Najlepšie autorádiá 2024 – recenzie, test, porovnanie

Kúpiť auto bez autorádia v základnej výbave je dnes skôr výnimkou. Bohužiaľ, kvalita originálnych rádií nie je vždy to, čo od nich používateľ očakáva a nesmieme zabúdať ani na tých, ktorí vlastnia starší automobil bez rádia, alebo tých, ktorým bolo to staré odcudzené, alebo sa „rozbilo“.

Ako vybrať autorádio?

Nech už ste sa rozhodli pre kúpu nového autorádia z akéhokoľvek dôvodu, nasledujúci návod na výber toho najlepšieho je venovaný práve vám.

Najlepšie autorádiá

Názov Hodnotenie Detail
Podofo 7010B   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Sony DSX-A410BT   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Pioneer MVH-S320BT   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Sencor SCT 9411 BMR   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Kenwood DMX-7722DABS   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Ako vybrať autorádio

Nech už sa rozhodnete začítať so akéhokoľvek online návodu na výber autorádia, prvé riadky budú venované práve rozdeleniu podľa veľkosti, čím začneme aj my. Dôvod je prostý. Ide o alfu a omegu, pretože výrez na autorádio v palubnej doske má fixné rozmery. Samozrejme, nie je nemožné ho upraviť, čo by vás však stálo trochu viac peňazí. Autorádiá sú rozdelené do 2 základných skupín: 1DIN a 2DIN, ktoré sa líšia naozaj iba rozmermi, nie funkciami.

1DIN autorádiá

1DIN autorádiá sú tie s menšími rozmermi, ktoré sa pohybujú okolo 18,0 x 5,0 cm (s plastovým rámčekom, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou každého rádia) alebo cca 17,7 x 5,0 cm bez rámčeka. Keďže ide o menší typ rádia, môžete ho nainštalovať do akéhokoľvek automobilu. Ak by sa v tom vašom totiž nachádzal väčší výrez v palubnej doske, jednoducho si zakúpite redukciu, teda ešte jeden rámček.

INFO: 1DIN autorádia sú zväčša vybavené menším maticovým displejom alebo výsuvným LCD displejom.

2DIN autorádiá

2DIN autorádiá sú, logicky, väčšie. Zväčša majú fixné rozmery 18,9 x 11,9 cm s rámčekom, a teda 17,8 x 10,2 cm bez neho. Integrovaný LCD displej je pri nich akýmsi nepísaným pravidlom, i keď nie je nemožné natrafiť na 2DIN rádio s displejom maticovým.

Tento typ autorádií môžete nainštalovať len do takého auta, ktoré disponuje väčším výrezom v palubnej doske (do menšieho ho nenatlačíte). Práve preto ide o vhodnú voľbu iba v tom prípade, keď vlastníte novšie vozidlo. V tých sa totiž väčšinou nachádza aj väčší výrez.

Displej autorádia

Displej sa nachádza na každom jednom rádiu, na každom však môže vyzerať úplne inak. Predtým, ako sa dostaneme k jednotlivým typom displejov a ich veľkosti, si povieme niečo viac o jednom z najdôležitejších parametrov, a to o podsvietení. Základné, a teda i lacnejšie autorádiá zvyknú disponovať iba základným podsvietením displeja – 1 farba, najčastejšie zelená, s 1 intenzitou. Možno si hovoríte, že nejde o veľmi dôležitý parameter. Samozrejme, určite sa zaobídete aj bez rádia ala disko guľa.

Displej autorádia a jeho podsvietenie

Príliš silná intenzita podsvietenia vám však môže prekážať pri nočnej jazde. Za všeobecne lepšiu možnosť sú preto považované rádiá s možnosťou nastavenia rôznych farieb, no najmä ich intenzity, teda tie s funkciou Dimmer. Určite si nezabudnite všimnúť taktiež to, či podsvietením disponujú aj tlačidlá.

TIP: Najlepší druh podsvietenia sú LED diódy, ktoré z vašej autobatérie „odčerpávajú“ veľmi malé množstvo elektrickej energie.

Autorádiá s maticovým displejom

Maticový alebo takzvaný bodový displej je stará dobrá klasika, ktorá nestojí veľa a používateľovi ponúka základ, teda zobrazenie niekoľkých slov a číslic (názov skladby, čas, dátum atď.). Z týchto displejov nevytrieskate nič viac, pretože táto technológia ani nič viac nedokáže. Maticové displeje budú vyhovovať všetkým tým, ktorí v aute iba počúvajú hudbu a od rádia neočakávajú žiadne pokrokové funkcie. Nastavenie podsvietenia či zmena farby je v tomto prípade takmer nereálna. Maticové displeje sú spravidla menšie (majú 2 – 3 riadky).

Autorádiá s  LCD displejom

LCD displej ocenia tí, ktorí chcú pekné autorádio s možnosťou nastavenia farby, intenzity podsvietenia či jeho prepojenia s GPS, na druhej strane od tohto doplnku neočakávajú žiadne nadprirodzené funkcie.

Pozor, momentálne hovoríme o rádiách s menšími LCD displejmi s uhlopriečkou od cca 3 do 7“ (formát 16:9). Na výber máte displeje dotykové, akési „polo-dotykové“ a úplne nedotykové. Niektoré modely vám ponúkajú aj možnosť prehrávania videí, ktoré však uvidíte na pomerne maličkej „ploche“. Tieto autorádiá sa dajú vo všeobecnosti namontovať do takmer každého automobilu.

Autorádiá s výsuvným displejom

Autorádiá s výsuvným alebo takzvaným skrytým displejom dnes patria nepochybne k tým najpopulárnejším. Aj v tomto prípade hovoríme o grafickom, teda o LCD displeji, ktorý môže, ale i nemusí byť dotykový. Rozmery samotných rádií sú klasické, ich súčasťou je však aj výsuvný displej s cca 7 – 9“ uhlopriečkou. Vďaka tomu ich môžete namontovať do každého automobilu, je tu však jedno „ale“.

Displej sa vysúva smerom nahor. Ak sa teda nad výrezom vo vašej palubnej doske nachádzajú tlačidlá, kolieska či ventilátor, budete mať problém. Na novších vozidlách väčšinou nájdete väčší výrez určený presne na tento typ rádia. Na veľkých LCD displejoch môžete okrem informácií o čase a práve prehrávanej skladbe sledovať aj GPS s prehľadnou mapou či dokonca filmy a videá.

Výber autorádia podľa typu auta

Ak používate automobil, v ktorom sa už rádio nachádza, pravdepodobne nejde o nič pokrokové. Inými slovami, originálne rádiá, najmä tie v nie najdrahších autách, zvyknú mať veľmi nízku kvalitu, a teda i „slabší“ zvuk, neraz sú vybavené iba papierovou membránou a nemajú tie najlepšie reproduktory.

1DIN autorádio

Ak sa teda rozhodnete pre výmenu autorádia, dajte si pozor na jeho konektivitu s daným automobilom. Neexistuje žiaden presný návod na výber autorádia podľa typu auta. Dôležité je najmä to, aby sa zmestilo do výrezu na palubne doske (1DIN alebo 2DIN) a taktiež typ ISO konektora, teda výstupu na rádiu, ktorý musí byť kompatibilný s vstupmi v aute.

Ak by model, ktorý si vyberiete, do vášho vozidla „nepasoval“, nedeje sa nič hrozné. Jednoducho si zaobstaráte príslušný ISO konektor. ISO konektory sa vyrábajú pre konkrétne typy automobilov, teda napríklad pre Ford, Hondu, Fiat, Kiu, Audi atď. Ich cena sa pohybuje okolo 5 eur.

Vstupy, výstupy a konektivita

Autorádiá disponujú rôznymi vstupmi a výstupmi, ktoré slúžia na ich prepojenie s ďalšími zariadeniami. Základné modely väčšinou nemôžete prepojiť s ničím okrem samotného automobilu, v preklade, slúžia iba na prehrávanie FM rádia. Na tých novších, drahších a pokrokovejších nájdete minimálne 1 vstup, tradičnejšia je však ich kombinácia. Okrem výstupov a vstupov sa zamerajte aj na konektivitu s formátmi aj kodekmi médií a možnosti bezdrôtového prepojenia. Vybrať si môžete z nasledujúcich alternatív.

Autorádiá s CD a USB

CD alebo DVD mechanika sa nachádza najmä na novo-starých modeloch autorádií, keďže dnes tieto „zariadenia“ využíva stále menej ľudí. Pokiaľ máte v pláne vo vašom aute sledovať filmy na externom monitore, ktoré budete prehrávať práve z rádia, všimnite si, či daný model disponuje aj možnosťou takéhoto prepojenia.

USB vstup nájdete na drvivej väčšine „modernejších“ modelov, pričom sa dá povedať, že všetky z nich budú určite kompatibilné s klasickými USB kľúčmi (externý flash disk). Väčšinu autorádií s USB vstupom by ste mali bez väčších problémov prepojiť aj s mobilným telefónom. Po zapojení však na ňom musíte ťuknúť na možnosť „použiť ako USB“ (rádio váš telefón prečíta ako USB-čko). Niektoré telefóny sa ako USB „zobrazia“ automaticky, no a niektoré rádiá zas dokážu váš telefón prečítať aj bez takejto „úpravy“.

POZOR: Ak chcete do rádia zapojiť iPhone, iPad, tablet či iné podobné zariadenia, ich konektivitu si radšej overte vopred. Na rádiách môžete nájsť aj informáciu, či je daný model kompatibilný s OS Android alebo OS iOS (označenie „Made for Apple iPod & iPhone“).

RCA audio cinch výstupy

Tieto výstupy slúžia na prepojenie rádia s externými reproduktormi, autohifi zosilňovačmi či subwoofermi, ktoré slúžia na „vylepšenie“ zvuku. Dôležitý je najmä počet RCA audio cinch výstupovNa zapojenie subwoofera sa na rádiu musia nachádzať aspoň 2 RCA výstupy, na zapojenie subwoofera a reproduktorov budete potrebovať model so 4 RCA výstupmi.

2DIN autorádio

Pri kúpe autorádia s RCA výstupmi si všimnite aj údaj o ich napätí. Na lacnejších modeloch sa zväčša nachádzajú 2,5 V RCA výstupy, na tých kvalitnejších 4 až 8 V výstupy. Rozdiel spočíva v tom, že výkonnejšie výstupy reagujú menej citlivo na okolité rušenie.

INFO: Na vylepšenie zvuku rádia môžete využiť aj externé reproduktory, teda také, ktoré nie sú zabudované do automobilu. Ak chcete siahnuť po takomto menej tradičnom riešení, budete potrebovať autorádio s 3,5 mm jack vstupom.

RCA video cinch výstupy

Ak si zaobstaráte autorádio s LCD displejom, ktoré je schopné prehrávať aj obraz a v aute využívate kameru (napr. na parkovanie), môžete ju s ním prepojiť, daný model však musí byť vybavený RCA video cinch výstupmiDruhým variantom sú modely s AV či AUX vstupom. AV a AUX vstupy a RCA video cinch výstupy je možné využiť aj na pripojenie externého monitora (napr. monitor, na ktorom budú sledovať filmy deti na zadných sedadlách).

Slot na pamäťové karty

Pamäťové karty patria k tým najobľúbenejším riešeniam, ako si v aute vypočuť obľúbenú hudbu. Okrem nej si na nich môžete nahrať filmy či dokonca mapy do GPS. Sloty na pamäťové karty nájdete, logicky, prevažne na novších autorádiách. Pri kupe si pre istotu overte, o aký typ slotu ide. Väčšine z nás sa totiž so slovami „pamäťová karta“ spája klasická, poprípade micro SD karta. V skutočnosti však existuje viacero typov týchto zariadení, napríklad CF či MMC karty.

Bluetooth a WiFi

Autorádiá s Bluetooth môžete prepojiť so všetkými zariadeniami, ktoré disponujú funkciou Bluetooth, teda s mobilom, tabletom či počítačom. Väčšina z nich je kompatibilná aj s handsfree setmi. Ak chcete hudbu z mobilu prehrávať do rádia priamo, teda v reálnom čase, overte si, či daný kúsok disponuje takouto možnosťou. Wi-Fi rádiá fungujú na podobnom princípe, hlavným rozdielom je, že slúžia aj na prenos dát.

Podpora formátov

Podpora formátov je samostatnou problematikou. Vysvetlíme si to na príklade. Ak dané autorádio disponuje USB vstupom a podporuje iba formát MP3, no vy si budete chcieť z USB-čka prehrať skladbu vo formáte WMA, nebude to možné. Samozrejme, tento príklad je čisto teoretický, pretože väčšina autorádií podporuje všetky bežne využívané formáty, resp. kodeky, tento údaj si však i napriek tomu radšej overte. Najčastejšie sa stretnete s podporou:

  • audio formátov MP3, WMA, WAV, AAC
  • video formátov MP4, MPEG4, MOV
  • audio kodekov FLAC

Výkon autorádia

Výkon autorádia je uvádzaný vo wattoch. Zjednodušene povedané, čím viac wattov, tým výkonnejšie, teda „hlasnejšie“ rádio. Všeobecne sú za postačujúce pokladané modely s výkonom 40 W. Tie budú vyhovovať všetkým, ktorí si nepotrpia na extra vymakaný zvuk. Ak ste priemerne náročným poslucháčom, siahnite aspoň po 50 W rádiu, no a ak sa živíte ako hudobný producent, nechoďte pod 60 – 70 W.

S výkonom súvisí aj ďalší dôležitý parameter, a to počet kanálovÚdaj o výkone vo wattoch je uvádzaný vždy iba pre 1 kanál. Klasika sú 4 kanály, na kvalitnejších rádiách sa ich však môže nachádzať i viac. Tie najlacnejšie autorádiá môžu disponovať výkonom 25 W pre 1 kanál. Naopak, tie extra drahé aj 100 W kanálmi.

Ovládanie autorádia

V „klasickom“ automobile môžete rádio ovládať iba prostredníctvom klasických tlačidiel, poprípade prostredníctvom tých dotykových na displeji. V oboch prípadoch si všimnite ich rozmiestnenie, tvar a veľkosť. Ani v tomto smere vám nemôžeme poradiť presne, pretože každému vyhovuje niečo iné. Určite sa však dá povedať, že aspoň „hlavné“ tlačidlá (napr. na prepínanie staníc, PLAY, STOP) by mali byť väčšie.

Ovládanie autorádia

Pokiaľ vlastníte automobil, v ktorom môžete rádio ovládať aj pomocou tlačidiel na volante, budete si musieť zaobstarať autorádio s príslušným softvérom. To však môže byť problém, pretože na takéto bezdrôtové alternatívy narazíte skôr zriedka. V takom prípade vám neostáva nič iné, ako je prepojenie pomocou kábla a adaptéra, ktorý vás spolu s inštaláciou vyjde na cca 50 až 60 eur. Pozor, aby bolo dané rádio možné prepojiť s ovládaním na volante, musí sa na ňom nachádzať aj príslušný vstup na adaptér.

Ďalšie funkcie a doplnky autorádia

  • Pamäť: Ide o pamäť, do ktorej si môžete uložiť vaše obľúbené rádiové stanice.
  • Diaľkový ovládač: Slúži na ovládanie rádia na diaľku. Zväčša sa stretnete s kartovými IR ovládačmi. Ak diaľkové ovládanie nebude súčasťou daného modelu, no vy ho chcete využívať aj tak, overte si informáciu, či si ho môžete dokúpiť samostatne.
  • Bass Boost: Ide o funkciu na „vytiahnutie“, resp. reguláciu basov. Po takomto autorádiu by sa mali poobzerať hlavne tí, ktorí majú v pláne využívať aj externý subwoofer. Ten totiž môže pri hlasnejšom počúvaní hudby zvuk skresľovať, no a práve vtedy oceníte funkciu Bass Boost.
  • Priame ovládanie subwoofera: Ďalšia funkcia, ktorú potrebujete len pri používaní subwoofera. Slúži na to, aby ste mohli na SUB stlmiť alebo „vytiahnuť“ basy, otočiť fázu či SUB úplne vypnúť priamo cez menu v autorádiu.
  • NFC prepojenie: Slúži na zabezpečenie bezdrôtovej komunikácie medzi rádiom a zariadením s NFC čítačkou (najčastejšie mobilom). V praxi ide o to, že k autorádiu priložíte napr. mobil s NFC čítačkou a „prenesiete“ doň hudbu či iné súbory.
  • Ekvalizér: Ekvalizér môže byť základný alebo parametrický. V oboch prípadoch je určený na jemnejšie nastavenie zvuku na jednotlivých frekvenciách.
  • DSP procesor: Slúži na nastavenie časovej korekcie, tzv. aktívne zapojenie reproduktorov (bez výhybiek), nastavenie umiestnenia reproduktorov alebo digitálne určenie ich veľkosti.
  • Loudness: Pomocou tejto funkcie môžete vytiahnuť určité zvukové frekvencie. Jej používanie je odporúčané najmä pri nízkej hlasitosti rádia. Dá sa povedať, že zvuk urobí vyváženejším.
  • MIC vstup: Ide o vstup na pripojenie externého mikrofónu, ktorý nájdete na zadnej strane autorádia. Externý mikrofón slúži na telefonovanie cez handsfree či hlasitý odposluch.

Typy tunerov

Doteraz sme sa venovali najmä tomu, čo všetko môžete pripojiť k rádiu a čo všetko cezeň dokážete prehrať. Trošku sme však pozabudli na to, že jeho hlavnou funkciou je zachytávanie rádiových frekvencií (RF), teda „prehrávanie“ rádia ako takého. Samozrejme, na každom autorádiu si môžete pustiť vaše obľúbené rádiové stanice. V závislosti od toho, koľkými z nasledujúcich tunerov bude daný model disponovať, však budete mať viac alebo menej možností.

FM tuner

FM analógový signál by malo spoľahlivo zachytiť každé autorádio, keďže ide o akýsi klasický, teda najčastejšie využívaný typ rádiovej frekvencie. Rádiové stanice, ktoré využívajú tento typ signálu, vysielajú na frekvenciách 87,9 až 107,6 megahertzov. V praxi to znamená, že FM rádiá majú trochu menšie pokrytie. Zvuk je síce nekomprimovaný, a preto by mal byť aj kvalitnejší, čo však v realite nie je vždy pravda.

AM tuner

Autorádiá vybavené FM tunerom sú zväčša vybavené aj AM tunerom. AM, teda Amplitude Modulation je typ analógovej rádiovej frekvencie, ktorá poskytuje pomerne zlú kvalitu zvuku. Je však lacná a vhodná na vysielanie na extrémne dlhé vzdialenosti (najmä v noci). Niektoré rádiové stanice (napr. Devín) preto využívajú aj túto platformu. Dá sa však povedať, že AM frekvencie dnes už vo všeobecnosti dosluhujú.

Typy tunerov autorádií

DAB/DAB+ tunery

Tieto tunery dokážu zachytiť a prehrať digitálny signál (tzv. Digital Audio Broadcasting) ktorý v dnešnej dobe začína využívať stále viac a viac rádiových staníc. Jeho výhodou je, že v porovnaní s FM signálom má väčšie pokrytie, pretože je vysielaný na frekvenciách v rozmedzí od 174 do 240 megahertzov. Nevýhodou môže byť znížená kvalita zvuku, pretože DAB a DAB+ signál je komprimovaný, a taktiež samovoľné prepínanie medzi stanicami v miestach, kde začne FM signál slabnúť. Pri kúpe autorádia s DAB/DAB+ tunerom si overte, či k nemu dostanete aj DAB/DAB+ anténu. Bez nej totiž rádio digitálne vysielane nezachytí.

RDS tuner

Slúži na to, aby bolo dané autorádio schopné prečítať a následne zobraziť aj textový obsah, teda názov piesne, meno interpreta, údaj o tom, že práve počúvate dopravný servis atď. RDS tunery nájdete takmer v každom jednom autorádiu.

Zabezpečenie pred krádežou

Čo zvykne z auta zmiznúť ako prvé? Áno, je to autorádio. Na jeho zabezpečenie pred krádežou je pritom potrebné myslieť už pri kúpe. Existuje viacero možností, ako zlodejov odradiť od tejto aktivity, bohužiaľ, žiadne z nich nie sú 100-percentné.

  • Ak má dané autorádio odnímateľný kryt, môžete ho pred odchodom z auta vybrať. Rádio bez krytu je totiž bezcenné, i keď je pravda, že „profesionálni“ zlodeji si „náhradný“ kryt zoženú tak či onak. Pozor, kryt nikdy nenechávajte v priehradke alebo bočných dverách. Vezmite ho so sebou, do bezpečia vášho príbytku.
  • O čosi účinnejšou alternatívou sú vyberateľné rádiá, resp. panely. Je to trochu nepraktické, avšak bezpečnejšie.
  • Autorádiá môžu disponovať aj funkciou kódovania, ktoré znemožňuje ich použitie v inom automobile. K takýmto modelom si však musíte zaobstarať aj samolepky na bočné sklo, ktoré zlodejov už dopredu oboznámia s tým, že nemá zmysel rozbíjať okno na aute. To, či ich to odradí aj naozaj, je však otázne.

TIP: Ak si zaobstaráte naozaj drahé rádio, mali by ste pouvažovať nad poistením neštandardnej výbavy. To sa vzťahuje iba na vybavenie automobilu, ktorého suma presiahne istú, poisťovňou stanovenú čiastku.

Cena verzus kvalita autorádií

Autorádio si môžete kúpiť už za necelých 10, ale i za takmer 2 000 eur. To je slušné rozmedzie, že? Dá sa povedať, že cena autorádií je priamo úmerná k ich kvalite, i keď, samozrejme, veľkú úlohu zohráva aj značka, rôzne vychytávky či doplnky. Aby ste sa lepšie zorientovali v tom, aká je primeraná cena za daný model, autorádiá sme pre vás rozdelili do 3 kategórií. Musíme vás však upozorniť, že ide len o orientačné rozdelenie, ktoré nemusí platiť vždy a za každých okolností.

Lacné autorádiá do 50 eur

Lacné autorádiá za cenu, ktorá neprekračuje 50 eur, nezvyknú byť tou najlepšou voľbou, výnimky sa však nájdu. Problémom nie je malý počet funkcií. Práve naopak, na týchto kúskoch neraz nájdete Bluetooth, veľký LCD displej či kvantum výstupov a vstupov. Podpriemerná na nich zvykne byť najmä kvalita zvuku, čo nie je pri rádiu zanedbateľným nedostatkom. Takže, ak si chcete vaše obľúbené piesne užiť naozaj naplno, odporúčame vám siahnuť po niečom, aspoň trošku drahšom.

Autorádiá za 60 až 300 eur

V tejto kategórií nájdete autorádiá s celkom dobrou, ale i podpriemernou kvalitou zvuku. Jedno je isté, určite sa na nich bude nachádzať nespočetné množstvo funkcií vrátane prehrávania videa či možnosti pripojenia externého monitora. Určite vám odporúčame, aby ste sa orientovali nielen podľa ceny, ale aj podľa konkrétnej značky a funkcií. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že ak za autorádio utratíte viac ako 100 eur, tak s ním, až na pár drobností, budete nepochybne spokojní. Samozrejme, výnimkou sú zákazníci s extra požiadavkami.

Drahé autorádiá za viac ako 400 eur

Tak toto je už iná káva. Autorádio, ktoré stojí viac ako 300 eur, nemôže byť nekvalitné. Takto veľkú investíciu však odporúčame naozaj iba tým, ktorí v aute trávia veľa času a okrem „obyčajného“ rádia počúvajú kvalitnú hudbu, pri ktorej je dôležitý každý detail (basy, výšky, prirodzený zvuk atď.). Ako sme spomenuli vyššie, niektoré kúsky môžu stáť i takmer 2 000 eur, ako napríklad autorádiá Alpine za cenu od 500 do cca 1 900 eur.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Dnešné odpovede na najčastejšie otázky budú trochu technickejšie. Pozrieme sa na to, ako funguje Bluetooth v autorádiu, či z neho môžete urobiť GPS alebo Handfree, no a taktiež na to, čo je to TFT displej.

Čo je to TFT displej?

Pri nákupe autorádia narazíte pomerne často na výraz „TFT displej“. Ide o jeden z typov LCD displejov, takzvaný Thin Film Transistor, ktorý využíva tenučký film s aktívnou maticou a tranzistormi. Vďaka tomu je na tomto displeji možné sledovať statický aj pohyblivý obraz.

Koľko zariadení môžem pripojiť na autorádio s Bluetooth?

Na Bluetooth zabudovaný v autorádiu môžete štandardne v jeden čas napojiť maximálne 2 zariadenia. Na drahších modeloch to môže byť viac, na tých lacnejších zas menej. Pri výbere si však nepopleťte údaje o max. počte napojených a registrovaných zariadení. Druhá informácia hovorí iba o tom, koľko zariadení s Bluetooth si dokáže dané autorádio „zapamätať“.

Môže autorádio zastúpiť GPS alebo handsfree?

Áno, môže. Ak disponuje Bluetooth alebo WiFi, GPS mapy doň môžete „natiahnuť“ priamo z iného zariadenia alebo internetu. K niektorým modelom však môžete pripojiť aj externé GPS. Handsfree funguje podobne. K autorádiu buď pripojíte handsfree set, alebo budete využívať zabudovaný mikrofón (pozor, nenachádza sa vo všetkých modeloch) a funkciu hlasného odposluchu.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 07.12.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/07/2022 17:15
Miki

Používam Kenwood DPX-5200BT a kvalita zvuku je veľmi dobrá. Páči sa mi veľký a prehľadný displej. Na žiadne nedostatky som neprišiel. Nechýba tu USB port, funkcia Bluetooth, RDS atď. Jediné, čo by som ešte ocenil je slot pre pamäťové karty, ale to je len taký maličký detail. Inak som spokojný, dokáže prehrať prakticky akýkoľvek hudobný formát. Cena je prijateľná.

09/03/2022 10:56
Michal

Skús pozrieť návod, prípadne popis výrobku v e-shope, kde si ho kupoval, malo by tam byť uveddené, aké formáty dokáže prehrať.

09/03/2022 10:21
Karol

Zdravim. Vie mi niekto poradit cez aky format na usb pustim videoklip? Skusil som uz par formatov a nic. Dakujem za radu.

07/12/2021 14:04
Inga

brat akurat jedno zhanal

03/12/2021 12:37
Bea

manzel akurat nedavno jedno kupoval

01/12/2021 19:34
Nin

autoradio by sme potrebovali vymenit ale vôbec nevieme ake kupit

12/10/2021 12:14
Tibor

Na základe vlastnej skúsenosti odporúčam autorádio SAL VBT1000. Nemám s ním žiaden problém a cena ja nastavená naozaj nízko. Na nete som čítal, že rádio nedokáže rozoznať USB kľúč, ja tento problém nemám. Odporúčam USB pred použitím naformátovať.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok