Najlepšie priemyselné vysávače 2020 – recenzie, testy, porovnanie

Priemyselný vysávač je zariadenie určené na vysávanie veľkých a hrubých nečistôt. Prioritne je určený na stavby, do výrobných hál, no svoje uplatnenie si nájde aj v dielňach, garážach, upratovaní auta či v domácnosti a aj v exteriéri. Jeho poslaním je vysporiadať sa so širokou škálou nečistôt od stavebného prachu, pilín, hoblín, jemného prachu cez sklo, vodu či iné kvapalné nečistoty. Ako si vybrať najlepší priemyselný vysávač?

Ako vybrať priemyselný vysávač?

Takéto vysávače nie sú určené iba pre firmy a stavby, ale aj do úžitkových priestorov v domácnosti. Ich výhodou je, že sú odolné, viacúčelové a odstraňujú široké spektrum nečistôt. Vyberať môžete spomedzi hobby priemyselných vysávačov, ktoré sú lacnejšie alebo spomedzi profesionálnych priemyselných vysávačov, ktoré sa vyznačujú vyššou cenou, vyšším výkonom a sú vhodné do náročnejších podmienok.

Najlepšie priemyselné vysávače

Názov Hodnotenie Detail
Kärcher WD 6 P Premium   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Klarstein Reinraum 2G   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Bosch Advanced Vac 20   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Klarstein Reinraum Centaur   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
PowerPlus POWX320   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Potrebujem priemyselný vysávač?

Rekonštruujete dom, byt alebo ste majstrom na stavbe? Rozhodne priemyselný vysávač potrebujete. Či už sa budete rozhodovať medzi hobby vysávačom alebo profesionálnym spotrebičom, vždy budú rozhodovať rovnaké parametre, ibaže v druhom prípade budú kritériá trocha vyššie.

Priemyselný vysávač je viacúčelovým prístrojom, ktorý dokáže odstrániť hrubú nečistotu. Poradí si aj s väčšími čiastočkami špiny. Väčšinou ide o bezvreckové modely, vysávať teda môžete priamo do zbernej nádoby, ktorej objem si určite všímajte. Vrecko sa väčšinou v priemyslených vysávačoch nachádza ako druh filtrácie, tzv. filtračné vrecká. Väčšinou sú však takéto vysávače vybavené ešte ďalším dodatočným filtrom motora. HEPA filtre v nich nájdete len zriedka.

Nerezový priemyselný vysávač

Dôležité je, aby vysávač zvládal suché i mokré nečistoty. Mokré vysávanie je veľmi praktické. Dôležitú úlohu zohráva i manipulácia. Dĺžka prívodného kábla, dĺžka hadice, jej priemer alebo kvalita konštrukcie. Zaujímavou funkciou je automatický oklep filtra, ktorý je nápomocný pri veľkom objeme nečistôt. Filter tak nemusíte vyberať, ale impulzívnym tlačidlom sa otrasie priamo do tela vysávača. Špecifickou funkciou, ktorú niektorí vyhľadávajú, je fúkanie, napríklad na odstránenie lístia či neporiadku z terasy. V tomto prípade je však potrebný vysoký výkon prístroja.

Hlavné výhody

 • Vysoký sací výkon
 • Viacúčelové použitie
 • Kvalitná konštrukcia
 • Objem zbernej nádoby

Hlavné nevýhody

 • Väčšie rozmery
 • Vyššia hlučnosť

Ako vybrať priemyselný vysávač

Pred výberom je dôležité zvážiť účel použitia. To znamená, aký druh nečistôt plánujete vysávať najčastejšie. Od toho sa odvíjajú ďalšie parametre ako výkon vysávača, objem nádoby, typ filtrácie a množstvo iného. Samozrejme, pri výbere zákazník zvažuje i cenu. Tá často hovorí aj o kvalite konštrukcie.

Príkon – sací výkon vysávača

Najväčší vplyv na efektivitu vysávania má príkon vysávača, od ktorého sa následne odvíja i samotný sací výkon spotrebiča. Sací výkon je vlastne parametrom, ktorý informuje o sile ťahu vysávača. Výrobcovia nie vždy udávajú hodnotu sacieho výkonu. Preto sa držte hodnoty príkonu.

Dôležitým parametrom výberu priemyselného vysávača je jeho príkon a sací výkon

Priemyselný vysávač by mal mať viac ako 1 000 W. Nižší príkon môže byť v prípade väčších nečistôt problematický. Sací výkon sa pohybuje od 220 až do 380 W. Zároveň vám môže byť pomôckou aj prietok vzduchu vysávačom. Ten vám napovie to, aké veľké nečistoty vysávač zvládne. Táto hodnota by mala byť viac ako 40 – 50 l/s.

Objem nádrže vysávača – filtračné vrecká

Pri frekventovanejšom používaní musíte myslieť na to, že nádrž nebudete vyprázdňovať každých 15 minút. Preto sa sústreďte na to, aby bol objem nádrže dostačujúci. Objem sa pohybuje od 15 do 100 litrov. Veľké objemy sú určené pre majstrov na stavbách, ktorí potrebujú upratovať veľké množstvo nečistôt, prípadne pre výrobné haly. Nádoby sú vyrábané buď z plastu, alebo z kovu.

Vysávač by však mal mať i filtračné vrecko, ktoré zabraňuje zanášaniu filtra drobnými nečistotami. Hrubé nečistoty a kvapaliny vysávate vždy bez vrecka.

Hmotnosť a rozmery

V prípade priemyselných vysávačov sú rozmery i hmotnosť väčšie. Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí od 7 do 15 kg. Závisí od toho, aké materiály boli na konštrukciu použité. Mnohé vysávače majú kovové zberné nádoby, ktoré majú svoju váhu. Rozmery a hmotnosť určujte takisto výkon elektromotora, čím je výkon vyšší, rozmery sú väčšie.

Pri výbere myslite aj na hmotnosť priemyselného vysávača

Akčný rádius

Je dôležitý hlavne z hľadiska manipulácie. Dôležitá je dĺžka prívodného kábla, ktorý by mal mať aspoň 6 metrov. Následne je to dĺžka hadice. Tá by mala mať od 1,8 až do 2,2 metra. Dlhšie hadice už môžu spôsobovať stratu sacieho výkonu a komplikovať obsluhu vysávača.

Filtrácia vysávača

Väčšina vysávačov je vybavených jednoduchou filtráciou. Zvyčajne ide o filtračné vrecko, ktoré má za úlohu zberať drobné nečistoty. Následne sú tu filtre motora, ktoré ho chránia pred zanesením. HEPA filtre v tejto kategórii nenájdete.

 • Mikrofilter – papierový alebo penový filter, ktorý poskytuje najnižšiu úroveň filtrácie. Nemožno ho považovať sa dostatočnú filtráciu pre alergikov. To však v prípade priemyselných vysávačov nie je potrebné riešiť.
 • EPA a PET filtre – veľmi účinné filtre vyrobené z tkaniny alebo sklených vlákien. Sú umývateľné alebo sa čistia za pomoci tlaku vzduchu.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

 • Oklep filtra – ide o mechanický alebo automatický oklep filtra v prípade jeho zanesenia. Stačí stlačiť impulzné tlačidlo a filter sa otrasmi zbaví nečistôt. Táto funkcia sa nazýva aj PressClean.
 • Regulácia výkonu – umožňuje reguláciu výkonu vysávača, sacieho výkonu i hluku vysávača
 • Transportný podvozok – umožňuje pohyb vysávača v priestore za pomoci podvozku s kolieskami.
 • Fukár – ide o spätný chod, kedy vysávač ženie vzduch vpred. Využiť ho môžete napríklad pri odpratávaní lístia zo schodov či neporiadku na terase.
 • Integrovaná zásuvka – umožňuje pripojenie ďalšieho elektropríslušenstva priamo k vysávaču. Napríklad zapojenie vŕtačky, brúsky, píly a pod. Nečistoty tak možno zberať priamo počas činnosti, keď prácu so zariadením realizujete.

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 21.05.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 09.12.2019
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár