Najlepšie automatické kávovary 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Automatické kávovary (hovorí sa im tiež espressovače) vám pripravia chutné espresso už po jedinom stlačení tlačidla. Postarajú sa o celý proces prípravy vrátane namletia zrnkovej kávy. Majú tiež niekoľko nevýhod.

Ako vybrať automatický kávovar

V článku vám predstavíme ich plusy i mínusy, ohodnotíme najobľúbenejšie modely a poradíme vám, ako si automatický kávovar vybrať.

Najlepšie automatické kávovary

Názov Hodnotenie Detail
DeLonghi ECAM 350.55.B   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Philips EP4346/70   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Krups EA810B70   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Siemens TQ705R03   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
DeLonghi ECAM 450.65.S   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Automatické kávovary – recenzie

Príprava kávy v automatickom kávovare je jednoduchá, výsledná chuť nápoja je však nadpriemerná. Každý kávičkár by mal mať doma kávovar, ak ste sa rozhodli pre automatický model, naše recenzie vám s výberom pomôžu.

Jediné tlačidlo, vždy rovnaká káva

Najväčšou výhodou automatických kávovarov je jednoduchosť ich obsluhy. Vašu obľúbenú kávu vám pripravia skutočne už po stlačení jediného tlačidla.

Väčšina automatických kávovarov zvláda nielen espresso, ale aj nápoje ako cappuccino, latte a pod. Mnohé vám tiež nadávkujú horúcu vodu na čaj alebo na zalievanú kávu pre hostí, ktorým by espresso nechutilo. 

Príprava kávy v automatickom kávovare

Automatické kávovary sú vybavené integrovanými mlynčekmi na zrnkovú kávu. Pri väčšine z nich si môžete zvoliť hrúbku namletia, čím ovplyvníte chuť výsledného nápoja. Tú môžete tiež ovplyvniť nastavením jej intenzity priamo na kávovare či nastavením množstva použitej vody. 

Napriek tomu nároční milovníci espressa dávajú radšej prednosť tzv. pákovým kávovarom, v ktorých majú celý proces prípravy plne pod kontrolou a môžu tak experimentovať s cieľom dosiahnuť čo najlepšiu chuť.

Automatický kávovar vám teda urobí dobrú službu, ak ste zvyknutí na rovnakú chuť kávy a nechcete jej samotnou prípravou stráviť niekoľko minút každé ráno.

Daňou za úplnú automatizáciu prípravy kávy je omnoho vyššia cena než pri pákových kávovaroch.

Nastavte si intenzitu chuti i množstvo vody

Pri automatických kávovaroch síce nemáte proces prípravy plne pod kontrolou ako pri pákových, na drahších modeloch si však môžete nastaviť intenzitu chuti kávy, množstvo vody či jej teplotu.

Najlepší automatický kávovar

Rozsah nastavení býva spravidla skokový a ak radi experimentujete, možno sa vám nebude dariť nájsť tú správnu chuť.

Pre prípravu kvalitného espressa je dôležitý aj tlak vody, aký dokáže vyvinúť čerpadlo. Mal by byť aspoň 15 barov, pričom väčšina automatických kávovarov tento parameter spĺňa.

Nádobka na mlieko nie je samozrejmosťou

Na prípravu nápojov s mliekom (cappuccino, latte a pod.) sú automatické kávovary vybavené tryskou na napenenie mlieka. Na tých lepších automatických kávovaroch si množstvo mliečnej peny či úroveň napenenia môžete nastaviť v niekoľkých krokoch.

Drahšie modely sú na tento účel vybavené samostatným zásobníkom na mlieko (spravidla s objemom cca 0,5 l) a penu vytvoria automaticky ako šúčasť programu prípravy nápoja.

Niektoré dokážu tiež dávkovať horúcu vodu na čaj či klasickú zalievanú kávu a niektoré dávkujú samostatne aj ohriate mlieko či mliečnu penu.

Nie všetky automatické kávovary majú nádobku na mlieko

Kávu aj namelú

Bežnou súčasťou automatických espresso kávovarov je aj zásobník na zrnkovú kávu s integrovaným mlynčekom. Keramické mlynčeky sú tichšie a kávu nezahrievajú tak ako oceľové, nájdete ich iba v kávovaroch vyššej triedy. Technológia tých oceľových sa postupne zdokonaľuje, preto väčšina výrobcov používa práve tie.

Mlynček by mal mať nastaviteľnú hrúbku mletia, tá totiž ovplyvňuje extrakciu kávy a to, koľko arómy sa z kávových zŕn uvoľní do vody.

Automatický kávovar s mlynčekom na kávu

Drahšie kávovary vám umožnia použiť aj jednu či dve dávky vopred namletej kávy, na ktorú majú vyhradený samostatný zásobník. To sa hodí, ak chcete experimentovať a vyskúšať iný typ kávy, musíte mať po ruke samostatný mlynček.

Ďalšie parametre a funkcie automatických kávovarov

  • Automatické vypnutie – vďaka tejto funkcii sa kávovar vypne po určitej dobe nečinnosti, aby ušetril energiu a nemusel sa udržiavať nahriaty. Niektoré modely majú dobu nečinnosti do vypnutia nastaviteľnú.
  • Automatické zapnutie – umožní vám nastaviť zapnutie kávovaru na presne určený čas. Vďaka tomu môžete mať ráno po prebudení kávovar nahriaty, čím si prípravu kávy skrátite.
  • Automatické čistenie a odvápňovanie – fungujú na princípe automatického preplachovania, väčšina kávovarov je vybavená aj systémom čistenia mliečnej trysky. Pre dokonalé vyčistenie kávovaru bude aj tak raz za čas nutný váš zásah.
  • Vodný filter – zmäkčuje vodu, vďaka čomu zlepšuje chuť kávy a spomaľuje usádzanie vodného kameňa.
  • Nahrievanie šálok – keďže kvalitné espresso patrí do nahriatej šálky, mnohé kávovary sú na tento účel vybavené vyhrievacou platňou, na ktorú môžete šálky uložiť hore dnom a nechať ich pred prípravou kávy nahriať.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa pre kúpu automatického kávovaru? Skôr, ako začnete vyberať konkrétnu značku a model, by ste si mali položiť niekoľko praktických otázok. Na tie najčastejšie sme odpovedali:

Aké sú najväčšie výhody a nevýhody automatického kávovaru?

Najväčšou výhodou je minimálna obsluha. Stačí len nasypať kávu do prístroja a stlačiť tlačidlo. Automatické kávovary sú však drahšie a majú väčšie rozmery ako napr. kapsulové kávovary.

Aké nápoje sa dajú v automatickom kávovare pripraviť?

To závisí od konkrétneho modelu. Samozrejmosťou je espresso i ďalšie varianty klasickej zrnkovej kávy, napr. ristretto alebo lungo. Väčšina modelov vám pripraví aj cappuccino, caffé latte, caffé crema či latté macchiato.

Potrebujem aj vstavanú nádobu na mlieko?

V prípade, že najradšej pijete cappuccino a latté, zabudovaná karafa na mlieko sa bude hodiť. Príprava mliečnej peny bude jednoduchšia a čistenie nenáročné. Pokiaľ si doprajete kávu s našľahaným mliekom len občas, kávovar s parnou tryskou bude pre vás vhodnejší.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 15.04.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/05/2022 20:55
Alica

Philips Saeco EP 2235/40 na tomto prístroji oceňujem jednoduchosť čistenia nádobky na mlieko, nie sú tu žiadne hadičky. Tá sa tu robiť veľká aj malá káva. Plusom je napeňovač mlieka, ktorý je fakt skvelý. Cena je rozumná, no predsa len mám jednu výtku. V menu mi chýba funkcia samostatného napeňovania mlieka bez dávkovania kávy. Pre nenáročných užívateľov určite odporúčam.

07/01/2022 18:14
Táňa

Kávovar Jura ENA 8 Touch splnil očakávania aj nás najnáročnejších milovníkov kávy. Je to kvalitný kávovar, ktorý je síce drahý, ale za kvalitu sa platí. Espresso je naozaj chutné a pri mliečnych nápojoch je pena bohatá a jemná. Dizajn je nadčasový, bude krásne vyzerať v každej kuchyni aj o pár rokov. Malým mínusom je vyšší hluk, ale ten nemá vplyv na kvalitu pripravovanej kávy.

13/11/2021 09:54
Margita

Super kávovar, ktorý robí chutnú kávičku, je DeLonghi ECAM 22.110 B. Bol za dobrú cenu, má pekný dizajn a jednoduché ovládanie. Ak nie ste príliš náročný kávičkár, splní vaše požiadavky. Ale napríklad nevie, že mu nevyjde voda na dovarenie celej kávy, čiže patrí k tým menej inteligentným prístrojom. Plus dávam za tichú prevádzku a možnosť použitia aj vopred namletej kávy.

14/07/2021 20:20
Karin

Chcela som automatický kávovar a spolu s manželom sme vybrali Philips EP2235/40, pretože v pomere ceny a kvality ide o dobrý kompromis. Kávovar pripravuje chutné presso i cappuccino, ktoré my osobne máme veľmi radi, no myslím si, že ak sa pohráte s intenzitou a množstvom pripravovaného nápoja, je možné urobiť aj ristretto, americano, latte a ďalšie druhy káv. Káva sa dá urobiť jediným tlačidlom, obsluha je preto veľmi jednoduchá. Plus dávam za krásne napenené mlieko a vynikajúci chuť. Philips je overená značka, ktorá nikdy nesklame.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok