Najlepšie fritovacie – fritézy 2019 – veľký test a porovnanie

Pri výbere fritézy by ste mali zvážiť jej veľkosť. Menšie fritézy sú síce úspornejšie, no príprava jedla pre celú rodinu v nich zaberie naozaj veľa času. Zároveň si všímajte aj kapacitu nádrže na olej a max. kapacitu pripravovaného jedla. Okrem toho by vás mohli zaujímať aj rôzne špeciálne funkcie. Ak ste zvyknutí na funkciu časovač, dajte si pozor, aby ním vami vybraný model disponoval, nie je to totiž pravidlom. Na trhu sú modely s displejom aj bez neho. Rovnako ako aj modely, vďaka ktorým budete košík spúšťať až po zavretí veka, ale i také, ktoré to neumožňujú. Pre zjednodušenie čistenia by vás malo zaujímať aj to, či sú jednotlivé časti fritézy vyberateľné a či sú vhodné do umývačky riadu.

Fritovanie

Parametrov, ktoré pri výbere fritovacieho hrnca musíte brať do úvahy, nie je málo. Aj preto sme zozbierali rôzne testy fritovacích hrncov, hodnotenia, porovnania a recenzie a vytvorili z nich prehľadnú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom. Ak si vyberiete niektorý z týchto modelov fritéz, určite získate kvalitný produkt. Spríjemnite si prípravu jedla kvalitným produktom.

Najlepšie klasické fritézy

Najlepšie teplovzdušné fritézy

Ako vybrať fritovací hrniec

Neviete sa vzdať chuti vysmážaných jedál? Hoci nepatria medzi tie najzdravšie pochúťky, existuje spôsob, ako ich predsa len pripraviť o čosi zdravšie a s použitím menšieho množstva oleja. Investujte do fritovacieho hrnca a obľúbené hranolčeky či rezne si doprajte bez výčitiek. Viete, na čom si pri kúpe fritézy dávať pozor a ako sa v širokej ponuke zorientovať?

Zdravšia alternatíva

Aj vy ste toho názoru, že je v zásade jedno, či vysmážate na panvici alebo vo fritéze? V skutočnosti to rozdiel naozaj je. Olej vo fritéze je rozpálenejší ako na panvici a jedlo ním toľko nenasiakne.

Fritéza na prípravu smažených jedál

Vyššia teplota pozitívne ovplyvňuje kvalitu chrumkavosti a paradoxne, olej sa oveľa menej prepaľuje. Navyše, v prípade fritézy viete smažiť väčšie množstvo jedla naraz a bez neporiadku a zápachu v kuchyni.

Typy fritéz

Ponuka trhu je viac ako široká. Podľa typu ohrevného telesa sa fritovacie hrnce rozdeľujú nasledovne:

 • Ohrevné teleso ponorené v oleji – tieto druhy fritéz majú ohrevné teleso ponorené priamo v oleji. Pri tomto ohreve vzniká chladnejšia oblasť oleja v miestach pod špirálou – teplý olej totiž stúpa nahor. Z energetického hľadiska ide o úspornejšiu fritézu. Opadané kúsky strúhanky či jedla sa neprepaľujú, ale vyplávajú na povrch. Výhodou je i ľahká údržba, špirálu môžete pohodlne vybrať a nádobu umyť aj v umývačke riadu.
 • Skryté ohrevné teleso – ide o najrozšírenejší typ fritéz. Olej nezohrieva priamo špirála, ale teflónová nádoba. Tá umožní nielen fritovanie ale i dusenia jedla bez tuku. Mínusom je, že väčšina fritéz tohto typu sa nedá úplne rozobrať, umývanie jednotlivých častí je náročnejšie.
 • Rotačná fritéza – tento typ fritovacieho hrnca funguje tak, že počas fritovania v nej rotuje kôš, dno je naklonené, tým pádom je na pripravu jedla nutné použiť menej oleja.
 • Teplovzdušná fritéza – v tomto prípade už hovoríme o kombinovanom spotrebiči, nakoľko sa v jednom prístroji spája fritéza a multifunkčný hrniec. Integrované ohrevné telesá sú vo vrchnej a spodnej časti vnútornej fritovacej nádoby. Teplo, ktoré vzniká efektívne rozháňa ventilátor. Miešacie lopatky pokrm miesia, rovnomerne premiešavajú z každej strany a vystačíte si len s lyžicou oleja.

Veľkosť a objem 

Pri výbere si všímajte nielen rozmery samotného spotrebiča ale aj objem nádoby, ktorou disponuje. Veľkosť je dôležitá v prípade, ak ju chcete mať vždy umiestnenú na pracovnej doske. V prípade objemu nádoby ide o oveľa dôležitejší parameter. Najmenšie fritézy disponujú s objemom iba pol litra oleja a vhodné sú nanajvýš pre dvojčlennú rodinu. Pri vyššom počte členov domácnosti alebo ak chcete fritovať viac jedla, siahnite po fritéze s objemom 2,5 l alebo ešte väčších s objemom vyše 4 l.

Filter

Ak chcete eliminovať zápach či mastnotu, ktoré pri fritovaní nielen znečisťujú vzduch, ale sa aj usádzajú na stenách či textíliách v domácnosti, dajte si záležať na kvalitnom filtri vo fritéze. Ten je umiestnený v jej vnútri a v prípade potreby ho môžete vybrať, vymeniť alebo umyť.

Otvorená fritéza

Kvalitný filter sa postará o tom, aby paru a zápach dostatočne zachytil.

Čistenie

Mastnota je postrachom každej domácnosti a nie jedna gazdinka si pri mastných hrncoch a spotrebičoch zapotí. Keďže fritéza pracuje s olejom, dbajte na to, aby bola vždy čistá a po každom použití ju dôkladne umyte. Niektoré modely sa dajú dokonca pohodlne rozobrať a umyť aj v umývačke riadu. V prípade teflónových nádob dajte pozor na to, aby ste nezničili jej povrch.

Funkcie fritéz

Čo by to bolo sa elektrický spotrebič, ktorý by v sebe neukrýval inteligentné funkcie a programy. Tlačidlo vypnúť/zapnúť je samozrejmosťou, niektoré modely však ponúkajú aj čosi navyše.

 • Indikátor ohrevu oleja - lacnejšie modely majú kontrolku, ktorá sa rozsvieti alebo zhasne, keď je olej rozohriaty. Drahšie modely majú LCD displej, ktorý umožňuje programovať ďalšie funkcie.
 • Nastavenie teploty – funkcia, ktorú oceníte v prípade, že chcete presne nastaviť teplotu, pri ktorej má byť vami vybraný pokrm fritovaný.
 • Automatické vypnutie - ak máte deti, určite oceníte funkciu, vďaka ktorej sa fritovací hrniec vypne, ak uplynie vami nadstavená doba jeho používania.
 • Oddelené zásobníky – existujú fritézy, v ktorých môžete pokojne pripravovať niekoľko pokrmov naraz. Vďaka oddeleným nádobám môžete smažiť hranolky dlhšie ako obľúbené rezne.
 • Priehľadné veko – aby ste pripravovaný pokrm mali stále pod kontrolou a nemuseli fritézu neustále otvárať, zadovážte si fritézu s praktickým priehľadným vekom.
 • Viacvrstvové odizolovanie – aby ste predišli popáleninám počas prípravy jedla, samozrejmosťou by mala byť izolácia všetkých vrstiev fritézy.
 • Vylievanie oleja – moderné fritézy disponujú trubičku, pomocou ktorej vylejete olej rýchle a bezpečne.

Cena a obľúbené značky

Fritéza je skvelým pomocníkom do každej domácnosti a vďaka rýchlej príprave jedál si vás rozhodne získa. Aby vám slúžila čo najdlhšie, investujte do kvalitných značiek a nenechajte sa zlákať lacnými a neznámymi značkami. Medzi spotrebiteľmi sa najväčšej obľube tešia fritézy Tefal, Klarstein, Sencor, Eta či DeLonghi. Ich cena sa pohybuje od 30 do 100 eur. Lacnejšie fritézy sú skôr na občasné použitie a pre menej náročných zákazníkov. Ich príkon je nižší a príprava jedál trvá tým pádom o čosi dlhšie.

Krátke recenzie

Zoznam článkov

Teplovzdušná fritéza Delimano Air Fryer - recenzia

Teplovzdušná fritéza Delimano Air Fryer - recenzia

Fritéza, to je tá nádoba s litrami prepáleného oleja, kde sa smažia hranolčeky a chrumkavé kuracie krídelká. Možno to tak bolo kedysi. Doba sa však mení a s ňou prichádzajú i inovatívne technológie a ani to čo bolo kedysi mastné a nezdravé, už také byť nemusí. Aj preto Delimano prišlo s novým... Prečítať článok

Najlepšie teplovzdušné fritézy sú Delimano a Klarstein

Najlepšie teplovzdušné fritézy sú Delimano a Klarstein

Pri pomyslení na fritézu zrejme mnohým ľudom napadnú litre prepáleného oleja, smažených hranoliek a mastných rezňov. Zástancovia zdravej stravy teda rozhodne fritéze fandiť nebudú. Určite, tieto pokrmy nepatria medzi racionálnu stravu, no dajú sa pripraviť i zdravším spôsobom. Dokonca vo... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(87.6%)

Komentáre

31/01/2019 13:50
majka

Dobrý deň, škoda že ste nerobili testy aj na Teplovzdušnú fritézu ROYALTY LINE RL-AF3.1 BLACK
predtým nakoľko ja som zakúpila víťaza Vášho testu , ale bohužiaľ predčasne nakoľko ako uvádzate nevýhoda je nepoužitie v myčke a samozrejme čistenie manuálne je po niektorých jedlách katastrofa. takže sme ju darovali a kúpili túto s ktorou sme dodnes max. spokojný. Testy by sa mali podla mňa robiť na všetky dostupné fritézi na Sk nie len vybrané značky !

Pridať komentár