Najlepšie práčky s horným plnením 2019 - recenzie, testy, porovnanie

Vyberáte si novú práčku, ale nemáte v kúpeľni príliš miesta nazvyš? Pouvažujte nad práčkou plnenou zhora. Tieto modely majú aj ďalšie výhody a z hľadiska funkcií i výkonu sa plne vyrovnajú spredu plneným práčkam.

Výber práčky s horným plnením

Predstavíme vám najobľúbenejšie modely a poradíme, podľa akých kritérii si zvrchu plnenú práčku vybrať.

Najlepšie práčky s horným plnením

Šetria priestor a pohodlne sa používajú

Najväčšou výhodou zhora plnených práčok je, že oproti tým spredu plneným zaberú vo vašej kúpeľni omnoho menej miesta. Tieto práčky sú vo všeobecnosti užšie, niektoré modely sú široké menej než 40 cm. Aj napriek týmto kompaktným rozmerom vám vyperú naraz až 6 kg bielizne. Ak máte bielizne viac, nemusíte mať obavy – na trhu nájdete aj širšie modely s kapacitou 7, 8 či dokonca až 15 kg bielizne.  

Priestor okolo zvrchu plnenej práčky môžete bez obáv zapratať, keďže tieto práčky nemajú v prednej časti plniaci otvor s výklopnými dvierkami. Plnenie zhora má výhodu aj v tom, že sa nemusíte k práčke príliš zohýbať, čo oceníte najmä v prípade, že máte problémy s pohybovým aparátom. Na druhej strane, vrchnú časť takejto práčky nemôžete využiť na uloženie sušičky či iných vecí.

Práčka s horným plnením

Istou nevýhodou zhora plnených práčok je, že máte na výber z menšieho počtu modelov a taktiež medzi nimi nájdete menej tých so špičkovou výbavou a inteligentnými funkciami. Zhore plnené práčky sú taktiež hlučnejšie než mnohé spredu plnené modely. 

Ďalšou nevýhodou oproti spredu plneným práčkam je, že priebeh pracieho procesu nemôžete skontrolovať, pretože do bubna nevidíte. Pravdepodobne tak nestihnete včas zabrániť poškodeniu bielizne, napr. ak sa farby na nej začnú rozpúšťať v dôsledku nevhodne zvoleného pracieho programu či teploty.

Funkcie a ovládanie

Moderné práčky v cene nad 400 eur vám ponúknu nadštandardné funkcie – dokážu napr. odvážiť množstvo vloženej bielizne a prispôsobiť mu množstvo použitej vody a pracích prostriedkov (túto funkciu niektorí výrobcovia nazývajú množstevná automatika, fuzzy logic, ProSense či 6. zmysel).

Niektoré modely ponúkajú aj ošetrenie parou, vďaka ktorej bude bielizeň nadýchaná, vláčna a vyhladená. Pokročilé technológie ako napr. bublinkové pranie či aktívne striebro v zhora plnených práčkach však spravidla nenájdete.

Práčka s horným plnením s LCD displejom

Priemerné modely strednej a vyššej triedy sú vybavené LCD alebo LED displejom, ktorý zobrazuje prevádzkové stavy vrátane zostávajúceho času či zvoleného programu. LCD displej nebýva podsvietený, v tmavých priestoroch má preto navrch LED displej, ktorý je omnoho jasnejší. Lacným zvrchu plneným práčkam displej často chýba a je nahradený iba niekoľkými LED kontrolkami.

Kapacita a pohon

Pri práčkach s bežnými rozmermi 40 × 90 × 60 cm sa obvykle stretnete s kapacitou okolo 6 kg, lacné modely môžu mať kapacitu nižšiu. Zvrchu plnené práčky s vyššou kapacitou majú obvykle aj väčšie rozmery. 

Nevýhodou zvrchu plnených práčok je často pohon bubna, ktorý je riešený klasickým remeňom s motorom pod bubnom. Tento typ pohonu je hlučnejší. Výnimočne sa stretnete aj s priamym náhonom bubna (niektorí výrobcovia ho označujú ako Direct Drive), ktorý je bežnejší pri spredu plnených práčkach a má menšiu hlučnosť.

Zvrchu plnené práčky majú kapacitu bielizne zvyčajne okolo 6 kg

Dôležitá je aj rýchlosť odstreďovania, pri najlacnejších modeloch je to 1 000 ot./min., lepšie modely dosahujú aj 1 300, či dokonca 1 500 ot./min. Pri vyšších rýchlostiach je spravidla odstreďovanie účinnejšie, no práčka je často hlučnejšia. Je preto dobré, ak má práčka rýchlosť odstreďovania nastaviteľnú.

Konštrukčné prevedenie

Pri nákupe cez internet sa to ťažko overuje, ale pozor by ste si mali dať najmä na lícovanie jednotlivých konštrukčných častí. Keď to výrobca zanedbá, na práčke môžu pri odstreďovaní vibrovať napr. plechy, plasty či zásobníky na prací prostriedok.

Ďalším častým konštrukčným nedostatkom je krátky napájací kábel. Vopred si preverte, či vám dĺžka pri konkrétnom modely bude stačiť k najbližšej zásuvke, v opačnom prípade budete musieť použiť predlžovací prívod. 

Krátke bývajú aj hadice – prívodnú si môžete kúpiť novú v rôznych dĺžkach za pár eur, predĺženie odpadovej hadice však môže byť problematické.

Úspornosť a spotreba energie

Väčšina moderných práčok má veľmi nízku spotrebu energie a radia sa do energetickej triedy A+ alebo vyššej. Výrobcovia ich kvôli tomu často vybavujú aj extra úspornými programami, tie sa hodia iba na slabo zašpinenú bielizeň. Ak vám práčka bielizeň dostatočne neoperie, musíte prací cyklus opakovať a úspora je razom fuč.

Otváranie zhora plnenej práčky s LCD displejom

Ak bývate v paneláku, dajte si pozor aj na hlučnosť. Tiché modely perú často s hlučnosťou pod 50 dB a odstreďujú s hlučnosťou 71 dB. Štandardom pri odstreďovaní je pri mnohých modeloch hlučnosť 77 dB.

Ďalšie parametre a funkcie zhora plnených práčok

  • Hmotnosť – čím menšia, tým jednoduchšie sa vám bude s práčkou manipulovať. Zvrchu plnené práčky spravidla vážia 50 – 65 kg.
  • Časovač – nazýva sa aj odložený štart a umožní vám naplniť práčku bielizňou a naprogramovať čas, kedy sa má prací cyklus spustiť. Môžete tak nechať práčku prať napr. v noci, kedy je el. prúd lacnejší (ak máte dvojsadzbový elektromer v rodinnom dome).
  • Ochrana proti pretečeniu – práčka vybavená touto funkciou je vybavená senzorom, ktorý pri úniku vody uzavrie vstupný ventil na prívode vody a zabráni tak prípadným škodám. Niektorí výrobcovia nazývajú túto funkciu AquaStop.
  • Detská poistka – neumožní dieťaťu otvoriť dvierka na práčke počas prania, na niektorých modeloch ani zastaviť pranie či zmeniť nastavenie.

Vaše hodnotenie:
(91.2%)

Pridať komentár