Najlacnejšie elektrobicykle nie sú najlepšie – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Ste fanúšikom cyklistiky? Ak áno, pojem elektrobicykel vám určite nebude cudzí. Na začiatok vám musíme ozrejmiť, že elektrobicykle už dávno nie sú pomôckou pre staršie ročníky, ani náhodou.

Elektrobicykel

Bicykel s elektromotorom sa stal perfektným a šetrným dopravným prostriedkom pre všetkých mužov a ženy akéhokoľvek veku. Takisto si svoje uplatnenie našiel v horskej či športovej cyklistike. Práve preto je dôležitý jeho správny výber. Dôležité je poznať jeho parametre a princípy, na akých funguje. V nasledujúcom článku sa dozviete všetko podstatné.

Najlepšie mestské elektrobicykle

Názov Hodnotenie Detail
Crussis e-Country 7.8-S   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Engwe EP-2 PRO   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Gocycle G4   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Lectron Citana   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Lovelec Norma   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Najlepšie horské elektrobicykle

Názov Hodnotenie Detail
Crussis e-Guera 7.8   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Engwe Engine Pro   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Crussis e-Atland 7.8   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Trek Powerfly 5   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Crussis e-Largo 5.8   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Pre koho je elektrobicykel vhodný?

Ako sme avizovali, elektrický pohon na bicykli nie je určený pre starších ľudí, lepšie povedané nielen pre nich. Dnešné elektrobicykle si našli uplatnenie v každej oblasti cyklistiky. Využívajú sa v mestách, v teréne či pri kvalitnom kardio tréningu.

Tak ako bežné bicykle, aj elektrobicykle sa delia podľa toho, kde sa chystáte ich používať. Nájdete bicykle, ktoré využijú starší ľudia či muži a ženy, ktorí dochádzajú v meste deň čo deň do práce. Ďalej sú tu bicykle určené pre dlhšie cestovanie po cyklistických chodníkoch alebo miernom teréne. A v neposlednom rade, čoraz viac obľúbené horské elektrobicykle určené aj do ťažkého terénu.

Na akom princípe elektrobicykel funguje?

Súčasné elektrobicykle fungujú na základe integrovaného elektromotora, ktorý je poháňaný akumulátorom. Pri jazde vám motor teda podľa potreby do značnej miery pomáha. Cenným pomocníkom je predovšetkým v teréne.

Elektrobicykel s elektropohonom na zadnom kolese

U väčšiny modelov je možné nastaviť stupeň intenzity, ktorú pri bicyklovaní chcete. Intenzitu volíte na displeji, ktorý je umiestnený na riadidlách. Asistenciu elektromotora je možné úplne vypnúť. Treba však rátať s tým, že elektromotor zvyšuje hmotnosť bicykla, čo môže byť pri bicyklovaní cítiť.

Výhody elektrobicykla

 • Elektrobicykel je vhodný pre každého. Starých, mladých, mužov či ženy.
 • Šetríte svoju energiu. Určite uvítate, ak pri každodennom cestovaní do alebo z práce ten posledný kopec za vás vyšliape z 80 % práve váš bicykel.
 • Ekologické cestovanie je takisto výhodou. Samozrejme, bicykel ako taký je ekologickým riešením. No ak na väčšiu vzdialenosť namiesto automobilu či motocykla zvolíte elektrobicykel, určite urobíte dobre.
 • Rýchlejšie cestovanie. Oproti bežnému bicyklu určite áno. S pomocou elektromotora zvýšite rýchlosť a skrátite čas dojazdu z bodu A do bodu B.
 • Zvládnete aj ťažký terén. Práve preto sú veľmi obľúbené horské typy E-bicyklov, ktoré aj menej zdatným športovcom doplnia potrebné „fyzické“ sily.

Nevýhody elektrobicykla

 • Väčšia hmotnosť bicykla. Máloktoré bicykle tejto kategórie vážia menej ako 21 kg.
 • Vyššia cena. Práve cena je najčastejším dôvodom, prečo sú ľudia voči elektrobicyklom často skeptickí.

Dôležité parametre pre výber elektrobicykla

Predtým, ako sa vyberiete do bezhlavej kúpy, určite zvážte niekoľko podstatných parametrov, ktoré vám pomôžu sa v ponuke zorientovať. Predovšetkým si určite účel, na aký budete elektrobicykel používať. To ovplyvňuje aj aspekt, kde budete bicykel používať.

Trekingový elektrobicykel do prírody

Ďalej určite frekvenciu, na základe nej si totiž zvolíte vhodný akumulátor pre ideálny dojazd. Nezabúdajte takisto na nosnosť bicykla a veľkosť rámu ako pri klasickom bicykli.

Typy elektrobicyklov

Mestský, trekingový či horský elektrobicykel? Aj v tomto prípade máte na výber viacero možností. Aké sú ich výhody?

Mestské elektrobicykle

Sú typickým dopravným prostriedkom v rámci mesta či na bežné vidiecke komunikácie. Vhodný je takisto pre seniorov. Vďaka konštrukcii s nízkym nástupom sa naň jednoducho nasadá i dobre zosadá. Bicykle tohto typu sú často vybavené aj príslušenstvom napríklad v podobne nosičov, blatníkov či svetiel. Ide tak o skvelý spôsob pohodlného cestovania, ktoré si budete pochvaľovať.

Trekingové elektrobicykle

Určený predovšetkým na bežné cestovanie či turistiku v mierne stúpavom teréne. Ide o zlatý stred medzi mestským a horským bicyklom. Okrem bežnej cesty zvládnu aj mierny terén. Ideálne sú pre mladých ľudí, ktorí milujú rekreačnú cyklistiku. Takisto nechýba príslušenstvo v podobe nosičov na vodu, svetiel či blatníkov.

Trekingový elektrobicykel

Trekingové bicykle sú pre športovú činnosť priam ideálne. Na základe intenzity asistencie elektromotora si zvolíte ideálne tempo, ktoré vám pomôže pri zlepšovaní kondície.

Skladacie elektrobicykle

Ide o podkategóriu mestských bicyklov. Ich využitie je totiž ideálne práve v rámci mesta či vidieka. Vhodné sú na rovný terén po spevnenej komunikácii. Skladacie bicykle sa logicky dajú jednoducho zložiť a uskladniť, prípadne prevážať. Nemožno im uprieť praktický účel a takisto to, že vás bez problémov dopravia z bodu A do bodu B.

Horské elektrobicykle

Už z názvu určite viete, že s týmto typom bicykla sa kopcov báť nemusíte. Vyznačujú sa odolnou odpruženou konštrukciou a vysokým výkonom motora. Spolu s elektromotorom teda zvládnete každý kopec.

Medzi horské bicykle sa radia aj takzvané zjazdárske alebo akrobatické elektrobicykle. Pripomínajú tzv. BMX. Tieto sa však využívajú pri prekonávaní rôznych prekážok v teréne. Ich rám je ľahký a odpružený. Vďaka elektromotoru sa dokážu v krátkych záberoch dostať cez rôzne prekážky.

Typ pohonu

Motor, samozrejme, zohráva pri elektrobicykloch najdôležitejšiu úlohu. Preto je nutné vedieť, aký motor váš elektrobicykel má.

Elektrobicykel s elektropohonom na prednom kolese

Tie sa líšia výkonom, ale aj umiestnením. Umiestnenie elektromotora má následne vplyv na jazdné vlastnosti elektrobicykla.

Elektropohon na prednom kolese

Tento druh umiestnenia elektromotora je bežným u takmer všetkých mestských elektrobicyklov. V tomto prípade je výhodou predovšetkým nízka cena. Elektromotor vpredu zároveň vyvažuje hmotnosť akumulátora, ktorý býva zvyčajne v zadnej časti. Jeho využitie sa odporúča na rovine prípadne v teréne, ktorý nie je klzký alebo nespevnený. Tu môže dochádzať k prekĺzavaniu kolesa.

 • Nízka obstarávacia cena
 • Vhodný iba na jazdu po spevnenej ceste

Elektropohon na zadnom kolese

Tu je, oproti predošlému pohonu na prednom kolese, krútiaci moment omnoho väčší, takže zadný elektropohon zvládne aj jazdu v teréne. Menšou nevýhodou je azda to, že väčšia hmotnosť je vzadu, keďže akumulátor je takisto v zadnej časti. Zadné koleso je tak o niečo viac zaťažené. Tak či tak sú však elektrobicykle so zadným elektropohonom najpoužívanejšie. Využívajú ho trekingové i horské elektrobicykle.

 • Lepší záber a vyšší výkon motora
 • Nerovnomerné rozloženie hmotnosti

Elektropohon v strede bicykla

Na záver je tu najoptimálnejšie riešenie v prípade porovnania jazdných vlastností bicyklov. Práve umiestnenie elektromotora i akmulátora v strede bicykla zabezpečuje ideálne rozloženie hmotnosti, čo ovplyvňuje aj dojazd elektrobicykla. Rátať musíte, samozrejme, s vyššou cenou. Ide zvyčajne o drahšie modely horských alebo trekingových bicyklov. Práve tento druh pohonu vám umožní zdolávať veľké vzdialenosti a takisto i ten najnáročnejší terén.

Výkon elektromotora

Štandardom sú elektromotory s výkonom 250 W, práve tento limit umožňuje vyhláška o cestnej premávke. Existujú však aj výkonnejšie motory, 350 W, ktoré majú vyšší krútiaci moment. Tu je však výkon limitovaný.

Mestský elektrobicykel so zadným pohonom

Väčší výkon aj napriek obmedzeniu však má svoj význam. Väčší výkon motora znamená, že má určité rezervy, a tak i pri väčšom zaťažení je motor namáhaný omnoho menej.

Výdrž akumulátora – dojazd elektrobicykla

Bez akumulátora je aj samotný elektrobicykel, respektíve elektromotor len zbytočnou príťažou. Vďaka batérii totiž dostáva potrebnú „šťavu“. Pod výdržou batérie môžeme rozumieť samotný dojazd, teda na akú vzdialenosť batéria vydrží a takisto aj to, aká je životnosť batérie a koľko nabíjacích cyklov vydrží.

Dojazd a kapacita batérie

Samotný dojazd určiť pomerne ťažko, keďže ide o individuálne hodnoty. Dojazd závisí ako od kapacity batérie (Ah), tak aj od štýlu jazdy, terén a hmotnosti, ktorú elektrobicykel preváža. Ďalej je to aj nastavenie intenzity, akou vám elektromotor asistuje.

 • Kapacita 9-10 Ah – dojazd 50-80 km;
 • kapacita 11-12 Ah – dojazd 80 – 100 km;
 • kapacita 13-14 Ah – dojazd 100-120 km;
 • kapacita 15 Ah a viac – dojazd 120 km a viac.

Výdrž/životnosť batérie

Batérie používane v elektrobicykloch sú najčastejšie známe Li-ion či Li-pol batérie. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou a takisto dobrou životnosťou. V prípade, že batériu nevystavujete častým mechanickým nárazom, je životnosť zhruba 4 - 8 rokov, čo je približne 800 – 1 000 dobíjaní. Prípadne v závislosti od štýlu jazdy môže ísť o 20 000 – 30 000 km jazdy.

Umiestnenie batérie

Batéria môže byť umiestnená na spodnom ráme, za sedlovkou, ale niektoré bicykle ju majú umiestnenú na nosiči. Ktorá z týchto volieb je najvhodnejšia?

Rámová batéria

Batéria je umiestnená na spodnom ráme elektrobicykla (priestor určený pre fľašu). Ide o najoptimálnejšie umiestnenie batérie, ktoré využívajú hlavne horské bicykle.

Batéria za sedlovkou

Ide o dobré umiestnenie batérie. Zvyčajne sa kombinuje s predným elektropohonom. Batéria je často na predĺženom ráme bicykla. Takýto systém možno vidieť predovšetkým u skladacích elektrobicyklov.

Elektrobicykel s batériou za sedlovkou

Nosičová batéria

Typická je pre mestské a trekingové bicykle. Nosiče sú takmer vždy súčasťou výbavy. Batéria je teda umiestnená pod nosičom, ktorý používate na tašku alebo košík. Určite oceníte jednoduchý prístup. Nevýhodou je azda iba rozloženie hmotnosti.

Správna veľkosť a nosnosť

Tak ako pri bežnom bicykli, aj tu je pre pohodlie dôležité zvoliť správnu veľkosť rámu elektrobicykla. Ten sa týka predovšetkým výšky vašej postavy. Samotná nosnosť závisí zvyčajne od konštrukcie a použitých materiálov. Zvyčajne sa však nosnosť bicykla pohybuje na úrovni 120 – 150 kg.

Lacné elektrobicykle

Nie vždy musí byť najšťastnejším riešením kúpa lacného elektrobicykla. Výkon motora je obyčajne menší a výdrž batérie slabšia, čo znamená menší dojazd. Lacné mestské elektrobicykle nájdete u predajcov už od 500 €, pričom vôbec nemusia sklamať. Pre starších ľudí sú v skutku vhodné.

Ak ste však náročnejší zákazník a od elektrobicykla očakávate viac, musíte aj viac zainvestovať. Kvalitné horské elektrobicykle kúpite v rozmedzí od 1 300 do 2 000 €. Vyššie cenové kategórie sú už skutočne profesionálne elektrobicykle, ktoré vás môžu vyjsť aj na 5 000 €.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Vybrať elektrobicykel, ak viete, čo hľadáte, nie je náročné. Ak to však neviete, môže vám výber robiť nemalé problémy. Na záver vám odpovieme na zopár často kladených otázok, ktoré vám môžu byť pri rozhodovaní nápomocné.

Ako dlho trvá nabitie batérie?

Na nabitie vybitej batérie budete potrebovať cca 6-8 hodín. Môže sa to zdať veľa, v porovnaní s dojazdom bicykla ide o zanedbateľný čas.

Treba batériu nabíjať po každej jazde?

Nie, nie je to potrebné. Batéria má po plnom nabití určitú kapacitu (50 až 150 km v závislosti od modelu). Ak budete využívať elektrobicykel na jazdu do práce, ktorá je vzdialená len pár kilometrov, vydrží vám batéria aj niekoľko dní.

V čom spočíva údržba elektrobicykla?

Elektrické komponenty sú viac-menej bezúdržbové. Treba len myslieť na to, že aj v zime, keď sa na bicykli nejazdí, musíte batériu nabiť min. raz za 2 mesiace. Bicykel umývajte pomocou handričky, vyhnite sa použitiu vysokotlakového čističa, ktorý by mohol elektrodiely poškodiť.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(87.6%)
Dátum publikovania: 28.01.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/03/2024 11:13
Mária

Dobrý deň, chcem sa opýtať.....som po operácii kolena, môžem Elektrický bicykel KUGOO Kirin V1 pro
využiť aj bez pedálovania? Na spôsob kolobežky?
Ďakujem

13/10/2021 17:35
Emil U.

Kvalitný elektro bicykel s dobrým dojazdom je Crussis e-Atland. Plne zodpovedá mojim požiadavkám, nakoľko mám už svoj vek a do kopca nevládzem ťahať, bicykel mi pomáha. Bola to veľmi dobrá kúpa.

12/08/2021 09:19
Dušan R.

Mám elektrobicykel Crussis e-Largo 7.6 2021 a za super považujem ergonómiu bicykla, ktorá je naozaj na úrovni a jazdec sa pohodlne cíti aj pri dlhších trasách. Jazda na bicykli je dynamická a to dokonca aj bez pomocnej batérie. Za bicykel som dal necelé dve tisícky, no myslím si, že v pomere kvality spracovania, výkonu a funkcií, išlo o veľmi dobrú cenu. Bajk má krásny dizajn a s výraznou žltou farbou ste na cyklotrasách neprehliadnuteľní. Batéria je silná a má dobrý dojazd. S touto kúpou som veľmi spokojný. Bajk odporúčam všetkými desiatimi. Ak už raz rozhodnete presedlať z klasického bicykla na elektro bajk, zrejme sa k starému už nebudete chcieť vracať.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok