Najlepšie umývačky riadu 2024 – recenzie, test, porovnanie

Testy umývačiek riadu, recenzie a vaše hodnotenia – to všetko sme zozbierali, pretriedili a vytvorili sme zoznam najlepších umývačiek riadu, ktoré sú dostupné na našom trhu. Ak potrebujete poradiť s výberom, veríme, že vám toto naše porovnanie pomôže. Pozrite si výsledok testu umývačiek riadu.

Ako vybrať umývačku riadu?

Zároveň sme pre vás pripravili návod, na čo sa pri výbere umývačky zamerať. Čo treba pri výbere zohľadniť a aké máte možnosti?

Najlepšie voľne stojace umývačky riadu

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool WFO 3C33 6.5 X   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Bosch SMS4EVI14E   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Philco PD 1045 EA   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Bosch SMS8YCI03E   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Whirlpool WSFO 3O34 PF X   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Najlepšie vstavané umývačky riadu

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool WIO 3O540 PELG   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Bosch SMV8YCX03E   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Philco PD 1367 EABIT   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Bosch SMV4EVX14E   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Electrolux EEG48300L   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Umývačky riadu – recenzie

Bez umývačky riadu si mnohí nevedia predstaviť život. Ide o skvelého pomocníka, ktorý vám ušetrí čas. Je lepšia umývačka riadu Bosch, Beko či Gorenje? Vstavaná alebo voľne stojaca? Pozreli sme sa na viacero umývačiek riadu a pripravili pre vás recenzie, ktoré vám s výberom pomôžu.

Ako vybrať umývačku riadu

Umývačka riadu je jeden zo spotrebičov, ktoré nekupujete na jeden rok. Patrí medzi dlhodobo úžitkové spotrebiče a je súčasťou väčšiny domácností. Nielenže šetrí prácu a čas, ale náklady, ktoré do nej investujete, sa vám postupne vrátia. Viete však, aké sú základné parametre pri výbere umývačky riadu? Ktoré funkcie nesmú umývačke riadu chýbať? S odpoveďami na vaše otázky vám pomôžeme.Ako vybrať umývačku riadu

Voľne stojacu, či vstavanú umývačku?

Jednou z prvých otázok, ktoré si pred výberom umývačky musíte zodpovedať, je to, či chcete voľne stojaci, alebo vstavaný model.

 • Voľne stojaca umývačka: Jej hlavnou výhodou je, že s ňou môžete v priestore manipulovať, treba pritom však myslieť na prípojku vody a odpadu. Je na vás, kam ju umiestnite, pokiaľ vás časom omrzí, môžete ju presunúť inam.
 • Zabudovaná/vstavaná umývačka: Takýto spotrebič je súčasťou kuchynskej linky a dokonale ladí s vybavením kuchyne. Musíte dbať na to, aby umývačka pasovala na milimeter presne.

Veľkosť umývačky riadu

Tento parameter súvisí nielen s veľkosťou vašej kuchyne, ale tiež s kapacitou umývačky. Musíte brať do úvahy počet členov domácnosti, od toho sa totiž odvíja množstvo riadu, ktorý treba pravidelne umývať. Nezabúdajte tiež na to, že vo väčšej umývačke budete môcť bez problémov umyť aj plechy či hrnce.

 • Šírka 45 cm: Zmestí sa do nej 8 – 10 súprav riadu (1 tanier hlboký, 1 tanier plytký, 1 dezertný, šálka, podšálka, príbor a lyžička). Táto voľba bude pre vás dostačujúca v prípade, že ste v domácnosti len dvaja a veľa riadu nenarobíte.

Úzka umývačka riadu

 • Šírka 60 cm: Ide o klasický rozmer, ktorý pojme približne 12 – 15 súprav riadu. Moderné funkcie tohto rodinného typu umývačky zabezpečia, že aj v prípade menšieho množstva riadu spotrebič v úspornom režime riad šetrne umyje.
 • Malé/stolné: Malokapacitná umývačka riadu pojme maximálne 4 – 6 súprav riadu. Hodí sa na chatu či do domácnosti, kde varenie nie je na dennom poriadku. Väčší riad ako hrnce, plechy a vyššie misy sa do nej nevojde. Hoci absentujú niektoré funkcie, umývanie zvládne bezproblémovo.

Variabilné usporiadanie košov

Členenie priestoru v umývačke by vás malo pri výbere taktiež zaujímať. Vnútorné usporiadanie sa týka špeciálneho priestoru vyhradeného pre príbory, košíka na príbory, sklápacích častí koša, odnímateľných košov alebo integrovaného zásobníka na leštidlo alebo leštiace tablety. V útrobách umývačky nájdete aj otočné vrtule, zásobník na soľ alebo iné dodatočné príslušenstvo.

Spotreba vody a energie

Rovnako ako pri iných spotrebičoch, aj pri umývačke je dôležité to, do akej energetickej triedy spadá. Čím vyššia energetická trieda, tým šetrnejšia bude umývačka k vašej peňaženke. Vyberajte si z modelov s označením A – A+++.

Voľne stojaca umývačka riadu

Spotreba vody a energie sú preto dôležitými faktormi výberu. Štvorčlenná rodina minie pri bežnom umývaní riadu viac ako 60 litrov vody, umývačka neminie v priemere viac ako 12 litrov vody. Tie najúspornejšie modely spotrebujú okolo 6 – 8 litrov.

Hlučnosť umývačky

Hľadáte umývačku s tichým chodom? V priemere je hlučnosť od 50 do 60 dB, najtichšie modely dosahujú hodnotu okolo 40 dB. V prípade vstavanej umývačky riadu je hlučnosť ešte o poznanie nižšia. Ani tie „hlučnejšie“ modely by vás však nemali svojou prevádzkou rušiť.

Funkcie a programy

Platí, že čím viac funkcií daný model umývačky riadu má, tým je používanie komfortnejšie. Ak vás nejaký model zaujal, pozrite sa bližšie na jeho predvolené funkcie a programy. Jednotlivé funkcie a umývacie programy aktivujete pár stlačeniami, celý cyklus potom prebehne bez vašej asistencie. Každý režim, funkcia či program má svoje parametre a u rôznych modelov môže mať odlišný priebeh. Pred použitým je preto potrebné si detailne naštudovať návod.

 • Eco režim: Funguje na princípe enzymatického umývania riadu. Využíva prostriedky novej generácie, ktoré sú určené na bežné umývanie riadu. Pri teplote vody okolo 50 °C využíva cyklus, ktorý rozkladá aj zaschnuté nečistoty.
 • Rýchle umytie: Tento program je určený pre menej znečistený riad (poháre, šálky alebo taniere, ktorým netreba viac ako 30 minút) bez zaschnutej špiny. Riad sa umýva pri teplote 40 °C.
 • Odložené umývanie: Táto funkcia vám umožňuje nastavenie režimu automatického zapnutia vtedy, keď vám to vyhovuje. Čas jednoducho nastavíte, umývačku zavriete a program sa aktivuje v zadanom časovom horizonte.
 • Tablet program: Program, ktorý je určený pre umývanie s tabletami 2v1, 3v1, 4v1 alebo 5v1.
 • Funkcia Intensive: Veľmi zašpinený riad nemusíte ani oplachovať, tento program si zvolí ideálnu teplotu medzi 60 – 70°C a vďaka 6. zmyslu odstráni usadené nečistoty.
 • Sušenie: Funkcia, resp. záver celého procesu umývania riadu. Vlhkosť, ktorá sa v umývačke riadu nachádza, sa samovoľne odparí a kondenzuje na chladnejšie molekuly. Po vypustení z umývačky schne vďaka tomu riad rýchlejšie.
 • Využitie oplachovej vody: Posledný oplachovací cyklus vodu neodvedie do odpadu, ale spätne ju odvedie do zabudovaného zásobníka. Následne vodu využije na oplach nového riadu. Keďže je posledný cyklus vykonávaný približne pri teplote 70°, zničí tak všetky baktérie. Umývačky riadu sú riadené určitými programami a tak sa dokážu prispôsobiť aktuálnemu množstvu riadu, čím znižujú celkovú spotrebu.

Bezpečnostné prvky

Umývačky riadu sú vybavené automatickým zámkom počas zapnutého režimu či senzormi v prípade skratu. Kontrolujú tiež hladinu vody v prípade, že by nebola optimálna. S ohľadom na bezepčnosť si všímajte pojmy ako AquControl, AquaSafe, AquaStop či AquaLock.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Umývačka riadu je, pokiaľ máte v kuchyni dostatok miesta, skutočne skvelým pomocníkom. Kúpe novej umývačky zodpovedá prieskum a zvažovanie všetkých za a proti. Do redakcie nám chodia na túto tému rôzne otázky, ktoré sme sa rozhodli zodpovedať. Ak sa aj vy chcete niečo opýtať, napíšte nám do komentárov a my vám otázky čo najskôr zodpovieme.

Voľne stojaca alebo vstavaná umývačka riadu?

V programoch a konštrukcii nie je rozdiel medzi vstavanou a voľne stojacou umývačkou riadu. Výhodou voľne stojacich umývačiek riadu je ich ľahká prenosnosť. Vstavané umývačky riadu sú navrhnuté tak, aby ich dizajn splýval s kuchynskou linkou. Výber umývačky preto závisí predovšetkým od celkového zariadenia kuchyne.

Môžem umiestniť umývačku riadu aj do miestnosti s nízkou teplotou?

Umývačku riadu by ste mali umiestniť do miestnosti, kde teplota okolia neklesne pod 15 °C. Vzhľadom na to, že v umývačke sa nachádza zásobník so živicou, prepojený so zásobníkom soli, ktorý je vždy naplnený vodou a toto zariadenie sa nedá vyprázdniť, umývačka riadu nesmie byť umiestnená v priestoroch, kde klesá teplota pod bod mrazu.

Ktoré základné programy by mala mať každá umývačka?

Okrem programu pre bežne znečistený riad, intenzívneho umývania a rýchleho programu pre umývanie málo znečisteného riadu by nemal chýbať program pre umývanie skla. K základným programom patrí i studené predumývanie.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zoznam článkov

Umývačky riadu Bosch, Beko alebo inú. Ako vybrať najlepšiu?

Umývačky riadu Bosch, Beko alebo inú. Ako vybrať najlepšiu?

V dnešnej dobe je umývačka riadu už štandard pre väčšinu domácností, nakoľko umývanie riadu je veľmi neobľúbená činnosť a umývačka tento problém hravo vyrieši. Riad stačí len vložiť do umývačky a po skončení procesu ho upratať na svoje miesto. Umývačka riadu tiež ponúka bonusy v podobe... Prečítať článok

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Ako správne používať umývačku riadu: ukladanie riadu, kam naliať leštidlo, ako použiť soľ

Ako správne používať umývačku riadu: ukladanie riadu, kam naliať leštidlo, ako použiť soľ

Umývačka riadu je v domácnosti obrovským pomocníkom. Šetrí nielen vašu prácu, ale aj energiu a vodu. Na to, aby umývala správne, je potrebné sa oboznámiť s obsluhou umývačky, ako správne uložiť riad, kam patria hrnce, kam tablety a leštidlo. O tom a aj o ďalších trikoch týkajúcich sa... Prečítať článok

Výhody a nevýhody umývania riadu v umývačke

Výhody a nevýhody umývania riadu v umývačke

Nenájde sa nikto, kto by nemal rád chutné jedlo. Príjemné posedenie s rodinou či priateľmi pri dobrých pokrmoch a nápojoch však potom vystrieda nepríjemná činnosť. Tou je umývanie hromady špinavého riadu. Našťastie existuje skvelý pomocník, ktorý túto neobľúbenú prácu vykoná za vás.... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka zrazu nefunguje správne, riad už nie je taký čistý ako kedysi, prípadne vo chvíli, keď začne nepríjemne zapáchať. Priznajte sa, kedy ste svoju umývačku riadu čistili... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.2%)
Dátum publikovania: 05.08.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/05/2022 16:55
Verča

LORD D8 bola pre mňa neznáma značka, no riskla som to, lebo umývačka sa mi veľmi páčila a sedeli mi aj jej rozmery presne na to miesto, kde som potrebovala. Zmestí sa sem 10 súprav riadu, čo je tak akurát. Oceňujem funkciu TurboSpeed, ktorá umožňuje skrátiť vybraný program.

04/01/2022 14:15
Lubomir Gregan

Mali sme 14 rokov Whirpool stojatu aj s moznostou od vyrobcu napojenia na teplu vodu 70 stupnov..
Takze v skratenom programe fachala len na teplu vodu spolahlivo 14 rokov. Potom sa pokazil krokovac programov.
Dolezite je ze som v tom case som hladal vyrobok so stitkom Made in Germany.
Dnes uz v Leviciach vyrabaju cukriky made in netherlande a zubne pasty made in italy a stitok ma pre spotrebitela vypovednu hodnotu 0 ale zas kupim whirpoolku aj ked uz asi bez sance zohnat verziu kde sa da pripojit tepla voda.

04/01/2022 10:31
Rita

Mesiac používame umývačku riadu AEG Mastery a môžeme ju odporučiť. Vnútorný priestor je veľký, zmestí sa sem veľa tanierov a jediné s čím bojujem je šuplík na príbory, ktorý zaberie dosť miesta z horného koša, a tak sem nemôžem dávať väčšie poháre, napr. politrové bez ucha. Super je Spray Zone pre silno znečistený riad. Technológia AirDry suší naozaj perfektne. Plusom je aj tichý chod a možnosť zmeny pozície košov.

03/11/2021 08:50
Mary

Mala som umývačku riadu Whirpool, ktorá mi fungovala 12 rokov, bola som s ňou maximálne spokojná. Teraz mám opäť túto značku, konkrétne model Whirlpool WFC 3C26 P a je to spoľahlivá umývačka strednej triedy za rozumnú cenu. Funguje dobre, no hlučnosť je vyššia než pri starej. A oproti starému modelu sú v tejto menej ľúbivé do tmava zafarbené vnútorné koše, inak z mojej strany spokojnosť.

04/10/2021 20:13
mer&

Naša skúsenosť - Po objednaní v eshope okay asi o 4 dni prišla. Servis sme zatiaľ neriešili.

04/10/2021 19:18
kijola

vyplati sa nakup umyvacky na riad v okay ? Kolko trva realne dodanie a ako je to so servisom ?

04/07/2021 17:48
Renáta

Mám umývačku ECG EDF 6027 QWA++ a som s ňou spokojná, pretože má super vybavenie. Vzhľadom k cene je vybavenie umývačky veľmi dobré a umývacie schopnosti tiež. Samotný prístroj pôsobí chatrne, pretože na výrobu bol zvolený slabší plech, ale napriek tomu verím, že umývačka čo to vydrží. Okrem umývania je kvalitné aj sušenie a páči sa mi rýchly 90 minútový program. Za super považujem košík na príbory aj dve úrovne výšky horného koša. Za tie peniaze ide o dobrý a praktický spotrebič.

20/05/2021 21:42
Miroslav Klbik

mali sme 12 rokov umyvacku riadu Elektrolux.Mali!!!Dnes zacal horieť programator,smrad a čierny dym.Doslúžila,hotovo,vydržala dosť.Stála 16 tisíc korún a po prepočtoch jedno umytie nas vyšlo na 30 centov dole z ceny.zajtra idem kupiť dalšiu

12/02/2021 13:53
Viktor S

Zdravím, mame doma umývačku BECO, a máme neustáli problém s tlačenkami na programy, viac krát do roka sa mám lámu a musíme si kupovať nové, je to hrúza.

05/12/2020 21:09
Anna

Mala som umyvacku znacky Bosch-cista katastrofa viac neumyvala ako umyvala cena bola vyse 750 eur. Teraz mam elekrolux a v zaruke uz bola dvakrat pokazena a stala skoro 800 eur. Takze uz nikdy bosch ani elektrolux.

04/12/2020 09:44
Agáta Kövérová

Mám Whirlpool uz viac ako 15 rokov a som maximálne spokojná. Pokiaľ budem kupovať novú, znova budem hľadať túto značku.Maximálna spokojnosť.

02/12/2020 23:08
Tibor

takisto ako u Jana Blanara pokazila v umývačke riadu výhrevné teleso zaliaté spolu s čerpadlom.Darmo daju aj 10 ročnu záruku na motor ked je zaliatý spolu výhrevném telesom musim zaplatit aj motor ked chcem dat vymenit topné teleso za vyše 150 eur. nikomu neradím aby kupoval zariadenie značky Bosch.

14/11/2020 22:39
Maria

mycku BEKO som mala 10 rokov pouzivala som ju denne min.1x aj 2x., cez zavaraciu sezonu aj 3x.denne velmi som bola spokojna dokial mi neodisla elektronika.Teraz som si bola kupit novu a opät znacku BEKO "dufam ze aj ta vydrzi aspon 10 rokov.

02/11/2020 13:55
Zuzana M.

Ja mám whirlpool umývačku už 19 rokov,v oprave nebol,funguje stále.Neviem či tie nové toľko vydržia.Ja som s whirlpool-om spokojná.Zuzana

19/04/2020 09:05
Stanislav snv

Dobrý deň. Máme Siemens 8rok a odišlo ohrievacie teleso ale už pred 2rokmi začala pretekať pri vyššej teplote program 70st.c. Opravovať ju nedám neoplati sa je drahé. Kupoval som Nemca že niečo vydrží ale už nikdy!!! Ceny náhradných dielov sú nenormálne. Kúpim najlacnejšiu umývačku aj tak sú v značkách malé rozdiely.

17/07/2018 10:20
Jan Novák

Ano, pračkami Bosch to šlo hodně z kopce. Potvrdil nám to i opravář, že myčky Bosch se už nevyplatí. Taky vydržela cca 4 roky a stejně jako pan Jan rozbité čerpadlo a náhradní díl je tak drahý, že se už nevyplatí myčku opravovat. Takže Myčku Bosch už nikdy.

16/04/2018 16:09
Evka

Ja mám Bosch už 10-ty rok, umývam denne - sme veľká rodina, cez sviatky a časť víkendov aj 2-krát a funguje bezchybne, stačí ju pravidelne čistiť a dopriať jej kvalitný prášok aj ostatné chemikálie (soľ a leštidlo). Má program aj na 70°C (doma sú s nami okrem detí aj 3 mačky a psík), takže sa pri nej nemusím báť o hygienu. Inú umývačku si neviem ani predstaviť. Stála síce veľa - na koruny 16 000 sk, ale slúži spoľahlivo a verím, že ešte dlho bude. Eva

03/12/2017 14:32
Deni

Ja mám Bosch 9 rokov,už ťahá na 10-ty a som nadmieru spokojná.A to ju používam každý deň min.1x a niekedy aj 2-3x. :-)

19/11/2017 20:06
Katarína

Mám také isté skúsenosti s umývačkou Bosch ako pán Jan. Dala som za ňu okolo 500 eur. Mala som ju necelé 4 roky a to som ju priznám sa nepoužívala veľmi intenzívne lebo som často umývala ručne. Odišla riadiaca jednotka cena 190 eur. No samozrejme opravovať ju nedávam. Keď som ju kupovala tak som hľadala značku, ktorá má "naljepšie preferencie". A tak znova sedím na nete a rozmýšľam, ktorá by bola tá "najlepšia".

14/10/2017 20:08
jan blanar

S umyvackou Bosch nie som spokojny . Dali sme za nu 499eur a vydrzala necele 4 roky. Oprava katastrofalna 154 eur vymena cerpadla,ktore je zaliate spolu s ohrievanim vody do plastu. Oprava bosch sa neoplati. Som sklamany lebo som veril v znacku a bol som ochotny aj priplatit. Znami maju Whirlpoolku uz 9 rokov bez chyby a cenovo bola o dost lacnejsia. Takze od dnes len to najlacnejsie,aby mi nebolo luto tych penazi. Bosch u mna skoncil, a je mi to luto. Janko

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok