Najlepšie invertorové zváračky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Nejeden šikovný domáci majster sa začne časom obzerať po vhodnej zváračke, ktorá by mu pomohla rozšíriť paletu jeho zručností. Na občasné domáce zváranie postačí aj jednoduchý zvárací agregát s transformátorom, ktorého výhodou je najmä nízka cena.

Zváračka pre domácich majstrov

Vďaka postupnému zlacňovaniu si však miesto v mnohých garážach a domácich dielňach našli tzv. zváracie invertory, ktoré majú oproti klasickým zváračkám množstvo výhod.

Najlepšie zváračky

Názov Hodnotenie Detail
Omicron GAMA 166   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Fieldmann FDIS 20140-E   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
ST Weld MIG-195   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Solution FAST 160   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Ponte 201 Most   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Zváračky – recenzie

Aby ste mohli aj vy vašu dielňu vybaviť vhodným zváracím agregátom, pripravili sme pre vás výber obľúbených zváračiek, resp. zváracích invertorov. Pozrite si ich vlastnosti, výhody a slabé stránky.

Je lepšia obyčajná zváračka alebo zvárací invertor?

Bežný, jednoduchý zvárací agregát je vybavený iba niekoľkými súčiastkami – predovšetkým je to špeciálny transformátor, ktorý zníži sieťové napätie (230 alebo 400 V) na napätie bezpečné pre zváranie. Ďalej vo vnútri nájdete usmerňovač, ktorý premení striedavé napätie na jednosmerné, s ktorým je zváranie stabilnejšie. Spomenutý transformátor je ťažký a objemný, jeho hmotnosť závisí od výkonu zváračky.

Zvárací invertor oproti nemu obsahuje na vstupe elektroniku, ktorá sieťové napätie usmerní a premení na vyššiu frekvenciu. Na prevod na nižšie napätie a vyšší prúd potom totiž stačí omnoho menší a ľahší transformátor. Vďaka usmerneniu napätia už na vstupe s ním dokáže elektronika invertora pracovať a regulovať ho presnejšie, aby bolo zváranie stabilnejšie.

Doplnkové funkcie invertorov

Zváracie invertory okrem toho, že sú ľahké, majú malé rozmery a vysokú účinnosť, vám tiež zjednodušia prácu aj svojimi doplnkovými funkciami, ktoré pri klasických zváračkách nenájdete:

  • hot start – krátkodobé zvýšenie napätia pre jednoduchšie zapálenie oblúka;
  • anti stick – zváračka detekuje prilepenie elektródy k zvarku a následne zníži prúd, aby sa k nemu neprivarila;
  • arc force – ide o akúsi elektronickú spätnú väzbu, ktorá dokáže v malom rozsahu regulovať zvárací prúd a udržať tak stabilitu oblúka aj pri meniacich sa podmienkach.

Zaťažovateľ, resp. max. pracovná doba

Táto vlastnosť zváračky udáva, ako dlho je možné nepretržite zvárať daným prúdom. Udáva sa v 10-minútových cykloch, napr. zaťažovateľ 100 A/60 % znamená, že zvárať môžete 60 % času, t. j. 6 minút a po zvyšný čas 4 minúty sa zváračka musí chladiť.

Zváračka pre domácich kutilov

Je teda zrejmé, že hodnota zaťažovateľa nám, na rozdiel od maximálneho príkonu a zváracieho prúdu napovie, ako je zváračka výkonovo dimenzovaná pre reálnu prevádzku.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Zváračka by nemala chýbať v dielni žiadneho domáceho majstra. Ak ste sa rozhodli pre jej kúpu, pravdepodobne máte ohľadom zváračiek rôzne otázky. Na tie najčastejšie vám ponúkame odpovede.

Aké ochranné pomôcky potrebujem na prácu so zváračkou?

Zvárať by ste nemali bez ochranných okuliarov, zváracej kukly, resp. zváracieho štítu a zváračských rukavíc. Odporúčame vám aj zváračskú zásteru, pretože vás ochráni pred padajúcimi iskrami.

Ako sa o zváračku starať?

V prvom rade je potrebné zváračku uschovávať v čistom a suchom prostredí. Cca raz za štvrť roka treba zváračku rozobrať a vyčistiť ju od prachu, kovových odštiepkov atď.

Kde a akú značku kúpiť?

Zváračku si môžete kúpiť v kamennom, ale aj internetovom obchode. Kúpa cez internet je o niečo pohodlnejšia, navyše umožňuje pohodlné porovnanie rôznych modelov. Poobzerajte sa napr. v e-shopoch TPD, Hej či Alza. Obľúbené sú značky Omicron, Powermat, Solution, ale aj Güde alebo Kühtreiber.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(90.2%)
Dátum publikovania: 25.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/06/2022 12:54
Vlado

Ripper M79376 má vylepšenú konštrukciu oproti predchádzajúcemu modelu. Tento model je určený pre zváranie metódou MMA, čiže obalenou elektródou. Zváračka je ľahká, vysoko účinná a spoľahlivá. Za tú cenu som spokojný.

27/11/2021 20:35
Oto

Omicron GAMA 166 je parádna na domáce zváranie. Pri zváraní 2,5 elektródou prakticky nevypína ochrana. Páči sa mi, že krásne chytá oblúk a prehodenie káblov pri zmene polarity pri elektródach je jednoduché. Regulácia prúdu je super. Je vhodná aj pre začiatočníkov, určite odporúčam.

27/07/2021 20:03
Rišo

Príjemne ma prekvapila invertorová zváračka Solution FAST 160, ktorá má dobrý pomer ceny a výkonu. Pre domáce použitie je úplne postačujúca a počína si skvele. Manipulácia je jednoduchá a dizajn praktický. Oceňujem nízku váhu, plastovú rúčku, popruh na rameno či plastový kryt, ktorý chráni displej a potenciometer. Pri joklovom profile hrúbky 2 mm a použití rutilovej elektródy zvára krásne (ampére 50). Z mojich postrehov odporúčam zvárať tenké plechy rutilovou elektródou, rutilka je super a mala by zvládnuť aj hrubšie plechy. Bázickú sa hodí používať až pri materiály s hrúbkou 3 mm a viac. Treba to brať iba orientačne, pretože na zváranie majú vplyv aj ďalšie veci, ako napríklad kvalita elektródy, dĺžka predlžovacieho kábla, čistota zváracie materiálu atď. Na bežné práce je to plne postačujúca zváračka, ktorá má navyše skvele dostupný servis. Najväčšie plus dávam za to, že ide o slovenský výrobok.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok