Najlepšia školská taška pre prváka, druháka, tretiaka? Na kolieskach pre chlapcov aj dievčatá

Čaká vaše dieťa nástup do školy? Jednou z vecí, ktoré mu musíte zaobstarať a na ktorej sa rozhodne neoplatí šetriť, je školská taška.

Školský vak - taška

Poradíme vám, ako vybrať tú správnu tak, aby sa vaše dieťa za ňu nemuselo hanbiť, aby sa mu nosila komfortne a najmä, aby nemala negatívny vplyv na jeho zdravie.

Najlepšie školské tašky

Názov Hodnotenie Detail
Pixie Crew Minecraft   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Baagl Airy Rainbow Unicorn   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Topgal Elly 19014 B   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Baagl Zippy Panda   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
BelMil Neon Yellow   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Aktovka, batoh či taška cez rameno?

  • Školské aktovky – majú pevnejšie steny i chrbtovú výstuž, preto sú vhodné pre mladšie deti – prvákov či druhákov. Sú hranatejšie, aby sa do nich vošlo viac kníh, no ich veľkosť je celkovo menšia a prispôsobená mladším deťom.
  • Študentské batohy –  sú oblejšie, no celkovo väčšie ako školské aktovky. Zmestí sa do nich viac vecí, okrem kníh a zošitov napr. aj drobnosti na voľný čas. Majú mäkšiu výstuž a sú preto vhodnejšie skôr pre staršie deti, ktoré si už na nosenie aktovky na chrbte zvykli.
  • Taška cez rameno – školskú tašku či batoh si zvyknú nahrádzať najmä staršie deti a najmä dievčatá elegantnou taškou cez rameno. Pri jej nosení je však telo nerovnomerne zaťažené na jednej strane, čo môže viesť k rozvoju skoliózy alebo inej deformácie.

Najdôležitejšia je ergonómia

Deti v školskom veku veľmi rýchlo rastú – vyvíjajú sa ich kosti, svaly, chrbtica i svalové úpony. Nosením nevhodnej školskej tašky sa môžu tieto časti tela vyvíjať nesprávne a zdeformovať. Odstránenie týchto deformácii môže byť časovo i fyzicky veľmi náročné a deti si ich často prenášajú so sebou aj do dospelosti.

Deti bežiace do školy so školskými taškami na chrbtoch

Základom ergonómie školských tašiek je anatomicky tvarovaná chrbtová časť. Mala by kopírovať tvar chrbta dieťaťa, dobre k nemu priliehať – medzi ňou a chrbtom by nemal vznikať voľný priestor. Chrbtová časť by nemala byť z príliš tvrdého materiálu, aby dieťa netlačila. Materiál by tiež nemal byť ani príliš mäkký, aby netlačili dieťa do chrbta tvrdé predmety vo vnútri tašky.

Niektoré batohy majú chrbtovú časť vystuženú hliníkovým rámom, ktorý zvyšuje jej pevnosť, no zároveň je ľahký, takže zbytočne nezvyšuje hmotnosť batoha.

Školská taška by nemala byť príliš vysoká, inak by mala po naplnení zbytočne vysoké ťažisko, ktoré by dieťa muselo podvedome vyrovnávať. Taktiež by nemala byť príliš hlboká, pretože by po naplnení mohla ťahať dieťa smerom dozadu a pre kompenzáciu tejto sily by sa muselo nezdravo predkláňať alebo hrbiť.

Popruhy na taške by mali byť aspoň 4 cm široké, úzke popruhy môžu dieťa rezať do ramien, príliš široké popruhy zasa tlačia na podpazušie a na ruky z vnútornej strany. Popruhy by mali byť obalené mäkkou výstužou, aby dieťa na pleciach a pod pazuchami nerezali.

Niektoré tašky, resp. skôr batohy sú vybavené aj dĺžkovo nastaviteľným pomocným zapínacím pásom v oblasti hrudníka a drieku. Pri väčšej hmotnosti tašky si dieťa pás zapne a ten ho pevne obopne, vďaka čomu odľahčí záťaž na pleciach, pritiahne batoh k sebe a ten mu pomôže narovnať chrbát do prirodzenej polohy.

Aspoň 2 vnútorné priečinky

Školská taška by mala mať minimálne 2 vnútorné priečinky, aby bol jej obsah prehľadnejší a aby v ňom dieťa nemuselo jednotlivé knihy či zošity zdĺhavo hľadať. Do tašky by sa mal zmestiť zošit alebo kniha min. s veľkosťou formátu A4.

Balenie vecí do školského batoha

Okrem dvoch priečinkov by mala taška mať aj dostatočne veľký odkladací priestor na desiatu, ideálny je aj zvláštny priestor na peračník a napr. aj na fľašu na vodu. Školské batohy pre staršie deti sú často vybavené aj vystuženými priehradkami na notebook alebo tablet.

Na niektorých batohoch nájdete aj bočné sieťované priehradky, do ktorých môžete umiestniť drobné predmety. Do niektorých sa zmestí aj menšia PET fľaša, ktorú môžete k batohu pripevniť pomocou bočných sťahovacích popruhov vo vrchnej časti.

Materiál si preverte, motív nechajte na dieťa

Väčšina školských tašiek je vyrobená z polyesteru, prípadne z jeho kombinácie s iným materiálom. Je dobré, ak je materiál impregnovaný, odolá tak slabému či stredne silnému dažďu.

Materiál by mal byť pevný, aby taška uniesla všetky potrebné knihy a zošity, ktorých nebýva málo ani na prvom stupni, a tiež desiatu, nápoje a ďalšie veci, ktoré si dieťa do školy pribalí.

Školské batohy a aktovky

Niektoré batohy sa vyrábajú aj s motívmi obľúbených detských postavičiek, hračiek či kreslených seriálov. Ak má dieťa nejaký obľúbený motív, môžete ho skúsiť prekvapiť so školskou taškou s týmto motívom. Najlepšie je vždy nechať vybrať dieťa samotné.

Pri výbere farebného motívu myslite aj na to, že bledé farby sú pri zhoršených svetelných podmienkach lepšie viditeľné, no dokážu sa aj rýchlo zašpiniť.

Hmotnosť a nosnosť – čo na to odborníci?

Čím je taška ťažšia, tým horší vplyv má na chrbticu dieťaťa. Nemali by ste teda zbytočne navyšovať jeho záťaž výberom príliš ťažkej tašky.

Parametrom školských tašiek sa venuje norma STN 79 6506, ktorá ustanovuje max. hmotnosť prázdnej tašky určenej pre žiakov 1. stupňa ZŠ na 1,2 kg. Prázdna školská taška pre žiakov 2. stupňa môže vážiť max. 1,4 kg. Ak taška tieto parametre nespĺňa, nemôže byť výrobcom ani predajcom označená ako školská.

Prvý školský deň

Kvalitné modely školských tašiek tieto normy však spravidla spĺňajú. Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú aj extra ľahké tašky, ktorých hmotnosť neprekračuje trištvrte kilogramu.

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) odporúča pre žiakov ZŠ max. hmotnosti plných školských tašiek podľa nižšie uvedenej tabuľky. V praxi sa môžete riadiť aj zjednodušeným odporúčaním, že plná taška by mala mať najviac 10 % telesnej hmotnosti dieťaťa.

Odporúčané max. hmotnosti plných školských tašiek podľa ÚVZ SR

Ročník ZŠ Max. hmotnosť tašky
1. a 2. 2,5 kg
3. a 4. 3,5 kg
5. a 6. 4,5 kg
7. – 9. 5 kg

Každý model školskej tašky má odlišnú nosnosť, ktorá závisí od použitého materiálu a jeho spracovania. Pri školských aktovkách sa stretnete s nosnosťou okolo 7 kg, pri študentských batohoch je to často až 10 kg, čo je dostatočná rezerva.

Užitočné funkcie školských tašiek

  • Reflexné prvky – taška by nimi mala byť vybavená na každej strane. Po osvetlení svetlometom auta či iného dopravného prostriedku vodič dieťa ihneď zbadá a vyhne sa mu.
  • Zabudované svetlo – niektoré modely majú na zadnej strane napevno zabudované malé červené LED svietidlo, čo ešte viac zvyšuje viditeľnosť dieťaťa pri zhoršených svetelných podmienkach.
  • Vystužené dno – vďaka nemu má taška vyššiu nosnosť a je stabilná aj po položení na zem. Lepšie modely bývajú vybavené aj plastovými alebo gumovými nožičkami, vďaka ktorým sa taška nezašpiní od nečistôt či prachu na zemi.
  • Pláštenka proti dažďu – niektoré lepšie školské tašky majú v malej priehradke na zips schovanú pláštenku z tenkej nepremokavej látky, ktorú môže dieťa natiahnuť na aktovku či batoh v prípade dažďa a ochrániť ich tak pred premoknutím. K niektorým taškám si môžete pláštenku dokúpiť ako príslušenstvo.
  • Odvetrávanie chrbta – vďaka dômyselnému vyhotoveniu chrbtovej časti z perforovaných materiálov umožňujú niektoré tašky prúdenie vzduchu medzi chrbtom dieťaťa a samotnou taškou. Počas teplých letných dní sa tak dieťa spotí menej. Niektoré tašky majú aj špeciálnu kovovú výstuž, ktorá udržuje batoh prehnutý smerom od chrbta (v kontakte s chrbtom je len pevná sieťka) a umožňuje tak ešte lepšie prúdenie vzduchu. Nájdete ju prevažne na turistických batohoch.
  • Doplnkové pútka – slúžia na pripevnenie najrôznejších predmetov, napr. kľúčov, menovky a pod.
  • Menovka – vďaka menovke napevno integrovanej v tele batohu si vaše dieťa nepomýli batoh so spolužiakovým.

Obľúbenou značkou je Topgal

Veľmi obľúbenou značkou, v ktorej sortimente nájdete (nielen) školské tašky je Topgal. Ide o českú značku, ktorej majitelia si zakladajú na kvalitnom prevedení a modernom dizajne svojich produktov.

Ďalšie obľúbené značky školských tašiek sú napr. MadPax, Beckmann, Zipit, Hama či Karton P+P.

Čo sa týka cien, najlacnejšie školské tašky zoženiete už za 15 eur. Ich spracovanie je ale často slabšie a materiály nie sú príliš kvalitné. Skutočne kvalitné školské tašky začínajú niekde na 30 eurách, pričom tie najdrahšie stoja aj vyše 120 eur.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Každý, kto má deti, vie, že nákup školskej tašky je takmer každoročnou záležitosťou. Nie je preto prekvapujúce, že ohľadom výberu a školských tašiek celkovo máte otázky. Chceme vám s výberom pomôcť čo najviac, preto sme sa rozhodli na vaše otázky odpovedať. Pokiaľ vám ešte niečo napadne, pokojne nám napíšte do komentárov. Budeme sa snažiť odpovedať čo najskôr.

Ako sa o školskú tašku starať?

Neodporúčame prať tašku v práčke, pretože by sa mohla poškodiť. Najvhodnejším spôsobom je čistenie jemnou kefou, prípadne handrou s použitím neagresívneho saponátu. Tašku by ste mali naimpregnovať univerzálnym impregnačným sprejom, čím zvýšite jej odolnosť voči vlhkosti, prachu a špine.

Kedy mám kupovať školskú tašku?

Školskú tašku môžete kupovať počas celého roka, najvhodnejším obdobím je leto. Vkus detí sa často mení, a to, čo sa im páčilo v zime už nemusí byť v lete aktuálne. Takto si zabezpečíte, že motív, ktorý vyberiete, sa bude vášmu dieťaťu páčiť aj začiatkom školského roka.

Ako dlho školská taška vydrží?

To závisí od kvality a od toho, nakoľko chcete uspokojiť potreby dieťaťa. Väčšina rodičov kupuje tašku na dlhšie časové obdobie ako jeden rok. Kvalitná školská taška vydrží bez problémov aj tri roky. Ako dieťa rastie, menia sa jeho potreby. Časom môže potrebovať tašku väčšiu, prípadne inak organizovanú.

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 10.05.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 10.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

04/12/2021 20:14
Emília

Syn používa do školy batoh Topgal FINE. Hoci primárne je určený do mesta, skvele sa uplatní aj na nosenie vecí do školy. Batoh je priestranný, má mnoho oddelených vreciek na zips a na boku mu nechýba miesto pre odloženie fľaše. Farba je krásna hrášková. Syn je s batohom spokojný, nosí sa mu veľmi dobre.

04/10/2021 10:22
Alenka

Malej sme kúpili školský set Karton P+P Premium Light, ktorý nám cenovo prišiel výhodnejší. Vybrala si set s motívom Ľadového kráľovstva. Je tu batoh, vrecko na cvičky a peračník. Celý set je kvalitne spracovaný a praktický.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok