Najlepšie domáce vodárne 2024 – recenzie, test, porovnanie

Toto zariadenie sa postupne stáva v mnohých domácnostiach, hlavne na dedinách, doslova nevyhnutnou súčasťou záhradnej techniky. A nielen tej. Domáca vodáreň sa zíde všade tam, kde je potrebné vodu priviesť alebo naopak tam, odkiaľ ju treba dostať. Jednoducho, domáca vodáreň slúži ako prepravník vody. Často sa využíva v záhradách, na chatách, ale aj v domácnostiach, kde nie je dobudovaná vodovodná sieť. Ako domácu vodáreň vybrať?

Ako vybrať domácu vodáreň?

Domáce vodárne sú segmentom na trhu, ktorý je vyhľadávaný v okamihu, keď ľudia riešia problém s prívodom (odvodom) vody na mieste, kde to nie je úplne jednoduché. Veď doba, kedy sa chodilo s vedrami a bandaskami po vodu do studne či k jazeru už nie je tak aktuálna. Aspoň vo väčšine civilizovaného sveta, a teda aj v našich regiónoch.

Domáce vodárne sú v zásade „múdre čerpadlá“, ktoré sa postarajú o distribúciu vody z vodného zdroja – studňa, zásobník dažďovej vody či jazero. Ktorú domácu vodáreň si vybrať sa môže javiť ako náročný hlavolam, no stačí vedieť načo domácu vodáreň potrebujem a následne poznať, čo jednotlivé parametre znamenajú.

Najlepšie domáce vodárne

Názov Hodnotenie Detail
Grundfos Scala2 98562862   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Einhell GC-WW 1046 N   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Fieldmann FVC 8550 EC   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Gardena 3500/4E Classic   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Elpumps VB 50/1500 B   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Domáce vodárne – recenzie

Pri výbere domácej vodárne je, samozrejme, potrebné sledovať jednotlivé parametre, ale zabúdať netreba ani na skúsenosti a recenzie užívateľov. Aby sme vám s výberom pomohli čo najviac, pripravili sme krátke recenzie s plusmi a mínusmi niekoľkých obľúbených modelov.

Načo vodáreň budeme potrebovať?

Do záhrady, domáca vodáreň na chatu či do rodinného domu? Domáca vodáreň je určená na zásobovanie a distribuovanie vody do domu, chaty či do záhrady. Takisto môže domáca vodáreň slúžiť na odčerpávanie nadbytočnej vody. Pre každý účel sa však hodí domáca vodáreň, ktorá spĺňa určité parametre.

Domáca vodáreň je vhodná na čerpanie vody na chatu, záhradu či do domu

Zároveň vám však neodporúčame siahnuť po vodárňach od neoverených výrobcov. Podozrivo lacné domáce vodárne môžu byť rizikom a môžu spôsobiť vysoké škody. Do takéhoto zariadenia sa oplatí investovať, nekupujete ho predsa každý mesiac.

Dôležité súčasti domácej vodárne

Domáca vodáreň sa skladá z troch základných častí. Dôležité je, aby bola kvalitná nielen vodáreň, ale aj zdroj vody. Iba v takom prípade je predpokladaná správna funkčnosť domácej vodárne. Aj tomuto parametru musíte podriadiť váš výber. Najdôležitejšie súčasti sú:

 • Čerpadlo – bez neho sa voda len ťažko dá do pohybu. Súčasťou domácej vodárne je najčastejšie samonasávacie čerpadlo, resp. povrchové čerpadlo. Bežne je však možné objednať podľa potreby aj ponorné alebo iné druhy čerpadiel.
 • Automatika – ide o viacero kompaktných súčiastok, ako tlakový spínač, manometer, sacia hadica, gekospojka a radí sa sem aj samotné elektrické pripojenie či tepelná poistka proti prehriatiu. Bližšie funkcie jednotlivých súčiastok si prejdeme ďalej.
 • Expanzná nádoba – je tlaková nádrž na vodu, ktorá má v závislosti od typu vodárne rôzny objem. Nádoba môže byť vertikálna či horizontálna. Buď to disponuje gumovým vakom, alebo ho nemá, čo je prípad starších domácich vodárničiek.

Dôležitosť nádrže domácej vodárne

Potrebujem vôbec domácu vodáreň? Nestačí mi čerpadlo? Skôr, ako prejdeme k ďalším parametrom, je dobré poznať význam expanznej nádoby, ktorá je špecifickou súčasťou vodárne. V opačnom prípade by šlo skutočne o klasické čerpadlo s hydrokontrolou, a teda tlakovým prietokovým spínačom, ktoré by poslúžilo napríklad na zavlažovanie záhrady. Toto čerpadlo udržiava tlak v prietokovom obvode častým spínaním. Tým sa zvyšuje i spotreba energií a zároveň sa čerpadlo namáha.

Ak ide o vodáreň s expanznou nádobou, rôzneho objemu (15, 20, 40, 60 alebo až 100 litrov), neustále je v nádobe tlak aj bez toho, aby musel tlakový prietokový spínač neustále spínať čerpadlo. Zároveň je však pri expanznej nádobe potrebné, aby bol tlak správny. Nie nízky ani nie príliš vysoký.

Vodáreň do domu

Nižší tlak spôsobuje častejšie spínanie vodárne a vysoký pre zmenu môže spôsobiť poškodenie niektorých súčiastok. Aj preto je v nádobách gumový mech, ktorý sa o úroveň tlaku stará aj za pomoci tlakového spínača alebo redukčného ventilu. Veľkosť nádrže je vašou voľbou, no pri častom používaní, čím väčšia nádoba, tým lepšie. Dokúpiť však môžete aj externú nádrž s omnoho väčším objemom ako ponúka samotná domáca vodáreň.

Tlak vody

Pre správne fungovanie vodárne v domácnosti je potrebný dostatočný tlak vody. Ten sa uvádza v baroch. O tlak vody v expanznej nádobe sa stará tlakový spínač a prostredníctvom dostatočného tlaku dokáže vodu distribuovať po potrubí do sprchy – vodovodu či do závlahy. Tlak neovplyvňuje veľkosť nádoby, podstatný je výkon čerpadla. Odporúčame preto domáce vodárne s tlakom od 3 až do 5 barov. Tlak vody v potrubí samočinne zabezpečuje tok vody. Úlohou tlakového spínača je teda aj správne nastavenie tlaku v pomere s výkonom čerpadla.

Prietok vody

Ide o údaj, ktorý informuje o množstve litrov, ktoré dokáže vodáreň distribuovať behom jednej minúty. Prípadne môže ísť o údaj, s ktorým sa stretnete častejšie, ktorý hovorí o maximálnom prečerpanom množstve vody za hodinu. Odporúčame prietok 40-70 litrov za minútu. A maximálne prepravné množstvo vody od 3 200 do 5 000 litrov za hodinu. Ak máte vyššie nároky, napríklad potrebujete zavlažovať veľkú plochu záhrady, siahnuť musíte po väčšej domácej vodárni alebo klasickom prietokovom čerpadle.

Domáca vodáreň s veľkou nádržou

Čerpadlo

 • Samonasávacie čerpadlo – toto čerpadlo je schopné nasať vodu potom, čo je hydraulika ponorená do vody. Samočinne je schopné nasať vodu do potrubia v prípade, že sacia výška nepresiahne 7-8 metrov. Ak je zdroj vody hlbšie, je nutné, aby ste použili ponorné čerpadlo. Takisto závisí jeho schopnosť od toho, ako ďaleko je toto čerpadlo – vodáreň od zdroja vody.
 • Ponorné čerpadlo – ide o čerpadlá určené na ponorenie do čerpanej vody. Ich výhodou je, že majú vyšší výkon a tlak vody, pretože sú priamo v zdroji vody. Pri studniach v domácnosti odporúčame práve využitie ponorných čerpadiel (vŕtané studne, kopané studne).

Najlepšie čerpadlá 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie čerpadlá 2024 – recenzie, test, porovnanie

Pripravili sme pre vás porovnávací test čerpadiel. Vychádza z údajov, ktoré sme zozbierali z rôznych zdrojov dostupných na internete. Veríme, že vám tak dokážeme ušetriť veľa času a odborne vám poradíme. V tabuľke sa nachádzajú TOP modely, ktoré patria medzi najobľúbenejšie a zároveň najkvalitnejšie produkty na našom trhu. Najlepšie záhradné čerpadlá Najlepšie kalové... Prečítať článok

Maximálny výtlak

Ten je omnoho dôležitejší ako príkon motora. Práve údaj o výtlaku vám povie o skutočnej sile čerpadla. Na základe výkonu, tlaku a prietoku vody dokáže domáca vodáreň vyvinúť maximálny výtlak. Tu zohráva rolu faktor vzdialenosti domácej vodárne od zdroja vody. Výtlak by mal byť aspoň na hranici 40 až 45 metrov.

Hlučnosť

Nie je rozhodne najdôležitejším parametrom, no ak máte umiestnenú domácu vodáreň bezprostredne v priestore, kde sa pohybujete a môže vám hluk prekážať, určite je dobré sa poobzerať po vodárni, ktorá má hladinu hluku nižšiu. Nie vždy je to pravidlom, no menej výkonné motory bývajú tichšie. Ponorné čerpadlá pracujú veľmi potichu, pretože sú priamo v zdroji vody. Povrchové čerpadlá sú hlučnejšie. No ideálne, tichá hodnota je okolo 70 decibelov. Tichšie vodárne už nedisponujú dostatočným výkonom.

Čerpanie vody pomocou domácej vodárne

Predfúkanie nádrže

Pri údržbe domácej vodárne je vždy dobré a niekedy aj potrebné dofúkať nádrž na určený protitlak, ktorý je medzi kovovým plášťom nádoby a gumovým mechom, ktorý tlak v nádobe pomáha udržiavať. Každá vodáreň má predpísaný protitlak. Ak čerpadlo spína často, minimálne raz za štvrťrok tento protitlak skontrolujte. Práve časté spínanie čerpadla totiž môže byť príznakom, že protitlak je nízky.

Tlak treba dofúkať ako pri klasickej pneumatike na aute – cez klasickú ventilku, ktorá je na nádrži. Dôležité je odpojiť vodáreň z elektrickej siete. Uvoľniť tlak v potrubí, otvorením kohútika na vodovode. Manometer by mal ukázať nulový tlak. Ventilku odskrutkujete a za pomoci vlastného manometra skontrolujete hodnotu protitlaku v nádrži. Dofúkajte na výrobcom uvedenú hodnotu, skontrolujte ventilku. Následne zatvorte kohútik, zapojte do elektrickej siete a tlak by mal byť v poriadku.

Príslušenstvo

 • Gekospojka – ide o spájací diel, spojku, medzi domácou vodárňou a hadicou, cez ktorú sa voda distribuuje.
 • Sacia hadica – ideálne vystužená či z odolného plastu, aby sa nezdeformovala tlakom a jeho zmenami. Automaticky zalieva čerpadlo. Podstatná je jej spätná klapka, aby zabezpečila, že voda netiekla späť k zdroju.
 • Manometer – ukazovateľ hodnoty tlaku v expanznej nádobe.
 • Odpieskovací filter – jeho úlohou je zachytiť nečistoty veľkosti piesku a väčšie. Odporúča sa to predovšetkým pri čerstvo vŕtaných a kopaných studniach v domácnosti. Nielenže voda môže byť znečistená, ale nečistoty môžu poškodzovať čerpadlo a usádzať sa vo vodovodnom systéme. Takýto filter slúži k zachytávaniu takýchto nečistôt. Tento filter treba pravidelne kontrolovať, aby nedošlo k upchatiu prietoku vody.
 • Redukčný ventil – ak máte v objekte prietokový ohrievač alebo zásobník s ohrevom vody, odporúčame vám využiť redukčný ventil, ktorým sa vyhnete kolísaniu teploty vody pri dodatočnom plnení zásobníka. Redukčný ventil zároveň udržuje konštantný tlak v potrubí a nielen v nádobe ako tlakový spínač.
 • Tepelná ochrana – ide o ochranu pri prípadnom prehriatí motora. Poistka motor automaticky vypne a zabráni jeho skratu.
 • Ochrana nasucho – nie je to isté ako tepelná ochrana. Ak náhodou vodáreň stratí tlak a voda vytečie z čerpadla, to bude mať tendenciu ťahať nasucho a motor môže zhorieť. Preto sa odporúča práve inštalácia tohto prvku, ktorý tejto hrozbe dokáže predísť.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Domáca vodáreň, ktorá slúži ako prepravník vody, sa využíva v záhradách, na chatách i v domácnostiach bez vodovodnej siete. Je to dobrý pomocník, pri ktorého výbere treba prihliadať na parametre a technické vlasnosti stroja. Avšak nielen na tie. Ešte pred kúpou domácej vodárne si skúste odpovedať na niekoľko základných otázok.

Kam vodáreň umiestniť?

Vodáreň by sa mala nachádzať na suchom a relatívne teplom mieste (napr. vonku jej hrozí mráz a zasneženie). Keďže spínanie vodárne a aj samotná prevádzka sú dosť hlučné, odporúčame vodáreň umiestniť do technickej miestnosti.

Čo všetko potrebujem k zapojeniu?

Potrebná je sacia hadica (pletená s výstužou) so spätnou klapkou, ktorá zabezpečuje, aby voda netiekla späť, výtlačná hadica (buď 1-palcová záhradná alebo hadica do interiérov), gekospojka a predfilter.

Potrebujem čerpadlo alebo domácu vodáreň?

To závisí od toho, či chcete sami zapínať/vypínať čerpadlo, alebo chcete mať po otočení kohútika k dispozícii vodu ako z klasického vodovodu. V prvom prípade vám postačí čerpadlo, v druhom potrebujete vodáreň. Domáca vodáreň je súbor zariadení slúžiacich k automatickému zaisteniu dodávky vody s požadovaným tlakom.

Vaše hodnotenie:
(87.2%)
Dátum publikovania: 25.02.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

23/08/2022 21:47
Henrich

Gardena 5000/5E LCD zatiaľ funguje na jednotku. Nič netreba nastavovať a inštalácia bola ľahká. Produkt je vyrobený kvalitne a nemám nič, čo by som mu chcel vytknúť. Automatický interný filter je plusom. Gardena je pre mňa rokmi overená značka.

10/07/2022 17:26
Juraj

Je možné umiestniť a pouzivat bežne zahradne cerpadlo aj vo zvislej polohe? Mám na myslí sacimotvorom nadol?

23/03/2022 22:50
Vojtech Walter

Moje číslo 0940770737 dakujem pekne

23/03/2022 22:49
Vojtech Walter

Prosim potrebujem poradiť . Potrebujem domácu vodáreň ktorá by bola schopná prevádzkovať celý dom ale aj zavlažovať pozemok o dĺžke 100 m a šírke 35m . Neviem ake parametre mam hľadať ... Teraz tam je stará 2 bar ktorá utiahne kúpeľnú kuchyňu atd ale záhradu uz asi nie . Mozte mi aj prezvoniť a ja Vám zavolam dakujem pekne Vojto . 23.3 2022

13/12/2021 15:49
Peter

Kärcher BP 3 Home & Garden bol za dobrú cenu a má dostatočný výkon pre menšiu domácnosť a na malú záhradku úplne postačuje. Oceňujem tichý chod, slušné spracovanie aj skvelú komunikáciu s internetovým obchodom, v ktorom som prístroj kupoval. Odporúčam ho, som spokojný.

29/11/2021 11:02
Imro

RIWALL REHS 1224 F je dobrá domáca vodárnička za slušnú cenu. Používam ju pre prevádzku na chalupe. Zvláda to s prehľadom. Výkon je dostatočný, chod tichý a prevádzka bez nutnosti údržby. Zatiaľ som spokojný a rozhodne je odporúčam.

28/10/2021 13:10
Alojz

Výborná vodárnička pre použitie v záhrade je pre mňa Wolpertech WT- HW 600 K. Má dostatočný tlak a zároveň nízku úroveň hlučnosti. Montáž bola jednoduchá a prístroj je spratný. V úvode bolo nutné prestaviť tlakový spináč, respektíve nastaviť pracovný tlak, ale potom už nič… Zatiaľ som spokojný a žiadne negatíva nevnímam.

31/07/2021 09:44
Zdeno

Vsadil som na vodáreň Omnigena JET 100 A/80 l, pretože v rámci pomeru ceny a výkonu ide bezkonkurenčný produkt. Vodáreň ide ako má a zatiaľ som s ňou maximálne spokojný. Pre domáce použitie bohato postačuje, pretože je rozmerovo akurát a navyše je tichá. Vrelo ju odporúčam aj všetkým ostatným a zvažujem kúpu ďalšej pre mojich rodičov. Verím, že ich vodáreň poteší a budú rovnako spokojní ako som ja.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok