Najlepšie kosačky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Vyberáte kosačku? Pomôžeme vám. Zostavli sme pre vás prehľadné tabuľkové porovnanie a viacero podrobných recenzií. Na úvod vám ponúkame výber top modelov, ktoré dopadli najlepšie v domácich, ale aj svetových nestranných testoch.

Ako vybrať kosačku?

Tabuľky pravidelne aktualizujeme.

Najlepšie benzínové kosačky

Názov Hodnotenie Detail
VeGA 545 SXHE 7in1   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Riwall RPM 4234 P   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Fieldmann FZR 5611-B   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Texas 5181TR/WE   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Weibang 506 SC 6in1   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie elektrické kosačky

Názov Hodnotenie Detail
Husqvarna LC 141C   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Bosch Arm 34   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Fieldmann FZR 2021-E   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
VeGA GT 4205   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Makita ELM4621   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Kosačky – recenzie

Bez kosačky mnohí majitelia domov jednoducho nezaobídu. Od jari do jesene treba trávnik pravidelne kosiť. Pozreli sme sa na lacnejšie i drahšie modely a spísali ich výhody a nevýhody. Budeme radi, ak sa o svoje skúsenosti, či už s tými alebo ďalšími kosačkami, podelíte v komentároch.

Ako vybrať kosačku

Či už máte predzáhradku, okrasnú záhradu, alebo za domom obrovský kus zeme, ktorý treba pravidelne kosiť, výber správnej kosačky by ste nemali podceniť. Keďže existuje niekoľko druhov kosačiek, najvhodnejšie je vyberať si tú správnu kosačku podľa plochy, ktorú plánujete pravidelne kosiť, a povahy terénu. Čo všetko by ste však mali pri výbere sledovať?

Veľkosť trávnika

Základným kritériom výberu kosačky je veľkosť kosenej plochy. Do 200 m2 sa zaobídete s jednoduchou kosačkou bez pojazdu, do 500 m2 už bude pre vás vhodnejší stroj s pojazdom, prípadne benzínová kosačka. Viac ako 1 000 m2 najlepšie zvládnete so záhradným traktorom

Elektrická záhradná kosačka

Treba si preto uvedomiť, že malá elektrická kosačka nie je stavaná na kosenie lúky a veľká kosačka s pojazdom vám bude na kosenie niekoľkometrovej predzáhradky pred domom zbytočná.

Členitosť pozemku

V prípade, že potrebujete kosiť trávnik s veľkým prevýšením či nerovnosťami, ľahšie sa vám bude pracovať s kosačkou s vlastným pojazdom a dostatočným výkonom. V náročnejšom teréne zlepšujú výkon veľké kolesá na kosačke. Pohodlná je tiež práca s vyžínačom, s ním sa vám budú členité záhony a zákutia kosiť pohodlne.

Zvážte tiež to, či musíte kosiť okolo stromov, skaliek, prípadne iných prekážok? Ľahká manévrovateľnosť kosačky bude pre vás nedoceniteľná. Ak ide o menší trávnik, zvážte kúpu ľahšieho elektrického alebo aku modelu.

Výbava

Starostlivosť o váš trávnik vám môžu spríjemniť aj také jednoduché veci, ako sú skladací kôš, ľahko nastaviteľné ergonomické riadidlá, pohodlné nastavenie výšky kosenia, elektroštart či regulácia rýchlosti u modelov s pojazdom. Pri výbere kosačky sa preto zaujímajte aj o takéto „maličkosti“.

Mulčovanie, zber, vyhadzovanie

Čo s pokosenou trávou? Aj nad tým by ste mali uvažovať pri kúpe kosačky. Je niekoľko možností – mulčovanie, zber, vyhadzovanie (dozadu alebo do boku). K ekologicky najšetrnejším patrí mulčovanie. Tráva je rozsekaná na malé kúsočky a slúži ako prírodné hnojivo. Keď si zvolíte mulčovanie, odpadá vám starosť o vysypávanie koša či hrabanie pokosenej trávy. Posekaná tráva je vtláčaná medzi steblá trávnika a chráni ho pred vysychaním i pred intenzívnym slnečným žiarením. Mulčovanie je vhodné, pokiaľ kosíte pravidelne a nie viac ako tretinu výšky trávnika.

Malá záhradná kosačka

Mnoho modelov však ponúka možnosť kosiť dvoma, tromi alebo dokonca všetkými štyrmi spôsobmi už v štandarde, k niektorým sa dá doobjednať vhodné príslušenstvo.

Typy kosačiek

Dôležité pri výberé sú typ pohonu, výkon motora, pojazd, možnosť ovládania, nastavenie výšky kosenia, hmotnosť kosačky, kôš na trávu a doplnkové funkcie. Vybrať si môžete z elektrických, akumulátorových, benzínových, vretenových, strunových a robotických kosačiek a tiež z riderov a záhradných traktorov.

Benzínové kosačky

Ide o výkonné stroje, ktoré bez problémov pokosia aj rozľahlú záhradu s hustým porastom. Pohyb s nimi je neobmedzený, keďže ho nelimituje dĺžka prívodného kábla. Zvyčajne obsahujú tieto kosačky zberný kôš. Sú pomerne hlučné, ťažké a znečisťujú okolitý vzduch.

Benzínové kosačky sa delia na benzínové tlačené kosačky a benzínové samochodné kosačky (s pojazdom). Benzínové tlačené kosačky sú vhodné na menšie pozemky a do ľahkého terénu. Benzínové samochodné kosačky sú vhodné na prácu v náročnejšom teréne alebo na väčšom pozemku.

Elektrické kosačky

Ide o kosačky s nízkou hmotnosťou, s ktorými sa v teréne ľahko manipuluje. Nie sú také hlučné ako benzínové, avšak sú o niečo menej výkonné.

Záhradná kosačka

Ich výhodou sú minimálne nároky na úrdžbu, nevýhodou zas to, že sú limitované dostupnosťou zásuvky, prípadne výdržou batérie.

Akumulátorové kosačky

Tieto kosačky nie sú napájané zo siete, ale zo vstavanej batérie, preto ich treba pravidelne dobíjať. Sú tichšie ako elektrické a benzínové kosačky, avšak aj menej výkonné. Hodia sa na pravidelné kosenie a udržiavanie menších trávnatých plôch.

Vretenové kosačky

Ide o kosačky, ktoré trávu nekosia, ale ju strihajú, konce trávy sa preto nestrapkajú a nemajú tendenciu žltnúť. Pokiaľ chcete mať doma krásny anglický trávnik, je táto kosačka pre vás vhodná voľba. Vretenové kosačky fungujú tak, že ostrie sa točí až vo chvíli, keď s kosačkou začnete pohybovať.

Môžete si zaobstarať model s ručným pohonom, ale aj benzínovú, elektrickú či akumulátorovú verziu.

Strunové kosačky

Vyžínače fungujú na strunovom princípe – po zapnutí sa struna vysokou rýchlosťou roztočí a tak dokáže kosiť trávu okolo seba.

Strunová kosačka vyžínač

Vyžínače sú vhodné na dokončovacie a začisťovacie práce, pretože nechávajú rozstrapkané konce trávy, ktoré rýchlejšie žltnú. Na kosenie trávnika sa tak veľmi nehodia.

Robotické kosačky

Kosačka, ktorá urobí všetku prácu za vás? Robotická kosačka to dokáže. Dôležitá je pri jej výbere výdrž batérie a možnosti nabíjania. Funguje na podobnom princípe ako akumulátorové kosačky, preto ju budete musieť pravidelne dobíjať. Ak potrebujete kosačku na pravidelnú a dlhodobú údržbu pozemkov bez výraznejších prekážok, je to pre vás vhodná voľba.

Ridery a záhradné traktory

Pohodlie, väčší výhľad, jednoduché ovládanie, vyššia rýchlosť, širší záber a väčší zberný kôš sú výhodami riderov. Pokiaľ potrebujete stroj aj na niečo iné ako kosenie, vhodnejší pre vás bude záhradný traktor. Oceníte ho pri preprave materiálu, odpratávaní snehu a pod.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Kosačka sa vám zíde, či máte okrasnú záhradu, predzáhradku alebo veľký pozemok s trávnikom. Na výber máte z viacerých typov kosačiek, každý má svoje plusy i mínusy. Aby ste sa vedeli v ponuke lepšie zorientovať, mali by ste si položiť niekoľko otázok týkajúcich sa praktického využitia kosačky. Do redakcie nám na túto tému chodí množstvo otázok. Na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať.

V čom sa líši vretenová kosačka od rotačnej kosačky?

Líšia sa predovšetkým v kvalite strihu. Vretenová kosačka strihá o protiostrie, teda funguje na rovnakom princípe ako nožnice na papier. Rotačné kosačky zvyčajne steblo prerážajú rýchlosťou. Tráva môže byť z toho dôvodu zažltnutá, resp. pôsobiť nezdravo.

Napriek tomu, že je v kosačke benzín, nejde naštartovať. V čom je problém?

Chybou môže byť staršie palivo v nádrži. Ak ste kosačku vytiahli po dlhšom čase, radšej palivo vymeňte. Ak to nepomôže, skontrolujte, či nie sú upchaté filtre, alebo nejde o opotrebovanie štartovacej sviečky.

Čo mám robiť, ak sa mi na kosačke zasekol štartér?

Ide o pomerne bežný problém, s ktorým majú skúsenosti mnohí majitelia kosačiek s manuálnym štartom. Zvyčajne je aktivovaná bezpečnostná brzda a treba ju vypnúť.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zoznam článkov

Elektrické a benzínové záhradné kosačky - Ako vybrať kosačku

Elektrické a benzínové záhradné kosačky - Ako vybrať kosačku

Naši predkovia to mali jednoduché. Ráno, ešte za rosy, sa vzala kosa na plece a išlo sa kosiť. Áno, musela byť nabrúsená, naklepaná. Kosisko dobre sedieť v rukách. A počas kosenia ešte čepeľ občas prebrúsiť oslou. Ale tým sa starosti končili. Dnes však žijeme v 21. storočí a mnohí z nás už takú... Prečítať článok

Údržba a starostlivosť o benzínovú, elektrickú, aku i robotickú kosačku – čistenie, brúsenie nožov, mazanie

Údržba a starostlivosť o benzínovú, elektrickú, aku i robotickú kosačku – čistenie, brúsenie nožov, mazanie

Elektrická či benzínová, strunová alebo vretenová – nezáleží na tom, akú kosačku máte, každá si vyžaduje pravidelnú údržbu. Údržba pritom zahŕňa nielen pravidelné čistenie po každom kosení, ale aj sezónnu kontrolu a opravu pokazených funkcií či dielov. Starostlivosť o kosačku netreba odkladať a... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.2%)
Dátum publikovania: 31.05.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

13/12/2021 11:36
Gabriel

AL-KO Comfort 40 E má dobrý výkon, široký záber strihu, veľký zberný kôš a možnosť mulčovania, aj to bol dôvod kúpy, lebo niektoré konkurenčné modely toto neponúkali. Cena je dobrá a výkon dostatočný. Iba taká malá drobnosť, po vybratí zberného koša zostáva trocha trávy v ľavej často kosačky. Kosačka je tichá, neruší okolie, ľahko sa s ňou manipuluje, čiže spokojnosť.

29/11/2021 10:09
Zdeno

Scheppach MS 173-51 E som kúpil na základe dobrých recenzií a pre dobrý pomer ceny a výkonu. Vyhovuje mi elektrické štartovanie, ktorý ide vždy na prvýkrát. Páči sa mi veľký kôš, dobré plnenie... Váha prístroja je tak akurát, kolesá majú dobrý záber... Za tú cenu som s ním maximálne spokojný.

28/10/2021 10:50
Dušky

Páči sa mi kosačka Bosch ARM 32 Ergoflex, pretože sa ľahko ovláda a nahŕňacie hrebene dokážu pokosiť trávu aj tesne pri plote či múriku. Odpadá mi nutnosť dovyžínať krovinorezom, čo mi urýchľuje prácu. Motor má počas chodu príjemný nerušivý zvuk. Pri dome mám na trávniku aj šišky, konáriky a miestami kamienky, tak by som uvítal čelo zberného koša z masívnejšieho a odolnejšieho materiálu, uvidím, koľko mi vydrží.

28/10/2021 09:35
Alex

Za tú cenu je super kosačka VeGA 51 HWXV, síce na ten záber noža je výkon motora troška slabší, ale mne to postačuje. Páčia sa mi veľké kolesá, vďaka ktorým kosačka ľahko zvláda nerovnosti. So štartovaním som zatiaľ nemal problémy. Dodám, že náhradné diely a servis sú na Slovensku katastrofou. Kosačka seká veľmi slušne, takže som s ňou spokojný.

13/08/2021 14:58
Lukino P.

Mám benzínovú kosačku Einhell GC-PM 46/1 Classic, ktorá je kvalitná a za rozumnú cenu. Po vybalení z krabice bola zložená za 15 minút. Namontoval som len rukoväte a bolo hotovo. Sekačka nabehla hneď a nemá problém ani s vyššou trávou. Studená naskočí na prvé zatiahnutie, ak je zahriata, tak na druhé zatiahnutie. Motor je skvelý a tichý a chod je kultivovaný. Kosačku sa mi podarilo kúpiť v akcii, preto som veľmi spokojný. Kosačka je pomerne skladná a ľahká, veľmi dobre sa s ňou manipuluje. O kosačku sa treba adekvátne starať, aby vám spoľahlivo slúžila čo najdlhšie. Dopĺňať palivo aj olej. Sekanie je pohodlné a pre mňa je to skvelý pomocník na záhrade. Túto kosačku odporúčam každému, kto hľadá kvalitný, no zároveň cenovo výhodný produkt.

29/07/2021 21:38
Igor D.

Za rozumnú cenu a s dobrým výkonom je kosačka Riwall PRO RPM 5135. Prístroj má široký záber a silný pojazd, ktorý je trocha rýchlejší, preto ho odporúčam skôr mužom. Štart je dobrý, montáž bola jednoduchá a samotná obsluha je tiež nenáročná. Kosačka kosí veľmi dobre, preto spĺňa svoj účel. Plus dávam za veľa stupňov výšky kosenia, efektívny zberný kôš či pekný vzhľad. Pokosí aj vyššiu trávu, preto som spokojný a odporúčam aj ostatným.

27/04/2021 15:12
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Akumulátorovú kosačku odporúčame skôr na menší a rovný pozemok, dobrou voľbou sú značky Riwall, Makita, AL-KO i ErgoPower+. Jednoduchá obsluha, nízka hlučnosť a aj kvalita kosenia hovoria v prospech tohto typu kosačiek.

27/04/2021 08:43
Mária

Zaujímajú ma akumulátorové kosačky,či kvalitne kosia a aké máte s nimi skúsenosti.

24/07/2017 15:33
vladimír slosiar

prosím doporučiť kvalitnú el.kosačku na malú plochu do 150 m2-výhodná cena

vopred ďakujem

slosiar

13/06/2017 20:18
Miro

Dobry den, mozem sa opytat kto robil tento test? Tie modely co su tu uveden su vsetko s prepacenim sroty. Jedina akoze vyhoda je cena. Ale servis, nahradne diely atd nula. (okrem AL-KO).

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok