Najlepšie elektrické indukčné sporáky 2021 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Elektrický sporák je moderným kuchynským spotrebičom, ktorý je plne poháňaný elektrickou energiou. Je ideálny pre domácnosti, kde nie je možnosť vybudovania prípojky zemného plynu. Celoelektrické sporáky sú vyrábané v troch základných prevedeniach podľa typu varnej dosky. Varná zóna môže byť liatinová, indukčná či sklokeramická. Ktorý elektrický sporák je ten najlepší?

Ako vybrať elektrický sporák?

V našom článku sa bližšie pozrieme na jednotlivé druhy elektrických sporákov. Prečo by ste si mali vybrať práve elektrický sporák. Aké sú ich výhody a naopak, aké sú ich slabé stránky sa dočítate v našom článku. Ktorá varná doska je najlepšia? Okrem iného si môžete prečítať podrobné recenzie jednotlivých produktov.

Najlepšie elektrické sporáky s indukčnou varnou doskou

Názov Hodnotenie Detail
Mora I 878 AW   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Electrolux LKI564201X   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Mora I 878 AI   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
AEG CIB6442BBM   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Gorenje EIT6355XPD   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt

Najlepšie elektrické sporáky so sklokeramickou varnou doskou

Názov Hodnotenie Detail
Mora C 110 BW   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Beko FSM57000GW   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Electrolux LKR664100W   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
AEG CCB6446ABM   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Gorenje EC5341SG   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Elektrické sporáky – recenzie

Či už hľadáte vstavaný, alebo voľne stojaci elektrický sporák, určite chcete spoľahlivý spotrebič. Vyskúšať všetky, ktoré sú v ponuke, aby ste našli ten pravý pre vás, je, jednoducho, nemožné. Aby sme vám výber uľahčili, vyskúšali sme niekoľko obľúbených elektrických sporákov a pripravili pre vás ich recenzie.

Elektrický sporák je „in“

Voľba na elektrický sporák padá spravidla vtedy, ak v domácnosti nie je možnosť plynovej prípojky alebo si ľudia nechcú robiť prácu so zavádzaním plynovej trubky do domu či bytu. Elektrický sporák pracuje pri napätí 380 – 400 V, pričom je možné ho napojiť i na fázu s napätím 230 – 240 V. Zároveň sa tým však obmedzia určité funkcie a výkon sporáka.

Elektrické sporáky sa vyznačujú moderným dizajnom a spoľahlivosťou. Indukčné či sklokeramické dosky sú dnes trendom. Liatinová varná doska je už na ústupe. Pri indukčných varných doskách myslite na to, že musíte používať riad určený špeciálne na indukciu. Liatinové varné plochy sú síce cenovo veľmi dostupné, no ich praktické vlastnosti sú oproti indukciám a sklokeramickým doskám omnoho slabšie. Najrozšírenejším typom varnej plochy pri elektrickom sporáku je sklokeramická varná doska.

Biely elektrický sporák s liatinovou varnou plochou

Veľkou doménou elektrických sporákov je aj jednoduché a spoľahlivé pečenie, pretože takéto sporáky umožňujú jednoduchú reguláciu výkonu a viac funkcií pečenia. Oproti plynovej rúre dokážu rovnomerne rozvádzať teplo po celom objeme rúry vďaka ventilátoru. Takisto môžete meniť smer ohrevu (vrch, spodok, kombinácia).

Pri niektorých modeloch môže zamrzieť rýchlosť ohrevu, no to je daňou, ktorú musíte zaplatiť, ak sa rozhodnete pre menej výkonný elektrický sporák (nižší príkon). Regulácia teploty je presne to, čo mnohých odrádza a radšej siahnu po kombinovanom sporáku s plynovými horákmi. Na zvýšenie i zníženie teploty elektrický sporák nereaguje tak rýchlo.

Hlavné výhody

 • Spoľahlivosť pri pečení
 • Ľahšia údržba
 • Jednoduchšia inštalácia
 • Bez plynových trubiek v interiéri
 • Moderný dizajn

Hlavné nevýhody

 • Vyššia spotreba energie
 • Oneskorená odozva na reguláciu teploty
 • Napojenie na 380 – 400 V
 • Bez el. prúdu sa nevarí

Typy varných dosiek

 • Liatinová varná doska – menej používaná. Ide o najstarší typ varnej dosky v segmente elektrických sporákov. Nájdete ich za veľmi výhodné ceny, no oproti indukčnej či sklokeramickej varnej doske má viac nevýhod. Pomalší ohrev, vyššia spotreba energie a ťažšia údržba. Liatinový sporák sa oplatí používať ľudom, ktorí za sporákom trávia menej času a nevadí im dlhší ohrev. Inak sa vám z dlhodobého hľadiska oplatí investovať do konkurentov.
 • Sklokeramická varná doska – najčastejšie sa vyskytuje práve varná doska zo sklokeramiky. Oproti indukcii je mechanicky odolnejšia a disponuje aj rýchlejším ohrevom. Povrch sa ľahko udržiava a nepotrebujete ani špeciálny riad ako napríklad pri indukčnej varnej doske. Menšou nevýhodou môžu byť tepelné straty, ktoré sklokeramická doska produkuje.

Elektrický sporák s indukčnou varnou doskou

 • Indukčná varná doska – najmodernejšia technológia, ktorá na prvý pohľad vyzerá rovnako ako sklokeramika. Na rozdiel od sklokeramickej dosky, ale indukcia eliminuje tepelné straty. Indukcia totiž ohrieva iba samotný hrniec (panvicu) a neohrieva tak ani milimeter plochy navyše. Zároveň tak šetrí aj energiu. Ohrev funguje na princípe feromagnetizmu, čo znamená, že nemôžete používať akýkoľvek riad. Používať nesmiete sklenené, medené, hliníkové či smaltové riady. Je nutnosťou zaobstarať si indukčný (magnetický) riad.

Typy rúry

 • Konvenčná elektrická rúra – pri elektrických modeloch sú menej rozšírené. Ohrevné telesá sú buď to v spodnej a hornej časti, alebo po stranách rúry. Vytvárajú zónový ohrev, čo zabezpečí dokonalé prepečenie mäsa či iných pokrmov. Zároveň však rúra nedisponuje ventilátorom.
 • Multifunkčná elektrická rúra – vybavených ňou je väčšina elektrických sporákov. Okrem ohrevných telies disponuje aj ventilátorom, a teda cirkuláciou horúceho vzduchu. Hovorí sa im aj teplovzdušné rúry. Pečenie je tak rýchlejšie a ohrev je rovnomerný. Multifunkčná rúra by mala byť pri elektrickom sporáku jasnou voľbou.

Rozmery sporáka

Štandardná šírka sporákov je 50 až 60 cm. Čím je šírka sporáka vyššia, tým je väčší objem rúry. Rovnako tak závisí i od hĺbky sporáka. Tento rozmer je zvyčajne na úrovni 60 cm. Výška má štandardne okolo 85 cm. Širšie sporáky disponujú väčším počtom varných zón. Tieto parametre hovoria aj o objeme samotnej rúry. Objem sa pohybuje v rozmedzí od 50 do 74 litrov.

Nerezový elektrický sporák so sklokeramickou varnou doskou

Príkon a spotreba elektrickej energie

Energetický štítok je pri elektrických rúrach zvyčajne v triede A. Ide o zelenú úspornú kategóriu. Existujú však aj sporáky s menším príkonom (watt alebo kilowatt), ktoré patria do triedy A+ či A++, no zároveň klesá ich výkon. Spotrebu elektrickej energie si môžete všímať ako údaj udávaný v kWh. Ten hovorí o štandardnom cykle pri používaní sporáka.

Ovládanie varnej dosky

Pri indukčných varných doskách je ovládanie zvyčajne dotykové, resp. elektrické. Ovládací panel sa nachádza priamo na varnej doske a jednoduchým dotykom regulujete výkon sporáka, zapínate rýchloohrev či iné funkcie.

Elektrický sporák s indukčnou varnou doskou s dotykovým ovládaním

U elektrických sporákov so sklokeramickou alebo liatinovou doskou je zas najtypickejšie mechanické ovládanie. Varnú dosku i rúru tak ovládate tlačidlami a otočnými regulátormi, ktoré sa nachádzajú na čele sporáku.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

 • Hi-Light varná zóna – vďaka týmto varným zónam sa dokáže plocha zahriať rýchlejšie a zároveň šetrí výhrevné teleso. Rovnako tak má priaznivý vplyv na spotrebu el. energie a životnosť varnej dosky.
 • Indikátor zvyškového tepla – je vizuálny ukazovateľ stavu varnej zóny. Priamo na doske alebo za pomoci kontrolky signalizuje, či je zóna ešte horúca.
 • Časovač – digitálny alebo mechanický. Upozorní vás na koniec varenia, prípadne môžete nastaviť, koľko chcete, aby sa jedlo pripravovalo. Buď to nastavíte časovač na displeji, alebo jednoduchým otočením mechanického časovača.
 • Detská poistka – ide o bezpečnostný prvok určený na zablokovanie indukčného panela, aby nedošlo k nechcenej manipulácii.
 • Automatické vypnutie – bezpečnostný prvok, ktorý sa postará o to, že v prípade ak je indukčná doska príliš dlho neaktívna a nepríde ku kontaktu s riadom, sporák automaticky vypne ohrev.
 • Stop&Go – ide o tlačidlo, ktoré jedným stlačením vypne alebo zapne celý ohrev dosky.
 • Booster – ide o funkciu, ktorú využijete, ak potrebujete jedlo extrémne rýchlo zohriať alebo ohriať varnú zónu. Využijete tak maximálny príkon spotrebiča.
 • Tlmené dovieranie dvierok – ide o tlmené/tiché zatváranie dvierok elektrickej rúry. Zabránite tak prípadnému poškodeniu skla.
 • Sklo rúry – dvojdielne alebo trojdielne. Líšia sa v schopnosti izolovať teplo, ktoré je vo vnútri rúry počas pečenia a preniká na povrch. Trojdielne sklo zabezpečí, že sklo sa nezohreje na viac ako 35 °C. Pri dvojdielnom je to približne 50 °C.
 • Príslušenstvo – oplatí sa siahnuť po sporáku, ku ktorému výrobca dodáva aspoň základné príslušenstvo, akým je rošt, plechy či pekáče na pečenie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pokiaľ nemáte doma plynovú prípojku, pravdepodobne siahnete práve po elektrickom sporáku. Elektrické sporáky sú čím ďalej populárnejšie, najmä tie so sklokeramickou alebo indukčnou varnou doskou. Liatinová varná doska je síce cenovo najvýhodnejšou voľbou, avšak má množstvo nevýhod. Pri výbere spotrebiča sa treba pozerať aj na praktické využitie. Na niekoľko základných otázok, o ktoré by ste sa mali zaujímať pred kúpou varnej dosky, nájdete odpoveď na tomto mieste.

Prečo je lepšie investovať do elektrického ako plynového sporáka?

Napr. kvôli elektrickej rúre, ktorá je omnoho pohodlnejšia na ovládanie i na prípravu jedál ako plynová verzia. Sklokeramická alebo indukčná varná doska majú tiež množstvo výhod, okrem iného to je jednoduchšie čistenie ako pri plynovej varnej doske.

Ktoré značky elektrických sporákov sú cenovo najvýhodnejšie?

Lacné, pritom kvalitné elektrické sporáky ponúkajú napr. výrobcovia Gorenje, Amica, Electrolux, Whirlpool alebo Beko. Cena záleží od množstva funkcií a typu varnej dosky, avšak už za cca 250 eur si môžete kúpiť sporák s množstvom funkcií.

Ako treba čistiť a udržiavať elektrický sporák?

Väčšina rúr má povrch z odolného smaltu, ktorého údržba je jednoduchá. Niektoré modely sú samočistiace, takže rúru stačí nastaviť na vysoké teploty a očistí sa sama. Rovnako jednoduché je aj čistenie sklokeramickej alebo indukčnej varnej dosky. Zvyčajne na to stačí jemný čistiaci prostriedok a mokrá handrička.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji


Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 26.02.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 20.08.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

07/07/2021 12:52
Božka

Mám Mora I 878 AW a ide o našu prvú indukčnú varnú dosku. Oceňujem jednoduché ovládanie ako aj ľahké čistenie. Rúra zodpovedá požiadavkám na akýkoľvek druh pečenia alebo grilovania, pečenie je rovnomerné a spoľahlivé. Indukčná doska nám zatiaľ slúži veľmi dobre a dokonca jej neprekážajú ani naše niekoľko ročné smaltované hrnce. Som rada, že sme vymenili plynový sporák za indukčný, pretože tento je vhodný aj pre starších ľudí vo veku nad 60 rokov. Voda sa zohreje veľmi dlho, dokonca rýchlejšie než vo varnej kanvici. Ešte chcem pridať malý postreh, ktorý sa možno zíde tým, ktorí doposiaľ nemajú skúsenosť s indukčným sporákom - platne sa priamo nezohrievajú, ale zohrievajú sa od hrnca, preto sú horúce. Páči sa mi úsporné a rýchle varenia a myslím si, že značka Mora je naozaj kvalitná. Tento sporák odporúčam.

Pridať komentár