Najlepšie elektrické vyhrievacie deky, vankúše, podložky – recenzie, test, porovnanie

Určite poznáte ten pocit, keď prídete vyziabnutý z chladného počasia a za žiadnu cenu sa nedokážete zohriať. Ideálnym pomocníkom v tomto prípade je vyhrievacia deka či podložka. Jej používanie je príjemné, má priaznivé účinky na organizmus, no v niektorých prípadoch môže aj uškodiť.

Spánok na elektrickej deke

Poradíme vám, ako tieto šikovné pomôcky používať, ako si vybrať tú správnu a predstavíme vám aj najobľúbenejšie modely.

Najlepšie elektrické deky a podložky

Názov Hodnotenie Detail
Gallet CCH130   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
ETA Shaggy 4325 90000   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Klarstein Dr.Watson   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Sencor SUB 2000G   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Microlife FH 432   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt

Elektrické deky a podložky – recenzie

Vyhrievacia deka/podložka nájde svoje uplatnenie prdovšetkým v zimných mesiacoch. Niet nad pocit komfortu počas dlhých zimných večerov. Ako si elektrickú deku vybrať, vám prezradíme v našom návode, ak však nechcete čítať celý článok a radi by ste prešli rovno k výberu, môžete si prečítať naše recenzie. Ktorý z produktov vás zaujal najviac?

Pomáhajú, no môžu aj ublížiť

Vyhrievacie deky a podložky sú vybavené plochým elektrickým ohrievacím telesom, ktoré vďaka dobrej tepelnej izolácii nemusí mať vysoký výkon (spravidla okolo 100 W). Teleso je ovládané termostatom, ktorý udržuje nastavenú teplotu podľa zvolenej úrovne vyhrievania.

Vyhrievacia podložka generuje teplo, je preto ideálnou voľbou na chladné zimné dni a noci, keď sa neviete zahriať. K jej plusom patrí i to, že pomáha zmierniť chronickú či náhlu bolesť svalov, zmierňuje kŕče i zranenia. Elektrickú vyhrievaciu podložku môžete používať na zohrievanie všetkých častí tela – od krku a ramien cez brucho a boky až po nohy.

Elektrická deka - ako vybrať?

Elektrické vyhrievacie podložky majú využitie aj pri zmiernení bolesti spojenej s menštruačnými kŕčmi, artritídou a pod. Pri obozretnom používaní vyhrievacie deky a podložky napomáhajú regenerácii vášho pohybového aparátu. Pôsobením tepla totiž zvyšujú prietok krvi, čo vám pomôže zbaviť sa bolesti svalov i kĺbov, či už z preťaženia alebo kvôli inej príčine.

Pri nadmernom používaní môže teplo z vyhrievacej deky či podložky poškodiť horné vrstvy pokožky a povrchové žily. Následkom toho je začervenanie – podobne, ako keď sa spálite pri dlhom pobyte na slnku. Pre ľudí so suchšou pokožkou nemusí byť takéto vysúšanie pokožky teplom príjemné. Neodporúča sa ani použitie ohrievacej podložky na čerstvé zranenie, pretože môže zhoršiť zápal spôsobujúci bolesť.

Vyhrievacie podložky vás príjemne zahrejú a poslúžia aj ako náhradný zdroj tepla pri výpadku vykurovania.

Ako vybrať vyhrievaciu podložku

Chcete si užívať výhody tepelnej terapie, neviete však, ako si z ponuky vyhrievacích podložiek vybrať správne? Pripravili sme pre vás návod, na čo sa pri výbere zamerať. Dôležitý je tvar, veľkosť, nastavenie teploty, ale aj funkcie, ktorými jednotlivé produkty oplývajú.

Výber vyhrievacej podložky podľa parametrov

Vyhrievacia podložka na baterky aj vyhrievacie papuče

Vyhrievacích pomocníkov môžeme rozdeliť podľa tvarov:

  • Vyhrievacia deka – dokáže zahriať celé vaše telo. Deky sú dostupné aj v rozmeroch 180 × 140 cm, vďaka ktorým zakryjú vás i vášho partnera či dieťa. Sú univerzálne, preto ich môžete použiť aj ako vyhrievacie podložky (ak vám neprekáža ležanie na mäkkom materiáli).
  • Vyhrievacia podložka – príjemne vám vyhreje posteľ pred spaním, prípadne chrbát či inú časť tela. Niektoré modely môžete pripevniť k matracu, aby sa nešmýkali. Vyrábajú sa v rozmeroch od 30 × 40 cm až po cca 150 × 80 cm.
  • Vyhrievací vankúš – vankúše sa vyrábajú v rôznych tvaroch, niektoré sú univerzálne a môžete ich prikladať na každú časť tela, iné sú špeciálne tvarované, aby vám zahriali napr. šiju a krk. Lepšie modely sú vybavené aj vreckami na zahriatie nôh.
  • Vyhrievacia topánka – disponuje dostatočným miestom pre prehriatie oboch vašich chodidiel a lýtok.

Ak máte citlivú pokožku, vyberte si deku, podložku, vankúš či topánku vyrobenú z antialergénneho materiálu. Niektoré vyhrievacie pomôcky môžete aj prať (či už ručne alebo v práčke), čo vám zjednoduší čistenie.

Rozmer vyhrievacej podložky

Keď už viete, aký typ podložky je pre vás ten pravý, mali by ste porozmýšľať nad konkrétnym použitím a tým pádom aj nad rozmermi. Menšie podložky vám výborne poslúžia v prípade, že trpíte bolesťami krku či krížov. Ich rozmery sú okolo 30 x 40/60 cm. Pokiaľ potrebujete vyhrievaciu podložku na zmiernenie bolesti chrbta, nôh či brucha, budete potrebovať model s väčšími rozmermi.

Malá vyhrievacia podložka

Vyhrievacie podložky a deky majú zvyčajne obdĺžnikový tvar. Ide o najuniverzálnejší typ, ktorý môžete používať na zohrievanie prakticky každej časti tela. V ponuke nájdete aj tvarované podložky, ktoré sú prispôsobené líniam tela a na krk, ramená či horný chrbát sadnú ako uliate. K dispozícii sú taktiež podložky v tvare pásu, ktoré vám najlepšie poslúžia na ohrev spodnej časti chrbta i také, ktoré môžu byť použité napr. na nohy.

Ovládanie teploty

Ovládanie vyhrievacích pomôcok spravidla zabezpečuje ovládač, ktorý sa nachádza na konci napájacieho kábla pri deke, resp. podložke. Drahšie modely majú tento kábel odpojiteľný kvôli jednoduchšiemu skladovaniu a možnosti prania.

Najlacnejšie pomôcky na vyhrievanie majú iba 1 funkciu – zapnutie či vypnutie. Pri tých drahších si môžete zvoliť z niekoľkých stupňov vyhrievania (obvykle od 2 do 10), buď tlačidlom, alebo otočným či posuvným voličom.

Ovládanie vyhrievacej podložky

Niektoré z najširších vyhrievacích diek či podložiek disponujú dokonca dvoma ohrievacími telesami so samostatným nastavením teploty pre vás a druhú osobu. Daktoré vyhrievacie podložky majú pamäťovú funkciu (zapamätá si, akú teplotu pravidelne používate).

Vyhrievacia podložka s viac nastaveniami teploty je vhodná predovšetkým pre ľudí, ktorí sa plánujú o podložku deliť s ostatnými členmi rodiny.

Ďalšie parametre a funkcie

Elektrické vyhrievacie podložky sú jednoduché zariadenia generujúce suché teplo. To je ich hlavnou úlohou. Aj v tomto prípade však nájdete niekoľko ďalších funkcií a vlastností, ktorým by ste pri výbere mali venovať pozornosť.

Výkon a doba ohrevu

Pre niekoho možno nepodstatný parameter, ak sa však potrebujete rýchlo zohriať, oceníte, že podložka vám ponúkne teplo už za niekoľko sekúnd (aspoň čo sa pokročilých modelov týka). Krátka doba ohrevu je, samozrejme, veľkým plusom, pokiaľ vám na nej až tak nezáleží (stačí ak sa podložka ohreje do minúty či dvoch), nemusíte zbytočne vyhadzovať peniaze za model s touto pridanou funkciou.

Ovládanie elektronickej deky

Čím vyšší výkon je, tým väčšiu plochu a tým rýchlejšie ohrievacie teleso vyhreje. Vďaka dobrej tepelnej izolácii deky nemusí byť výkon veľký – pohybuje sa v rozmedzí od 60 W pri malých vyhrievacích vankúšoch až do 180 W pri veľkých vyhrievacích dekách pre 2 osoby.

Časovač a automatické vypnutie

Lepšie vybavené modely majú časovač a môžete si tak nastaviť dĺžku tepelnej terapie. Vyhrievacia podložka je napájaná elektrickou energiou, čiže predstavuje potenciálne nebezpečenstvo v prípade, že pri jej používaní zaspíte, príp. ju zabudnete vypnúť. Špeciálna funkcia automatického vypnutia je doplnková bezpečnostná funkcia, ktorá automaticky vypne zariadenie po určitej dobe prevádzky. Týmto spôsobom šetrí el. energiu a, čo je možno dôležitejšie, znižuje riziko popálenín. Pri výbere si všímajte dĺžku času, počas ktorého zostane podložka zapnutá pred automatickým vypnutím. V prípade, že sa vám zdá dĺžka prevádzky krátka, môžete sa zamerať na elektrické podložky s kontinuálnou prevádzkou.

Ochrana proti prehriatiu

Moderné vyhrievacie podložky disponujú viacerými bezpečnostnými prvkami, ochrana proti prehriatiu by už mala byť samozrejmosťou. Postará sa o to, aby sa podložka nezohriala priveľmi a nespôsobila požiar či popáleniny. V prípade bezpečnej teploty zariadenie automaticky vypne.

Vyhrievacia deka s regulátorom teploty

Materiál

Pri používaní elektrickej podložky ste s produktom v priamom kontakte, preto by ste si mali zvoliť materiál príjemný na dotyk. Zároveň by však mal byť odolný, aby vydržal aj intenzívne používanie, a tiež by mal dobre distribuovať teplo. Dôležitým aspektom pri výbere materiálu je hygiena. V niektorých prípadoch majú podložky odnímateľný panel a el. kábel a dajú sa prať v práčke či ručne. Niektoré zas majú odnímateľný poťah, čo umožňuje ich jednoduché čistenie.

Nezabúdajte si všímať kvalitu použitého materiálu. Dôležité je, aby podložka vyhovovala vašim potrebám, avšak vrstva tkaniny by nemala byť priveľmi tenká (nemali by ste cítiť každý kábel), nemali by sa na nej vytvárať žmolky.

12 V napájanie

Vďaka nemu môžete podložku využiť aj v aute ako náhradu za vyhrievané sedadlá.

Dĺžka kábla

Pri kúpe elektrickej vyhrievacej podušky by ste tento parameter nemali ignorovať. Dĺžka kábla sa pohybuje od 1,5 do 3 m. Pred výberom deky si ujasnite, kde ju budete najčastejšie používať a či je na tom mieste dostupná el. zásuvka. V opačnom prípade sa môže stať, že budete musieť k deke natiahnuť predlžovací kábel.

Biela vyhrievacia podložka do postele

Podsvietený ovládač

Ovládanie vyhrievacích podložiek a diek je vskutku jednoduché. Buď sú vybavené otočnými gombíkmi, alebo majú tlačidlá na zapnutie/vypnutie a výber teplôt. Displej by mal byť dostatočne veľký a podsvietený, aby ste mohli nastavenie stupňa vyhrievania či ostatných funkcií bez problémov vykonať aj v noci.

Cena a obľúbené značky vyhrievacích podložiek

Vyhrievacie podložky a deky sú dostupné za veľmi prijateľné ceny. V závislosti od materiálu a veľkosti za ne zaplatíte od približne 13 eur vyššie. Podložky a deky nájdete v kamenných i internetových obchodoch. Na portáli heureka.sk si môžete pozrieť, aké máte v tomto ohľade možnosti. K obľúbeným značkám sa radia Beurer, Sencor, Medisana, Microlife, ale napr. aj Klarstein.

Vyhrievacia deka Klarstein

Bezpečné používanie vyhrievacej podložky

Pýtate sa, ako používať vyhrievaciu podložku? V prvom rade sa treba držať pokynov v návode, ak ho nemáte k dispozícii, pomôže vám pár všeobecných informácií:

  • pred použitím sa uistite, že máte pokožku čistú, teda, že je zbavená krémov a mastnoty, ktoré by mohli ovplyvniť výhrevné vlastnosti deky,
  • pokiaľ nemáte podložku s automatickým vypnutím, nastavte si v prípade, že môžete počas používania el. podložky zaspať, budík,
  • najprv by ste mali začať s nižšou teplotou a postupne prechádzať na vyššiu. V zohrievanej oblasti nemusíte mať cit, preto by ste mali na zmeranie úrovne tepla použiť aj iné miesta na tele,
  • tepelná terapia je vhodná na staršie zranenia, čerstvým by mohla uškodiť. Vyhrievacia podložka je dobrým pomocníkom pri dlhodobých zraneniach, ak sa ich však neviete zbaviť, mali by ste navštíviť svojho lekára.

Do auta i do postele

Vyhrievaciu podložku môžete použiť nielen na tepelnú terapiu konkrétnej boľavej časti tela, ale aj ako praktického pomocníka v zime do auta či do postele. V prípade, že má vyhrievacia podložka 12 V napájanie, môžete ju použiť na vyhrievanie sedadla v aute cez zimu. Počas chladných zimných večerov zvykne byť posteľ taká studená, že pri líhaní vás nepríjemne zamrazí a rozdrkocú sa vám zuby. Vyhrievaciu podložku stačí zapnúť cca 15 min. pred spaním a budete si líhať na vyhriate lôžko.

Vyhrievacia podložka je vhodná aj pre zvieratá

Trochu netradičnejšou formou použitia je jej umiestnenie do pelechu vášho štvornohého miláčika či do terária. Mačky, staršie psy, šteniatka či sučky čakajúce mladé potrebujú teplo a vyhrievacia podložka im ho môže poskytnúť dostatok. Poslúži vám i pri pečení a varení. Napr. ak chcete v zime piecť buchty či chlieb, ale nemáte k dispozícii teplé miesto, kde vám cesto vykyslo, stačí zapnúť podložku na najnižšiu teplotu, položiť na ňu misku s cestom prikrytú utierkou a počkať, kým cesto vykysne. Aby nedošlo k jeho prílišnému ohriatiu, dajte medzi deku a misku s cestom niekoľko utierok či uterákov. Vyhrievaciu podložku môžete použiť aj na udržiavanie teploty jedla (namiesto rúry či sporáka) v prípade, že sa stravníci omeškajú.

Tepelná terapia – pre koho je vhodná a pre koho nie?

Tepelná terapia je metóda založená na využívaní priaznivých účinkov tepla. Vhodná je napr. pri bolesti chrbta a svalov, ťažkostiach pri menštruácii či reume. Uplatnenie má v prípadoch, keď je vhodné suché teplo (generované vyhrievacími podložkami). Rozširuje cievy, čím zvyšuje prietok krvi a vplýva na regeneráciu buniek. Kedy je tepelná terapia vhodná a kedy nie?

Bolesti svalov

Ľudia sú menej aktívni ako kedysi. Ide o prostý fakt, keďže väčšinu práce za nás robia stroje a my veľa času trávime za počítačom či na pohovke pred televízorom. Stuhnutosť svalov spôsobuje napr. aj nesprávna poloha pri spánku. Teplo, ktoré generuje vyhrievacia podložka, zvýši prietok krvi, čím dostane do svalov potrebné živiny a kyslík, čiže ich uvoľní a zregeneruje.

Pri bolesti svalov pomáha tepelná terapia

Chronické bolesti

Konkrétne ide o fibromyalgiu, čiže bolestivé a často chronické ochorenie, pričom bolesť nie je spôsobená zápalom. Vďaka prísunu tepla sa svaly v tele uvoľnia a zlepší sa pohyblivosť.

Zranenia

Vyhrievacia podložka je vhodným pomocníkom pri rehabilitácii zranení. Opäť platí to, že teplo zabezpečuje lepší prietok krvi, vďaka čomu je lepšia distribúcia živín a kyslíka a dochádza k regenerácii svalov a tkanív.

Artritída

V tomto prípade by ste sa mali o použití vyhrievacích podložiek poradiť s lekárom, pretože v niektorých prípadoch je tepelná terapia nápomocná, v iných môže uškodiť. Napr. pri artritíde rúk sa preukázala tepelná terapia prínosná.

Stres

Vyhrievacia podložka či deka pomáha telu zrelaxovať a tým pádom aj uľaviť od stresu. Uvoľní sa vďaka tomu nielen telo, ale aj myseľ a vy sa zbavíte napätia z práce či osobných problémov.

Stres môžete zmierniť pomocou tepelnej terapie

Diabetes

Aj v tomto prípade je použitie tepelnej terapie otázne. Diabetici majú často problém s citom v rukách a nohách, preto nemusia vždy cítiť teplotu vyhrievacej podložky a privodiť si tak poškodenie pokožky či dokonca nervov. Pri používani vyhrievacej podložky by mali byť preto ľudia s cukrovkou opatrní a radšej si ju nastaviť na nižšiu teplotu.

Kedy radšej nie?

Používanie vyhrievacej podložky sa neodporúča ľuďom s kožnými problémami (napr. zápalové ochorenia ako psoriáza) a ani ľuďom s kardiostimulátorom. Pred použitím vyhrievacej podložky je vždy potrebné sa poradiť s lekárom, ktorý vie najlepšie zhodnotiť, nakoľko je váš zdravotný stav vážný a či vám tepelná terapia prospeje alebo nie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Vyhrievacia deka či podložka vás príjemne zahreje počas chladného počasia. Teplo má, vo väčšine prípadov, priaznivé účinky na organizmus, preto je vhodnou voľbou pre všetky vekové kategórie. Pred kúpou si odpovedzte na niekoľko základných otázok týkajúcich sa najmä praktického využitia podložky.

Aká je ideálna dĺžka kábla?

Dĺžka kábla sa zvyčajne pohybuje od 1,5 do 3 m. Vyberajte teda podľa toho, kde všade budete podložku používať. Ak je zásuvka dostupná všade, kde to potrebujete, postačí vám aj krátší kábel.

Má každá elektrická podložka časovač?

Žiaľ, nie. Časovačom disponujú zväčša drahšie, resp. lepšie vybavené modely. Pri výbere sa zaujímajte aj o to, ako dlho zostane podložka zapnutá pred automatickým vypnutím.

Aké bezpečnostné prvky sú typické pre vyhrievacie podložky?

Samozrejmosťou je ochrana proti prehriatiu. Potom je tu funkcia automatického vypnutia, ide o doplnkovú bezpečnostnú funkciu, ktorú nájdete len pri drahších modeloch.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 26.07.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 09.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

21/06/2022 10:00
Simon

Cez 70 eur za deku je za mňa dosť, ale manželka chcela, tak som jej kúpil Beurer UB 64. Deka je príjmená na dotyk a hreje dobre. Nevyzerá reálne ale tak, ako je vyobrazená na fotkách výrobcu, takže po vybalení som bol prekvapený. Škoda, že som sa pred kúpou nepoobzeral po lacnejších verziách.

31/05/2022 15:02
Naďa

Gallet CCH130 je z príjemného materiálu, pekne hreje a to je asi najpodstatnejšie. Cena je primeraná kvalite a super je, že deka sa môže prať. Plusom sú veľké rozmery deky a možnosť nastaviť výkon aj čas. Kábel je dostatočne dlhý, ale troška mi vadí konektor na pripojenie kábla s ovládačom. Na zimné večery je to super vec.

19/05/2022 15:04
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
pri deke Beurer výrobca rozsah teplôt neuvádza, preto ťažko povedať, či ide o chybu, alebo to má byť reálna teplota pri zvolenom stupni.

13/03/2022 07:49
Jaro

Podla čoho ste si vyberali elektrické deky či podložky? Všade sú uvedene parametre ako rozmer, pranie atď, ale nikde není rozsah teploty ako je uvedene na tejto stránke pri Gallet CCH130.
Kúpil som si BEURER HK 25 a na tretom stupni po 20 minútach som nameral 32 stupňov. je to normálne ??

13/12/2021 17:01
Radka

Deka ETA Shawn mi plne vyhovuje. Je to výborná vec na chladné dni. Má dobré vlastnosti, síce sa troška pomalšie zohrieva, ale to mi nevadí. Materiál je kvalitný, je príjemná na dotyk a všetko zatiaľ funguje bezproblémovo. Cena je primeraná.

11/12/2021 08:50
Sima

Deku Klarstien Dr. Watson XL som dostala do daru a som s ňou spokojná. Má tri stupne nastavenia a po dvoch hodinách sa automaticky vypne. Je to super, keď idem spať a predtým sa s dekou zohrievam. Poťah je prateľný a veľmi mäkučký. Veľkosť deky je ideálna. Ide o kvalitný produkt, nevýhody nevnímam žiadne.

14/11/2021 11:59
Renátka Z.

Som veľmi spokojná s dekou Gallet CCH130, pretože funguje presne tak, ako bolo napísané v popise výrobku. Používam ju denne a vyhovuje mi aj rozmer deky či možnosť nastaviť výkon výhrevu a tiež čas zapnutia deky. Výkon je postačujúci a kábel dostatočne dlhý. Troška mi vadí konektor na pripojenie kábla s ovládačom, ale zrejme inak sa to nedalo vyriešiť.

22/07/2021 20:29
Hana R.

Hľadala som lacnú deku, a preto som vsadila na model Sencor SUB 181BL, ktorý ma vyšiel na menej než 20 eur. Nie som náročná používateľka, čiže toto mi úplne stačí. Túto vyhrievaciu deku používam najmä v zime na chalupe, pretože vďaka nej mám v posteli príjemne teplo. Ohrev deky je pomerne rýchly a trvá niekoľko minút. Deka je rozmerná, preto pokryje väčšinu postele. Keďže nemám rada studenú posteľ, deka to skvele rieši a som s ňou maximálne spokojná. Povrch deky je príjemný na dotyk a regulácia - dve možnosti nastavenia teploty vyhrievania - je pre bežné používanie postačujúca. Občas si deku zoberie aj manžel, ktorému uľaví od bolestí chrbta. Oceňujem, výber z niekoľkých farieb a tiež možnosť prania deky, vďaka čomu je jej údržba jednoduchá.

23/04/2021 14:57
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
samostatný ovládač nie je, aspoň podľa našich informácií, dostupný.

13/04/2021 10:46
Katarína Pačayová

My už deku máme cca 3 roky. Pokazil sa nám ovládač na reguláciu teploty, odnímateľný. Je na ňom napísané Sanitas, s tenkou koncovkou. Je to možné kúpiť?

Ďakujem za odpoveď.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok