Najlepšie kolieskové korčule 2024 – recenzie, test, porovnanie

Jazda na kolieskových korčuliach sa za posledné roky stala jednou z najobľúbenejších športových aktivít. Podľahli jej nielen deti a tenegeri, ale aj ľudia v strednom veku. Zaobstarať si kolieskové korčule nie je problém. Na našom trhu je bohatá ponuka v rôznych cenových reláciách, rôznych značiek od známych aj menej známych výrobcov. Aké korčule si teda vybrať na túto aktivitu a čim sa líšia, vám zhrnieme do pár viet.

Dámske kolieskové korčule

V prvom rade si ujasnite, ako vážne to s jazdou na korčuliach myslíte. Budete víkendový jazdec a preferujete rekreačnú prechádzkovú jazdu, alebo bude v rámci tréningu jazda na korčuliach vaša pravidelná aktivita? Plánujete dlhé jazdy, alebo skôr dynamické rýchle jazdy plné rôznych trikov? Hľadáte korčule pre dospelých, alebo pre dieťa? Vždy si treba uvážiť kritéria podľa štýlu jazdy, ktorý preferujete, stupeň vašej zručnosti a skúsenosti s jazdou na korčuliach. Ak v tom máte jasno, tak sa pozrite, s akými typmi korčúľ sa môžete stretnúť a čo je pri výbere dôležité neprehliadnuť.

Najlepšie dámske kolieskové korčule

Názov Hodnotenie Detail
Fila Legacy Pro   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Nils Extreme NQ 8400   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Fit 500 Oxelo   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Tempish Wox Lady   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Powerslide Phuzion Argon   ✔   VÝPREDAJ Zobraziť produkt

Najlepšie pánske kolieskové korčule

Názov Hodnotenie Detail
K2 F.I.T. 84   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Rollerblade Zetrablade   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Spokey MrFIT   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Fit 100 Oxelo   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Tempish Ayroo   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt

Najlepšie detské kolieskové korčule

Názov Hodnotenie Detail
Nils NA 11230   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Imaginarium Korčuliarska sada   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
K2 Raider Boa   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Quad 100 Oxelo   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Firefly ILS 520 G   ✔   VÝPREDAJ Zobraziť produkt

Kolieskové korčule – recenzie

Leto a kolieskové korčule jednoducho patria k sebe. Je to vhodný prostriedok na cvičenie pre deti i dospelých. Čo si pri výbere všímať, vám prezradíme v našom sprievodcovi výberom. Pri rozhodovaní zvážte okrem jednotlivých parametrov aj plusy a mínusy rôznych modelov.

Ako vybrať kolieskové korčule

Inline korčuľovanie je vhodné pre všetky vekové kategórie. Je ideálne na udržanie dobrej kondície, pomáha schudnúť a udržiavať sa celkovo fit. Korčuľovanie je navyše aj relaxom a zábavou. Ako prvé sa pri výbere musíte rozhodnúť, o aký typ korčúľ máte záujem, a následne zohľadniť viacere parametre. K nim patrí napríklad veľkosť koliesok a materiál či kvalita ložísk. Zohľadnite nasledujúce faktory a dôjdete k želanému výsledku.

Typy korčúľ

Ako prvé musíte zhodnotiť svoje korčuliarske schopnosti a vybrať si buď rekreačné (fitness) korčule vhodné na bežné korčuľovanie a prepravu, alebo profesionálne korčule vhodné na rýchlu jazdu a freestyle. Následne si vyberte korčule podľa kategórie:

 • inline korčule pre začiatočníkov – ide o pomalšie korčule s menšími kolieskami (72 – 80 mm), mäkšou topánkou a nízkym rámom, ktoré sú vhodné napríklad na rodinné výlety;
 • fitness inline korčule – korčule s kolieskami s priemerom 80 – 90 mm (v prípade športových modelov 100 – 110 mm) patria k najpoužívanejším, hodia sa na kondičnú a rekreačnú jazdu;
 • agresívne inline korčule – ide o odolné korčule s malými stabilnými kolieskami (50 – 60 mm), ktoré sú vhodné pre vyznávačov trikov – na skákanie a akrobaciu v skateparku;
 • rýchlostné inline korčule – závodné korčule s priemerom koliesok 100 alebo 110 mm, dlhým rámom a nízkou tvrdou topánkou sú vhodné na rýchlu jazdu;
 • slalomové inline korčule – ide o korčule s tuhou topánkou a menším tvrdými kolieskami (76 – 80 mm) sú výborne ovládateľné, hodia sa na jazdy v meste, pre slalom aj fitness;
 • hokejové inline korčule – korčule s tuhou odolnou topánkom a kolieskami s priemerom 72 – 80 mm sú rýchle, prispôsobené zmenám smeru a väčšiemu športovému zaťaženiu;
 • nordic inline korčule – outdoorové korčule s veľkými, väčšinou nafukovacími kolieskami a dlhým rámom sa hodia na jazdu na nerovnom povrchu a v prírode;
 • detské inline korčule – pomalšie korčule s menšími kolieskami a nastaviteľnou veľkosťou v rozmedzí 3 – 4 čísel;
 • quad korčule – korčule so štyrmi kolieskami umiestnené v pároch za sebou, sú ideálne na tanec na korčuliach, freestyle alebo triky v skateparku.

Materiál, dĺžka rámu a ložiská

Topánka korčúľ sa zvyčajne skladá z dvoch častí – škrupiny obklopujúcej chodidlo a opory členka. Je dôležité, aby nohe a členku topánka poskytla maximálnu stabilitu. Pri kúpe berte ohľad na to, že vhodnejšie je kupovať korčule o pol až celé číslo väčšie.

Rám korčúľ môže byť hliníkový (pevný, odolný voči nárazom) alebo plastový. Ak hľadáte korčule na vytrvalostné jazdy, zvoľte si tie s dlhším rámom, kratší rám zas zaručuje ľahšiu ovládateľnosť.

Kolieskové korčule

Zaujímajte sa taktiež o upevnenie rámu k topánke, lacnejšie korčule majú nôž ukotvený pomocou nitov, prilepený, alebo býva vylisovaný ako súčasť topánky, tie drahšie majú spojenie pomocou skrutiek (je to výhodné pri čistení).

Pri výbere si dôležité tiež ložiská, väčšinou majú označenie ABEC s číslom 1 – 9. Platí, že čím väčšie číslo, tým sú diely ložiska vyrobené s menšou odchýlkou.

Veľkosť a tvrdosť koliesok

Inline korčule majú väčšinou 4, v prípade freestyle korčúľ 5 koliesok. Ich veľkosť označuje hrúbku a priemer v mm. Veľkosť koliesok ovplyvňuje výkonnosť korčúľ, malé sú pomalšie a veľké rýchle. Z toho vyplýva, že tie menšie sú vhodné pre začiatočníkov, veľké pre rýchlostných korčuliarov. Na výber sú:

 • malé kolieska (55 – 62 mm) – pre jazdu na U-rampách a v skateparkoch;
 • menšie kolieska (do 70 mm) – na detské inline korčule;
 • stredne veľké kolieska (81 – 84 mm) – univerzálne, vhodné pre takmer všetkých korčuliarov;
 • veľké kolieska (od 85 mm) – pre skúsených korčuliarov a na rýchlostné inline korčule.

Tvrdosť koliesok je označovaná písmenom A na konci:

 • mäkké kolieska (do 80A) – idú pomalšie a dobre držia v zákrutách, vhodné sú pre začiatočníkov;
 • stredne tvrdé kolieska (80A – 90A) – vhodné na jazdu v bežných terénoch, na cestách a inline chodníkoch, určené sú pre fitness korčuliarov;
 • tvrdé kolieska (od 90A) – vyvinú väčšiu rýchlosť a dlhšie vydržia, vhodné sú pre vyznávačov freestyle jazdy.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Kolieskové korčule poskytnú mnoho zábavy malým i veľkým, pomôžu vám sa rozhýbať a možno aj zhodiť nejaký ten kilogram. Odpovede na najčastejšie otázky vám pomôžu pri ich výbere.

Aký typ kolieskových korčúľ je pre mňa vhodný?

Pokiaľ s korčuľovaním len začínate, zaobstarajte si rekreačné korčule. Poskytnú vám maximálny komfort, zvyčajne sú totiž vyrobené z poddajných, mäkkých materiálov. Rýchlo sa však opotrebúvajú, ich životnosť je preto kratšia. Ak už máte s korčuľovaním skúsenosti, vhodnou voľbou budú fitness korčule, ktoré sú ľahko ovládateľné. Určené sú na kondičnú jazdu.

Ktoré prevedenie rámu je najlepšie?

Rámy sa vyrábajú z hliníka a plastu. Lepšie a odolnejšie sú, samozrejme, rámy z hliníka. Pri výbere si všímajte aj ich dĺžku, pretože kratšie rámy sa ľahšie ovládajú a dlhšie sú vhodné na vytrvalostné jazdy.

Je výmena koliesok náročná?

Nie je a zvládne ju aj začiatočník. K výmene je potrebný imbusový kľúč, zodpovedajúci veľkosti skrutiek na kolieskach. Pomocou neho stačí skrutky povoliť, vymeniť kolieska a skrutky opäť utiahnuť.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Vaše hodnotenie:
(87.8%)
Dátum publikovania: 07.06.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

13/10/2021 08:38
Marek

Pekné a pohodlné korčule sú TEMPISH Dasty. V pohode sa tu dá nastaviť veľkosť, čiže nie sú len na jednu sezónu. Materiál je kvalitný a vnútro topánok veľmi príjemné. Nohy ma nebolia ani po dlhšej jazde. Maximálna spokojnosť aj s rýchlym dodaním tovaru.

11/08/2021 14:57
Zdena

Nedávno som si kúpila kolieskové korčule WORKER Perleta a som s nimi spokojná, pretože majú vynikajúci pomer ceny a kvality. Korčule majú krásny dizajn, ktorý je akurát vhodný pre dámy. Na nohách sedia veľmi dobre, sú pohodlné a zároveň ľahké, čiže ma nezaťažujú. Ich najväčšou výhodou je variabilná nastaviteľnosť topánky, vďaka čomu ich môžete používať viacero rokov, ak ich kúpite napríklad kúpite dieťaťu, naskytuje sa tu možnosť, že ich budete môcť používam vy aj vaša dcéra. Oceňujem, že kolieska sú tiché a dobre znášajú aj drobné nerovnosti na chodníkoch. Korčule sú vhodné pre začiatočníkov aj mierne pokročilých. S kúpou som spokojná.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok