Najlepšie aku skrutkovače 2024 – recenzie, test, porovnanie

Akumulátorové skrutkovače sú na trhu veľmi obľúbeným náradím a v dielni žiadneho poriadneho, ale aj príležitostného majstra by aku skrutkovač chýbať nemal. Akumulátor ako zdroj energie má pri práci množstvo výhod. Pred kúpou by ste si však mali urobiť prieskum a zistiť si, aké parametre si je potrebné všímať. Zároveň musíte zvážiť, pre aký účel budete aku skrutkovač pravidelne či menej pravidelne využívať.

Ako vybrať aku skrutkovač

Aku náradie všetkého druhu si v domácnosti, pri prácach okolo domu alebo pri profesionálnej činnosti nájde svoje uplatnenie. Najčastejšie sa skloňujú vŕtačky a skrutkovače, no záber akumulátorom poháňaného náradia je omnoho širší – kosačky, kultivátory, kotúčové pílymotorové píly a mohli by sme pokračovať. Najväčšou výhodou AKU náradia ako takého je vysoký krútiaci moment a takisto nízke náklady na údržbu alebo minimálna hlučnosť. Ďalej je to určite nižšia hmotnosť a kompaktnosť samotná.

Najlepšie aku skrutkovače

Názov Hodnotenie Detail
Güde BSB 20-201 24 K   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Bosch GSB 18V-50   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Powerplus POWX00410   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Fieldmann FDS 10155-A   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Makita DDF482Z   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt

Aku skrutkovače – recenzie

Aku skrutkovač sa oplatí mať v dielni každému majstrovi. Pri inštalovaní poličiek či práci s drevom ide o nedoceneného pomocníka. Je lepší aku skrutkovač Parkside, Makita, Metabo alebo Bosch? Vyskúšali sme niekoľko modelov a pripravili pre vás recenzie. Dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné.

Účel používania

Viete, načo budete aku skrutkovač používať? Pred kúpou by ste sa mali zamyslieť, aký bude primárny účel náradia. Budete skrutkovač využívať pravidelne na väčšie projekty, potrebujete aku skrutkovač pre výkon vášho remesla alebo ste občas v úlohe domáceho kutila?

Ak budete skrutkovač využívať len sporadicky, vystačíte si aj s lacnejším modelom s menším výkonom. Ak naopak bude aku skrutkovač vo vašich rukách častejšie a budete jeho účel využívať, vyšší výkon a kvalitnejšie modely sú to, čo potrebujete.

Aku skrutkovač vs Aku vŕtačka

Často sa pri výbere aku skrutkovača stretnete aj s náradím, ktoré sa nazýva aku vŕtačka. Aký je medzi nimi rozdiel? Drobný rozdiel sa určite nájde. Aku skrutkovače i aku vŕtačky pracujú s krútiacim momentom a vytvárajú rotačný pohyb. Vďaka tomu ich možno využiť na skrutkovanie a vŕtanie. A práve to je rozdiel.

Akumulátorový skrutkovač

Aku vŕtačka na rozdiel od aku skrutkovača zvyčajne pracuje pri vyšších otáčkach a umožňuje efektívnejšie vŕtanie do tvrdších a odolnejších materiálov. Akumulátorové vŕtačky sú teda výkonnejšie a môžu byť vybavené príklepom, čo zvyšuje ich efektivitu. Rozdiel môže byť aj v regulácii otáčok. Aku vŕtačky možno využívať zároveň aj ako skrutkovače. Na druhej strane skrutkovače sú kompaktnejšie zariadenie s nižšou cenou. Dnes však v drvivej väčšine objavíte kombinácie aku skrutkovača a aku vŕtačky v jednom.

Typy aku skrutkovačov podľa upínania

Podľa upínania sa akumulátorové skrutkovače delia na prístroje so skľučovadlom a skrutkovače s vnútorným šesťhranom. Aký je v nich rozdiel?

Aku skrutkovače so skľučovadlom

Klasické skľučovadlo je tvorené sústavou troch protiľahlých čeľustí. Pri otáčaní sa približujú alebo odďaľujú a vzájomným pôsobením teda dokážu upnúť samotný nadstavec – vrták, brit a podobne. Sú vhodné na vŕtanie a skrutkovanie do tvrdších materiálov. Vhodné sú aj na miešanie či brúsenie. Aku skrutkovače so skľučovadlom dokážu pracovať pri vyšších otáčkach aj s príklepom.

Aku skrutkovače s vnútorným šesťhranom

Práve tento systém využíva väčšina lacnejších aku skrutkovačov. Samozrejme, je s nimi možné i vŕtať, no skôr sú určené pre prácu s mäkšími materiálmi – skrutky do dreva, plastu. Často ide o menej výkonné náradie určené napríklad pre skladanie nábytku, montáži rôznych komponentov, montáži elektroniky a podobne. Ich výhodou je aj menšia hmotnosť, čo je pri mnohých činnostiach nepochybne výhodou.

Typy aku skrutkovačov podľa počtu prevodov

Rozdelenie skrutkovačov na základ prevodových stupňov nie je žiadna veda. Mali by ste však aspoň vedieť, prečo sa oplatí mať viac ako jeden prevod. Jednorýchlostné aku skrutkovače s jedným stálym prevodovým stupňom sú úplným základom. Využívajú menší rozsah otáčok a tým pádom i menší krútiaci moment. Prirodzene, technicky sú najmenej náročné. Hodia sa práve na jednoduchšie činnosti – napríklad skladanie nábytku z IKEA.

Dvojrýchlostný akumulátorový skrutkovač

Dvojrýchlostné sú v rámci sortimentu najrozšírenejšie. Majú vyšší krútiaci moment, práve vďaka prevodovke. Umožňujú vŕtanie do odolnejších materiálov alebo dokonca vŕtanie otvorov s väčším priemerom. Práve druhá rýchlosť umožňuje aj vŕtanie väčších otvorov alebo upínanie väčších vrutov.

Trojrýchlostné skrutkovače sú skôr rarita, no sú to výkonné stroje, ktoré si poradia pri nižších otáčkach so skrutkovaním rôznych skrutiek a pri vyšších otáčkach dokážu vŕtať naozaj do rôznorodých materiálov. V rámci sortimentu ich neponúka veľké množstvo výrobcov.

Krútiaci moment a otáčky

Počet otáčok a krútiaci moment idú ruka v ruke a s týmito parametrami sa pri výbere určite stretnete. Počet otáčok je parametrom, ktorý definuje v prípade aku skrutkovača množstvo vykonaných otáčok za minútu. Pre skrutkovanie postačuje od 400 do 1 500 ot./min. Na trhu nájdete aj dvojrýchlostné či trojrýchlostné skrutkovače, ktoré pri každom prevodovom stupni pracujú s iným počtom otáčok. Pre vŕtanie je kľúčom k úspechu práve vyšší počet otáčok.

Krútiaci moment, inak uvádzaný v Nm (newtonmeter), je skôr podstatnejší pre vŕtačky. V zásade definuje schopnosť aku náradia preniknúť do materiálu alebo jeho schopnosť efektívneho utiahnutia (skrutky). Na trhu nájdete modely s naozaj vysokým rozsahom krútiaceho momentu od 3 do 200 Nm.

Vlastnosti akumulátora

Aké sú základné vlastnosti akumulátora v prípade náradia napájaného práve cez nabíjateľnú batériu? Predovšetkým ide o kapacitu akumulátora, ktorý sa stará o jeho chod. Najčastejšie sú využívanie ako zdroj Li-ion batérie (lítiovo-iónové články). V byte si vystačíte s akumulátorom, ktorého kapacita bude 1 000 až 1 300 mAh. S takouto kapacitou máte k dispozícii zhruba polhodinu pracovného času. Nižšia kapacita značí i menší pracovný čas.

Pri častejšom používaní alebo potrebe dlhšieho pracovného času sú k dispozícii aj aku skrutkovače s kapacitou batérie okolo 2 000 až 5 000 mAh. Prípadne sa oplatí mať k dispozícii akumulátory dva a priebežne ich dobíjať.

Aku skrutkovač používaný pri rekonštrukcii

Všimnúť si určite všimnete i údaj o napätí akumulátora. Lítiovo-iónové akumulátory používané v aku skrutkovačoch a vŕtačkách zvyčajne obsahujú tri články. Napätie v jednotlivých článkoch je 1,2 V. Záhadné čísla, ako 10,8 alebo 3,6, teda hovoria o napätí akumulátora. Častejšie však nájdete údaje ako 12 V, 16 V, 18 V a podobne. Tu si výrobcovia nerobia hlavu s násobením článkov a desatinou čiarkou, ale údaj zaokrúhlia. Opäť platí, že ak máte pre skrutkovač pripravenú poriadnu dávku záťaže, vyššie napätie je výhodou.

Ďalšie funkcie a príslušenstvo

Netreba očakávať inovatívne zázraky. Aku skrutkovače sú jednoduché zariadenia. Do pozornosti treba dať spätný chod, ten však nie je funkciou extra, ale často už samozrejmosťou. Ďalšou funkciou je napríklad LED svetlo, ktoré vám osvetlí presne miesto, kde so skrutkovačom pracujete. Praktický je i LED indikátor stavu nabitia akumulátora.

Dôležitá je i ergonómia pre komfortnú pracovnú činnosť aj po dlhých hodinách. Plynulé nastavovanie otáčok a nastaviteľná sila uťahovacieho momentu sú praktické takisto. V rámci príslušenstva poteší praktický kufrík a aspoň základná sada nadstavcov.

Cena aku skrutkovača

Koľko investujete do aku skrutkovača, je zvyčajne pred kúpou najväčšia dilema. Koniec koncov ide o individuálnu voľbu a vaše možnosti, koľko si môžete do aku skrutkovača dovoliť investovať. Rozhodne sa však nebojte, že aku skrutkovač by patril medzi tie zariadenia, ktoré by zruinovali celý váš rozpočet.

Cena aku skrutkovača

Najlacnejšie modely zvyčajne neoplývajú najvyššou kvalitou. Platí to nielen o výkone, ale aj o použitých materiáloch. Aku skrutkovač tej najnižšej kvalitatívnej úrovne kúpite aj okolo sumy 20 až 30 eur. Pre niekoho to môže byť správna voľba a za tú cenu si obstará aj dva či tri. Naopak, výhodnejšie však môže byť investovať do kvality a tu sa cenovka začína na úrovni okolo 80 eur. Ide o tzv. zlatú strednú cestu. Profesionálne náradie s adekvátnym výkonom a kvalitou materiálov zoženiete nad hranicou 100 eur a viac.

Overené značky

Ako to už v tomto kutilskom segmente býva, o výrobcov takéhoto náradia určite nie je núdza. Výrobcovia ponúkajú viaceré alternatívy. V ich ponuke nájdete lacnejšie modely, ktoré si často nájdu cestu k množstvu zákazníkov, no a samozrejme, potom sú tu modely, ktoré niečo stoja a prezentujú sa vysokou kvalitou.

Medzi overených výrobcov, ktorí sú overení časom i skúsenosťami patria určite značky BoschNarex MetaboMilwaukee alebo Makita. Takisto nájdete kvalitu u výrobcov ako DeWaltHitachi alebo Black & Decker. Medzi lacnejších, no pomerne kvalitných výrobcov patria ExtolFieldmannEinhell alebo Parkside.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa pre aku skrutkovač? O jeho výbere už viete takmer všetko. Doplňujúce informácie získate z odpovedí na časté otázky týkajúce sa tohto náradia.

Aký typ skrutkovača je pre mňa najvhodnejší?

Ak potrebujete skrutkovač na majstrovanie v byte, vystačíte si s ľahším skrutkovačom s batériou do 10,8 V a kapacitou 2 000 mAh. Na prácu v záhrade budete potrebovať silnejší stroj (cca 18 V) s kapacitou 2 000 až 5 000 mAh. Najvýkonnejší stroj sa vám zíde v prípade, že plánujete stroj používať často. Vyberajte spomedzi modelov s bezuhlíkovým motorm, 18 V batériou a kapacitou 3 000 až 5 000 mAh.

Ako sa o akumulátorový skrutkovač starať?

Skrutkovač treba pravidelne čistiť od prachu, aby nedošlo k upchatiu otvorov, ktorými motor nasáva vzduch. Ak máte skrutkovač s elektromotorom, budete musieť občas vymeniť opotrebované uhlíky.

Ako dlho trvá dobíjanie batérie?

To závisí od konkrétneho modelu a typu akumulátora. Dobíjanie trvá cca 1 až 3 hodiny, ak vlastníte rýchlonabíjačku, rýchlosť môže byť omnoho vyššia (približne pol hodiny).

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.2%)
Dátum publikovania: 03.12.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 14.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

23/08/2022 18:00
Kamila

Do daru som dostala Extol Lady 402401. Je to super aku skrutkovač, ktorý je ľahký a vyrobený špeciálne pre ženy. Má krásnu ružovú farbu aj praktický kufrík. Je určený na doťahovanie a povoľovanie skrutiek, tiež je vhodný na vŕtanie do dreva, kovu a plastu. Kapacita akumulátora je dostatočná na bežné domáce práce. Textilná taška má organizér s vyberateľnou vložkou. Vyzdvihujem aj integrované LED svietidlo, ktoré uľahčuje prácu v tmavších priestoroch.

22/06/2022 16:20
Juro

Worcraft CD-16LI je vydarený skrutkovač, ľahko sa s ním vŕta do dreva, kovu, keramiky, plastu aj betónu. Páči sa mi, že mu nerobí problém ani skrutkovanie či vŕtanie závitov. Na výber sú dva stupne. A veľkým plusom je nízka váha prístroja, takže sa s ním pohodlne manipuluje.

28/12/2021 16:49
Karol

Na bežné použitie do domácnosti mi úplne vyhovuje Makita HP457DWE. Od Makity mám aj iné náradie, ktoré využívam pravidelne a mám s ním dobré skúsenosti. Škoda, že v balení neboli žiadne vrtáky ani bity. Vŕtačka výborne sadne do ruky a nie je vôbec ťažká. Kufrík je dostatočne pevný a rozmerovo skladný. Za tú cenu má slušný výkon.

30/11/2021 11:37
Peter Rolny

Od r
2005 mam a pouzivam Narex. Sila a trvacnost. Cena vyssia ale kvalita tiez. Roky som si kupoval domace nastroje od Narexu a nikdy som nelutoval. Odporucam.

27/11/2021 17:41
Derik

Black&Decker som kupoval v rámci výpredaja, takže za tú cenu fajn. Plusom je LED dióda na prisvietenie, kufrík pre prenos či uskladnenie a dve baterky. Výkon je dobrý a v súlade s cenou, skrutkovačka je ľahká a šikovná, avšak čítal som, že časom vykazuje vysokú kazovosť, tak dúfam, že toto nebude prípad môjho kusu.

27/07/2021 09:20
Reno

V rámci pomeru ceny a výkonu ma na kúpu presvedčil produkt Güde BSB 20-201 24 K. Myslím si, že za tú cenu ide o naozaj skvelú skrutkovačku. Plus dávam za príklep, dobre vyriešené prisvietenie zospodu aj za praktický kufrík s príslušenstvom, napríklad bity, vrtáky, magnetický nadstavec, nabíjačka, akumulátor... Výkon skrutkovačky je až 50Nm a oceňujem možnosť namontovať pomocné madlo, ktoré bolo súčasťou balenia. Páči sa mi batéria s ukazovateľom zostatku kapacity, podľa ktorej sa viem ľahko orientovať, kedy treba nabiť (zelená, žltá, červená). Ku skrutkovačke je možné dokúpiť aj ďalšie a výkonnejšie batérie či doplnky. Prevodovka je dvojrýchlostná a nabíjanie je pomerne rýchle, cca. 60 minút. Myslím si, že výkon a príslušenstvo prevyšujú cenu, teda z tohto hľadiska ide o naozaj skvelú kúpu.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok