Najlepšie tyčové vysávače 2020 – recenzie, test, porovnanie

Pri riešení otázky, aký vysávač si domov zaobstarať, padá voľba väčšinou na klasický podlahový vysávač. Čoraz väčšiu popularitu si však získava tyčový vysávač. Mnohí považujú ich konštrukciu za praktickejšiu, vysávanie je pohodlnejšie, lepšie sa s ním manipuluje a pôsobí modernejšie. Je tyčový vysávač vhodný aj pre vás? Ktoré sú najlepšie tyčové vysávače na trhu?

Ako vybrať tyčový vysávač

Podobne, ako je to s klasickými vysávačmi, aj v prípade tých tyčových je výber na trhu naozaj bohatý. A to aj napriek tomu, že sa u Slovákov tešia menšej popularite. Nájdete tyčové vysávače vreckové, bezvreckové, elektrické alebo akumulátorové. Drahšie či lacnejšie, väčšie alebo menšie. Tyčové vysávače poskytujú i kombináciu vysávača s mopom, resp. funkciou mokrého vysávania alebo odnímateľného ručného vysávača. A prečo by ste mali vlastne uprednostniť tyčový vysávač pred tým klasickým?

Najlepšie tyčové vysávače

Názov Hodnotenie Detail
Tyčové vysávače AndreaShop   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408/01   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Klarstein Turbo Hybrid   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Xiaomi Roidmi F8   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Rowenta RH 6751 WO   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
ETA Moneto 0449 90000   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Electrolux EER77SSM   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Tyčové vysávače TPD   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt

Tyčové vysávače – recenzie

Prečo si vybrať tyčový vysávač?

Tyčový vysávač je alternatívou klasického podlahového vysávača s konštrukciu na kolieskach. Tyčový vysávač pripomína svojím tvarom mop. Jeho úloha ostáva rovnaká. Zbaviť podlahy, dlažby a koberce väčších i menších nečistôt čo najefektívnejšie. Tyčový vysávač by mal pri výbere spĺňať isté požiadavky, ktoré sme v našom výbere zohľadňovali detailne aj my.

Vysávač tejto konštrukcie toho môže často ponúknuť viac. Môže ísť o kombináciu 2 v 1, kedy okrem klasického vysávača získate ešte aj malý ručný vysávač alebo mop. Dokonca môže ísť aj o kombináciu 3 v 1. S ňou dostanete klasický tyčový vysávač, mop i ručný vysávač. Tyčové vysávače sa v praxi vyznačujú lepšou mobilitou. Takisto sú skladnejšie a pôsobia modernejšie.

Vysávania koberca s tyčovým vysávačom

Treba však spomenúť aj nevýhody. Predovšetkým platí, že výkonnostne sa klasickým vysávačom vyrovnajú iba niektoré modely. Spomínaná mobilita je väčšinou výhodou. Niekedy zohráva rolu aj to, či je vysávač sieťový alebo akumulátorový. Dôležitú rolu zohráva i filtrácia či objem nádoby alebo vrecka.

Hlavné výhody

 • Mobilita vysávača
 • Skladnosť
 • Kombinácia s ručným vysávačom
 • Kombinácia s mopom
 • Moderný dizajn
 • Možnosť akumulátorového prevedenia

Hlavné nevýhody

 • Slabší sací výkon
 • Slabšia filtrácia

Napájanie vysávača

V prípade tyčových vysávačov sa rozhodujete medzi sieťovým a akumulátorovým vysávačom. Sieťový tyčový vysávač je spotrebič, ktorý zapájate do elektrickej siete pri napätí 230 V. Vyznačujú sa zvyčajne vyšším sacím výkonom. Nevýhodou je však elektrický kábel, ktorý zhoršuje mobilitu vysávača.

Sieťový tyčový vysávač

Druhým typom je akumulátorový vysávač, ktorý je poháňaný Ni-Mh batériou alebo modernejšou Li-Ion batériou. Odpadne vám tak starosť s káblom a to výrazne zlepší mobilitu tyčového vysávača. Nevýhodou však je, že množstvo akumulátorových vysávačov nedosahuje taký výkon ako sieťové vysávače. Pri batériách je dôležité ich napätie. Pre optimálny výkon je napätie na úrovni viac ako 24 V lepšie. Tieto akumulátory sú výkonnejšie a disponujú i lepšou výdržou.

Doba prevádzky

Tá je pomerne rozmanitá. Závisí aj od typu akumulátora, jeho kapacity a napätia, s ktorým pracuje. Doba prevádzky sa pohybuje zvyčajne od 20 do 80 minút. Maximálna doba prevádzky je väčšinou možná, ak vysávač pracuje v úspornom ECO režime. Naopak, doba prevádzky sa skracuje, ak je výkon vysávača vyšší.

Doba nabíjania

Opäť je dôležitým parametrom typ batérie a jeho kapacita. Niklové, Ni-Mh akumulátory sa rýchlejšie vybíjajú a pomalšie nabíjajú. Dôležité je taktiež nechať ich úplne vybiť. Ak sa nabíjajú priebežne, znižuje to ich životnosť. Doba nabíjania môže byť aj 12 – 16 hodín.

Tyčový vysávač s Li-Ion akumulátorom

Lítiové Li-Ion akumulátory majú lepšiu „pamäť“, a preto majú väčšiu výdrž a dobíjajú sa rýchlejšie. Na plnú kapacitu sa z úplného vybitia dokážu nabiť za približne 5-6 hodín. Li-Ion akumulátory sa odporúčajú naopak nabíjať priebežne.

Kombinácie tyčových vysávačov

 • Klasický tyčový vysávač – ide o kompaktné zariadenie určené prioritne na suché vysávanie. Neumožňuje žiadnu ďalšiu kombináciu vysávača s mopom alebo ručným vysávačom. Nevýhodou je, že nedisponuje príslušenstvom a určený je hlavne na tvrdé podlahy.
 • Tyčový vysávač 2 v 1 s ručným vysávačom – ukrýva v sebe klasický tyčový vysávač na podlahy a malý ručný vysávač, ktorý využijete napríklad pri vysávaní stien, sedacej súpravy alebo iného nábytku.
 • Tyčový vysávač 2 v 1 s mopom – veľmi praktická kombinácia klasického vysávača a vysávača s funkciou mokrého vysávania, tzv. mopu. Nielenže dokáže nasávať mokré nečistoty, ale sám dokáže podlahu zotrieť na mokro. Funguje na princípe dávkovania vody k rotačným valcom, ktoré podlahu umývajú. Drahšie modely majú dokonca funkciu pary.
 • Tyčový vysávač 3 v 1 – najmenej vídaná kombinácia, pretože sú drahšie a zároveň niektoré funkcie nie sú úplne plnohodnotné. Kombinuje v sebe suché vysávanie, ručný vysávač a takisto mokré vysávanie, a teda mop. Ide o univerzálneho pomocníka, ktorý si poradí v domácnosti so všetkým.

Vreckový a bezvreckový

Ide o cieľové miesto, kde sa zbierajú nasaté nečistoty. V prípade vreckového vysávača je potrebné dokupovať vrecká, ktoré stoja nemalé peniaze. Bezvreckový vysávač hromadí nečistoty v nádobe s rozličným objemom. Takéto nádoby sa vyprázdňujú a následne môžete jednoducho pokračovať vo vysávaní.

Bezvreckový tyčový vysávač

Objem zbernej nádoby

Čím väčšia nádoba, tým lepšie. Na druhej strane, veľký objem zbernej nádoby môže znamenať aj väčší vysávač a teda väčšie rozmery. Kapacita nádoby sa pohybuje od 0,4 litra po 1 liter. Ak bude objem viac ako 0,5 litra, určite vám bude pre bežné vysávanie postačovať.

Filtrácia

Väčšina vysávačov je vybavených dvojstupňovou filtráciou. Ide o vstupný a výstupný filter. Vírenie prachu by totiž bez filtrácie spôsobovalo alergikom veľké problémy.

 • Mikrofilter – papierový alebo penový filter, ktorý poskytuje najnižšiu úroveň filtrácie. Nemožno ho považovať sa dostatočnú filtráciu pre alergikov. Papierové filtre musíte meniť, tie penové sú spravidla umývateľné.
 • Vodný filter – je najúčinnejším spôsobom filtrácie, ktorý zachytáva najväčšie množstvo prachových častíc a baktérií. Nečistoty zachytáva prostredníctvom vírenia nečistôt cez vodu.
 • EPA a HEPA filter – veľmi účinné filtre, ktoré sa odporúčajú aj v prípade alergikov. Označujú sa podľa čísel od EPA 10 až po HEPA 13, ktorý likviduje a 99,98 percent prachových mikročastíc.

Príkon a sací výkon

Príkon je údajom pri elektrických – sieťových vysávačoch. Na základe neho sa následne môže vypočítať skutočný sací výkon vysávača. Sací výkon je sila podtlaku, ktorú vysávač pri nasávaní nečistôt vyvinie. Mnoho výrobcov však tento parameter neudáva, a preto sa často treba spoliehať na praktické skúsenosti užívateľov s týmto vysávačom. Údaj o sacom výkone by však mal byť uvedený aj na energetickom štítku vysávača, kde nájdete aj účinnosť vysávania na konkrétnych povrchoch.

Dôležitým parametrom výberu tyčového vysávača je jeho sací výkon

Ďalšie vlastnosti a funkcie

 • Príslušenstvo – predovšetkým pri modeloch s kombináciu 2 v 1 alebo 3 v 1 k vysávaču dostávate rôzne príslušenstvo v podobe nadstavca na štrbiny, špeciálny kartáč (turbokefa) na koberce, nástavec na čalúnenie a podobne. Za príslušenstvo možno považovať i nabíjaciu stanicu.
 • Hlučnosť – je v prípade tyčových vysávačov v rozmedzí od 70 do 80 dB. Ideálna je hodnota do 76 dB. Vyššie hodnoty už možno považovať za hlučné.
 • Indikátor stavu akumulátora – informuje vás o stave nabitia, resp. vybitia batérie, zobrazuje aktuálny stav nabitia batérie.
 • Indikátor stavu filtrácie – praktická funkcia, ktorá vás kontrolkou upozorní na to, že filter je zanesený a je potrebné ho vymeniť alebo vyčistiť. Za iných okolností môže znížiť funkčnosť samotného vysávania.
 • Indikátor stavu odpadovej nádoby – v prípade, že odpadová nádoba nie je transparentná, túto funkciu oceníte. Indikátor vás upozorní, kedy je nádoba plná a je potrebné ju vyprázdniť. Predovšetkým pri nádobách s objemom menším ako 0,5 litra je to cenná funkcia.
 • LED osvetlenie – ide o LED diódy umiestnené najčastejšie na čele podlahovej hubice. Umožňujú vám komfortné vysávanie v rohoch či pod posteľou alebo gaučom pre lepšiu viditeľnosť.
 • Regulácia výkonu – ide o regulovanie sacieho výkonu. V prípade, že vysávate tvrdé podlahy a menšie nečistoty, postačí vám EKO režim s nízkym výkonom, čím predlžujete výdrž batérie. Naopak, pri kobercoch alebo väčších nečistotách použijete maximálny alebo bežný výkon vysávača.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Chcete si vybrať tyčový vysávač, ktorý vám bude slúžiť čo najlepšie a dostatočne dlho? Potom potrebuje poznať odpovede na niektoré praktické otázky týkajúce sa kúpy tohto typu vysávača. Pripravili sme pre vás odpovede na tie najčastejšie otázky:

Je pre mňa vhodnejší akumulátorový vysávač alebo elektrický?

Akumulátorový vysávač sa hodí najmä na vysávanie tvrdých podlách a poskytuje vyššiu mobilitu. Káblové vysávače si zas poľahky poradia nielen s tvrdými podlahami, ale zvládnu aj vysávanie kobercov.

Na akých povrchoch môžem tyčový vysávač používať?

Tyčové vysávače majú o niečo slabší sací výkon ako klasické vysávače, preto si najlepšie poradia s vysávaním tvrdých podláh. Niektoré (konkrétne modely s turbokefou) si poradia aj s kobercami.

Dokážem s tyčovým vysávačom povysávať aj horšie dostupné miesta?

Pokiaľ tyčový vysávač disponuje štrbinovou hubicou, bez problémov si poradí aj s horšie dostupnými miestami. S bežnými modelmi sa na úzke miesta nedostanete, keďže nemajú externú hadicu s užšou koncovkou.

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 16.03.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 26.10.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

30/09/2020 07:01
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
v teste sme nemali vysávač, ktorý by sa po nabití sám vypol, vždy musíte stroj po nabití vypnúť ručne.

27/09/2020 10:01
Ivan Fekiac

Dobrý deň,
pri výbornom teste tyčových vysávačov,som však nenašiel odpoveď na najdôležitejšiu otázku.Životnosť batérie a možnosť kontroly nabíjania.Mal som dva typy tyčových vysávačov a obidva skončili skoro presne po dvoch rokoch používania.Životnosť bateriek
dva roky.Cena baterky je polovica ceny vysávača.Toto sa deje vtedy keď máte dlhodobo vysávač na nabíjačke,ktorá nemá kontrolu
nabíjania a nevypne sa po dobití.Chcem sa vás opýtať či ste mali v teste vysávač ktorý má takúto možnosť,alebo máte nejakú radu ako to vyriešiť?
Ďakujem,prajem pekný deň.

Pridať komentár