Najlepšie retro chladničky 2021 – recenzie, test, porovnanie

Okrem spotrebičov s elegantným minimalistickým či tých s menej prepracovaným dizajnom občas narazíte aj na modely s retro vzhľadom. Výrobcovia spotrebičov ponúkajú s týmto dizajnom nielen gramofóny a rádiá, ale aj chladničky.

Čierna retro chladnička

Pozreli sme sa, v čom sa retro chladničky odlišujú od tých bežných a našli sme pre vás 5 najobľúbenejších modelov. Taktiež vám poradíme, aké parametre si pri výbere retro chladničiek všímať.

Najlepšie retro chladničky

Názov Hodnotenie Detail
Amica VD 1442 AM   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Vestfrost VR-FB373-2E1BG   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Candy CKRTOS 544RH   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Snaige FR24SM-PRJC0E   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Klarstein Audrey   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Gorenje ORK192R-L   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Retro chladničky – recenzie

Retro chladničky sa svojimi funkciami vyrovnajú klasickým modelom. To, čo ponúkajú navyše, je zrejmé na prvý pohľad. Dizajn týchto chladničiek zaujme hneď. Ako si spomedzi množstva retro chladničiek vybrať ten najlepší model? Nápomocné by vám mohli byť naše recenzie.

Retro dizajn – vyššia cena

Retro chladničky sú navrhované tak, aby ich vzhľad zodpovedal obdobiu 50. či 60. rokov. Nezaujmú teda každého a hodia sa skôr do kuchýň, resp. bytov či domov, ktorých interiér je obohatený aj o ďalšie prvky pripomínajúce toto obdobie.

Od bežných chladničiek sa výbavou v podstate neodlišujú, v mnohých nájdete funkcie na dlhšie udržanie čerstvosti potravín, no z dôvodu retro vzhľadu im spravidla chýbajú smart funkcie, aké nájdete na najlepšie vybavených bežných chladničkách.

Modrá retro chladnička

Retro chladničky sa vyrábajú v prevedení ako mini chladničky i ako chladničky s mrazničkou či bez jednodverovom či dvojdverovom prevedení s dvierkami nad sebou. Samozrejme, nájdete ich iba v podobe samostatne stojacich modelov, pri vstavaných by retro dizajn stratil zmysel.

Pri mnohých retro chladničkách nemôžete zameniť smer otvárania dverí prehodením pántov na druhú stranu. Pri nákupe si teda nezabudnite zvoliť, či chcete otváranie smerom doľava alebo doprava.

Ak sa rozhodnete pre retro chladničku, pripravte si pár desiatok či dokonca stoviek eur navyše oproti modelom s bežným dizajnom.

S mrazničkou, či bez?

Vo väčšine retro chladničiek nájdete aj vstavanú mrazničku. Pri nej si všímajte mraziacu triedu, ktorá vyjadruje, akú teplotu mraznička dosahuje a na aký účel je vhodná. 

Mraziaca trieda

Teplota 

Účel 

*

-6 °C

krátkodobé uchovanie polotovarov

**

-12 °C

krátkodobé uchovanie polotovarov

***

-18 °C

dlhodobé skladovanie potravín

****

-24 °C

dlhodobé skladovanie potravín

Výkonnosť mrazničky je tiež špecifikovaná parametrom nazvaným mraziaca kapacita, ktorý vyjadruje, aké množstvo potravín dokáže mraznička zmraziť na teplotu -16 °C počas 24 hodín. Pri retro chladničkách sa spravidla pohybuje do 5 kg/24 h, takže ak mávate v záhradke bohatú úrodu, ktorú chcete zamraziť, retro chladnička nebude najlepším riešením.

Dvojdverové i jednodverové

Retro chladničky sa vyrábajú ako jednodverové bez mrazničky či so vstavanou mrazničkou, prípadne ako dvojdverové s mrazničkou vo vrchnej alebo v spodnej časti. Objem chladiacej časti sa pohybuje v rozmedzí 90 – 280 l, objem mrazničky v rozsahu 15 – 95 l.

Jednodverová červená retro chladnička

Z hľadiska vnútorného usporiadania ide o plnohodnotné moderné chladničky, ktoré ponúkajú napr. odkladacie priestory na vínové fľaše či priestory v bočných dverách na vajcia, fľaše a pod. 

Lepšie modely vám ponúknu aj špecializované priehradky – napr. odkladací box na zeleninu s nastaviteľnou vlhkosťou (výrobcovia ho nazývajú aj crisp zone či humidity control) či tzv. nulovú zónu s teplotou blízkou nule pre rýchlo sa kaziace potraviny (napr. mäso, syry).

S mechanickým aj elektronickým termostatom

Ovládanie retro chladničiek je spravidla riešené klasickým mechanickým termostatom, tie najdrahšie modely majú elektronický termostat s tlačidlami a displejom, ktorý zobrazuje aktuálnu či nastavenú teplotu.

Väčšina retro chladničiek disponuje automatickým odmrazovaním, čo je systém, pri ktorom kondenzovaná vlhkosť steká po zadnej stene cez malý otvor do nádobky v zadnej časti chladničky. Odtiaľ sa potom odparuje. Tento systém nedokáže tvorbe námrazy zabrániť úplne, problém máva najmä v letných mesiacoch, kedy sa na zadnej stene kondenzuje veľké množstvo vlhkosti. 

Voľne stojaca retro chladnička

Pre úplne zabránenie tvorbe námrazy sú drahšie chladničky vybavené systémom no frost. Ten funguje na princípe ventilátora, ktorý vlhkosť rozptyľuje a zabraňuje jej zhromažďovaniu. Ventilátor zároveň pomáha rovnomerne rozložiť teplotu v chladiacom priestore. Niektoré chladničky s ventilátorom sú hlučnejšie, v niektorých modeloch ventilátor môžete vypnúť a zapínať ho napr. len v letných mesiacoch.

Prípadné pachy potom dokáže zachytiť uhlíkový filter pri ventilátore, baktérii vás zasa zbaví aktívny ionizátor alebo steny s antibakteriálnou povrchovou úpravou.

Za najúspornejšie aj 800 eur

Retro chladničky patria medzi tie drahšie, výrobcovia si preto dávajú záležať, aby boli tiež úsporné. Mnohé modely spadajú do energetickej triedy A++, ak si potrpíte na úspornosť, za modely v triede A+++ zaplatíte vyše 800 eur. 

Hlučnosť sa pohybuje v rozmedzí 38 – 45 dB, ak chcete tichú chladničku, siahnite po modeli s hlučnosťou pod 40 dB.

Ďalšie parametre a funkcie retro chladničiek

  • Akumulačná doba – udáva, ako dlho chladnička udrží potraviny zmrazené a schladené po výpadku el. energie.
  • Osvetlenie – drahšie modely ho majú riešené prostredníctvom úsporných LED, takže nebudete mať starosti s výmenou žiaroviek.
  • Rýchle schladenie a zmrazenie – vďaka tejto funkcii chladnička dočasne zníži teplotu v chladiacej, resp. mraziacej časti, aby čo najrýchlejšie schladila či zmrazila čerstvé potraviny, ktoré ste práve priniesli z obchodu či zo záhradky.
  • Alarm otvorených dverí – upozorní vás zvukovým signálom na zle zatvorené dvere.
  • Automatické zatváranie dverí – ak nechtiac iba privriete dvere na chladničke, špeciálny mechanizmus ich zavrie na doraz.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Retro chladnička ozvláštni každú kuchyňu. Pritiahne na seba pozornosť, stane sa šperkom medzi spotrebičmi. Pri výbere sa však nezaujímajte iba o pekný dizajn, ale aj o funkcie a praktické využitie. Odpovedzte si na niekoľko základných otázok:

Sú retro chladničky rovnako kvalitné ako klasické modely?

Vzhľadom na to, že retro je predovšetkým vecou dizajnu, nemá tento parameter s kvalitou chladničky žiaden súvis. Odpoveď je preto áno. Retro chladničky sa kvalitou vyrovnajú klasickým modelom.

Kde kúpiť retro chladničku?

Retro modely má vo svojej ponuke viacero výrobcov. K obľúbeným patria chladničky Klarstein (napr. modely Audrey, PopArt), Gorenje a Snaige. Nájdete ich v e-shopoch Klarstein, TPD, Alza, Hej či e-spotrebice.sk.

Aké typy retro chladničiek existujú?

Také, aké ponúkajú klasické modely. V retro prevedení nájdete jednodverové chladničky, kombinované chladničky, americké, pultové a aj monoklimatické chladničky.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 10.12.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 26.08.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

10/07/2021 07:47
Janka

Uvažujem nad retro chladničkou Klarstein Audrey Retro, zaujal ma jej dizajn aj výrazná červená farba, v ktorej sa predáva. Čítala som však viacero negatívnych recenzií, tak váham, či ju kúpiť alebo nie. Síce vzhľadovo je super, obávam sa, že nebude spĺňať moje požiadavky čo sa týka výkonu. Máte tu niekto skúsenosť s týmto modelom? Aký je reálny vnútorný priestor? koľko sa tam zmestí potravín? Je vnútorné usporiadanie prehľadné?

09/07/2021 08:48
Lucka

Mám rada retro dizajn a v tomto štýle som si zariadila celý byt. Chýbala mi už len chladnička s mrazničkou, ktorá by vizuálne zapadla do interiéru. Napokon som si vybrala chladničku Amica VD 1442 AM a som s ňou veľmi spokojná. Chladnička má dostatočnú kapacitu pre dvoj až trojčlenné domácnosti. Zvonka pôsobí spotrebič veľmi mohutne, avšak vo vnútri je menší priestor, než by ste očakávali, ako som už uviedla, pre menšie domácnosti je však úplne postačujúci. Chod je tichý a mraznička má samostatné dvierka, čo oceňujem. Túto krásne vyzerajúcu retro chladničku odporúčam aj ostatným, ktorí majú radi vintage štýl a chcú sa odlíšiť od iných domácností.

Pridať komentár