Najlepšie Hi-Fi systémy 2024 – recenzie, test, porovnanie

Hudba je súčasťou našich životov, koniec koncov tvorí aj našu kultúru. Nezáleží na tom, ktorý žáner je váš najobľúbenejší, dôležité je, aby ste si dokázali vychutnať každý jeden tón a bas. K tomu potrebujete kvalitnú audio techniku. Čo tak Hi-Fi systém? Hoci na trhu nie sú žiadnou novinkou, mikro a mini Hi-Fi systémy sú stále veľmi obľúbené.

Ako vybrať Hi-Fi systém?

Hi-Fi – High Fidelity, to je celé znenie tejto skratky. Tieto audio systémy sú určené na reprodukciu, ak chcete prehrávanie zvuku – hudby. Ich úlohou je poskytnúť poslucháčovi čo najlepší akustický zážitok. Kvalitná akustika je veľmi dôležitá. Predovšetkým preto, že iba vtedy dokážete oceniť kvality danej hudby. Vysoké či nízke tónybasytreble, celkový výkon, všetko má svoj zmysel. Zvlášť, ak sa do hudby aspoň trocha vyznáte alebo ste vášnivý hudobný gurmán a sluch vám dokáže napovedať, na akej úrovni daná audio technika je.

A tu prichádza reč na HiFi zostavy. Na výber nie je len jeden model a ak chcete kvalitné audio zariadenie do obývačky či do kuchyne alebo na „izbové“ párty, určite sa oplatí poznať, z čoho môžete vyberať. Existujú totiž dva základné typy Hi-Fi veží – mini a mikro systémy, existuje niekoľko výrobcov. Taktiež sú dôležité parametre ako výkonkonektivitadruhy reproduktorov, kompaktnosť a v neposlednom rade je podstatným parametrom aj cena. My vám pomôžeme si vybrať.

Najlepšie Hi-Fi systémy

Názov Hodnotenie Detail
Panasonic SC-PM250EC   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Denon RCD-N11   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Sencor SMC 5700WDB   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Philips TAM4505   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Auna Harvard   ✔   VÝPREDAJ Zobraziť produkt

Hi-Fi systémy – recenzie

Hi-Fi systém má ešte stále adekvátne miesto v domácnosti každého hudobného nadšenca. Aj napriek tomu, že v súčasnosti väčšina ľudí počúva hudbu cez mp4 prehrávač či cez telefón, stále sa nájdu takí, ktorí si hudbu vypočujú radšej na kvalitnom audio zariadení. Výrobcov Hi-Fi systémov je celkom veľa (napr. Sony, Yamaha, Panasonic, Philips, Samsung, LG) a modelov mini a mikro Hi-Fi systémov ešte viac, vybrať si ten najlepší HiFi systém dá preto zabrať. Pripravili sme preto pre vás recenzie viacerých obľúbených modelov. Dúfame, že vám pri výbere toho najlepšieho HiFi systému pre vaše potreby pomôžu.

Typy Hi-Fi systémov

Po príchode Hi-Fi systémov na trh sa HiFi systémy na kategórie často nedelili a vyberali ste, jednoducho, Hi-Fi vežu, no dnes ide zvyčajne o jeden z faktorov, ktorý je pri výbere rozhodujúci. Na trhu sú dva základné typy mikro Hi-Fi systémy a mini Hi-Fi systémy. Odlišujú sa nielen veľkosťou, ako môžete z názvu vyčítať, ale takisto funkciami a kvalitou zvuku. Záleží od vašich požiadaviek a predstáv. A aké sú ich charakteristiky?

Mini Hi-Fi systémy

Spomedzi dvojice začneme tým väčším variantom. Hoci slovíčko „mini“ neznie príliš robustne, ide o väčšie a robustnejšie audio sústavy, ktoré majú zvyčajne viac funkcií, lepšiu konektivitu a v neposlednom rade to najpodstatnejšie, vyšší akustický výkon. Ako Hi-Fi zostava do obývačky priamo ideálna. Navyše, mini Hi-Fi systém oplýva vyššou konektivitou a nerobí mu problém pripojiť ho napríklad k televízoru či iným audiovizuálnym zariadeniam. Mini Hi-Fi systém bez väčších problémov ozvučí aj väčšie priestory. Veľkú rolu zohráva práve výkon zosilňovača. Samozrejme, v tomto prípade, čo je väčšie, je aj drahšie, takže obstarávacia cena je vyššia.

Mini Hi-Fi zariadenie v obývačke

Mikro Hi-Fi systémy

Menší spomedzi dvojice. Mikro HiFi sústava je teda kompaktnejšou, zaberie menej miesta a je ideálna pre ozvučenie menších miestností. Pokojne si však nájdu svoje uplatnenie aj v tých väčších, no kvalita akustiky, prirodzene, nebude na takej úrovni, ako v prípade väčšieho variantu. Slabší je teda výkon a takisto konektivita a funkcionalita býva pri menších a hlavne lacnejších modeloch horšia. Samozrejme, nájdu sa aj drahšie a lepšie vybavené modely. Otázkou je, či sa vám oplatí do menšej verzie v takom prípade investovať. Ak je teda pre niekoho rozhodujúci výkon, mikro Hi-Fi sústava zrejme nebude tou správnou voľbou.

Výkon zosilňovača

Samotný výkon zosilňovača nie je žiadna veda. Viac wattov vyhráva. V tomto prípade majú navrch už spomínané mini Hi-Fi veže. Kvalita a výkon zosilňovača do veľkej miery určuje i limituje samotnú akustickú kvalitu. Dávajte však pozor, zosilňovač ani náhodou nie je jediný, ktorý má do výkonu čo povedať. Dôležité sú aj reproduktory.

Čo sa týka zosilňovača, pri mikro Hi-Fi systémoch je výkon zhruba okolo 15 až 30 wattov. Toto je zvuk, ktorý vám pohodlne postačí na ozvučenie jednej miestnosti. Ak patríte medzi ľudí, ktorým je to málo, určite sa zamerajte na výkon zosilňovača aspoň na úrovni 50 wattov a viac. Ako sme však spomínali, zosilňovač nie je všetko. Samotný výkonný zosilňovač sám osebe nemusí prinášať aj kvalitný zvuk.

Druhy reproduktorov

Parameter, ktorý pri výbere audio sústavy zohráva ešte vyššiu rolu, ako samotný zosilňovač. Pri reproduktoroch nejde len o samotný počet reproduktorov. Dôležitú rolu hrá okrem výkonu i počet pásiem samotnej reprosústavy. Väčšina Hi-Fi systémov je vybavená dvoma či troma reproduktormi. V prípade mini Hi-Fi sústav je výkon vyšší ako v prípade mikro Hi-Fi veže. Na trhu sú modely, ktorých výkon začína na 4 wattoch, no môže dosiahnuť až 3 500 – 3 700 wattov. Samozrejme, to už je reč o drahších a výkonnejších audio sústavách. Reproduktory delíme na trojpásmové, dvojpásmové a širokopásmové, resp. jednopásmové.

Mikro Hi-Fi veža

Trojpásmové reproduktory

V ponímaní kvality predstavujú trojpásmové reproduktory najvyššiu možnú kvalitu v prípade Hi-Fi audio systémov. Jeden reproduktor sústreďuje svoj výkon na vysoké tóny, zatiaľ čo druhý reproduktor sa stará o stredné akustické tóny a o priestorový zvuk a hlboké tóny (nízke) sa stará  subwoofer (zosilňovač). Celkovo tak táto reprosústava pozostáva z dvoch reproduktorov a jedného subwooferu. V rámci akustického rozhrania sú práve trojpásmové reproduktory najlepší i najdrahší druh audia na trhu.

Dvojpásmové reproduktory

Jedno pásmo tohto audio systému je na to, aby zabezpečilo reprodukciu vysokých tónov. Druhé pásmo je zvyčajne určené na stredné tóny i basy. Kvalita zvuku je na dobrej úrovni. Samozrejme, nízke tóny sú zvyčajne skreslené a plechové. Ak však nemáte hlasitosť na maximum, tento aspekt si príliš nevšimnete. V prípade takejto Hi-Fi sústavy môžu byť reproduktory aj tri. Stále sa však jeden zameriava na vysoké tóny a dva si delia stredné i nízke akustické spektrum. Cena týchto sústave je však priaznivejšia oproti trojpásmovým HiFi vežiam.

Jednopásmové reproduktory

V konkurencii oboch už predstavených reproduktorov ide o najmenej kvalitnú audio reprodukciu. Nazývajú sa aj širokopásmové a princíp fungovania je založený na tom, že je Hi-Fi systém vybavený iba jedným reproduktorom, hoci vizuálne môže ísť o dve skrine. Ide o najlacnejšie a najdostupnejšie riešenie, avšak s najmenším výkonom a menej kvalitnou akustickou kvalitou. O reprodukciu hudby sa totiž stará jeden (dva) reproduktor, ktorý pokrýva vysoké, stredné i basové tóny. Daňou za nízku obstarávaciu cenu jednopásmových Hi-Fi systémov je práve nižšia kvalita zvuku.

Najlepšie reproduktory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie reproduktory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Chcete kvalitný zvuk pri počúvaní hudby alebo pozeraní dobrého filmu? Určite áno. A na to potrebujete dobré a kvalitné reproduktory. Vybrať si však nie je vôbec jednoduché, parametre vám o kvalite zvuku daného produktu veľa nepovedia. Nie je dôležité, čí má reproduktor výkon 800 W alebo 1 200 W, rozhodujúca je kvalita. A tú v obchode s elektrom určite nedokážete veľmi dobre posúdiť.... Prečítať článok

Konektivita a funkcionalita

Veľmi podstatným parametrom pri výbere Hi-Fi sústavy je aj funkcionalita a konektivita. To je doména práve mini Hi-Fi systémov, no do veľkej miery tento deficit už dobehli aj menšie mikro Hi-Fi sústavy. V rámci funkcionality a konektivity ide o schopnosť prehrávať, rôzne typy médií a formátov, ako napr. CD, DVD, SD karty, USB, Blu-ray a iné. Takisto ide o ďalšie funkcie ako bluetoothWi-Fi alebo napríklad aj diaľkové ovládanie, ktoré zvyšuje komfort používania. Ďalej sú to funkcie ako ekvalizér, Bass Boost a iné.

Konektivita mini Hi-Fi systémov je lepšia ako mikro HiFi systémov

CD prehrávač

Väčšinou sú CD prehrávačom vybavené všetky mini i mikro HiFi sústavy. Hoci CD disky už dnes nie sú najpopulárnejším médiom, stále je potrebné schopnosť reprodukcie tohto média zachovávať. Koniec koncov, množstvo umelcov považuje toto médium za večnú klasiku a sú zdrojom kvalitnej hudby.

DVD prehrávač

Disk DVD dokáže pri prehrávaní zvukovej stopy ponúknuť vyššiu kvalitu ako jeho CD predchodca. Prehráte tak omnoho viac zvukových formátov. Dokonca sa zíde táto funkcia aj v prípade, že chcete DVD prehrávač používať ako domáce kino. Po pripojení k televízii tak nemá problém prehrať zvukovú stopu. Dôležité je však poznať formátové spektrum (MP3, WAV. DIVX, WMA, MPEG, MKV, XVID...).

Blu-Ray prehrávač

Medzi rozšírené multimédiá patrí takisto Blu-ray disk. Ten je schopný prehrávania ďalších formátov, ktoré CD alebo DVD prehrať nedokážu. Blu-ray disk má totiž vyššiu kapacitu. Ak má teda Hi-Fi systém Blu-ray prehrávač, dokáže prehrávať CD aj DVD disky. Naopak to však už neplatí. Takýchto modelov je však menej a ich cena je vyššia.

Najlepšie Blu-ray prehrávače 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie Blu-ray prehrávače 2024 – recenzie, test, porovnanie

Dopriať si skvostný filmový zážitok len tak – priamo doma v obývačke, nikdy nie je zlý program na večer alebo počas „lenivých“ dní. Obľúbené filmy si môžete vychutnať priamo na vašej televízii. DVD prehrávače pomaly padajú do zabudnutia a adekvátnou náhradou sú Blu-ray prehrávače, ktoré si stále držia svoj status. Oplatia sa v súčasnej dobe? Je Blu-ray prehrávač správna voľba? Aké sú jeho... Prečítať článok

Ďalšie vlastnosti a funkcie

  • AUX – klasický AUX vstup slúži na pripojenie iných externých audio zariadení.
  • USB – minimálne jeden USB vstup by mal mať každý Hi-Fi systém. Ide o univerzálny konektor.
  • Slot SD – slot na pamäťové karty je v rámci rozšírenia konektivity a funkcionality taktiež výhodou. Hoci sa využíva menej, na SD karte môžete mať napríklad stabilne uložené isté hudobné súbory a nemusíte stále vyberať a vkladať USB či externý harddisk.
  • 3,5 mm jack – vhodný konektor pre pripojenie slúchadiel.
  • HDMI – skrz HDMI kábel možno pripojiť ďalšie audio zariadenie (reproduktory), ale napríklad aj monitor či televízor.
  • Bluetooth – pripojenie skrz bezdrôtové bluetooth je veľmi veľkou výhodou. Prehrávať môžete obsah priamo z vášho smartfónu či dokonca notebooku.
  • Wi-Fi – umožňuje spojenie s inými audiovizuálnymi zariadeniami skrz bezdrôtovú internetovú sieť Wi-Fi. Wi-Fi pripojenie napríklad umožňuje aj streamovanie online rádií či hudby online aj cez váš smartfón. Mikrosysttém s Wi-Fi má rozhodne svoj zmysel.
  • FM a AM tuner – hoci je doba digitálna, Hi-Fi systém by mal byť vybavený aj FM a AM tunerom, pre príjem tradičných rádiostaníc na frekvenciách AM a FM. Slúži na to zabudovaná anténa. Súčasťou by mala byť aj funkcia RDS, ktorá zobrazí na displeji názvy rádiových staníc.
  • Bass Boost – túto funkciu zvyčajne ponúkajú mini Hi-Fi systémy so zosilňovačom (subwooferom). Bass Boost dokáže totiž vo výraznej miere zvýrazniť nízke tóny a vy si tak môžete vychutnať basové tóny úplne naplno. Názov funkcie môže mať rôzne pomenovanie.
  • Ekvalizér – nastavovať môžete custom – vlastné nastavenia alebo si voliť spomedzi istým režimom (rock, rap, classic...). Nastavovať môžete aj intenzitu vysokých tónov či basov.
  • Diaľkový ovládač – býva štandardom v rámci príslušenstva Hi-Fi systémov. Regulovať môžete hlasitosť, ladiť rádio (ak má Hi-Fi veže AM a FM tuner), prepínať skladby či dokonca multimédium, ktoré sa prehráva (DVD, CD, USB, SD-karta, Bluetooth...). Zariadenie môžete ovládačom jednoducho zapnúť alebo vypnúť.
  • Displej – ten by mal slúžiť predovšetkým pre informovanie používateľa. Niektoré modely ponúkajú klasické digitálne displeje s ukazovateľom času či prehrávanej hudby. Modernejšie sú podsvietené LED displeje a dokonca sa nájdu už aj dotykové displeje, ktoré zobrazujú viacero informácií. Je len na vás, či sa na veľkosti displeja potrpíte.

Dizajn a rozmery

Hoci by sa mohol dizajn zdať ako to posledné, čo by ste pri výbere zvažovali, verte, že to tak nie je. Hi-Fi veža nie je taká malá, aby ste si ju nevšimli a je súčasťou interiéru. V interiéri preto musí dobre vyzerať a zároveň nesmie príliš zavadzať.

Pri výbere hifi systému je dôležitý aj dizajn a rozmery

Najčastejším materiálom je, samozrejme, plast doplnený o rôzne farebné kombinácie či rôzne chrómové a hliníkové doplnky. Takisto sa však nájdu aj Hi-Fi systémy s imitáciami dreva. Tvary sú rôzne. Najtypickejšie sú bedne v tvare kocky alebo kvádra.

S tvarom súvisia i rozmery a hmotnosť Hi-Fi systémov. Väčšie mini HiFi systémy sú rozmernejšie a zaberú, logicky, viac miesta. Sústrediť sa musíte na rozmery ako šírku, výšku a hĺbku. Ak hľadáte niečo menšie do bytu, mikro Hi-Fi systém možno bude lepšia alternatíva. Hmotnosť celej audio sústavy spravidla neprekračuje hmotnosť 10 kg.

Overené značky

Na trhu je naozaj z čoho vyberať a pribúda i konkurencia. Výrobcov je viac a viac, no samozrejme, sú také, ktorých kvalita je overená časom. Ak očakávate krištáľovo čistý zvuk vysokej kvality, poobzerajte sa po Hi-Fi systémoch Yamaha, značky PanasonicBlaupunkt alebo LG. Medzi kvalitné značky možno radiť aj Pioneer alebo Hi-Fi systém Sony.

Cenové relácie

Ako pri každej inej elektronike, aj tu hrá cena svoju rolu. Hi-Fi systémy viete kúpiť aj lacno, samozrejme, záleží od toho, aké máte na zariadenie nároky. Ak vám však ide predovšetkým o kvalitu zvuku a máte pre to cit, určite sa oplatí zainvestovať. V opačnom prípade s kúpou nemusíte byť takí spokojní.

Lacné Hi-Fi systémy kúpite od 50 eur. V tejto cenovej kategórii je reč o jednopásmových reproduktoroch a výkon je často poddimenzovaný. Hoci je teda výkon vysoký, kvalita mu nie je priamo úmerná. Ak chcete vyššiu kvalitu zvuku, 100 až 200 eur je hranica, po ktorej by ste sa mali obzerať. Tu už nájdete aj mini Hi-Fi systémy s dvojpásmovými reproduktormi a aj s lepšou funkcionalitou.

Skutočnú top kvalitu však hľadajte pri Hi-Fi systémoch v cenovej relácii od 200-300 eur vyššie. Trojpásmové reproduktory so zosilňovačom a vyšším výkonom sa už dajú použiť na vcelku slušné ozvučenie. Ak teda máte vyššie nároky na kvalitu zvuku i funkcie, pripravte sa na to, že nejaké peniaze musíte rozhodne investovať. Výnimkou nie sú ani modely od 500 eur a viac. Tu už ide o skutočnú špičku v rámci segmentu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa, že Hi-Fi systém je to pravé do vašej domácnosti? Parametre a technické vlastnosti sú však jedna vec, samotný výber druhá. Pred kúpou Hi-Fi systému by ste si mali odpovedať na niekoľko základných otázok:

Aké sú najväčšie výhody mikro a mini Hi-Fi systémov?

V prípade mikro Hi-Fi veží hrá v ich prospech nižšia cena a kompaktné rozmery. Problémom je nižší výkon a horšia kvalita zvuku. Mini Hi-Fi systémy poskytujú dobrú úroveň zvuku, vysoký výkon a množstvo doplnkových funkcií. Majú však väčšie rozmery a cena je vyššia.

Čo je funkcia Audio Return Channel (ARC)?

Je to spätný zvukový kanál. Táto funkcia eliminuje potrebu použitia prídavného zvukového kábla alebo optického kábla pri pripájaní zvukového/obrazového prijímača alebo systému priestorového zvuku k televízoru.

Aký výkon je najlepšou voľbou do domácnosti?

Hi-Fi systémy do 50 W sú vhodné na pokojnejšie počúvanie hudby v domácnosti. Rozmerovo sú prijateľné, podaný výkon v byte úplne stačí. Výkon od 50 W do 500 W majú zariadenia, ktorých plný potenciál v domácnosti nevyužijete. Hodia sa do väčších priestorov. Takže ak hľadáte hifi systém do domácnosti, postačí vám zariadenie s výkonom do 50 W.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.2%)
Dátum publikovania: 21.05.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 16:27
Adamko

Blaupunkt MS30BT má svoje plusy aj mínusy. Dizajn je síce pekný, ale boli použité plasty, ktoré na mňa pôsobia menej kvalitným dojmom. Plusom je výstup na slúchadlá, USB vstup, Bluetooth atď. Mínusom, že CD mechanika občas hapruje, nezobrazuje názvy skladieb a v balení boli krátke káble. Zvuk je slušný a funkčnosť tiež fajn.

07/10/2021 19:26
Tibor

Pekný dizajn, ale horší príjem rádiových staníc má Auna Harvard, no možno je to dané lokalitou. Škoda, že v balení nebol návod v slovenskom jazyku, ale vytlačil som si PDF, ktoré už v slovenčine je. Prístroj má celkovo kvalitné spracovanie, takže na domáce používanie super.

20/09/2021 20:56
Diana

Chcela som vymeniť svoj starší hifi systém za niečo novšie. Kamarátka mi poradila Panasonic SC-PM250EC a zatiaľ som spokojná. Ide o lacný a jednoduchý mikrosystém, ktorý ocenia nenároční používatelia. Na bežné počúvanie hudby má dostatočný výkon, vadí mi však displej, ktorý je malý a horšie čitateľný.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok