Najlepšie umývačky riadu 2020 – recenzie, test, porovnanie

Testy umývačiek riadu, recenzie a vaše hodnotenia – to všetko sme zozbierali, pretriedili a vytvorili sme zoznam najlepších umývačiek riadu, ktoré sú dostupné na našom trhu. Ak potrebujete poradiť s výberom, veríme, že vám toto naše porovnanie pomôže. Pozrite si výsledok testu umývačiek riadu.

Umývačka riadu

Zároveň sme pre vás pripravili návod, na čo sa pri výbere umývačky zamerať. Čo treba pri výbere zohľadniť a aké máte možnosti?

Najlepšie umývačky riadu

Názov Hodnotenie Detail
Mora IM 690   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Bosch SMV88TX46E   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Whirlpool WRIC 3C26   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Bosch SMV46KX01E   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Gorenje GV64161   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Umývačky riadu – recenzie

Bez umývačky riadu si mnohí nevedia predstaviť život. Ide o skvelého pomocníka, ktorí vám ušetrí čas. Je lepšia umývačka riadu Bosch, Beko či Gorenje? Vstavaná alebo voľne stojaca? Pozreli sme sa na viacero umývačiek riadu a pripravili pre vás recenzie, ktoré vám s výberom pomôžu.

Ako vybrať umývačku riadu

Umývačka riadu je jeden zo spotrebičov, ktoré nekupujete na jeden rok. Patrí medzi dlhodobo úžitkové spotrebiče a je súčasťou väčšiny domácností. Nielenže šetrí prácu a čas, ale náklady, ktoré do nej investujete, sa vám postupne vrátia. Viete však, aké sú základné parametre pri výbere umývačky riadu? Ktoré funkcie nesmú umývačke riadu chýbať? S odpoveďami na vaše otázky vám pomôžeme.Ako vybrať umývačku riadu

Voľne stojacu, či vstavanú umývačku?

Jednou z prvých otázok, ktoré si pred výberom umývačky musíte zodpovedať, je to, či chcete voľne stojaci, alebo vstavaný model.

 • Voľne stojaca umývačka: Jej hlavnou výhodou je, že s ňou môžete v priestore manipulovať, treba pritom však myslieť na prípojku vody a odpadu. Je na vás, kam ju umiestnite, pokiaľ vás časom omrzí, môžete ju presunúť inam.
 • Zabudovaná/vstavaná umývačka: Takýto spotrebič je súčasťou kuchynskej linky a dokonale ladí s vybavením kuchyne. Musíte dbať na to, aby umývačka pasovala na milimeter presne.

Veľkosť umývačky riadu

Tento parameter súvisí nielen s veľkosťou vašej kuchyne, ale tiež s kapacitou umývačky. Musíte brať do úvahy počet členov domácnosti, od toho sa totiž odvíja množstvo riadu, ktorý treba pravidelne umývať. Nezabúdajte tiež na to, že vo väčšej umývačke budete môcť bez problémov umyť aj plechy či hrnce.

 • Šírka 45 cm: Zmestí sa do nej 8 – 10 súprav riadu (1 tanier hlboký, 1 tanier plytký, 1 dezertný, šálka, podšálka, príbor a lyžička). Táto voľba bude pre vás dostačujúca v prípade, že ste v domácnosti len dvaja a veľa riadu nenarobíte.

Úzka umývačka riadu

 • Šírka 60 cm: Ide o klasický rozmer, ktorý pojme približne 12 – 15 súprav riadu. Moderné funkcie tohto rodinného typu umývačky zabezpečia, že aj v prípade menšieho množstva riadu spotrebič v úspornom režime riad šetrne umyje.
 • Malé/stolné: Malokapacitná umývačka riadu pojme maximálne 4 – 6 súprav riadu. Hodí sa na chatu či do domácnosti, kde varenie nie je na dennom poriadku. Väčší riad ako hrnce, plechy a vyššie misy sa do nej nevojde. Hoci absentujú niektoré funkcie, umývanie zvládne bezproblémovo.

Variabilné usporiadanie košov

Členenie priestoru v umývačke by vás malo pri výbere taktiež zaujímať. Vnútorné usporiadanie sa týka špeciálneho priestoru vyhradeného pre príbory, košíka na príbory, sklápacích častí koša, odnímateľných košov alebo integrovaného zásobníka na leštidlo alebo leštiace tablety. V útrobách umývačky nájdete aj otočné vrtule, zásobník na soľ alebo iné dodatočné príslušenstvo.

Spotreba vody a energie

Rovnako ako pri iných spotrebičoch, aj pri umývačke je dôležité to, do akej energetickej triedy spadá. Čím vyššia energetická trieda, tým šetrnejšia bude umývačka k vašej peňaženke. Vyberajte si z modelov s označením A – A+++.

Voľne stojaca umývačka riadu

Spotreba vody a energie sú preto dôležitými faktormi výberu. Štvorčlenná rodina minie pri bežnom umývaní riadu viac ako 60 litrov vody, umývačka neminie v priemere viac ako 12 litrov vody. Tie najúspornejšie modely spotrebujú okolo 6 – 8 litrov.

Hlučnosť umývačky

Hľadáte umývačku s tichým chodom? V priemere je hlučnosť od 50 do 60 dB, najtichšie modely dosahujú hodnotu okolo 40 dB. V prípade vstavanej umývačky riadu je hlučnosť ešte o poznanie nižšia. Ani tie „hlučnejšie“ modely by vás však nemali svojou prevádzkou rušiť.

Funkcie a programy

Platí, že čím viac funkcií daný model umývačky riadu má, tým je používanie komfortnejšie. Ak vás nejaký model zaujal, pozrite sa bližšie na jeho predvolené funkcie a programy. Jednotlivé funkcie a umývacie programy aktivujete pár stlačeniami, celý cyklus potom prebehne bez vašej asistencie. Každý režim, funkcia či program má svoje parametre a u rôznych modelov môže mať odlišný priebeh. Pred použitým je preto potrebné si detailne naštudovať návod.

 • Eco režim: Funguje na princípe enzymatického umývania riadu. Využíva prostriedky novej generácie, ktoré sú určené na bežné umývanie riadu. Pri teplote vody okolo 50 °C využíva cyklus, ktorý rozkladá aj zaschnuté nečistoty.
 • Rýchle umytie: Tento program je určený pre menej znečistený riad (poháre, šálky alebo taniere, ktorým netreba viac ako 30 minút) bez zaschnutej špiny. Riad sa umýva pri teplote 40 °C.
 • Odložené umývanie: Táto funkcia vám umožňuje nastavenie režimu automatického zapnutia vtedy, keď vám to vyhovuje. Čas jednoducho nastavíte, umývačku zavriete a program sa aktivuje v zadanom časovom horizonte.
 • Tablet program: Program, ktorý je určený pre umývanie s tabletami 2v1, 3v1, 4v1 alebo 5v1.
 • Funkcia Intensive: Veľmi zašpinený riad nemusíte ani oplachovať, tento program si zvolí ideálnu teplotu medzi 60 – 70°C a vďaka 6. zmyslu odstráni usadené nečistoty.
 • Sušenie: Funkcia, resp. záver celého procesu umývania riadu. Vlhkosť, ktorá sa v umývačke riadu nachádza, sa samovoľne odparí a kondenzuje na chladnejšie molekuly. Po vypustení z umývačky schne vďaka tomu riad rýchlejšie.
 • Využitie oplachovej vody: Posledný oplachovací cyklus vodu neodvedie do odpadu, ale spätne ju odvedie do zabudovaného zásobníka. Následne vodu využije na oplach nového riadu. Keďže je posledný cyklus vykonávaný približne pri teplote 70°, zničí tak všetky baktérie. Umývačky riadu sú riadené určitými programami a tak sa dokážu prispôsobiť aktuálnemu množstvu riadu, čím znižujú celkovú spotrebu.

Bezpečnostné prvky

Umývačky riadu sú vybavené automatickým zámkom počas zapnutého režimu či senzormi v prípade skratu. Kontrolujú tiež hladinu vody v prípade, že by nebola optimálna. S ohľadom na bezepčnosť si všímajte pojmy ako AquControl, AquaSafe, AquaStop či AquaLock.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Umývačka riadu je, pokiaľ máte v kuchyni dostatok miesta, skutočne skvelým pomocníkom. Kúpe novej umývačky zodpovedá prieskum a zvažovanie všetkých za a proti. Do redakcie nám chodia na túto tému rôzne otázky, ktoré sme sa rozhodli zodpovedať. Ak sa aj vy chcete niečo opýtať, napíšte nám do komentárov a my vám otázky čo najskôr zodpovieme.

Voľne stojaca alebo vstavaná umývačka riadu?

V programoch a konštrukcii nie je rozdiel medzi vstavanou a voľne stojacou umývačkou riadu. Výhodou voľne stojacich umývačiek riadu je ich ľahká prenosnosť. Vstavané umývačky riadu sú navrhnuté tak, aby ich dizajn splýval s kuchynskou linkou. Výber umývačky preto závisí predovšetkým od celkového zariadenia kuchyne.

Môžem umiestniť umývačku riadu aj do miestnosti s nízkou teplotou?

Umývačku riadu by ste mali umiestniť do miestnosti, kde teplota okolia neklesne pod 15 °C. Vzhľadom na to, že v umývačke sa nachádza zásobník so živicou, prepojený so zásobníkom soli, ktorý je vždy naplnený vodou a toto zariadenie sa nedá vyprázdniť, umývačka riadu nesmie byť umiestnená v priestoroch, kde klesá teplota pod bod mrazu.

Ktoré základné programy by mala mať každá umývačka?

Okrem programu pre bežne znečistený riad, intenzívneho umývania a rýchleho programu pre umývanie málo znečisteného riadu by nemal chýbať program pre umývanie skla. K základným programom patrí i studené predumývanie.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zoznam článkov

Umývačky riadu Bosch, Beko alebo inú. Ako vybrať najlepšiu?

Umývačky riadu Bosch, Beko alebo inú. Ako vybrať najlepšiu?

V dnešnej dobe je umývačka riadu už štandard pre väčšinu domácností, nakoľko umývanie riadu je veľmi neobľúbená činnosť a umývačka tento problém hravo vyrieši. Riad stačí len vložiť do umývačky a po skončení procesu ho upratať na svoje miesto. Umývačka riadu tiež ponúka bonusy v podobe... Prečítať článok

Ako správne používať umývačku riadu: ukladanie riadu, kam naliať leštidlo, ako použiť soľ

Ako správne používať umývačku riadu: ukladanie riadu, kam naliať leštidlo, ako použiť soľ

Umývačka riadu je v domácnosti obrovským pomocníkom. Šetrí nielen vašu prácu, ale aj energiu a vodu. Na to, aby umývala správne, je potrebné sa oboznámiť s obsluhou umývačky, ako správne uložiť riad, kam patria hrnce, kam tablety a leštidlo. O tom a aj o ďalších trikoch týkajúcich sa... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(87.6%)
Dátum publikovania: 05.08.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 22.09.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/04/2020 09:05
Stanislav snv

Dobrý deň. Máme Siemens 8rok a odišlo ohrievacie teleso ale už pred 2rokmi začala pretekať pri vyššej teplote program 70st.c. Opravovať ju nedám neoplati sa je drahé. Kupoval som Nemca že niečo vydrží ale už nikdy!!! Ceny náhradných dielov sú nenormálne. Kúpim najlacnejšiu umývačku aj tak sú v značkách malé rozdiely.

17/07/2018 10:20
Jan Novák

Ano, pračkami Bosch to šlo hodně z kopce. Potvrdil nám to i opravář, že myčky Bosch se už nevyplatí. Taky vydržela cca 4 roky a stejně jako pan Jan rozbité čerpadlo a náhradní díl je tak drahý, že se už nevyplatí myčku opravovat. Takže Myčku Bosch už nikdy.

16/04/2018 16:09
Evka

Ja mám Bosch už 10-ty rok, umývam denne - sme veľká rodina, cez sviatky a časť víkendov aj 2-krát a funguje bezchybne, stačí ju pravidelne čistiť a dopriať jej kvalitný prášok aj ostatné chemikálie (soľ a leštidlo). Má program aj na 70°C (doma sú s nami okrem detí aj 3 mačky a psík), takže sa pri nej nemusím báť o hygienu. Inú umývačku si neviem ani predstaviť. Stála síce veľa - na koruny 16 000 sk, ale slúži spoľahlivo a verím, že ešte dlho bude. Eva

03/12/2017 14:32
Deni

Ja mám Bosch 9 rokov,už ťahá na 10-ty a som nadmieru spokojná.A to ju používam každý deň min.1x a niekedy aj 2-3x. :-)

19/11/2017 20:06
Katarína

Mám také isté skúsenosti s umývačkou Bosch ako pán Jan. Dala som za ňu okolo 500 eur. Mala som ju necelé 4 roky a to som ju priznám sa nepoužívala veľmi intenzívne lebo som často umývala ručne. Odišla riadiaca jednotka cena 190 eur. No samozrejme opravovať ju nedávam. Keď som ju kupovala tak som hľadala značku, ktorá má "naljepšie preferencie". A tak znova sedím na nete a rozmýšľam, ktorá by bola tá "najlepšia".

14/10/2017 20:08
jan blanar

S umyvackou Bosch nie som spokojny . Dali sme za nu 499eur a vydrzala necele 4 roky. Oprava katastrofalna 154 eur vymena cerpadla,ktore je zaliate spolu s ohrievanim vody do plastu. Oprava bosch sa neoplati. Som sklamany lebo som veril v znacku a bol som ochotny aj priplatit. Znami maju Whirlpoolku uz 9 rokov bez chyby a cenovo bola o dost lacnejsia. Takze od dnes len to najlacnejsie,aby mi nebolo luto tych penazi. Bosch u mna skoncil, a je mi to luto. Janko

Pridať komentár