Najlepšie priemyselné vysávače 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Priemyselný vysávač je zariadenie určené na vysávanie veľkých a hrubých nečistôt. Prioritne je určený na stavby, do výrobných hál, no svoje uplatnenie si nájde aj v dielňach, garážach, upratovaní auta či v domácnosti a aj v exteriéri. Jeho poslaním je vysporiadať sa so širokou škálou nečistôt od stavebného prachu, pilín, hoblín, jemného prachu cez sklo, vodu či iné kvapalné nečistoty. Ako si vybrať najlepší priemyselný vysávač?

Ako vybrať priemyselný vysávač?

Takéto vysávače nie sú určené iba pre firmy a stavby, ale aj do úžitkových priestorov v domácnosti. Ich výhodou je, že sú odolné, viacúčelové a odstraňujú široké spektrum nečistôt. Vyberať môžete spomedzi hobby priemyselných vysávačov, ktoré sú lacnejšie alebo spomedzi profesionálnych priemyselných vysávačov, ktoré sa vyznačujú vyššou cenou, vyšším výkonom a sú vhodné do náročnejších podmienok.

Najlepšie priemyselné vysávače

Názov Hodnotenie Detail
Camry 7045   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Bosch GAS 15 PS   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Scheppach ASP 15 ES   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Nilfisk Multi II 30 T   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt

Priemyselné vysávače – recenzie

Či už hľadáte bezvreckový alebo vreckový, lacný alebo drahší priemyselný vysávač, mali by ste pri výbere sledovať aj recenzie jednotlivých modelov. Tak sa najlepšie dozviete, aké sú plusy a mínusy vysávačov a či je to to, čo hľadáte. Niekoľko modelov sme vyskúšali aj my a o svoje skúsenosti sa podelíme v recenziách.

Potrebujem priemyselný vysávač?

Rekonštruujete dom, byt alebo ste majstrom na stavbe? Rozhodne priemyselný vysávač potrebujete. Či už sa budete rozhodovať medzi hobby vysávačom alebo profesionálnym spotrebičom, vždy budú rozhodovať rovnaké parametre, ibaže v druhom prípade budú kritériá trocha vyššie.

Priemyselný vysávač je viacúčelovým prístrojom, ktorý dokáže odstrániť hrubú nečistotu. Poradí si aj s väčšími čiastočkami špiny. Väčšinou ide o bezvreckové modely, vysávať teda môžete priamo do zbernej nádoby, ktorej objem si určite všímajte. Vrecko sa väčšinou v priemyslených vysávačoch nachádza ako druh filtrácie, tzv. filtračné vrecká. Väčšinou sú však takéto vysávače vybavené ešte ďalším dodatočným filtrom motora. HEPA filtre v nich nájdete len zriedka.

Nerezový priemyselný vysávač

Dôležité je, aby vysávač zvládal suché i mokré nečistoty. Mokré vysávanie je veľmi praktické. Dôležitú úlohu zohráva i manipulácia. Dĺžka prívodného kábla, dĺžka hadice, jej priemer alebo kvalita konštrukcie. Zaujímavou funkciou je automatický oklep filtra, ktorý je nápomocný pri veľkom objeme nečistôt. Filter tak nemusíte vyberať, ale impulzívnym tlačidlom sa otrasie priamo do tela vysávača. Špecifickou funkciou, ktorú niektorí vyhľadávajú, je fúkanie, napríklad na odstránenie lístia či neporiadku z terasy. V tomto prípade je však potrebný vysoký výkon prístroja.

Hlavné výhody

  • Vysoký sací výkon
  • Viacúčelové použitie
  • Kvalitná konštrukcia
  • Objem zbernej nádoby

Hlavné nevýhody

  • Väčšie rozmery
  • Vyššia hlučnosť

Ako vybrať priemyselný vysávač

Pred výberom je dôležité zvážiť účel použitia. To znamená, aký druh nečistôt plánujete vysávať najčastejšie. Od toho sa odvíjajú ďalšie parametre ako výkon vysávača, objem nádoby, typ filtrácie a množstvo iného. Samozrejme, pri výbere zákazník zvažuje i cenu. Tá často hovorí aj o kvalite konštrukcie.

Príkon – sací výkon vysávača

Najväčší vplyv na efektivitu vysávania má príkon vysávača, od ktorého sa následne odvíja i samotný sací výkon spotrebiča. Sací výkon je vlastne parametrom, ktorý informuje o sile ťahu vysávača. Výrobcovia nie vždy udávajú hodnotu sacieho výkonu. Preto sa držte hodnoty príkonu.

Dôležitým parametrom výberu priemyselného vysávača je jeho príkon a sací výkon

Priemyselný vysávač by mal mať viac ako 1 000 W. Nižší príkon môže byť v prípade väčších nečistôt problematický. Sací výkon sa pohybuje od 220 až do 380 W. Zároveň vám môže byť pomôckou aj prietok vzduchu vysávačom. Ten vám napovie to, aké veľké nečistoty vysávač zvládne. Táto hodnota by mala byť viac ako 40 – 50 l/s.

Objem nádrže vysávača – filtračné vrecká

Pri frekventovanejšom používaní musíte myslieť na to, že nádrž nebudete vyprázdňovať každých 15 minút. Preto sa sústreďte na to, aby bol objem nádrže dostačujúci. Objem sa pohybuje od 15 do 100 litrov. Veľké objemy sú určené pre majstrov na stavbách, ktorí potrebujú upratovať veľké množstvo nečistôt, prípadne pre výrobné haly. Nádoby sú vyrábané buď z plastu, alebo z kovu.

Vysávač by však mal mať i filtračné vrecko, ktoré zabraňuje zanášaniu filtra drobnými nečistotami. Hrubé nečistoty a kvapaliny vysávate vždy bez vrecka.

Hmotnosť a rozmery

V prípade priemyselných vysávačov sú rozmery i hmotnosť väčšie. Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí od 7 do 15 kg. Závisí od toho, aké materiály boli na konštrukciu použité. Mnohé vysávače majú kovové zberné nádoby, ktoré majú svoju váhu. Rozmery a hmotnosť určujte takisto výkon elektromotora, čím je výkon vyšší, rozmery sú väčšie.

Pri výbere myslite aj na hmotnosť priemyselného vysávača

Akčný rádius

Je dôležitý hlavne z hľadiska manipulácie. Dôležitá je dĺžka prívodného kábla, ktorý by mal mať aspoň 6 metrov. Následne je to dĺžka hadice. Tá by mala mať od 1,8 až do 2,2 metra. Dlhšie hadice už môžu spôsobovať stratu sacieho výkonu a komplikovať obsluhu vysávača.

Filtrácia vysávača

Väčšina vysávačov je vybavených jednoduchou filtráciou. Zvyčajne ide o filtračné vrecko, ktoré má za úlohu zberať drobné nečistoty. Následne sú tu filtre motora, ktoré ho chránia pred zanesením. HEPA filtre v tejto kategórii nenájdete.

  • Mikrofilter – papierový alebo penový filter, ktorý poskytuje najnižšiu úroveň filtrácie. Nemožno ho považovať sa dostatočnú filtráciu pre alergikov. To však v prípade priemyselných vysávačov nie je potrebné riešiť.
  • EPA a PET filtre – veľmi účinné filtre vyrobené z tkaniny alebo sklených vlákien. Sú umývateľné alebo sa čistia za pomoci tlaku vzduchu.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

  • Oklep filtra – ide o mechanický alebo automatický oklep filtra v prípade jeho zanesenia. Stačí stlačiť impulzné tlačidlo a filter sa otrasmi zbaví nečistôt. Táto funkcia sa nazýva aj PressClean.
  • Regulácia výkonu – umožňuje reguláciu výkonu vysávača, sacieho výkonu i hluku vysávača
  • Transportný podvozok – umožňuje pohyb vysávača v priestore za pomoci podvozku s kolieskami.
  • Fukár – ide o spätný chod, kedy vysávač ženie vzduch vpred. Využiť ho môžete napríklad pri odpratávaní lístia zo schodov či neporiadku na terase.
  • Integrovaná zásuvka – umožňuje pripojenie ďalšieho elektropríslušenstva priamo k vysávaču. Napríklad zapojenie vŕtačky, brúsky, píly a pod. Nečistoty tak možno zberať priamo počas činnosti, keď prácu so zariadením realizujete.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ak pri práci robíte okolo seba neporiadok, ktorý si musíte aj sami upratať, priemyslený vysávač je pre vás neoceniteľný pomocník. Piliny, sutiny, vodu, sadrokartónový prach s ním upracete vskutku jednoducho. Keďže výber nie je len o parametroch, ale aj o praktickom využití spotrebiča, rozhodli sme sa odpovedať na vaše najčastejšie otázky ohľadom priemyslených vysávačov. Ak vás zaujíma ešte niečo, napíšte nám do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Je potrebné pri kúpe priemyselného vysávača riešiť hmotnosť?

Pokiaľ budete vysávač často presúvať, vykladať a nakladať ho do auta, oceníte model s nižšou hmotnosťou. Ak však bude vysávač čakať v rohu dielne, kým ho použijete, môžete si zadovážiť robustnejší a stabilnejší model. Priemerná váha priemyslených vysávačov sa pohybuje v rozmedzí 4 až 10 kg.

Aký obsah zbernej nádoby je pre mňa ideálny?

Veľkosť zbernej nádoby rozhoduje o tom, ako často ju budete musieť vysypávať. Zvyčajne sa veľkosť pohybuje v rozmedzí 15 až 40 litrov. Zberná nádoba býva vyrobená z plastu alebo kovu, preto ju môžete použiť aj bez vrecka. Tie sú zvyčajne vyrobené z papiera a textilu (sú pevnejšie). V prípade, že vysávate často a veľa, uprednostnite model s čo najväčšou zbernou nádobou.

Ako sa o priemyslový vysávač starať?

V prvom rade treba udržiavať čistý filter motora. Možnosti čistenia sú rôzne: automatický oklep (vysávač čistenie zaisťuje sám), mechanický oklep (tlačidlo zatlačte vždy, keď vysypete plnú zbernú nádobu), poloautomatický oklep (hadicu treba zapchať rukou, aby sa vytvoril podtlak a filter sa sám oklepal). Ďalšími možnosťami sú ofúknutie kompresorom a opláchnutie filtra vodou. Pravidelne treba čistiť aj zbernú nádobu. Pri jej vysypávaní či vylievaní treba sledovať, či v nej nezostal nalepený prach alebo lístie. Nádobu stačí prepláchnuť vodou.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(88.6%)
Dátum publikovania: 21.05.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 14.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/05/2022 23:28
Valér

Güde GNTS 17000 12L je dobrý pomocník v dielni aj v garáži. Bol za prijateľnú cenu a všetko funguje podľa mojich predstáv. Vysávač je šikovný a na moje prekvapenie aj ľahký. Len hadica je dosť tvrdá, privítal by som mäkšiu a ohybnejšiu. sací výkon je veľmi dobrý, mínusom je však kratší kábel. Inak všetko ostatné super.

08/01/2022 10:46
Erik

Kärcher SE 4001 robí za tie peniaze to, čo má. Je však veľmi hlučný a veľký, takže manipulácia s ním nie je najpohodlnejšia. Vysávač dokáže aj tepovať, avšak tepovanie nie je ktovie čo... Náš koberec vôbec nevyčistil dobre. Suché vysávanie je však fajn a plusom je aspoň 5 koliesok pre lepší pohyb. Sacia hadica je pripevnená veľmi dobre a pri odpájaní treba vyvinúť troška väčšiu silu.

12/11/2021 16:50
Filip

Všetko, čo potrebujem, vie vysávač Metabo ASR 25 L SC, vydrží aj hrubšie zachádzanie. Jeho ťah a výkon je fakt dobrý. Páči sa mi kvalitné a odolné spracovanie, dlhý kábel aj dlhá hadica či oklep filtra. Dokáže vysať ako extrémne jemný prach, tak aj ťažšie nečistoty, ktoré prejdu trubicou. Ani po rokoch používania som neprišiel na žiadne nevýhody, za mňa je toto najlepší vysávač, aký som doteraz mal.

19/07/2021 16:30
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
prikláňame sa k modelom DeWalt a Makita. DeWalt má vysoký výkon, samočistiaci filter, skvelý prietok vzduchu. Makita má síce nižší výkon, ale taktiež jej nechýba automatické čistenie, plusom sú kovové trúbky a vreckové aj nevreckové prevedenie.
Na tretie miesto by sme postavili Bosch spolu s Metabo. Bosch má tiež samočistenie a rovnaký príkon ako Makita, prietok vzduchu je prijateľný. Metabo ASR 25 L SC sa síce vyznačuje vysokým príkonom, ale disponuje polyesterovou filtračnou kazetou a čistenie filtra je iba poloautomatické. Ako plus vnímame zásuvku na náradie, automatický dobeh motora a možnosť mokrého i suchého vysávania. Materiálovo nepôsobí tak dobre ako zvyšné tri modely, avšak pomerne nízka cena a vyborný ťah hrajú v jeho prospech.

16/07/2021 17:52
Tomas

Dobrý deň,
chcem sa spýtať na váš názor na tieto vysávače:
- DeWalt DWV 902MT
- Makita VC4210LX
- Metabo ASR 25 L SC
- BOSCH GAS 35 L AFC

Uvazujem o kúpe niektorého z nich, len sa neviem úplne rozhodnúť.

Ďakujem Tomáš

09/07/2021 18:52
Roman

Potreboval som lacný vysávač do dielne a ako vhodný mi prišiel Güde GNTS 12L. Je kompaktný, skladný, šikovný a lacný. Nie je to priemyselný vysávač v pravom slova zmysle, ale pre moje potreby a pre potreby domáceho kutila je postačujúci. Používam ho v dielni na odsávanie a na to tento účel je úplne v pohode. Treba dodať, že vysávač je dosť hlučný, preto sa príliš nehodí na vysávanie do bytu. Malé mínus si vyslúži pevná hadica bez prvkov na pretočenie. Niekomu to však môže vyhovovať. Celkovo som s kúpou spokojný a dúfam, že vysávač mi bude bezproblémovo slúžiť niekoľko rokov.

09/07/2021 08:31
Marko

Kúpil som multimediálny vysávač Kärcher WD 3 Premium a som spokojný s jeho cenou aj výkonom. Oceňujem možnosť ľahkého dokúpenia náhradných dielov a tiež využitie na viacerých miestach. Je šikovný do domu, bytu, auta, ale aj do firmy. Vysávač mi veľmi pomohol pri prerábke v interiéri. Plus dávam za kompaktné rozmery, sací výkon, nízku váhu či nenáročnú obsluhu. Vysávač má slušný podtlak, dobre vyriešenú filtráciu a zohnať do neho vrecká nie je žiaden problém. Vysávač zvláda mokré aj suché vysávanie, preto spĺňa to, čo od neho očakávam.

24/06/2020 06:56
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
ospravedlňujeme sa, ak to tak vyznelo, ale Klarstein Centaur nie je zaradený medzi vysávače s menším objemom. Nikde v popise ani recenzii nie je nič také spomenuté. Testovali sme ho ako možnosť pre náročných, čo sa jeho funkcií a aj ceny týka. Ďakujeme za tip, Klarstein Reinraum je určite tiež vhodnou voľbou.

23/06/2020 22:48
Rora

Dobry den, trochu nerozumien tomu preco ste zaradili medzi vysavace s mensim objemom prave klarstein centaur ktory je s vysokym objemom aj vysokou cenou. Myslim ze by sa sem lepsie prirovnaval klarstein reinraum s objemom 60 litrov, vykonom 2000 W, s duchadlom na odhrnanie listia, HEPA filtrom a velmi priaznivou cenou. Takto by mi z toho testu vychadal ako najlepsi. Alebo sa mylim ? Ak ano prosim o odpoved.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok