Najlepšie kŕmidlá pre vtáky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Chcete, aby vám v lete vtáky pomáhali so škodcami v záhrade, patríte k zveromilom, ktorí by nakŕmili aj myšku alebo sa iba jednoducho neviete vynadívať na zasneženú krajinu, v ktorej poletujú pestrofarebné operence?

Ako vybrať kŕmidlo pre vtáky?

V každom prípade budete potrebovať kŕmidlo. A my vám poradíme, ako ho vybrať.

Najlepšie kŕmidlá

Názov Hodnotenie Detail
Strend Pro   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Trixie Drevené kŕmidlo   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Zolux Trio   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Esschert Design   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Závesné liatinové kŕmidlo Esschert Design   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Kŕmidlá pre vtáky – recenzie

Chcete „vašim“ voľne žijúcim vtákom poskytnúť to najlepšie z najlepšieho? V tom prípade neprehliadnite naše recenzie na niekoľkých zaujímavých vtáčích kŕmidiel.

Prečo si zaobstarať kŕmidlo pre voľne žijúce vtáky

Vtáky, a to bez rozdielu druhu, sú veľmi užitočnými živočíchmi. V záhradách a na poliach udržiavajú pod kontrolou populácie škodcov, aj oni podobne ako včely a iný hmyz patria k opeľovačom a sú jednými z najlepších záhradníkov. Semená, ktoré požerú, totiž prostredníctvom trusu roznášajú hore – dole po krajine, a to i na niekoľkokilometrové vzdialenosti.

Vtáky sú neoddeliteľnou a veľmi dôležitou súčasťou ekosystému, do ktorého, i keď si to mnohí nechcú priznať, patríme aj my ľudia. Smutným faktom je, že ľudia dávajú operencom poriadne zabrať. Rozširovaním zastavaných plôch neustále ukrajujeme z ich prirodzeného prostredia, vo veľkom likvidujeme hmyz aj hlodavce, ktoré patria na ich jedálniček, polia so semenami či obilím pred nimi chránime všakovakými možnými spôsobmi alebo ich striekame chemikáliami.

Zanedbateľný nie je ani devastujúci vplyv svetla. Mestá sú „rozsvietené“ aj v noci, čo má na vtáky naozaj katastrofálny dopad. No a takto by sa dalo, bohužiaľ, pokračovať ešte veľmi dlho. Na otázku, prečo si zaobstarať kŕmidlo pre vtáky, sme vám teda práve odpovedali. Dokrmovaním počas zimy im môžete vrátiť aspoň časť z toho, čo im my ľudia berieme. Čo z toho budete mať? Nenahraditeľných pomocníkov počas vegetačného obdobia a jeden dobrý skutok ako plus.  

Búdka verzus záhradné kŕmidlo pre vtáky

Úplne prvým krokom pri výbere záhradného kŕmidla pre vtáky je pochopenie, čo presne idete kupovať. Pre niekoho je totiž búdka a kŕmidlo jedno a to isté. Už však asi šípite, že to tak nie je.

Búdky pre vtáky slúžia výhradne na ich hniezdenie (znášanie vajíčok, ich vysedenie a následný odchov mláďat) počas vegetačného obdobia, ktoré v závislosti od druhu prebieha na jar a sčasti i v lete. Búdky sú vtáčími príbytkami, ktoré spoznáte podľa toho, že majú 4 steny, strechu a „vchod“.

Drevené kŕmidlo pre vtáky

V zime, keď vtáky ocenia prikrmovanie, nehniezdia. Búdky sú pre ne preto úplne zbytočné. Premýšľate, že do búdky nasypete slnečnicu či iné semienka? Na to radšej hneď teraz zabudnite. Jediné, čo by ste takýmto počinom dosiahli, je zhnité krmivo, ktoré môže vtákom ublížiť, a s najväčšou pravdepodobnosťou aj poškodenie samotnej búdky.

Kŕmidlá pre voľne žijúce vtáky majú všetky strany otvorené, maximálne sa na nich nachádza 1 stena, sú vybavené strieškou a niekedy i bidielkami. Logicky, slúžia na prikrmovanie vtáctva počas zimy, nie na bývanie a odchov potomstva. No a práve kŕmidlám budú venované všetky nasledujúce riadky.

Ako vybrať záhradné kŕmidlo pre vtáky

Pri výbere kŕmidla do záhrady, ale i toho na balkón či okno v paneláku, je najdôležitejšie, aby ste si vybrali ten správny typ. Dôležité je zhodnotiť aj jeho umiestnenie, rozmery, materiál, spôsob údržby a už dopredu sa rozhodnúť, ktoré druhy vtákov chcete k vášmu obydliu prilákať prednostne. V neposlednom rade nezabdnite na ochranu pred predátormi a vplyvmi počasia.

Materiál, konštrukcia a rozmery kŕmitka pre vtáky

Predtým, než si začnete vyberať konkrétny typ kŕmidla, by ste si mali vybrať vhodný materiál a pochopiť základné parametre, ktoré by mala spĺňať jeho konštrukcia. Jej najdôležitejšou súčasťou sú vyvýšené okraje a strieška, i keď, ako sa dozviete neskôr, existujú aj modely bez nej. Okraje na kŕmidle by mali byť vysoké minimálne 3 až 5 cm, čo zabráni zbytočnému prepadávaniu krmiva. Strieška by mala byť čo najširšia a presahovať cez všetky okraje plochy, na ktorej sa bude nachádzať krmivo.

V každom kŕmidle môže stáť voda. Preto neprehliadnite, či sa na ňom nachádzajú odvodňovacie otvory. Tie by mali byť dostatočne malé, aby sa do nich neodstali semená. Dôležitá je tiež stabilitaKŕmidlo musí odolať vetru a prípadnému nárazu väčšieho vtáka či iného zvieratka.

Rozmery kŕmitka pre vtáky nie sú až také podstatné. Čím väčšie kŕmidlo si vyberiete, tým viac krmiva doň umiestnite. Rozmery nie sú extrémne dôležité ani z hľadiska počtu vtákov, ktoré sa vňom budú „pásť“. O tom rozhoduje skôr počet a rozmiestnenie týchto vtáčích fast foodovDo väčších kŕmidiel však prilákate aj väčšie druhy vtákov.

Drevené kŕmitká pre vtákov

Drevené kŕmitká pre vtákov sú klasikou, ktorá má mnoho výhod, no i niekoľko nevýhod. Hlavným plusom je ich estetická stránka, na trhu sú dostupné naozaj všakovaké, veľmi pekné kúsky, fakt, že ide o prírodný materiál a vyššia hmotnosť, vďaka čomu majú dobrú stabilitu.

Nevýhodou tejto alternatívy je náročnejšia údržba. Aby bolo kŕmidlo pre vtáky bezpečné, musíte ho pravidelne čistiť. Problémom je najmä zvlhnutá potrava, trus a s tým spojené množenie baktérií. Drevené kŕmidlá majú dlhú životnosť, avšak iba vtedy, ak ich aspoň raz za sezónu ošetríte vhodným a hlavne bezpečným prípravkom. Problémom môže byť i zatekanie vody cez striešku v nadmerne vlhkom počasí.

Drevené kŕmidlo pre vtáky v tvare domčeka

Pri výbere dreveného kŕmitka pre vtáky si všimnite konkrétny druh dreva, z ktorého je vyrobené. Drevo borovicové a smrekové je veľmi lacné, má však pomerne krátku životnosť a je náchylné na deformáciu, blednutie aj napadnutie hubami či škodcami. Naopak, tvrdé dreviny, ako drevo dubové, bukové, sekvojové či cédrové, majú veľmi dlhú životnosť a sú odolné voči vonkajším vplyvom i škodcom.

Plastové kŕmitká pre vtáky

Dnes sa v záhradách čoraz častejšie objavujú aj plastové kŕmidlá pre vtáky. Ak dokážete žiť s vedomím, že ste si domov priniesli ďalší kus plastu, ide o veľmi šikovné riešenie. Plast je trvácny, samozrejme, iba vtedy, ak siahnete po kvalitnom a dostatočne odolnom kúsku, je jednoduchý na údržbu a veľmi pozitívna je tiež jeho odolnosť voči premoknutiu.

Pri kúpe plastového kŕmidla si všimnite druh použitého plastu. Nebudeme vás zaťažovať jeho zložením, teda tým, či ide o BPA free plast alebo či do krmiva náhodou „nevypúšťa“ iné chemické látky. K týmto informáciám sa pri väčšine kŕmidiel ani nedopátrate. Všimnite si však, či je daný kúsok dostatočne pevný a robustný (ak sa to tak dá nazvať). Kŕmidlo z tenkého a jemného plastu vám totiž nevydrží dlhšie ako 1, maximálne 2 sezóny.

Kovové kŕmitká pre vtáky

Kovové kŕmidlá pre vtáky sú asi najlepším kompromisom. Kov je trvácny a zároveň celkom ekologický materiál, ktorý si nevyžaduje veľa starostlivosti. Kovové kŕmidlá majú vďaka vyššej hmotnosti dobrú stabilitu, strieška na nich nepremokne ani počas dlhého sneženia či dažďa a podobne ako v prípade tých drevených v obchodoch natrafíte na veľmi estetické kúsky.

POZOR: Medené kŕmidlá môžu veľmi rýchlo zozelenieť. Preto je nevyhnutné ich pravidelné ošetrovanie špeciálnymi prípravkami na meď.

Natrafili sme aj na informácie, že pri silných mrazoch môžu byť kovové kŕmidlá nebezpečné. Ľudia sa totiž obávajú rizika primrznutia vtáka na kov. Zároveň sme však nenarazili na žiadny „zaznamenaný prípad“ takejto nehody. Samozrejme, vylúčené to nie je. Riešením sú kovové kŕmidlá potiahnuté gumou či iným materiálom, na ktorý nie je ani v zime možné primrznúť.

Typy kŕmidiel

Výber konkrétneho typu kŕmidla rozhoduje o tom, aké vtáky prilákate na vašu záhradu. Niektoré druhy totiž pri konzumácii potravy obľubujú skôr otvorené „priestranstvo“, iné ocenia aspoň istú dávku súkromia. V nasledujúcich riadkoch si povieme o všetkých bežne dostupných typoch kŕmidiel, o tom, ktoré z nich sú vhodné pre ktoré druhy vtáctva a taktiež o ich výhodách a nevýhodách z hľadiska údržby.

Kovové závesné kŕmidlo pre vtáky

TIP: Ak chcete, aby sa na vašej záhrade „páslo“ čo najviac druhov operencov, zaobstarajte si viacero typov kŕmidiel. Nezabudnite na ich rozumné rozmiestnenie. Jednotlivé kŕmidlá by mali byť od seba vzdialené aspoň na 10 m. To isté platí aj pri umiestňovaní vtáčích búdok.

Otvorené podnosy

Tieto kŕmidlá vyzerajú ako obyčajný podnos štvorcového alebo okrúhleho tvaru. Môžu byť osadené na stojane alebo zavesené na niekoľkých háčikoch. Podnosy ocenia najmä domové aj „divé“ vrabce, holuby a škorce. Zavítajú do nich určite aj iné druhy živiace sa semenami, týchto krásavcov tam však uvidíte najčastejšie.

Najväčšou výhodou otvorených podnosov je fakt, že vtákom nič nebráni vo výhľade, takže môžu na prípadný útok predátora zareagovať veľmi rýchlo. Nanešťastie, majú viac nevýhodKrmivo nasypané na otvorených podnosoch nie je v prvom rade ničím chránené, preto veľmi rýchlo navlhne, čím sa znehodnotí. Okrem toho ho vtáky jednoduchšie vyhádžu na zem a premiešajú s vlastným trusom.

Problémom je taktiež fakt, že takéto kŕmidlo nie je chránené pred inými živočíchmi, ako sú veveričky. Za seba môžeme povedať, že nevidíme dôvod, prečo do kŕmidiel nevpustiť aj tieto potvorky. Mnohí majitelia kŕmidiel však, bohužiaľ, tento názor nezdieľajú.

Kŕmidlá so strieškou

Do kategórie kŕmidiel so strieškou sa dá zaradiť mnoho „modelov“. Tieto kŕmidlá môžu byť vyhotovené v tvare klasickej búdky bez stien, môže ísť o rôzne závesné pologule či rovné podnosy so strieškou. Dá sa povedať, že tento typ kŕmidiel ocení väčšina vtákov. Konkrétne druhy ich budú navštevovať najmä v závislosti od konkrétneho modelu (rozmery, tvar atď.).

Výhodou všetkých kŕmidiel, v ktorých je krmivo chránené strieškou či inou zábranou, je, že nenavlhne tak rýchlo. Je chránené aj pred vetrom a vtáky zvyknú mať menšiu tendenciu ho rozhadzovať všade naokolo. Tieto kúsky sú do istej miery chránené aj pred niektorými predátormi, najmä pred mačkami a psami – skok do ohraničeného priestoru je, predsa len, náročnejší.

Zásobníky na krmivo

Aj tieto kŕmidlá môžu vyzerať rôzne, najčastejšie sa však stretnete s klasickými búdkami so 4 stenami (tie môžu byť vyrobené z dreva, plastu alebo pletiva), ktoré naplníte krmivom a to postupne vypadáva po stranách do úzkeho priestoru, z ktorého ho môžu vtáky vyzobávať. Ďalšou častou verziou sú zásobníky oválneho tvaru. Tento typ kŕmidiel milujú hlavne sojky, pinky, strnádky, vrabce (tie sa nažerú kdekoľvek) a sýkorky.

Plastový zásobník na krmivo

K výhodám zásobníkov patrí dobrá ochrana pred vodou i vetrom a taktiež pred roztopašnými vtákmi, ktoré by chceli zrniečka pri žraní rozhadzovať okolo seba. Navyše, máte istotu, že do nich nebudú vykonávať svoju „potrebu“.

Na druhej strane, ak krmivo vo vnútri zásobníka náhodou navlhne, pokazí sa veľmi rýchlo. Tieto modely sú taktiež veľmi veľkým lákadlom pre veveričky. A čo je asi najhoršie, ich údržba je pekne náročná, keďže pri každom čistení vnútornej časti musíte celé kŕmidlo rozobrať.

Zásobníky v tvare valca

Tieto zásobníky pôsobia veľmi esteticky a krmivo je v nich chránené pred všetkými vonkajšími vplyvmi. Zároveň však k nemu prúdi dostatok vzduchu, vďaka čomu môžu zrná „dýchať“, a teda i priebežne schnúť. Zásobníky v tvare valca (najčastejšie natrafíte na kovové a plastové modely) obľubujú takmer všetky druhy vtákov. Rozhodujúce je, aké veľké bidielka sa nachádzajú pri jednotlivých otvoroch.

Druhou verziou týchto zásobníkov sú valce bez otvorov, ktoré sú celé vyrobené z jemného pletiva. Vtáky tak môžu zrná vyzobávať po celej ploche kŕmidla. Toto riešenie má všetky výhody vymenované vyššie, okrem toho je však krmivo dostatočne chránené pred veveričkami (niektoré si k nemu však cestu nájdu aj tak). Rizikom pletivových kŕmidiel je, že sa v nich vtákom môžu zaseknúť pazúriky. Takéto prípady sa nestávajú bežne, avšak, ako určite viete, čo nie je vylúčené, nie je nemožné.

Kŕmitko pre vtáky z plastovej fľaše

Kŕmidlo pre vtáky z plastovej fľaše si môžete vyrobiť sami, dnes na takéto modely však čoraz častejšie natrafíte aj v obchodoch (nájdete ich hlavne v supermarketoch za veľmi nízku cenu). Tieto kúsky sa vlastnosťami podobajú na spomínané valce. Rozdiel spočíva hlavne v materiáli, fľaše sú vždy plastové, a taktiež v tom, že krmivo v nich vypadáva iba v 1 mieste. V takomto fľaškovom kŕmidle sa preto v jednu chvíľu nažerie iba jeden vtáčik.

Výber kŕmidla podľa umiestnenia

Výber kŕmidla je potrebné zamerať tiež na to, kde presne ho umiestnite. Inak povedané, výber kŕmidla na balkón je trochu iný, ako výber toho na záhradu, kde sa nachádza plno vysokých stromov. Predtým, ako sa rozbehnete do obchodov alebo naklikáte tovar do košíka, sa preto dobre zamyslite, aké možnosti vám ponúka váš pozemok, terasa či balkón.

Kŕmidlo – otvorený podnos

Závesné kŕmidlá pre vtáky

Závesné kŕmidlá pre vtáky sa na našich záhradách objavujú najčastejšie. Z hľadiska bezpečnosti operencov ide zároveň o jedno z najlepších riešení. Problémom pri tejto verzii môže byť iba komplikovanejšia inštalácia – musíte sa vyštverať do výšky – a taktiež náročnejšia údržba. Pri kúpe myslite i na to, čo presne sa nachádza a nenachádza na vašej záhrade. Máte iba jeden 2-ročný smrek alebo pozemok plný 100-ročných stromov? Inak povedané, premyslite si, či máte závesné kŕmidlo kam zavesiť.

Kŕmitko pre vtáky na stojane

Na stojane môžu byť osadené rôzne typy kŕmitiek pre vtáky. Najčastejšie natrafíte na štvorcové a okrúhle podnosy bez striešky či polouzavreté „tunely“ v tvare kruhu. Ak sa rozhodnete pre toto riešenie, vyberte si kúsok s dostatočne vysokým stojanom. Ten by mal mať minimálne 1,5 m. Kŕmitko na stojane je ideálnym riešením pre tých, na ktorých záhrade nie je príliš veľa stromov.

POZOR: Problémom sú predátory, opäť raz, hlavne mačky, ktoré sa do takéhoto kŕmidla dostanú veľmi ľahko.

Kŕmitko pre vtáky na balkón

Ak si kupujete kŕmidlo pre vtáky na balkón, myslite hlavne na vaše pohodlie. Na balkóne totiž nesneží ani neprší, takže môžete bez obáv siahnuť aj po kúskoch bez striešky. Najlepším riešením sú kŕmidlá, okolo ktorých vtáky nenarobia príliš veľký neporiadok. Ideálne sú spomínané valce alebo zásobníky v tvare búdky, či fľaše.

Samozrejme, nič nepokazíte ani klasickým kŕmidlom v tvare búdky, uistite sa však, že má dostatočne vysoké okraje. Ak chcete váš balkón pred roztrúsenými semenami ochrániť aspoň trochu, pod kŕmidlo umiestnite misku alebo zaveste kus látky. Bohužiaľ, aspoň minimálnemu neporiadku sa pri pažravých vtákoch nevyhnete nikdy.

Kŕmitko pre vtáky na okno

Kŕmitka pre vtáky na okno sú špecifickou kategóriou. Najčastejšie sa stretnete s rôznymi plastovými či dokonca sklenenými pologuľami, drevenými rámami so strieškou, alebo zásobníkmi v tvare fľaše. Ich spoločnou „črtou“ je, že sa na nich nachádzajú prísavky, pomocou ktorých ich pripevníte priamo na sklo.

Kŕmidlo pre vtáky na okno

Pri výbere si dajte pozor hlavne na kvalitu – silu týchto prísaviek. Na krmítku na okno by sa malo nachádzať iba kratšie bidielko, aby ho nenavštevovali príliš veľké, a teda i ťažké vtáky. Dôvod ste si pravdepodobne domysleli.

Ako prilákať vtáky do kŕmitka 

Na otázku, ako prilákať vtáky do kŕmitka, existuje veľmi jednoduchá odpoveď. Musíte doň nasypať vhodnú potravu. Tejto téme by sa dalo venovať niekoľko ďalších samostatných strán. Pokúsime sa vám však zhrnúť aspoň základné pravidlá pri lákaní – kŕmení voľne žijúceho vtáctva.

Pre všetky vtáky je počas zimy dôležitá najmä olejnatá potrava. Z tej vďaka vysokému obsahu tukov získavajú nevyhnutnú energiu. Vhodné sú tuky rastlinného aj živočíšneho pôvodu. Ich ideálnym zdrojom sú:

  • Slnečnicové semená (tie vtáky zbožňujú úplne najviac)
  • Mak
  • Lieskové alebo vlašské orechy (orechy je dobré dopredu rozdrviť na menšie kúsky)
  • Repka olejná
  • Nesolená bravčová masť
  • Nesolený jelení alebo hovädzí loj (hovädzí je u vtáctva populárnejší)

POZOR: Slanina nie je vhodnou potravou pre vtáky! Je síce poriadne „tučná“, takže obsahuje i poriadnu dávku tuku, zároveň je však i poriadne slaná!

Ďalšou potravou, ktorú ocenia najmä druhy z čeľadí pinkovitých, holubovitých a vrabcovitých, sú obilniny. Vhodnými typmi obilnín sú pšenica, jačmeň a proso alebo ovsené vločky. „Povolená“ je aj kukurica, ktorej neodolajú najmä sojky a straky, no, a ak chcete potešiť drozdy, nezabudnite ani na ovocie (napr. jablká a hrušky).

INFO: Na základe „stôp“, ktoré vtáky zanechajú v okolí kŕmidla, môžete ľahko odhaliť, ktoré druhy ho navštevujú najviac. Tak napríklad brhlíky a sýkorky takmer nikdy nejedia priamo v kŕmidle. Semienko vezmú do zobáčika, odnesú ho na najbližší strom a skonzumujú tam. Naopak, glezgy či stehlíky obľubujú chrúmanie priamo v kŕmidle, preto pod ním ostane veľa neporiadku.

Čo do kŕmidla nepatrí

Niektorými druhmi potravy vtáky iba neoslovíte, niektorými im však môžete závažne ublížiť alebo ich dokonca zabiť. Do kŕmidla nepatria žiadne zvyšky vareného jedla. Nikdy doň nedávajte ani nič pokazené, solené a korenené! Vhodnou potravou nie je ani suchý chlieb,  a ten čerstvý už tobôž nie. Chlieb na vzduchu a vlhku rýchlo navlhne, začnú sa v ňom množiť baktérie a galiba je na svete.

POZOR: Pamätajte aj na zásadu, ktorá bola v našom návode na výber kŕmidla spomenutá už niekoľkokrát, a to, že krmivo v kŕmidle nesmie byť navlhnuté a znečistené od trusu!

Ako sa starať a ako čistiť kŕmidlo pre vtáky

Asi vás sklameme, no aj kŕmidlo si vyžaduje istú dávku vašej pozornosti. Problémom je najmä staré krmivo a trus, ktorý je potrebné pravidelne čistiť. Keďže kŕmidlo budú navštevovať desiatky vtákov denne, ideálny interval jeho čistenia je aspoň 1 raz za týždeň. Vystriehnite si chvíľu, keď bude prázdne, zveste ho a pustite sa do čistenia.

Najlepším spôsobom umývania vtáčích kŕmidiel, a to bez rozdielu materiálu, z ktorého sú vyrobené, je použitie horúcej vody a hubky. Takto zlikvidujete väčšinu baktérií a vírusov, zároveň však vtáky neohrozíte chemikáliami. Pozor, predtým, ako kŕmidlo vrátite na pôvodné stanovište a naplníte krmivom, musí byť dokonale suché!

Starostlivosť o kŕmidlo pre vtáky

Iné je to v prípade, keď si všimnete, že vaše kŕmidlá začali navštevovať viditeľne choré vtáky. Ako vyzerá vták, ktorý nie je v najlepšej kondícii?

  • Je apatický/malátny
  • Nie je plachý
  • Lieta len na krátke vzdialenosti, poprípade iba sedí v kŕmidle a zlietava výhradne na zem v jeho tesnej blízkosti
  • Má neprirodzene našuchorené alebo vypadané perie
  • Najjasnejšou známkou, že niečo nie je v poriadku, je nález uhynutého jedinca/jedincov v okolí kŕmidla

Vo všetkých vymenovaných prípadoch by ste v prvom rade mali s kŕmením na istý čas prestať. Podľa odborníkov postačí i týždenná pauza. Je to kruté, avšak chorý vták počas zimy bez ľudskej pomoci (bohužiaľ, mnohokrát ani s ňou), neprežije viac ako pár dní.

V prípade, že ste spozorovali choré vtáky v okolí kŕmidla alebo ste našli tých bez známok života, kŕmidlo zveste, odstráňte z neho všetko nedožrané krmivo (vyhoďte ho, nemal by ho žrať už nikto ďalší) a vyčistite ho pomocou horúcej vody a dezinfekčného prípravku. Vhodnými prostriedkami sú napríklad tie na báze chlóru.

TIP: Drevené kŕmidlá môžete vždy po skončení sezóny, poprípade na začiatku tej novej obrúsiť a ošetriť bezpečným prípravkom. Nezabudnite, že kŕmidlo by ste mali počas leta zvesiť a odložiť, čím mu predĺžite životnosť.

Ako a kam umiestniť kŕmidlo pre vtáky

Pri umiestňovaní kŕmidla na balkón či okno v paneláku nemusíte byť až tak obozretní, v záhrade však na hodujúce vtáky číha mnoho nebezpečenstiev. Asi najväčším z nich sú mačky, poprípade i psy, a ak bývate v blízkosti „divočiny“, tak riziko pre operencov predstavujú aj ďalšie živočíchy, ako sú kuny, líšky a dravé vtáky (ani hady a jašterice sa s vtáčikmi príliš nekamarátia, v zime však zvyknú spať).

POZOR: Okrem predátorov je potrebné myslieť aj na ochranu pred ľudskými výtvormi, najmä pred elektrickým vedením, sklenenými plochami (presklené dvere, protihlukové zábrany atď.) či frekventovanou cestou.

  • Kŕmidlo by malo mať „otvorené“ všetky 4 strany. Povolená, avšak nie ideálna, je maximálne 1 „stena“.
  • Kŕmidlo umiestňuje do otvoreného priestranstva. Vtáky musia mať dobrý výhľad do širokého okolia. Miesta v bezprostrednej blízkosti kriakov a iných rastlinných porastov či naukladaného dreva nie sú vhodné.
  • Pozor! Vo vzdialenosti niekoľkých metrov od kŕmidla by sa naopak mali nachádzať rôzne prirodzené úkryty (kriaky, koruny stromov...), aby sa do nich vtáky v prípade nájazdu predátorov mohli ukryť.
  • Pri použití kŕmidla, ktoré sa „ukotvuje“ do zeme, by sa od nej malo nachádzať minimálne vo výške 1,5 m.
  • Závesné kŕmidlá umiestnite taktiež do minimálne 1,5 m výšky, ideálne však ešte vyššie. Vhodné sú „holé“ konáre či kmene stromov, využiť však môžete napríklad i starý vešiak na bielizeň.
  • Kŕmidlo má byť v dostatočnej vzdialenosti od cesty a presklených plôch.

TIP: Ak sa v okolí vášho príbytku pohybujú mačky, pod kŕmidlo môžete umiestniť zábranu v 45 ° uhle (napr. z plexiskla či dreva). Tento trik však nie je zaručenou ochranou. Mačky totiž patria k veľmi chytrým zvieratkám.

Ako, a či vôbec chrániť kŕmidlo pred veveričkami

Na začiatok musíme povedať, že nevidíme jediný racionálny dôvod, prečo by sme mali veveričky od kŕmidiel odháňať. Pri písaní tohto článku sme však pochopili, že mnohí majitelia kŕmidiel odmietajú veveričky čo i len zbadať cez okno, nie to im ponúkať potravu. Predtým, ako sa pustíte do odháňania alebo naopak, do kŕmenia veveričiek, vám o nich prezradíme niekoľko faktov.

Veverička v kŕmidle pre vtáky

  • Podobne ako vtáky sa aj veveričky zasluhujú o rozmnožovanie rastlín a v ekosystéme zohrávajú i ďalšie dôležité úlohy.
  • V lete sa živia aj živočíšnou potravou, a to najmä húsenicami, larvami a inými potvorkami, ktoré si s obľubou pochutnajú na vašej pestovanej zelenine či ovocí.
  • Asi najtienistejšou stránkou týchto ryšavých krások je ich tendencia ohrýzať ovocné stromčeky a konzumovať niektoré z ich plodov – v našich končinách však veveričky nepatria k premnoženým živočíchom, záhradu vám teda s najväčšou pravdepodobnosťou nezdevastujú.
  • Veveričky môžu niekedy rozhrabávať trávnik, nie je to však príliš častý jav.
  • Pri nájazde do vtáčieho kŕmidla potravu zožerú veľmi rýchlo, rozhádžu ju naokolo a vyplašia vtáky – toto je asi jediný reálny problém, ktorý vám môžu veveričky spôsobiť.

6 tipov, ako odohnať veveričky od vtáčieho kŕmidla

OK, už viete, ako je to s veveričkami v praxi. Ak ste sa rozhodli, že na vašej záhrade nie sú vítané, nech sa páči, tu je niekoľko overených trikov, ako ich od vtáčích kŕmidiel odohnať.

  1. Najistejším riešením je kúpa „anti-veveričieho“ kŕmidla. Ide o valce s bidielkami, ktoré sú „obohnané“ pletivom. Cez to sa prešmyknú menšie vtáky, veveričky však nie. Na našom trhu nejde o bežne dostupný tovar, takúto ochranu si však môžete vyrobiť aj sami.
  2. Podobným riešením sú otočné kŕmidlá. Ide o akési valce, na ktorých sa vtáky kŕmia zo spodnej strany. Veverice na ne skočia zvrchu, kŕmidlo sa otočí a veverička utečie. Bohužiaľ, aj tieto kúsky si budete musieť objednať zo zahraničia.
  3. Kŕmidlo môžete upevniť na 2 či viacero pružín. Keď si naň sadnú ľahké vtáky, ostane na mieste. Pri nájazde veveričky sa však spustí, nebude stabilné a ona sa dá veľmi rýchlo na útek.
  4. Veveričky dokážu zo zeme vyskočiť maximálne do výšky okolo 1,5 m, pri vertikálnom skoku nepreletia viac ako 2,1 m a pri skákaní smerom nadol sa zdráhajú vzdialeností väčších ako cca 2,7 m. Kŕmidlo teda môžete umiestniť presne do takejto bezletovej zóny.
  5. Veveričky sa bez problémov vyšplhajú po dreve aj kove, PVC im však robí problémy. Ak používate kŕmidlo na stojane, vyberte si model z PVC alebo ho takouto vrstvou ošetrite sami.
  6. Posledným trikom je zavesenie kŕmidla na drôt upevnený medzi 2 pevnými bodmi (stromy, tyče). Takto bude visieť v zóne, do ktorej sa veverička nemá ako dostať.

TIP: Ak vám veveričky nevadia, nechcete však, aby vyžierali krmivo pre vtáky, zaobstarajte im vlastné kŕmidlá. Milujú orechy či suché kukuričné klasy.

Ako vyrobiť kŕmitko pre vtáky

Nezabudli sme ani na tých, ktorí si chcú toto vtáčie pohostinstvo vyrobiť vlastnoručne. Na internete nájdete desiatky rôznych návodov na výrobu kŕmidla pre vtáky. Vybrali sme pre vás 3 z nich, ktoré nás zaujali najmä svojou originalitou či jednoduchosťou.

TIP č. 1. na lojové „urob si sám“ kŕmitko pre vtáky

Tento návod na kŕmidlo pre vtáky je veľmi jednoduchý, lacný a rýchly. Budete potrebovať iba hovädzí/jelení loj alebo bravčovú masť.

  1. Loj/masť roztopte a zalejte ňou rôzne druhy semien
  2. Nezabudnite do nej zaliať aj špagát či háčik na zavesenie
  3. Prvým spôsobom je naliatie loja/masti napríklad do polky kokosového orecha, v ktorom táto zmes po stuhnutí ostane
  4. Druhým spôsobom je vytvorenie 100 % skonzumovateľného kŕmidla: potravinárskou fóliou vysteľte šálky či misky, nalejte do nich roztopený loj/masť a premiešajte ho so semenami – po stuhnutí túto dobrôtku vytiahnite aj s fóliou, tú odstráňte a kŕmidlo je na svete

TIP: Masť môžete naliať aj priamo do klasického kŕmidla, pričom do nej natlačíte semená. Takto zabránite ich padaniu na zem a taktiež ich znehodnoteniu pod vplyvom vlhkosti.

TIP č. 2. na „urob si sám“ kŕmitko pre vtáky zo starých kovových košíkov

Tento návod na výrobu „urob si sám“ kŕmidla je trochu komplikovanejší, avšak veľmi lacný a originálny. Budete potrebovať iba 2 kovové košíky rovnakej veľkosti a niekoľko drôtov. Presný postup si môžete pozrieť tu:

Ak by vás tento štýl kŕmidiel zaujal, odporúčame vám vzhliadnuť aj ďalšie videá na kanáli dotyčného pána.

TIP: Toto kŕmidlo je vhodné len na bloky z loja či masti (kúpené aj vyrobené). Ak však chcete vtáky kŕmiť „sypkým“ krmivom, stačí do vnútra košíkov umiestniť tenučké pletivo.

TIP č. 3. na kŕmidlá pre vtáky z plastovej fľaše

Kŕmitká z plastovej fľaše sme už spomínali, teraz sa však dozviete, do akých rôznych podôb môžete tento kus plastu spracovať.

  • Najjednoduchším spôsobom je fľašu upevniť na špagát a vyrezať do nej otvor. Takéto kŕmidlo síce splní svoj účel, pre vtáky však nie je najpohodlnejšie.
  • Plastovú fľašu môžete poprepichovať po celom obvode a na jej dno pripevniť podnos (napr. plastový tanierik z kvetináča). Vtáky si takto budú mať kam sadnúť, krmivo bude v suchu a navyše sa ním nebude zbytočne plytvať.
  • Na výrobu kŕmidla môžete použiť aj iné ako obyčajné 1,5 – 2 l plastové fľaše. Vhodné sú napríklad tie XXL od pracích prostriedkov (nezabudnite ich dôkladne umyť) či väčšie bandasky.
  • Plastovú fľašu môžete poprepichovať a do dierok vložiť bidielka. Tie si vyrobíte zo starých varešiek alebo obyčajných konárikov.

Takto by sme mohli pokračovať ešte hodnú chvíľu. Ak ste odhodlaní, že dáte plastom nový život, inšpirácie nájdete napríklad tu: 

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Kedy vlastne tie vtáky dokrmovať? Je potrebné kŕmidlo vyberať aj podľa farby a ako ho ochrániť pred hlodavcami? Na niekoľko častých a zároveň celkom zaujímavých otázok sa vám pokúsime čo najlepšie odpovedať práve teraz.

Kedy je vhodné obdobie na prikrmovanie vtáctva?

Zásadne iba mimo vegetačného obdobia, teda počas zimy, skorej jari, avšak iba vtedy, ak vonku naozaj silno mrzne, a poprípade aj počas neskorej a chladnej jesene! Paradoxne, dokrmovanie je potrebné ešte aj v priebehu februára a marca. V tomto období sú totiž prírodné zdroje potravy na minime (korienky, plody atď.). Kŕmenie vtáctva počas jari, leta a jesene, kedy je v prírode dostatok prirodzenej potravy, nie je iba zbytočné, ale i veľmi nebezpečné. Napríklad je  dokázané, že vtáky, ktoré si počas odchovu mláďat nemusia potravu loviť, pretože ju nájde v kŕmidle, ňou nadmerne prikrmujú aj mláďatá. V dôsledku jej nesprávneho zloženia (mláďatá potrebujú najmä živočíšnu, nie rastlinnú potravu, ako sú napr. slnečnicové semienka) u nich dochádza k rôznym vývojovým vadám, najmä deformáciám pohybového aparátu.

Má farba kŕmidla vplyv na jeho „obľúbenosť“ u vtáctva?

Vtáky patria k živočíchom s veľmi dobrým zrakom. Bohužiaľ, neexistuje príliš veľa hodnoverných výskumov zameraných na to, či farba vplýva aj na ich výber kŕmidla. Jediné, čo sa nám podarilo vypátrať, je, že prírodné farby vtáky pravdepodobne lákajú o niečo viac ako tie krikľavé.

Ako ochrániť vtáčie kŕmidlá pred hlodavcami?

Asi len málokto znesie pobehujúce myši a potkany v blízkosti vlastných dverí a k tomu ešte to vedomie, že ich aj prikrmuje. To, ako kŕmidlo pre vtáky ochrániť pred veveričkami, sme vám prezradili vyššie. Hlodavce sú v tomto smere trochu neodbytnejšie, kŕmidlá im však môžete „odatraktívniť“ aspoň trochu. Toto je niekoľko zo zaručených spôsobov: 1. používajte kvalitné krmivo, 2. hlodavce lákajú menej semená bez šupiek, 3. kŕmidlo neumiestňujte v blízkosti smetných košov, 4. zabráňte padaniu krmiva pod kŕmidlo.

Vaše hodnotenie:
(89.2%)
Dátum publikovania: 04.01.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 15.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

11/12/2021 09:55
Gabika

Vtáčikom som kúpila krmítko Strend Pro. Bolo pekné, lacné a myslím, že sa páči aj vtáčikom, lebo ich tam často vidím. Je to super vec, že počas zimy môžem takto pomôcť, aby mali čo papať. Z krmítka sa tešia aj deti, keď môžu pozorovať, ako tam lietajú vtáky. :-)

31/07/2021 20:34
Helča

Minulý rok som kúpila vtáčiu búdku z morskej trávy, pri ktorej ma zaujal krásny vzhľad a verím, že sa páči aj vtáčikom, pretože počas zimných mesiacov do búdky chodia často. Myslím si, že táto búdka okrem toho, že poslúži vtáčikom, je aj peknou dekoráciou na záhradke alebo na balkóne, ak bývate v paneláku. Búdka vzhľadovo vyzerá presne tak, ako bolo uvedené na obrázku, preto som po príchode objednávky neostala nemilo prekvapená. Už sa teším, keď ju tento rok opäť vytiahnem na záhradku a bude tešiť nielen mňa, ale aj rôzne vtáčiky.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok