Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú lisované valčeky, ktoré sa vyrábajú z dreva – pelety. Podľa svojich požiadaviek si ľahko vyberiete vhodný typ kotla pre váš dom.

Pelety do kotla na biomasu

Asi každý vie, ako prebieha kúrenie drevom – tento postup sa po stáročia veľmi nezmenil. Moderný splyňovací kotol však prešiel dosť veľkým vývojom. Je to vidieť hlavne v konštrukcii, ktorá sa neustále zdokonaľuje. Tým pádom sa palivo spaľuje efektívnejšie, kotly majú vyššiu účinnosť a veľmi nízke emisie.

Kúrenie drevom v modernom kabáte

„Na najvyššej technologickej úrovni sú splyňovacie kotly, ktoré využívajú riadený prísun vzduchu. Zároveň sa snažíme o to, aby bola obsluha jednoduchá a zabrala minimum času,“ vysvetľuje Ing. Roman Boczek zo spoločnosti OPOP. Vo Valašskom Meziříčí vyrába táto firma kotly na pevné palivo už viac ako 60 rokov.

V čom sa od seba líšia moderné kotly na drevo a pelety? Okrem používaného typu paliva je hlavný rozdiel v prikladaní. Zatiaľ čo kusové drevo sa musí prikladať vždy ručne, automatický kotol na pelety si dokáže palivo dávkovať a dopravovať sám. Vďaka tomu ponúka majiteľovi až týždeň samočinnej prevádzky, keď sám kúri na požadovanú teplotu a nepotrebuje žiadnu obsluhu. Kým má kotol naplnený zásobník peletami, reguluje svoj chod automaticky.

Drevo do kotla

Vychytávky na jednoduchú obsluhu

Výrobcovia kotlov na tuhé palivo svoje produkty stále zdokonaľujú a zvyšujú tak komfort pri ich používaní. Moderný kotol na pelety a drevo sa dá jednoducho ovládať pomocou displeja. Chod vykurovania má na starosti riadiaca jednotka a nastavenie môžete meniť aj vzdialene pomocou aplikácie v telefóne či tablete.

„Riadiaca jednotka kotla na drevo pomáha aj pri rozkúrení a potom reguluje výkon pomocou otáčok odťahového ventilátora. Spaľovanie je tak efektívnejšie. Vďaka viacerým možnostiam výkonu si bez problémov vyberú majitelia menších aj veľkých rodinných domov,“ vysvetľuje Ing. Roman Boczek. V OPOP vyrábajú kotly na drevo s výkonom od 16 až do 55 kilowattov.

Jednoduché prikladanie dreva

Aj keď sa manuálnemu dopĺňaniu dreva nedá vyhnúť, dajú sa predĺžiť intervaly medzi nutným priložením novej dávky. Možností, ako na to, je niekoľko:

  • Pripojená akumulačná nádrž udrží ohriatu vodu na neskoršie použitie. Navyše je nevyhnutná pre správny chod kotla na drevo.
  • Vysoká účinnosť kotla (okolo 90 %) zaistí takmer bezstratové využívanie energie paliva. To znamená, že nemusíte tak často prikladať a klesá aj spotreba dreva.
  • Keď je násypná šachta dostatočne veľká, umožňuje naplniť na jedno priloženie veľké množstvo paliva, ktoré postupne horí. Tvrdé drevo je známe pomalejším horením a na rozdiel od mäkkého je aj dlhšie žeravé.
  • Ako vedieť, kedy je vhodný čas na priloženie? Upozorní vás signalizácia dochádzajúceho paliva. Kotly na drevo od OPOP zobrazia upozornenie na displeji a aj v aplikácii v telefóne. Prikladanie bez zadymenej kotolne zaistí odťahová klapka, ktorá pred otvorením dvierok odsaje dym z násypnej šachty.

Neviete, či drevo, alebo pelety?

Ak nechcete, nemusíte robiť definitívne rozhodnutie. Dom môžete vykurovať striedavo drevom aj peletami. Toto jednoduché striedanie palív umožňuje kombinovaný kotol na pelety a drevo od OPOP. Ide o set kotlov, ktorý ovláda jedna riadiaca jednotka a je pripojený na jeden komín.

Kotol na biomasu OPOP
Zdroj: OPOP

Ako to funguje? V kotli na drevo spaľujete drevo, ktoré má obvykle nižšiu nákupnú cenu než pelety. V situácii, keď sa vám hodí automatická prevádzka kotla, môžete prejsť na spaľovanie peliet so všetkými jeho benefitmi (samočinné prikladanie paliva, udržiavanie nastavenej teploty, zmena intenzity vykurovania na diaľku a pod.).

Veľkou výhodou je, že set kotlov umožňuje automatický prechod z kúrenia drevom na pelety. Len čo dohorí všetko naložené drevo, môže sa samočinne spustiť spaľovanie peliet a kúrenie pokračuje bez práce niekoľko ďalších dní.

Už viete, ktorý z kotlov na biomasu je pre vás ten pravý?

Hodnotenie článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 24.08.2023


Pridať komentár