Najlepšie posilňovacie stroje 2024 – recenzie, test, porovnanie

Výber posilňovacieho stroja je zodpovedná záležitosť. Ak ste sa už rozhodli pre nákup, musíte si zvážiť pár základných kritérií. Ste víkendový, začínajúci cvičiteľ alebo ste aktívny športovec, ktorý potrebuje posilniť určité partie svojho tela? Hľadáte stroj na posilnenie určitých partií alebo komplexný posilňovací stroj na posilňovanie väčšieho množstva svalov

Domáca posilňovňa s posilňovacou vežou

V dnešnej dobe je trendom vysoká starostlivosť o svoje telo a zdokonaľovanie častí tela aktívnym cvičením a posilňovaním. Pokúsime sa vám poradiť, aké parametre si všímať pri výbere a ktoré posilňovacie stroje na našom trhu majú výborne parametre a hodnotenie od používateľov. Zamerali sme sa na posilňovacie veže, s ktorými si dokážete precvičiť celé telo. Dobrá posilňovacia veža by mala byť základom vašej domácej posilňovne.

Najlepšie posilňovacie stroje

Názov Hodnotenie Detail
Tunturi SM80   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Zipro Superset   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Capital Sports Tremendour   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Body-Solid Fusion 600   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Master Zeus   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Posilňovacie stroje – recenzie

Uvažujete nad domácou posilňovňou? Potom by vám v nej nemalo chýbať niekoľko nasledujúcich prístrojov:

Delenie posilňovacích veží podľa záťaže

Zvyčajne sú základom posilňovacích veží polohovateľné posilňovacie lavice s chrbtovou opierkou. Majú hornú a spodnú kladku napojené prevodovými lankami na záťaž. Prevodové lanká, rovnako ako kladky a ložiská, musia byť vyrobené z odolných materiálov.

Posilňovacie veže sa delia na stroje:

  • s tehličkovým závažím – ide o veže vybavené kompaktnou sadou doštičiek (tehličiek). Záťaž si volíte zasunutím kovového kolíka, ktorý určuje počet dvíhaných tehličiek.
  • s kotúčovým závažím – veže sú vybavené tŕňmi pre osadenie kotúčov. Väčšinou majú nastaviteľnú veľkosť tŕňov na rôzne kotúče.

Typy posilňovacích veží

K dispozícii sú tri typy posilňovacích strojov, najžiadanejšie sú kladka a bench press s prídavnými adaptérmi na nohy (leg press). Horná kladka slúži na posilnenie rúk a chrbtových svalov, spodná kladka zas simuluje efektívne veslovanie, bočné kladky slúžia na precvičovanie bicepsov, nohy posilňujete predkopávaním či zakopávaním, lepšie veže dokonca umožňujú pripažovanie a rozpažovanie.

  • Bench press veže: tento typ slúži na posilňovanie trapézových a prsných svalov.
  • Kombinácia kladky a bench pressu: precvičíte si s ňou všetky svalové skupiny hornej i dolnej časti tela. Kladkové stroje pozostávajú z rámu, lana a kladky, ťahaním za lano zdvíhate závažie.
  • Adaptéry na nohy: radia sa sem leg pressy – prídavné stroje na predkopávanie a zakopávanie, stroje na drepy, zanožovanie atď.

Ako vybrať posilňovaciu vežu

Cvičenie doma je nielen pohodlné, ale ušetríte vďaka nemu aj čas, keďže sa nemusíte presúvať do fitness centra. Pokiaľ máte doma dostatočný priestor a chcete posilňovať, zaobstarajte si multifunkčný fitness stroj – posilňovaciu vežu. Kombinuje bench press, kladku aj adaptéry na posilňovanie nôh, čiže si s jedným strojom vystačíte na tréning celého tela. Variabilita záťaže vám umožní si vežu prispôsobiť, hodí sa to v prípade, že s posilňovaním iba začínate, prípadne potrebujete rehabilitovať.

Bench press

Neviete, na čo sa pri výbere zamerať? Pomôžeme vám. Najprv si však odpovedzte na niekoľko základných otázok. Kto bude na posilňovacej veži cvičiť? Ako často ju plánujete používať? Aký je váš rozpočet na kúpu posilňovacej veže?

Zaťaženie veže

Nosnosť posilňovacích veží sa pohybuje do 130 kg, pre vyššie postavy až do 150 kg. Keďže ide o ťažké zariadenie, maximálne zaťaženie udávané výrobcom by ste nemali podceňovať, aby ste predišli nepríjemným zraneniam.

Kladky posilňovacej veže

Súčasťou každej posilňovacej veže sú kladky, dôležitých je pri nich niekoľko parametrov. Zaujímajte sa o to, či oplývajú ložiskami, alebo sú bez nich. Pohyb bez ložísk nie je totiž taký plynulý a hladký ako s nimi. V súvislosti s kladkami je dôležitý taktiež výrobný materiál, od ktorého sa následne odvíja životnosť kladiek. Na posilňovacej veži sa bežne nachádzajú plastové kladky – tie lacnejšie modely majú mäkký plast, kvalitnejšie sú z tvrdého plastu. K najlepším patria hliníkové kladky.

Ergonómia posilňovacej veže

Najvhodnejšie je si vežu pred kúpou vyskúšať, keďže každý človek má inú váhu, výšku i dĺžku končatín. Ak tú možnosť nemáte a nekupujete vežu len pre seba, zaujímajte sa o nastaviteľnosť sedadla, opierky i nastavenie uhlov jednotlivých stanovíšť. Nastaviteľnosť je dôležitá aj preto, že vám umožní vykonávať jednotlivé cviky správne.

Priestor na posilňovaciu vežu

Ešte pred kúpou by ste si mali dobre zmerať priestor, kde chcete posilňovaciu vežu mať. Potrebovať budete približne 3 m na šírku a 2,5 m na výšku, existujú však aj univerzálne veže pre stiesnené priestory. Kvalitné zariadenie má po zmontovaní váhu niekoľkých stoviek kíl, takže sa s ním nebude dať manipulovať.

Leg press

Dôležité je si priestor zmerať aj v prípade, že sa rozhodnete pre základ, ale neskôr by ste si chceli vychytávky ako adaptér na brucho/chrbát, bočné kladky či prídavný leg-press zakúpiť.

Montáž posilňovacej veže

V prípade, že ste si už posilňovaciu vežu vybrali, zistite si, či poskytuje aj montáž. Ak nepatríte k domácim majstrom, určite profesionálnu montáž oceníte, navyše tak budete mať 100-percentnú záruku, že bude stroj na cvičenie zložený správne.

Opýtajte sa aj na to, či predajca poskytuje záručný a pozáručný servis u zákazníka. Opäť ide o záležitosť bezpečnosti, vďaka pravidelným servisným prehliadkam budete vedieť, že je stroj bezpečný. V neposlednom rade sa zaujímajte o záruku na fitness vybavenie. Minimálna záručná doba je 2 roky, niektorí výrobcovia však poskytujú na svoje výrobky predĺženú záručnú dobu – 3 alebo 5 rokov. Overte si, či ide o záruku celej posilňovacej veže, alebo sa vzťahuje len na niektoré časti.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa pre domácu posilňovňu, stále však nemáte jasno v tom, čo všetko v nej treba mať? Možno vám nasledujúce odpovede na časté otázky ohľadom posilňovacích strojov pomôžu.

Chcem domácu posilňovňu, ale nemám prázdnu izbu. Ako to vyriešiť?

Pokiaľ bývate v bytovom dome, môžete si posilňovňu zriadiť v nevyužitých priestoroch suterénu, prípadne v kočikárni. Treba sa opýtať správcu bytov, či vám priestor dá k dispozícii, alebo sa priamo dohodnúť s viacerými susedmi a zriadiť si spoločnú posilňovňu pre celý bytový dom.

Sú posilňovacie stroje na brucho vhodné iba na posilňovanie brucha?

Hoci to tak podľa názvu znie, nie je to celkom tak. Pri troche kreativity a, samozrejme, skúseností, si dokážete pomocou posilňovacieho stroja na brucha precvičiť všetky svaly.

Ako správne cvičiť na posilňovacom stroji?

To závisí od konkrétneho druhu stroja. Nápomocné vám môžu byť skúsenosti z posilňovne, ak sa radíte k začiatočníkom, poraďte sa radšej s odborníkom. Inšpirovať sa môžete napr. videami na YouTube.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Gymbit 6 Abs Shaper – recenzia posilňovača brušného svalstva

Gymbit 6 Abs Shaper – recenzia posilňovača brušného svalstva

Tehličky, sixpack či pekáč buchiet. Aj tak sa hovorí ľudovo vyformovanému brušnému svalstvu. Mnohé ženy či muži po ňom túžia, no ani po mesiacoch tvrdého tréningu sa im nedarí výsledný efekt docieliť. Vypracovanie brušných svalov je úzko späté s tréningom a zdravou stravou. Je tu však možnosť,... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 09.11.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

11/12/2021 19:03
Andrej

CORENGTH je vynikajúca lavica na doma, dajú sa na nej precvičiť všetky základné cviky a navyše je skladná. Ja mám 180 cm a je mi tak akurát. Za tú cenu som s kúpou maximálne spokojný.

20/10/2021 08:12
Gejza

Lacný ale účelný výrobok je Backlounge, pre mňa je to super vecička, pretože už ma vôbec nebolí chrbát. Nie je to úplne posilňovací stroj, ale skôr taký inverzný stôl / lavica na precvičovanie chrbta, trupu, brušných svalov a nôh… Je to kvalitný výrobok za rozumnú cenu.

13/10/2021 08:29
Robo

Som spokojný s posilňovacou lavicou tectake, s ktorou sa mi cvičenie stalo zábavou. Nemám čas chodiť do posilňovne kvôli časovej tiesni, ale aspoň doma si zacvičím. Stroj je pevný a za super cenu.

11/08/2021 11:08
Silvia

Mám lavičku Mediashop Backlounge M23090 a oceňujem skladnosť aj jednoduchú obsluhu. Lavicu som si vybrala na základe reklamy a dobrých recenzií používateľov. Pretiahnutie tela je stopercentné. Po dvoch použitiach ma prestala bolieť chrbtica aj krčná chrbtica. Som rada, že som si túto vecičku kúpila. Pre mňa je to super vec, keďže mám sedavé zamestnanie, chrbtica mi trpí dlhodobo. Vďaka tejto jednoduchej posilňovacej lavičke si viem fajnovo zacvičiť a je tiež vhodná na relaxáciu. Odporúčam ju každému, kto si chce precvičiť chrbticu. Keďže mne pomohla, mala by pomôcť aj iným s rovnakým / podobným problémom. Budem ju pravidelne používať a dúfam, že mi dlho vydrží bezproblémovo slúžiť.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok