratší rádius. Pohyb na svahu je následne veľmi plynulý.

Zjazdové lyže

Slalomky sú medzi lyžiarmi veľmi obľúbené, každý lyžiar je však individualita – niekomu sadnú skôr dlhšie zjazdové lyže ako samotné slalomky. Pokročilejší lyžiari považujú slalomky za vhodné na športovejšie lyžovanie.

Opakom slalomiek sú tzv. obračky – športový typ lyží vhodný na upravené trate.

Allmountain – na trate i "voľnú jazdu"

Sú to lyže, ktoré využijete ako na svahu, tak i v zhoršenom teréne. Tento druh lyží „na celú horu“ je určený prevažne na celodenné lyžovanie, keďže popoludní sú trate často vyjazdené a neupravené. Ak vás láka voľný terén, tak ich môžete pokojne využiť v priľahlých častiach zjazdovky, avšak kvôli tomu, že sú relatívne úzke, by ste mali byť opatrní.
Allmountain lyže sa delia na dva druhy – jedny sú určené skôr na trať, no terén nie je prekážkou, a druhé zvládnu trať i terén úplne rovnako. Ak si chcete užiť trochu freeride lyžovania, allmontain sú ideálnou voľbou.

K použitiu v teréne ich predurčuje aj šírka lyží, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 74 až 85 mm. Ak chcete jazdiť po mäkšom snehu, logickou voľbou sú allmountain so šírkou lyže cez 90 mm. Vyskúšať sa oplatí aj extrémne krátke lyže s dĺžkou okolo 100 cm. Ich využitie je síce trochu obmedzené, ale ich dĺžka (na úkor stability) umožňuje jednoduchú intuitívnu ovládateľnosť.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Výber lyží nie je len záležitosťou parametrov a dizajnu, dôležité je aj ich praktické využitie. Aby sme vám výber čo najviac uľahčili, odpovedali sme na najčastješie otázky ohľadom zjazdových lyží.

Ako pripravím zjazdové lyže na sezónu?

Lyže treba pred sezónou skontrolovať, správne nastaviť viazanie, skontrolovať a navoskovať sklznicu a ak je to potrebné, nabrúsiť hrany.

Akú údržbu zjazdové lyže vyžadujú počas sezóny?

Po každom použití treba lyže očistiť od snehu a usušiť. Aby ste sa vyhli korózii, skladujte ich na suchom mieste. Počas sezóny pravidelne kontrolujte sklznicu a hrany.

Potrebujem k zjazdovým lyžiam aj palice? Ako si ich vybrať?

Áno, na zjazdové lyžovanie budete potrebovať aj palice. Dĺžku si vyrátate orientačne tak, že vynásobíte svoju výšku čáslom 0,7. Ak sa chcete vyhnúť zlému výberu, palice si pred kúpou odskúšajte. Otočte ich tak, aby sa rukoväť dotýkala zeme a chyťte ju tesne pod krúžkom, zaujmite lyžiarsky postoj (mierne sa predkloňte a pokrčte kolená).

Vaše hodnotenie:
(87.8%)
Dátum publikovania: 09.02.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 04.05.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

13/10/2021 16:46
Veron

Som mierne pokročilá lyžiarka a minulú sezónu som si kúpila lyže Elan Insomnia 10 LS 20/21. Lyže sú ľahké, jednoducho ovládateľné a majú krásny dizajn. Som s nimi maximálne spokojná a na žiadne negatíva som neprišla.

Pridať komentár


Posledné články
Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Rýchla doba si vyžaduje „smart” riešenia. A to nielen v práci, pri športe, starostlivosti o rodinu či domácnosť, ale aj pri... Prečítať článok

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Mleté mäso patrí do slovenskej kuchyne už od nepamäti. Okrem klasických receptov ako sú mäsové knedličky vďaka nemu... Prečítať článok

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Elektrické rýchlovarné kanvice sú v nejednej domácnosti aj kancelárii a pracovisku nenahraditeľným kuchynským spotrebičom.... Prečítať článok

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotografií je niečo, na čo väčšinou myslíme až vtedy, keď je pamäť nášho zariadenia plná, alebo sa, v horšom... Prečítať článok