Najlepšie hracie deky a podložky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Hracia deka je jedinečným priestorom pre hru, zábavu a rozvoj vášho dieťatka. Nejde o zbytočnosť v detskej výbave, pretože poskytuje bábätku dostatok podnetov k správnemu vývoju. Prvky, ktoré deka obsahuje, podnecujú jeho zvedavosť, chuť objavovať a skúmať nové veci. Interaktívna detská podložka dokáže vytvoriť bezpečné miesto, kde môže dieťa zdokonaľovať svoje zmysly, hrubú i jemnú motoriku aj celkovú koordináciu. Hra na deke aktívne stimuluje zrak, sluch i hmat a zvyšuje jeho inteligenciu v prvých mesiacoch života.

Ako vybrať hraciu deku?

Ak uvažujete nad kúpou hracej deky pre deti, pomôžeme vám zorientovať sa v bohatej ponuke. Pripravili sme pre vás sprievodcu výberom vhodnej hracej deky. Poradíme vám, čo všetko sledovať pred kúpou a na čo si dať pozor. Uvedieme dôvody, pre ktoré je deka dôležitá pri vývoji dieťaťa a prezradíme vám i to, od akého veku je hracia podložka vhodná. Pripravili sme pre vás aj päť tipov na hracie deky, ktoré sa môžu stať vhodným kandidátom na kúpu a nezabudli sme ani odpovedať na často kladené otázky spotrebiteľov.

Najlepšie hracie deky

Názov Hodnotenie Detail
Kinderkraft SmartPlay   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Yookidoo Krajina robotov   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Tiny Love Magická krajina   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Kontrastná hracia deka Sensory   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Tiny Love Boho Chic   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Hracie deky – recenzie

Najlepšie hracie deky sú tie, s ktorými sa dieťa dokáže hrať hodiny. Zároveň musia byť maximálne bezpečné, aby dieťa neprišlo k nechcenému úrazu. Na trhu je množstvo hracích diek či interaktívnych podložiek pre deti, ktoré rozvíjajú ich zmysly či motoriku. Ako sa vyznať v bohatej ponuke a vybrať tú, ktorá bude pre vášho drobca najlepšou voľbou? Prinášame vám tipy na päť produktov, ktoré si vyslúžili kladné hodnotenia od spokojných používateľov. Ako obstáli hracie deky pre deti v našom mini teste?

Čo je hracia deka

Hracia deka pre deti je špeciálna podložka vyrobená z materiálov príjemných na dotyk, aby sa na nej dieťa cítilo pohodlne. Najčastejšie má tvar štvorca, obdĺžnika alebo kruhu, no stretnúť sa môžete aj s dekami v tvare medveďa, korytnačky, kvetu a podobne. Deku tvoria pestrofarebné textílie, hračky a rôzne herné elementy, ktorých účelom je vytvárať pre bábätko nové podnety. Tieto herné prvky zároveň rozvíjajú jeho zmyslové i motorické schopnosti.

K herným elementom patria mäkké textilné hračky, bezpečnostné zrkadielka, šuštiace prvky, hrkálky, hryzadlá alebo aj svetelné a hudobné prvky, ktoré dokážu ešte viac upútať pozornosť dieťaťa. Mnohé herné deky pre bábätká majú hrazdu, na ktorej sú zavesené hračky a niektoré disponujú aj zvýšenými okrajmi alebo mantinelmi, ktoré slúžia ako ochrana pred vykotúľaním sa dieťaťa von z hernej plochy. Drahšie hracie deky majú interaktívny panel, dokážu zahrať originálne melódie alebo spustiť upokojujúce svetlo.

Hracia deka dopomáha k psychomotorickému vývoju dieťaťa, pretože vďaka nej sa bábätko zoznamuje samo so sebou i okolím. Každý prvok na deke ho nabáda k hre, aktivite a pohybu, čím sa rozvíja jeho zrak, sluch i hmat. Zároveň sa stimuluje jeho myslenie, predstavivosť a tvorivosť. Keďže deka bábätko zabaví, vy si môžete užiť chvíľu odpočinku, prípadne uvariť alebo upratať.

Hracia deka pre deti s hrazdou

Základné prevedenie tvorí len samotná hracia deka z viacerých textílií, ktoré majú odlišný povrch i farebnosť. Populárne sú však deky s hrazdami, ktoré najčastejšie tvoria dva pružné oblúky. Tie sú fixované krížom a ich konce sú upevnené v rohoch deky. Na hrazde visia rozličné hračky, hrkálky, zrkadielka, pískajúce gumené zvieratká a ďalšie predmety, ktoré pútajú pozornosť vášho drobčeka. Ak nechcete, aby bolo bábätko v kontakte s plastom, siahnuť môžete po drevených hrazdách, ktoré sú však o niečo drahšie, no potešia dlhou životnosťou.

Aby sa schopnosti vášho bábätka mohli rozvíjať čo najlepšie, je vhodné siahnuť po hracej deke, ktorá je ušitá z látok rozličných textúr. Takisto je dôležité, aby mala hračky rôznych tvarov, farieb a veľkostí a drobcov poteší, ak tieto hračky dokážu vydávať rozmanité zvuky. Čím viac hračiek a herných prvkov deka má, tým viac a dlhšie bude pre bábätko zaujímavá. Väčšinu hračiek z hrazdičky môžete zvesiť a pripevniť do kočíka, nad postieľku alebo na autosedačku. Pred kúpou preto sledujte i to, či je možné hračky z hrazdy zložiť a pripevniť na iné miesto, prípadne či sa dá nastaviť výška ich zavesenia.

Ako vybrať hraciu deku

Hracie deky pre deti naberajú na popularite, preto je nimi trh zahltený. Čo všetko by mala hracia deka obsahovať a na ktoré parametre sa treba zamerať? V prvom rade myslite na bezpečnosť dieťaťa, podložka musí byť vyrobená zo zdravotne vyhovujúcich materiálov. Niektoré podložky svoje vyhovujúce parametre dokazujú certifikátom, nie je to však pravidlo a neznamená to, že ak niektorá podložka takýto certifikát nemá, je automaticky nevyhovujúca. Ďalej sledujte veľkosť podložky, počet a rozmanitosť hračiek, bezpečnostné prvky či farebné prevedenie. Postupne vás všetkými dôležitými parametrami prevedieme, aby ste pri výbere deky nič podstatné neprehliadli.

Veľkosť hracej plochy

Deky sa vyrábajú vo viacerých veľkostiach, pri výbere myslite na to, ako dlho chcete deku používať, koľko priestoru na ňu máte v domácnosti, či ju chcete mať položenú na jednom mieste alebo prenášať, prípadne či s ňou chcete aj cestovať.

Ak máte doma dostatok priestoru, odporúčame siahnuť po deke s väčšmi rozmermi (napr. 100 x 100 cm). Z tejto deky vám bábätko tak rýchlo nevyrastie a nemusíte sa báť, že sa pri pretáčaní vykotúľa z hracej plochy na podlahu. Väčšia deka poskytne bábätku dostatok priestoru na hranie, plazenie, lezenie aj spomínané pretáčanie. Mnohé hracie deky s mantinelmi majú v rozloženom stave rozmery až 120 x 120 cm. Takáto hracia deka vám po odpojení hrazdy poslúži aj ako podložka pri hraní, keď je dieťa už väčšie a sedí.

Farebná hracia deka

Ak deku plánujete prenášať alebo s ňou cestovať, napríklad k starým rodičom či iným rodinným príslušníkom, vhodnejšia bude deka s menšími rozmermi. Tú pohodlne zložíte do kompaktných rozmerov a bez problémov prenesiete na požadované miesto v dodávanej cestovnej taške. Niektoré deky môžete pripevniť aj do autosedačky. Na prvé mesiace života vášho bábätka postačí deka s menšou hracou plochou (napr. 50 x 80 cm alebo 75 x 75 cm). Rátajte však s tým, že hoci bude deka skladná, dieťatko vám z nej rýchlejšie vyrastie.

Materiál a jeho údržba

Pri výrobe hracích diek sa najčastejšie používa bavlna alebo polyester. Často sa stretne s kombináciou týchto materiálov a občas natrafíte aj na deky vyrobené z flanelu a veľmi sporadicky sa pri výrobe použije luxusnejší semiš.

Materiál, z ktorého je hracia deka vyrobená, musí byť zdravotne vyhovujúci a nesmie obsahovať žiadne toxické látky. Dieťa totižto skúma okolie nielen dotykom rúk, ale aj ústami, preto myslite v prvom rade na jeho bezpečnosť. Tkanina by mala byť pevná, aby nedošlo k jej pretrhnutiu, a nesmie púšťať farby.

Materiál hracej deky by mal byť príjemný na dotyk a nedráždiť jemnú pokožku bábätka. Deka musí byť pohodlná, aby sa na nej dieťa cítilo príjemne. Je vhodné, ak má mierne polstrovanie, aby bábätko netlačila tvrdá podlaha, na ktorej je deka položená. Deka by mala zároveň dobre izolovať chlad od podlahy, aby dieťa neprechladlo. Na druhej strane, polstrovanie deky nesmie byť príliš mäkké, pretože bábätku by to sťažovalo pohyb.

Ako sme naznačili, vedie bavlna alebo bavlna v bio kvalite. K prednostiam bavlny patrí vysoká absorpcia vlhkosti, mäkkosť, priedušnosť, pevnosť a odolnosť. Bavlnu je možné prať v práčke, netrhá sa a počas prania sa nezrazí. K jej nevýhodám patrí, že sa krčí a je náchylná na vytváranie hrčiek počas prania. Bavlnená deka je o niečo ťažšia, horšie schne a jej schopnosť izolovať chlad je oproti iným materiálom nižšia.

Ďalším obľúbeným materiálom je polyester. Tento materiál má dobré izolačné vlastnosti, ak teda máte v domácnosti namiesto kobercov studené podlahy, deku z polyesteru určite oceníte. Polyester je populárny kvôli funkčným vlastnostiam, nekrčí sa, deka je ľahká, rýchlejšie po čistení uschne, je priedušná a odolná voči vonkajším vplyvom.

Hracia deka z polyesteru

Niektoré hracie deky pre deti obsahujú i flanel. Dokáže príjemne zahriať, pretože pri kontakte s telom sála upokojujúce teplo. Deka z flanelu je priedušná, jemná a hebká na dotyk. Kombináciou hrejivého flanelu, polyesterových a bavlnených vlákien vzniká deka, ktorá je odolná proti krčeniu a zároveň veľmi pohodlná.

Pri výbere vhodného materiálu myslite aj na jeho údržbu. Neraz sa stane, že bábätko bude na deke papať, slintať na ňu a podobne, preto je možnosť čistenia dôležitým parametrom pri rozhodovaní sa. Niektoré hracie deky môžete čistiť pomocou vlhkej handričky, iné sa zas dajú vyprať priamo v práčke. Bavlnené hracie deky sa vo všeobecnosti čistia horšie než tie, ktoré sú vyrobené z polyesteru.

Bezpečnostné prvky

Pri malých deťoch by mala byť bezpečnosť vašou prioritou, preto venujte pozornosť bezpečnostným prvkom. K nim patria mantinely alebo vyvýšené okraje, nie každá hracia deka však nimi disponuje. Zvýšené okraje hracej deky alebo mantinely vytvárajú mäkkú ohrádku, ktorá zabráni dieťaťu odkotúľať sa z hracej plochy. Maličké bábätká popritom tieto vyvýšené okraje chránia aj pred prúdením okolitého vzduchu a pred prievanom, z ktorého by dieťatko mohlo prechladnúť.

Deky, ktoré ochrannými mantinelmi či zvýšenými okrajmi disponujú, je možné v mnohých prípadoch rozložiť a tým zväčšiť hraciu plochu. Spravidla sa tieto okraje pripínajú k deke pomocou suchých zipsov, čím je vytvorený bezpečný priestor pre dieťa. Okraje je vhodné používať pri najmenších deťoch, keď hrozí prekotúľanie sa na tvrdú a chladnú podlahu. Pri väčších deťoch tieto okraje môžete odopnúť a deku používať bez nich.

Pri hracej deke sa preto zaujímajte, či má ochranné mantinely alebo aspoň zvýšené okraje. Ak tieto bezpečnostné prvky má, rovnako sledujte, či je možné časom ich odstrániť, aby ste zväčšili hraciu plochu.

Farebné prevedenie

Čo sa týka farebného prevedenia, natrafíte na deky určené primárne dievčatám alebo chlapcom. Výnimkou však nie sú ani univerzálne deky, ktoré využijete pri oboch pohlaviach. Pri farebnom prevedení deky sa teda neorientujte podľa pohlavia dieťaťa, ale skôr podľa množstva rozmanitých farieb. Platí totižto, že čím je deka farebnejšia, tým je to pre vývoj dieťaťa lepšie.

Chlapček ležiaci na hracej deke

Pri výbere hracej deky zabudnite na svoje preferencie a nemyslite na to, ako bude deka ladiť s nábytkom v miestnosti, v ktorej ju chcete najčastejšie používať. Estetická stránka deky nie je tým najpodstatnejším parametrom, pretože dieťa potrebuje najrozmanitejšie stimuly a tým sú práve kombinácie rozličných farieb. Farby pútajú detskú pozornosť, čím sa podnecuje vývoj ich zrakového vnemu. Mnohé deky ponúkajú aj krásne ilustrácie či rozprávkové postavičky, ktoré dieťa isto zaujmú a bude sa ne s radosťou pozerať.

Svetelné a hudobné elementy

Ak hracia deka obsahuje svetelné a hudobné prvky, zvyčajne sú súčasťou hlavného panelu. Ten je umiestnený na hrazde alebo sa môže nachádzať v jednej časti deky. Takéto deky disponujú niekoľkými detskými melódiami a majú tlmené svetlo v rôznych farbách, ktoré na bábätko pôsobí upokojujúco. Hudba musí byť príjemná a je dobré, ak viete regulovať hlasitosť. Hlasná hudba totižto neprospieva sluchu bábätka, pretože ho môže poškodiť. Aby ste zabránili nechcenému spúšťaniu zvukov či svetiel, hľadajte takú deku, ktorá umožňuje ľahké ovládanie, prípadne úplné vypnutie týchto prvkov.

Hračky a hrazda

Ku každej hracej deke sa dodávajú hračky, ktorých účelom je zaujať pozornosť dieťaťa a rozvíjať jeho zmysly. Čím viac hračiek deka má, tým lepšie, pretože pozornosť bábätka je krátkodobá a potrebuje neustále nové podnety. Preto je vhodné, ak sú hračky vyrobené z rôznych zdravotne vyhovujúcich materiálov, majú rozličnú farbu a vydávajú rozličné zvuky. Medzi obľúbené hračky patria bezpečnostné zrkadielka, plyšové hračky, pískajúce zvieratká, hrkálky, hryzadlá alebo loptičky.

Hračky by ste mali vedieť z podložky jednoducho oddeliť, aby ste ich mohli premiestniť na potrebné miesto, prípadne ich umyť alebo vyprať. Hracie deky s hrazdou majú hračky umiestnené priamo na hrazdičke. Tá je súčasťou deky a najčastejšie má tvar jedného alebo dvoch oblúkov, ktoré sa v strede pretínajú. Pri luxusnejších dekách je možné tieto oblúky polohovať do rôznych uhlov. Aj v tomto prípade platí, že hračky by sa mali dať z hrazdy zvesiť. Niektoré majú univerzálny konektor, vďaka ktorému môžete hračky pripevniť na kočík, nad postieľku alebo na autosedačku.

Hracia deka s hrazdou je skvelou voľbou pre deti do 6 mesiacov. V prvých týždňoch života totiž bábätko leží na chrbátiku a až neskôr sa pretáča na bruško, pokúša sa plaziť či liezť. Hračky tak visia nad ním a ono ich môže pozorovať či ohmatávať. Pri väčšine diek je hrazda odnímateľná, preto ju môžete v neskoršom veku odpojiť a deku budete používať bez nej.

Farebná hracia deka s hrazdou s hračkami

Dieťa si hračky obzerá, načahuje sa za nimi, skúma ich zrakom a skúša hmatom. Ak ho hračky prestanú zaujímať, jednoducho ich z hrazdy odopnete a zavesíte nové. Hračky nabádajú dieťa k pohybu a aktivite a pri tých, ktoré vydávajú zvuk, si dieťatko trénuje aj sluch. Je ideálne, ak má hracia deka minimálne päť rozličných hračiek, ktoré sú z rozdielnych materiálov a líšia sa farbou, tvarom, veľkosťou i vydávaným zvukom. Pestrosť hračiek podnecuje všetky zmysly bábätka a vďaka nim sa rozvíja aj jeho jemná a hrubá motorika.

Všetky hračky musia byť dostatočne veľké, aby nehrozilo, že ich dieťa prehltne. Nesmú obsahovať malé časti, ktoré by sa mohli odpojiť a bábätko by sa nimi mohlo zadusiť. Hrany hračiek musia byť bez ostrých hrán a spoje by mali byť pevné a hladké, aby sa váš drobček neporanil. Majú byť ľahké, príjemné na dotyk, aby si dieťatko neublížilo a vedelo ich bez problémov uchopiť do rúk. Opatrní buďte pri plastových hračkách, tie lacnejšie môžu nepríjemne zapáchať.

Prečo je hracia deka dôležitá pre vývoj dieťaťa

Kúpa hracej deky pre dieťatko nie je vyhodenou investíciou. Ak siahnete po kvalitnom modeli, vaše dieťa sa s dekou zabaví a zároveň podporí jeho motorický vývoj či rozvinie jeho zmysly. Čo všetko dokáže hracia deka naučiť bábätko a aké sú jej výhody? Nižšie nájdete dôvody, pre ktoré sa oplatí hraciu deku vlastniť.

Je bezpečným priestorom

Detská hracia deka predstavuje pre bábätko bezpečný priestor, v ktorom môže tráviť čas, hrať sa a spoznávať okolie. Vďaka tomu, že bábätko leží na zemi, nehrozí pád z výšky. Kvalitné deky sú mäkké, pohodlné a z príjemných materiálov, preto sa dieťa počas ležania cíti komfortne. Ležiace bábätko na deke nič neobmedzuje v pohybe. Jeho kĺby a svaly nie sú zaťažené neprirodzenou polohou, pričom rovné ležanie je pre najmenšie bábätko dôležité pre jeho zdravý telesný vývin. Pre novorodeniatka predstavuje ležanie najprirodzenejšiu polohu.

Podporuje motorický vývoj

Vďaka hracej deke sa dieťa učí koordinácii pohybov a rozvíja sa aj jeho orientácia v priestore. Hračky, zvuky, rôzne farby či obrázky ho motivujú k pohybu. Hracia deka je priestorom, v ktorom veľa bábätiek urobilo svoje prvé prevrátenie z chrbátika na bruško.

Hracia deka s ohrádkou

Naťahovaním sa za hračkami trénuje svoju jemnú motoriku, pretože predmety sa snaží uchopiť, čím svoj úchop zlepšuje a zároveň zisťuje, aký vplyv má na hračky. Objavovaním okolitých premetov, ktoré upútali jeho pozornosť, sa postupne oboznamuje so svetom. Bábätko je motivované k tomu, aby sa otáčalo a postupne sa pokúša i plaziť alebo liezť. Každým týždňom sa tak vo svojom snažení posúva o krok vpred.

Pôsobí na rozvoj zmyslov

Okrem toho, že hracia deka umožňuje bábätku trénovať jemnú motoriku a zdokonaľovať celkovú koordináciu, pôsobí aj na jeho zmysly. Farby, tvary a zvuky stimulujú zrak, sluch i hmat a podnecujú dieťatko k aktivite. Pestré farby a rôzne hračky sú skvelým prostriedkom pre rozvoj vizuálneho a hmatového vnímania okolia. Bábätko na jednotlivé predmety zaostruje, čím si cibrí zrak a taktiež sa ich dotýka, čím zas zdokonaľuje svoj hmat. Kontakt s rôznymi typmi povrchu či rozličnými textúrami zdokonaľuje hmatovú citlivosť.

Na rozvoj zraku pôsobia okrem farieb a hračiek tiež zrkadlá, kde môže bábätko spoznávať samo seba. Hracia deka s melódiami a zvukmi dieťa nielen zabaví, ale prispeje i k rozvoju jeho sluchu. Bábätko postupne vníma a rozoznáva jednotlivé zvuky, tóny, melódie či rytmus. Pískanie, šušťanie, hrkanie alebo melódie ho učia identifikovať, z ktorej strany zvuk prichádza.

Hracie podložky s motívmi zvieratiek sú skvelým prostriedkom na spoznávanie zvieratiek už od skorého veku. Napodobovanie zvukov zvierat zas prispieva k rozvoju prvotnej slovnej zásoby. Rozvoj zmyslov v rannom veku dieťaťa je veľmi dôležitý a keďže hračky bude skúmať nielen rukami, ale v mnohých prípadoch aj ústami, musia byť maximálne bezpečné a zdravotne vyhovujúce.

Zabaví a upúta pozornosť

Hoci je pozornosť malých detí krátkodobá a neustále potrebujú nové podnety, správne zvolená hracia podložka ich dokáže na istý čas zabaviť. Rodičia si tak môžu vychutnať chvíľky, keď sa dieťa dokáže zabaviť samo. Mamičky sa môžu venovať svojim partnerom, prípadne ďalším deťom v domácnosti. Hracia deka sa tak stáva skvelým pomocníkom nielen pre samotné bábätko, ale i pre rodiča, ktorý si oddýchne.

Dieťa je v známom prostredí

Väčšina hracích diek sa dá ľahko zložiť do kompaktných rozmerov a vďaka dodávanej taške ju môžete pohodlne prenášať. Ak cestujete mimo domov, deka predstavuje pre bábätko známy priestor aj v neznámom prostredí. Nové prostredie môže pôsobiť na najmenšie bábätká stresujúco. Deka je však známe miesto, ktoré dieťa dokonale pozná a dôveruje mu, preto je vhodné, ak ju máte pri sebe na cestách. Pokiaľ chcete podložku používať vonku, vyberajte takú, ktorá má spodnú stranu potiahnutú fóliou alebo iným ľahko čistiacim materiálom.

Hracia podložka s hrazdou pre najmenšie deti

Ďalšie výhody hracej deky

Hraciu deku môžete využívať už od prvého mesiaca života vášho bábätka. Pri vynaliezavých rodičoch nie je používanie hracej deky časovo obmedzené, pretože pre staršie deti môže slúžiť ako podložka na sedenie počas hrania sa s hračkami. Odnímateľné hračky na deke, resp. na hrazde, majú zväčša univerzálny závesný systém, a tak ich môžete dieťatku upevniť aj na kočík či postieľku. Hračky tak dieťatko využije aj mimo priestoru deky.

Odkedy je vhodná hracia deka

Väčšina výrobcov uvádza, že hracia deka je vhodná od narodenia. My vám však odporúčame zopár týždňov po narodení počkať, aby bábätko zosilnelo. Krátko po narodení je dieťatko veľmi krehké, preto treba naň dávať zvýšený pozor. Pamätajte na to, že deti majú v každom veku iné potreby a podľa toho vyberajte vhodnú hraciu podložku. Rátajte s tým, že bábätko do 3 mesiacov bude na deke ležať, staršie dieťa sa však začína otáčať a učí sa liezť, preto treba zvoliť deku s väčšími rozmermi. Prinášame vám prehľad hracích diek rozdelených podľa veku dieťaťa.

Deky pre deti od 0 do 3 mesiacov

Ako sme spomenuli, aj deky, ktoré sú určené pre bábätka od narodenia, by ste mali na chvíľu odložiť a začať ich používať od 1 mesiaca veku dieťaťa. Je dobré počkať, kým si bábätko zvykne na domáce prostredie i svojich rodičov. V neposlednom rade trocha zosilnie, čo je pre následné trávenie času na deke dôležitým aspektom.

Deťom, ktoré majú od 1 do 2 mesiacov, postačia menšie deky, ktoré sú v jemných farebných tónoch, prípadne obsahujú kontrastné farby (čierna a biela). Vhodná bude deka s hrazdou, pretože dieťa v týchto mesiacoch leží na chrbte. Hračky, ktoré budú nad ním zavesené, upútajú jeho pozornosť a budú sa mu páčiť.

Hračky pre najmenších sú často opatrené suchým zipsom, preto ich môžete jednoducho zvesiť a podať bábätku do ruky. Hračky musia byť dostatočne veľké, aby ich dieťatko nemohlo prehltnúť, nesmú obsahovať žiadne malé súčasti a musia byť vyrobené zo zdravotne vyhovujúcich materiálov, pretože dieťa často skúma okolie aj tým, že si predmety vkladá do úst.

Trojmesačné bábätko už začína byť aktívnejšie a hračky sa snaží dosiahnuť svojimi ručičkami aj nožičkami. Bude sa za nimi aktívne naťahovať, preto je ideálne, ak sú zavesené v takej výške, aby na ne bez problémov dosiahlo a mohlo ich uchopiť.

Deky pre deti od 4 mesiacov

Po dosiahnutí 4. mesiaca života sa väčšina detí začína otáčať na bruško, preto hračky zavesené na hrazde už nie sú pre neho zaujímavé a treba ich presunúť na povrch hracej deky. Ležanie na chrbte sa stáva rutinou a dieťa vyhľadáva nové polohy a podnety. Hračky, ktoré sa dajú zvesiť, položte pred dieťa na deku, bude vďaka nim rozvíjať svoje zrakové a hmatové zmysly. Rozvoj zmyslov podporí ešte o čosi viac deka, ktorá je ušitá z látok rôznych textúr a pestrých farieb.

Hracia deka s hrazdou pre väčšie deti

V tomto období si dieťa obľúbi aj zrkadielko, pomocou ktorého sa môže zoznamovať so svojím obrazom. Dieťa sa bude učiť komunikovať s okolím, a preto začne dvíhať hlavičku hore. Hračky s rôznym povrchom rozvinú nielen jeho hmat, ale poslúžia aj ako hryzadlo. Aj v tomto prípade platí, že hračky musia byť vyrobené zo zdravotne vyhovujúcich materiálov a nesmú obsahovať žiadne malé súčasti, ktoré by bábätko mohlo prehltnúť.

Deky pre deti od 6 mesiacov

Keď má dieťa približne pol roka, začína sa plaziť. Hračky je preto vhodné posúvať k okrajom hracej deky, aby dieťa motivovali k pohybu. Podložka, ktorá má ochranné mantinely alebo aspoň vyvýšené okraje, sa stáva prekonateľnou, pretože dieťa tieto vyvýšené okraje dokáže postupne preliezť.

Deťom od 6 mesiacov urobia radosť rôzne svetelné a hudobné prvky. Bábätko začne chápať vzťah medzi činnosťou a výsledkom tým, že bude stláčať tlačidlá, ktoré potom vylúdia tón alebo zablikajú. Ak uvažujete nad dekou so zvukovým či svetelným panelom, siahnite po takej, ktorej zvuky a svetlá môžete kedykoľvek podľa potreby vypnúť. Zvuky, tóny či melódie by nemali byť príliš hlasné a svetlo zas príliš oslňujúce. V opačnom prípade by to rušilo nielen vás, ale najmä vaše dieťatko.

Čo zvoliť pre odrastené bábätká

Väčšie deti a batoľatá môžu využívať na hranie penové podložky. Tie ich podobne ako deka ochránia pred tvrdými pádmi na podlahu. Penové hracie podložky sa vyznačujú dobrou izoláciou, preto nehrozí, že by dieťa od zeme prechladlo. Množstvo penových podložiek je skladacích, preto si ich veľkosť môžete prispôsobiť podľa aktuálnej situácie.

Penovú podložku využijete na viacero činností a okrem podložky pre dieťa ju môžete použiť napríklad v stane namiesto karimatiky alebo počas cvičenia v domácom prostredí. K výhodám penových podložiek patrí nepremokavosť a jednoduchá údržba. Niektoré penové podložky sú certifikované a využijú ich aj deti, ktoré trpia alergiou.

Cena hracích diek

Hracie deky pre deti nájdete v obchodoch v rôznych cenových kategóriách. Od ceny sa odvíja kvalita spracovania, počet hračiek, veľkosť, výrobný materiál alebo to, či má deka aj hrazdu a ochranné mantinely.

Hracie deky od 10 do 30 eur

Lacné hracie deky, ktoré si zaobstaráte za menej než 30 eur, majú zväčša menšie rozmery. Preto ich využijete pri malých bábätkách. Disponujú jednoduchými hrazdami, menším počtom hračiek a v mnohých prípadoch aj menej výraznými farbami. Hračkám chýbajú zvukové alebo svetelné prvky, ktoré dokážu upútať pozornosť dieťaťa a rozvíjať tak všetky jeho zmysly. Lacné hracie deky s hrazdou majú hrazdičku obyčajnej konštrukcie a vyrobenú z plastu. Za cenu do 30 eur natrafíte v obchodoch napríklad aj na rozmernú termopodložku alebo penové puzzle. V ponuke nechýba ani aktívna vodná herná podložka, ktorá rozvíja myseľ a telo batoľaťa. Tú najlacnejšiu získate za približných 10 eur. Drahšia Active Play podložka stojí po zľave okolo 22 eur.

Hracia deka s hrazdou s plyšovými hračkami

Hracie deky od 30 do 60 eur

V cenovej kategórii od 30 do 60 eur nájdete široký výber detských herných diek. Práve táto kategória obsahuje najpredávanejšie hracie deky pre bábätká, pretože sa v nej spája dobrý pomer ceny a kvality. Deky majú dostatočnú veľkosť, aby ich dieťa mohlo využívať niekoľko mesiacov. Sú precízne spracované a majú rôzne pestrofarebné motívy. Nechýba hrazdička, závesné hračky, hryzadlá, zrkadielka, loptičky, hračky so zvukovým a svetelným efektom či mantinely, ktoré ochránia dieťa. V ponuke sú aj ekologickejšie varianty herných diek s hrazdami, kde plast nahrádza drevo. V tomto prípade však dostanete len drevenú hrazdu bez hračiek, tie si budete musieť prikúpiť.

Hracie deky od 60 eur

Nároční spotrebitelia, ktorí hľadajú rozmerné hracie deky s množstvom hračiek a ďalších interaktívnych doplnkov, si musia pripraviť sumu 60 eur a viac. Za tieto peniaze získate skvele vybavenú hraciu deku, na výrobu ktorej boli použité prvotriedne materiály. Ak siahnete po viacúčelových dekách od špičkových výrobcov, svojím výberom by ste nemali byť sklamaní. Samozrejmosťou v tejto cenovej kategórii sú hracie deky s melódiou, prepracované hrazdy, bezpečnostné prvky či mantinely na ochranu bábätka.

Obľúbené značky hracích diek

Kvalitní výrobcovia hracích diek dbajú na bezpečnosť dieťaťa, uprednostňujú prvotriedne a odolné materiály a taktiež myslia na zdravý rozvoj najmenších. Prvkami, ktoré sú súčasťou hracej deky, sa snažia upútať pozornosť detí a zároveň rozvíjať ich zmysly i motoriku. Pripravili sme pre vás prehľad značiek, ktoré vedú v testoch a spotrebitelia sú s nimi nadmieru spokojní.

  • Fisher Price – táto značka patrí medzi najobľúbenejších výrobcov detských hračiek. Inak to nie je ani v oblasti interaktívnych podložiek. Hracie deky Fisher Price sa vyznačujú pestrofarebnosťou, veselými a zaujímavými motívmi a množstvom detailov, ktoré pútajú pozornosť detičiek.
  • Bright Starts – hracie deky tejto značky sa dlhodobo držia na popredných priečkach v rámci predajnosti. Výrobca má v ponuke viac než 30 rôznych prevedení detských diek, ktoré sú vhodné pre dievčatá aj chlapcov. Prevládajú pekné farby či multifunkčné využitie podložiek. V ponuke nechýbajú ani deky so svetelným projektorom, ktoré zaujmú každého drobca.
  • PlayTo – značka ponúka luxusné hracie deky, ktoré sú vyrobené z kvalitných materiálov príjemných na dotyk. Dieťa sa tak na deke cíti pohodlne a bezpečne. Nechýbajú originálne melódie, hrazda s hračkami alebo vyvýšené boky, ktoré zabránia nechcenému vykotúľaniu sa bábätka von z hracej plochy.

K obľúbeným patria aj značky KinderKraftTaf ToysLamazeYookidooTiny Love alebo Baby Mix. Posledná menovaná značka má bohatú ponuku cenovo dostupných hracích diek pre najmenších. Za prijateľnou cenou sa však skrývajú o niečo menšie rozmery a slabšia výbava v podobe menšieho počtu hračiek či interaktívnych prvkov.

Vývoj dieťaťa od narodenia po prvý rok

V ponuke obchodov môžete okrem pestrofarebných podložiek natrafiť aj na hracie deky s čiernobielymi prvkami. Prečo majú tieto prvky význam? Bábätko má krátko po narodení veľmi obmedzené zmyslové vnímanie. Vidí len na krátku vzdialenosť (cca 20 až 30 cm), dokáže rozoznať hlas svojej matky a reaguje na vyššie tóny. Keďže sa bábätko rýchlo vyvíja, keď má približné dva týždne, jeho pozornosť vedia upútať kontrastné predmety v čierno-bielej farbe. Preto sa hracích diek s čiernymi a bielymi prvkami neobávajte, majú svoje opodstatnenie pri využití s najmenšími bábätkami.

Novorodenec má celkom dobre vyvinutý úchop, no aby sa jeho funkčnosť zachovala, musí byť dieťatko správne motivované. Úchop a hmat je možné rozvíjať pomocou vhodných hračiek. Hračky, ktoré sú zavesené na hrazde, sú dobrým podnetom, pretože dieťa sa ich snaží dosiahnuť a uchopiť do svojich rúk. Tým, že sa na ne pozerá, precvičuje aj svoj zrak, pretože zaostruje na predmety.

Približne dvojmesačné bábätko sa začína pretáčať z chrbátika na bruško. Keď sa mu to podarí, hrazda už pre neho nie je zaujímavá a začína skúmať textúru a farebnosť deky. Hračky z hrazdy mu môžete presunúť na deku a položiť ich pred neho. Aj v tomto prípade sa za nimi bude bábätko načahovať, čím si precvičí chrbtové svaly a v tejto pozícii získa väčšiu stabilitu. Deky, ktoré sú vybavené rôzne tvarovanými prvkami alebo časťami, ktoré šuštia, ho dokážu upútať ešte viac.

Šesťmesačné bábätko má už najväčšiu časť hracej deky prebádanú. Preto jeho pozornosť začnú pútať pestrofarebné hračky s rozličnými zvukovými efektami. Je vhodné, ak hračky vydávajú rozdielne zvuky, aby sa zachovala rozmanitosť. S pribúdajúcimi mesiacmi sa bábätko naučí plaziť, chodiť po štyroch alebo sedieť. V tomto štádiu je vhodné hrazdu odložiť a deku používať ako podložku pri každodenných hrách. Mnohé hracie deky môžete využívať až do veku 2 rokov dieťaťa a ako bežnú podložku aj oveľa dlhšie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na záver vám prinášame odpovede na často kladené otázky spotrebiteľov. Dopomôžu vám k rozhodnutiu, po akej hracej deke siahnuť. Dozviete sa napríklad, od akého veku dieťaťa je hracia deka vhodná, dokedy ju môže bábätko používať, či existuje alternatíva pre staršie deti, ako spoznať kvalitnú deku alebo to, či sa vám oplatí siahnuť po deke s hrazdou.

Od koľkých mesiacov je vhodná hracia deka?

Väčšina výrobcov uvádza, že hracia deka je vhodná od narodenia. Novorodeniatko však musí po príchode na svet najskôr zosilnieť a najmä ho v prvých týždňoch jeho života treba dokonale chrániť. Hraciu deku preto odporúčame používať od jedného mesiaca života dieťatka.

Do akého veku je možné hraciu deku používať?

Použiteľnosť závisí od typu, ktorý ste kúpili. Niektoré hracie deky majú menšie rozmery, preto sa pre odrastené bábätká stávajú po čase malými a nepohodlnými. Výrobcovia často uvádzajú vek, do ktorého je vhodné konkrétnu hernú podložku používať. Väčšinou je to do 16 až 24 mesiacov. Hraciu deku však môžete používať dovtedy, pokým dieťa neprekoná jej hranice a naďalej má chuť objavovať a skúmať veci okolo seba z pohodlia deky. Po prekonaní hraníc ju môžete využívať ako podložku na sedenie pri hre.

Existuje nejaká alternatíva pre staršie deti?

Pre staršie deti môžete zaobstarať penovú hraciu podložku, prípadne penové puzzle. S penovou skladacou podložkou dokážete pokryť väčšiu plochu a čo je podstatné, dieťa je počas hry chránené pred údermi o tvrdú podlahu. Penové hracie podložky majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti a k ich výhodám patrí aj ľahká údržba a prijateľná obstarávacia cena.

Ako spoznám kvalitnú hraciu deku pre najmenších?

Kvalitnú hraciu deku pre bábätko spoznáte podľa materiálov, z ktorých je vyrobená. Tie by mali byť príjemné na dotyk, aby sa bábätko na deke cítilo pohodlne a v neposlednom rade musia byť zdravotne vyhovujúce. Je vhodné, ak sa materiály jednoducho čistia vlhkou handričkou, prípadne je deku možné prať v práčke. Kvalitnú deku spoznáte aj podľa výborného šitia a oblúkov hrazdy, ktoré musia držať pevne na svojom mieste. Oblúky hrazdičky sa nesmú odpojiť ani vtedy, ak bábätko k sebe prudko pritiahne niektorú zo zavesených hračiek. Ďalej sledujte miesto ukotvenia, ktoré má byť kvôli bezpečnosti prekryté látkou. Kvalitná hracia deka má množstvo rozličných hračiek, bezpečnostné mantinely alebo vyvýšené okraje a je rozvrhnutá do niekoľkých farebných zón, aby pútala pozornosť dieťaťa čo najdlhšie. Svetelné a zvukové prvky by sa mali dať regulovať alebo úplne vypnúť v prípade potreby. Oceníte, ak deku môžete jednoducho zložiť a preniesť na iné miesto.

Mám vybrať deku s hrazdou alebo bez nej?

Hrazda je skvelou voľbou pre malé bábätka, ktoré trávia väčšinu času na chrbátiku. Vďaka hrazde nad nimi visia hračky, na ktoré sa môžu pozerať a načahovať sa za nimi. Ak je bábätko väčšie a trávi čas na brušku, prípadne na boku, hrazda už pre neho pomaly stráca význam. Hraciu deku s hrazdou alebo bez nej preto vyberajte podľa toho, koľko mesiacov má vaše bábätko, resp. v akom vývinovom štádiu sa momentálne nachádza.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 09.12.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 10.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/12/2021 18:51
Renáta F.

Spokojnosť s hracou dekou Baby Einstein Caterpillar & Friends Play Gym. Je tu veľa očiek na zavesenie hračiek, deka má pestré farby a našej malej sa na deke veľmi páči. Deku sme kúpili v akcii, takže bola za dobrú cenu, ale inak si myslím, že cena je prehnaná. Super je hracia a svietiaca hviezdica, maličká sa s ňou vie dlho zabaviť.

04/10/2021 09:55
Danka I.

Veľmi pekná deka je Bright Starts. Má nádherné pestré farby, ktoré moju malú okamžite zaujali. Sú tu rôzne hračky na zavesenie, hrací sloník, farebné loptičky... Deku používame s ohrádkou aj celkom rozloženú. Malá sa najviac teší zo sloníka, ktorý vydáva zvuky a svieti.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok