Najlepšie odšťavovače 2018 - veľký test a porovnanie

V dnešnej dobe moderného zdravého stravovania sú súčasťou nášho jedálnička aj zdravé výživové nápoje. Na prípravu takýchto nápojov a 100 % štiav bez pridaného cukru a umelých farbív sa určite zíde aj dobrý odšťavovač. Ako si však zaobstarať ten správny odšťavovač a na čo sa pri výbere zamerať? Tieto spotrebiče sa môžu značne líšiť nielen dizajnom, ale aj parametrami. Na čo si treba dať pozor pri nákupe dobrého odšťavovača a ktoré parametre je dobré zvážiť vám zhrnieme v pár vetách.

Odšťavovač

Najprv vám ponúkame do pozornosti pár vynikajúcich modelov odšťavovačov. Zozbierali sme rôzne testy, hodnotenia, porovnania a recenzie odšťavovačov a vytvorili z nich prehľadnú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom. Ak si vyberiete niektorý z týchto modelov, určite získate kvalitný produkt. Vyhnete sa modelom, ktoré by vás sklamali.

Najlepšie Odstredivé odšťavovače

Najlepšie Šnekové odšťavovače

Ako vybrať odšťavovač

Milovníci ovocných štiav určite vo svojej domácnosti ocenia kvalitný odšťavovač. Ako si nájsť ten správny odšťavovač pre váš životný štýl a kuchyňu? Prezradíme vám parametre, na ktoré sa pri výbere zamerať, i to, aké typy odšťavovačov na trhu nájdete. Zaujímať by ste sa totiž mali nielen o výkon a spotrebu odšťavovača, ale aj o náročnosť čistenia či jeho váhu.

Výkon, spotreba a výťažnosť

Tieto tri parametre spolu úzko súvisia. V prípade, že plánujete používať odšťavovač často, zaujímajte sa o výťažnosť spotrebiča, teda o množstvo šťavy, ktoré získate z ovocia. Odšťavovanie by sa vám mohlo pri lacnejších modeloch predražiť, keďže rozdiel vyťaženej šťavy môže byť v desiatkách ml.

Šnekový odšťavovač

Na výťažnosť ma zásadný vplyv výkon spotrebiča. Poobzerajte sa po modeloch s výkonom viac ako 800 W, s motorom s dvomi rýchlosťami, aby ste ho mohli používať aj na odšťavovanie tvrdšieho ovocia a zeleniny.

Veľkosť nádoby na šťavu a na odpad

Je dôležité vedieť, aké možstvo šťavy chcete pripravovať. Pre viac ľudí a väčšie množstvo šťavy budete potrebovať aj väčšiu nádobu na šťavu. V prípade, že chcete odšťavovač len na vlastnú potrebu, zaobídete sa aj s menčou nádobou. Kvôli uskladneniu je vhodnejšia nádoba s vekom.

Princíp výberu je rovnaký ako pri nádobe na šťavu. Vďaka väčšej nádobe bude doba nepretržitej práce dlhšia. Zaujímajte sa tiež o to, či má odšťavovač nádobu zabudovanú, alebo ju má mimo prístroja. To vám totiž môže výrazne uľahčiť prácu, hoci hrozí, že sa počas odšťavovania vysype.

Veľkosť plniaceho otvoru

Čím väčší vstupný otvor, tým ľahšie sa vám bude odšťavovať. Krájanie a delenie ovocia vám nezaberie toľko času ako pri malom otvore. Náročnosť a rýchlosť prípravy surovín pre odšťavovanie sa s väčším plniacim otvorom znižuje.

Hlučnosť

Väčšina kupujúcich uprednostňuje spotrebiče s nižšou hlučnosťou, platí to aj pri odšťavovačoch. Zaobstarať si môžete aj modely s tichým chodom, ktoré nikoho v domácnosti svojou prevádzkou rušiť nebudú.

Šnekový odšťavovač

Pokiaľ vám na hlučnosti až tak nezáleží, nemusíte tento parameter pri výbere vôbec brať do úvahy.

Náročnosť čistenia

Keďže čistenie sita a odstredivých častí odšťavovača nemožno odbiť, mali by ste sa pri výbere zaujímať o náročnosť ich čistenia. Pokiaľ prístroj nevyčistíte po použití dostatočne, mohlo by ovocie či zelenina zaschnúť, v niektorých prípradoch aj začať kvasiť, čo by si vyžiadalo kúpu nového prístroja.

Materiál, hmotnosť a rozmery

Priamy vplyv na výťažnosť stroja ma sito, preto je najdôležitejším materiálom v prípade odšťavovač práve ten, ktorý sa používa na výrobu sita. Trvanlivejšími sú filtre z mikrosieťoviny, lepšie sú tie s čo najväčším množstvom otvorov, sitám z dierovaného plechu sa pri výbere radšej vyhnite.

Hmotnosť a rozmery odšťavovača sú dôležité v prípade, že stroj chcete prenášať. Menšie stroje sú zvyčajne aj ľahšie, disponujú však menšou nádobou. Podľa toho, kde budete mať odšťavovač umiestnený, sa rozhodujte aj o jeho veľkosti.

Odstredivé odšťavovače

Pre bežné ovocie a zeleninu (nehodia sa na listovú zeleninu a mäkké ovocie) sú vhodné práve odstredivé odšťavovače. Otočné nože ovocie či zeleninu rýchlo nakrájajú a následne odstredivá sila kúsky prepasíruje cez sitko. Príprava je výnimočne rýchla, šťava je vodnatejšia, s menej živinami a väčším množstvom vlákniny a pri odstreďovaní vzniká viac odpadu.

Odšťavovač

Vitamíny skôr v šťave oxidujú, pretože odstreďovaním vzniká na hladine napenená čiapka. Nevýhodou takýchto odšťavovačov je hlučná prevádzka, nižšia vyťaženosť potravín, potrebné je dlhšie čistenie stroja, je náchylnejší k opotrebovaniu.

Hriadeľové/šnekové odšťavovače

V porovnaní s odstredivými sú hriadeľové odšťavovače drahšie, zato je ich výťažnosť o 50 % vyššia. Rotujúce kolesá, ktoré drvia ovocie či zeleninu, pripomínajú slimačiu ulitu. Jedným otvorom vytláčajú šťavu, druhým odpad a vlákninu. Tieto odšťavovače sú pomalšie, šťava je hustejšia a obsahuje viac živín a vitamínov. Majú tichšiu prevádzku, sú však pomalšie a príprava surovín je dlhšia, keďže ovocie a zeleninu treba krájať na malé kúsky.

Kvalita, ktorú odporúčame

G21 Perfect Juicer

V tejto kategórii je výbornou voľbou za dostupnú cenu model G21 Perfect Juicers výborným výkonom 500 W, ktorý si poradí s veľkou škálou rôznych plodín a vhodný je aj pre priaznivcov RAW stravy.

Bosch MES 25

Vo výbornom pomere výkon, funkčnosť a cena je na trhu dostupný model Bosch MES25 ocenený užívateľmi aj ako produkt roka 2015. Vynikajúci pomocník pre výrobu zdravých čerstvých štiav plných vitamínov. S výkonom 700 W si poradí aj s tvrdším ovocím a zeleninou. Vo výbave nájdete nádobu s objemom 1, 25 l a veľkú vyberateľnú nádobu na dužinu s objemom 2 l. samozrejmosťou je umývanie týchto dielov v umývačke riadu. Jednoduché ovládanie, spoľahlivá stabilita pomocou gumených nožičiek a bezpečnosť za pomoci systému Safety Stop. Vypusť šťavy s DripStop zabraňuje kvapkaniu šťavy po extrakcii. Za výbornú cenu získate užívateľmi overený a obľúbený odšťavovač s dobrým výkonom.

Sencor SSJ 4042RD

V tejto cenovej skupine stojí za zmienku aj odšťavovač Sencor SSJ 4042RD,ktorý vám ponúknevýborný výkon odšťavovača so šekovým systémom s vysokou efektivitou odšťavovania a moderným dizajnom.

Sana Juicer EUJ 707

Je vynikajúci univerzálny odšťavovač s ktorým odšťavíte širokú skalu rôznych plodín. Disponuje aj výbornými doplnkovými funkciami ako je výroba zmrzliny, cestovín a detských pokrmov a rôznych ovocných dezertov. S výkonom 200 W si v tichej prevádzke poradí naozaj s každým druhom ovocia a zeleniny. Vďaka veľkému otvoru nemusíte krájať ovocie na menšie kusy, poradí si aj s celými plodmi. Okrem jemného sita nájdete vo výbave aj hrubé sito vhodné na mäkké druhy ovocia. Tento odšťavovač oceníte pri príprave čerstvej koreňovej a listovej zeleniny, byliniek aj mäkkých plodov a bobuľovitého ovocia. S týmto domácim pomocníkom si poradíte pri odšťavovaní ako aj pri príprave zmrzliny, sorbetov, rôznych detských pokrmov, cestovín a dokonca aj mletie kávy zvládnete s tým to odšťavovačom. K všetkým plusom môžeme ešte pridať jednoduchú údržbu a čistenie. Za mínus považujeme jedine vyššiu cenu.

Ak by ste napriek vysokej cene hľadali niečo výnimočné do svojej kuchyne určite krásnymi dizajnovými kúskami s výborným výkonom sú aj modely:

Angel Juicer 5500

Dvojšnekový celonerezový odšťavovací lis s nízkymi otáčkami, ktorý dokáže zo spracovaných surovín získať maximum štiav, pri zachovaní všetkých vitamínov, enzýmov a minerálov.

KitchenAid 5KVJ0111

Nízkootáčkový odšťavovač z modelovej rady Artisan vyznačujúci sa nielen vynikajúcim výkonom a funkčnosťou ale aj ikonickým luxusným dizajnom príznačným pre túto značku.

Vaše hodnotenie:
(88.6%)

Obľúbené produkty


Komentáre

27/08/2018 16:23
Antik

Aky test??? Žiadny tu nevidim! Ziadne čísla ani tabulka. Kolko stavy vyrobi za aky cas a pod....1000Wat???Prikon?? To je ohrievač alebo Píla na drevo. Same kvetnaté prázdne reči ...

03/07/2018 16:30
Otto Klička

Chcem varovať pred odšťavňovačom Russel Hobbs! Tečie i tam kde nemá (napr. spodom okolo motora!), nedokonale odšťavňuje (velký odpad a málo získanej štiavy). Napr. pri spracovaní 10 kg rybezlí se získajú sotva 2 litre šťavy. Ešte raz: NEKUPOVAŤ!

02/06/2018 20:12
JuliaW

pani Porubčanová skúste sa pozrieť na nízkootačkový šnekový odšťavovač orava os150 my ho máme ale na bylinky so ho zatiaľ neskúšala, ale ovocie a zeleninu dokonca aj cviklu dáva bezproblémovo

10/01/2018 17:52
Eva Porubčanová

dobrý deň, mám záujem si kúpiť odšťavovač na ovocie, zeleninu aj bylinky. Poradte mi kvalitný odšťavovač pre súkromnú potrebu. Silnejší motor a nízkootáčkový. Veľmi pekne dakujem za informáciu. Porubčanová

Pridať komentár