Najlepšie benzínové kosačky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Výhody benzínových kosačiek nespočívajú iba v ich nezávislosti na el. zásuvke. Na rozdiel od elektrických sú výkonnejšie a vyrábajú sa aj s pojazdom, takže ich nemusíte po záhrade tlačiť. Benzínové kosačky sú však hlučnejšie, menej priateľské k životnému prostrediu a okrem toho si vyžadujú aj náročnejšiu údržbu.

Ako vybrať benzínovú kosačku

V článku vám predstavíme všetky výhody a nevýhody benzínových kosačiek, poradíme, aké parametre by ste mali pri ich výbere sledovať a predstavíme vám najobľúbenejšie modely.

Najlepšie benzínové kosačky

Názov Hodnotenie Detail
VeGA 545 SXHE 7in1   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Riwall RPM 4234 P   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Fieldmann FZR 5611-B   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Texas 5181TR/WE   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Weibang 506 SC 6in1   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Benzínové kosačky – recenzie

Ak benzínovú kosačku, tak s pojazdom. Odporučiť môžeme aj modely s mulčovaním. Na výber je množstvo výrobcov (Fieldmann, Hecht, Riwall, Stiga či AL-KO) a ešte viac modelov. Pripravili sme pre vás recenzie viacerých obľúbených benzínových kosačiek, snáď vám budú pri výbere nápomocné.

Benzínová, elektrická alebo akumulátorová? 

Na trhu nájdete množstvo kosačiek, ktoré sa okrem spôsobu kosenia líšia aj pohonom, resp. napájaním:

 • Elektrické kosačky – hodia sa na kosenie okolo domu, prípadne kosenie trávnika v menšej záhrade. Kvôli nízkemu výkonu (max. 2 000 W, väčšinou však niečo vyše 1 000 W) si však neporadia s húževnatými hrubými stonkami burín. Keďže sú napájané z el. zásuvky, napájací kábel obmedzuje rozsah ich pohybu a zabúdať by ste nemali ani na riziko úrazu el. prúdom v prípade preseknutia kábla. Výhodou elektrických kosačiek je nízka cena, veľmi jednoduchá údržba, nízka hlučnosť a šetrnosť k životnému prostrediu.
 • Akumulátorové kosačky – majú ešte nižší výkon než elektrické kosačky napájané zo zásuvky (obvykle pár stoviek W), a preto sa hodia skôr na udržiavanie trávnika a časté kosenie – s burinou alebo vyššou trávou majú veľký problém. Nie sú úplne bezúdržbové, musíte na nich dobíjať akumulátory, ktoré v závislosti od výšky trávy môžu vydržať iba niekoľko minút kosenia. Navyše, akumulátory majú životnosť obmedzenú na niekoľko rokov (opäť to závisí od toho, ako často kosíte). Nevýhodou týchto kosačiek je tiež ich vysoká cena, naopak, výhodou je nízka hlučnosť. Šetrnosť k životnému prostrediu je lepšia ako pri benzínových kosačkách, no horšia ako pri elektrických, keďže akumulátory sa po skončení ich životnosti stávajú nebezpečným odpadom.
 • Benzínové kosačky – oproti elektrickým majú vysoký výkon (bežne okolo 2 – 3 kW). Okrem výkonu je výhodou benzínových kosačiek aj nezávislosť na elektrine. Nevýhodou je vyššia hlučnosť, nešetrnosť k životnému prostrediu, vyššie náklady na kosenie i náročnejšia údržba. Tú však zvládne priemerne zručný domáci majster aj svojpomocne.

Rotačná, bubnová či lištová?

Benzínové kosačky delíme podľa spôsobu kosenia na niekoľko typov:

 • Rotačné kosačky – sú osadené na podvozku so 4 kolieskami, medzi ktorými je umiestnený motor, poháňajúci žacie nože, ktoré rotujú v kovovom ochrannom bubne. Sú určené na kosenie trávnika v menších záhradách (trávnik cca do 15 árov) s menším množstvom buriny. Kolieska môžu byť poháňané motorom pre zjednodušenie kosenia (tzv. kosačka s pojazdom). Rotačné kosačky sú najčastejšie používaným typom, preto sa budeme v článku venovať prevažne im.
 • Vretenové kosačky – skracovanie trávy v nich zabezpečuje horizontálny vretenový nôž, ktorý trávu neseká, ale strihá o protiostrie. Vďaka tomu končeky trávy nežltnú, čo tieto kosačky predurčuje na tie najkvalitnejšie trávniky, ako napr. anglický trávnik či green (oblasť okolo jamky) na golfovom ihrisku. Vretenové kosačky možno poznáte z amerických filmov ako bezmotorové, kedy ich používateľ iba tlačí po trávniku. Vyrábajú sa však aj vo verziách s motorom.

Kosenie trávy benzínovou kosačkou

 • Bubnové kosačky – spoznáte ich podľa dvoch mohutných kolies po stranách a veľkého rotujúceho bubna osadeného nožmi v prednej časti (spredu sú nože nechránené). Tieto kosačky sú osadené výkonnými motormi a sú určené na lúky a veľké priestranstvá s hustou trávou. Poradia si s až vyše 150 cm vysokou trávou či húževnatými burinami. Nemajú zberný kôš a trávu odhadzujú.
 • Lištové kosačky – sú osadené strihacou lištou s jedným pevným a jedným pohybujúcim sa nožom. Mechanizmus je teda rovnaký ako pri nožniciach na živý plot. Vďaka tomu si lištové kosačky poradia aj s vysokou trávou. Rovnako ako bubnové kosačky nemajú zberný kôš, ich výhodou však je, že trávu neodhadzujú tak ďaleko a majú veľkú šírku záberu.
 • Strunové kosačky, krovinorezy – ich nevýhodou je malá šírka záberu a fakt, že výšku kosenia si nemôžete nastaviť, takže trávnik nebude taký pekný, ako keby ste ho pokosili iným typom kosačky. Práca so strunovou kosačkou je namáhavá a fyzicky slabší ľudia ju nemusia zvládnuť. Je určená iba na malé plochy. Krovinorezy si na rozdiel od strunových kosačiek poradia aj s húževnatou burinou a dostanú sa prakticky všade (vrátane rohov a okolia stromov).
 • Traktory, ridery – majú poháňané kolesá a používateľ na nich počas kosenia sedí. Sú určené na kosenie veľkých plôch nad 16 árov trávy. Bývajú osadené veľkými zbernými košmi.

Čím vyšší výkon, tým širší záber

Najdôležitejšími parametrami pre výber benzínovej kosačky sú výkon a šírka záberu. Čím širší je záber kosačky, tým viac trávy súčasne pokosí a práca teda bude rýchlejšia. Nože kosačky zároveň musia vyvinúť väčšiu silu, takže platí, že čím je väčšia šírka záberu, tým výkonnejší musí byť aj motor kosačky. To však znamená aj väčšie rozmery a vyššiu hmotnosť a tým pádom aj horšiu obratnosť a namáhavejšiu prácu. S menšími kosačkami sa ľahšie dostane do rohov a obídete prekážky.

Pri benzínových rotačných kosačkách sa šírka záberu pohybuje v rozsahu 40 – 56 cm. Približnú šírku záberu uvádzame v tabuľke č. 1.

Šírka záberu benzínovej kosačky

Klasické benzínové kosačky sú vhodné na plochy do cca 16 árov (1 600 m2). Samozrejme, môžete nimi kosiť aj väčšie plochy. Okrem toho, že vám práca bude trvať veľmi dlho a bude únavná, bude motor kosačky v dôsledku dlhodobej vysokej záťaže trpieť a skôr sa opotrebuje.

Plocha trávnika v m2

Plocha trávnika v ároch

Vhodná šírka záberu kosačky

do 400 m2

do 4 a

40 cm

400 – 600 m2

4 – 6 a

40 – 45 cm

600 – 800 m2

6 – 8 a

45 – 50 cm

800 – 1 200 m2

8 – 12 a

50 – 55 cm

1 200 – 1 600 m2

12 – 16 a

55 cm

od 1 600 m2

od 16 a

60 – 80 cm (záhradný rider alebo traktor)

Tabuľka č. 1: Vhodná šírka záberu benzínovej kosačky v závislosti od kosenej plochy.

Čo sa týka výkonu, ten sa pri benzínových rotačných kosačkách pohybuje od 1,5 do 4 kW. Vhodný výkon okrem šírky záberu závisí aj od typu trávnika, ktorý chcete kosiť. Pre časté kosenie trávnika bez burín vám stačí výkon okolo 2 kW, ak je v tráve burina s hrubšími stonkami, siahnite radšej po kosačke s výkonom aspoň 3 kW.

Výška kosenia závisí od terénu

Možnosť nastavenia výšky kosenia poskytuje asi každá benzínová rotačná kosačka. Táto funkcia je dôležitá najmä ak máte záhradu s členitým terénom. V tom prípade si vyberte kosačku s najvyššou možnou výškou – pri nízkom nastavení by nože mohli zadrhávať o zem. V dôsledku toho by sa nielen rýchlo vytupili, ale na ochrannom plechovom kryte okolo nožov by sa rýchlo usádzalo blato, tvorené hlinou zmiešanou s mokrou trávou.

Rozsah nastavenia výšky sa bežne pohybuje od 2 do 7 cm, pri niektorých modeloch je maximom až 10 cm. Výška môže byť nastaviteľná buď pomocou kolies kosačky (tento spôsob je zdĺhavejší), alebo pomocou centrálneho mechanizmu jedinou pákou (rýchlejší spôsob).

Benzínová kosačka – výška kosenia

Výšku kosenia voľte starostlivo, aj s ohľadom na poveternostné podmienky. Príliš nízko pokosený trávnik nevytvára tieň, slnko ho teda rýchlo vysuší a odparí životodarnú vodu. Takto oslabený trávnik je náchylný na ochorenia a postupne redne. Problém to je obzvlášť za posledné roky, kedy máme na Slovensku nedostatok zrážok. Ak chcete udržať trávnik vitálny, mali by ste ho kosiť max. na tretinu jeho aktuálnej výšky.

Kosiť, či mulčovať? Pozor na objem koša

Takmer každá benzínová rotačná kosačka má v balení aj zberný kôš na trávu. Jeho objem sa pohybuje v rozsahu 40 – 80 l. Čím bude objem menší, tým bude kôš plný trávy ľahší, no tým častejšie ho budete musieť vysypávať. Naopak, do objemného koša sa zmestí veľké množstvo trávy, fyzicky slabší ľudia však so 40 kg košom môžu mať problém. Ideálne preto bude, ak v tomto prípade zvolíte určitý kompromis.

Niektoré kosačky sú vybavené aj mechanickým indikátorom naplnenia, ktorý sa aktivuje pomocou vzduchovej klapky. Do plného koša totiž neprúdi tráva ani vzduch takou veľkou rýchlosťou ako do prázdneho.

Na trhu nájdete aj kosačky bez zberného koša v balení – k niektorým ho môžete prikúpiť, k iným nie. Niektoré kosačky majú tiež voľbu vyhadzovania trávy dozadu či nabok. V tom prípade by ste však mali trávu pohrabať.

Benzínová kosačka s mulčovacím nadstavcom

Lepším variantom je tzv. mulčovanie – kosačky s touto funkciou majú pribalený tzv. mulčovací nadstavec, resp. mulčovací klin. Ním upcháte otvor na vyhadzovanie trávy, čím spôsobíte, že rotujúce nože už pokosenú trávu rozsekajú na ešte menšiu kúsky. Tieto kúsky potom ostanú na trávniku a pôsobia ako výživné prírodné hnojivo.

Väčšia sila, náročnejšia obsluha i údržba

Benzínové kosačky sú spravidla vybavené štvortaktnými jednovalcovými motormi. Medzi osvedčené značky motorov v kosačkách patrí Briggs & Stratton (asi najpopulárnejšia značka), Honda či Subaru.

Tieto motory majú dlhú životnosť a vysoký výkon, ich obsluha a údržba je však náročnejšia ako pri dvojtaktných motoroch či elektrických kosačkách.

Niektoré servisné úkony sú však rovnaké – napr. čistenie od trávy či brúsenie nožov. Brúsenie by ste mali vykonávať aspoň raz ročne (v závislosti od toho, ako často a akú plochu kosíte). Zvládnete ho aj svojpomocne, nabrúsené nože však niekedy potrebujú aj vyváženie, čo je úkon, ktorý zvládnu iba mechanici v servisoch záhradnej techniky.

Väčšina benzínových kosačiek sa štartuje klasickým ručným mechanizmom, kedy musíte trhnúť štartovacím lankom. To si vyžaduje pomerne veľkú silu, takže ženy či fyzicky slabší ľudia môžu mať so štartovaním problém.

Niektoré kosačky (dokonca aj tie v nízkej cenovej kategórii) sú vybavené elektrickým štartérom. Ich naštartovanie teda prebieha podobne ako naštartovanie motora auta. O napájanie štartéra sa stará 12 V olovený akumulátor, ktorý je približne taký veľký ako akumulátor na motocykloch.

Štvortaktné motory majú výhodu v tom, že benzín nemusíte miešať s olejom – olej sa do kosačky nalieva samostatne. Pre istotu by ste mali jeho hladinu pravidelne kontrolovať. Jeho nízka hladina môže spôsobiť zadretie motora s nevyhnutnou generálnou opravou.

Nalievanie benzínu do benzínovej kosačky

Ak olej ubúda, môže to signalizovať mechanickú poruchu alebo výrobnú chybu motora. Ak z kosačky olej nevyteká cez nejakú netesnosť, končí najčastejšie v spaľovacom priestore valca, kde sa spáli spolu s benzínom. Spaľovanie oleja spoznáte podľa modrého dymu z výfuku a zápachu, ktorý neustane ani po ohriatí motora.

Olej by ste mali z času na čas aj vymeniť – presný interval závisí od typu motora a nájdete ho v návode na použitie. Pri niektorých kosačkách môžete starý olej vypustiť ako na aute, iné nie sú vypúšťacím otvorom vybavené a musíte použiť odsávačku (bežné vybavenie servisov, niektorí výrobcovia ju ponúkajú aj ako príslušenstvo).

Okrem oleja budete musieť občas tiež vyčistiť či vymeniť sviečku a vyčistiť alebo vymeniť vzduchový filter. Medzi náročnejšie servisné úkony, ktoré zvládne iba servis alebo skúsení domáci majstri, patria nastavenie karburátora či ventilovej vôle. Zle nastavený karburátor môže spôsobiť problematické štarty, vysokú spotrebu alebo zhasínanie motora. Žiaľ, mnoho benzínových kosačiek najnižšej cenovej kategórie má s karburátorom problém už od výroby.

O benzínovú kosačku sa teda budete musieť priebežne starať, ak sa však k ich údržbe postavíte zodpovedne a motor nebudete preťažovať, odvďačí sa vám dlhou životnosťou. Tú môžete predĺžiť tak, že budete pravidelne meniť olej, budete používať kvalitný olej a doprajete motoru prestávky v náročných podmienkach – napr. pri kosení v lete pod páliacim slnkom.

Koste čo najbezpečnejšie

Výrobcovia myslia aj na bezpečnosť a svoje benzínové kosačky vybavujú viacerými bezpečnostnými mechanizmami.

Asi najdôležitejším je automatická brzda noža, ktorá ho zastaví, pokiaľ pustíte príslušnú ovládaciu páčku, ktorou sa ovláda spojka noža. Vďaka tomu môžete bezpečne odbehnúť od kosačky aj keď necháte bežať jej motor. Niektorým kosačkám však po pustení tejto páčky zhasne aj motor.

Dôležitou súčasťou kosačiek sú aj kryty okolo nožov, ktoré zabránia vystreľovaniu hlinených hrúd či dokonca kamienkov, ktoré by mohli zasiahnuť vás či okolo stojace osoby. Obzvlášť nebezpečné to je, keď kosíte bez zberného koša.

Kryt okolo nožov benzínovej kosačky

Kryt by mal byť z čo najhrubšieho plechu, dôsledkom je však vyššia hmotnosť. Väčšina výrobcov preto volí určitý kompromis medzi pevnosťou a hmotnosťou. Na niektorých lacných kosačkách sú kryty z tenkého plechu – taký kryt ľahko nechtiac ohnete nárazom do murovaného plota či prekážky, v dôsledku čoho môže prísť až k nebezpečnému preseknutiu plechu nožom.

Niektoré kosačky sú vybavené aj detskou štartovacou poistkou – nenaštartujete ich bez vloženia špeciálneho kľúča.

Ďalšie parametre a funkcie benzínových kosačiek

 • Hmotnosť – čím ťažšia kosačka bude, tým namáhavejšia bude manipulácia s ňou (posúvanie, otáčanie, vyhýbanie sa prekážkam). Bežne sa hmotnosť pohybuje od 20 do 40 kg, hmotnosť rastie s výkonom motora.
 • Pojazd – kosačky s pojazdom majú hnané zadné kolieska pomocou prevodovky priamo od motora. Kosačku s pojazdom nemusíte tlačiť, pohybuje sa sama rýchlosťou cca 3 – 4 km/h (niektoré majú rýchlosť nastaviteľnú).
 • Výškovo nastaviteľné držadlá – na takejto kosačke si môžete nastaviť výšku držadiel podľa výšky vašej postavy. Ak ste vyšší, nebudete sa musieť ku kosačke skláňať a hrbiť sa.
 • Vertikálne skladovanie – kosačkou s touto funkciou môžete zložiť sklopením držadiel do kompaktnej polohy a skladovať ju vo zvislej polohe. Má totiž špeciálne navrhnutú olejovú a benzínovú nádrž, aby z nej v takejto polohe kvapaliny nevytiekli.
 • Kosenie na okrajoch – táto funkcia sa nazýva aj Edge cutting a kosačky ňou vybavené majú čo najmenšiu medzeru medzi nožmi a ich plechovým ochranným krytom. Dostanete sa s nimi teda veľmi blízko k okrajom plota, chodníka či iných prekážok.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Benzínové kosačky sú výkonné, nepotrebujú el. zásuvku, čiže nie sú limitované káblom, vyrábajú sa aj s pojazdom, takže ich použitie je pomerne jednoduché. Chcete benzínovú kosačku, stále sa však neviete rozhodnúť, ktorý model je pre vás najvhodnejší? Možno vám pomôžu odpovede na niekoľko základných otázok.

Oplatí sa investovať do kosačky s vlastným pojazdom koliesok?

Pokiaľ potrebujete kosačku na kosenie väčších zatrávnených plôch alebo rovných a pravidelných plôch so záhonmi, stromami a kríkmi, tak určite áno. Vlastný pojazd koliesok kosačky vám značne uľahčí prácu a z kosenia nebudete takí unavení. S takouto kosačkou sa ľahšie kľučkuje, preto sa budete môcť jednoduchšie vyhýbať prekážkam.

Na akú veľkú plochu sa hodia benzínové kosačky?

Benzínové kosačky sú najvhodnejšou voľbou pre väčšie trávniky. Najideálnejšie pre plochy s rozlohou väčšou ako 500 m2.

Kosačka sa vypla v priebehu práce. Čo mám robiť?

Skontrolujte, či je v nádrži dostatok paliva. Ak áno, môže byť príčinou vypnutia upchatie spodnej časti kosačky trávou.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Údržba a starostlivosť o benzínovú, elektrickú, aku i robotickú kosačku – čistenie, brúsenie nožov, mazanie

Údržba a starostlivosť o benzínovú, elektrickú, aku i robotickú kosačku – čistenie, brúsenie nožov, mazanie

Elektrická či benzínová, strunová alebo vretenová – nezáleží na tom, akú kosačku máte, každá si vyžaduje pravidelnú údržbu. Údržba pritom zahŕňa nielen pravidelné čistenie po každom kosení, ale aj sezónnu kontrolu a opravu pokazených funkcií či dielov. Starostlivosť o kosačku netreba odkladať a... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.4%)
Dátum publikovania: 10.02.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/06/2022 22:51
Ilja

GUDE Biigh Wheeler 534.1 R ES 95445 stačí na bežné kosenie okolo domu. Je to pre bežných užívateľov a za dobrú cenu. Ja som spokojný.

13/08/2021 21:53
Peter

Kúpil som si Fieldmal s pojazdom. Od prvého kosenia sa hneď zaplní otvor do koša, ktorí je naolnený tak na 20 nevadí či je tráva malá ,alebo večšia a je sucho. Asi to zapíčiňuje pojazd na spodu kosačky, Nechcel by som ju ani zadarmo. Mal som alko . Vydržala 13 rokov a kôš doslova nabila. Spravil som chybu, že som si nekúpil overenú značku. Chystám sa napísať výrobcovi.

31/07/2021 21:44
Sergej

Benzínová kosačka za rozumnú cenu a s dobrým výkonom je Riwall PRO RPM 5135. Je naozaj super a recenzie, ktoré som čítal pred kúpou, neklamali. Kosačka má vysoký výkon, silný pojazd, preto som spokojný. Kosačka má široký záber a práca s ňou je pohodlná i jednoduchá. Oceňujem dobrý a bezproblémový štart. Keď ju porovnám s prechádzajúcou kosačkou, ktorá nemala pojazd a záber 40 cm, je to akoby ste presadli z Favorita do Oktávie. Rýchlo s ňou dokážem pokosiť 7 árový pozemok, zberný kôš je veľký, preto ho netreba tak často vysýpať a v balení bol aj náhradný nôž. Je to prístroj 4v1, ktorý má aj mulčovanie a zvláda tiež väčšiu trávu.

09/06/2020 07:24
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
pre časté kosenie trávnika bez burín vám stačí výkon okolo 2 kW, ak je v tráve burina s hrubšími stonkami, siahnite radšej po kosačke s výkonom aspoň 3 kW. Šírka kosačky by mala mať aspoň 40 cm. O krovinorezoch sa môžete dozvedieť viac v našom článku: https://www.spotrebitelskytest.sk/krovinorezy/porovnanie
Odporúčame Vám napr. značky Stiga, Fieldmann alebo Hecht.

04/06/2020 10:24
Simona

Dobrý deň. Mám na vás otázočku. Mam asi 17r elektrickú kosačku, ktorá už končí svoju funkciu. Potrebovala by som vedieť, aká kosačka by bola najlepšia na 3 árový pozemok?!? Chcela by som benzínovú a vôbec neviem,aký výkon je najlepší?! Aj napriek nášmu malému pozemku, by som chcela nejakú naozaj výkonnú a nie niečo, čo vydrží 2r. A tiež sa chcem spýtať na nejakú vyžíňačku alebo krovinorez z viacerými nadstavcami,tiež benzínové a podľa možností,tiež čo najvýkonnejšie. Ďakujem veľmi pekne :)

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok