Najlepšie invertorové zváračky 2021 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Nejeden šikovný domáci majster sa začne časom obzerať po vhodnej zváračke, ktorá by mu pomohla rozšíriť paletu jeho zručností. Na občasné domáce zváranie postačí aj jednoduchý zvárací agregát s transformátorom, ktorého výhodou je najmä nízka cena.

Zváračka pre domácich majstrov

Vďaka postupnému zlacňovaniu si však miesto v mnohých garážach a domácich dielňach našli tzv. zváracie invertory, ktoré majú oproti klasickým zváračkám množstvo výhod.

Najlepšie zváračky

Názov Hodnotenie Detail
Solution FAST 160   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Güde GIS 140   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Telwin Infinity 180 + ACX   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Tuson SV160-K   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Esab Buddy ARC 180   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Zváračky – recenzie

Aby ste mohli aj vy vašu dielňu vybaviť vhodným zváracím agregátom, pripravili sme pre vás výber štyroch obľúbených zváračiek, resp. zváracích invertorov. Pozrite si ich vlastnosti, výhody a slabé stránky.

Je lepšia obyčajná zváračka alebo zvárací invertor?

Bežný, jednoduchý zvárací agregát je vybavený iba niekoľkými súčiastkami – predovšetkým je to špeciálny transformátor, ktorý zníži sieťové napätie (230 alebo 400 V) na napätie bezpečné pre zváranie. Ďalej vo vnútri nájdete usmerňovač, ktorý premení striedavé napätie na jednosmerné, s ktorým je zváranie stabilnejšie. Spomenutý transformátor je ťažký a objemný, jeho hmotnosť závisí od výkonu zváračky.

Zvárací invertor oproti nemu obsahuje na vstupe elektroniku, ktorá sieťové napätie usmerní a premení na vyššiu frekvenciu. Na prevod na nižšie napätie a vyšší prúd potom totiž stačí omnoho menší a ľahší transformátor. Vďaka usmerneniu napätia už na vstupe s ním dokáže elektronika invertora pracovať a regulovať ho presnejšie, aby bolo zváranie stabilnejšie.

Doplnkové funkcie invertorov

Zváracie invertory okrem toho, že sú ľahké, majú malé rozmery a vysokú účinnosť, vám tiež zjednodušia prácu aj svojimi doplnkovými funkciami, ktoré pri klasických zváračkách nenájdete:

  • hot start – krátkodobé zvýšenie napätia pre jednoduchšie zapálenie oblúka;
  • anti stick – zváračka detekuje prilepenie elektródy k zvarku a následne zníži prúd, aby sa k nemu neprivarila;
  • arc force – ide o akúsi elektronickú spätnú väzbu, ktorá dokáže v malom rozsahu regulovať zvárací prúd a udržať tak stabilitu oblúka aj pri meniacich sa podmienkach.

Zaťažovateľ, resp. max. pracovná doba

Táto vlastnosť zváračky udáva, ako dlho je možné nepretržite zvárať daným prúdom. Udáva sa v 10-minútových cykloch, napr. zaťažovateľ 100 A/60 % znamená, že zvárať môžete 60 % času, t. j. 6 minút a po zvyšný čas 4 minúty sa zváračka musí chladiť.

Zváračka pre domácich kutilov

Je teda zrejmé, že hodnota zaťažovateľa nám, na rozdiel od maximálneho príkonu a zváracieho prúdu napovie, ako je zváračka výkonovo dimenzovaná pre reálnu prevádzku.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Zváračka by nemala chýbať v dielni žiadneho domáceho majstra. Ak ste sa rozhodli pre jej kúpu, pravdepodobne máte ohľadom zváračiek rôzne otázky. Na tie najčastejšie vám ponúkame odpovede.

Aké ochranné pomôcky potrebujem na prácu so zváračkou?

Zvárať by ste nemali bez ochranných okuliarov, zváracej kukly, resp. zváracieho štítu a zváračských rukavíc. Odporúčame vám aj zváračskú zásteru, pretože vás ochráni pred padajúcimi iskrami.

Ako sa o zváračku starať?

V prvom rade je potrebné zváračku uschovávať v čistom a suchom prostredí. Cca raz za štvrť roka treba zváračku rozobrať a vyčistiť ju od prachu, kovových odštiepkov atď.

Kde a akú značku kúpiť?

Zváračku si môžete kúpiť v kamennom, ale aj internetovom obchode. Kúpa cez internet je o niečo pohodlnejšia, navyše umožňuje pohodlné porovnanie rôznych modelov. Poobzerajte sa napr. v e-shopoch TPD, Hej či Alza. Obľúbené sú značky Omicron, Powermat, Solution, ale aj Güde alebo Kühtreiber.

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 25.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 05.02.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár