Najlepšie kávovary 2024 – recenzie, test, porovnanie

Milovníci kvalitnej kávy nedajú dopustiť nielen na kvalitnú odrodu kávy, ale potrpia si aj na prípravu. Dnes si v pohodlí domova môžete urobiť kávu na úrovni, ktorá sa vyrovná káve pripravenej od šikovného baristu v kaviarni. Okrem nákupu kvalitnej kávy je pre dokonalý zážitok z tohto nápoja dôležitý aj výber dobrého kávovaru.

Pákový kávovar

Trh nám dnes ponúka veľké množstvo prístrojov na prípravu kávy od malých mokka kávovarov, pákových alebo automatických s mlynčekom až po kapsulové kávovary. Ako sa zorientovať? Nie je to jednoduché. Preto sme zozbierali rôzne testy, hodnotenia, porovnania a recenzie a vytvorili z nich prehľadnú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom. Ak si vyberiete niektorý z týchto modelov, určite získate kvalitný produkt. Vyhnete sa modelom, ktoré by vás sklamali.

Najlepšie automatické kávovary

Názov Hodnotenie Detail
DeLonghi ECAM 350.55.B   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Philips EP4346/70   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Krups EA810B70   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Siemens TQ705R03   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
DeLonghi ECAM 450.65.S   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Najlepšie pákové kávovary

Názov Hodnotenie Detail
Sage BES875BSS   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
DeLonghi EC 685.M   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Sage SES878BTR   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Sencor SES 6010SS   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Krups XP442C11   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Najlepšie kapsulové kávovary

Názov Hodnotenie Detail
Krups XN1001   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Krups KP123B31   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Krups KP440E31   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
DeLonghi EN510.B   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Bosch TAS1007   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Kávovary – recenzie

Vďaka kávovaru si môže každý milovník kávy pripraviť tento chutný nápoj priamo vo svojej kuchyni. Pomôže mu s tým automatický, pákový, kapsulový, kávovar na prekvapkávanú kávu, ale aj French Press alebo mokka konvička. Vyskúšali sme viacero modelov kávovarov a naše skúsenosti sme pretavili do recenzií. Dúfame, že vám s výberom pomôžu.

Ako vybrať kávovar

Na prípravu chutnej kávy doma už dnes nemusíte byť odborníkmi. V ponuke e-shopov a predajní nájdete totiž rôzne druhy kávovarov, z ktorých mnohé sa dokážu postarať o prípravu kávy automaticky bez vášho pričinenia. Pripravili sme pre vás návod, ako sa medzi jednotlivými druhmi a modelmi kávovarov zorientovať a ako si vybrať spomedzi nich ten správny, ktorý bude vôňou kávy obohacovať vaše rána i popoludnia.

Odlišnosti kávovarov

Rozdiely v spôsobe prípravy kávy pri jednotlivých druhoch kávovarov so sebou prinášajú aj odlišné nároky na znalosť ich obsluhy, no taktiež odlišnú chuť. Napr. káva espresso z pákového kávovaru bude chutiť vždy inak, ako z kapsulového kávovaru či z mokka konvičky.

Kávovar

Vyberať by ste teda mali aj podľa toho, do akej miery sa v príprave kávy orientujete a koľko času tým chcete stráviť. Napr. v rannom zhone určite príde vhod radšej automatický espresso stroj alebo kapsulový kávovar, než prekvapkávaná filtrovaná káva, ktorej príprava je dlhšia.

Dôležité parametre

Pri výbere jedného z týchto typov kávovar sa treba riadiť 5 základnými parametrami. Dôležitý je počet a maximálna veľkosť šálok, ale tiež objem zásobníka na vodu.

  • Tlak čerpadla – Pre prípravu kvalitného espressa je nutný stály tlak vody na úrovni 9 barov. Tento však môže počas prípravy nápoja alebo vplyvom namletia kávy kolísať, preto sa za dobrý kávovar na espresso považuje taký, ktorý dokáže vyvinúť max. tlak 15 barov. Je možné, že pri výbere narazíte aj na lacné modely, ktoré majú udanú nižšiu hodnotu tlaku – obvykle okolo 3,5 baru. Od týchto je lepšie dať ruky preč, keďže táto hodnota prezrádza, že kávovar nie je osadený čerpadlom, ale voda je poháňaná iba tlakom pary. Každý skúsenejší milovník kávy vám dosvedčí, že s takýmto kávovarom dobré espresso nepripravíte.
  • Objem zásobníka na vodu – Ten by ste mali voliť v závislosti od počtu „kávičkárov“ v domácnosti a vašej obľuby tohto nápoja. Malý zásobník sa totiž musí neustále nahrievať a teplota vody potom nie je stabilná.
  • Príkon kávovaru – Čím nižší je, tým dlhšie trvá kávovaru zohrievanie rovnakého množstva vody, a teda aj príprava nápoja. Za uspokojivé môžeme považovať hodnoty okolo 1 400 W a viac.
  • Počet a max. veľkosť šálok – Pri kávovare na jednu šálku môže nastať počas ranného zhonu tlačenica. Ak teda máte v rodine viacero kávičkárov, rozhodne si zaobstarajte kávovar s výstupom na dve šálky súčasne. Pokiaľ obľubujete kávové nápoje, ktoré sa servírujú do vyšších šálok či pohárov (napr. laté), overte si, akú najvyššiu šálku môžete s kávovarom použiť.

Automatický espresso kávovar

Je to najpopulárnejší druh spomedzi všetkých kávovarov. Jeho prednosťou je predovšetkým jednoduchá obsluha, rýchlosť prípravy a istota vždy dobre pripraveného kávového nápoja. Pri používaní automatického kávovaru sa nemusíte zaoberať hrúbkou namletia, množstvom kávy v dávke ani časom extrakcie. Do zariadenia jednoducho nasypete (kvalitnú) zrnkovú kávu, nalejete vodu, prípadne mlieko a zvolíte si druh a veľkosť nápoja tlačidlami, prípadne si ho vyberiete v menu na displeji. Kávovar si potom kávu sám namelie, zohreje vodu, pripraví nápoj, prípadne pridá našľahané mlieko.

Automatizácia týchto zariadení funguje až do takej miery, že prípravu kávy si môžete načasovať na presnú hodinu. Ráno vás tak prebudí aróma čerstvého kávového nápoja.

Pre prípravu nápojov s mliekom ako napr. laté si vyberte model, ktorý má integrovaný zásobník na mlieko. Keďže kvalitné espresso patrí do nahriatej šálky, vhod príde tiež funkcia ich nahrievania prostredníctvom vyhrievacej plochy na vrchnej strane prístroja. V každom modeli nájdete aj parnú trysku na našľahanie mlieka, v niektorých prípadoch však vie tryska poslúžiť aj ako zdroj horúcej vody na zalievanú kávu alebo čaj.

Veľký kávovar

Neoddeliteľnou súčasťou prípravy kvalitných kávových nápojov je čistota. V tomto majú automatické kávovary opäť navrch, keďže mnoho z nich ponúka automatický čistiaci i odvápňovací program. Ten zbaví útroby prístroja nielen kávových usadenín, ale tiež vodného kameňa. Všetko, čo preto musíte urobiť, je nasypať alebo naliať do výrobcom určeného miesta špeciálny čistiaci prípravok (odporúčaný výrobcom), akonáhle vás na to kávovar po určitej dobe používania vyzve.

Ak teda hľadáte kávovar, s ktorým jediná starosť bude pridávať vodu, zrnkovú kávu, mlieko, vysypávať odpadovú nádobku na kávu a raz za čas doň pridať čistiaci prípravok, automatický kávovar je vašou voľbou.

Jeho hlavnou nevýhodou je, že nemáte vplyv na proces prípravy kávy, takže s ním nemôžete experimentovať. Na druhej strane zaručuje konzistentnosť výsledkov, pričom viete, že vaša (nielen) ranná šálka kávy bude vždy perfektná.

Kapsulový kávovar

Tento hit posledných rokov zjednodušil prípravu kávových nápojov na absolútne minimum. Princíp je jednoduchý – káva, prípadne iné ingrediencie sú vopred nadávkované v kapsuliach, ktoré jednoducho vložíte do kávovaru, zvolíte požadovanú veľkosť nápoja (množstvo vody) a stlačíte tlačidlo pre začatie prípravy.

Niektoré modely kapsulových kávovarov vedia pripraviť rôzne teplé i studené nápoje. Nevýhodou týchto zariadení sú však veľké rozdiely v kvalite kávy naprieč modelmi jednotlivých značiek. Na ňu má určite vplyv aj fakt, že kávová surovina je v kapsuliach vopred namletá, takže hoci tie sú hermeticky uzavreté, istá časť arómy sa z nich pri namletí vytratí.

Lacnejšie modely pracujú iba so sušeným mliekom v špeciálnych kapsuliach, čo sa pomerne negatívne odráža na chuti pripraveného kávového nápoja s mliekom (napr. laté). Preto ak máte radi nápoje s mliekom, siahnite napr. po značke Nespresso, ktorá s tekutým mliekom pracovať dokáže. Pre kávovary značiek Tassimo a Dolce gusto sú zasa v ponuke rôzne druhy nápojov vrátane čokolády, takže taký kávovar potom využije celá rodina, vrátane detí.

Ďalšou nevýhodou kapsulových kávovarov je nemožnosť ovplyvniť automatický proces, podobne ako pri automatických espresso kávovaroch. V neposlednom rade je tu aj ekologické hľadisko, keďže výrobou jednorazových kapsúl vzniká veľké množstvo zbytočného odpadu. Niektoré obchody s kávou však ponúkajú aj znovupoužiteľné kapsuly, ktoré si môžete opakovane plniť vlastnoručne namletou kávovou surovinou.

Pákový kávovar

Tieto kávovary ponúkajú dobrú kontrolu nad všetkými krokmi prípravy espressa. Môžete si s nimi nadávkovať kávu podľa chuti, taktiež môžete experimentovať s hrúbkou namletia v mlynčeku a s dobou extrakcie. Pákový kávovar je teda vhodný pre náročnejších „kávičkárov“, ktorí chcú hľadať neustále nové chute v lahodnom nápoji zvanom espresso.

Káva v kávovare

Ak chcete pripravovať aj iné nápoje, presvedčte sa, že je pákový kávovar vybavený tryskou na horúcu paru, ktorou napeníte mlieko, prípadne výstupom na horúcu vodu. Niektoré modely majú aj plochu pre nahrievanie šálok, podobne ako automatické kávovary.

Nevýhodou pákových kávovarov je zložitejšia a zdĺhavejšia príprava kávového nápoja, na ktorú je potrebná určitá dávka znalostí a zručností.

Kávovar na prekvapkávanú kávu

Bol súčasťou mnohých slovenských domácností po dlhé roky, s príchodom espresso kávovarov sa však postupne vytráca. Nápoj sa v ňom pripravuje automatickým prekvapkávaním horúcej vody cez namletú kávu, ktorá je nasypaná v jednorazovom papierovom filtri. Prekvapkávaná káva je slabšia a redšia ako espresso, no zároveň horkejšia. Intenzitu jej chuti môžete do určitej miery regulovať hrúbkou namletia (hrubšia je slabšia, pretože voda cez ňu pretečie rýchlejšie).

Kávovary na prekvapkávanú kávu sú určené na dlhšie posedenie pri káve, čoho dôkazom je aj veľký zásobník na hotový kávový nápoj v podobe sklenenej kanvice v spodnej časti prístroja.

Mokka konvička

Skladá sa z troch častí – do spodnej sa naleje čerstvá studená voda, ktorej časť sa ohrievaním premení na paru. Tá následne vytvára tlak, ktorý tlačí horúcu vodu cez úzke hrdlo smerom nahor cez zásobník s mletou kávou a ďalej cez hrdlo v hornej nádobe, odkiaľ „vyviera“ a steká do zásobníka. Mokka konvička sa ohrieva klasickým spôsobom na sporáku, či už plynovom alebo elektrickom (nie indukčnom).

Káva pripravená v mokka konvičke má intenzívnu chuť a vysoký obsah kofeínu, podobne ako klasická zalievaná káva. Oproti nej je však chuťovo lepšia, pričom príprava je iba o malý kúsok zložitejšia a zdĺhavejšia.

Nezabudnite ani na kvalitný mlynček

Práve mlynček má nezanedbateľný podiel na kvalite pripraveného kávového nápoja. Existujú dva druhy – s trieštivými nožmi a s mlecími kameňmi. Mlynčeky s trieštivými nožmi však kávové zrná posekajú a nerozdrvia, pričom táto konzistencia je pre prípravu kvalitných kávových nápojov nevhodná.

Mlynček na kávu

Každý kávový nápoj si vyžaduje odlišnú hrúbku mletia, preto sa pri výbere vhodného mlynčeka obzerajte po modeli, ktorý má mlecie kamene s nastaviteľnou hrúbkou mletia. Zoženiete ich vo variante s ručným i elektrickým pohonom.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Okrem technických vlastností a parametrov väčšinu z vás pri výbere kávovaru zaujímajú rozsah funkcií a čas prípravy. Nezriedka sa pýtate aj na to, ako sa daný typ či model kávovaru používa. Pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky ohľadom kávovarov:

Potrebujem ku kávovaru aj mlynček na kávu?

To závisí od typu kávovaru, keďže niektoré majú mlynček zabudovaný. Automatické kávovary majú mlynček na kávu integrovaný, pri kaspulových nie je vôbec potrebný. Ak uvažujete nad french press kávovarom, moka kávovarom alebo pákovým kávovarom, odporúčame vám zakúpiť si aj mlynček na kávu. Z čerstvo pomletej kávy chutí nápoj omnoho lepšie.

Dá sa kávovar použiť aj na prípravu iných nápojov?

Áno, avšak len niektoré typy umožňujú aj prípravu ďalších nápojov. V kapsulovom kávovare si pripravíte rôzne príchute káv, horúcu čokoládu, kakao i čaj. V automatickom ai zas môžete pripraviť caffe latte a cappuccino.

Ako sa treba starať o automatický kávovar?

Pri automatických kávovaroch je dôležité predovšetkým čistenie odpadovej nádoby. Z času na čas treba vyčistiť aj filtre a trysky, ak nimi kávovar disponuje.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Ako odvápniť kávovar DeLonghi, Nespresso, Krups, Tassimo, Dolce Gusto – pomôže kyselina citrónová i prášok na čistenie

Ako odvápniť kávovar DeLonghi, Nespresso, Krups, Tassimo, Dolce Gusto – pomôže kyselina citrónová i prášok na čistenie

Prečo by ste mali pravidelne odvápňovať váš kávovar? Pretože časom sa každý jeden zanesie vodným kameňom, ale i inými nečistotami. Tie pritom nie sú iba estetickým problémom. Vodný kameň má priamy vplyv na spotrebu elektriny, chod kávovaru, dokonca i na samotnú chuť kávy. Prečítajte si... Prečítať článok

Ako sa starať o kávovar – ako vyčistiť, používať kávovar

Ako sa starať o kávovar – ako vyčistiť, používať kávovar

Káva sa dá pripraviť na rôzne spôsoby, od klasickej zalievanej kávy až po prekvapkávanú kávu či kávu z kapsule. K dobre pripravenej káve neprispieva len kvalitný kávovar, ale aj to, ako sa oň staráte. Zanedbaná starostlivosť o kávovar môže pozmeniť chuť a konzistenciu kávy, a preto je... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.6%)
Dátum publikovania: 23.08.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

31/07/2022 11:18
Veronika

DeLonghi Dinamica ECAM 350.55.B máme zatiaľ iba pár dní. No čo sa týka výroby a prípravy kávy, všetko je v poriadku. Ide bez problémov. Espresso, Lungo aj Cappuccino... Vadí mi však, že podložka pod šálky sa ľahko poškriabe, no a toto je asi jediné mínus, na ktoré sme zatiaľ prišli. Ostatné sa možno prejavia po dlhšom používaní. Keď používate kvalitnú kávu, stojí to za to.

24/05/2022 10:06
Izabela

Kávovar Nivona CafeRomatica 520 robí naozaj super kávičku. Za tú cenu sme získali pekný kávovar s postačujúcimi funkciami. Plusom je jednoduché čistenie, nakoľko sa dá vytiahnuť celá jednotka, ktorá naparuje… Som milo prekvapená, že v tejto cenovej kategórii je tu aj pomerne kvalitný mlynček. Ešte dodám, že manuál mi neprišiel v slovenčine.

05/01/2022 09:38
Igor

Sme spokojní v každom ohľade s kávovarom Jura J6. Vyzerá luxusne a presne takú robí aj kávičku, chutí ako z najlepšej kviarne. S touto značkou sme mali skúsenosť už predtým, preto sme kupovali na istotu. Za kvalitne spracovaný kávovar treba platiť, tak nech vás neodradí vysoká cena. :-) My ho môžeme len odporučiť, fičí u nás každý deň. :-)

11/11/2021 10:45
Vladimíra

Výborná káva je z kávovaru De'Longhi Lattissima Touch, s výberom som maximálne spokojná. Ovládanie je ľahké, dizajn veľmi pekný a vďaka tryske na mlieko sa pripraví káva s mliekom v jednom kroku, čo nie je pri niektorých kávovaroch bežné. Kávovar je skladný a vojde sa aj do menšej kuchyne. Kábel je dostatočne dlhý a nadbytok sa dá pekne schovať do spodnej časti. Mínusom je prvotné nastavenie, ktoré bolo pre mňa troška zložité, a tiež ma mrzí, že prvý odvápňovací set nie je súčasťou balenia.

11/11/2021 08:19
Boris

Kávovar Klarstein Passionata Rossa 20 má pekný dizajn a jednoduchú obsluhu. Prístroj je celkovo kvalitne spracovaný a tlak až 20 barov je výhodou. Páči sa mi, že tu nie sú žiadne zbytočné funkcie, ktoré by som aj tak nevyužíval a zahriatie je dostatočne rýchle. Kávovar je tichý a plus dávam aj za šikovné pridržanie sitka v páke pri čistení, avšak vybrať samotné sitko počas čistenia chce trocha zvyku.

10/11/2021 16:22
Tibor

So starým kávovarom De'Longhi sme boli spokojní a preto sme sa pri výbere nového obzerali po tejto značke. Máme model PrimaDonna Soul a páči sa nám veľká nádoba na vodu a mlieko, tichý mlynček aj jednoduché ovládanie. Kávovar je kvalitne spracovaný, má množstvo prednastavených nápojov a jeho údržba je nenáročná a praktická. Mínusom je, že pre nastavenie mlynčeka je nutné mať mobilnú aplikáciu.

29/09/2021 21:44
kijola

de longhi ecam mame doma my - krasne pomelie zrnkovu kavu a prevonia celu kuchynu az sa v nej citim ako pred il duomom :) a v okay.sk bol za perfektnu cenu takze za nas vynikajuca kupa

11/07/2021 08:10
Peter M.

Mám kávovar DeLonghi EC 685.W a na domáce neprofesionálne použitie je úplne postačujúci. Páčil sa mi dizjan kávovaru aj jednoduché ovládanie, a práve preto som zvolil tento model. Kávaovar je šikovný, spoľahlivý a malý, preto je ideálny do malej kuchyne. Na kuchynskej linke nezaberie veľa miesta. Do domácnosti, kde sa vypije 5 až 6 káv denne, je plne postačujúci. Cappuccino robí naozaj skvelé a aj ďalšie druhy káv, napr. espresso a samozrejme, robí aj výbornú penu. Myslím si, že vzhľadom na cenu ide o vydarený kávovar, ktorý má pomerne nízku hlučnosť počas prevádzky. Manželka je s ním tiež spokojná, preto ho odporúčam aj ostatným.

31/03/2020 17:09
Eva Matejčíková

tiež sme prešli na pákový kávovar konkrétne je tichý, rýchly a káva je božská

02/06/2018 09:52
Omar

prešiel som z automatu na pákový, ale je to nebo a dudy, je to tichučká mašinka, ráno nepobudím mlynčekovaním celú rodinu a ak chcem silnú kávu dám si dvojitú dávku ale pre jednú šálku- toto automa nedokazal, iba sa tváril že silná káva. Asi ostanem iba pri pákovomom bez ohľadu na životnosť a cenu pákového ...:-)

02/06/2018 09:42
Omar

Odniesol som plný automat Krups do servisu- jednoducho sa pokazil- používam ho v domácnosti 3,5 roka. Servisák mi povedal, že má 8 tis. cyklov a vyžaduje si generálku, t.j. hlavný valec min. 140 Eur + kavomlynček , slovom je KO. Ten istý kavovák tej istej rady a ceny značky De Longhi vydrží až 15 tis cyklov, takže nech mi niekto vraví, že Krups je kávovak dobrej kvality ha ha :-(
Nie sú to len slová servisáka ale aj skúsenosť, pretože v práci máme DeLonghi cca 4,5 roka a jedé jako blázen, a to sa denne namelie...to isté mi potvrdila manželka v práci ho majú tiež, - bez problémov 5 rokov a je ich tma 6 žien , tak že pomelie sa tam toho viac ako u nás doma ....

22/05/2018 13:18
Renáta

Philips Saeco HD 8927/09 Nekupujte !!! Je tak hlučný, že nás ráno až zobudí. Pohár pri nalievaní vibruje a odsunie sa tak káva tečie vedľa a mlieko pri dávkovaní dosť prská. Už ani zadarmo.

16/02/2018 17:18
Želka

Chcem podotknúť, že pre Nespresso kapslákov prídu na trh nerezové doma naplňovacie kapsule.

16/02/2018 16:50
Želka

De´Longhi EC 680 chcem sa podeliť o skúsenti. Zakúpený v r. 2014 po polročnom zvažovaní aký typ, prišel tento na trh. Pre jeho úzky tvar a kovový vzhľad nebolo o čom rozhodovať a vraj profesionalne odvedené espresso. V treťom týždni odišiel termoblok, po cca 1,5 mes. si syn robil lungo kávu. Pamäť sa totálne zbláznila, a namiesto dvojitého espressa robila lungo aj pri 7g-jednej porcii. Káva bola doslova vriaca. V servise ma upozornili aby som radšej používala iba základné nastavenia. Namiešaním mliečnej peny pred espressom sa mi dodnes nepodarí urobiť espresso. Musím vypnúť prístroj a zapnúť, automatika neustále bliká. A to som v životeneustale túžila po olejovom tmavom extrakte a jeho pene, ktorá vydrží aj 20 min. Z tohoto prístroja po cca 18-22 sek. je káva chute prekapkávajúceho kávovaru. Olejová zložka vyteká 3 sek., u kvalitnejších prístrojov z 25-30 sek extrakcie vyteká 15-18 sek., o tom sa mi môže snívať. Keď som sa rozhodovala pre Siviu odradilo ma fórum znalcov, so skúsenťami ako rozobrať a vylepšiť-dotiahnuť prístroj. Gaggia prístroje už neboli v ponuke. U Jura automatov dnes treba hľadať cielovú rovinu od 1200-1700€ u lacnejších je to obdoba tohoto prístroja, prepláchnutá káva, kde pena je vytvorená neprirodzene, termoblokom ?

12/02/2018 10:54
Vladimír

jednoznačne: Catler pákový...mám ho už 6.rokov...masív...celý z nerezu...lepšia káva ako v ktorejkoľvek kaviarni...krásna pena...

09/01/2018 17:33
Vladimír

Celý test je o ničom. Osobne preferujem automat, na ktorý sme prešli po asi dvoch rokoch používania pákového , nakoľko bordel s pákovkou, ak človek robí viac káv denne mi pride dosť podstatná nevýhoda . A ku kapsulovým len jedno. Na množstvo plastového nerecyklovaného odpadu z nich by ich mali naši euroekologisti už dávno zakázať ...

08/11/2017 15:47
drago

michal pises sice pekne a dlho, ale kto by asi tak pred vyberom cital tie recenzie kade tade a testy...sam som kupoval par dni dozadu kaovar nasim v predstihu na vianoce a pozrel som sem...mrkol som rychlo na heureka ...co najviac ludia kupuju a k tomu zvazil svoj rozpocet. v konecneom dosledku vzdy zalezi aku kavu do toho kavovaru sypes...mozes mat neviem jak drahy kavovar ak tam das lacnu kavu standardku ti to je tak .. :)

07/11/2017 20:11
michal

Pozerám občas testy jednotlivých produktov a zamýšľam sa nad tým, akým spôsobom viete poradiť s prehľadom zákazníkom. Tento test ma však nenadchol. Sám robím s kávou a najmä zariadeniami pre prípravu kávy a môžem povedať, že na základe tohoto materiálu si nikto nedokáže vybrať seriózne stroj na prípravu kávy. Celý test je určite amatérsky, sú tu interpretované články z manuálov kávovarov, test nie je vôbec posudzovaný z hľadiska budúceho užívateľa, chce sa tváriť ako rada pre záujemcov, sami upozorňujete na to, že aby si zákazníci dôsledne vyberali z ponuky na trhu. U jednotlivých kávovarov vyzdvihujete najmä nepodstatné veci pre kvalitu a spoľahlivosť kávovarov. displeje a rôzne programy sú všeobecnou výbavou týchto zariadení a aj tu platí, že menej je často viac, lebo každý výrobca sa snaží vtlačiť do výrobku rôznu výbavu ale tak, aby ho to veľa nestálo. Takže potom si to odnesie zákazník v spoľahlivosti stroja. Poloautomatické kávovary je rozhodne dobré kupovať tam, kde je možné takéto zariadenie zodpovedne odprezentovať a je záruka dostupnosti servisu vzhľadom na cenu týchto strojov. Pre potreby bežnej rodiny je najlepšie a najlacnejšie používať malý jednopákový stroj, zvoliť si druh pomletej kávy, ktorý spĺňa chuťové požiadavky a po dosiahnutí určitých zručností si zároveň vychutnáte aj samotnú prípravou kávy. Naviac, tento druh prípravy kávy je aj energeticky a ekologicky najvhodnejšou alternatívou prípravy kávy. Investícia stroja je naozaj minimálna, na stroji sa nemá čo pokaziť, pokiaľ sa stroj bežne udržiava a z času na čas sa realizuje odstránenie vodného kameňa dostupnými prípravkami. Okrem čerpadla, mechanického ventila a prietokového výmenníka sa tu nemá čo pokaziť. Hoci mám možnosť mať v domácnosti obdobné poloautomatické zariadenie a mám skúsenosti s prevádzkou týchto strojov v mojom profesionálnom živote, s manželkou sme zvolili práve jednopákový kávovar, kávovar nás stál 80 euro, máme ho 6 rokov, bolo na ňom urobených niekoľko tisíc porcií a pri bežnej údržbe stále funguje. Jediným nedostatkom tohto stroja je to, že manželka nedopatrením vyhodila jedno sitko so zvyškom kávy do koša. Preto platí, že vyklepávať použitú kávu z páky priamo do odpadu sa nevypláca. Cena nápoja sa rovná 8 až 9 gramom pomletej kávy bez kapsulového plastového odpadu, máte zaručenú značku, ktorú si vyberiete. Nezanedbateľnou výhodou je možnosť experimentovania s rôznymi chuťami káv podľa výrobcov a druhov káv. Vami odporúčané kapsulové kávovary, ktoré upútajú práve "výhodnou cenou", toto vôbec neumožňujú, zákazník je kúpou takéhoto stroja už vazalom výrobcu a v konečnom dôsledku je takto pripravená káva na cenovej úrovni v bežnej kaviarni. Otázka, či Vám káva chutí alebo nie, je už bezpredmetná, lebo beriete to, čo je ponúkané výrobcom kapsulového kávovaru.
Nechcem robiť žiadnemu systému prípravy kávy antireklamu, len som popísal moje skúsenosti, lebo môžem naozaj dôverne porovnávať. Kávovary, poloautomaty sú vhodné najmä do priestorov, kde je sústredených viac ľudí, potom sa oplatí automat zapnúť, nasypať doň kávu a vodu a môžeme variť. Problémom býva potom, kto sa bude starať o hygienu kávovaru. Kapsulové automaty poskytujú rýchlu prípravu, dnes už s prednastavenými typmi kapsúl, bez možnosti inej voľby a za pomerne vysokú cenu. Pre bežnú domácnosť si myslím, je najlepšia možnosť jednopákový stroj, z dôvodov, ktoré som popísal vyššie.
Jednotnou zásadou prevádzky všetkých kávovarov je najpodstatnejšia hygiena stroja a najmä pravidelné odvápnenie stroja.
Verím, že som aspoň niekomu dal námet pre správne rozhodnutie. Zámerne nespomínam značky, nemá to v podstate zmysel, pretože zariadenia sú vo vnútri veľmi podobné pre danú cenovú úroveň a závisí aj od konkrétneho kusa, ktorý si obstaráte, tak ako u každého výrobku. Dalo by sa tu písať donekonečna a porovnávať veci z rôznych strán. Ja som porovnával len samotnú prípravu nápoja z pohľadu bežného človeka.

17/10/2017 08:02
Kávičkárka

Práve hľadám, aký pákový kávovar si mám kúpiť, pretože sa mi už druhýkrát za krátky čas pokazil DeLonghi EC 680, ktorému už neverím.

30/07/2017 16:17
m.p.

Používame doma Koťogo od Tescomy a Tassimo Amio. Pri Koťogu ako si urobíš, takú kávu máš (záleží aký druh kávy človek používa) Ale má to svoje čaro, pri Tassimo spokojnoť a jediné, čo má hnevá je cena náplní. Každopádne aj tak vyjde káva zhruba na 0,40 € a Latté na 0,70 € teda lacnejšie ako v reštaurácií.

25/04/2017 17:15
rené

Gustav a kto by si asi tak ten MIELE do domacnosti kupil...ked najlacnejsi model stoji kolko, €? toto neni ze profi test ale test pre bezni pracujuci lud..co hlada kavovar od 50 - 150 €... kavicakri kropí sa vyznaju nemusia citat testy beznych najlepsie predavanych kavovarov..ti maju jasno co chcu...no bezny clovek co pije kavu rano narychlo...stale kazdy vsetkokritizuje...ale tu sa da aj napisat predsa kto aky ma a pochvalit alebo nie...ja pouzivam bosch tassimo za 60 € a jedine co ma serie su drahe naplne :)

25/04/2017 10:56
Gustav

Skuste konečne raz otestovať kávovar MIELE a potom rozhodujte!

22/03/2017 12:21
memar

No na tie tipy automatických kávovarov sa ľudia v diskusiách sťažujú.

09/03/2017 08:50
Kavickar

Robím s kávou už 18 rokov a poznám veľa kávovarov ale tento test ma naozaj prekvapil. Neviem aké parametre ste používali ale s 50% absolútne nesúhlasím.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok