Najlepšie termostaty 2024 – recenzie, test, porovnanie

Existuje nespočetné množstvo termostatov. Nájdete ich v chladničkách, fritézach či žehličkách. Dá sa povedať, že všetky z nich fungujú na veľmi podobnom princípe. Ich hlavnou úlohou je regulácia, resp. udržiavanie teploty na takej úrovni, aká je ideálna alebo na takej, akú nastavíte vy.

Ako vybrať izbový termostat?

V našom návode na výber budeme hovoriť o izbových termostatoch, ktoré sú určené na reguláciu teploty v interiéri. Môžu ovládať rôzne vykurovacie spotrebiče, teda plynové a elektrické kotly, klasické radiátory, tepelné čerpadlá, bojlery, kotly na tuhé palivo či podlahového kúrenie. Postupne sa pozrieme na to, aký typ izbového termostatu je pre vás ten pravý, na aké parametre by ste sa pri jeho výbere mali zamerať a ako ho správne používať.

Najlepšie izbové termostaty

Názov Hodnotenie Detail
Emos P5611 OpenTherm   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Tado Smart Thermostat   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Elektrobock PT10   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Larx Wifi Smartlife   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Emos P5604   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Izbové termostaty – recenzie

Nenašli ste v našom návode to, čo ste hľadali? V tom prípade to skúste nájsť v našich recenziách izbových termostatov. Vybrali sme „z každého rožku trošku“, aby si na svoje prišiel každý z vás.

Aký izbový termostat?

Prvou otázkou, na ktorú si musíte odpovedať, je, aký izbový termostat chcete a aký je kompatibilný s vaším vykurovacím systémom, resp. s konkrétnym zariadením. Od tohto parametra sa následne odvíjajú i všetky ďalšie. Jednotlivým typom izbových termostatov preto budeme venovať najväčšiu pozornosť.

Základné rozdelenie izbových termostatov

Na konkrétne typy termostatov sa pozrieme bližšie postupne. Teraz si však vysvetlíme rozdiely medzi základnými princípmi, na ktorých môžu fungovať. Veľmi často totiž natrafíte na pomerne nepresné označenia jednotlivých druhov termostatov, čo môže mať za následok problémy s ich inštaláciou alebo kúpu pre vás absolútne nepoužiteľného produktu.

Mechanické izbové termostaty

Pri našom pátraní po čo najpresnejších informáciách (priznávame, že výberu termostatov sme sa ešte pred písaním týchto riadkov nerozumeli do detailov) sme veľmi často natrafili na údaje či produkty s názvom „mechanické“, pričom ešte v tom istom riadku bolo uvedené, že sa napájajú na elektrický okruh.

Takže pozor, mechanické termostaty sú tie, ktoré nie sú pripojené na žiadny zdroj energieNa reguláciu teploty, resp. na uzatváranie ventilov využívajú rozťažnosť kvapalín alebo plynov. Ide napríklad o mechanické termostatické hlavice na radiátoroch. Tie v sebe ukrývajú kovový valček, presnejšie, kovový mech či tzv. vlnovec, ktorý je naplnený plynom, alebo liehomPod vplyvom teploty sa tento valček rozpína a vysúva piest, ten zatlačí na ventil, ktorý sa uzavrie.

Elektrické izbové termostaty

Do skupiny elektrických izbových termostatov patria všetky zariadenia, ktoré sú pripojené na zdroj elektriny (sieť, batérie), pričom môžu fungovať na rôznych princípoch (digitálne/analógové). Nájdete ich v drvivej väčšine dnes používaných zariadení, pričom aj izbové termostaty patria práve do skupiny elektrických termostatov. Výnimkou sú iba spomínané termostatické hlavice na radiátory.

Nastavovanie teploty na elektrickom termostate

Analógové izbové termostaty

Analógové termostaty patria k tým starším a lacnejšímMôžu fungovať na 2 princípoch. Prvým, ktorým je dnes využívaný častejšie, je bimetalický prúžok. Zjednodušene, ide o prúžok z 2 druhov kovu, ktoré majú inú rozťažnosť. Prúžok sa pod vplyvom tepla ohýba, čím pri zmenách teploty zapína a prepína obvody v termostate a vykurovacom telese.

V starých analógových termostatoch sa vyskytovala ortuť, s ktorou sa však dnes stretnete už iba výnimočne. Najväčšou nevýhodou tohto riešenia je menej presná regulácia teploty. Tá prebieha, doslova, iba orientačne. Analógové termostaty dokážu teplotu iba regulovať. Okrem toho nimi môžete kúrenie vypnúť úplne alebo nastaviť na takzvaný anti-freeze režim. Nedisponujú teda žiadnymi inými funkciami.

INFO: Americká spoločnosť Thermostat Recycling Corporation (TRC), ktorá sa okrem iného už od roku 1998 venuje recyklácii termostatov s obsahom ortuti, z nich iba do roku 2017 vyzbierala viac ako 10 ton tohto kvapalného kovu. Toto zistenie otvorilo diskusiu, že i tak malé spotrebiče môžu pre životné prostredie predstavovať veľké riziko.

Digitálne izbové termostaty

Digitálne termostaty sú tie „modernejšie“. Snímanie a následná regulácia teploty prebieha na základe informácií v digitálnej forme, zjednodušene, číselný údaj sa mení v závislosti od okolitej teploty. Digitálne termostaty môžu byť napojené priamo zo siete alebo z vlastných batérií. Ich nevýhodou je vyššia cena a komplikovanejšie ovládanie, výhodou zas rôzne pokročilé funkcie, no najmä presnejšie snímanie, a teda i regulovanie teploty.

Rozdelenie izbových termostatov podľa spôsobu ovládania a funkcií

Teraz už viete, že elektrický a mechanický termostat nie je to isté a že existujú 2 hlavné technológie, teda analógová a digitálna. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na rozdelenie izbových termostatov v závislosti od spôsobu ich ovládania a funkcií, ktorými môžu disponovať.

Manuálny izbový termostat (analógový/digitálny)

Do skupiny manuálnych izbových termostatov patria mechanické aj elektrické verzie. V tejto chvíli sa budeme venovať tým elektrickým. Prvý dôležitý údaj, môžu byť analógové aj digitálne. Označenie „manuálne“ hovorí iba o spôsobe, akým sa nastavujú – manuálne/ručne.

Ide o veľmi jednoduché a lacné zariadenia, ktoré však okrem regulácie teploty nedokážu nič iné (ovládanie cez smartphone, prepojenie s inými smart zariadeniami, výpočet vzorcov teploty atď.), a to bez rozdielu na to, či ide o analógovú alebo digitálnu technológiu.

V prenesenom slova zmysle, za manuálne izbové termostaty musíte myslieť vy. Kúrenie môžete pomocou nich i „nadobro“ vypnúť a zväčša na nich nájdete aj funkciu anti-freeze (temperovanie teploty na takej úrovni, aby vám v dome nezamrzla voda, nepopraskali rúrky atď.).

Manuálnyizbový termostat – termostatická hlavica na radiátor

Manuálne analógové termostaty nemajú žiaden displej, iba ovládacie prvky, ako sú kolieska či páčky, ktoré môžu, ale i nemusia byť podsvietené. Manuálne digitálne termostaty majú displej, podsvietený alebo nepodsvietený, ktorý však zobrazuje len niekoľko číslic – aktuálna/nastavená teplota. Oba typy manuálnych termostatov sú vhodné najmä pre tých, ktorí sú často doma, nemajú problém s „ručným“ nastavovaním a uprednostňujú vykurovanie na stálej teploty.

Programovateľný termostat

Prvá dôležitá vec, programovateľný termostat musí byť digitálny. Ide o modely, ktoré si môžete nastaviť presne podľa vašich požiadaviek. Napr. do termostatu naprogramujete to, akú teplotu preferujete ráno, akú na obed a akú večer. On na základe vami zadaných „pokynov“ bude teplotu regulovať v priebehu dňa, týždňa či mesiaca sám. Programovanie prebieha prostredníctvom prednastavených alebo manuálnych režimov, v ktorých si vytvoríte vlastný algoritmus regulácie teploty.

Inteligentný termostat

Inteligentné termostaty sú taktiež digitálne a zároveň programovateľné, v tomto prípade ich však neprogramujete vy, ale pokročilejšie systémy. Inteligentné termostaty sa, doslova, „učia“. Na základe vašich preferencií postupne dokážu samy prepočítať ideálnu teplotu v istej časti dňa, zvýšiť ju alebo znížiť na základe vašich predošlých nastavení a tak ďalej.

POZOR: To, že je daný termostat inteligentný, ešte neznamená, že je automaticky aj bezdrôtový. Mnohé inteligentné termostaty musíte k vykurovaciemu telesu pripojiť pomocou špeciálneho typu káblov. To, aké káble sú kompatibilné s daným modelom, si overte u výrobcu. 

Inteligentné termostaty sú v zásade vybavené Wi-Fi, vďaka čomu ich môžete prepojiť s ďalšími smart zariadeniam, ako je notebook, tablet, smartphone, Google Home či Alexa, ale aj k iným systémom, resp. aplikáciám, na ovládanie inteligentnej domácnosti. Toto riešenie je preto vhodné pre tých, ktorí uprednostňujú pokročilejšie technologické vybavenie domácnosti.  

INFO: Inteligentné termostaty s Wi-Fi môžete ovládať aj na diaľku, a to priamo z telefónu či iného smart zaradenia. 

Rozdelenie izbových termostatov podľa spôsobu napájania na spotrebič

Nemáte problém s natiahnutím novej elektroinštalácie alebo tá pôvodná korešponduje s vami vybraným produktom? V tom prípade siahnite po drôtovom termostate. Ak sa chcete vyhnúť komplikovanejšej inštalácii, vaša voľba je jasná. Potrebujete termostat bezdrôtový. Každé z týchto riešení má však viacero plusov a mínusov, pri výbere preto potrebujete vedieť trochu viac informácií.

Štandardné drôtové termostaty

Štandardné drôtové termostaty sú k vykurovaciemu telesu pripojené pomocou káblov, najčastejšie prostredníctvom bežných vodičov typu CYKY na 230 V okruhy. Zväčša sa montujú spolu s vykurovacím telesom, takže i pri kúpe starého rodinného domu, by ste „v stenách“ mali mať naťahané príslušné káble, výnimky sa však nájdu.

Štandardný drôtový termostat

INFO: Drôtové vodiče sú zväčša vybavené aj záložným zdrojom (batériami), ktorý v prípade výpadku elektriny zabezpečí ich prevádzku.

Drôtové termostaty môžete, samozrejme, kedykoľvek vymeniť. Pri výmene si však dajte pozor, či je daný model kompatibilný s kabelážou vo vašich stenách. Takýto problém môže nastať hlavne pri kúpe ultra moderného termostatu do extra starého domu.

Drôtové termostaty sa tradične inštalujú na stenu, delia sa však na 2 podtypy:

  • Termostaty pod omietku – ich inštalácia si vyžaduje väčšie pracovné zásahy, prístroj je však z väčšej časti ukrytý v stene, preto ide o estetickejšie riešenie
  • Termostaty na omietku – toto riešenie sa využíva hlavne pri dodatočnej montáži, teda pri výmene starého za nový termostat, výhodou je jednoduchšia inštalácia, nevýhodou horší vzhľad

INFO: Drôtové termostaty sa ďalej delia na tie na kotol a podlahové kúrenie.

Termostat na kotol

Klasické termostaty na kotol sú kompatibilné aj s bojlermi, tepelnými čerpadlami a inými podobnými zariadeniami. Na výber máte termostaty pasívne a aktívne. Tie pasívne, zjednodušene povedané, iba prepnú kontakt, tie aktívne zas priamo do kotla „vyšlú“ 230 V signál. Termostaty na kotol a ďalšie podobné vykurovacie telesá sú tradične napájané priamo z 230 V okruhu alebo prostredníctvom batérií.

POZOR: Pri výbere si dajte pozor, aby bol daný typ termostatu kompatibilný s vaším kotlom. Dôležitý je jeho konkrétny typ (model) a druh – elektrický a plynový alebo kotol na tuhé palivo.

Termostat na podlahové kúrenie

Termostat na podlahové kúrenie je určený, pochopiteľne, pre majiteľov podlahového kúrenia. Termostat je v tomto prípade prepojený s 2 300 až 3 680 W (10 – 16 A) káblami ukrytými v podlahe, ktoré ovláda priamo. K podlahovému termostatu je nutné pripojiť externý snímač teploty. Ten sa osadí samostatne do flexibilnej rúrky, ktorá je následne vložená medzi 2 káble, a to aspoň v 3 cm vzdialenosti. Pri inštalácii je potrebné dbať na to, aby bol tento snímač umiestnený v čo najtesnejšej blízkosti k samotnej podlahe.

POZOR: Pri kúpe termostatu na podlahové kúrenie je veľmi dôležité siahnuť po tom správnom type. Vo všeobecnosti sa tieto zariadenia delia na termostaty na teplovodné a elektrické podlahové kúrenie.

Termostat do zásuvky 

Druhou kategóriou termostatov z hľadiska ich prepojenia s vykurovacím spotrebičom sú tie zásuvkové. Termostaty do zásuvky patria taktiež k drôtovým alternatívam, neinštalujú sa však priamo do elektrického okruhu. Zapojíte ich do elektrickej zásuvky v blízkosti kotla, radiátora alebo podlahového kúrenia a prostredníctvom krátkeho kábla prepojíte s daným zariadením.

Termostat do zásuvky

Obrovskou výhodou tohto riešenia je veľmi jednoduchá inštalácia, ktorá si nevyžaduje žiadne zásahy do elektroinštalácie ani stavebné práce. Bohužiaľ, termostat musí byť umiestnený len v tesnej blízkosti vykurovacieho spotrebiča, čo nie je veľmi praktické. Výnimkou sú zásuvkové termostaty s Wi-Fi, ktoré je možné ovládať cez smartphone alebo iné inteligentné zariadenie.

Bezdrôtové izbové termostaty

Bezdrôtové izbové termostaty sú ideálne pre tých, ktorí ich chcú mať stále po ruke a pritom premiestňovať z miesta na miesto či z miestnosti do miestnosti. Ide o samostatne stojace prístroje, ktoré nie je nutné inštalovať pod omietku, na stenu ani do zásuvky.  

INFO: Bezdrôtové termostaty môžete prepojiť s plynovým alebo elektrickým kotlom, podlahovým vykurovaním aj radiátormi. Dajte si však pozor, aby ste si vybrali model kompatibilný s typom vášho vykurovania.

Bezdrôtové termostaty sú napájané batériami, pričom pozostávajú z 2 samostatných zariadení, ktoré spolu obojsmerne komunikujú. Ide o:

  1. izbový termostat - „škatuľka“ s displejom, ktorá slúži na ovládanie termostatu, zobrazovanie aktuálnej teploty atď.
  2. modul – inštaluje sa priamo na vykurovacie teleso a komunikuje s izbovým termostatom

INFO: Na základe signálu, prostredníctvom ktorého spolu komunikuje izbový termostat a modul na vykurovacom telese, tieto prístroje rozdeľujeme na Wi-Fi, GSM a Open Therm termostaty.

Bezdrôtové Wi-Fi termostaty

Modul a termostat medzi sebou komunikujú prostredníctvom domácej WI-Fi siete, tieto zariadenia je však zväčša možné prepojiť aj so smartphonom a ďalšími smart prístrojmi. Toto riešenie je ideálne pre zástancov moderných technológií, ktorí majú zároveň stály a dostatočne silný internetový signál. Pri jeho výpadkoch totiž môže haprovať aj termostat.

Bezdrôtové GSM a OpenTherm termostaty

GSM a OpenTherm termostaty sú ideálne pre tých, ktorí chcú vlastniť bezdrôtový termostat, zároveň však nemajú internet alebo ich signál nepatrí k tým najstálejším. Modely s GSM modulom ovládate pomocou SMS správ, preto musia byť vybavené SIM kartouOpenTherm alebo takzvané OT termostaty využívajú na komunikáciu špeciálny protokol, prostredníctvom ktorého vypočítajú teplotu vody a túto informáciu pošlú späť do kotla, bojlera či podlahového kúrenia.

Termostat na radiátor (termostatická hlavica)

Pod pojmom termostat na radiátor sa ukrýva termostatická hlavica, teda mechanický typ termostatu. Samozrejme, ako bolo povedané už viackrát, radiátory môžete regulovať aj pomocou zásuvkových či niektorých bezdrôtových modelov. Termostatická hlavica funguje na princípe, ktorý sme si popísali v začiatku (kovový valček s liehom, ktorý sa v závislosti od teploty rozpína, tlačí na piest a uzatvára ventil).

Inteligentný termostat na radiátor

Mechanické termostatické hlavice pozná asi každý. Nachádza sa na nich stupnica od 0 do 6, pričom hneď za „0“, v závislosti od konkrétnej značky, nájdete symbol hviezdičky alebo vločky. Otočením hlavice na „0“ radiátor uzavriete, otočením na hviezdičku/vločku ho nastavíte do takzvaného protizámrazového režimu (temperovanie – teplota neklesne pod cca 6 °C), na „6“ je otvorený na maximum.

INFO: Číslice 0 až 6 na termostatickej hlavici neoznačujú stupne Celzia, ale regulačné stupne. To, akej teplote zodpovedajú jednotlivé regulačné stupne, si preto musíte overiť v návode od konkrétnej termostatickej hlavice. Číslica 3 je však vo všeobecnosti ekvivalentom k cca 20 °C.

Dnes sa stretnete už i s elektrickými a dokonca aj s inteligentnými termostatickými hlavicami. Môžu byť napájané drôtovo aj bezdrôtovo, pričom tie inteligentné zväčša spolupracujú s termostatmi a riadiacimi vykurovacími systémami. Výsledkom je naozaj perfektná regulácia teploty v domácnosti.

Ako správne umiestniť termostat na radiátor

Tomu, ako a kde umiestniť izbový termostat, sa budeme venovať v závere. Termostatická hlavica je však špecifická aj v tomto smere, preto si o jej správnom umiestnení na radiátor povieme hneď teraz.

  • Termostatická hlavica musí byť na radiátore umiestnená tak, aby okolo nej prúdil vzduch.
  • Nikdy ju neinštalujte do výklenku v stene, nezakrývajte záclonami či závesmi, poprípade bielizňou, ktorú sušíte na radiátore.
  • Termostatická hlavica musí byť na radiátore nainštalovaná vždy vo vodorovnej polohe – smer nie je rozhodujúci.
  • Pri kúpe hlavice si všimnite, aký typ ventilu sa na nej nachádza. Ak si zvolíte taký, ktorý sa nezmestí medzi radiátor a stenu, hlavicu budete musieť nainštalovať otočenú smerom nahor, čo je nesprávne!

TIP: Ak používate manuálny termostat pre celú domácnosť, termostatická hlavica na radiátor môže tento „systém“ pekne doplniť. Využijete ju napríklad v tých miestnostiach, v ktorých sa počas vykurovacej sezóny teplota drží prirodzene vyššie ako vo zvyšku vášho príbytku (napr. južná strana, miestnosti s viacerými oknami, a teda i lepším prístupom slnečných lúčov).

Na čo sa zamerať pri výbere termostatu

Keď sa rozhodnete pre správny typ izbového termostatu, pristúpte k „štúdiu“ jednotlivých parametrovOkrem tých v nasledujúcich riadkoch existujú i ďalšie. Napríklad rôzne funkcie, konkrétne programy či iné vychytávky, ktoré sú však tak špecifické, že ich nie je možné vymenovať do detailov. Zároveň ide o veľmi individuálne parametre, preto si nezabudnite vždy dôkladne prečítať popis, najlepšie však originálny produktový list (tzv. datasheet), v ktorom nájdete najpresnejšie a najpravdivejšie informácie.

Kompatibilita s vykurovacím/chladiacim systémom a smart systémami

Alfou a omegou pri výbere správneho termostatu je druh vykurovania vo vašom príbytku. Tomu, ktorý typ termostatu môžete pripojiť na daný druh vykurovacieho telesa, sme sa už venovali priebežne. Nezabudnite najmä na rozdielne vykurovacie systémy, teda plyn/elektrina/tuhé palivo.

Ak využívate vykurovací aj chladiaci systém, popremýšľajte nad kúpou termostatu, ktorým môžete ovládať oba. Ďalším dôležitým parametrom v rámci kompatibility je prepojiteľnosť termostatu s ďalšími smart zariadeniami a systémami. Wi-Fi modely môžete zväčša prepojiť s akýmkoľvek iným Wi-Fi zariadením aj systémom (napr. Alexa, Google Home, rôzne aplikácie).

Smart termostat

Avšak pozor, existuje mnoho termostatov, ktoré sú označené ako inteligentné, napojiť ich však môžete iba na jeden konkrétny smart systém na riadenie domácnosti, zväčša ten od daného výrobcu. V praxi to pre vás znamená, že termostat síce môžete premeniť na inteligentný, avšak iba pri zakúpení ďalších komponentov, ako sú riadiace jednotky či snímače. Univerzálny termostat odhalíte napríklad prostredníctvom symbolu „Z-Wave“.

Čo je to Z-Wave systém

Z-Wave označuje bezdrôtovú technológiu vyvinutú vyslovene pre inteligentné ovládanie domácností, ktorá funguje vďaka internetovému signálu. Z-Wave umožňuje kontrolu (aj vzdialenú) nad a komunikáciu medzi elektronickými zariadeniami od rôznych výrobcov. Pre zaujímavosť, produkty kompatibilné so Z-Wave systémom dnes vyrába takmer 500 samostatných výrobcov, medzi ktorých patrí napríklad i Honeywell, Cisco či At&t.

Spínací kontakt termostatu

Pri každom termostate by ste mali nájsť údaj o spínacom kontakte. Je uvádzaný v ampéroch a označuje vzťah I = P/U (I – množstvo pretekajúceho prúdu v Ampéroch, P – príkon pripojeného spotrebiča vo Wattoch, U – napätie v sieti vo Voltoch). Tento údaj hovorí o tom, aké množstvo elektrického prúdu môže pretiecť cez spínací kontakt termostatu. Pri prekročení maximálne povolenej hranice dochádza k prehrievaniu spínacieho kontaktu a následným výbojom, čo sa skončí jeho „odpálením“ a prehorením.

POZOR: Tieto informácie si budete musieť mnohokrát overiť priamo u výrobcu/predajcu, pretože mnohí z nich na ich uvádzanie akosi zabúdajú.

Daný typ termostatu môžete pripojiť len k takému vykurovaciemu spotrebiču, ktorý neprekračuje maximálne povolený spínaný príkon. Výkon vášho vykurovacieho spotrebiča by sa k tomuto maximu nemal ani približovať. Ak si nechcete lámať hlavu s komplikovanými prepočtami, existuje jedno riešenie, a to termostaty so špeciálnymi algoritmami, ktoré nameranú hodnotu korigujú. Druhým riešením, ktoré je vhodné hlavne pri používaní výkonnejších vykurovacích spotrebičov, je použitie silového relé (tzv. stýkač).

Prevádzková a nastaviteľná teplota

Pri každom termostate nájdete údaje o 2 teplotných rozmedziach:

  • Rozsah nastaviteľnej teploty – hovorí o tom, v akom rozmedzí môžete na danom termostate teplotu regulovať
  • Prevádzková teplota – pri akej teplote dokáže daný model pracovať

Prevádzková teplota drvivej väčšiny termostatov je 0 až 40 °C. Výnimočne natrafíte na také, ktoré sú schopné pracovať až do 50 °C. Tie sú vhodné napríklad do kotolne alebo na povalu. Priemerný rozsah nastaviteľnej teploty je 5 až 35 °C. Dostupné sú však aj modely, na ktorých si viete nastaviť teplotu už od 3 °C až do viac ako 40 °C. V tomto smere sa musíte rozhodnúť sami, ako veľmi kúrite, priemerný rozsah nastaviteľnej teploty, teda 5 – 35 °C, je však vyhovujúci pre väčšinu „normálnych“ ľudí.

Ochrana proti zamrznutiu/prehriatiu

Ochrana proti zamrznutiu, slangovo sa označuje ako temperovanie, sa dnes nachádza na takmer každom termostate, a to bez rozdielu ceny či kvality. Samozrejme, nie je vylúčené, že natrafíte aj na kúsok bez nej. Táto funkcia funguje na veľmi jednoduchom princípe.

Inteligentný termostat s ovládaním cez telefón

Keď teplota v danom priestore klesne pod istú hranicu, najčastejšie ide o 5, výnimočnejšie o 3 °C, termostat zapne kúrenie. Opätovne ho vypne vo chvíli, keď teplota dosiahne požadovanú hranicu. Zväčša ide o 7 – 9 °C.  Pochopiteľne, určite si vyberte model s funkciou proti zamrznutiu.

Druhou podobnou funkciou je ochrana proti prehriatiu. Termostat v tomto prípade po presiahnutí stanovenej teplotnej hranice (40 – 50 °C v závislosti od konkrétneho modelu) kúrenie vypne, počká, kým daný priestor aj on samotný trochu vychladne a „spustí“ ho až potom.

POZOR: Ochrana voči prehriatiu nie je takou samozrejmosťou ako tá voči zamrznutiu.

Typ senzora

Existujú 2 typy senzorov, ktoré slúžia na meranie teploty. Preto ide o veľmi dôležitú súčasť každého termostatu. Na výber máte:

  • Senzory podlahové – určené pre podlahové vykurovanie
  • Senzory priestorové – určené pre klasické vykurovanie

Na trhu sú dostupné aj termostaty s oboma typmi senzorov. Ak kvôli tomuto detailu nebudú extrémne drahšie, určite nad nimi popremýšľajte. 2 senzory totiž dokážu teplotu merať s väčšou presnosťou, čo sa odzrkadlí i na presnejšej regulácii daného vykurovacieho spotrebiča.

Napájanie a bezpečnostné kontrolky

Všetky elektrické termostaty, a to tie drôtové aj bezdrôtové, môžu byť napájané zo siete alebo batériami, najčastejšie 2 typu AA alebo AAA. Pri napájaní zo siete sa nemusíte starať o kontrolu a výmenu batérií, nevyhnete sa však náročnejšej inštalácii. Naopak, batériové modely sú z tohto hľadiska praktickejšie, musíte v nich však pravidelne vymieňať batérie.

Ak sa rozhodnete pre kúpu batériového termostatu, všimnite si, či je vybavený aj indikátorom stavu batérie. Ten vás upozorní na nutnosť jej výmeny. Zamerajte sa aj na spôsob ich výmeny. Niektorí výrobcovia totiž nedomysleli manipuláciu s termostatom, ktorý je „zapustený“ v stene a zároveň ho z nej musíte pravidelne vyberať.

INFO: Z bezpečnostných kontroliek sa stretnete aj s tými, ktoré hlásia poruchu signálu. Nájdete ich iba na bezdrôtových modeloch.

Odolnosť termostatu

V závislosti od toho, kam termostat umiestnite, sa zamerajte na jeho odolnosť voči vode, prachu a iným pevným časticiam. Stupeň ochrany voči vode si všímajte hlavne vtedy, ak ho chcete používať v kúpeľni či kotolni. Tento údaj nájdete pod označením IP – stupeň ochrany krytom.

Odolnosť termostatu

  • IP21 – Najvyššia ochrana bežne dostupných termostatov na domáce použitie: termostat je odolný voči zvisle padajúcim kvapkám vody a pred vniknutím pevných častíc do veľkosti 12,5 mm
  • IP20: termostat nie je odolný voči vode, iba proti pevným časticiam do veľkosti 12,5 mm
  • IP30: termostat nie je odolný voči vode, iba proti pevným časticiam do veľkosti 2,5 mm

Počet teplotných zmien

Tento údaj nájdete iba pri digitálnych termostatoch. Ide o počet nastavení, ktoré je možné na danom kúsku nastaviť v rámci jedného dňa. Napr. ak disponuje 4 teplotnými zmenami, môžete si na ňom nastaviť maximálne 4 teplotné zmeny v rámci 1 dňa, napr: 7.00 ráno – 24 °C, 12.00 na obed – 18 °C, 16.00 poobede – 23 °C, 21.00 večer – 20 °C. Priemerom je 4 – 6 teplotných zmien denne.

Denné verzus týždenné programy

Opäť hovoríme o parametri, s ktorým sa stretnete len pri digitálnych termostatochStaršie modely zvykli byť vybavené iba dennými režimami. To znamená, že si na nich môžete nastaviť akýkoľvek počet teplotných zmien v rámci jedného dňa, toto nastavenie sa však bude opakovať každý deň bez zmeny.

Dnes sa stretnete hlavne s modelmi s týždennými programami. V rámci 1 dňa máte k dispozícii iba 4 – 6 teplotných zmien, termostat však môžete nastaviť napr. na samostatný režim od pondelka do stredy, od štvrtka do soboty či od nedele do pondelka.

Displej a ovládacie prvky

Displej sa nachádza zásadne na digitálnych termostatoch. Na výber máte väčšie či menšie displeje, tie dotykové, no i klasické. Všimnite si hlavne to, či daný model disponuje podsvietenímPodsvietenie by sa malo dať vypnúť. Neustála žiara z termostatu vám totiž určite nebude vyhovovať, a to najmä v noci. 

TIP: Na moderných termostatoch nájdete aj dotykové displeje, zamerajte sa však ich kvalitu, aby ste kvôli poruchám displeja nemuseli už po krátkom čase vymeniť celé zariadenie.

Dôležité sú taktiež údaje, ktoré daný displej zobrazuje. Na najlacnejších termostatoch uvidíte iba aktuálnu a nastavenú teplotu, poprípade len jednu z týchto informácií. Na niektorých modeloch sa však zobrazuje aj aktuálny dátum, čas či nastavený režim.

Ďalšou súčasťou každého termostatu sú ovládacie prvky, teda klávesnica, tlačidlá, kolieska či páčky. Každému vyhovuje niečo iné, kolieska a páčky však majú vo všeobecnosti dlhšiu životnosť, nezvyknú sa totiž „vymačkať“. Aj v tomto prípade si všimnite, či sú ovládacie prvky podsvietené. Pri modeloch s klávesnicou je praktické, keď je chránená krytom. Ten predĺži jej životnosť.

Dizajn

Ak si potrpíte na to, aby bola vaša domácnosť ako zo škatuľky, určite sa zamerajte aj na dizajnovú stránku termostatu. Na trhu sú dnes dostupné naozaj všakovaké modely, hranaté, okrúhle, robustné, extra tenké, väčšie i menšie. Z farieb máte zväčša na výber bielu a čiernu, výnimočne však natrafíte aj na termostaty v bronzovom, striebornom či béžovom prevedení.

Termostat bez displeja

Typ regulácie

V tejto chvíli sa dostávame k parametrom, ktoré hraničia s maturitou z elektrotechniky, verte však, že ak im porozumiete aspoň sčasti, termostat si vyberiete ešte lepšie a jednoduchšie. Najčastejšie sa stretnete s 3 typmi regulácie, a to teplotnou hysteréziou, PI a PID reguláciou. Pamätajte, že v každom príbytku môže byť vhodnejšie použitie iného z týchto regulátorov.

Termostat s hysteréziou

Slovíčko hysterézia (staršie, hysteréza) označuje jav, pri ktorom je účinok oneskorený za príčinou, v prípade termostatov by sa však hodilo skôr vysvetlenie „oneskorená odozva na regulačný zásah termostatu“, a zároveň typ regulácie, ktorú využívajú niektoré termostaty.

Celý princíp sa vám pokúsim vysvetliť na príklade. Na termostate nastavíte 25 °C. Voda v radiátoroch teda bude ohrievaná dovtedy, kým teplota vzduchu dosiahne 25 °C. Avšak termostat, ktorý na reguláciu využíva teplotnú hysteréziu, kúrenie vypne až v tejto chvíli. Čo sa stane s teplotou vo vašom príbytku?

Voda aj radiátor sú nahriate na 25 °C, takže daný priestor budú vykurovať aj potom, čo termostat vykurovanie vypne – ochladenie chvíľku potrvá. Teplota sa teda vyšplhá na 26 či 27 °C. Naopak, pri poklese teploty na nastavenú hranicu, napríklad na 24 °C, termostat opäť vypne kúrenie až vtedy, keď sa teplota v danom priestore ochladí na 24 °C. Radiátor však bude chladnejší. Čo sa stane, kým sa nahreje? Teplota reálne klesne na 23 – 22 °C. A aké nám z toho plynie ponaučenie? Že teplota vo vašom príbytku bude kolísať. 

Novšie termostaty na reguláciu teploty preto väčšinou využívajú aj pokročilejšie technológie, ako je PI či PID regulátor. Ak sa však rozhodnete pre kúpu modelu bez nich, všimnite si tieto údaje:

  1. Nastavenie hysterézie

Optimálne nastavenie hysterézie je 0,5 až 1 °C. Nastavenie pod 0,5 °C nemá zásadný prínos, naopak, nastavenie nad 1 °C sa už môže odzrkadliť na vašich účtoch aj teplotnej pohode. V praxi to vyzerá tak, že ak je hysterézia nastavená napríklad na 0,5 °C, vy ste termostat nastavili na 25 °C, termostat kúrenie vypne pri dosiahnutí 25 °C a opätovne ho zapne pri poklese teploty na 24,5 °C. Pozor, pri niektorých modeloch túto informáciu nenájdete pod označením °C, ale ako °K, číselné údaje sú však totožné (0,5 °K = 0,5 °C).

  1. Manuálne nastavenie verzus prednastavená teplotná hysterézia

Hysterézia môže byť nastavená fixne alebo si ju môžete nastaviť vy. Druhá možnosť je určite lepšia, keďže daný termostat viete lepšie prispôsobiť podmienkam vo vašom príbytku – ochladzovanie a nahrievanie vody v radiátoroch a následne ohrievanie a chladnutie vzduchu je ovplyvnené viacerými faktormi (otvorené okná, typ a „sila“ vykurovania atď.).

Termostat s PI reguláciou

PI, teda proporcionálno-integrovaný regulátor, v porovnaní s hysteréziou reguluje teplotu omnoho presnejšie. Termostat totiž vykurovacie teleso „zapína“ a „vypína“ na základe náročnejších výpočtov, pri ktorých pracuje s nameranou i požadovanou teplotou a odchýlkami, ktoré odpočítava, pripočítava, násobí a delí. Nejdeme vás trápiť. Ani my nie sme v tejto oblasti úplne doma. Na lepšie pochopenie PI regulácie použijeme opäť príklad.

Termostat s PI reguláciou teploty

Predstavte si, že ste regulátor a máte na starosti napúšťanie vedra, ktoré má na dne dierku. Spočiatku otvoríte kohútiky naplno, veď ho chcete napustiť čo najskôr. Keď sa voda priblíži k okraju, kohútiky mierne priškrtíte, aby vedro nepretieklo. Keďže má však na dne dieru, hladina začne klesať. Vy teda prúd vody opäť trošku zosilníte, zoslabíte a zosilníte, pričom tieto 2 aktivity budete striedať tak, aby bolo vedro neustále plné, ale nepretekalo. 

No a presne toto robí PI regulátor, ktorý je zväčša možné nastaviť (alebo je tak nastavený už z výroby) v rozmedzí od 1,5 do 3 °C. Jeho výhodou je presnejšia regulácia teploty (vyhnete sa problémom s hysteréziou), a teda i väčšie úspory elektriny a predĺženie životnosti vykurovacieho spotrebiča.

Termostat s PID reguláciou

PID regulácia je vlastne vylepšená PI reguláciaP-roporcionálno, I-ntegračno, D-erivačný regulátor. Funguje teda na úplne rovnakom princípe, avšak o čosi presnejšie. Pri výpočtoch totiž využíva aj tretí údaj, takzvanú derivačnú zložku, teda rýchlosť zmeny vypočítanej odchýlky. Termostaty s PID reguláciou sú preto považované za tie najpresnejšie.

Drahé verzus lacné termostaty

Aká je primeraná cena za kvalitný termostat? Do kategórie lacných termostatov za cenu do 20 – 30 eur patria zväčša tie analógové a tiež digitálne – manuálne, pričom nemusia mať vôbec horšiu kvalituProgramovateľné a inteligentné termostaty sú automaticky drahšie. Tie stoja od 30 eur vyššie, čo je však naozaj iba orientačný údaj.

Dá sa povedať, že čím je termostat drahší, tým presnejšie reguluje teplotu a disponuje pokročilejšími funkciami. Bohužiaľ, nie je to pravidlo. Na trhu je totiž mnoho kvalitných a zároveň lacných termostatov, avšak i veľa drahých a veľmi nekvalitných. Preto sa nikdy neorientujte iba podľa ceny, ale najmä podľa konkrétnych parametrov, poprípade spotrebiteľských recenzií.

Kam umiestniť termostat

Nech už si vyberiete akýkoľvek zo spomínaných typov termostatov, pravidlá pri jeho inštalovaní v miestnosti sú rovnaké. Aby totiž mohol termostat svoju prácu odviesť naozaj dobre, musí byť schopný rozpoznať skutočnú teplotu, teda nie tú, ktorú skresľujú iné vonkajšie faktory.

  • Termostat umiestnite na stanovisko, kde je prúdenie vzduchu čo najprirodzenejšie.
  • Ideálna výška na umiestnenie termostatu je minimálne 150 cm od podlahy.
  • Nevhodnými miestami sú akékoľvek rohy či inak „obložené“ miesta, napríklad stena pod poličkou.
  • Termostat nesmie byť v tesnej blízkosti akéhokoľvek zdroja tepla, teda radiátora, sporáka, počítača, televízora a ďalších spotrebičov, no ani v blízkosti zariadení, ktoré vzduch ochladzujú (klimatizáciaventilátor atď.).
  • Pozor na slnečné lúče, aj tie totiž môžu ovplyvniť teplotu, ktorú zachytáva snímač na termostate.
  • Termostat by sa nemal nachádzať hneď vedľa okna či vchodových dverí, minimálna vzdialenosť od týchto „bodov“ by nemala byť menšia ako 25 cm (tento údaj je väčšinou uvedený v návode ku konkrétnemu termostatu).
  • Nie najlepším riešením sú taktiež miestnosti s prídavným vykurovaním, napríklad s krbom či pieckou.
  • Ak chcete kontrolovať teplotu v miestnostiach s krbom či tú v kuchyni, popremýšľajte nad viacerými termostatmi.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Vieme, ste určite vyčerpaní. Ak ste však vyššie nenašli odpovede na otázky, ktoré zaujímajú vás, veríme, že vám na ne odpovieme práve teraz.

Ako môžem pomocou termostatu znížiť náklady za kúrenie na maximum?

Práve ste si prečítali o termostatoch, ktoré disponujú množstvom funkcií, ktoré môžu teplotu v priebehu dňa meniť úplne samostatne a hneď niekoľkokrát. Avšak pozor, práve časté prestavovanie termostatu vedie k zvýšeným nákladom za vykurovanie. Je to podobné ako s autom. Keď jazdíte na jednom prevode, spotrebujete najmenej benzínu. Pri častom preradzovaní je to už horšie.

Ktoré značky termostatov patria k tým overeným?

Je ich mnoho. Ako príklady sa dajú uviesť termostaty Honeywell, Salus, Protherm či Jablotron.

Kedy uvažovať nad výmenou starého izbového termostatu?

Na to sa nedá odpovedať presne. Ak ste si kúpili starý dom s už nainštalovaným termostatom, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o analógový model, ktorý teplotu reguluje skôr orientačne. Nad výmenou termostatu však premýšľajte hlavne v prípade, keď vám jeho regulovanie teploty vyslovene nevyhovuje. Jednoznačným dôvodom sú taktiež časté technické poruchy.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 07.12.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

21/11/2022 07:27
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
ide o ilustračný obrázok, názov produktu Vám nemôžeme zistiť.

20/11/2022 23:45
Viliam

Redakcia, prosim vas o nazov hranateho termostatu hned na zaciatku clanku s modro podsvietenym kolieckom a displejom napravo. Dakujem.

19/07/2022 09:57
peter

Tak, 3 roky s Netatmo termostatom a hlavicami a stacilo. Rozlieva sa eink na termostate aj hlaviciach, cize necitatelne udaje, ovladam len cez appku. Hlavice sice maju open windows detekciu, ale pri dlhsom vetrani sa zasekne meranie teploty na nizkej hodnote a radiator kuri ako besny. Hlavica sice ukazuje 22, ale realne je v miestnosti 28 stupnov. Pomoze len vybrat baterky. Po 3 rokoch stravenych na forach a so supportom som zacal hladat nieco spolahlivejsie.

14/06/2022 22:12
Kamil

Používame termostat Computherm T30 RF, vybrali sme si ho pre jeho univerzálnosť. Je vhodný na reguláciu väčšiny kotlov a klimatizácií, ktoré sa predávajú na Slovensku. S jeho službami sme spokojní. Nemáme nič, čo by nám vadilo.

18/11/2021 10:41
Maroš V.

Inteligentný termostat s krásnym dizajnom je Honeywell Lyric. Páči sa mi, že sa napája zo siete, relé je mimo ovládacieho panela, necvaká mi v obývačke a ovládacia jednotka nie je závislá na cloude. Plusom je ovládanie priamo na displeji alebo na diaľku cez mobilnú aplikáciu. K mínusom radím nemožnosť nastaviť si minimálnu dobu zapnutia alebo vypnutia relé.

09/11/2021 09:58
Dušan Radič

Mám termostat Vitotrol 100 OT, ktorý nemá pripojenie na batérie. Ako mám pripojiť dva vodiče z kotla keď termostat má tri svorky
A,B,a C.

30/09/2021 17:24
Robert

Velmi dobry clanok a hlavne nie predajne dristy bez technickych argumentov. Sam mam teraz proble, nakolko sa menil kotol a dodavatelsko-montazna firma mi prakticky nanutila cosi, co po precitani tohoto clanku ani nepotrebujem, resp potrebujem, ale nevyuzijem. Mam dojem, ze keby som po precitani tohto clanku sa teraz rozpraval s technikom, ktory mi to montoval, zistil by som, ze on sam nastaveniam nerozumie. Proste nastavi nejaky standard, ved sa nikto/malokto stazuje. Rovnako, ked som prestudoval manual ku kotlu, zistil som, ze externu expanznu nadrz mi ani nebolo treba. Ved typicke Slovenske...

25/07/2021 17:14
Emil K.

Mám termostat Netatmo Thermostat, hoci pôvodne som premýšľal nad iným, konkrétne nad Google Nest, no napokon vyhral tento. Termostat má vydarený dizajn a jeho pripojenie je možné realizovať viacerými spôsobmi. Mám plynový kotol a termostat ho automaticky spúšťa podľa nastavenia v mobilnej alebo webovej aplikácii. Nedávno som si dokúpil aj inteligentné termostatické hlavice od tohto výrobcu a vďaka tomu si viem v aplikácii regulovať teplotu v každej miestnosti zvlášť. Tomuto termostatu dávam plus za mobilnú aplikáciu, množstvo príslušenstva, ktoré je možné k nemu dokúpiť, či za pravidelné automatické aktualizácie firmvéru zariadenia. Konektivita je perfektná a oceňujem aj možnosť obrátiť sa pre radu na zákaznícky email. Myslím si, že ide o zrejme najlepší termostat so vzdialenou správou, ktorý sa ponúka na našom trhu. Je to dokonalý pomocník, preto ho odporúčam každému.

30/04/2021 19:38
marian kyjovsky

poprosim cen. ponuku na izbovy term. bezdrôtovy pre kotol boss-dakujem

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok