Najlepšie záhradné ležadlá 2024 – recenzie, test, porovnanie

Bazén napustený, trávnik pokosený a v krbe už horí oheň na nedeľnú grilovačku. K dokonalej idylke vám chýba iba jedno. Kvalitné a pohodlné záhradné ležadlo.

Ako vybrať záhradné ležadlo?

Poradíme vám, čo zohľadniť pri jeho výbere, ktoré parametre patria k tým najpodstatnejším a ktorý z materiálov je pre vás najlepší.

Najlepšie záhradné ležadlá

Názov Hodnotenie Detail
Blumfeldt Renazzo   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Polohovateľné ležadlo Dallas   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Fieldmann FDZN 4007-T   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Rojaplast Jaipur   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Blumfeldt Eremitage Double Lounger   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
House Nordic Arrieta   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Záhradné ležadlá: základné parametre

Medzi základné parametre, ktoré sú podstatné pri výbere záhradného ležadlá, patrí nosnosť, hmotnosť, stabilita, rozmery, ergonómia a možnosti polohovania. Vidíte? Nie je toho až tak veľa. Dôležitý je, samozrejme, tiež materiálkvalita konštrukcie i sedadla, dizajn a praktické doplnky, ktorými môžu ležadlá disponovať. V nasledujúcich riadkoch si všetko podstatné prejdeme pekne krok za krokom.

Nosnosť

Každé kvalitné kreslo, stolička a, samozrejme, i ležadlo, vás musí v prvom rade udržať. Nosnosť je preto pri všetkom nábytku na sedenie veľmi dôležitá. Pri záhradných ležadlách sa vo všeobecnosti pohybuje medzi 80 až 135 kg. Pri modeloch pre 2 osoby je to minimálne 160 kg. Pri vyberaní nezabudnite na rezervu. Napríklad, ak vážite 80 kg, ležadlo by malo mať nosnosť aspoň 100 kg.

Hmotnosť a stabilita

Záhradné ležadlá s kovovou konštrukciou sú ťažké, tie s drevenou ľahšie a tie s plastovou najľahšie. Na hmotnosť sa pozerajte najmä kvôli presunom. Ak sa chystáte ležadlo pravidelne premiestňovať, oceníte také, ktoré nemáte problém zdvihnúť. Pri ťažších modeloch sú praktické kolieska, ktoré presuny podstatne uľahčujú.

Kovové záhradné ležadlo

S hmotnosťou súvisí i stabilita. Ležadlá sú spravidla nízke, preto na ňu mnohí zabúdajú. Stabilita však nesúvisí len s bezpečnosťou, ale i pohodlím. Ak bude ležadlo lietať zo strany na stranu, nie je to úplne ideálne. V tomto smere nie je nad čím špekulovať. Ťažké ležadlá sú stabilnejšie, tie ľahučké nie.

Rozmery

Klasická šírka záhradných ležadiel je cca 60 až 90 cm, dĺžka sa pohybuje v rozmedzí od 150 do 200 cm. Ideálnu dĺžku vypočítate tak, že k vašej výške pripočítate minimálne 20 cm. Pri šírke platí, že širšie modely sú pohodlnejšie. Za postačujúci priemer sa dá označiť približne 80 cm.

Pri údajoch o rozmeroch ležadla si všimnite rozdiel medzi celkovou šírkou a dĺžkou a dĺžkou a šírkou postele. Prvý údaj hovorí o rozmeroch, v ktorých je započítaný rám alebo opierky na ruky. O tom, aká veľká je plocha na ležanie, hovorí zas údaj o rozmeroch postele.

TIP: Na rozmery sa pozerajte aj kvôli uskladneniu. Ak potrebujete tento nábytok na zimu odložiť do interiéru, odporúčame sa vám poobzerať po skladacích záhradných ležadlách. Dajte si však pozor na ich stabilitu – po zložení musia držať pevne pokope.

Výška záhradných lehátok nie je extrémne podstatná. Za akýsi priemer môžeme označiť 30 až 60 cm. Nižšie modely patria k stabilnejším, vyššie sa pod vami môžu trošku hýbať. V tomto smere by ste si však mali vyberať hlavne podľa toho, ako vysoko chcete ležať vy. Modely, ktoré môžete polohovať, zvyknú byť v zásade vyššie.

INFO: Pri nábytku na sedenie by ste si vo všeobecnosti mali všímať aj hĺbku sedu. Ležadlá sú v tomto smere výnimkou. Hĺbku sedu riešte iba na tých modeloch, ktoré môžete poskladať na stoličku. Za ideál sa dá označiť cca 60 cm, aj tento parameter však môže byť individuálny.

Tvar sedadla a možnosti polohovania

Záhradné ležadlá môžu, ale i nemusia mať ergonomické tvarovanie. Pod ergonomickým tvarovaním si môžete predstaviť sedadlo a opierku formované do tvaru písmena „S“. Neergonomické ležadlá sú, jednoducho, rovné. Môže sa zdať, že prvá možnosť je lepšia, nie je to tak vždy. Niekomu sa totiž môže ležať lepšie i na rovnej podložke. Tvarovanie do písmena S je však vo všeobecnosti považované za pohodlnejšie.

Polohovateľné drevené záhradné ležadlo

Dôležitejším faktorom je možnosť polohovania. Na niektorých ležadlách môžete iba ležať, niektoré si viete poskladať do akéhosi polosedu a niektoré i na úplne klasickú stoličku. Pri výbere si všimnite tiež počet polohovateľných častí. Klasika je nastavenie opierky za hlavou. Na drahších kúskoch však viete prestaviť aj opierku chrbta a nôh. Za minimum teda môžeme považovať 1, za ideál aspoň 3 nastaviteľné polohy. Niektoré ležadlá však môžete polohovať až v 6 polohách.

Výber vhodného materiálu záhradných ležadiel

Materiál je pri všetkom záhradnom nábytku asi na prvom mieste. Rozhoduje totiž o mnohých jeho vlastnostiach. Záhradné ležadlá tvoria 2 časti, a to sedadlo a konštrukcia, pričom každá z nich môže byť vyrobená z rovnakého alebo rozdielneho materiálu. Konštrukcia je dôležitá najmä z hľadiska nosnosti, stability a odolnostiSedadlo zodpovedá za nosnosť, ale i pohodlie. Určujúce parametre sa preto v oboch prípadoch mierne líšia.

Záhradné drevené ležadlá

Drevo si vyžaduje starostlivosť, na druhej strane má dlhú životnosť, vysokú nosnosť, je odolné voči vonkajším vplyvom a vyzerá skutočne pekne. O konkrétnych vlastnostiach lehátka však rozhoduje i konkrétny druh dreviny, čo je zároveň prvým dôležitým parametrom pri vašom nákupe dreveného modelu. Záhradné ležadlá sú najčastejšie vyrábané z:

  • Akáciového dreva: Nájdete ho taktiež pod obchodným názvom blackwood. Ide síce o drahšie a ťažko opracovateľné, no veľmi trvácne, tvrdé a odolné drevo, ktoré je do exteriéru ako stvorené.
  • Tíkového dreva: Má životnosť od 15 do 25 rokov. Tík patrí k tvrdým drevinám, ktoré sú odolné voči vonkajším vplyvom, do istej miery aj voči škodcom. Ide o jeden z najlepších materiálov na výrobu záhradných lehátok, ale i nábytku ako takého.
  • Dreva Shorea: Je odolné voči hubám, drevokaznému hmyzu, vetru a slnku, vyžaduje si len minimálnu údržbu a má veľmi dlhú životnosť. Shorea je tvrdé drevo z Damarovníka ázijského a svojimi vlastnosťami sa podobá na to tíkové.
  • Dreva Meranti: Exotická drevina z juhovýchodnej Ázie, ktorá patrí do strednej triedy tvrdosti, má dlhú životnosť a je odolná voči vonkajším vplyvom. Ležadlá z dreva Meranti sú vhodné do exteriéru a sú navyše i veľmi ľahko udržiavateľné. Nemali by však ostávať celoročne pod holým nebom.

Drevené záhradné ležadlo s kolieskami

  • Borovicového dreva: Lacnejšia alternatíva s nie najlepšími vlastnosťami. Borovica je náchylná na napadnutie škodcami a hubami, časom mení farbu a bez príslušnej starostlivosti začína pomerne rýchlo praskať a extrémne schnúť.
  • Bambusu: Bambus nie je drevom v pravom slova zmysle, vlastnosťami ho však predbehne. Je pevný podobne ako oceľ, avšak zároveň extrémne pružný. Bambus je nehorľavý, môže byť na priamom slnku a ani vlhkosť mu nerobí príliš veľké problémy.
  • Eukalyptu: Veľmi kvalitné drevo, ktoré si však vyžaduje starostlivosť v podobe pravidelného ošetrovania prípravkami na báze vody. Eukalyptové drevo má pomerne dlhú životnosť, v porovnaní s tíkovým však podstatne kratšiu.

TIP: Ďalšie exotické dreviny, z ktorých sa zvyknú vyrábať aj záhradné ležadlá a ktoré patria k extrémne trvácnym, sú Ipe wood, drevo Cumaru, Padauk, Massarandub či Merbau.

A ešte nám ostáva niekoľko rozdielov medzi drevenou konštrukciou a sedadlomDrevenú konštrukciu môžeme označiť za dobrú voľbu. Je pevná, nie príliš ťažká a vyzerá fajn. Jediným problémom je, že drevo by nemalo byť trvalo vo vlhkom prostredí, tieto ležadlá preto nie sú vhodné na umiestnenie v mokrej tráve alebo priamo na hline.

Drevené sedadlo poskytuje telu dobrú oporu. Zároveň je pružné, a preto i pohodlné a zdravé pre chrbticu. Ležať priamo na drevenom rošte však určite nie je synonymom k slovám, „ako v bavlnke“. Na drevené sedadlá preto musíte vždy umiestniť mäkkú podušku.

Záhradné plastové ležadlá

To, či sa pozeráte na záhradné lehátko s plastovou konštrukciou alebo sedadlom, je veľmi dôležitý faktor. Kúsky s plastovou konštrukciou kúpite už od cca 40 eur. Pri nich sa však stretnete so všetkými mínusmi plastu, najmä s nízkou nosnosťou a zlou stabilitou. Ležadlá s plastovými sedadlami osadenými do pevnej konštrukcie nemusia byť najhoršou voľbou. Podobne ako pri drevených modeloch však budete určite potrebovať mäkký podsedák.

Plastové záhradné ležadlá sú lacné a ľahučké, navyše sa o ne nemusíte takmer nijako starať. Okrem občasného poutierania alebo „vystriekania“ vodou, v podstate neexistuje žiadna špeciálna údržba plastu. Najčastejšie požívaným materiálom je polyvinylchlorid, teda PVC, ktorý je pevný a zároveň pružný. Ani napriek tomu nevydrží všetko.

Biele záhradné ležadlo z plastu

Veľkým problémom je najmä slnko, vietor a do istej miery i voda. Plast pod vplyvom týchto faktorov degraduje – mení farbu, praská, rozpadá sa. Ak sa teda definitívne rozhodnete pre plastové ležadlo, poobzerajte sa po žiaruvzdornom plaste. Vhodný je napríklad polyetylén.

Medzi plastové záhradné ležadlá môžeme zaradiť aj modely z ďalších syntetických materiálov. Asi najčastejšie sa stretnete s textilénovými výpletmi – sedadlami. Textilén je vyrobený zo spomínaného polyetylénu, má veľmi dlhú životnosť, je bezúdržbový a taktiež pohodlný. Ak je teda textilénový výplet skombinovaný s pevnou, napríklad kovovou konštrukciou, ide nepochybne o dobrú voľbu.

Záhradné ratanové ležadlá

Existujú 2 typy ratanu, a to prírodný a umelý. Kým sa však dostaneme k vlastnostiam týchto materiálov, je potrebné podotknúť, že z ratanu je na záhradných ležadlách vyrobený vždy iba výplet, nie konštrukcia. Na jej výrobu sa najčastejšie používajú rôzne druhy kovu. No a práve kvalita konštrukcie rozhoduje o nosnosti, stabilite a životnosti tohto nábytku. Za vhodné materiály môžeme označiť legovanú, teda nehrdzavejúcu oceľ, ktorá je však trochu ťažšia, a tiež hliník.

Prírodný ratan je priam zázračný materiál. Je získavaný z rastliny Rotan rákosový. Z botanického hľadiska ide skôr o lianu, ktorá je cenovo dostupná, odolná a veľmi elastická. Ratan nemá problém s vlhkosťou, slnečnými lúčmi ani vetrom. Ratanové ležadlá môžu byť umiestnené priamo pod holým nebom, avšak nie celoročne. Na suché miesto by ste ich mali odložiť aj počas dlhších období dažďov.

Tmavohnedé ratanové záhradné ležadlo

Z hľadiska starostlivosti sa tento materiál v zásade nelíši od dreva. Z času na čas ho musíte, ideálne čistou vodou, očistiť od mechanických nečistôt a asi raz za sezónu ošetriť prípravkami na prútie či drevo. Pri takejto starostlivosti má veľmi dlhú životnosť, na ktorú však vplýva aj kvalita výpletu.

Umelý ratan je v súčasnosti extrémne obľúbeným materiálom. Je vyrábaný z polyetylénu, ktorý je skutočne odolný a nenáročný na údržbu. Ak je konštrukcia ležadla vyrobená z nehrdzavejúceho kovu, môžete ho pokojne umiestniť pod holé nebo a vonku môže ostať i počas dažďa, na priamom slnku dokonca aj v zime.

Kovové záhradné ležadlá

Kov je pevný, odolný, trvácny a nepotrebuje veľa starostlivosti. Najčastejšie si môžete vybrať medzi hliníkom a oceľou. Ak natrafíte na takzvané „železné“ ležadlá, zistite si, o akú zliatinu ide, pretože aj hliník je v prapodstate železom. Prvým dôležitým parametrom je teda druh kovu.

  • Hliník je prirodzene nehrdzavejúci a odolný voči mechanickému poškodeniu, jeho mínusom je však nízka hmotnosť, ktorá sa môže odzrkadliť na horšej stabilite.
  • Oceľ je zliatina železa a uhlíka, o jej vlastnostiach preto rozhodujú najmä ďalšie prímesi, ktoré majú zlepšiť jej kvalitu. Ide o takzvané legujúce látky, ktoré oceľ premenia na nehrdzavejúcu.

Ak hliník, legovanú oceľ či inú nehrdzavejúcu zliatinu umiestnite do mokrej trávy, alebo na iné trvalo mokré miesto, môže pokojne zhrdzavieť. Na to, aby tieto materiály nepodľahli korózii, k nim musí prúdiť kyslík. Druhým dôležitým parametrom je priemer rúrok. Minimum je cca 30 mm. Pamätajte, že čím tenšie sú rúrky na konštrukcii, tým menej bude odolná. Všimnite si tiež údaj o hrúbke stien rúrok, ktorá by nemala byť menšia ako 1 mm.

Kovové záhradné ležadlá s pásikavými matracmi

Aj pri kovových záhradných ležadlách musíte rozlišovať tie s kovovým rámom, v ktorom je osadené sedadlo z iného materiálu a tie celokovové. V prvom prípade sa sústreďte aj na výplet. Umelý ratan alebo textilén to istia, samozrejme, iba vtedy, ak je výplet kvalitný – pevný, podoťahovaný, pružný a má dostatočnú nosnosť. Jedinou chybou celokovových modelov je menšie pohodlie, sčasti, samozrejme, i vyššia cena. Kov je tvrdý a chladný, preto sa nevyhnete používaniu mäkkej podušky, poprípade i obalom na opierky rúk. Z hľadiska stability, nosnosti a životnosti však ide asi o najlepšiu alternatívu.

Textilné záhradné ležadlá

Existujú 3 druhy textilných záhradných lehátok. Môže ísť o kovovú alebo drevenú konštrukciu, v ktorej je zavesené textilné sedadlo. Táto alternatíva však nemusí byť pohodlná, navyše pri nej existuje veľké riziko pretrhnutia alebo postupného uvoľňovania sedadla.

Druhou možnosťou sú ležadlá s čalúnením, ktoré je neodnímateľné. Na takéto riešenie však narazíte skôr výnimočne. Z hľadiska praktickej stránky nejde určite o najšťastnejšiu voľbu. Poslednou možnosťou sú celotextilné ležadlá. Vyzerajú podobne ako populárne pufy na sedenie. Rozdiel spočíva len v tvare. Sú užšie, dlhšie a zväčša i pevnejšie, aby sa pod vami „nerozliali“. Ide o dizajnové kúsky, ktoré nestoja najmenej a nie sú vhodné na celoročné umiestnenie v exteriéri.

Farebné textilné záhradné ležadlá

Vo všetkých prípadoch sa pozerajte najmä na druh textílie. Klasická bavlna alebo iné materiály, ktoré navlhnú a ostanú mokré, nie sú dobrou voľbou. Za vhodné sa dajú považovať textílie so špeciálnym pogumovaním alebo tie z PVC či polyesteru.

TIP: Aj pri výbere podsedáka pozerajte na daný materiál. Veľmi praktické sú podsedáky s odnímateľným poťahom, ktorý môžete prať v práčke.

Záhradné ležadlá s vylepšeniami

To, ako vyzerá klasické záhradné ležadlo, pravdepodobne viete. Na trhu však nájdete aj kúsky s rôznymi vylepšeniami, ako je napr. strieška, opierky rúk, spomínané kolieska či rôzne hybridy medzi mini altánkom a lehátkom. Samozrejme, za pohodlie sa platí, preto počítajte s tým, že si za akékoľvek „bonusy“ budete musieť priplatiť.

  • Záhradné ležadlo s tienidlom: Tieto lehátka majú na vrchnej časti pripevnené malé tienidlo, ktoré slúži len ako ochrana vášho zraku pred slnkom. Pred dažďom sa pod touto mini strieškou neukryjete.
  • Záhradné ležadlo so strieškou: Tieto lehátka vyzerajú podobne ako záhradné hojdačky, na rozdiel od nich sa však nehojdajú. Strieška sa v tomto prípade nachádza nad celou plochou ležadla, poprípade končí v jeho polovici. Je dobré, ak ju môžete odmontovať alebo aspoň polohovať. Inak sa na ležadle nebudete môcť opaľovať.
  • Ležadlá pre 2 osoby: Romantika ako vyšitá, to sú dvojmiestne ležadlá. Pri výbere si nezabudnite všimnúť ich nosnosť, aby ste si na nich mohli naozaj poležať dvaja.
  • Záhradné ležadlá so stolčekom: Stolček môže byť na fixnom mieste alebo „zapustený“ dovnútra lehátka. V druhom prípade ho jednoducho vytiahnete a zaklapnete, takže ide o praktickejšiu alternatívu.
  • Hojdacie záhradné ležadlo: Spodná konštrukcia týchto lehátok je zaoblená, preto sa na nich môžete aj hojdať. Je dobré, ak ju môžete zablokovať. Hojdanie je síce príjemné, niekedy je však fajn i obyčajné ležanie.
  • Ležadlo a lavička v jednom: Tieto kúsky majú tvar klasickej záhradnej lavičky. Sedacia časť je však predĺžená a väčšinou pokrytá mäkkou poduškou. Preto na nich môže ležať 1 alebo sedieť 2 ľudia.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Nenašli ste v našom návode odpovede na otázky, ktoré v súvislosti so záhradnými ležadlami zaujímajú vás? Veríme, že ich zodpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Môže byť každé lehátko celoročne v exteriéri?

Ak je umiestnené pod strieškou, kde naň neprší a nesneží, dá sa povedať, že áno. Počítajte však s tým, že i zmeny teplôt, predovšetkým mrazy, unavujú každý jeden materiál. Odkladanie lehátok, ale i iného záhradného nábytku počas zimy je preto určite lepším riešením.

Aká je priemerná cena kvalitného záhradného lehátka?

Najlacnejšie lehátka kúpite už od cca 40 eur. Tie však patria k základným modelom, pri ktorých nemôžete očakávať extrémne pohodlie a životnosť. Cena kvalitných záhradných lehátok sa začína na približne 100 eurách, a to v závislosti od materiálu. Masívne drevo a nehrdzavejúca oceľ sú najdrahšie, plast zas podstatne lacnejší.

Ako vyberať lehátko k bazénu?

Pri bazéne je vlhko a lehátko bude pravdepodobne neraz i obliate vodou. Ak chcete lehátko umiestniť k vode, vyberajte si modely z kovu, plastu, textilénu alebo umelého ratanu.

Vaše hodnotenie:
(90.8%)
Dátum publikovania: 12.08.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 15.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/06/2022 17:55
Ivka

Rojaplast JAIPUR je pohodlné ležadlo, vďaka tomu, že je o niečo tvrdšie, nebolí ma chrbát. Komu nevyhovuje tvrdosť ležadla, môže si tam dať aspoň osušku. Dizajnovo je pekne spracované a dúfam, že mi vydrží aspoň niekoľko sezón. Cena je dobrá.

01/08/2021 10:38
Kamilka

Mám skladacie záhradné ležadlo so strieškou Aga GARDEN KING v hnedej farbe. Oceňujem moderný dizajn, spevnenú hliníkovú konštrukciu či prijateľnú obstarávaciu cenu. Ja ležadlo používam na záhrade, no hodí sa aj na kempovanie alebo na pláž, takže využitie je rôznorodé. Napriek hliníkovej konštrukcii je ležadlo mierne labilné, preto ho odporúčam osobám s nižšou váhou. Ja mám útlu postavu, takže túto „labilnosť“ nepociťujem. :-) Ležadlo je ľahučné, spratné a jednoducho sa prenáša aj v jednej ruke. Oceňujem možnosť polohovania, priedušnosť sieťky a tieniaci kryt, ktorých v týchto slnečných dňoch naozaj pomáha. Plocha na ležanie je vhodná aj v prípade mokrého tela, takže ak máte bazén a hneď po vyjdení z neho sa chcete hodiť na ležadlo, nie je to problém. :-) Odporúčam, hoci s menšími výhradami.

01/08/2021 09:38
Terka

Na záhrade mám ležadlo Allibert Daytona, ktoré v týchto letných mesiacoch využívam najmä na opaľovanie. Ležadlo má pekný dizajn, je kvalitne spracované a leží sa na ňom pohodlne, čo je asi najpodstatnejšie. Ležadlo nie je tvarované, čo môže niekomu prekážať, no mne to vyhovuje. Napriek tomu, že ide o výlisok, produkt vyzerá, akoby išlo o splietaný ratan. Plus dávam za tri polohy operadla a tiež za možnosť úplného sklopenia. Ležadlo drží celé pohromade, zasunúť sa dajú len nožičky, preto na to treba pri prenášaní myslieť. Je pomerne ťažké, takže mu neprekáža ani silnejší vietor, nemusíte mať obavy, že by ho odfúklo. :-) Kvôli vyššej váhe mi však s jeho prenášaním pomáha manžel. Upevnenie polstrovania by mohlo byť o čosi lepšie, našťastie však drží. Ležadlo je funkčné, spĺňa svoj účel a jeho údržba je ľahká. Cena je v pohode, aj keď sa môže zdať vyššia, ale radšej si platiť za kvalitu, ako potom ľutovať nesprávnu kúpu. Plus dávam za možnosť uskladnenia počas zimy v pôvodnej škatuli.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok