Najlepšie bazénové vysávače 2024 – recenzie, test, porovnanie

Ak máte to šťastie a máte vo svojej záhrade bazén, potom vás určite bude zaujímať, ako sa starať o to, aby voda v ňom bola, čo možno najčistejšia. Udržať čistú vodu je pre kúpanie vo vašom bazéne nevyhnutné a bazénový vysávač vám môže výrazne pomôcť. Viete si však toho pomocníka do bazéna vybrať?

Ako vybrať bazénový vysávač?

Nezáleží na tom, či máte bazén nadzemný alebo bazén zapustený do zeme, čistá voda v ňom je vždy základ. Počas častého kúpania sa vplyvmi počasia i okolitého prostredia do vody dostávajú nečistoty, ktoré plávajú na hladine alebo sa usádzajú na dne bazéna.

Bazénová chémia a ani filtrácia si so všetkými nečistotami neporadia. Ak sa však nečistoty z bazéna neodstránia a usádzajú sa na jeho dne, kvalita vody degraduje a aj vizuálne je kvalita vody zreteľne ovplyvnená. Na riešenie tohto problému je tu práve bazénový vysávač.

Najlepšie bazénové vysávače

Názov Hodnotenie Detail
Dolphin E10   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Zodiac ASR 105   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Steinbach APPcontrol   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Steinbach Poolrunner   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Bazénové vysávače – recenzie

Majitelia bazénov sa bez bazénového vysávača nezaobídu. Pomáha im udržiavať vodu v bazéne čistú, aby ju mohli využívať počas celej kúpacej sezóny. Vysávačov do bazéna je naozaj veľa, nielen typov (plne automatické, poloautomatiké, ručné vysávače), ale aj značiek (Zander, Intex, Marimex, Zodiac, Mavix, Intel atď.). Aby sme vám výber bazénového vysávača uľahčili čo najviac, pripravili sme pre vás recenzie obľúbených modelov. Budeme radi, ak využijete komentáre pod článkom a podelíte sa o svoje skúsenosti s bazénovými vysávačmi.

Typy bazénových vysávačov

Keby bol na výber len jeden typ, voľba by bola možno omnoho jednoduchšia. Dnes však máte na výber od klasických manuálnych cez poloautomatické až po inteligentné robotické vysávače, ktoré urobia všetko za vás.

  • Manuálne (ručné) bazénové vysávače
  • Poloautomatické bazénové vysávače
  • Automatické (robotické) bazénové vysávače

Ručný bazénový vysávač

Manuálny alebo ručný bazénový vysávač je veľmi populárny pri menších nadzemných bazénoch. Často ide o nafukovacie alebo pevné bazény menších rozmerov. Tieto vysávače sú napájané na samotnú kartušovú alebo pieskovú filtráciu bazéna. Ťah vysávača a jeho celkový výkon nie je nijak ohromujúci. Hlavica vysávača je pripevnená na teleskopickú tyč a vysávačom prechádzate po dne a stenách vysávača. Pohyb by mal byť plynulý a pomalý, aby sa nečistoty príliš nezvírili.

Ručný bazénový vysávač

Existujú aj verzie manuálnych vysávačov, ktoré sú poháňané akumulátormi, stále sú napojené na filtráciu bazéna, no majú vlastný zdroj energie. Výkon a ťah vysávača je tak lepší a filtrácia je tak účinnejšia.

Výhody

  • Cenová dostupnosť
  • Nízka náklady na údržbu
  • Efektivita

Nevýhody

  • Časovo náročné
  • Fyzicky namáhavé

Poloautomatický bazénový vysávač

Tento druh vysávača má oproti klasickému manuálnemu vysávaču nesporné množstvo výhod. Predovšetkým šetrí váš čas a energiu. Pohybuje sa totiž sám bez vašej výraznejšej pomoci. Podobne ako ručný bazénový vysávač aj poloautomatický je napájaný na filtráciu bazéna. Je však určený pre stredné a väčšie bazény s plochými stenami.

Poloautomatický bazénový vysávač

Vysávač sa dokáže po dne pohybovať sám a po náraze do steny sa vyberie iným smerom. Percentuálne zvládne vyčistiť až 80 percent plochy bazéna. Väčšina nemá vlastné čerpadlo ani filter, no jeho efektivita je pomerne vysoká. V prípade, že má poloautomatický vysávač vlastný filter, potrebné je dbať na to, aby bol častejšie vyprázdňovaný, inak znižuje prietok vody. Rohy a prípadné záhyby okolo stien je lepšie dočistiť manuálne. Dôležitá už pri tomto druhu vysávača je aj dĺžka hadice, aby sa dokázal vysávač dostatočne v priestore bazéna pohybovať.

Výhody

  • Šetrí čas
  • Pohybuje sa bez pomoci
  • Cenovo výhodný
  • Poradí si aj s väčšími nečistotami
  • Lepší sací ťah
  • Povysáva i ploché steny bazéna

Nevýhody

  • Je potrebné dočistiť časti bazéna (rohy, záhyby, odtoky, trysky)

Automatický bazénový vysávač

Ak chcete v rámci starostlivosti o vodu v bazéne dosiahnuť úplný vrchol a zároveň si zabezpečiť želaný komfort, robotický vysávač je niečo pre vás. V tomto segmente ide o absolútnu špičku. Pracuje bez vašej pomoci, samostatne a jediné, čo musíte urobiť, je vložiť ho do vody. Takéto vysávače sú autonómne a nezávislé. Majú vlastný motor, pohon, čerpadlo i filtračný mechanizmus. Majú zbernú nádobu alebo filtračný vak, kde zachytávajú všetky väčšie i menšie nečistoty, ktoré nezachytí bazénový filter.

Automatický/robotický bazénový vysávač

Automatický vysávač slúži aj ako prevencia voči znečisteniu. Môžete ho do bazéna dať v noci a on sa postará o všetky nečistoty v bazéne vrátane stien bazéna. Znižuje takisto nutnosť používania bazénovej chémie (chlór). Dôležité je pri výbere jednotlivého modelu zvažovať rozmery bazéna, prietok vody a ďalšie funkcie. Dôležité je v rámci údržby vyčistiť filter a filtračné vrecko či nádobu. Stačí ho vypláchnuť a nechať osušiť. Nezabúdajte na to, aby nečistoty vo vysávači nezaschli. Niektoré špičkové modely sú dodávané s diaľkovými ovládačmi.

Výhody

  • Komfort používania
  • Čistí aj ťažko dostupné miesta
  • Vysáva steny
  • Zvládne veľké i malé nečistoty
  • Samostatné čerpadlo
  • Vysoký sací výkon
  • Šetrí čas
  • Šetrí energiu

Nevýhody

  • Drahší variant
  • Častejšia údržba filtra a filtračného vrecka
  • Pripojenie k elektrickému zdroju

Špeciálne tlakové vysávače do bazéna

Špecifickou kategóriu sú bazénové vysávače, ktorých čistenie funguje nie na základe sacieho výkonu, ale tlaku a podtlaku vody. Pripojené môžu byť k čerpadlu bazéna, ale lepšie je, ak majú samostatné a výkonnejšie čerpadlo. Takéto vysávače sa používajú v prípade odolných nečistôt alebo rozsiahlejšieho znečistenia bazéna.

Tlakový vysávač do bazéna

Dôležité je u tohto druhu vysávača vytvoriť v hadiciach dostatočný tlak. Tlakový vysávač totiž využíva práve tlak vody, aby nečistoty odstraňoval. Tie následne putujú do filtračného vrecka. Hlavný rozdiel je práve v tom, že vysávač sa síce pohybuje náhodne, no nefunguje len na princípe samotného ťahu, ale na tlakovom vedení.

Výhody

  • Vysoká efektivita čistenia
  • Plne automatická funkčnosť
  • Samostatné filtračné vrecko

Nevýhody

  • Potreba inštalovať samostatné čerpadlo
  • Finančne nákladnejší variant
  • Potreba pravidelnej údržby

Dôležité sú rozmery bazéna

Práve rozmery bazéna sú pri výbere rozhodujúce. Nejde tak ani o to, či máte bazén nadzemný alebo zabudovaný. Podstatné je, aký bazénový vysávač sa vám vyplatí v ňom mať. Lacné ručné bazénové vysávače budú s prehľadom stačiť pre bazény s menším objemom. Nafukovacie alebo nadzemné bazény s konštrukciou. Tu vám z času pravidelná údržba toľko neukrojí. Pri stredných či väčších bazénoch by ste už mali uvažovať nad poloautomatickým alebo robotickým bazénovým vysávačom.

Dôležité je to predovšetkým z dôvodu pravidelnej údržby a takisto z hľadiska času a komfortu. Predsa len z praktických dôvodov je obstarať si robotický bazénový vysávač v prípade bazénu s väčším objemom omnoho výhodnejšie, ako tráviť hodiny a hodiny ručným vysávaním. V prípade väčších bazénov je potrebné systematické čistenie, aby bola zachovaná potrebná kvalita vody. Samozrejme, za komfort si je potrebné neraz aj priplatiť.

Druh a stupeň znečistenia

Bazénový vysávač mnoho ľudí začne riešiť až vtedy, keď si všimnú, že bazénová chémia všetky problémy nerieši. Jedna vec sú nečistoty na hladine, ktoré vylovíte sieťkou, no v prípade usadených nečistôt sieťka, bazénová filtrácia a ani chémia nemusia účinkovať. Vyberajte teda vysávač, ktorý bude vyhovovať potrebám vášho bazéna. Existujú výkonnejšie i menej výkonnejšie vysávače. Také ručné vysávače si s príliš usadenými nečistotami neporadia. Automatické či poloautomatické robotické vysávače si poradia s menšími i väčšími čiastočkami nečistôt. S dlhodobo usadenými nečistotami si najlepšia poradí tlakový bazénový vysávač.

Čistenie bazéna pomocou bazénového vysávača

Filtrácia vysávača

Pri výbere bazénového vysávača je podstatným parametrom aj filtrácia. Manuálne a poloautomatické vysávače sú zvyčajne napájané na klasický filtračný obeh bazéna, a teda pri čistení využívajú bazénový filter. Niektoré poloautomatické sú vybavené samostatným filtrom, ktorý treba častejšie čistiť. U manuálnych je to vždy piesková alebo kartušová filtrácia bazéna. Automatické vysávače majú vlastný filtračný obeh i samostatné čerpadlo, čím je zabezpečený dostatočný stupeň filtrácie i adekvátny sací výkon.

Ďalšie parametre

Pri výbere môžu zavážiť ešte aj tieto ďalšie parametre. Predovšetkým pri poloautomatických a automatických bazénových vysávačoch si všímajte ďalšie parametre.

  • Dĺžka teleskopickej tyče – tento parameter sa týka manuálnych robotických vysávačov. Z praktického hľadiska je najlepšie, ak má tyč, čo najväčší dosah. Dĺžka dosahuje od 1,5 až po 5 metrov.
  • Objem prefiltrovanej vody – uvádza sa pri automatických vysávačoch a informuje používateľa o tom, ako výkonné je samotné čerpadlo, a teda aký je prietok vody. Parameter sa udáva v metroch kubických alebo litroch za hodinu.
  • Dĺžka kábla – hoci je pravdou, že čím dlhší kábel je, tým je väčšie riziko jeho zamotania, na druhej strane však dlhší kábel znamená, že vysávač nie je nijakým spôsobom limitovaný.
  • Akumulátor – v prípade niektorých automatických či poloautomatických vysávačov máte na výber využívať i iný ako čisto elektrický pohon. Výkon akumulátora je model od modelu iný.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Majitelia bazénov považujú bazénový vysávač za skvelého pomocníka. Čistenie bazéna je s ním jednoduché a účinné. Ohľadom bazénových vysávačov máte stále množstvo otázok. Návod, ako vybrať, je jedna vec, realita druhá. Vaše otázky sme sa rozhodli zodpovedať, aby sme vám pri výbere ešte viac pomohli. Pokiaľ ste nedostali odpoveď na všetko, použite komentáre pod článkom. Vaše otázky zodpovieme čo najskôr.

Mám veľký bazén, ale bez filtrácie. Aký vysávač môžem použiť?

Na čistenie veľkých bazénov sú vhodné robotické vysávače. Pri výbere takéhoto vysávača si treba uvedomiť, či chcete vysávať iba dno alebo aj steny bazéna. Pri čistení veľkého bazéna vám takýto vysávač výrazne ušetrí čas.

Pri akej najnižšej teplote môžem používať robotický vysávač?

Ak ste sa rozhodli pre automatický bazénový vysávač, treba pri výbere zohľadniť aj odporúčanú najnižšiu teplotu vody. Teplota vody by nemala byť nižšia ako cca 15 °C. Závisí to však od výrobcu a konštrukcie vysávača.

Ako často treba čistiť dno bazéna?

Zvyčajne to býva cca raz za 14 dní. Pokiaľ je však bazén na pohľad špinavý, môžete ho, samozrejme, čistiť aj častejšie. Ak chcete bazén čistiť čo najmenej, vždy ho po jeho použití zakryte bazénovou plachtou.

Vaše hodnotenie:
(88%)
Dátum publikovania: 30.03.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 15.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

28/10/2021 13:07
Kamil

Za mňa bola veľmi dobrá kúpa vysávač Dolphin E20, s ktorým sa ľahko manipuluje. V bazéne veľkosti 6 x 3 x 1,5 m povysával všetko. Kábel sa nemotá a filter sa jednoducho čistí. Splnil všetky očakávania, ktoré som mal a teším sa, že mi šetrí mnoho času ohľadom údržby bazéna.

31/07/2021 10:03
Vierka R.

Kúpili sme bazénový vysávač NetSpa COYOTE, hoci sme naň nikde nevedeli nájsť relevantné recenzie od používateľov ani od odborníkov. Spočiatku sme sa teda nákupu báli, no napokon sme to riskli a šli do toho aj kvôli veľmi dobrej cene. Zatiaľ kúpu neľutujeme, máme bazén s okrúhlymi okrajmi a vysávač bazén perfektne vyčistil a dostal sa všade. Dno máme teraz naozaj čisté. Oceňujem, že vysávač vyčistí celý bazén (okrem stien), pracuje úplne sám a pracuje spoľahlivo, ak ho správne nastavíte, jeho filter sa ľahko čistí a trysky je možné nastaviť v smere jazdy. Vyzdvihujem, že výborne čistí aj oblé okraje bazéna. Vysávač má aj svoje mierne nedostatky, mierne mu vŕzgajú kolieska a nabíja sa pomerne dlho (okolo 5 až 6 hodín). Celkovo sme však spokojní a za tie peniaze sa naozaj oplatil. Potvrdilo sa, že sa netreba báť ani menej známych značiek.

31/03/2020 12:34
eva Hlinicova

dobry den, tieto vase recenzie akosi nemaju hlavu a pätu, lebo porovnavane neporovnatelne. Akoby ste porovnavali detske trojkolky porovnavali s byciklami motorove kolobezky s autami . Tiez nebudete porovnavat stan s domom, aj ked v kazdom sa da byvat....

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok