Najlepšie mokka kávovary 2021 – recenzie, test, porovnanie

Možno z minulosti poznáte tzv. mokka kanvičky, nazývané tiež maďarským slovom kotyogó (čítaj koťogó). Mnoho ľudí ich má doma, no kvôli úspore času presedlali na prípravu klasickej zalievanej kávy. Mokka konvička vám ponúkne v kombinácii s kvalitnou kávou zážitok, chuťovo sa blížiaci zážitku z espressa – to všetko bez drahého kávovaru.

Ako vybrať mokka kanvičku/kávovar?

V článku vám prezradíme, ako koťogó (mokka konvička) funguje, aké sú ich výhody, predstavíme vám najobľúbenejšie modely a poradíme, ako si jednu z nich vybrať.

Najlepšie mokka kávovary

Názov Hodnotenie Detail
Bialetti Moka Express 6   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Ariete 1358/11   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Bialetti Venus 2   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Pezzetti Steelexpress 4   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Tescoma Paloma 9   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt

Mokka kávovary – recenzie

Nechcete investovať do drahého kávovaru, napriek tomu si chcete dopriať chutnú kávu? Mokka kanvička je pre vás vhodnou voľbou. V nasledujúcich recenziách sa dozviete o plusoch a mínusoch obľúbených modelov.

Chuť espressa bez drahého kávovaru

Mokka konvičky dokážu dostať z (kvalitnej) kávovej suroviny chuť podobnú espressu, a to za zlomok ceny oproti bežnému espresso kávovaru.

Podobne ako uvedené zariadenia, aj mokka konvička funguje na princípe tlaku pary. Tá vzniká v spodnej časti, ktorá je naplnená čerstvou vodou.

Pri ohrievaní nad bod varu začne vznikajúca para tlačiť na vodnú hladinu a vytláčať horúcu vodu cez úzke hrdlo smerom nahor. Tá putuje cez zásobník s čerstvo namletou kávovou surovinou, s ktorou sa zmieša. Hotový kávový nápoj stúpa nahor cez sústavu filtrov a úzke hrdlo, z ktorého tryská do horného zásobníka, kde sa postupne ochladzuje.

Káva z mokka konvičky chutí ako z bežného espresso kávovaru

Samozrejme, para ani zďaleka nedosiahne taký tlak ako čerpadlo v espresso kávovaroch (15 bar oproti tlaku pary odhadom 2 – 3 bar), preto extrakcia kávovej suroviny a ani chuť hotového nápoja nie je dokonalá. Oproti typickej zalievanej káve je však omnoho lahodnejšia.

Najlacnejšiu mokka konvičku kúpite už za cenu niečo vyše 20 eur, takže ak chcete objaviť nové chute kávy, nemáte dôvod tento spôsob prípravy nevyskúšať.

Ako vybrať mokka kávovar

Výber mokka konvičky podlieha, podobne ako výber ktoréhokoľvek iného typu kávovaru, istým špecifikám. Prečítajte si, čo si treba pri výbere všímať, aby ste boli s výsledkom spokojní.

Pozor na typ ohrevu

Originálne mokka konvičky boli vyhotovené z (potravinársky neškodného) hliníka a mali osemuholníkový tvar. Hliník je vynikajúci vodič tepla a dokáže teda rovnomerne rozložiť teplotu po celej ploche. Nemôžete ho však použiť s indukčným ohrevom (s plynovým a priamym elektrickým áno).

Mokka káva

Z toho dôvodu výrobcovia siahajú po taktiež potravinársky neškodnej nehrdzavejúcej oceli, ktorú môžete bez obáv použiť s každým typom ohrevu. Paradoxne, klasické mokka konvičky vyrobené z hliníka pôsobia odolnejším dojmom, pretože majú často hrubšie steny.

Aj so vstavaným ohrevom

Na trhu nie sú výnimkou ani mokka konvičky s vlastným ohrevom, či už so vstavaným vyhrievacím telesom alebo indukčnou platňou. Na ich použitie teda nepotrebujete žiadny externý zdroj tepla, iba bežnú elektrickú zásuvku. Ich výkon závisí od objemu, spravidla sa pohybuje v nižších hladinách ako výkon rýchlovarných kanvíc.

Od nich si prepožičali tzv. bezkáblovú technológiu, kedy je ohrievacie teleso prítomné v samotnej konvičke, s ktorou je základňa prepojená špeciálnym kruhovým konektorom. Konvička je tak bezdrôtová v základni sa môže otáčať okolo svojej osi.

Tieto modely sú, samozrejme, drahšie, no ponúkajú niekoľko funkcií zvyšujúcich komfort – napr. udržiavanie teploty kávy po určitý čas, časovač a pod.

Nie je šálka ako šálka

Nevýhodou mokka konvičiek je, že v nich musíte vždy pripraviť maximálne množstvo kávy – zásobník musíte celý naplniť kávovou surovinou. K niektorým modelom výrobcovia dodávajú aj zásobník na polovičné množstvo.

Príprava kávy v mokka konvičke

Kvôli hospodárnosti by ste si teda mali vybrať konvičku s objemom, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám.

Objem konvičiek sa udáva v ml, pričom spravidla ide o využiteľný objem zásobníka na vodu. Výrobcovia ho totiž odporúčajú plniť po bezpečnostný ventil, kedy ostane cca 40 ml rezerva. 

Kapacita mokka konvičiek sa udáva aj v prepočte na šálky hotového kávového nápoja. Tu si dajte pozor – ide o malé 30 ml espresso šálky, pričom v našich končinách sme zvyknutí na cca 100 – 150 ml veľkosť.

V praxi sa stretnete aj s mokka kávovarom na 1 šálku, najčastejšia kapacita je ale 2, 4, 6 či 9 šálok.

Využiteľný objem

Kapacita v espresso šálkach

Kapacita v bežných šálkach

50 ml

1

0

100 ml

2

0,5

150 ml

3

1

200 ml

4

1,5

300 ml

6

2

500 ml

10

2,5

Tabuľka 1 – približné porovnanie objemov a porcií kávy z mokka kanvičiek

Mnohí výrobcovia vyrábajú jeden model vo viacerých objemových variantoch.

Ďalšie parametre a funkcie mokka konvičiek

  • Bezpečnostný ventil – ide o pretlakový ventil, ktorý uvoľní tlak pary v prípade jej nahromadenia v zásobníku na vodu, napr. v dôsledku upchatia kávovaru. Zabráni tak poškodeniu konvičky.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ako pripraviť kávu v koťogo kávovare? Aké sú výhody mokka kávovaru? Toto sú len niektoré z praktických otázok, na ktoré by ste si mali odpovedať ešte pred kúpou mokka kávovaru. Na najčastejšie otázky nájdete odpovede na tomto mieste. Ak vás zaujíma ešte niečo, napíšte nám do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Aké sú najväčšie výhody mokka kávovaru?

Jednoduchá príprava kávy, jej osobitná chuť a nízka investícia na úvod sú najväčšie plusy tohto typu kávovaru. Výhodou je i možnosť použitia takmer kdekoľvek. Mínusom je nutnosť pripraviť vždy maximálne množstvo kávy v kávovare. Mokka kávovary sú však pomerne malé a ak pijete kávu z klasickej šálky, nevýhoda to pre vás nebude.

Ako si pripravím kávu v mokka kávovare?

Príprava kávy v koťogu je veľmi jednoduchá. Do spodnej časti stačí naliať vodu, do sitka nasypať mletú kávu a zapnúť ohrev. Ohrevom vzniká vodná para, ktorá sa cez namletú kávu dostane do hornej nádoby.

Potrebujem ku koťogo kávovaru aj mlynček na kávu?

Nie je to nevyhnutné, do koťoga môžete nasypať aj hotovú pomletú kávu. Pokiaľ si však chcete vychutnať skutočne čerstvú kávu, budete mlynček na kávu potrebovať. V našom článku sa dozviete, ako si vybrať ten najlepší mlynček na kávu.

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 03.05.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.08.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

15/07/2021 20:25
Zitka

Kúpila som si kávovar Bialetti Moka Express 3, vďaka ktorému si viem rýchlo a jednoducho pripraviť chutnú kávu. Oceňujem dizajn, ľahké čistenie aj použité materiály, ktoré pôsobia kvalitne. Je to super produkt od svetoznámeho výrobcu, ktorý je overený rokmi. Používam ho doma, na chalupe a dokonca si ho brávam aj na dovolenku. Káva je naozaj silná a pozitívne hodnotím aj skutočnosť, že sa dajú dokúpiť náhradné diely, ako napríklad lievik alebo guma. Používanie je jednoduché a výrobok bez akejkoľvek elektroniky. Stačí mať len plynový sporák a žiadne kapsule či nič podobné. Som maximálne spokojná, tento mokka kávovar presne splnil moje očakávania a vždy mi urobí krásne ráno výbornou kávou. :-)

Pridať komentár