Najlepšie práčky s horným plnením 2023 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Vyberáte si novú práčku, ale nemáte v kúpeľni príliš miesta nazvyš? Pouvažujte nad práčkou plnenou zhora. Tieto modely majú aj ďalšie výhody a z hľadiska funkcií i výkonu sa plne vyrovnajú spredu plneným práčkam.

Výber práčky s horným plnením

Predstavíme vám najobľúbenejšie modely a poradíme, podľa akých kritérii si zvrchu plnenú práčku vybrať.

Najlepšie práčky s horným plnením

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux EW6T4262IC   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Whirlpool TDLR6030L   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Electrolux EW8TN3562C   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
AEG LTN7E273C   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Whirlpool TDLR5030   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt

Práčky s horným plnením – recenzie

Práčky s horným plnením sú osvedčenou klasikou. Sú spratnejšie, jednoduchšie sa dostanete k bielizni, funkciami a výkonom sa však vyrovnajú práčkam s predným plnením. Ak ste sa rozhodli pre kúpu práčky, mali by ste sledovať nielen parametre, ale aj skúsenosti používateľov s jednotlivými modelmi. Vyskúšali sme niekoľko obľúbených práčok s horným plnením a naše skúsenosti s nimi vám prinášame v recenziách.

Šetria priestor a pohodlne sa používajú

Najväčšou výhodou zhora plnených práčok je, že oproti tým spredu plneným zaberú vo vašej kúpeľni omnoho menej miesta. Tieto práčky sú vo všeobecnosti užšie, niektoré modely sú široké menej než 40 cm. Aj napriek týmto kompaktným rozmerom vám vyperú naraz až 6 kg bielizne. Ak máte bielizne viac, nemusíte mať obavy – na trhu nájdete aj širšie modely s kapacitou 7, 8 či dokonca až 15 kg bielizne.  

Priestor okolo zvrchu plnenej práčky môžete bez obáv zapratať, keďže tieto práčky nemajú v prednej časti plniaci otvor s výklopnými dvierkami. Plnenie zhora má výhodu aj v tom, že sa nemusíte k práčke príliš zohýbať, čo oceníte najmä v prípade, že máte problémy s pohybovým aparátom. Na druhej strane, vrchnú časť takejto práčky nemôžete využiť na uloženie sušičky či iných vecí.

Práčka s horným plnením

Istou nevýhodou zhora plnených práčok je, že máte na výber z menšieho počtu modelov a taktiež medzi nimi nájdete menej tých so špičkovou výbavou a inteligentnými funkciami. Zhore plnené práčky sú taktiež hlučnejšie než mnohé spredu plnené modely. 

Ďalšou nevýhodou oproti spredu plneným práčkam je, že priebeh pracieho procesu nemôžete skontrolovať, pretože do bubna nevidíte. Pravdepodobne tak nestihnete včas zabrániť poškodeniu bielizne, napr. ak sa farby na nej začnú rozpúšťať v dôsledku nevhodne zvoleného pracieho programu či teploty.

Funkcie a ovládanie

Moderné práčky v cene nad 400 eur vám ponúknu nadštandardné funkcie – dokážu napr. odvážiť množstvo vloženej bielizne a prispôsobiť mu množstvo použitej vody a pracích prostriedkov (túto funkciu niektorí výrobcovia nazývajú množstevná automatika, fuzzy logic, ProSense či 6. zmysel).

Niektoré modely ponúkajú aj ošetrenie parou, vďaka ktorej bude bielizeň nadýchaná, vláčna a vyhladená. Pokročilé technológie ako napr. bublinkové pranie či aktívne striebro v zhora plnených práčkach však spravidla nenájdete.

Práčka s horným plnením s LCD displejom

Priemerné modely strednej a vyššej triedy sú vybavené LCD alebo LED displejom, ktorý zobrazuje prevádzkové stavy vrátane zostávajúceho času či zvoleného programu. LCD displej nebýva podsvietený, v tmavých priestoroch má preto navrch LED displej, ktorý je omnoho jasnejší. Lacným zvrchu plneným práčkam displej často chýba a je nahradený iba niekoľkými LED kontrolkami.

Kapacita a pohon

Pri práčkach s bežnými rozmermi 40 × 90 × 60 cm sa obvykle stretnete s kapacitou okolo 6 kg, lacné modely môžu mať kapacitu nižšiu. Zvrchu plnené práčky s vyššou kapacitou majú obvykle aj väčšie rozmery. 

Nevýhodou zvrchu plnených práčok je často pohon bubna, ktorý je riešený klasickým remeňom s motorom pod bubnom. Tento typ pohonu je hlučnejší. Výnimočne sa stretnete aj s priamym náhonom bubna (niektorí výrobcovia ho označujú ako Direct Drive), ktorý je bežnejší pri spredu plnených práčkach a má menšiu hlučnosť.

Zvrchu plnené práčky majú kapacitu bielizne zvyčajne okolo 6 kg

Dôležitá je aj rýchlosť odstreďovania, pri najlacnejších modeloch je to 1 000 ot./min., lepšie modely dosahujú aj 1 300, či dokonca 1 500 ot./min. Pri vyšších rýchlostiach je spravidla odstreďovanie účinnejšie, no práčka je často hlučnejšia. Je preto dobré, ak má práčka rýchlosť odstreďovania nastaviteľnú.

Konštrukčné prevedenie

Pri nákupe cez internet sa to ťažko overuje, ale pozor by ste si mali dať najmä na lícovanie jednotlivých konštrukčných častí. Keď to výrobca zanedbá, na práčke môžu pri odstreďovaní vibrovať napr. plechy, plasty či zásobníky na prací prostriedok.

Ďalším častým konštrukčným nedostatkom je krátky napájací kábel. Vopred si preverte, či vám dĺžka pri konkrétnom modeli bude stačiť k najbližšej zásuvke, v opačnom prípade budete musieť použiť predlžovací prívod. 

Krátke bývajú aj hadice – prívodnú si môžete kúpiť novú v rôznych dĺžkach za pár eur, predĺženie odpadovej hadice však môže byť problematické.

Úspornosť a spotreba energie

Väčšina moderných práčok má veľmi nízku spotrebu energie a radia sa do energetickej triedy A+ alebo vyššej. Výrobcovia ich kvôli tomu často vybavujú aj extra úspornými programami, tie sa hodia iba na slabo zašpinenú bielizeň. Ak vám práčka bielizeň dostatočne neoperie, musíte prací cyklus opakovať a úspora je razom fuč.

Otváranie zhora plnenej práčky s LCD displejom

Ak bývate v paneláku, dajte si pozor aj na hlučnosť. Tiché modely perú často s hlučnosťou pod 50 dB a odstreďujú s hlučnosťou 71 dB. Štandardom pri odstreďovaní je pri mnohých modeloch hlučnosť 77 dB.

Ďalšie parametre a funkcie zhora plnených práčok

  • Hmotnosť – čím menšia, tým jednoduchšie sa vám bude s práčkou manipulovať. Zvrchu plnené práčky spravidla vážia 50 – 65 kg.
  • Časovač – nazýva sa aj odložený štart a umožní vám naplniť práčku bielizňou a naprogramovať čas, kedy sa má prací cyklus spustiť. Môžete tak nechať práčku prať napr. v noci, kedy je el. prúd lacnejší (ak máte dvojsadzbový elektromer v rodinnom dome).
  • Ochrana proti pretečeniu – práčka vybavená touto funkciou je vybavená senzorom, ktorý pri úniku vody uzavrie vstupný ventil na prívode vody a zabráni tak prípadným škodám. Niektorí výrobcovia nazývajú túto funkciu AquaStop.
  • Detská poistka – neumožní dieťaťu otvoriť dvierka na práčke počas prania, na niektorých modeloch ani zastaviť pranie či zmeniť nastavenie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Práčky s horným plnením sú protipólom práčok s predným plnením. Otvor majú umiestnený hore, takže priestor nad práčkou nevyužijete. Sú však užšie a zvyčajne skladnejšie. Väčšina z nás si spotrebiče vyberá podľa parametrov, dôležité je však aj ich praktické využitie. Odpovede na na vaše najčastejšie otázky ohľadom práčok s horným plnením nájdete na tomto mieste.

V čom spočívajú hlavné výhody a nevýhody práčok s horným plnením?

Plusom týchto práčok je pohodlnejšia manipulácia a vkladanie bielizne. Práčky s horným plnením zaberajú menej miesta a sú o niečo lacnejšie ako modely s predným plnením. Mínusom je menšia kapacita bubna, slabší výber i to, že funkciami zaostávajú za práčkami s predným plnením.

Sú kvalitnejšie práčky s horným plnením značky Whirlpool alebo Electrolux?

Práčky oboch značiek sa radia k najpredávanejším a obidve sa môžu pochváliť dobrými recenziami. Ide o overené značky, ťažko určiť, ktorá z nich je lepšia, keďže viaceré kvalitné modely ponúkajú obidve.

Aké bezpečnostné prvky ponúkajú práčky s horným plnením?

Podobné, ako tie s predným plnením. Chýbať by nemala detská poistka a ochrana proti pretečeniu. Plusom sú napr. signalizácia poruchy alebo protisklzové nastaviteľné nožičky.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2022 – Čierny piatok 25.11.2022

Black Friday Slovensko 2022 – Čierny piatok 25.11.2022

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monady sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Najmenej poruchové práčky? Recenzie chvália Samsung, Bosch, AEG a Miele

Najmenej poruchové práčky? Recenzie chvália Samsung, Bosch, AEG a Miele

Predstava, že by sme dnes mali ísť k rieke alebo potoku a ručne pláchať bielizeň vo vode, je absolútne nepredstaviteľná. Práve preto tu máme verných spoločníkov, akými sú práčky. Bez nich by sme sa síce zaobišli, no náš komfort by značne utrpel. O tom, aký má práčka pre domácnosť prínos,... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(91.4%)
Dátum publikovania: 03.01.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 03.05.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/05/2022 09:46
Alexandra

Hľadali sme práčku, ktorá sa zmestí do menšej kúpeľne. Napokon padla voľba na Whirlpool TDLR 5030L EU/N a sme spokojní. Práčka je kvalitná a za výbornú cenu, jediné čo mi vadilo, že v balení nebol slovenský návod, ale len poľský, čo ma prekvapilo. Práčka je tichá a jednoducho sa ovláda, bielizeň vyperie veľmi dobre a tiež ju dobre vyžmýka.

04/01/2022 18:40
Alena

Práčka WHIRLPOOL TDLR5030LEU/N je tichá, kupovali sme ju na Vianoce babičke a je s ňou spokojná, zatiaľ si pochvaľuje. Je to lacná a jednoduchá práčka, vhodná pre starších alebo nenáročných. Ovládanie je jednoduché a prehľadné, práčka zaberá málo miesta… Plusom je nerezový bubon. Práčku môžeme odporučiť.

05/11/2021 08:46
Wendy

S práčkou Whirlpool AWE 50510 sme veľmi spokojní, vyprala aj vyžmýkala zatiaľ vždy dobre. Ovládanie je jednoduché a na výber sú rôzne pracie programy. Páči sa mi tiež možnosť voľby rýchlosti otáčok pre žmýkanie. Do malých kúpeľní je to ideálna voľba. Jediným malým mínusom je troška vyššia hlučnosť, než som čakala.

10/07/2021 08:29
Rita

Mám práčku AEG ProSteam a oceňujem na nej množstvo možností nastavení, zrozumiteľné popisky na tlačidlách, kompaktné rozmery či kolieska pre ľahší prenos. Pre mňa je to vynikajúca práčka, ktorá kvalitne perie. Súčasťou balenia bola aj hadica s funkciou Aqua Stop, len škoda, že má namiesto kovového ventilu plastový, takže s ním treba narábať opatrne. Páči sa mi tichý chod, intuitívne ovládanie, vyberateľný a dobre čistiteľný zásobník. Funguje aj para na oživenie odevov. Plus dávam za možnosť ručného nastavenia podľa potreby aj nastavenie bubna do hornej polohy.

09/07/2021 07:56
Žanet

Už roky preferujem práčky s horným plnením a nedávnom som si kúpila model Electrolux EW6T4262IC. Práčka zatiaľ funguje super, je nehlučná a počas prania ju takmer nepočuť. Zaujala ma dobre nastavená cena, kompaktné rozmery vhodné aj do menšej kúpelne či pekný minimalistický dizajn. Na motor je predĺžená 10 ročná záruka, tak dúfam, že aspoň tých 10 rokov vydrží a bola by som rada, keby aj dlhšie. Oceňujem, že pri otočnom koliesku je priamo napísané, pre aký typ bielizne je vhodný. Práčka má prehľadné ovládanie aj pre mužov, ktorí nezvyknú právať - mám to odskúšané na mojom manželovi. :-) Rozpätie otáčok pri žmýkaní je 400, 800, 1200 a bielizeň je po žmýkaní takmer suchá. Veľkou výhodou je funkcia time manager, čiže možnosť skrátenia programu podľa vlastného uváženia. Práčke nemám čo vytknúť, pretože Electrolux je overená značka. Dúfam, že ma nesklame ani časom.

Pridať komentár


Posledné články
Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Rýchla doba si vyžaduje „smart” riešenia. A to nielen v práci, pri športe, starostlivosti o rodinu či domácnosť, ale aj pri... Prečítať článok

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Mleté mäso patrí do slovenskej kuchyne už od nepamäti. Okrem klasických receptov ako sú mäsové knedličky vďaka nemu... Prečítať článok

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Elektrické rýchlovarné kanvice sú v nejednej domácnosti aj kancelárii a pracovisku nenahraditeľným kuchynským spotrebičom.... Prečítať článok

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotografií je niečo, na čo väčšinou myslíme až vtedy, keď je pamäť nášho zariadenia plná, alebo sa, v horšom... Prečítať článok