Najlepšie robotické vysávače s mopom 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Robotické vysávače sú na trhu dlhšiu dobu a bolo len otázkou času, kedy výrobcovia prídu aj s robotickými mopmi. Hoci mopov zatiaľ nie je toľko ako vysávačov, na trh prichádzajú neustále nové a vylepšené modely. Výnimkou nie sú ani hybridné modely, ktoré zvládnu obe funkcie. Dokážu povysávať koberce i vytrieť všetky typy tvrdých podláh. Aké sú rozdiely medzi jednotlivými modelmi a čo všetko treba sledovať pred kúpou, aby prístroj spĺňať vaše požiadavky? Pripravili sme pre vás sprievodcu, ktorý vám poradí s nákupom robotické vysávača s mopom i robotického mopu.

Ako vybrať robotický vysávač s mopom

Robotický vysávač s mopom sa hodí do každej domácnosti, v ktorej sú podlahy. Ak vás už nebaví manuálne stieranie, tento šikovný pomocník vás vie zachrániť a čas, ktorý by ste strávili upratovaním, môžete využiť efektívnejšie. Robotický mop vie stierať na sucho aj na mokro, preto si upratovanie prispôsobíte podľa aktuálneho znečistenia. Treba dodať, že robot vie upratať bežne znečistené povrchy, so starou a zaschnutou špinou si neporadí. Ako tento prístroj vybrať a ktoré parametre sledovať?

Najlepšie robotické vysávače s mopom

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Roidmi Eve Plus   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Xiaomi Robot Vacuum X10+   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Irobot Roomba i8   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Samsung VR05R5050WK/WB   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Ecovacs Deebot X2 Omni   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Robotické mopy a vysávače s mopom – recenzie

Ak hľadáte kvalitný robotický vysávač s mopom, ktorý za vás vyčistí podlahy, ste na správnom mieste. Vybrali sme pre vás niekoľko modelov. Ktorý z nich obstál najlepšie v našom teste? Preverili sme robotické vysávače s mopom od značiek iRobot, Samsung, Symbo aj Xiaomi. Vďaka nášmu testu si ľahšie vyberiete prístroj, ktorý bude spĺňať vaše požiadavky.

Ako vybrať robotický vysávač s mopom

Pred kúpou robotického mopu sa musíte rozhodnúť, či dáte prednosť hybridnému prístroju alebo nehybridnému. Teda, či chcete len robotický mop, ktorý dokáže poumývať podlahu, alebo robotický vysávač s mopom, ktorý zvládne umývanie aj vysávanie. Robotický mop na mokro vypúšťa na podlahu vodu (prípadne čistiaci prostriedok), čím sa uvoľňujú nečistoty a potom ich zotiera. Robotický vysávač s mopom kombinuje vysávanie s vytieraním a na mokré čistenie tvrdých podláh používa vlhké jednorazové alebo opakovane použiteľné podložky z mikrovlákna.

Oba typy robotických mopov majú nádrž na vodu, ktorá sa musí pred čistením doplniť vodou alebo čistiacim roztokom. Taktiež disponujú utierkami z mikrovlákna, ktoré čistia podlahy a odstraňujú z nich nečistoty a nechýbajú im ani rôzne senzory, ktoré sú nápomocné pri autonómnom orientovaní sa po miestnosti. Hybridné modely sú však zvyčajne drahšie, no na druhej strane majú viacej funkcií, dajú sa ovládať pomocou aplikácie v mobilnom telefóne alebo hlasom cez služby Amazon Alexa a Google Assistant a niektoré vedia byť v interakcii s inými inteligentnými domácimi zariadeniami.

Do úvahy treba vziať veľkosť priestoru, ktorý chcete čistiť. Kompaktné robotické mopy sú vhodné pre malé domácnosti, no väčšie domácnosti potrebujú robotické mopy s veľkou nádržou na vodu a dlhou výdržou batérie na jedno nabitie. Ak máte mnoho kobercov, budete potrebovať robotický vysávač s hĺbkovým čistením, ktorý má kvalitný HEPA filter. V prípade, že máte malé deti alebo domácich miláčikov, opäť sa vám oplatí vsadiť na robotický vysávač s mopom, ktorý vám umožní hĺbkové čistenie a zároveň mapovanie zákazu pohybu. Zakázaná oblasť je zóna, ktorej sa robot pri čistení vyhne. Takto sa môže vyhnúť napríklad rozhádzaným hračkám na zemi v detskej izbe, miske s vodou pre psa alebo jeho pelechu, prípadne sa vyhne izbe, v ktorej niekto spí. Po týchto úvahách prichádzajú na rad samotné parametre konkrétnych modelov a ich jednotlivé funkcie. Čo všetko treba sledovať pred kúpou kvalitného robotického vysávača s mopom? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Sací výkon

V porovnaní s klasickými vysávačmi majú robotické vysávače s mopom menší sací výkon, ktorý je však na bežné vysávanie postačujúci. Výkon spotrebiča by mal byť taký, aby dokázal vyčistiť rôzne povrchy bez toho, že by ich poškodil. Zároveň musí povrch zbaviť dostatku nečistôt, ktoré sa zachytia na utierke z mikrovlákna. Výkon sa uvádza vo wattoch (W) a hovorí o tom, aký veľký tlak dokáže prístroj vyvinúť. Pri robotických mopoch je to najčastejšie 10 až 40 W, čo je výrazne nižšia hodnota v porovnaní s klasickými vysávačmi.

Treba pripomenúť, že robotické vysávače s mopom nie sú vhodné na koberce s dlhšími vláknami. Hoci tieto prístroje nevedia zvisle odsávať, drahšie modely dokážu zachytiť prach a nečistoty z rôznych povrchov a prakticky ich využijete v celom dome. Kvalitný model hybridného robotického vysávača je schopný zachytávať jemný prach z tvrdých povrchov a zároveň poskytovať hĺbkové čistenie mäkkých kobercov.

Senzory

Každý robotický mop by mal byť vybavený niekoľkými senzormi. Tie sú schopné snímať prekážky (napr. steny, nábytok), ale tiež rozlišovať medzi kobercami a podlahami. Ak máte doma kombináciu kobercov a podláh, určite zvoľte vysávač, ktorý vie odlíšiť jednotlivé povrchy. Pokročilé modely zmapujú miestnosť a môžete si nastaviť trasu čistenia, resp. určiť, ktoré oblasti sa majú čistiť a ktoré sa vynechajú. K praktickým senzorom patrí aj detektor schodov, ktorý zabezpečí, že robotický mop nespadne zo schodov, pokiaľ ich v dome máte.

Robotický vysávač s mopom – senzory

Spôsob navigácie

Pri robotických mopoch sa môžete stretnúť s dvoma základnými spôsobmi, ako sa bude robot pohybovať po miestnosti. Ak máte v domácnosti veľa nábytku alebo jednotlivé izby majú zložitejší tvar, oplatí sa vám kúpiť si robota s mapovacou technológiou.

Robotické vysávače s mopom bez inteligentnej navigácie majú vyrovnávaciu pamäť, pomocou ktorej dokážu detekovať stenu a po narazení do prekážky zmenia smer. Nepamätajú si však, ktoré časti domácnosti už vyčistili a ktoré nie. Ich výhodou je nižšia obstarávacia cena, no k mínusom patrí, že dokážu pokryť len približne 70 % miestnosti.

Na druhej strane sú prístroje s inteligentnou navigáciou, ktoré používajú senzory na prvotné zmapovanie miestnosti. Pamätajú si, ktoré časti už upratali a ktoré ešte bude potrebné vyčistiť. Efektívne sa vedia vyhýbať prekážkam a dokážu pokryť až 99 % miestnosti. K nevýhodám patrí vyššia obstarávacia cena, no oproti lacným modelom majú oveľa lepšie priestorové povedomie a vedia sa efektívnejšie vyhýbať náhodnému narážaniu do vecí či pádom zo schodov.

Pri navigačných systémoch sa stretnete s technológiou LiDAR (lasery) alebo VSlam (kamery). LiDAR je v domácnosti výhodnejší, pretože dokáže lepšie merať uhol a vzdialenosť prekážok. K jeho benefitom patrí, že na prácu nepotrebuje svetlo, preto je navigačný systém rovnako presný cez deň i v noci. Modely vybavené špičkovým navigačným systémom dokážu dokonca rozoznať káble, čo uľahčuje prácu s prístrojom.

Rozmery a hmotnosť

Typický robotický mop má tvar kruhu s priemerom od 30 do 40 centimetrov, no môžete sa stretnúť aj s tvarom štvorca. Čím je prístroj väčší, tým väčšiu plochu dokáže vyčistiť. Robotické vysávače s mopom sú oproti bežným vysávačom kompaktné, ich výška je cca 8 centimetrov. O výšku sa zaujímajte predovšetkým vtedy, keď plánujete čistiť aj pod nábytkom či posteľami. Hmotnosť robotických vysávačov je najčastejšie od 1,5 do 4 kilogramov, avšak drahšie modely s bohatou výbavou vedia prekročiť i 5 kilogramov.

Objem zbernej nádoby

Kvôli kompaktným rozmerom bývajú nádoby na zber povysávaných nečistôt o dosť menšie než pri klasických vysávačoch. Kapacita nádob sa pohybuje od 0,3 do 0,8 litra. Ak teda žijete vo väčšom byte alebo v rodinnom dome, vyberajte z modelov, ktoré majú objem nádoby minimálne 0,5 litra. Väčšia nádoba sa vám zíde aj vtedy, ak máte domáce zvieratá. Mnohým prístrojom nechýba indikátor plnej nádoby, ktorý informuje o nutnosti vyprázdnenia. Pri lacných a menej prepracovaných robotických vysávačoch vám neostane nič iné, len túto nádobu pravidelne kontrolovať. Nádobu by ste mali podľa odporúčaní aj tak čistiť po každom jednom upratovaní. V robotických mopoch je i nádoba na vodu, tá býva vzhľadom na menšie rozmery prístroja rovnako s menším objemom. Ak zvolíte prístroj s menšou nádobou, počas čistenia prístroj zastavíte, doplníte vodu a opätovne ho spustíte.

Režimy čistenia

Každý kvalitný robotický mop by mal disponovať viacerými režimami čistenia, len tak budete mať istotu, že si poradí s rôznymi úrovňami znečistenia.

Vysávanie pomocou robotického vysávača s mopom

Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito možnosťami:

  • Mokré stieranie – robotický mop uvoľňuje veľké množstvo vody a po podlahe prejde niekoľkokrát, aby ju hĺbkovo vyčistil.
  • Vlhké stieranie alebo zametanie – robotický mop uvoľní menej vody a urobí aj menej prechodov po podlahe než v prípade mokrého stierania.
  • Suché stieranie alebo zametanie – v tomto prípade robotický mop vykoná len jeden prechod po podlahe, aby ju vyčistil a zachytil všetku vlhkosť z povrchu.

Cyklus suchého stierania či zametania sa spúšťa po mokrom alebo vlhkom stieraní (zametaní), aby sa podlaha vysušila. Spustiť sa však môže aj nezávisle od predchádzajúcich cyklov. Je vhodný pre ľahké čistenie podláh.

Pri hybridných modeloch prebieha funkcia vysávania súčasne s cyklom mopovania alebo zametania. Prípadne sa stretnete so špeciálnym režimom vysávania, ktorý je možné spustiť samostatne. Ak máte podlahy z materiálov citlivých na vlhkosť (napr. drevo), pred kúpou mopu sa uistite, že tento model disponuje vlhkým režimom, ktorý je k týmto typom podláh šetrný. V šetrnom režime sa rozprašuje minimálne množstvo vody, čím sa predchádza poškodeniu podlahy.

Výdrž batérie

Životnosť akumulátora na jedno nabitie vyberajte podľa veľkosti vašej domácnosti. Čím dlhšia výdrž, tým väčší priestor dokáže spotrebič upratať. Pre byty či malé domy sa za postačujúcu výdrž považuje 90 minút. Ak máte väčší dom, vsaďte na prístroj s výdržou od 130 do 160 minút.

Najlepší robotický mop má dobíjateľnú lítiovo-iónovú batériu. Niektoré moderné modely sa dokážu dobiť samy a následne obnovia svoju prácu. To znamená, že sa vrátia na miesto, kde prestali s čistením, aby dokončili začaté upratovanie.

Kapacita akumulátora je pri rôznych modeloch odlišná, lacné modely ponúkajú len 1 000 mAh, tie drahšie až 5 000 mAh. Vo všeobecnosti by vyššia kapacita mala znamenať i dlhšiu výdrž, no na ňu má vplyv aj výkon prístroja a spotreba energie. Bežne dostupné robotické vysávače s mopom dokážu pracovať od 60 do 240 minút, pričom za optimum sa považujú dve až tri hodiny nepretržitej práce.

Pri veľmi lacných prístrojoch si treba dať pozor na typ akumulátora, niektoré využívajú NiMH akumulátory, ktoré sa však veľmi neodporúčajú pre slabšiu výdrž a taktiež preto, že horšie znášajú nepravidelné dobíjanie, čo sa potom odzrkadľuje na znižovaní výkonu. Na druhej strane stoja spomínané lítiovo-iónové batérie, ktoré sú schopné aj po rokoch používania udržať si väčšinu zo svojej kapacity.

Nabíjanie

S výdržou batérie úzko súvisí jej pravidelné nabíjanie, to sa väčšinou deje pomocou nabíjacej stanice (doku), ktorá je v balení výrobku. Niektoré modely sa pri vybití batérie vedia automaticky vrátiť do stanice a dobiť sa, iné tam musíte vložiť manuálne. Existujú aj modely, ktoré majú vymeniteľnú batériu a tú je potrebné nabíjať v dodávanej nabíjačke, ktorá sa pripojí k zdroju elektrickej energie. Pred spustením čistiaceho cyklu sa robotický vysávač s mopom odporúča nabiť doplna, aby vedel podať svoj najlepší výkon. Pred kúpou sa zaujímajte aj o dĺžku nabíjania. Niektoré modely sa dokážu nabiť za šesť hodín, iným stačia na dobitie len dve hodiny.

Výška robotického vysávača s mopom

Nastavenia a údržba

Ideálne je, ak sa vám prístroj ovláda jednoducho a intuitívne. Čím jednoduchšie si nastavíte všetko potrebné, tým viac času ušetríte. Kvalitný robotický vysávač s mopom ponúka ľahké a rýchle dobíjanie, jednoduché naplnenie a vyprázdnenie nádrže na vodu a nečistoty, demontáž či výmenu čistiacej vložky, naprogramovanie jednorazového čistenia alebo čistenia podľa pravidelného harmonogramu.

Ovládanie pomocou aplikácie

Väčšina súčasných robotických vysávačov s mopom sa ovláda pohodlne cez mobilnú aplikáciu. Aby to bolo možné, model musí byť vybavený bezdrôtovým Wi-Fi pripojením. Vďaka aplikácii môžete vidieť, čo vysávač robí, aj keď práve nie ste doma, alebo si nastavíte zakázané zóny, ktoré sa nemajú čistiť. Je to pohodlnejšie, pretože nemusíte manuálne blokovať priestor, ktorý nechcete upratovať. Aplikácia vás môže taktiež informovať o problémoch prístroja či o nutnosti údržby. Samozrejmosťou je i to, že si cez aplikáciu zostavíte harmonogram čistenia s rôznymi úrovňami nasávania pre rôzne miestnosti. Pomocou smartfónu si rýchlo a efektívne naprogramujete i virtuálne steny pre zákaz vstupu. Najlepšie modely vám dovolia zmeniť smer robota na diaľku, no za takúto funkciu si budete musieť priplatiť. Pred kúpou sa zaujímajte, či výrobca ponúka bezplatnú aplikáciu, čo všetko cez ňu môžete ovládať a či je dostupná pre oba najrozšírenejšie operačné systémy (Android, iOS).

Bezpečnosť

Pri robotických vysávačoch s mopom má bezpečnosť dva rozmery. Tým prvým je bezpečnosť podlahových povrchov, na ktorú by ste mali myslieť, ak máte doma drevené podlahy. Všetky robotické mopy sú bezpečné pre vinylové podlahy a dlaždice, avšak pri drevených podlahách to neplatí. Pred kúpou sa preto uistite, že vami vybraný model je určený aj na čistenie dreveného povrchu.

Druhý rozmer bezpečnosti súvisí s vaším súkromím. Robotický mop a vysávač sníma všetko kamerou, preto majú najlepšie modely zabudovanú ochranu používateľov. To znamená, že prístroj reaguje na snímky zachytené kamerou v reálnom čase, no nemá pamäť. Mop využíva zachytené obrázky na účely rozpoznania prekážky a po zabránení vzniku kolízie ich vymaže. Takto je chránené vaše súkromie i dáta, ktoré sa neodosielajú do cloudu a ani sa nijako neduplikujú.

Hlučnosť

Potešujúcou správou je, že robotický vysávač s mopom produkuje oveľa menej hluku než bežný vysávač. Samozrejme, nie je úplne tichý, no najkvalitnejšie modely vedia hlučnosť znížiť na minimum, a tak vás prístroj nebude vyrušovať ani počas čistenia. Na tento parameter sa zamerajte najmä vtedy, ak chcete, aby robot pracoval cez noc, v týchto situáciách je čo najnižšia hlučnosť dôležitá. Ak ale budete robotický vysávač zapínať, keď nie ste doma, hlučnosť vás až tak veľmi nemusí zaujímať. V tom druhom prípadne uprednostnite výkon spotrebiča, pretože tichý robot môže podávať nižší výkon. Bežná úroveň hluku robotických mopov sa pohybuje okolo 50 až 70 decibelov, najtichšie modely neprodukujú viac než 45 dB.

Cena

Cena robotických vysávačov a mopov je rôzna a ovplyvňuje ju viacero faktorov. V prvom rade je to výkon, počet senzorov, jeho vybavenie, možnosť ovládania hlasom alebo cez mobilnú aplikáciu i prídavné funkcie. Neplatí však vždy, že čím je prístroj drahší, tým je lepší a podá kvalitnejší čistiaci výkon. Pri kúpe preto používajte zdravý rozum a sledujete jednotlivé parametre, ktoré sme si popísali vyššie. Robotický vysávač s mopom vyberajte podľa toho, kde ho chcete využívať a čo všetko od neho očakávate. Každá funkcia navyše môže zvýšiť jeho cenu.

Cena robotických vysávačov s mopom

Najlacnejšie robotické vysávače s mopom kúpite za cca 100 eur. Ide o základné modely, ktoré vám poskytnú všetky výhody robota. Oproti tým drahším majú akumulátor s menšou kapacitoumalú nádrž na vodu a pri práci vydávajú väčší hluk. Použiť ich však môžete na všetky typy tvrdých podláh vrátane laminátových, drevených, parkiet, linolea či dlažby. Ani lacným robotickým mopom od serióznych výrobcov nechýbajú senzory proti nárazu či detektor schodov. Ich orientácia v priestore je však o čosi horšia.

Lacné spotrebiče v cenovej kategórii do 200 eur sú často bez vysávanianepodporujú ovládanie cez aplikáciu mobilného telefónu a ich orientácia v priestore je obmedzená, občasným kolíziám sa preto zrejme nevyhnete. Takisto majú menej funkcií a slabší výkon. Hodia sa do menších bytov, kde sa nepredpokladá veľké znečistenie.

Za zlatú strednú cestu sa považujú robotické vysávače s mopom s cenovkou od 200 do 400 eur. Tieto modely patria medzi používateľmi k najobľúbenejším, pretože sa tu spája dobrý pomer ceny a výkonu. V tejto kategórii nájdete modely s väčším výkonom i objemom nádoby na vodu. Vyššia je taktiež kapacita batérie a mnohé z prístrojov majú Wi-Fi a dajú sa jednoducho ovládať cez mobilnú aplikáciu.

Najlepšie vybavené prístroje štartujú na sume 400 eur a ich cena sa môže vyšplhať aj na viac než 1 000 eur. Ide o špičkové modely, ktoré majú prepracované funkcie i upratovacie programy. Samozrejmosťou je dizajnovo príťažlivé a odolné prevedenie, inteligentná navigácia či kvalitné čistenie. Drahým mopom nechýbajú rôzne doplnkové funkcie, ktoré vedia čistenie urobiť ešte viac efektívnym.

Nevýhody robotických vysávačov s mopov

Aby sme boli objektívni, spomenieme aj nevýhody robotických čističov. Nejde o dokonalé zariadenie, ktoré vám úplne nahradí umývanie podláh pomocou klasických mopov a ani vysávanie, hoci výrobcovia sa snažia tieto prístroje neustále zdokonaľovať. Pri veľkom znečistení (napr. olejom) sa ručnému vytretiu podlahy nevyhnete. Aké ďalšie nevýhody majú?

  • Cena – pohybuje sa od 100 eur vyššie, čo je oveľa viac než stojí klasický ručný mop a klasický vysávač. Treba tiež rátať s občasnou údržbou, ktorá náklady môže ešte o čosi zdvihnúť.
  • Ručné stieranie – žiaľ, ručného stierania podlahy sa úplne nezbavíte, pretože s väčšou špinou si roboty neporadia. Ak by ste príliš znečistenú podlahu najskôr neutreli manuálne a nezbavili ju hrubej špiny, robotický mop by nečistoty len rozmazal.
  • Odstránenie prekážok – hoci drahšie a kvalitnejšie prístroje majú senzory, vďaka ktorým sa vedia efektívne vyhýbať rôznym prekážkam, predsa len, lepší výkon podajú vtedy, ak majú voľný priestor. Dvojnásobne to platí pri lacných modeloch, ktorých orientácia v priestore je horšia.
  • Malé nádoby na vodu – niektoré modely majú také malé nádoby, že pri upratovaní väčšej plochy ich budete musieť naplniť viackrát. V tomto prípade sa odporúča diaľkové čistenie spustiť len v malej miestnosti.
  • Občasné zaseknutie – niekdy sa môže robotický čistič stratiť pod nábytkom či zaseknúť na nejakom predmete, ktorý nevie obísť. Týka sa to najmä káblov, do ktorých sa zamotá a aby mohol pokračovať vo svojej práci, musíte mu dopomôcť.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

V závere vám prinášame odpovede na často kladené otázky spotrebiteľov. Dozviete sa napríklad, ako sa starať o robotický vysávač s mopom, alebo ktoré značky sú obľúbené a vedú v rebríčkoch populárnosti i predajnosti.

Aký je rozdiel medzi robotickým vysávačom a mopom?

Robotický vysávač je vhodný na koberce i hladké povrchy, akými sú napríklad dlaždice, laminátové podlahy, parkety a podobne. Povrch dokáže zbaviť prachu, vlasov či chlpov, no treba rátať s tým, že je vhodný len pre menšie množstvá nečistôt. S veľkými chumáčmi prachu alebo s rozsypanými surovinami si neporadí. Robotické mopy nevysávajú, ale ponúkajú len funkciu suchého, vlhkého či mokrého vytierania. Sú preto vhodnou voľbou pre rôzne typy tvrdých povrchov (podláh). S kobercami si tieto prístroje neporadia. Na trhu sú aj hybridné modely, čiže robotické vysávače s mopom, ktoré vedia vysávať a tiež vytierať podlahy na sucho aj na mokro. Sú vybavené nádržou na vodu alebo čistiaci prostriedok a umývacími kefami.

Ako sa starať o robotický mop?

Údržba robotických mopov nie je náročná, a preto ak budete svojmu spotrebiču venovať pozornosť, predĺžite jeho životnosť i celkový výkon. Najdôležitejšou činnosťou je pravidelné čistenie zbernej nádoby. Nádobu by ste mali vyčistiť po každom upratovaní, no ak vám to nedovoľuje čas, pri ďalšom najbližšom upratovaní ju vyčistite dôkladnejšie. Ak je váš robotický mop kombinovaný s vysávačom, zrejme disponuje kefkami. Kefky jeden až dvakrát do mesiaca mechanicky vyčistite, prípadne môžete ich údržbu prispôsobiť podľa intenzity vysávania. Z kefiek odstráňte vlasy, chlpy a podobné nečistoty. Raz za rok vymeňte kefky za nové a zaobstarajte si aj nové prachové filtre. Nemusíte sa obávať veľkej finančnej investície, pretože tieto diely sa dajú zaobstarať za niekoľko desiatok eur. Väčšiu investíciu predstavuje výmena batérie, ktorá častým používaním stráca svoju kapacitu. Nutnosť vymeniť batériu sa prejaví až po približne piatich rokoch používania.

Aké filtre majú robotické mopy s vysávaním?

Robotické mopy, ktoré dokážu aj vysávať, skrývajú vo svojom vnútri filtre. Existuje viacero druhov filtrov, pričom niektoré z nich sú efektívnejšie a iné menej. Stretnúť sa môžete s klasickými filtrami, ale i s antialergickými, ktoré zachytia väčšie množstvo prachových častíc, alebo tiež s HEPA filtrom, ktorý je schopný naraz filtrovať viac ako 99,97 % častíc. Od typu filtra sa odvíja i to, ako často ich budete musieť meniť. Filtrácia zbavuje nasatý vzduch zachytených nečistôt a odstraňuje z prúdiaceho vzduchu mikroorganizmy. Filter je mimoriadne dôležitý, ak máte v domácnosti alergikov, malé deti alebo ľudí s ochorením dýchacích ciest. Za najkvalitnejšie sa považujú HEPA filtre. Robotické mopy s vysávačom majú spravidla dvojstupňový filtračný systém, ktorý je zložený zo vstupného a výstupného filtra. Dôležitejší je výstupný filter, pretože ten ovplyvňuje kvalitu vytlačeného vzduchu. Základné vstupné filtre sa vyrábajú z textílie, no odporúča sa siahnuť po certifikovaných HEPA filtroch. Tie sú vyrobené zo sklenených vlákien a sú odolnejšie i efektívnejšie v porovnaní s bežným textilným filtrom. HEPA filtre sa delia podľa ich účinnosti, ktorá sa pohybuje od 10 (účinnosť 85 %) do 14 (99,97 %). Niektoré robotické vysávače majú svoje vlastné filtre, ktoré nájdete pod rôznym označením.

Koľko čistiacich kief má robotický mop s vysávaním?

Množstvo robotických mopov s vysávaním má kefy, zväčša sú tu dva typy – bočná kefa a hlavná kefa, ktorá má tvar valca. Niektoré modely mopov majú otočnú bočnú kefu len jednu, no tie lepšie vybavené disponujú dvoma. Tieto kefy rozširujú dosah vysávača a dokážu vás zbaviť nečistôt aj z rohov miestností. Hlavná kefa predstavuje klasickú pozdĺžnu kefu, ktorá nadvihuje nečistoty do sacieho otvoru. Do tejto kefy sa zvyknú zamotávať vlasy či chlpy domácich zvierat. Gumová hlavná kefa je účinnejšia než kefa so štetinami, pretože sa nezanáša spomínanými nečistotami. Nevýhodou gumovej kefy je vyššia hlučnosť pri práci.

Čo znamená virtual wall pri robotických mopoch?

Virtual wall je vysielač, ktorý pomocou laserového lúča vytvára neviditeľnú bránu. Robotický mop túto bránu neprekročí, čo sa hodí vtedy, ak chcete zabrániť, aby sa mop priblížil k niečomu cennému alebo nebezpečnému.

Čo znamená detekcia vysokej koncentrácie nečistôt?

Niektoré modely robotických mopov s vysávaním dokážu identifikovať veľmi znečistené miesta. Tie najskôr dôkladnejšie vyčistia viacnásobným prechádzaním po danom mieste a až potom pokračujú v normálnom rozvrhu čistenia.

Ktoré značky robotických vysávačov s mopom sú populárne?

K obľúbeným značkám patria napríklad XiaomiSymboiRobotSencorTeslaSamsungRowenta alebo Evolveo. Tieto značky sa tešia obľube nielen u nás, ale aj v zahraničí a sú preverené tisíckami spokojných zákazníkov. Pri výbere prihliadajte na recenzie a hodnotenia zákazníkov, vďaka ktorým sa dozviete výhody aj nevýhody jednotlivých modelov priamo z praxe.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 22.04.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/05/2022 23:35
Gabi

Rowenta RR7747WH je skvelý vysávač, veľmi dobre vysáva aj vytiera podlahy. Som príjemne prekvapená. Byt naskenoval v poriadku a potom sa riadi podľa svojej mapy. Zoberie dokonca aj ihličie a vie, kde sú schody. Mínusom je menšia nádržka na vodu, takže ju musím často dopĺňať. Mop je však o niečo horší než vysávač, ale aj tak fajn.

08/01/2022 10:22
Laura

SENCOR SRV 1000SL je lacný, no veľmi jednoduchý vysávač, ktorý je „hlúpy“. Saje celkom fajn, cena je super, ale to je asi tak všetko. Vysávač sa často zasekáva a ani mi nedá vedieť, aby som mu prišla pomôcť... Upratuje dosť chaoticky, niečo viackrát po sebe, iné miesta zas vôbec. Chod je tichý, nádobka stačí, ale handrička je malá a treba ju každú chvíľu namáčať, keď chcem mopovať. Mám z tohoto vysávača s mopom zmiešané pocity.

12/11/2021 17:02
Hana

Rowenta je môj prvý robotický vysávač a neviem si ho vynachváliť. Vysáva veľmi dobre a prach na podlahe stiera celkom slušne, vadí mi len malá nádržka na vodu, tá na nečistoty je veľká dostatočne. Samotný vysávač sa veľmi dobre čistí a páči sa mi, že je zorientovaný a nenaráža do nábytku. Plus dávam aj za dizajn, výdrž batérie a kvalitu spracovania.

10/07/2021 08:06
Irena

Mám Roborock S6 MaxV v čiernej farbe a som s ním spokojná. Výkon je veľmi dobrý a vysávač spoľahlivo povysáva bežné smeti. Páči sa mi rýchlosť vysávania, výdrž batérie na jedno nabitie a tiež veľmi slušné mopovanie. Samotný robot je veľmi kvalitne spracovaný a predtým, než som si kúpila tento model, najskôr som si prečítala množstvo recenzií. Robot plní to, čo uvádza výrobca, len škoda, že v balení nebol návod v slovenskom jazyku. Hoci neviem dobre po anglicky, inštalácia aplikácie do telefónu prebehla bez problémov a jej spustenie bolo tiež bezproblémové. Po skončení vysávania stačí vysypať nádobku s prachom a po mopovaní zas opláchnuť handričku. Oceňujem dobrú orientáciu v priestore, pretože vysávač identifikuje aj koberce pod stolíkom. Je to dobrý pomocník do každej domácnosti, ktorý šetrí gazdinkám čas a námahu.

09/07/2021 09:23
Radka

Pre mňa je skvelý robotický vysávač s mopom DEEBOT OZMO T8 AIVI. Je super, že výrobca robota neustále aktualizuje, vďaka čomu systém funguje lepšie a najmä spoľahlivo. Vie rozpoznávať prekážky a čistenie je tiež na vysokej úrovni. Mokré čistenie dokáže nahradiť čistenie klasickým mopom a oceňujem, že robot po sebe nezanecháva vodu. Robota počas prevádzky počuť, ale nie je to žiadny strašný hluk, ktorý by bol extrémne rušivý. Páči sa mi integrácia s Google asistentom či možnosť ovládania hlasom. Kamera, ktorá je zabudovaná na tele robota, môže slúžiť aj ako kontrola domácnosti, keď nie som doma. Napríklad môžem sledovať moju mačku. :-) Robot je naozaj inteligentný, pretože si sám zostaví čistiacu mapu, po ktorej sa pohybuje a neodbočuje z trasy. Tento model odporúčam, pretože kvalitne povysáva koberce aj poumýva podlahy.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok