Najlepšie elektrické mlynčeky na mäso 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Čerstvé pečené klobásky, hamburgery na grile na ktorých sa pomaly roztápa voňavý čedar či boloňské ragú na cestoviny dusené s červeným vínom – to všetko sú pokrmy, na ktorých prípravu potrebujete poriadny mlynček na mäso. Niektoré multifunkčné kuchynské roboty totiž mäso iba posekajú a výsledkom je, že nemá správnu konzistenciu, lepí sa a tvorí veľké kusy.

elektrický mlynček na mäso

Prečítajte si radšej náš článok a nechajte si poradiť, ako si vybrať kvalitný mlynček na mäso. Dáme vám tipy, na čo sa pri výbere sústrediť a predstavíme vám tiež niekoľko obľúbených modelov mlynčekov.

Najlepšie mlynčeky na mäso

Názov Hodnotenie Detail
Bosch MFW45020   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Tefal NE105838   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Klarstein Kraftprotz   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Catler MG 800   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Tefal NE685838   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Mlynčeky na mäso – recenzie

Mleté mäso z obchodu sa nedá s tým čerstvo namletým ani porovnať. S mlynčekom na mäso si môžete pripravovať mäsové pochúťky kedy sa vám zachce. Vyskúšali sme niekoľko obľúbených modelov, o svoje skúsenosti sme sa podelili v recenziách. Dúfame, že medzi nasledujúcimi mlynčekmi na mäso nájdete svojho favorita.

Ručný, či elektrický?

Klasický ručný mlynček na mäso určite poznáte. Je vyrobený z hrubej liatiny s povrchovou úpravou proti hrdzaveniu. Práve tá je pri lacných variantoch tohto mlynčeka, aké môžete kúpiť v supermarketoch, kameňom úrazu a nejeden takýto mlynček začne už po roku hrdzavieť. Ak však na jeho nákupe nebudete šetriť, je dosť možné, že vás liatinový mlynček vďaka jednoduchej konštrukcii a robustnosti prežije.

Pri mletí ide čisto iba o súboj vašej sily s mäsom, robustná konštrukcia liatinového mlynčeka vám totiž dovolí zomlieť aj húževnaté a šľachovité kusy mäsa. Po pár kg mäsa však začne byť práca s ním únavná. Hodí sa teda na prípravu obeda či večere, ak však chystáte záhradnú gril párty s desiatkou hladných krkov, elektrický mlynček bude lepšou voľbou.

Ručný mlynček na mäso

Elektrický mlynček vám, na rozdiel od ručného, ušetrí veľké množstvo energie a času, ktorý môžete venovať príprave iných surovín. Žiaľ, aj medzi elektrickými mlynčekmi sa nájdu horšie spracované modely s plastovými časťami, ktorých životnosť nie je nijako závratná.

Okrem vonkajších častí z plastu sú lacnejšie modely často osadené aj plastovými ozubenými prevodmi, ktoré sa po čase jednoducho obrúsia. Náhradné diely na tieto mlynčeky spravidla nezoženiete, takže vám v takom prípade neostane nič iné, len kúpiť mlynček nový.

Parametre a funkcie mlynčekov na mäso

  • Príkon – čím je vyšší, tým má elektromotor väčšiu silu a s tým väčšími i tvrdšími kusmi mäsa si poradí. Väčšinou platí, že čím vyšší príkon, tým vyššia je aj rýchlosť mletia, tá však závisí aj od konštrukcie mlynčeka a od použitého mäsa. Najslabšie mlynčeky na mäso majú výkon 400 W, u tých najsilnejších sa stretnete aj s hodnotami vyše 2 000 W. Pozor na uvádzaný príkon, niektorí výrobcovia totiž udávajú krátkodobý max. príkon pri zaseknutí prístroja, smerodajný by pre vás mal byť príkon trvalý.
  • Rýchlosť mletia – udáva sa v kg/min. a vyjadruje približné množstvo mäsa, ktoré dokáže mlynček pomlieť za jednu minútu. Závisí aj od typu a tvrdosti použitého mäsa – samozrejme, že mäkké bravčové pliecko sa vám bude mlieť jednoduchšie ako šľachovité odrezky.
  • Počet rýchlostí – niektoré mlynčeky disponujú nastaviteľnou rýchlosťou elektromotora v niekoľkých stupňoch.

Mletie mäsa elektrickým mlynčekom

  • Spätný chod – v prípade zaseknutia vám umožní zmeniť smer otáčania motora a tým aj smer pohybu suroviny. Vďaka tomu zaseknuté suroviny uvoľníte a následne môžete pokračovať v mletí.
  • Poistka proti preťaženiu – môže byť riešená mechanickou spojkou, ktorá v prípade upchatia tvrdým kusom mäsa či inej suroviny odpojí hriadeľ od motora, čím zabráni poškodeniu mlecieho mechanizmu. Niektoré modely sú osadené aj vratnou tepelnou poistkou, ktorá ochráni elektromotor pred spálením tak, že ho pri preťažení a následnom prehriatí vypne.
  • Hlučnosť – udáva sa v decibeloch (dB), no väčšina výrobcov túto hodnotu nešpecifikuje, takže si pred kúpou hlučnosť porovnať neviete. Vedzte ale, že mlynčeky na mäso patria medzi hlučnejšie spotrebiče.

Príslušenstvo, ktoré vám príde vhod

  • Plnička klobás – má úzky lievikovitý tvar, vďaka ktorému naň môžete navliecť črievko a to naplniť domácimi klobáskami, jaternicami, krvavnicami, párkami či salámou bez nutnosti ručného plnenia či použitia samostatnej plničky.

Výrobá domácich klobás za pomoci mlynčeka na mäso

  • Nadstavce na krájanie strúhanie – vďaka nim môžete nakrájať na plátky najrôznejšie druhy zeleniny či syra. Taktiež s nimi môžete suroviny nastrúhať na rôznu hrúbku podľa použitého nadstavca, hodia sa napr. na strúhanie zemiakov do zemiakových placiek, strúhanie syra, čokolády na posyp dezertov a pod.
  • Nadstavec na lisovanie ovocia – môžete s ním odšťaviť najrôznejšie druhy ovocia.
  • Nadstavec na mletie zŕn – vďaka nemu pomeliete nadrobno orechy, kávu či dokonca korenie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Mlynček na mäso nepatrí k bežnému vybaveniu kuchyne. A to aj napriek tomu, že ide o neuveriteľne užitočný prístroj nápomocný pri množstve bežných úkonov pri príprave pokrmov. Podľa čoho vyberať mlynček na mäso sme vám už prezradili, stále však máte ohľadom výberu rôzne praktické otázky. Na tie najčastejšie vám odpovieme:

Ako správne čistiť mlynček na mäso?

Najvhodnejšie je začať s čistením ihneď po zomletí mäsa. Mastnoty sa poľahky zbavíte pomletím staršieho chleba alebo pečiva, ktoré nasaje zvyšky mäsa a mastnotu. Následne treba všetky časti, ktoré prišli do kontaktu s mäsom, opláchnuť horúcou vodou a vyčistiť saponátom. Ak máte ručný mlynček, treba ho rozobrať na diely, z elektrického mlynčeka je potrebné odpojiť neelektrické časti. Tie stačí vložiť do horúcej vody a starostlivo ich vyčistiť kefkou a vodou zmiešanou so saponátom. Následne už len treba všetky časti prepláchnuť pod horúcou vodou a nechať ich uschnúť.

Aká je životnosť mlynčeka na mäso?

Mlynček na mäso vám pokojne môže vydržať aj celý život. Treba si však vybrať model z kvalitných materiálov. Kov je odolnejší ako plast. Náročnému používaniu najlepšie odoláva liatina.

Aká značka mlynčekov na mäso je najlepšia?

Nie je len jedna. Viacero výrobcov ponúka kvalitné modely, ktoré sa tešia dobrým recenziám. Odporúčame vám značky Tefal, Bosch, Klarstein, Delimano a Kenwood. Chybu však neurobíte ani kúpou mlynčeka na mäso značky Sencor, ETA, Lamart alebo Porkert.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(88.6%)
Dátum publikovania: 16.05.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/05/2022 14:25
Etela

Lamart LT7041 je pre mňa veľkým sklamaním, fakt katastrofa. Nekupujte to, sú to zbytočne vyhodené peniaze. Kvalita nula bodov. A tých, čo tento mlynček chvália, fakt nechápem. Povrchová úprava hrozná, mletie náročné, pomalé, zlé… Druhýkrát už rozhodne nie. Nabudúce si radšej priplatím.

05/01/2022 19:26
Mišo

Kúpil som si novší model Zelmer ZMM4048B, pretože doma mám starší typ, s ktorým som bol spokojný, no tento ma sklamal. Nekupoval som primárne na mäso, ale na mletie / krájanie rôznych surovín. Zatiaľ som skúšal len zopár vecí, napr. som krájal jablká, no zariadenie je pri drvení oproti starému typu tupé. Kvôli tomu krája pomaly, ale za to bezpečne... Očakával som vyšší výkon, takže ho nemôžem odporučiť.

12/11/2021 08:50
Gabika Š.

Som sklamaná z mlynčeka Lamart, povrchová úprava je nekvalitná a odiera sa hneď od začiatku používania. Toto by až tak nevadilo, ale najhoršie je, že mlynčeku robí problém normálne pomlieť mäso. Je mi ľúto, ale tento mlynček nikdy viac a poslala som ho späť do predajne. Bola moja chyba, že som sa nechala zlákať nízkou cenou.

12/07/2021 20:59
Sima

Mám mlynček Concept MM4310, ktorý ma presvedčil svojim výkonom - 500 W a troma druhmi mletia mäsa. Oceňujem 120 cm dlhý kábel aj gumové zarážky, ktoré sa nachádzajú na spodnej strane a zabraňujú odretiu kuchynskej linky alebo šmýkaniu sa. Funkčnosť mlynčeka je skvelá a mäso je pomleté výborne. Prístroj je pri mletí tichý, má výmenné kotúče a jednoduché ovládanie. Plus dávam za spätný chod, veľkú nádobu na vrchu a tiež možnosť robiť napríklad jaternice alebo párky. Je to perfektný a stabilný mlynček s odkladacou táckou a bezpečnostnými prvkami, preto ho hodnotím na jednotku.

11/07/2021 20:13
Zdenka O.

Chcela som elektrický mlynček na mäso s vysokým výkonom, ktorý mi urýchli prácu v kuchyni. Keďže mám dobré skúsenosti so značkou Tefal, vsadila som aj na mlynček tejto značky. Mám model Tefal NE105838 a som s ním spokojná. Mlynček je skladný, výkonný a za priaznivú cenu. Mäso melie veľmi dobre, jednoducho sa obsluhuje a oceňujem, že pri mletí sa neupcháva a nerobí mu problém ani väčšie množstvo mäsa. Ako výhodu vnímam kovové telo mlynčeka a možnosť mlieť na hrubo aj na jemno. Pre mňa je to užitočný pomocník, ktorého isto ocenia aj ďalšie gazdinky.

10/01/2020 19:14
Eva Matejčíková

ja som na kuchynské spotrebiče u nás doma mimoriadne náročná ... pri výbere mlynčeka na mäso zvlášť a preto som si prešla viacero recenzií a parametrov a napokon som kúpila bosch s tromi stupňami jemnosti a okrem mäsa na ňom meliem zeleninu a je úplne perfektný aj na zabíjačkové výrobky ... naozaj veľmi dobrá kúpa

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok