Najlepšie indukčné varné dosky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Gastronomický priemysel napreduje a netýka sa to len samotného jedla. Rovnako tak kráčajú s dobou i technológie. Medzi veľmi podstatný kuchynský spotrebič patrí aj varná doska. Rozhodnúť sa môžete pre plynový, elektrický alebo kombinovaný sporák, no takisto môže voľba padnúť na vstavanú varnú dosku. Favoritom môže byť práve indukčná varná doska. Prečo indukcia? Sklokeramická alebo indukčná varná doska? Pomôžeme vám vybrať.

Ako vybrať indukčnú varnú dosku

Výber druhu varnej dosky môžeme rozdeliť podľa prívodu energie. Indukčná varná doska je poháňaná el. energiou na rozdiel od plynovej, ktorá vyžaduje pripojenie plynovej prípojky. Sklokeramická varná doska je takisto poháňaná el. energiou. Každý druh varnej dosky so sebou prináša isté výhody i nevýhody. Ktorý typ si vyberiete je na vás. No prečo by mala padnúť voľba na indukciu?

Najlepšie indukčné varné dosky

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool WL B1160 BF   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Bosch PIE 651FC1E   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Delicatessa 70 Flex   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Samsung NZ64B4016FK   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Indesit IS 83Q60 NE   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Indukčné varné dosky – recenzie

Indukčná varná doska Bosch, Gorenje, Mora, Beko, Electrolux alebo AEG? Potrebujem 230V alebo 400V indukčnú varnú dosku? Ak sa aj napriek nášmu sprievodcovi výberom neviete rozhodnúť pre ten správny model, možno vám budú nápomocné naše recenzie obľúbených indukčných varných dosiek.

Prečo indukčná varná doska?

Indukčná varná doska je tým najmodernejším prevedením v tomto segmente. Pre mnohých je na nerozoznanie od sklokeramickej varnej dosky. Je však medzi nimi zásadný rozdiel. Indikcia pracuje na princípe feromagnetizmu. Indukčná varná zóna zohrieva iba tú časť riadu, s ktorou je v priamom kontakte. Sklokeramická varná doska ohrieva celú varnú zónu.

Indukčná doska sa tak vyhne stratám energie a koncentruje teplo tam, kde je to potrebné. S týmto súvisí aj fakt, že na indukčnú varnú dosku nemôžete klásť akýkoľvek riad (sklenený, hliníkový, medený). Zakúpiť si musíte riad určený na indukciu, čpeciálne hrnce a panvice na indukciu. Indukčný riad je síce investíciou navyše, no následne už len užívate výhody, ktoré indukcia prináša.

Na varenie na indukčnej varnej doske sú potrebné špeciálne hrnce

Ovládanie priamo na indukčnej ploche, rovnomerný ohrev či špeciálne funkcie ako Booster, časovač, automatické vypnutie, detská poistka a mnoho iných. Indukčná varná doska je bezpečným a komfortným kuchynským vybavením, ktoré si môžete do modernej kuchyne obstarať aj vy.

Výhody

 • Minimálne straty tepla
 • Nízka spotreba el. energie
 • Moderný dizajn
 • Inovatívne funkcie
 • Dotykové ovládanie

Nevýhody

 • Vyššie ceny
 • Nutnosť využívať špeciálny riad na indukciu

Typy varných dosiek

 • Plynová varná doska – podľa mnohých najefektívnejší druh varnej dosky, ktorý sa používa už nejaké to desaťročie. Plynová varná doska má najväčšiu výhodu v regulácii teploty, ktoré je okamžitá. Takisto je cenovo veľmi dostupná. Nedochádza k priveľkým teplotným stratám. Nevýhodou je zložitejšia údržba, nutnosť prípojky zemného plynu a jeho možný únik. Dnešné plynové varné dosky sú vybavené bezpečnostnými poistkami.
 • Liatinová varná doska – dnes už na ústupe a najmenej obľúbená. Hoci ide o cenovo dostupnú alternatívu, oproti ostatným má viac nevýhod. Pomalší ohrev, vyššia spotreba energií a takisto nepraktická údržba. Liatinová varná doska sa hodí do domácností či na miesta, kde sa nevarí príliš často.

Liatinová varná doska

 • Sklokeramická varná doska – ide o dosku na prvý pohľad podobnú indukčnej. Jej povrch je mechanicky odolný a využíva na ohrev odporové tepelné teleso, ktoré zahrieva keramickú dosku. Prenos tepla je plynulý, výhodou je oproti indukcii, že môžete využívať akýkoľvek druh riadu. Vyznačuje sa však vyššími tepelnými stratami.
 • Indukčná varná doska – ide o najmodernejšiu technológiu v rámci tohto segmentu. Oproti sklokeramickej varnej doske, indukčná varná doska zohrieva iba tú časť, kde je v priamom kontakte s hrncom či panvicou. Funguje na princípe feromagentizmu. Používať sa musí špeciálny riad určený na tento druh varnej dosky. Hoci je povrch často sklokeramický, ohrev telesa je účinný iba v prípade, že sa používa správny indukčný riad.

Ovládanie varnej dosky

Býva dotykové priamo na indukčnej doske. Ovládanie funguje na princípe senzorov. Tlačidlá možno stláčať alebo posúvať po dotykovej ploche, ktorá je vybavená senzormi. Dotyky môžu byť sprevádzané aj zvukovými signálmi. Väčšinou je možno indukčnú plochu zablokovať tzv. detskou poistkou.

Dotykové ovládanie indukčnej varnej dosky

Počet varných zón

Vzťahuje sa na veľkosť a rozmery. Štandardne je šírka varnej dosky približne 60 cm. V takom prípade ide o štyri varné zóny. Je možné obstarať si aj väčšie varné dosky, ktoré môžu mať až 6 varných zón. V takom prípade je šírka približne 90 a viac cm.

Ďalšie funkcie a vlastnosti

 • Digitálny časovač – ide o funkciu, vďaka ktorej môžete pre konkrétnu varnú zónu nastaviť čas prípravy jedla. Po oznámení zvukového signálu sa automaticky varná doska vypne.
 • PowerBooster – alebo ak chcete posilnenie výkonu. Ide o funkciu, ktorú možno využiť pri potrebe rýchleho ohrevu varnej zóny. Napríklad pre rýchle zovretie vody.
 • Bridge – funkcia Bridge alebo AreaFlex. Ide o technológie, ktoré umožňujú spojiť dve vertikálne varné zóny a vytvoriť tak jednu veľkú.
 • Automatické vypnutie – ak je varná doska dlhšie neaktívna a deteguje neprítomnosť riadu, varná doska sa automaticky vypne.
 • Detská poistka – umožňuje zablokovať ovládací panel na indukcii, aby sa predišlo prípadnému – náhodnému prestaveniu parametrov varnej dosky.
 • Detekcia riadu – ide o činnosť senzorov, ktoré zaznamenávajú prítomnosť riadu na indukčnej doske. Ak riad položíte na varnú zónu aj trochu mimo, senzory detegujú jeho polohu a začnú ohrev plochy tam, kde sa riad nachádza.
 • Indikátor zvyškového tepla – informuje o tom, že je varná zóna aj po dokončení pokrmu stále horúca. Buď ide o kontrolku, alebo sa zobrazuje červené miesto na ploche, kde je varná doska horúca.
 • KeepWarm – praktická funkcia udržania jedla teplého aj po dovarení. Po aktivovaní sa varné zóny stabilizujú na teplotu 70 °C a udržujú túto teplotu až kým sa nerozhodnete, že je správny čas na jedlo.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Indukčná varná doska je, napriek tomu, že na zohrievania jedla sú potrebné špeciálne hrnce, pre mnohých prvou voľbou. Má totiž množstvo plusov, ktoré potrebu špeciálneho riadu prevážia. Pred kúpou varnej dosky by ste si mali odpovedať na viacero základných otázok. Odpovede na tie najčastejšie nájdete na tomto mieste.

Indukcia alebo sklokeramika? Ktorá varná doska je vhodnejšia?

Sklokeramická varná doska má bežné rozloženie pozostávajúce zo štyroch plôch pre varenie s rôznou veľkosťou a nastaviteľnou intenzitou. Funguje na princípe špirál, ktoré sa zohrievajú a sálajú teplo, vďaka čomu privedú obsah hrnca k varu. Sklokeramická varná doska nemá senzor na hrnce. Indukčná varná doska patrí k najúspornejším varným doskám na trhu, pri varení uniká iba 10 % tepla. Zohreje sa iba vtedy, ak je na nej postavený hrniec, plusom je tiež dotykové ovládanie, okamžitá reakcia a rovnomerná produkcia tepla. Mínusom varenia na indukčnej doske je potreba špeciálnych hrncov s magnetickým alebo kovovým dnom a aj vyššia cena. V prípade, že máte malé deti, indukčná varná doska je určite vhodnejšia.

Ako sa treba starať o indukčné varné dosky?

Údržba indukčnej varnej dosky je úplne jednoduchá. Vzhľadom na to, že sa jednotlivé platne nezahrievajú, jedlo sa na nich nepripáli. Varnú dosku jednoducho očistíte mokrou handrou z mikrovlákna. Mastnejšie škvrny vyčistíte špeciálnym čistiacim prostriedkom alebo šťavou z citróna.

Ktoré značky indukčných varných dosiek sú najhľadanejšie?

K najhľadanejším patria značky Electrolux a Gorenje. Kvalitné indukčné varné dosky ponúkajú aj výrobcovia Mora, Bosch, Whirlpool alebo Beko.

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.2%)
Dátum publikovania: 14.02.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/05/2022 09:20
Cilka

Z plynu som prešla na indukcii a som spokojná. Najskôr som sa trocha obávala, lebo som stará škola, ale zvykla som si rýchlo. Mám indukčnú varnú dosku GUZZANTI GZ 8402, ktorá sa ovláda jednoducho a intuitívne prostredníctvom dotyku. Super je aj detská poistka. Cena zodpovedá kvalite, doska zatiaľ funguje spoľahlivo a bezproblémovo.

04/01/2022 18:02
Lenka

Beko HIC 64401 má veľmi zle viditeľné ovládanie. Cena je primeraná kvalite spracovania. Ovládanie je inak jednoduché, len škoda, že je horšie vidieť. Doska je šikovná, priestranná a má tri varné zóny, pričom jedna zóna je dvojitá. Páči sa mi prevedenie bez rámčeka a to, že každá zóna má ukazovateľ zostatkového tepla.

04/11/2021 17:06
Renátka

Tichá a pekná indukčná doska je Siemens, páči sa mi, že sa sem vojdu aj väčšie hrnce. Má dve flexi zóny, ktoré si môžem rozdeliť na štyri samostatné zóny. Ohrev je rýchly a údržba prístroja jednoduchá. Oproti mojej staršej doske má táto o niečo krehkejšie pôsobiaci sklenený povrch, ale verím, že čo to vydrží.

07/07/2021 13:04
Táňa

Nedávno sme zrušili plyn a prešli na indukciu, ľutujeme jedine to, že sme tak neurobili už dávnejšie. Máme indukčnú varnú dosku Electrolux EHH 6240 ISK a sme s ňou maximálne spokojní, funguje fantasticky a spoľahlivo. Tento produkt mal dobrý pomer ceny a kvality, jednoducho sa obsluhuje a ľahká bola aj montáž. Doska má pekný dizajn, údržba je nenáročná oproti starším typom a najväčšou výhodou je rýchle varenie. Doska je tichá a podľa mňa patrí k najlepším na trhu. Značka Electrolux ma zatiaľ nesklamala.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok