Najlepšie retro chladničky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Okrem spotrebičov s elegantným minimalistickým či tých s menej prepracovaným dizajnom občas narazíte aj na modely s retro vzhľadom. Výrobcovia spotrebičov ponúkajú s týmto dizajnom nielen gramofóny a rádiá, ale aj chladničky.

Čierna retro chladnička

Pozreli sme sa, v čom sa retro chladničky odlišujú od tých bežných a našli sme pre vás 5 najobľúbenejších modelov. Taktiež vám poradíme, aké parametre si pri výbere retro chladničiek všímať.

Najlepšie retro chladničky

Názov Hodnotenie Detail
Concept LTR3047bc   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Gorenje ONRK619DBK-L   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Amica VT 862 AM   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Vestfrost VR-FB373-2E0BM   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Amica VD 1442 AM   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Retro dizajn – vyššia cena

Retro chladničky sú navrhované tak, aby ich vzhľad zodpovedal obdobiu 50. či 60. rokov. Nezaujmú teda každého a hodia sa skôr do kuchýň, resp. bytov či domov, ktorých interiér je obohatený aj o ďalšie prvky pripomínajúce toto obdobie.

Od bežných chladničiek sa výbavou v podstate neodlišujú, v mnohých nájdete funkcie na dlhšie udržanie čerstvosti potravín, no z dôvodu retro vzhľadu im spravidla chýbajú smart funkcie, aké nájdete na najlepšie vybavených bežných chladničkách.

Modrá retro chladnička

Retro chladničky sa vyrábajú v prevedení ako mini chladničky i ako chladničky s mrazničkou či bez jednodverovom či dvojdverovom prevedení s dvierkami nad sebou. Samozrejme, nájdete ich iba v podobe samostatne stojacich modelov, pri vstavaných by retro dizajn stratil zmysel.

Pri mnohých retro chladničkách nemôžete zameniť smer otvárania dverí prehodením pántov na druhú stranu. Pri nákupe si teda nezabudnite zvoliť, či chcete otváranie smerom doľava alebo doprava.

Ak sa rozhodnete pre retro chladničku, pripravte si pár desiatok či dokonca stoviek eur navyše oproti modelom s bežným dizajnom.

S mrazničkou, či bez?

Vo väčšine retro chladničiek nájdete aj vstavanú mrazničku. Pri nej si všímajte mraziacu triedu, ktorá vyjadruje, akú teplotu mraznička dosahuje a na aký účel je vhodná. 

Mraziaca trieda

Teplota 

Účel 

*

-6 °C

krátkodobé uchovanie polotovarov

**

-12 °C

krátkodobé uchovanie polotovarov

***

-18 °C

dlhodobé skladovanie potravín

****

-24 °C

dlhodobé skladovanie potravín

Výkonnosť mrazničky je tiež špecifikovaná parametrom nazvaným mraziaca kapacita, ktorý vyjadruje, aké množstvo potravín dokáže mraznička zmraziť na teplotu -16 °C počas 24 hodín. Pri retro chladničkách sa spravidla pohybuje do 5 kg/24 h, takže ak mávate v záhradke bohatú úrodu, ktorú chcete zamraziť, retro chladnička nebude najlepším riešením.

Dvojdverové i jednodverové

Retro chladničky sa vyrábajú ako jednodverové bez mrazničky či so vstavanou mrazničkou, prípadne ako dvojdverové s mrazničkou vo vrchnej alebo v spodnej časti. Objem chladiacej časti sa pohybuje v rozmedzí 90 – 280 l, objem mrazničky v rozsahu 15 – 95 l.

Jednodverová červená retro chladnička

Z hľadiska vnútorného usporiadania ide o plnohodnotné moderné chladničky, ktoré ponúkajú napr. odkladacie priestory na vínové fľaše či priestory v bočných dverách na vajcia, fľaše a pod. 

Lepšie modely vám ponúknu aj špecializované priehradky – napr. odkladací box na zeleninu s nastaviteľnou vlhkosťou (výrobcovia ho nazývajú aj crisp zone či humidity control) či tzv. nulovú zónu s teplotou blízkou nule pre rýchlo sa kaziace potraviny (napr. mäso, syry).

S mechanickým aj elektronickým termostatom

Ovládanie retro chladničiek je spravidla riešené klasickým mechanickým termostatom, tie najdrahšie modely majú elektronický termostat s tlačidlami a displejom, ktorý zobrazuje aktuálnu či nastavenú teplotu.

Väčšina retro chladničiek disponuje automatickým odmrazovaním, čo je systém, pri ktorom kondenzovaná vlhkosť steká po zadnej stene cez malý otvor do nádobky v zadnej časti chladničky. Odtiaľ sa potom odparuje. Tento systém nedokáže tvorbe námrazy zabrániť úplne, problém máva najmä v letných mesiacoch, kedy sa na zadnej stene kondenzuje veľké množstvo vlhkosti. 

Voľne stojaca retro chladnička

Pre úplne zabránenie tvorbe námrazy sú drahšie chladničky vybavené systémom no frost. Ten funguje na princípe ventilátora, ktorý vlhkosť rozptyľuje a zabraňuje jej zhromažďovaniu. Ventilátor zároveň pomáha rovnomerne rozložiť teplotu v chladiacom priestore. Niektoré chladničky s ventilátorom sú hlučnejšie, v niektorých modeloch ventilátor môžete vypnúť a zapínať ho napr. len v letných mesiacoch.

Prípadné pachy potom dokáže zachytiť uhlíkový filter pri ventilátore, baktérii vás zasa zbaví aktívny ionizátor alebo steny s antibakteriálnou povrchovou úpravou.

Za najúspornejšie aj 800 eur

Retro chladničky patria medzi tie drahšie, výrobcovia si preto dávajú záležať, aby boli tiež úsporné. Mnohé modely spadajú do energetickej triedy A++, ak si potrpíte na úspornosť, za modely v triede A+++ zaplatíte vyše 800 eur. 

Hlučnosť sa pohybuje v rozmedzí 38 – 45 dB, ak chcete tichú chladničku, siahnite po modeli s hlučnosťou pod 40 dB.

Ďalšie parametre a funkcie retro chladničiek

  • Akumulačná doba – udáva, ako dlho chladnička udrží potraviny zmrazené a schladené po výpadku el. energie.
  • Osvetlenie – drahšie modely ho majú riešené prostredníctvom úsporných LED, takže nebudete mať starosti s výmenou žiaroviek.
  • Rýchle schladenie a zmrazenie – vďaka tejto funkcii chladnička dočasne zníži teplotu v chladiacej, resp. mraziacej časti, aby čo najrýchlejšie schladila či zmrazila čerstvé potraviny, ktoré ste práve priniesli z obchodu či zo záhradky.
  • Alarm otvorených dverí – upozorní vás zvukovým signálom na zle zatvorené dvere.
  • Automatické zatváranie dverí – ak nechtiac iba privriete dvere na chladničke, špeciálny mechanizmus ich zavrie na doraz.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Retro chladnička ozvláštni každú kuchyňu. Pritiahne na seba pozornosť, stane sa šperkom medzi spotrebičmi. Pri výbere sa však nezaujímajte iba o pekný dizajn, ale aj o funkcie a praktické využitie. Odpovedzte si na niekoľko základných otázok:

Sú retro chladničky rovnako kvalitné ako klasické modely?

Vzhľadom na to, že retro je predovšetkým vecou dizajnu, nemá tento parameter s kvalitou chladničky žiaden súvis. Odpoveď je preto áno. Retro chladničky sa kvalitou vyrovnajú klasickým modelom.

Kde kúpiť retro chladničku?

Retro modely má vo svojej ponuke viacero výrobcov. K obľúbeným patria chladničky Klarstein (napr. modely Audrey, PopArt), Gorenje a Snaige. Nájdete ich v e-shopoch Klarstein, TPD, Alza, Hej či e-spotrebice.sk.

Aké typy retro chladničiek existujú?

Také, aké ponúkajú klasické modely. V retro prevedení nájdete jednodverové chladničky, kombinované chladničky, americké, pultové a aj monoklimatické chladničky.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Ako vybrať najlepšiu chladničku? Sledujte recenzie a testy

Ako vybrať najlepšiu chladničku? Sledujte recenzie a testy

Výber novej chladničky netreba brať na ľahkú váhu. Ide o spotrebič, ktorý využíva každý člen rodiny a to hneď niekoľkokrát denne. Nech si vyberiete akúkoľvek značku, vaša nová chladnička bude zaručene oveľa lepšia než starý desaťročný model, ktorý aktuálne vlastníte. Prečo by ste však... Prečítať článok

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 10.12.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/05/2022 10:25
Lýdia

Sklamalo ma, že chladnička SEVERIN RKG 8932 má oveľa vyššiu hlučnosť, než bola uvedená v papieroch, teda aspoň pocitovo sa mi to tak zdá, chladnička ma dosť ruší, keď je v byte ticho, počuť ju. Použitý materiál tiež nie je najvhodnejší, pretože ako samotná chladnička tak aj jej madlo sa často špiní a ostávajú na nej výrazné odtlačky prstov, musím ju často utierať. Plusom je veľký vnútorný objem, jednoduché ovládanie a pomerne výhodná cena za ten objem.

04/01/2022 18:21
Vilma

Môžem odporučiť voľne stojacu kombinovanú chladničku SEVERIN KS 9956 Cream. Má krásny retro dizajn aj farbu a kúpila som si ju, hoci patrí do horšej energetickej triedy. Chladnička aj mraznička má dostatok miesta pre pohodlné uloženie potravín. Páči sa mi aj relatívne nízka hlučnosť a pochrómovaná rukoväť, ktorá je praktická.

05/11/2021 09:12
Erika

Úsporná a krásne vyzerajúca chladnička je Gorenje ORK192C. Sme s ňou spokojní, vnútrajšok je dostatočne priestranný, avšak šuplíky v mrazničke sú z mäkkého plastu a dosť zle sa s nimi manipuluje, keď sú naložené potravinami. Myslím si, že dizajn je nadčasový a bude aktuálny aj o pár rokov. Až na tie šuplíky je chladnička super.

10/07/2021 07:47
Janka

Uvažujem nad retro chladničkou Klarstein Audrey Retro, zaujal ma jej dizajn aj výrazná červená farba, v ktorej sa predáva. Čítala som však viacero negatívnych recenzií, tak váham, či ju kúpiť alebo nie. Síce vzhľadovo je super, obávam sa, že nebude spĺňať moje požiadavky čo sa týka výkonu. Máte tu niekto skúsenosť s týmto modelom? Aký je reálny vnútorný priestor? koľko sa tam zmestí potravín? Je vnútorné usporiadanie prehľadné?

09/07/2021 08:48
Lucka

Mám rada retro dizajn a v tomto štýle som si zariadila celý byt. Chýbala mi už len chladnička s mrazničkou, ktorá by vizuálne zapadla do interiéru. Napokon som si vybrala chladničku Amica VD 1442 AM a som s ňou veľmi spokojná. Chladnička má dostatočnú kapacitu pre dvoj až trojčlenné domácnosti. Zvonka pôsobí spotrebič veľmi mohutne, avšak vo vnútri je menší priestor, než by ste očakávali, ako som už uviedla, pre menšie domácnosti je však úplne postačujúci. Chod je tichý a mraznička má samostatné dvierka, čo oceňujem. Túto krásne vyzerajúcu retro chladničku odporúčam aj ostatným, ktorí majú radi vintage štýl a chcú sa odlíšiť od iných domácností.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok