Ak si chcete vychutnať naozaj realistický filmový zážitok, okrem kvalitného obrazu potrebujete aj verne reprodukovaný priestorový zvuk, ktorý vám plochý televízor nedokáže ponúknuť. Čo by ste si mali pri výbere domáceho kina všímať? V prvom rade veľkosť miestnosti a jej zodpovedajúci počet a výkon reproduktorov. Nezabudnite však aj na ich kvalitu, typ prehrávača a doplnkové funkcie. Viac o výbere domáceho kina sa dočítate v našom článku.

Najlepšie domáce kiná 2021 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie domáce kiná 2021 – recenzie, test, porovnanie

Domáce kino len ťažko otestujete priamo v predajni elektra. A to nehovoríme o možnosti zistiť jeho kvalitu pri výbere cez internet. Ale nebojte sa, máme pre vás riešenie. Prinášame vám výsledky testov domácich kín. Zozbierali sme domáce a svetové výsledky testov, recenzie, hodnotenia a vaše skúsenosti. Prešli sme fóra, diskusie, platené spotrebitelské testy. A tu je výsledok,... Prečítať článok

Ako vybrať domáce kino

Chcete si užiť atmosféru kina s pocitom byť vtiahnutí priamo do deja filmu? Máte veľký televízor, ale zvukovo vám aj tak niečo chýba? Aj keď dnešné televízory ponúkajú po zvukovej stránke naozaj kvalitný zvuk, ak túžite po dokonalom komforte, tak určite zvážte nákup domáceho kina. Dnes aj v tomto segmente nájdeme veľmi bohatú ponuku. Či už preferujete rovnakú značku, akú má váš televízor alebo hľadáte dokonalý zvuk k projektoru, vyberať si je z čoho. Problémom teda nie je z čoho, ale podľa čoho. Podľa akých parametrov si vybrať to správne domáce kino? Pokúsime sa vám pár vetami zhrnúť, aké parametre a kritéria je dobre pred samotným nákupom zvážiť.

Domáce kino

Pri základných vedomostiach o zvuku alebo ak máte nejaké reprosústavy už doma, určite viete, ako sa šíri zvuk v priestore a že od veľkosti a usporiadania miestnosti nábytkom závisí aj kvalita zvuku. Dosiahnuť výbornú zvukovú kvalitu môžete na základe správneho pomeru výkonu reprosústavy a veľkosti miestnosti. Akustika miestnosti a umiestnenie reproduktorov v miestnosti, majú dôležitý vplyv na kvalitu zvuku. Je zbytočné uvažovať o veľkej reprosústave s vysokým výkonom do malej izby. Tento výkon nevyužijete naplno a navýšite si tak zbytočne cenu. Takže si prejdime pár základných parametrov.

Slovník pojmov

AV Receiver - Pri domácom kine môžete naraziť na rôzne zostavy. Základné zariadenie plus reprosústavy. Ak vlastníte už Blueray alebo DVD prehrávač a nepotrebujete nový je pre vás vhodné domáce kino s AV receiverom, ktoré pozostáva zo zariadenia pre pripojenie rôznych audio video zariadení s integrovaným zosilňovačom, prevodníkom a AM/FM tunerom.

DVD/Blu-ray prehrávač - Zariadenie s integrovaným zosilňovačom alebo obvodmi pre prevod do priestorového zvuku.

Veľkosť a výkon reprosústavy - Výkon reprosústavy vyberajte podľa miestnosti, ktorú chcete ozvučiť. Pre menšie miestnosti vám postačí 2.1 (subwoofer), pre veľké miestnosti sú vhodné systémy 5.1 alebo 7.1. Počet a výkon reproduktorov sa môže líšiť. V zostavách nájdete 2, 5 alebo až 7 reproduktorov.

Kompatibilita s vašim TV alebo projektorom

Overte si konektory na vašom TV alebo projektore, aby ste sa vyhli prípadnej nekompatibilite. Ale skoro všetky zariadenia už disponujú HDMI konektorom

Možnosti pripojenia a konektorová výbava - Overte si dostatočný počet konektorov pre pripojenia viacerých zariadení. Prípadne pripojenie pomocou Wi-fi, Bluetooth alebo zdieľanie pomocou DLNA.

Označenie zvukového systému

DD - Dolby Digital je priestorový zvuk prenášaný do 5 reproduktorov, predné, zadné a subwoofer

DD EX- zvýraznenie zvuku zadných reproduktorov

DTS - kvalitnejšia verzia DD s väčším dorazom na dynamiku pre všetky zvukové kanály

Dolby Pro Logic II - systém prekódovania do 5 kanálového priestorového zvuku z rôzneho zdroja