Najlepšie detské elektronické pestúnky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Rodičia malého bábätka majú neľahkú úlohu, keďže si dieťa vyžaduje množstvo starostlivosti a patričnej pozornosti. Strach o dieťa nastáva vtedy, keď nemôžu byť s ním v jednej izbe, a tak nevedia, ako sa bábätko cíti a čo sa s ním deje. V dnešnej dobe moderných technologických vymožeností je ideálnou voľbou elektronická opatrovateľka. Vďaka nej budete mať bábätko pod dohľadom a v prípade potreby viete do izby zájsť a včas zasiahnuť.

Ako vybrať detskú elektronickú pestúnku?

Je prirodzené, že rodič nemôže byť s dieťaťom v detskej izbe neustále. Množstvo povinností, ktoré musí počas dňa urobiť, ho núti nechať bábätko istý čas osamote. Aby sa rodičia nemuseli báť, že sa dieťaťu počas ich neprítomnosti niečo stane, môžu použiť digitálnu pestúnku. Práve tá sa stane šikovnou pomocníčkou, ktorá rodiča upozorní, ak sa v izbe začne diať niečo nezvyčajné.

Najlepšie detské elektronické pestúnky

Názov Hodnotenie Detail
TrueLife NannyCam R7   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Philips SCD923   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Motorola VM 855   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
VTech BM1000   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
TrueLife NannyCam H32   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Detské elektronické pestúnky – recenzie

Keďže v ponuke výrobcov nie je ľahké zorientovať sa, ponúkame vám recenzie video pestúnok aj audio pestúnok. Je už len na vás, aký typ bude pre vaše bábätko vhodnejší. Vďaka nášmu prehľadnému testu kvality detských digitálnych pestúnok, si oveľa ľahšie vyberiete.

Druhy elektronických opatrovateliek

Na trhu sú dostupné rôzne druhy pestúnok a každá z nich má svoje špecifiká. Poznáme analógovédigitálne aj smart modely. Niektoré modely sú kombinované, majú napríklad aj monitor dychu, a ďalšie modely dovoľujú pripojiť k prijímaču prídavné jednotky.

Analógové opatrovateľky

Analógové opatrovateľky sa v súčasnosti využívajú oveľa menej než to bolo v minulosti. Digitálne modely ich totižto predbehli svojimi možnosťami i funkciami. Analógová pestúnka je vhodná pre tých, ktorí bývajú na vidieku, resp. tam, kde nie je prehustená výstavba. Pracujú s nižšími frekvenciami a s menším počtom kanálov, z čoho plynie, že majú síce vyšší dosah, no môžu byť oveľa náchylnejšie na rušenie inými digitálnymi zariadeniami.

Digitálne opatrovateľky

Digitálne opatrovateľky majú spravidla prídavné funkcie, ktoré potešia nejedného rodiča. Pracujú na vyšších frekvenciách a s vyšším počtom kanálov. Tie, ktoré majú v sebe zabudovanú technológiu DECT, navyše šifrujú prenášaný signál, a tak sa rodičia nemusia obávať, že by ich dieťa počúval niekto iný. Takisto je tu menšia šanca rušenia signálu inými digitálnymi zariadeniami. Oproti analógovým modelom majú digitálne nižší dosah, a to obzvlášť v miestach, kde sú prekážky v priestore. Digitálna pestúnka sa hodí do panelových domov alebo bytoviek.

Digitálna detská elektronická pestúnka

Smart opatrovateľky

Smart modely sa stávajú rýchlo rastúcim segmentom, pretože prijímačom je mobil alebo tablet rodiča. Detská pestúnka na mobil je praktickým riešením, no na prenos signálu slúži domáca sieť alebo internet, a preto by rodičia mali najskôr vyriešiť dostatočné zabezpečenie svojej siete. Musíte zároveň rátať s tým, že do komunikácie medzi vami a vaším dieťaťom vstupuje tretia strana, ktorou je poskytovateľ internetu či výrobca telefónu.

Niektoré funkcie opatrovateliek sa dajú riešiť aplikáciami, ktoré si jednoducho nainštalujete do svojho smartfónu. Kvalita aplikácií sa líši od výrobcu konkrétnej aplikácie, značky telefónu a operačného systému. Podľa testov takéto aplikácie vychádzajú ako nespoľahlivé, a tak sa radšej oplatí investovať do klasickej elektronickej opatrovateľky.

Monitory dychu

K druhu elektronických opatrovateliek môžeme priradiť aj monitory dychu. Ide o špeciálny druh pestúnok, ktoré majú senzorické dosky a cez ne sledujú dych dieťaťa. Pravidelné blikanie kontrolky na prijímači signalizuje, že dieťa pravidelne dýcha. Pokiaľ sa bábätko začne aktívnejšie hýbať, opatrovateľka môže nechtiac spustiť falošný alarm. Pri výbere detskej pestúnky si treba zvážiť, či je takýto model naozaj nutný alebo by vám postačil klasický s prenosom zvuku či obrazu. Zamerať sa treba na to, či bol monitor dychu klinicky testovaný, koľko má senzorických dosiek a aké sú ich rozmery.

Kombinované modely a prídavné jednotky

Kombinované modely sú pokročilejšie prístroje, ktoré kombinujú klasickú digitálnu opatrovateľku s monitorom dychu dieťaťa. Ak chcete mať o vašom dieťati viac údajov a jeho stav pod väčšou kontrolou, mali by ste uvažovať o takomto prístroji.

Elektronická pestúnka do postieľky

Mnohé detské monitorovacie zariadenia ponúkajú prídavné jednotky, ktorými môžu byť sledovacie kamery alebo ďalšie zariadenia (ak máte v domácnosti viacero bábätok, ktoré chcete sledovať). Na jeden prijímač je potom možné pripojiť až tri a viac jednotiek.

Čo si všímať pri výbere detskej pestúnky

Predtým, než si kúpite elektronickú opatrovateľku, by ste si mali v prvom rade ujasniť, či chcete analógovú alebo digitálnu pestúnku. Na začiatku výberu treba tiež zodpovedať otázku, či vám postačí zvukový prenos, alebo je nutnosťou i video, prípadne monitor dychu. Video pestúnky a kombinované modely sú, samozrejme, o niečo drahšie, no poskytnú vám funkcie navyše.

Dosah

Podstatným parametrom je dosah opatrovateľky. Pri digitálnych pestúnkach je najčastejšie uvádzaným dosah do 300 metrov. Ten je však reálny len v exteriéri a v prípade, že signálu nebude stáť v ceste žiadna prekážka. Skutočný dosah je preto oveľa nižší. V interiéri sa dosah pohybuje v rozmedzí od 50 do 100 metrov, aj tu platí, že dosah môžu znížiť rôzne prekážky, ktoré sa nachádzajú v byte. Prístroje, ktoré majú DECT (Digital Enhanced Cordless Telecommunications), sľubujú vylepšenú digitálnu komunikáciu bez rušivých vplyvov.

Počet kanálov

Ak bývate v paneláku alebo bytovke, mal by vás zaujímať aj počet kanálov. Moderné digitálne opatrovateľky majú spravidla až 120 kanálov, preto vie prístroj ľahšie preladiť a nájsť správnu frekvenciu v prípade, že ho bude rušiť signál iného prístroja.

Počet kanálov detskej elektronickej pestúnky

Ovládacie prvky a dizajn

Je vhodné, ak má pestúnka ľahké a prehľadné ovládanie, pri ktorom si môžete rýchlo nastaviť potrebné parametre a funkcie. Prvky by mali byť intuitívne a tlačidlá dostatočne veľké, aby sa pohodlne stláčali.

Pokiaľ siahnete po video pestúnke, dôležité je sledovať, aký veľký je displej. Ten by mal mať minimálne dva palce a ideálne je, ak je farebný. Menší displej nemá zmysel, pretože na ňom dostatočne dobre a zreteľne neuvidíte, čo práve robí vaše dieťa.

Dizajn elektronickej opatrovateľky v sebe nezahŕňa len to, ako prístroj vyzerá po vizuálnej stránke, ale tiež to, aké má možnosti uchytenia. Napríklad, či je prístroj stabilný pri položení na rovnú plochu, či sa dá pripevniť nad postieľku alebo si ho môžete uchytiť o opasok.

Základné funkcie

Či siahnete po audio opatrovateľke alebo video opatrovateľke, základnou funkciou by mal byť obojsmerný prenos zvuku. To znamená, že nielen vy počujete svoje dieťa, ale aj ono počuje vás, a preto ho môžete na diaľku upokojiť, prípadne mu zaspievať uspávanku.

Vhodnou a žiadanou funkciou je svetelná signalizácia zvuku, ktorá sa spustí, ak bábätko začne plakať. Ak máte náhodou na rodičovskej jednotke vypnutý zvuk alebo stíšenú hlasitosť na minimum, na plač bábätka vás upozorní svetelná LED dióda. Podobným princípom funguje aj indikátor pohybu, pokiaľ sa dieťa pokúša opustiť postieľku alebo sa v postieľke príliš pohybuje, aktivuje sa senzor. Prístroj vás na to následne upozorní hlasným tónom aj rozsvietením LED diódy.

Detská elektronická pestúnka so senzorom pohybu

Kvalitná opatrovateľka disponuje reguláciou hlasitosti. Vďaka nej môžete pri uspávaní svojho bábätka na diaľku zvoliť vhodnú hlasitosť, ktorá nebude dieťa príliš rušiť. Regulácia hlasitosti sa hodí aj na miestach, kde je šum alebo okolitý ruch. Pri výbere si treba dať pozor, pretože nie každá opatrovateľka túto funkciu ponúka.

Ďalšie užitočné funkcie

Mnoho detských pestúnok signalizuje vybitie. Vopred viete, kedy dochádza energia a pestúnku je nutné nabiť, prípadne vymeniť batérie. Niektoré pestúnky ponúkajú i nočné svetlo, ktoré je v príjemných teplých farbách. Bábätko pri svetle ľahšie zaspí a nemá strach z úplnej tmy. Rodičov poteší funkcia VOX (aktivácia hlasom), ktorá šetrí batériu a predlžuje prevádzku prístroja, pretože opatrovateľka je v akomsi úspornom režime a aktivuje sa až vtedy, keď zachytí hlas dieťaťa. Teplomer a vlhkomer zabudovaný v prístroji vás zas informuje, či je v izbe, kde spí dieťa, vhodná teplota a vlhkosť. Viete preto, či sa vaše bábätko cíti pohodlne.

Kvalitnejšie elektronické opatrovateľky dovoľujú púšťať hudbu, uspávanky a rôzne upokojujúce zvuky. Túto funkciu využijete, ak sa dieťaťu nechce spať a neviete ho uspať svojím hlasom. Pokročilejšie prístroje majú aj projektor obrázkov, ktorý umožňuje na stenu alebo strop premietať vybrané obrázky, animácie alebo dokonca filmy.

Medzi funkcie navyše patrí Wi-Fi, vďaka ktorému pripojíte opatrovateľku k smartfónu, tabletu, notebooku alebo stolnému počítaču, vibrovanie, konektor pre slúchadlá, vyhľadávanie rodičovskej jednotky či infračervené nočné videnie.

Napájanie

Elektronické opatrovateľky môžu byť napájané zo siete alebo ich poháňajú baterky. Tie druhé vám poskytnú väčšiu slobodu, ak nie ste v dosahu prívodu elektriny (napríklad na záhrade). Ak teda bývate v rodinnom dome so záhradou, vhodnou voľbou sú práve tie na baterky. Existujú tiež pestúnky, ktoré disponujú kombinovaným napájaním, môžete ich napájať zo siete, pokiaľ ste doma, ak sa však presuniete von, je možné do nich vložiť batérie. Niektoré pestúnky majú USB konektor a vďaka nemu prístroj pohodlne nabijete z power banky.

Detská elektronická pestúnka s monitorom

Bezpečnosť

Nemenej dôležitým faktorom pri výbere vhodnej elektronickej opatrovateľky je bezpečnosť. Vzhľadom na to, že dieťa s ňou môže prichádzať do kontaktumateriály, z ktorých je pestúnka vyrobená, by mali byť zdravotne neškodlivé. Spoľahliví výrobcovia túto informáciu uvádzajú na obaloch alebo v popise produktu. Ak takáto informácia chýba, je na mieste zachovať sa pri nákupe opatrne a siahnuť radšej po inom výrobku.

Obľúbené značky a cena elektronických opatrovateliek

Na trhu je bohatá ponuka digitálnych pestúnok od neznámych výrobcov až po osvedčené značky, ktorým dôverujú ľudia po celom svete. K obľúbeným a často kupovaným patria napríklad TrueLifeVTechPhillipsBayby alebo Motorola.

Ceny pestúnok začínajú na sume od 10 eur, pričom tie najlacnejšie vám poskytnú len základnú kontrolu bábätka prostredníctvom zvuku a obmedzené množstvo funkcií.

Audio pestúnky od známych a overených výrobcov zoženiete v rozmedzí od 30 do 60 eurVideo pestúnky sú o niečo drahšie, tu cena začína na sume 100 eur.

V ponuke nájdete aj oveľa drahšie prístroje, ktoré majú rozličné prídavné funkcie. Napríklad pestúnky značky Luvion stoja viac než 300 eur, avšak poskytnú vám ucelenú kontrolu dieťaťa so zvukom aj obrazom, vrátane kvalitného monitoringu dýchania a pohybu bábätka.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pri rozhodovaní, či si elektronickú opatrovateľku zaobstarať alebo nie, vám môžu dopomôcť odpovede na najčastejšie kladené otázky rodičov, ktorí uvažujú nad kúpou digitálnej pestúnky.

Na čo slúžia elektronické opatrovateľky?

Elektronické opatrovateľky slúžia na monitorovanie vášho bábätka. Monitoring môže prebiehať prostredníctvom zvuku alebo aj obrazu. Sú nenahraditeľné vtedy, ak nemôžete byť s bábätkom v jednej miestnosti, no zároveň chcete vedieť, čo sa s ním deje. Vďaka digitálnej pestúnke viete, kedy sa bábätko prebudilo a či je po prebudení pokojné alebo si vyžaduje vašu prítomnosť.

Predstavujú digitálne pestúnky nejaké riziko?

Niektorí rodičia sa obávajú rádiových vĺn a elektrosmogu. Podľa výskumov sú však tieto obavy neopodstatnené, pretože výkony jednotlivých modelov sú pod hranicou prísne nastavených limitov. V porovnaní s bežnou Wi-Fi sieťou, ktorú má v súčasnosti takmer každá domácnosť, je digitálna pestúnka zanedbateľným zdrojom žiarenia či energie.

Aká veľká je elektronická opatrovateľka?

Veľkosti digitálnych pestúnok sa líšia od toho, či majú aj displej alebo nie. Rozmer takisto závisí od konkrétneho modelu. Spravidla sú však rozmery podobné externým webkamerám. Bez problémov sa preto pestúnky zmestia na poličku a nepôsobia esteticky rušivo.

Dokedy je vhodné digitálnu pestúnku používať?

Používanie digitálnych pestúnok nemá časové obmedzenie. Samozrejme, čím je dieťa staršie, tým použitie digitálnej pestúnky stráca svoje opodstatnenie.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 20.07.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/12/2021 20:42
Marcela

Motorola MBP 855 HD Connect je drahá opatrovateľka, ktorá má nízku prenosovú rýchlosť a teda je obraz trhaný. Na kamere je nízka citlivosť mikrofónu. Prístroj sa jednoducho inštaloval a je možné pripojiť sem viacero kamier. Páči sa mi možnosť pohybovať kamerou na diaľku. Pozorovací uhol kamery je široký a plusom je obojstranné hlasové spojenie aj nočné videnie s dobrým zobrazením.

04/10/2021 08:49
Patrícia

Lacná, ale kvalitná pestúnka je Bayby BBM 7005. Používali sme ju pri našom drobcovi, ktorý ju už momentálne nepotrebuje a uvažovali sme, že ju predáme. No napokon sme našli ďalšie využitie. Momentálne používam pestúnku na stráženie mojej 80-ročnej maminky.

03/10/2021 07:20
zuzanek18

Ak to máte blízko, tak ideál. Máme od nich umývačku a kávovar - oboje dodané do 4 dní. Pomerne rýchlo. Za nás spokojnosť. Servis sme ešte neriešili, ale sestra vraví, že nie je problém.

30/09/2021 20:11
kijola

Zdravím ! U nás je najbližšie elektro okay. Neviete náhodou ako to s nimi je ? TERAZ. lebo pestúnku majú a aj by poriešili prípadný servis...

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok