Zobraziť ostatné kategórie sprievodcu

Ako vybrať darčeky pre deti - Vianočný sprievodca 2020

Vianoce, narodeniny, meniny – príležitostí, kedy treba dieťa odmeniť nejakým pekným darčekom, vyvolať v jeho očiach povestnú iskru a príjemne ho prekvapiť, je viac než dosť. Avšak fantázia niekedy prestáva fungovať a vám príde vhod zopár nápadov, ktoré by vás mohli inšpirovať.

Pripravili sme preto pre vás niekoľko tematických okruhov a aj pár konkrétnych tipov, ktoré vám vyberanie darčekov uľahčia. Máte doma malého športovca, knihomoľa či nadšenca do elektroniky? Pozrite sa, čím by ste ho mohli prekvapiť.

 • ✔   NÁŠ TIP

Lego

Lego
 • ✔   Milovníci športu

Kolobežky

Kolobežky
Porovnanie produktov
 • ✔   NÁŠ TIP

Hlavolamy

Hlavolamy
 • ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE

Rozprávkové knihy

Rozprávkové knihy
 • ✔   Luxusné

Detské kuchynky

Detské kuchynky
 • ✔   PRE NÁROČNÝCH

Domčeky pre bábiky

Domčeky pre bábiky
 • ✔   Milovníci športu

Chlapčenské bicykle

Chlapčenské bicykle
Porovnanie produktov
 • ✔   Milovníci športu

Odrážadlá

Odrážadlá
Porovnanie produktov
 • ✔   Luxusné

Herné konzoly do ruky

Herné konzoly do ruky
 • ✔   PRE NÁROČNÝCH

Autodráhy

Autodráhy
 • ✔   PRE NÁROČNÝCH

Hracie deky

Hracie deky
 • ✔   Luxusné

Detské ležadlá

Detské ležadlá
 • ✔   VÝPREDAJ

Penové puzzle

Penové puzzle
 • ✔   VÝPREDAJ

Hudobné hračky

Hudobné hračky

 

Ako vybrať darček pre dieťa

Deti majú, tak ako dospelí, rady darčeky. Chcú objavovať nové „svety“, nové hračky, objavovať svoje nové schopnosti. Do jedného roka deti poznávajú svet okolo seba pomocou zmyslov. Pozorujú, dotýkajú sa vecí, ktoré ich obklopujú, preto potrebujú hračky a hry, ktoré sú príjemné na dotyk a ktoré vydávajú zvuky. Čím je dieťa staršie, tým viac možností, čo sa výberu darčekov týka, máte.

Ako vybrať darček pre dieťa

Ako pri výbere darčeka postupovať? Čím určite u dieťaťa zabodujete? Pozrite sa na to.

Vek je rozhodujúci

Pri výbere darčeka pre dieťa je rozhodujúcim faktorom vek. Je prirodzené, že iný kľúč výberu si zvolíte pri hľadaní darčeka pre batoľa, pre 3-ročné dieťa, pre školáka a pre teenagera. Ide o veľmi širokú vekovú skupinu. V prípade malých detí je dôležité si všímať etiku s informáciu, pre akú vekovú skupinu je hračka určená. Správnym výberom podporíte ich vývoj a nehrozí, že by hračka dieťa nudila.

Pre dieťa do 1 roka

Pre najmenších drobcov, ktoré ešte len spoznávajú svet a zoznamujú sa s tvarmi a farbami vyberajte darčeky, ktoré sú príjemné na dotyk a vyrobené zo zdraviu neškodných materiálov. Malé deti všetko chytajú a pchajú si to do úst. Vyberajte preto hračky a hry, ktoré môže ľahko uchopiť, sú mäkké a farebné. Obľúbené sú v tomto veku napr. hračky, ktoré vydávajú zvuky, knihy s obrázkami z rôznych materiálov, plyšové puzzle a pod.

Darček pre dieťa do 1 roka

Okrem hračiek môžete dieťaťu i rodičom urobiť radosť praktickým darčekom v podobe hracej deky či detského ležadla.

Pre dieťa do 3 rokov

Deti do 3 rokov vnímajú svet veľmi intenzívne, od 1 roka začínajú chodiť a objavovať „svet z výšky“. V tomto veku potrebujú hračky, ktoré rozvíjajú fantáziu, podporujú vnímanie a sebarealizáciu dieťaťa. Vybrať môžete Montessori hračky, kocky, stavebnice či hudobné hry. Dieťaťu, ktoré začína chodiť, môžete kúpiť chodítko či hračky, ktoré možno tlačiť. Sú farebné a vydávajú zvuky, takže dieťa sa s nimi dlhodobo zabaví.

Dobrou voľbou je napr. trojkolka, odrážadlo či detský bicykel s kolieskami.

Pre dieťa do 6 rokov

Ak už dieťa chodí do škôlky, môžete pozorovať výrazný postup v jeho vývoji. Zlepšuje sa jeho sústredenie a dokáže používať fantáziu. Kreatívne hračky, kocky, bábiky, ale aj hudobné hračky môžu dieťa zaujať.

Darčeky pre dieťa v predškolskom veku

Pre dieťa nad 6 rokov

Malý školák už má vlastný názor a vie presne, čo chce. Prečo mu to teda nesplniť? Má dieťa rado šport? Obľubuje zvieratká? Miluje superhrdinov? V tom prípade vyberajte darček v tomto duchu. Zamerajte sa však na veci, ktoré mu okrem zábavy môžu priniesť aj poučenie. Chybu neurobíte kúpou puzzle, plyšáka, farebnej knihy, spoločenskej hry, hlavolamu či figúrok.

Stavanie (zo stavebnice, lega) rozvíja kreativitu detí. Učí ich nielen hľadať technické riešenia, ale tiež im dáva možnosť odskúšať si základné fyzikálne zákonitosti. 

Hračka pre chlapca či dievčatko?

Stále panuje názor, že malé dievčatá sa musia hrať výlučne s bábikami a chlapci s autíčkami. Je to však naozaj tak? Rozdelenie hračiek podľa pohlavia robia dospelí, malé deti sa hrajú s tým, čo im robí radosť, bez toho, aby riešili, čo konkrétne to je. Do istého veku je drobcovi jedno, či hračka, ktorú dostal, bola pôvodne určená pre iné pohlavie. Deti samy dokážu dať najavo záujem či nezáujem o jednotlivé hry a hračky. Treba ich len počúvať.

Dievčatko hrajúce sa s bábikou

Rozdeľte hračky do kategórií

Prečo? Vďaka tomu zistíte, čo všetko už vaše dieťa má a čo by sa mu ešte mohlo zísť. Jednoduché rozdelenie napr. na hry a puzzle, knihy, stavebnice, figúrky, autá/lode/vláčiky/lietadlá, bábiky a domčeky, športové náčinie a pod. vám poskytne potrebný prehľad. Potom si môžete odpovedať na otázky, s čím sa vaše dieťa najradšej hrá, čo najviac podporí jeho vývoj, z ktorej kategórie má najmenej hračiek, potrebuje doplniť sadu kníh, stavebníc či figúrok? A máte odpoveď na vhodný darček.

Oblečenie ako darček

Ak dieťaťu záleží na tom, čo má na sebe, bude preň oblečenie rovnako dobrý darček ako hračky. Pre malú princeznú môžete vybrať nové šaty, pre fanúšika Batmana kostým alebo pyžamo s týmto superhrdinom, pre dieťa, ktoré má rado šport napr. dres jeho obľúbeného futbalového tímu. Pokiaľ však dieťaťu na oblečení nezáleží a oblečie si vždy to, čo mu pripraví mama, akékoľvek oblečenie bude preň nudnou záležitosťou.


Komentáre

29/11/2019 20:40
Lea

naše deti milujú stavebnice úplne najviac na svete a minulý rok ich najviac potešili tehličky pre detičky a tento rok im vymýšľame také spojky na zdokonalenie stavieb ;)

Pridať komentár