Notebooky - Recenzie notebookov, vaše skúsenosti, hodnotenia

Kto sa má vo všetkých tých parametroch vyznať? Stále nové grafické karty, procesory, disky. Je toho naozaj veľa, podľa čoho sa musíme pri výbere notebooku rozhodovať. Dúfam že vám aspoň trochu pomôžu naše recenzie. Určite si pozrite aj naše porovnávacie testy noteobookov.

Apple MacBook AIR 13" (128GB)

Ide o jeden z najkompaktnejších notebookov na trhu. Hoci má displej s uhlopriečkou 13, 3“ je jedným z najobľúbenejších modelov. Hneď na úvod vám zhrnieme, prečo páve tento notebook respektíve MacBook. Je ideálny na prenášanie, okrem nízkej hmotnosti má kvalitné hliníkové telo a komfortný displej. S MacBookom máte prepracovaný operačný systém, ktorý nebude spoplatnený novšou verziou, ale pokiaľ bude váš MacBook spĺňať hardvérové požiadavky máte úplnú aktualizáciou vždy novej verzie OS. Naučíte sa zálohovať svoje údaje, čo bohužiaľ veľa užívateľov systému Windows nerobí a narieka až pri strate údajov s pádom operačného systému. Čo vám okrem celohliníkového tela tento MacBook ponúka? Výkonný dvojjadrový procesor Intel Core i5 s frekvenciou 1, 6 GHz,RAM pamäť o veľkosti 4 GB a rýchly SSD s kapacitou 128 GB. Integrovaná grafická karta je dostačujúca a displej má rozlíšenie 1440 x 900 pixlov a výborne podanie farieb. Nízka energetická náročnosť vám zabezpečí výdrž batérie až 9 hodín na jedno nabitie. Celý systém je výborný odladený, aby pri hardvérovej výbave pracoval svižne a spoľahlivo. Kladne môžeme hodnotiť aj luxusný dizajn a príjemné modré podsvietenie klávesnice a loga Apple. Zabudnúť nesmieme aj na výborný Touchpad pri ktorom zabudnete používať externú myš. MacBook Air 13“ nájdete v rôznych konfiguráciách hardvéru, napríklad s väčšou kapacitou SSD aj RAM pamäťou. Napriek všetkým kladom, je miernym záporom cena, ktorá sa pohybuje vo vyššej cenovej hladine.

Dell Inspiron 15 (N5-7559-N2-01)

Výborným notebookom je model Dell Inspiron 15 N5-7559-N2-01 spoločnosti Dell s uhlopriečkou 15, 6“. Kvalitné spracovanie tela notebooku spolu s výkonnými komponentmi prispieva k pohodlnej rýchlej práci na notebooku. O chod tohto modelu sa stará výkonný procesor za rady Intel Core i7s frekvenciou 2, 6 GHz s pretaktovaním až do 3, 5 GHzRAM pamäť o veľkosti 16 GB zabezpečí rýchle rekcie pri práci. Maximálne rýchly štart je prácou 128 GB SSD a úložný priestor pre vaše dáta vám zabezpečí zase 1 TB HDD. Pamäť grafickej karty NVIDIA GeForce GTX 960M je 4GB. Notebook má výbornú konektivitu a nechýba ani USB port vo verzii 3. 0. Čo je však najväčším plusom je kvalitný dotykový4K displej s rozlíšením 3840 x 2 160 pixlov. Nechýba ani podsvietená klávesnica s numerickou klávesnicou a spoľahlivý Touchpad. Tento výkonný notebook využijete na prácu s dokumentmi, na prehliadanie internetu aj prácu s multimédiami a vďaka výbornej grafike a displeju si užijete aj náročné hry, kde okrem obrazu oceníte aj krištáľovo čistý zvuk s Waves Maxx Audio Pro. Nechýba predinštalovaný najnovší operačný systém Windows 10. Znova je jediným menším mínusom vyššia cena, ale je adekvátna k vysokej kvalite a hardvérovej výbave tohto modelu kvalitného výrobcu Dell.

Lenovo IdeaPad Z50 (59-445017)

Vo výborom pomere výkon a cena získate notebook výrobcu Lenovo model IdeaPad Z5. Tento model je veľmi obľúbená medzi užívateľmi práve kvôli dostupnej cene a slušnej hardvérovej výbave. Uhlopriečka lesklého displeja je 15, 6“s Full HD rozlíšením 1920 x 1 080 px. Dielenské spracovanie notebooku je vo vysokej kvalite a hoci sa nejedná o hliníkové telo, ale o tvrdený plast neprehýba sa pri používaní ani nevŕzga. Vo vnútri sa nachádza 2 jadrový procesor Intel Core i5 s frekvenciou 2, 7GHza dostatočnou RAM pamäťou 8 GB. Práce na notebooku je dobrá a reakcie má rýchle. Na uloženie je k dispozícii 1 TB hybridnýHDD s  8 GBSSHDpre rýchly štart systému. Grafická karta je integrovaná, ale zvláda aj hranie nenáročných hier. Tomuto notebooku nechýba výborná výbava konektorov, kvalitný Touchpad, dvd mechanika a web kamera. Čo pokladáme za plus je numerická klávesnica. RAM pamäť si môžete rozšíriť až do celkovej kapacity 16 GB, čo je rozhodne plusom. Hmotnosť notebooku je 2, 2kg čo je celkom prijateľné aj na častejší prenos. Tento model má výborné parametre a je vhodný ako multimediálny aj študentský notebook vo výbornom pomere výkon a cena.

HP ProBook 440 (T6P20ES)

Model od kvalitného výrobcu Hewlett-Packard s uhlopriečkou 14“ patrí do modelovej rady  ProBook 440 G3. Displej je vo Full HD rozlíšení 1920 x 1 080 px. Spracovanie je na dobrej úrovni aj keď ide iba o plast, všetko výborne lícuje a neprehýba sa. Dizajn je štíhly a notebook váži 1,6 kg, čo určite oceníte pri prenášaní. Klávesnica je podsvietená a odolná voči poliatiu a výborný Touchpad rýchlo reaguje. Bohužiaľ na úkor váhy a rozmerov sa musíte pri tomto modeli zaobísť bez numerickej klávesnice. Konektorová výbava je dostatočná nechýbajú USB porty vo verzii 2.0 aj 3. 0, HDMI a Integrovaná web kamera. Displej je matný, čím sa zabraňuje odleskom svetla. Nechýba konektivita zabezpečená pomocou Bluetooth, Wifi ako aj LAN konektor. Zaujímavejšie je vnútro notebooku, kde sa ukrýva 2 jadrový procesor Intel Core i5 s frekvenciou 2, 3 GHz, RAM pamäť 4 GB s možnosťou doplniť pamäť ešte do jedného voľného slotu. Notebook obsahuje rýchly SSD s kapacitou 256 Mb a integrovanú grafickú kartu Intel HD Graphics, ktorá zvláda nenáročné hry. Tento notebook má kompaktné rozmery, kvalitný displej a výkonný procesor. Výhodou je rýchly SSD. Vo výbornom pomere výkon a cena získate kvalitný multimediálny notebook, vhodný aj pre študentov.

Asus GL552VX (CN147T)

Ak hľadáte herný notebook tak máme pre vás tip na model od spoločnosti Asus z modelovej rady ROG (Republic of Gamers). Ide o notebook v kvalitnom odolnom tele s výborným odvetrávaním a moderným hráčskym dizajnom v čierno červenom prevedení  s efektným podsvietením nízkoprofilovej klávesnice. Spracovanie je na vysokej úrovni a nechýba numerická klávesnica a citlivý výborne reagujúci Touchpad. Dizajn si naozaj obľúbite a červené podsvietenie dodáva tomuto notebooku na štýle. Čo všetko vám tento herný notebook ponúka je ukryté v jeho tele a ide o naozaj výkonnú hardvérovú výbavu, ktorá si poradí aj s najnovšími hrami a problémom pre tento notebook nie je ani strihanie videí. O výkon sa stará výborný 4 jadrový procesor Intel Core i7 s frekvenciou 2, 6 GHZ, RAM pamäť 8 GB, SSD 128 GB plus 1 TB HDD a špičková grafická karta Nvidia GeForce GTX 950M s pamäťou 4GB. Nechýba výborná konektivita bohatá konektorová výbava. Pozadu nezaostáva ani displej notebooku. Ten s uhlopriečkou 15, 6“ ponúka rozlíšenie vo Full HD 1 920 x 1 080 px. Samozrejmosťou je predinštalovaný Windows 10. Tento notebook má hardvérovú výbavu za, ktorú by sa nemusel hanbiť ani dobrý stolný počítač a cenovo sa pohybuje stále v prijateľnej rovine.

V súčasnostinahrádzajú notebooky niekedy aj stolné počítače v domácnosti a preto pri výbere už nepozeráme iba na funkciu prenosnosti, ale aj na kvalitné parametre. Tie sa môžu značne líšiť, podľa toho, na čo je primárne notebook určený. Na trhu nájdete veľké množstvo notebookov rôznych značiek a označení. Na výber máte rôzne veľkosti, dizajn, ale aj farebné prevedenie. Časy keď bol notebook čierny a hranatý sú dávno za nami. Aby sme vám aspoň trochu uľahčili cestu pri výbere poradíme vám, na ktoré parametre sa zamerať. V prvom rade sú vaše kritéria, na čo budete primárne notebook používať. Na prácu s dokumentmi, prácu s multimediálnym obsahom, budete na ňom hrať aj hry? Ste grafik a potrebujete výkonný notebook hlavne s výbornou grafickou kartou a kvalitným displejom? Každý výrobca má na trhu veľké množstvo modelov, ktoré a líšia rôznou kombináciou hardvéru. Ak už máte vyriešené, aký notebook chcete, určite si vyberiete z troch základných zaradení notebookov.

Notebook pre prácu s dokumentmi, prehliadanie internetu a nenáročné programy plus nejaké to pozeranie filmov a počúvanie hudby. Táto skupina notebookov je cenovo najdostupnejšia. Druhou skupinou sú notebooky pre prácu s grafickými programami, prácu s multimédiami, ako je strih videa pri ktorých sa vyžaduje dostatočná veľkosť RAM pamäte, výkonnejší procesor hlavne dobrá grafická karta. A na záver máme kategóriu hráčov, pre ktorých sú určené hráčske notebooky so špičkovou výkonnou grafickou kartou, výkonným niekoľko jadrovým procesorom a veľkou RAM pamäťou, ako aj dostatočným chladením alebo odvetrávaním všetkých komponentov.

Ako vybrať notebook

Veľkosť uhlopriečky a hmotnosť - Notebooky majú rôznu hmotnosť a veľkosť uhlopriečky. Malé 10 a 11“ notebooky sú určené pre nenáročnú prácu a ich výhodou je nízka hmotnosť a rozmer. Vhodne na cestovanie, pre študentov pre rýchlu kontrolu emailov a pod. Najrozšírenejší rozmer uhlopriečky displeja je 15, 6“. Tieto notebooky sú vhodné už aj na prezeranie a prácu s multimédiami a ich najväčšou výhodou je výhodný pomer výkon a cena. Medzi týmito dvomi skupinami sa ešte nachádza skupina notebookov s uhlopriečkou okolo 13“, ktoré sú výbornou alternatívou pre študentov, ktorý notebook často prenášajú, ako aj pre biznismenov, ktorý potrebujú ľahší notebook. Notebooky s uhlopriečkou 17“ a vyššie patria do kategórie multimediálnych a hráčskych notebookov, pri ktorých nejde až tak o prenášanie, ale o kvalitnú hardvérovú výbavu a dostatočne veľký displej.

Hardvérové parametre - Najviac zaváži displej, procesor, grafická karta, RAM pamäť aHDD,prípadne SSD. Procesor nájdeme na trhu od 2 až po 4 jadrový, samozrejme môžeme nájsť aj 8 jadrový pri kvalitných hráčskych notebookoch. Nielen počet jadier, ale aj taktovacia frekvencia je dôležitým parametrom, tu sa pohybujeme od 2- 4 GHz. Grafická karta má svoje parametre, ale pri notebookoch sa môžeme stretnúť s integrovanou grafickou kartou, ktorá je dostačujúca, ale aj samostatnú, ktorá už je dôležitá pre prácu s grafickými programami a hranie hier. RAM pamäť je podstatný parameter pre svižný chod programov. V dnešnej dobe je štandardom minimálne 4 GB, čím viac tým lepšie. Pre pohodlnú prácu zvoľte aspoň 8 GB RAM pamäť. Veľkosť hardisku záleží od dát, ktoré chcete mať v notebooku uložené. Minimálne 1 TB HDDje taký dnešný štandard. Pre svižnejší štart vám však odporučujeme SSD, ktorý je podstatne tichší a zároveň rýchlejší v načítavaní dát a spúšťaní samotného operačného systému.

Doplnková výbava - Pri výbere notebooku sa informujte o nainštalovanom operačnom systéme. Okrem verzií s nainštalovaným systémom Windows môžete na trhu nájsť aj notebooky bez operačného systému a so systémom niektorej z distribúcii Linux, ako aj MacBooky, ktoré majú vlastný operačný systém Mac OS. Dôležité pri notebookoch je aj ich konektivita a možnosti pripojenia pomocou konektorov. Všimnite si možnostidvd mechaniky, USB konektorov, audio jack konektoru, Wifi Bluetooth modulu, pripojenie LAN kabelu alebo modulu pre 3G/ LTE. Možnosť pripojenie ďalšieho monitoru pomocou VGA, DVI, HDMI, konektory pre pripojenie videokamery, integrovanú web kamerua čítačku kariet. Ako sa vraví všetko navyše je plusom. Zvážte hmotnosť, ak budete notebook často prenášať a kapacitu batérie.