Najlepšie odšťavovače 2024 – recenzie, test, porovnanie

V dnešnej dobe moderného zdravého stravovania sú súčasťou nášho jedálnička aj zdravé výživové nápoje. Na prípravu takýchto nápojov a 100 % štiav bez pridaného cukru a umelých farbív sa určite zíde aj dobrý odšťavovač. Ako si však zaobstarať ten správny odšťavovač a na čo sa pri výbere zamerať? Tieto spotrebiče sa môžu značne líšiť nielen dizajnom, ale aj parametrami. Na čo si treba dať pozor pri nákupe dobrého odšťavovača a ktoré parametre je dobré zvážiť vám zhrnieme v pár vetách.

Odšťavovač

Najprv vám ponúkame do pozornosti pár vynikajúcich modelov odšťavovačov. Zozbierali sme rôzne testy, hodnotenia, porovnania a recenzie odšťavovačov a vytvorili z nich prehľadnú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom. Ak si vyberiete niektorý z týchto modelov, určite získate kvalitný produkt. Vyhnete sa modelom, ktoré by vás sklamali.

Najlepšie šnekové odšťavovače

Názov Hodnotenie Detail
G21 Gracioso   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Sencor SSJ 4042   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Klarstein Fruitberry   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Sencor SSJ 4041   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
ETA Vital Press 1032   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie odstredivé odšťavovače

Názov Hodnotenie Detail
ETA Fresher II 5032 90000   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Sencor SJE 741SS   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Sage SJE530   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Philips HR1832/00   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Bosch MES25C0   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Odšťavovače – recenzie

Príprava čerstvej dávky štavy nikdy nebola jednoduchšia. Pomocou správne zvoleného odšťavovača si môžete dopriať vitamínovú bombu každý deň. Prečítajte si naše recenzie a vyberte si ten najvhodnejší model do vašej kuchyne.

Ako vybrať odšťavovač

Milovníci ovocných štiav určite vo svojej domácnosti ocenia kvalitný odšťavovač. Ako si nájsť ten správny odšťavovač pre váš životný štýl a kuchyňu? Prezradíme vám parametre, na ktoré sa pri výbere zamerať, i to, aké typy odšťavovačov na trhu nájdete. Zaujímať by ste sa totiž mali nielen o výkon a spotrebu odšťavovača, ale aj o náročnosť čistenia či jeho váhu.

Výkon, spotreba a výťažnosť

Tieto tri parametre spolu úzko súvisia. V prípade, že plánujete používať odšťavovač často, zaujímajte sa o výťažnosť spotrebiča, teda o množstvo šťavy, ktoré získate z ovocia. Odšťavovanie by sa vám mohlo pri lacnejších modeloch predražiť, keďže rozdiel vyťaženej šťavy môže byť v desiatkách ml.

Šnekový odšťavovač

Na výťažnosť ma zásadný vplyv výkon spotrebiča. Poobzerajte sa po modeloch s výkonom viac ako 800 W, s motorom s dvomi rýchlosťami, aby ste ho mohli používať aj na odšťavovanie tvrdšieho ovocia a zeleniny.

Veľkosť nádoby na šťavu a na odpad

Je dôležité vedieť, aké možstvo šťavy chcete pripravovať. Pre viac ľudí a väčšie množstvo šťavy budete potrebovať aj väčšiu nádobu na šťavu. V prípade, že chcete odšťavovač len na vlastnú potrebu, zaobídete sa aj s menčou nádobou. Kvôli uskladneniu je vhodnejšia nádoba s vekom.

Princíp výberu je rovnaký ako pri nádobe na šťavu. Vďaka väčšej nádobe bude doba nepretržitej práce dlhšia. Zaujímajte sa tiež o to, či má odšťavovač nádobu zabudovanú, alebo ju má mimo prístroja. To vám totiž môže výrazne uľahčiť prácu, hoci hrozí, že sa počas odšťavovania vysype.

Veľkosť plniaceho otvoru

Čím väčší vstupný otvor, tým ľahšie sa vám bude odšťavovať. Krájanie a delenie ovocia vám nezaberie toľko času ako pri malom otvore. Náročnosť a rýchlosť prípravy surovín pre odšťavovanie sa s väčším plniacim otvorom znižuje.

Hlučnosť

Väčšina kupujúcich uprednostňuje spotrebiče s nižšou hlučnosťou, platí to aj pri odšťavovačoch. Zaobstarať si môžete aj modely s tichým chodom, ktoré nikoho v domácnosti svojou prevádzkou rušiť nebudú. Pokiaľ vám na hlučnosti až tak nezáleží, nemusíte tento parameter pri výbere vôbec brať do úvahy.

Veľký odšťavovač

Náročnosť čistenia

Keďže čistenie sita a odstredivých častí odšťavovača nemožno odbiť, mali by ste sa pri výbere zaujímať o náročnosť ich čistenia. Pokiaľ prístroj nevyčistíte po použití dostatočne, mohlo by ovocie či zelenina zaschnúť, v niektorých prípradoch aj začať kvasiť, čo by si vyžiadalo kúpu nového prístroja.

Materiál, hmotnosť a rozmery

Priamy vplyv na výťažnosť stroja ma sito, preto je najdôležitejším materiálom v prípade odšťavovač práve ten, ktorý sa používa na výrobu sita. Trvanlivejšími sú filtre z mikrosieťoviny, lepšie sú tie s čo najväčším množstvom otvorov, sitám z dierovaného plechu sa pri výbere radšej vyhnite.

Hmotnosť a rozmery odšťavovača sú dôležité v prípade, že stroj chcete prenášať. Menšie stroje sú zvyčajne aj ľahšie, disponujú však menšou nádobou. Podľa toho, kde budete mať odšťavovač umiestnený, sa rozhodujte aj o jeho veľkosti.

Odstredivé odšťavovače

Pre bežné ovocie a zeleninu (nehodia sa na listovú zeleninu a mäkké ovocie) sú vhodné práve odstredivé odšťavovače. Otočné nože ovocie či zeleninu rýchlo nakrájajú a následne odstredivá sila kúsky prepasíruje cez sitko. Príprava je výnimočne rýchla, šťava je vodnatejšia, s menej živinami a väčším množstvom vlákniny a pri odstreďovaní vzniká viac odpadu.

Odšťavovač

Vitamíny skôr v šťave oxidujú, pretože odstreďovaním vzniká na hladine napenená čiapka. Nevýhodou takýchto odšťavovačov je hlučná prevádzka, nižšia vyťaženosť potravín, potrebné je dlhšie čistenie stroja, je náchylnejší k opotrebovaniu.

Hriadeľové/šnekové odšťavovače

V porovnaní s odstredivými sú hriadeľové odšťavovače drahšie, zato je ich výťažnosť o 50 % vyššia. Rotujúce kolesá, ktoré drvia ovocie či zeleninu, pripomínajú slimačiu ulitu. Jedným otvorom vytláčajú šťavu, druhým odpad a vlákninu. Tieto odšťavovače sú pomalšie, šťava je hustejšia a obsahuje viac živín a vitamínov. Majú tichšiu prevádzku, sú však pomalšie a príprava surovín je dlhšia, keďže ovocie a zeleninu treba krájať na malé kúsky.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Čerstvo pripravená šťava môže byť pre vás každodennou samozrejmosťou. S odšťavovačom si môžete pripraviť rôzne druhy štiav, dokonca takú, aká vám chutí najviac. Pri výbere sú rozhodujúce nielen parametre a technické vlastnosti, ale aj praktické využitie spotrebiča. Na najčastejšie otázky ohľadom odšťavovačov nájdete odpovede na tomto mieste.

Aký je optimálny príkon odšťavovača?

Závisí to od typu odšťavovača. V prípade odstredivých by mal byť príkon aspoň 700 až 1 000 W, aby si stroj poradil s rôznymi druhmi ovocia a zeleniny. Šnekové majú spravidla príkon nižší.

Ktoré značky odšťavovačov sú najkvalitnejšie?

Výrobou odšťavovačov sa zaoberá množstvo výrobcov, podľa recenzií by ste sa mali zamerať na značky Bosch, Klarstein, Sencor, Philips, Tefal a Catler. Pri výbere si prečítajte aj recenzie k jednotlivým modelom, aby ste vedeli, aké s nimi majú používatelia reálne skúsenosti.

Aké sú najväčšie výhody šnekového odšťavovača?

Najväčším plusom je väčšia výťažnosť. V porovnaní s odstredivým odšťavovačom dokáže šnekový odšťaviť o 10 až 20 % viac šťavy. Je tichší, dá sa použiť aj na spracovanie listovej zeleniny, bobúľ, byliniek a šťava obsahuje viac vlákniny a žiadnu penu. Najväčším mínusom je, že je pomalý.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(88.4%)
Dátum publikovania: 14.05.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 08.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

31/07/2022 15:45
Ilona

Braun J 500 je celkom fajn, ľahko sa dá rozobrať, keď ho chcem umyť. Má pekný dizajn a jeho nevýhodou je vyššia hlučnosť. No pri odstredivých odšťavovačoch je to asi bežné. Odšťavuje však dobre a rýchlo. Pomer ceny a kvality je veľmi dobrý, s výberom som viac menej spokojná. Až na tie drobné nedostatky, ktoré som spomenula.

24/05/2022 10:34
Danka G.

Braun J 500 je výborný, rýchlo a dobre odšťavuje, je dostatočne výkonný, ľahko sa čistí a pekne vyzerá. Myslím si, že pomer ceny a kvality je super. Suroviny sú veľmi dobre odšťavené. Možno takou nevýhodou je hlučnosť prístroja, ale to sú asi všetky odstredivé odšťavovače.

05/01/2022 11:12
Braňo C.

Sencor SSJ 4042 je výborný a splnil to, čo som očakával. Jednoducho sa s ním manipuluje a rovnako jednoducho sa umýva. Odšťaví menej ako odstredivý prístroj, ale to som očakával, no zelninu s týmto odšťavím trikrát rýchlejšie. Ideálne je hádzať do prístroj pokrájané suroviny na kocky… Oproti odstredivému odšťavovaču sa v dužine nachádza dosť veľa vlákniny… Za mňa je to napriek menším výhradám skvelý pomocník.

07/12/2021 14:05
Inga

ja som chcela od oravy a je som s nim spokojna

03/12/2021 12:36
Bea

ja mam odstavovac od oravy, pouzivam stale

01/12/2021 19:43
Nin

odstavovac pouzivam dennodenne, stavy pijeme na rano

11/11/2021 09:21
Paulína

Funkčný odšťavovač je ETA Fruto, s jeho službami som spokojná. Odšťavuje veľmi kvalitne, nezasekáva sa a z ovocia ostáva len minimum odpadu. Plus dávam za dripstop funkciu, no chce to trpezlivosť, tak ako aj pri akomkoľvek inom odšťavovači. Páči sa mi, že nie je hlučný a bez problémov zvláda aj väčšie objemy, pretože má veľký otvor na ovocie. Na stole stojí stabilne.

10/11/2021 19:06
Karolína

S odšťavovačom Kenwood JMP802SI sa mi pracuje veľmi dobre. Šťava z jabĺk aj hrušiek je vynikajúca. Dokáže zobrať množstvo surovín, napríklad aj repu či mrkvu. Prístroj sa v pohode umýva a páči sa mi, že je pomerne tichý. Navyše pekne vyzerá a je ozdobou mojej kuchynskej linky. V chode ho máme takmer každý deň.

11/07/2021 10:50
Valika

Mám slimákový odšťavovač Sana Juicer EUJ 707, ktorý je praktický a dobre skladovateľný. Podľa mňa pracuje výborne a dokáže odšťaviť všetko - ovocie aj zeleninu. Celkové prevedenie je kvalitné a oceňujem možnosť dokúpenia ďalších nadstavcov, adaptérov. Odšťavenie je bez zbytočného okysličovania štiav. Odšťavenie je rýchle a čistenie jednoduché. Chod je super tichý a šťava dokonalá a chutná. Prvotná montáž bola ľahká a zvládla som aj ja - netechnický typ. Návod bol v slovenčine, čo je super, lebo niektoré produkty majú len cudzojazyčné návody. K produktu mi prišla aj kniha, kde je zrozumiteľne vysvetlený význam pitia čerstvých štiav. Páči sa mi, že šťava je bez vlákniny a tiež to, že je prístroj je ľahký na obsluhu aj pre deti. Syn si občas sám urobí šťavu. Kúpu neľutujem, odšťavujem často.

01/11/2020 16:45
Kolopes

Toto nie sú testy ani recenzie, iba prezentácia niekoľko vybraných výrobkov. Takmer by som povedal, platená reklama. Od webu, čo sa nazýva "spotrebiteľskýtest.sk" by som čakal niečo iné.

23/01/2019 02:04
Katarína Sláviková

Zdravím všetkých ,ktorým zachutilo zdraviu prospešné lysovnie či odšťavovanie ...Chcela by som sa vyjadrit o produkte ORAVA OS150 ,je to celkom skvelý lys pre ludí, ktorý začínajú a spoznávajú chute vylisovaného ovocia či zeleniny.Mňa vždy potešia skvelé kombinácie chutí a poriadne ma dokážu naštartovať hned z rána.Priznávam, že som z neho mala nesmiernu radosť zo začiatku.Čo sa ale týka hlučnosti,nedá sa povedat že je to jeden s tichších strojov! A taktiež ma začína znepokojovať fakt ,že sa mi už po druhý krát odlomila malá časť z vrchnáku,tzv poistka,/kedže je z plastu/ktorá je potrebná v rámci spustenia lysu!Bohužial to na predaji dokonca ani neuznali ako dôvod reklamácie,pritom sa mi to stalo počas lysovania, nie mojou nešikovnosťou pri čistení.Dovolím si tvrdiť ,že z tohto hladiska je produkt postačujúci max na začiatky a do budúcna je výhodnejšie poobzerať sa po kvalitnejšom výrobku.Podotýkam že je používaný každý deň , niekedy aj dva krát :) S pozdravom Katuš

25/11/2018 11:59
tomas

troska divne popisane a zaradene
odstavovac Klarstein Fruitberry mate zaradeny medzi odstredive ale v popise je napisane ze je "snekovy" pritom aj je "snekovy" asi neviete co popisujete alebo testujete v tomto pripade ma tento test vypovednu hodnotu 0 bodov

27/08/2018 16:23
Antik

Aky test??? Žiadny tu nevidim! Ziadne čísla ani tabulka. Kolko stavy vyrobi za aky cas a pod....1000Wat???Prikon?? To je ohrievač alebo Píla na drevo. Same kvetnaté prázdne reči ...

03/07/2018 16:30
Otto Klička

Chcem varovať pred odšťavňovačom Russel Hobbs! Tečie i tam kde nemá (napr. spodom okolo motora!), nedokonale odšťavňuje (velký odpad a málo získanej štiavy). Napr. pri spracovaní 10 kg rybezlí se získajú sotva 2 litre šťavy. Ešte raz: NEKUPOVAŤ!

02/06/2018 20:12
JuliaW

pani Porubčanová skúste sa pozrieť na nízkootačkový šnekový odšťavovač orava os150 my ho máme ale na bylinky so ho zatiaľ neskúšala, ale ovocie a zeleninu dokonca aj cviklu dáva bezproblémovo

10/01/2018 17:52
Eva Porubčanová

dobrý deň, mám záujem si kúpiť odšťavovač na ovocie, zeleninu aj bylinky. Poradte mi kvalitný odšťavovač pre súkromnú potrebu. Silnejší motor a nízkootáčkový.
Veľmi pekne dakujem za informáciu.
Porubčanová

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok