Najlepšie fritovacie hrnce/fritézy 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Pri výbere fritézy by ste mali zvážiť jej veľkosť. Menšie fritézy sú síce úspornejšie, no príprava jedla pre celú rodinu v nich zaberie naozaj veľa času. Zároveň si všímajte aj kapacitu nádrže na olej a max. kapacitu pripravovaného jedla. Okrem toho by vás mohli zaujímať aj rôzne špeciálne funkcie. Ak ste zvyknutí na funkciu časovač, dajte si pozor, aby ním vami vybraný model disponoval, nie je to totiž pravidlom. Na trhu sú modely s displejom aj bez neho. Rovnako ako aj modely, vďaka ktorým budete košík spúšťať až po zavretí veka, ale i také, ktoré to neumožňujú. Pre zjednodušenie čistenia by vás malo zaujímať aj to, či sú jednotlivé časti fritézy vyberateľné a či sú vhodné do umývačky riadu.

Fritovanie

Parametrov, ktoré pri výbere fritovacieho hrnca musíte brať do úvahy, nie je málo. Aj preto sme zozbierali rôzne testy fritovacích hrncov, hodnotenia, porovnania a recenzie a vytvorili z nich prehľadnú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom. Ak si vyberiete niektorý z týchto modelov fritéz, určite získate kvalitný produkt. Spríjemnite si prípravu jedla kvalitným produktom.

Najlepšie klasické fritézy

Názov Hodnotenie Detail
Clatronic FFR 2916   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Tefal Filtra PRO   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Klarstein Family Fry   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Sencor SFR 7200SS   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Tefal Clear Duo FR600D10   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie teplovzdušné fritézy

Názov Hodnotenie Detail
Tesla AirCook Q60   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Siguro AF-G25   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Klarstein AeroVital Deluxe   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Philco PHAF 3500   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Sencor SFR 3220WH   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Fritézy – recenzie

Či už hľadáte teplovzdušnú alebo klasickú fritézu, pri výbere treba sledovať nielen parametre, ale aj skúsenosti spotrebiteľov s jednotlivými modelmi. Z nich sa často dozviete viac ako z popisov produktov. Viacero modelov sme vyskúšali, pozreli sme sa tiež na to, čo na ne hovoria ostatní používatelia, a o svoje skúsenosti sme sa podelili v recenziách. Dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné.

Ako vybrať fritovací hrniec

Neviete sa vzdať chuti vysmážaných jedál? Hoci nepatria medzi tie najzdravšie pochúťky, existuje spôsob, ako ich predsa len pripraviť o čosi zdravšie a s použitím menšieho množstva oleja. Investujte do fritovacieho hrnca a obľúbené hranolčeky či rezne si doprajte bez výčitiek. Viete, na čom si pri kúpe fritézy dávať pozor a ako sa v širokej ponuke zorientovať?

Zdravšia alternatíva

Aj vy ste toho názoru, že je v zásade jedno, či vysmážate na panvici alebo vo fritéze? V skutočnosti to rozdiel naozaj je. Olej vo fritéze je rozpálenejší ako na panvici a jedlo ním toľko nenasiakne.

Fritéza na prípravu smažených jedál

Vyššia teplota pozitívne ovplyvňuje kvalitu chrumkavosti a paradoxne, olej sa oveľa menej prepaľuje. Navyše, v prípade fritézy viete smažiť väčšie množstvo jedla naraz a bez neporiadku a zápachu v kuchyni.

Typy fritéz

Ponuka trhu je viac ako široká. Podľa typu ohrevného telesa sa fritovacie hrnce rozdeľujú nasledovne:

 • Ohrevné teleso ponorené v oleji – tieto druhy fritéz majú ohrevné teleso ponorené priamo v oleji. Pri tomto ohreve vzniká chladnejšia oblasť oleja v miestach pod špirálou – teplý olej totiž stúpa nahor. Z energetického hľadiska ide o úspornejšiu fritézu. Opadané kúsky strúhanky či jedla sa neprepaľujú, ale vyplávajú na povrch. Výhodou je i ľahká údržba, špirálu môžete pohodlne vybrať a nádobu umyť aj v umývačke riadu.
 • Skryté ohrevné teleso – ide o najrozšírenejší typ fritéz. Olej nezohrieva priamo špirála, ale teflónová nádoba. Tá umožní nielen fritovanie ale i dusenia jedla bez tuku. Mínusom je, že väčšina fritéz tohto typu sa nedá úplne rozobrať, umývanie jednotlivých častí je náročnejšie.
 • Rotačná fritéza – tento typ fritovacieho hrnca funguje tak, že počas fritovania v nej rotuje kôš, dno je naklonené, tým pádom je na pripravu jedla nutné použiť menej oleja.
 • Teplovzdušná fritéza – v tomto prípade už hovoríme o kombinovanom spotrebiči, nakoľko sa v jednom prístroji spája fritéza a multifunkčný hrniec. Integrované ohrevné telesá sú vo vrchnej a spodnej časti vnútornej fritovacej nádoby. Teplo, ktoré vzniká efektívne rozháňa ventilátor. Miešacie lopatky pokrm miesia, rovnomerne premiešavajú z každej strany a vystačíte si len s lyžicou oleja.

Veľkosť a objem 

Pri výbere si všímajte nielen rozmery samotného spotrebiča ale aj objem nádoby, ktorou disponuje. Veľkosť je dôležitá v prípade, ak ju chcete mať vždy umiestnenú na pracovnej doske. V prípade objemu nádoby ide o oveľa dôležitejší parameter. Najmenšie fritézy disponujú s objemom iba pol litra oleja a vhodné sú nanajvýš pre dvojčlennú rodinu. Pri vyššom počte členov domácnosti alebo ak chcete fritovať viac jedla, siahnite po fritéze s objemom 2,5 l alebo ešte väčších s objemom vyše 4 l.

Filter

Ak chcete eliminovať zápach či mastnotu, ktoré pri fritovaní nielen znečisťujú vzduch, ale sa aj usádzajú na stenách či textíliách v domácnosti, dajte si záležať na kvalitnom filtri vo fritéze. Ten je umiestnený v jej vnútri a v prípade potreby ho môžete vybrať, vymeniť alebo umyť.

Otvorená fritéza

Kvalitný filter sa postará o tom, aby paru a zápach dostatočne zachytil.

Čistenie

Mastnota je postrachom každej domácnosti a nie jedna gazdinka si pri mastných hrncoch a spotrebičoch zapotí. Keďže fritéza pracuje s olejom, dbajte na to, aby bola vždy čistá a po každom použití ju dôkladne umyte. Niektoré modely sa dajú dokonca pohodlne rozobrať a umyť aj v umývačke riadu. V prípade teflónových nádob dajte pozor na to, aby ste nezničili jej povrch.

Funkcie fritéz

Čo by to bolo sa elektrický spotrebič, ktorý by v sebe neukrýval inteligentné funkcie a programy. Tlačidlo vypnúť/zapnúť je samozrejmosťou, niektoré modely však ponúkajú aj čosi navyše.

 • Indikátor ohrevu oleja - lacnejšie modely majú kontrolku, ktorá sa rozsvieti alebo zhasne, keď je olej rozohriaty. Drahšie modely majú LCD displej, ktorý umožňuje programovať ďalšie funkcie.
 • Nastavenie teploty – funkcia, ktorú oceníte v prípade, že chcete presne nastaviť teplotu, pri ktorej má byť vami vybraný pokrm fritovaný.
 • Automatické vypnutie - ak máte deti, určite oceníte funkciu, vďaka ktorej sa fritovací hrniec vypne, ak uplynie vami nadstavená doba jeho používania.
 • Oddelené zásobníky – existujú fritézy, v ktorých môžete pokojne pripravovať niekoľko pokrmov naraz. Vďaka oddeleným nádobám môžete smažiť hranolky dlhšie ako obľúbené rezne.
 • Priehľadné veko – aby ste pripravovaný pokrm mali stále pod kontrolou a nemuseli fritézu neustále otvárať, zadovážte si fritézu s praktickým priehľadným vekom.
 • Viacvrstvové odizolovanie – aby ste predišli popáleninám počas prípravy jedla, samozrejmosťou by mala byť izolácia všetkých vrstiev fritézy.
 • Vylievanie oleja – moderné fritézy disponujú trubičku, pomocou ktorej vylejete olej rýchle a bezpečne.

Cena a obľúbené značky

Fritéza je skvelým pomocníkom do každej domácnosti a vďaka rýchlej príprave jedál si vás rozhodne získa. Aby vám slúžila čo najdlhšie, investujte do kvalitných značiek a nenechajte sa zlákať lacnými a neznámymi značkami. Medzi spotrebiteľmi sa najväčšej obľube tešia fritézy Tefal, Klarstein, Sencor, Eta či DeLonghi. Ich cena sa pohybuje od 30 do 100 eur. Lacnejšie fritézy sú skôr na občasné použitie a pre menej náročných zákazníkov. Ich príkon je nižší a príprava jedál trvá tým pádom o čosi dlhšie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Milovníci rezňov, hranoliek či vyprážaných kuracích krídelok už určite mali s týmto spotrebičom česť. Klasická fritéza je síce na ústupe a prednosť dostáva teplovzdušná fritéza, stále sa však nájdu používatelia, ktorí na ňu nedajú dopustiť. Čo si okrem parametrov treba pred výberov fritézy všímať? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky:

Aké sú najväčšie výhody klasickej fritézy?

Nižšia obstarávacia cena a lepšia chuť pokrmov oproti teplovzdušnej fritéze sú najväčšie plusy klasickej fritézy. Mínusov je viac. Vyššia kalorická hodnota pripravovaných pokrmov, vysoká spotreba oleja a dlhý čas nahrievania.

Aký objem oleja potrebujem?

Vyšší objem oleja sa rovná vyššiemu počtu porcií. Pre štvorčlennú rodinu postačí 2,5 l objem. Pri nízkoobjemových fritézach treba olej meniť častejšie a príprava jedla sa predlžuje.

Je pre mňa vhodnejšia klasická alebo teplovzdušná fritéza?

Podľa toho, či je pre vás dôležitejšia chuť pokrmov alebo zdravie. Jedlo pripravené v teplovzdušnej fritéze je zdravšie, avšak chuť nie je taká dobrá.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88%)
Dátum publikovania: 02.05.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

31/07/2022 15:40
Alenka

Klarstein Family Fry má skvelý výkon 3000 W. Páči sa mi, že pokrmy sú chrumkavé a naozaj chutia celej rodinke. Oceňujem otočný regulátor s plynulo regulovateľným termostatom. Regulácia teploty je digitálna a teda presnejšia než v prípade manuálneho ovládania. Fritéza vyzerá už na pohľad krásne, kvalitne a elegantne. Je z ušľachtilej ocele, preto predpokladám dlhú životnosť. Kapacita 8 litrov je dostatočná.

24/05/2022 10:30
Wendy

DeLonghi F 28311 je výborná fritéza, stačí použiť naozaj málo oleja, takže jedlo je zdravšie. Hranolky sú chutné a nie vysušené, ostatné pokrmy tiež. Olej sa dá potom vypustiť cez hadičku. za veľkú výhodu považujem možnosť umývania v umývačke riadu. Mínusom je, že skondenzovaná voda steká po krajoch a že para znemožní vidieť dnu cez priezor. Inak veľká spokojnosť.

05/01/2022 11:03
Júlia P.

Fritézu Delonghi F-28311 som kúpila mojej dcére, pretože ja ju mám už dlhšie a som s ňou maximálne spokojná. Plusom je vypúšťanie oleja cez hadičku a perfektne pripravené hranolky s minimom tuku. Mínusom je, že sa nedá vybrať vnútro fritézy, takže je nemôžem až tak dôkladne vyčistiť. Výkon je však super, som spokojná a môžem ju odporučiť.

11/11/2021 08:57
Žaneta

Po dlhšom váhaní som kúpila fritézu Delimano PRO a splnila moje očakávania. Treba vyskúšať, čo komu vyhovuje, mne napríklad pri vyprážaní vyhovuje, že použijem viac oleja, aby som dosiahla takú chuť, na akú som zvyknutá. Chuťovo sú jedlá veľmi dobré, skúšala som aj zeleninové fašírky bez oleja, ale boli úplne biele, takže už len kvôli tej farebnosti, aby jedlo nielen dobre chutilo, ale aj pekne vyzeralo, sa tam oplatí priliať aspoň trocha oleja.

10/11/2021 18:58
Katarína

Fritéza Tefal Maxi fry je vhodná pre veľkú rodinu, pretože má ohromný kôš. Páči sa mi jednoduchosť ovládania a ľahká údržba, pretože nádoba, sitko aj kryt filtra je možné umývať v umývačke riadu. Fritéza nepáchne, tá stará smrdela plastom aj po dlhšom používaní. Vadí mi veľmi krátky kábel, inak som spokojná.

11/07/2021 10:38
Didiana

Mám teplovzdušnú fritézu Clatronic FR 3698 a objemovo je vhodná pre prípravu pokrmov jedno až dvojčlennej domácnosti. Ak teda nemáte doma veľa „hladných krkov“, určite ju zužitkujete. Spočiatku sa mi s fritézou pracovalo horšie, nakoľko ide o môj prvý výrobok takéhoto typu, nemala som skúsenosti. Stačí však len skúšať a časom som prišla na to, ako dosiahnuť čo najlepšie výsledky. Obsluha sa pre mňa stala jednoduchou a rovnako ľahká je aj údržba. Vďaka fritéze dokážem variť aj smažiť zdravším spôsobom. Kupovala som ju hlavne kvôli smaženiu bez oleja a toto spĺňa do bodky. Treba dodať, že príprava pokrmov je pomerne dlhá, ale to mi neprekáža. Fritéza je skladná a nezaberá veľa miesta, za mňa je to veľmi dobrá kúpa.

03/02/2020 19:19
Lea

suhlaism s majkou :) prosim pozrite sa aj na fritezu klarstein... mne osobne sa pozdava hrozne moc len neviem ci ju mozno cistit v mycke .. nenavidim totiz rucne drhnutie fritezy

31/01/2019 13:50
majka

Dobrý deň, škoda že ste nerobili testy aj na Teplovzdušnú fritézu ROYALTY LINE RL-AF3.1 BLACK
predtým nakoľko ja som zakúpila víťaza Vášho testu , ale bohužiaľ predčasne nakoľko ako uvádzate nevýhoda je nepoužitie v myčke a samozrejme čistenie manuálne je po niektorých jedlách katastrofa. takže sme ju darovali a kúpili túto s ktorou sme dodnes max. spokojný. Testy by sa mali podla mňa robiť na všetky dostupné fritézi na Sk nie len vybrané značky !

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok