Najlepšie svetlá na bicykel 2024 – recenzie, test, porovnanie

Osvetlenie bicykla v zhoršených svetelných podmienkach síce predpisuje Zákon o cestnej premávke, mali by ste ho však vyriešiť zodpovedne a v záujme vlastnej bezpečnosti. Na výber máte viacero druhov svietidiel na bicykel, ktoré sa líšia účelom použitia, konštrukciou i intenzitou osvetlenia.

Svetlo na bicykel

Poradíme vám, ako si vybrať vhodné cyklosvietidlo podľa toho, v akých podmienkach jazdíte a aké parametre by ste si mali  pri výbere všímať.

Najlepšie svetlá na bicykel

Názov Hodnotenie Detail
Garmin Varia UT 800   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Moon ADJ-950   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Fenix BC25R   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Moon Nova 100 Plus   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Force Express USB   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Svetlá na bicykel – recenzie

Aké je najlepšie svetlo na bicykel? Je pre vás vhodnejšie predné, zadné alebo sú vhodné oboje? Pri výbere vám bude nápomocný náš sprievodca výberom, ak sa vám však nechce "lúskať" všetky parametre, môžete vyberať aj podľa našich recenzií. Vyskúšali sme niekoľko medzi spotrebiteľmi obľúbených modelov a o svoje skúsenosti sme sa podelili v nasledujúcich textoch.

Žiarovka, či LED?

Klasické žiarovky nájdete v bicyklových svietidlách už iba výnimočne. Svietia totiž pomerne slabo, no zároveň spotrebúvajú veľké množstvo energie.

Plne ich nahradili tzv. luminiscenčné diódy (skratka LED), ktoré majú niekoľkonásobne vyššiu účinnosť, t. j. pri intenzívnej svietivosti spotrebúvajú iba zlomok energie oproti klasickým žiarovkám. Svietivosť u nich môžete taktiež jednoduchšie regulovať.

Silu osvetlenia spoznáte podľa svetelného toku

Veličina, podľa ktorej zistíte, akou intenzitou bude svietiť konkrétne svietidlo na bicykel, sa nazýva svetelný tok. Udáva sa v jednotkách lúmen (skratka lm) a niektorí výrobcovia ju označujú aj ako svietivosť, iní ju zasa pre svoje svietidlá neudávajú vôbec.

Horský bicykel s predným aj zadným osvetlením s vysokou svietivosťou

Svetelný tok pri najslabších modeloch sa pohybuje okolo 100 lm, najsilnejšie modely poskytujú aj vyše 1 500 lm.

Niektorí výrobcovia udávajú aj dosvit v metroch, ktorý predstavuje max. vzdialenosť, kam svetlo dosvieti. Tento parameter ale považujte skôr za orientačný.

Ďalšou veličinou, ktorá určuje charakter svietidla, je farebná teplota. Pri klasických žiarovkách sme boli zvyknutí na typické nažltlé svetlo, väčšina LED svietidiel poskytuje silné biele svetlo, niekedy až so sfarbením domodra. Táto farebná teplota sa viac podobá na denné svetlo a okolie dokáže osvetliť intenzívnejšie, nie je však príliš príjemná pre oči oprotiidúcich cyklistov či vodičov.

Dobré svietidlo na bicykel by malo disponovať aj režimom blikania. Vďaka nemu totiž dokážu vodiči ihneď rozlíšiť, že ide o zraniteľného cyklistu a nie o iné vozidlo, takže môžu zvýšiť opatrnosť.

Do mesta bezpečnostné, inde výkonné

Svietidlá na bicykel výrobcovia konštruujú podľa predpokladaného využitia:

  • Do mesta – v mestách a obciach viditeľnosti podstatne napomáha pouličné osvetlenie. V týchto oblastiach teda potrebujete skôr byť videný ako vidieť. Na to vám poslúžia tzv. bezpečnostné svietidlá (nazývané aj blikačky), ktoré sú spravidla osadené jednou či dvoma slabými LED. Ich výhodou je, že nespotrebúvajú veľa el. energie a batéria v nich vydrží naozaj dlho. Nedokážu však dostatočne osvetliť priestor pred vami, preto sa nehodia na cyklovýlety mimo mesta. Svetelný tok týchto svietidiel sa pohybuje na úrovni cca 100 lm.

Zadné svietidlo na bicykel

  • Na cyklotrasu a mimo mesta – viditeľnosť je v týchto situáciách často veľmi slabá, takže potrebujete výkonné svietidlá. Predné svietidlo by malo mať šošovku, ktorá zabezpečí čo najdlhší dosvit, aby ste aj pri vyšších rýchlostiach včas zbadali prípadné prekážky. Niektoré modely sú vybavené aj špeciálne tvarovanými šošovkami, vďaka ktorým svietidlo neoslepí oprotiidúcich cyklistov či vodičov idúcich oproti vám. Zadné svietidlo by malo byť dostatočne silné, aby vás včas zbadali aj rýchlo idúce motorové vozidlá. Svetelný tok svietidiel mimo mesta by mal byť aspoň 200 lm.
  • Do terénu – na kľukatých lesných či poľných cestách nepotrebujete dovidieť príliš ďaleko, ale skôr do šírky. Preto sú svetlá vhodné do terénu osadené šošovkami, ktoré vám poskytnú široký svetelný kužeľ. Ich svetelný tok by mal dosahovať aspoň 300 lm.

Aby vám svietidlo nezmoklo

Ak bicyklujete aj mimo mesta, všímajte si tiež materiálové vyhotovenie a odolnosť cyklosvietidla.

Najlacnejšie modely sú vyhotovené z plastu a majú pomerne krehkú konštrukciu. Pri pádoch, ktoré skôr či neskôr postretnú takmer každého cyklistu, o ne pravdepodobne prídete. Ak bicyklujete často, pouvažujte o cyklosvietidle z kovu. Výrobcovia najčastejšie používajú hliník či jeho zliatiny. Obzvlášť odolné svietidlo budete potrebovať, ak budete jazdiť v teréne.

Kovové predné svetlo na bicykel

Na dlhších cyklovýletoch sa často nedokážete rýchlo ukryť pred dažďom. Vodoodolným svietidlám dážď ani náhodné poliatie vodou neprekáža. Výrobcovia udávajú vodoodolnosť a prachotesnosť prostredníctvom tzv. hodnoty krytia, ktorá sa používa aj pri elektrických zariadeniach. Označuje sa skratkou IP a dvojciferným číslom

Svietidlá IP44odolné voči striekajúcej vode (napr. dažďu), IP55 značí odolnosť voči tryskajúcej vode a svietidlá IP66 sú prachotesné a odolajú aj vode pod vysokým tlakom (napr. umývanie vysokotlakovým čističom). Svietidlo IP67 vydrží aj dočasné a svietidlo IP68 dokonca trvalé ponorenie do vody. 

Napájanie – vyhráva vstavaný akumulátor

Najjednoduchšie bezpečnostné svietidlá (tzv. blikačky) sú často napájané jednou či dvoma gombíkovými batériami typu CR2032, aké nájdete napr. v hodinkách. Tieto svietidlá nespotrebúvajú veľa energie a batérie v nich vydržia aj rok

Výkonnejšie svietidlá bývajú napájané niekoľkými ceruzkovými batériami veľkosti AA či menšími AAA. Dlhšiu výdrž získate, ak použijete nabíjateľné NiMH akumulátory v týchto veľkostiach, musíte k nim dokúpiť vhodnú nabíjačku.

Najdrahšie cyklosvietidlá majú často vstavaný akumulátor typu Li-Ion. Tieto akumulátory majú dlhú životnosť, vysokú kapacitu a tým aj veľmi dlhú výdrž.

LED svetlo na bicykel

Tie najvýkonnejšie modely pre silné osvetlenie v teréne sú dodávané v dvoch častiach. Prvou je samotné svietidlo a druhou externý akumulátor pripomínajúci tzv. power banku, ktorý je pripojený k svietidlu káblom. Pre svoju veľkosť by sa totiž akumulátor do tela svietidla nevošiel. 

Cyklosvietidlá so vstavanými akumulátormi môžete nabíjať pomocou dodaného adaptéra. Niektoré modely môžete nabíjať aj cez micro USB konektor, a to buď priamo z počítača, notebooku či USB nabíjačky, alebo dokonca z power banky. Táto univerzálnosť vám príde vhod najmä na niekoľkodňových cyklovýletoch.

Ďalšie parametre a funkcie cyklosvietidiel

  • Upevnenie – predné svetlá sú dodávané so systémom upevnenia na riadidlá či prilbu. Pri upevnení na prilbu môžete svetlo nasmerovať otočením hlavy, nevýhodou je, že v prípade pádu ho pravdepodobne rozbijete a môžete ním nechtiac oslepiť protiidúcich cyklistov či vodičov. Zadné svetlá sa vyrábajú s možnosťou upevnenia pod sedlo, na batoh či na stojan.
  • Výdrž a doba nabíjania – ak plánujete niekoľkodňové cyklovýlety, pri svietidlách so vstavaným akumulátorom si všímajte aj výdrž na 1 nabitie a dobu potrebnú na plné nabitie. Krátka výdrž a dlhé nabíjanie môžu značne obmedziť vašu mobilitu.
  • Svetelné režimy – dobré cyklosvietidlo by malo poskytovať niekoľko úrovní nastavenia svietivosti a režim blikania. Pri lepších modeloch nájdete aj režim pulzujúceho svetla či špeciálny SOS režim, ktorý bude vysielať svetelný signál SOS v Morseovej abecede v prípade problémov.
  • Diaľkový ovládač – dodáva sa s niektorými drahšími modelmi, ktoré sú napájané externým akumulátorom, prípadne sa upevňujú na prilbu. Kompaktný diaľkový ovládač s 1 či 2 tlačidlami si môžete pripevniť na riadidlá, aby ste ho mali v dosahu ruky.
  • Displej – nájdete ho na cyklosvietidlách so vstavaným akumulátorom. Môže zobrazovať úroveň nabitia či predpokladanú dobu výdrže. Na niektorých modeloch túto funkciu zabezpečujú LED kontrolky.
  • Ochrana proti prehriatiu – keďže LED sú tvorené polovodičmi, sú na rozdiel od klasických žiaroviek pomerne citlivé na prehriatie, pri ktorom sa môžu poškodiť. Výrobcovia kvalitných cyklosvietidiel na to myslia, a preto svoje modely vybavujú systémom ochrany, ktorý svietidlo v prípade prehriatia vypne či dočasne zníži jeho výkon.
  • Bezpečnostná zóna – zadné svietidlá s touto funkciou vytvárajú pomocou 2 vstavaných laserových diód vedľa bicykla pozdĺžne pásy, ktoré znázorňujú bezpečnostnú zónu. Vodiči vďaka nej budú vidieť, v akej min. vzdialenosti vás môžu predbiehať. Túto funkciu výrobcovia nazývajú aj laser drive.

Obľúbené značky a ceny cyklosvietidiel

Najlacnejšie „blikačky“, ktoré vám priestor neosvetlia, no zabezpečia vašu viditeľnosť pre ostatných účastníkov cestnej premávky kúpite už za cenu od 2 eur. Ceny jednoduchých výkonnejších svietidiel bez vstavaných akumulátorov začínajú na 5 eurách. Svietidlá so vstavaným akumulátorom začínajú na úrovni 15 eur, za najvýkonnejšie modely dáte vyše 50 či dokonca 100 eur.

Medzi najobľúbenejšie značky patrí napr. Longus, Sigma, Force, Lezyne či Blackburn.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Svetlo na bicykel by vám nemalo za žiadnych okolností chýbať. Zíde sa vám za nepriaznivého počasia i počas večerného jazdenia. Ako si svetlo na bicykel vybrať, sme vám už prezradili. Na záver dopĺňame ešte odpovede na časté otázky ohľadom ich výberu.

Aký dosah svetla a svetelný kužeľ vybrať?

Ak plánujete jazdiť na ceste a osvetlených komunikáciách, vyberte si svetlo s dlhším dosvitom a menším svetelným rozptylom. Naopak, na jazdu v teréne sa vám bude viac hodiť svetlo so širším svetelným rozptylom a menším dosvitom.

Ako môžem zlepšiť viditeľnosť v cestnej premávke?

Okrem predného a zadného svetla na bicykel sú dobrou voľbou aj odrazové sklá do výpletu kolies. Tie výrazne zlepšia viditeľnosť bicykla z bočnej strany.

Je lepšie svetlo s nabíjacím akumulátorom alebo s batériami?

Každé má svoje výhody. Svetlo na batérie (tužkové) má dostatočný dosvit, avšak si vyžaduje menenie batérií. V prípade, že sa vydáte na dlhšiu jazdu, dajú sa batérie jednoducho vymeniť. O niečo pohodlnejšie je svetlo napájané pomocou akumulátora. Zvyčajne sa nabíjajú cez USB nabíjačku alebo powerbanku, niektoré modely sa dajú nabíjať aj pri používaní. Ich výhodou je najmä to, že držia po celú dobu použitia konštantný svetelný tok.

Vaše hodnotenie:
(87.6%)
Dátum publikovania: 04.04.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/01/2022 10:48
andrea

najlepšia kúpa z cyklospeciality, osvetlenie aj reflexné prvky. Celá rodina sme vybavená od nich. Tip aj na skvelý darček

23/01/2022 20:10
janka

*cyklospeciality

23/01/2022 20:09
janka

svetlá sú veľmi dôležité hlavne teraz keď je rýchlo tma, my používame hlavne odrazky na odeve z cyklospeciaty

18/10/2021 18:46
Tibor

Za super cenu som zohnal sadu svetiel Kellys Twins. Svietia výrazne a dosvit je veľmi dobrý. Vyzdvihujem jednoduchú montáž i demontáž, pripnutie na bicykel je univerzálne. Za tú cenu maximálna spokojnosť.

18/10/2021 07:37
Dominik

Moja najlepšia kúpa z hľadiska bezpečnej jazdy na bicykli bolo svetlo Garmin Varia RTL 515. Funguje s Garmin Edge 510 a vizualizácia približovania vozidla je naozaj výborná. Konečne si na cestách nemusím vykrúcať krk. :-) Funkcie aj viditeľnosť sú super. Jediným mínusom je vyššia cena.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok