Najlepšie turistické variče 2024 – recenzie, test, porovnanie

Pri dlhšom pobyte v prírode sa bez teplého jedla zaobíde len málokto. Na mnohých miestach je zakladanie ohňa zakázané, a tak vás od hladu môže zachrániť turistický varič. Ak radi trávite svoj voľný čas vonku a zároveň máte v obľube čerstvo uvarené jedlo, outdoorový varič by nemal chýbať vo vašej výbave.

Ako vybrať turistický varič?

Na trhu sa nachádza niekoľko druhov kempingových varičov, každý z nich má svoje výhody i nevýhody. K bežne používaným patria plynové a benzínové, no v obchodoch nájdeme aj liehové, solárne či jednorázové turistické variče.

Najlepšie turistické variče

Názov Hodnotenie Detail
Yate Camping K620   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Meva Thunder   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Jetboil Minimo   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
VAR 2   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Alpen Camping 2v1   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Turistické variče – recenzie

V záplave ponúkaných varičov sa ľahko môžete stratiť, a to obzvlášť vtedy, ak s outdoorovými varičmi nemáte doposiaľ skúsenosť. Preto sme pre vás pripravili zopár tipov na variče, ktoré by sa mohli stať vhodnou voľbou na kúpu. Ide o plynové variče, pretože tie sú ideálne aj pre úplných začiatočníkov.

Plynové turistické variče

K najpredávanejším varičom patria plynové. Majú nízku hmotnosť, ľahké ovládanie a prijateľnú cenu. Plynové variče sa namontujú na kartušu, ktorá je naplnená propán-butánovou zmesou. V minulosti sa tiež vyrábali typy, ktoré poháňal len propán a boli vhodné do veľmi nízkych teplôt. Ich nevýhodou však bolo nebezpečenstvo explózie, a preto sa od ich výroby upustilo.

Plynový varič získal svoju popularitu aj vďaka tomu, že ho vie ovládať úplný začiatočník. Varič stačí nasadiť na kartušu, otočiť kohútikom a škrtnúť zápalkou alebo použiť zapaľovač. Kvalitnejšie modely majú v horáku zabudovanú iskru a pri nich stačí stlačiť príslušné tlačidlo.

Benefitom plynových varičov je, že väčšina z nich sa prepája s kartušou rovnakým princípom cez skrutkovací závit. Plynové kempingové variče a kartuše tak nemusia byť od rovnakého výrobcu. Výnimku tvoria len bajonetové variče od Campingazu, pretože tie fungujú iba s kartušami rovnakej značky.

Kartuše k plynovým varičom

Plynové outdoorové variče sa v posledných rokoch tešia obľube aj kvôli rastúcemu výberu kartuší. Okrem klasických sú v ponuke zimné, ktoré sa plnia plynovou zmesou odolnou voči nízkym teplotám. Podľa údajov výrobcov vedia takéto kartuše odolať teplotám až do mínus 20 stupňov Celzia. Aj napriek tomu, že sa výrobcovia hrdia bezproblémovým varením vonku, na základe testov používateľov je plynový varič spoľahlivý pri teplotách, ktoré nie sú výrazne pod nulou.

Plynový kempingový varič

Plynové variče teda majú teplotné limity a ich nevýhodou môže byť i to, že sa zle odhaduje, koľko plynu ešte zostalo v kartuši. Problémy môže rovnako spôsobiť nedostupnosť kartuší v niektorých častiach sveta. Ťažko ich zoženiete napríklad v Afrike, Ázii či Strednej Amerike a pokiaľ cestuje lietadlom, z bezpečnostných dôvodov si kartuše nemôžete zobrať so sebou. Podľa skúseností sa kartuše neodporúča plniť a teda sú jednorazové, čo vedie k ich neekologickému využitiu.

Výhody a nevýhody plynových varičov

Každý varič je osobitý a má svoje výhody aj nevýhody. Pri plynových varičoch, ktoré budete používať hlavne vo vonkajšom prostredí, treba zvážiť tieto parametre.

Výhody plynových varičov:

  • nízka obstarávacia cena,
  • široká ponuka na trhu,
  • ľahká údržba,
  • jednoduché ovládanie,
  • nižšia hmotnosť,
  • jednoduchá manipulácia,
  • regulácia plameňa,
  • dostupnosť náhradných dielov.

Nevýhody plynových varičov:

  • horšia stabilita kvôli nízkej hmotnosti,
  • nespoľahlivosť pri nízkych teplotách,
  • nižší výkon oproti benzínovým varičom,
  • nedostupnosť kartuší v zahraničí,
  • neekologické využitie.

Benzínové turistické variče

K ďalším populárnym varičom, ktoré používajú outdooroví nadšenci, patria benzínové. Tie sú vhodné na hory v zimnom období, keďže ich výkon nekolíše ani s mínusovou teplotou. Benzínový varič je však ťažší a aj jeho obstarávacia cena je vyššia, na druhej strane prevádzkové náklady nie sú veľké. Zaobchádzanie s kempingovým varičom na benzín si vyžaduje trocha cviku. Plusom benzínu je, že nikdy nezamrzne a palivo zoženiete prakticky kdekoľvek.

Benzínový outdoorový varič

Problémom pri benzínových varičoch môže byť dýza, a to v prípadoch, ak si zaobstaráte nekvalitné palivo. Ani filtrovanie cez jemnú látku totižto nevyrieši všetky nečistoty. Výrobcovia preto do drahších modelov pridávajú samočistiaci mechanizmus, ktorý využíva napríklad otrasy batohu pri chôdzi. V dýze je guľôčka, ktorá pri pohybe priestor sama vyčistí.

Zložitejšie ovládanie benzínových varičov

Ako sme spomenuli vyššie, benzínové turistické variče majú o niečo zložitejšie ovládanie než plynové. Varič je potrebné naštartovať premenou kvapalného paliva na plynné skupenstvo. K zraniteľným miestam variča patrí okrem trysky aj tlaková pumpička. Občas je potrebné skontrolovať jej tesnenie a premazať ju.

Benzínový varič je zložený z fľaše na palivo, tlakovej pumpy a hadice s horákom, ktorý má rôzne prevedenie. Benzínový horák je potrebné nahriať a na splyňovanie paliva stačí použiť pevný lieh alebo horľavú pastu. Ak má varič tlakovú pumpu, postačí kvapka akéhokoľvek paliva. Následne pomocou pumpičky zvýšite tlak v nádržke, čím dôjde k zvýšeniu výkonu variča.

Výhody a nevýhody benzínových varičov

Benzínové kempingové variče ocenia najmä tí, ktorí putujú dlhší čas a po rôznych kútoch sveta. Nižšie nájdete zhrnutie najpodstatnejších kladov i záporov takýchto varičov.

Výhody benzínových varičov:

  • nízke prevádzkové náklady,
  • dostupnosť paliva,
  • funkčnosť pri veľmi nízkych teplotách.

Nevýhody benzínových varičov:

  • vyššia obstarávacia cena,
  • náročnejšia manipulácia,
  • vyššia hmotnosť,
  • obmedzená možnosť regulácie plameňa,
  • nutné čistenie a servis.

Liehové, solárne a iné variče

K ďalším typom turistických varičov patria liehové outdoorové variče, ktoré boli kedysi veľmi obľúbené, no v dnešnej dobe majú už len hŕstku priaznivcov. Ide skôr o núdzové riešenie. Liehový varič funguje na tekutý lieh a konštrukčne je podobný benzínovému variču, skladá sa teda z fľaše a horáku. Nevýhodou liehových varičov je obmedzené použitie v nepriaznivom počasí, slabý výkon a takisto nepríjemný zápach počas používania. K výhodám patrí nízka obstarávacia cena aj prevádzkové náklady, skladnosť a jednoduchosť obsluhy.

Varenie kávy na turistickom variči

Poznáme aj turistické variče na pevné palivá, ktoré sa hodia na príležitostné použitie a k ohrevu musíme použiť drobné kúsky dreva alebo drevené uhlie. Solárne kempingové variče zas fungujú na princípe parabolického zrkadla, ktoré sústredí slnečné lúče na jedno miesto. Takýto varič má však veľmi obmedzené použitie.

Turistický varič Lidl, Tesco, Decathlon

Kto uvažuje nad kúpou variča, zrejme v prvom rade zamieri do špecializovaných outdoor obchodov. Kvalitné kempingové variče však môžete nájsť aj v bežných obchodných reťazcoch, akými sú napríklad Lidl alebo Tesco. Stačí sledovať ponuky a letáky týchto reťazcov a počas turistickej sezóny v nich variče nájdete za dostupné ceny.

Variče vhodné do vonkajšieho prostredia zoženiete i v bežných športových obchodoch. Variče, ktoré sú kvalitné a zároveň si ich môžete kúpiť za prijateľnú cenu, ponúka napríklad športový obchod Decathlon. Okrem kempingových turistických varičov má v stálej ponuke taktiež kartuše a ďalšie príslušenstvo vhodné k plynovým i benzínovým varičom.

Ako si vybrať vhodný outdoorový varič?

Pokiaľ sa už rozhodnete kúpiť si turistický varič, pri výbere je dôležité sledovať určité parametre a funkcie. Keďže je varič určený predovšetkým na použite vonku, rozhodujúca je stabilita. Nožičky variča by mali byť pevné a zároveň od seba v dostatočných rozostupoch, aby udržali v prípade potreby aj väčšiu nádobu.

Ďalej treba pozornosť venovať samotnému horáku. Ideálne je, ak je horák umiestnený do roviny s malým prstencom alebo do jamky, čím je plameň menej vystavený vetru.

Plynový kempingový varič

Nemenej dôležitým prvkom pri výbere variča je jeho výkon, spotreba a skladnosť. Ak ho chcete mať neustále so sebou na cestách po prírode, ľahšie sa vám do batohu zmestí, pokiaľ je varič rozdelený do dvoch kusov (samotný horák + nožičky). Varič by ste si mali pred kúpou vyskúšať, či sa vám dostatočne jednoducho ovláda a či vám na variči sedí vami používaný riad.

Ak výletujete najmä po Európe a za priaznivého počasia, ideálnou voľbou je plynový varič vďaka svojej jednoduchosti a nízkej hmotnosti. Pokiaľ vás čaká náročnejšia a niekoľkomesačná cesta, prípadne máte v pláne zimné túry, vhodnejší je benzínový varič, ktorý vás nesklame ani pri nízkych teplotách.

Značky varičov a ich cena

Na trhu existuje mnoho značiek kempingových varičov. V obchodoch sa stretnete s neznámymi výrobcami aj s tými, ktorí si vo svojej kategórii vybudovali prestížne meno. K populárnym značkám patrí napríklad Campingaz. Tieto variče však majú jednu nevýhodu, a síce, že k variču pripojíte len kartuše rovnakej značky. Kvôli nízkej cene sa obľube tešia aj variče značky Meva. K ďalším známym výrobcom varičov patria Coleman, Pingiun, Forclaz, Mar-Pol alebo Geko.

Najlacnejší varič zoženiete za cenu tesne pod hranicou 10 eur. Rátajte sa však s tým, že vám poskytne len základné funkcie a jeho výkon bude slabší. K variču si navyše musíte dokúpiť kartušu, a tak sa jeho cena ešte o čosi zdvihne. V tejto cenovej kategórii nájdete len plynové variče, benzínové sú drahšie.

Plynové variče postačujúce svojím výkonom a funkciami, ktoré vyhovujú väčšine používateľov, sa pohybujú v cenách od 30 do 100 eur. V tejto cenovej kategórii poteší elektrické piezo zapaľovanie, vyšší výkon, a teda aj rýchlejšie uvarenie jedla či praktický kufrík, v ktorom môžete varič bez problémov prenášať.

Ceny benzínových varičov začínajú tesne pod hranicou 100 eur a pohybujú sa až do výšky 200 eur. Za túto sumu získate kvalitný, stabilný, výkonný a spoľahlivý varič, ktorý je funkčný aj v horších prírodných podmienkach a najmä v zime. Benzínový varič je však spravidla ťažší než plynový, a tak pri cestách pocítite ťažšiu váhu vo svojom batohu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pri výbere vhodného variča vám môžu dopomôcť odpovede na najčastejšie kladené otázky spotrebiteľov, ktorí uvažujú nad kúpou turistického variča.

Pre koho sú určené turistické variče?

Turistické variče sú vhodné pre všetkých, ktorí cestujú a zdržiavajú sa v prírode. Ak chcete pri svojich niekoľkodňových výletoch teplú stravu, turistický varič ju nevyhnutnosťou. Varič môžete používať aj v interiéri, napríklad na chate.

Koľko potrvá zohriatie variča?

Rýchlosť ohrevu zavisí od konkrétneho variča a od jeho výkonu. Najvýkonnejšie plynové variče, ku ktorým patrí Coleman či MSR, dokážu 1 liter vody (v laboratórnych podmienkach) zohriať do 3 minút.

Produkuje varič pri používaní zápach?

So zápachom sa musíte zmieriť v prípade, ak používate benzínové variče. Keďže sa variče používajú vonku, zápach nie je natoľko intenzívny, aby vás obťažoval.

Koľko paliva budem potrebovať?

Odhadnúť potrebné množstvo paliva nie je jednoduché. Kvapalinové variče spotrebujú za normálneho počasia pri príprave teplého nápoja či rýchleho jedla približne 120 ml paliva. Plynový varič so stredne veľkou kartušou s náplňou okolo 250 g vydrží pre dve osoby 3 dni v letnom počasí. Vo vyšších nadmorských výškach a v zime treba rátať s rezervou, pretože palivo sa spotrebuje rýchlejšie.

Vyžaduje kempingový varič špeciálnu údržbu?

Plynový varič nepotrebuje takmer žiadnu údržbu, funguje podobne ako domáce kuchynské sporáky. Stačí otočiť ventilom a zapáliť. Naopak, o benzínové variče je potrebné starať sa o niečo viac. Pri nepoužívaní predpísaného paliva sa vo ventiloch usadí sadza a malé dierky sa upchajú. Vo variči je preto vhodné predhriať palivo, z ktorého nevznikajú sadze. Po dokončení varenia je dobré varič „vypáliť“ pri vysokom tlaku.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(88.6%)
Dátum publikovania: 14.07.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

20/10/2021 08:00
Marek M.

Extrémne výkonný outdoorový varič je Cattara Traveler, zvládne aj 15 litrový hrniec fazuľovej polievky v silnom vetre. Je ideálny na kemping alebo rybačku a svojimi rozmermi nikde nezavadzia. Problémom je, že 125 gramové kartuše veľa nevydržia a regulácia plynu je o niečo slabšia, treba sa s tým vyhrať.

18/10/2021 08:28
Zdeno I.

Jednoduchý, lacný a praktický je varič Yate Camping K620. Prevedenie je kvalitné a na občasné zohriatie si čaju alebo malého pokrmu v prírode je to super. Manipulácia je jednoduchá a zvládne ju aj ten, ktorý takýto varič použije po prvýkrát. Za tú cenu to bola perfektná kúpa.

13/08/2021 14:50
Juraj G.

Na výletoch používam malý a kompaktný varič od českej firmy VAR 2. Je vhodný či už na bežnú turistiku, kemping alebo stanovačky. Varič je možné zložiť do malého prepravného vrecka a mať ho po ruke kedykoľvek potrebujem. Pre mňa je to super varič, ktorý má skvelé prevedenie, výborný výkon a navyše je variabilný s redukciou na 2 kg bombu. Plus dávam za cenu, rozmery či slušnú stabilitu. Oceňujem jednoduchosť a spoľahlivosť so závetrím. Varenie je pomerne rýchle a komfortné. Aj voda zovrie rýchlo. Údržba variča nie je náročná. Keď som si porovnával ceny, práve tento varič bol za najlepšiu cenu. Vyzdvihujem malú spotrebu plynu, jemnú reguláciu výkonu horáka alebo rozoberateľné telo. Plus dávam aj za možnosť prerobenia variča na prepúšťací ventil na plnenie kartuší a za možnosť dokúpenia kompletného príslušenstva. Varič ani netreba púšťať na maximálny výkon, respektíve len v chladnom počasí. Na rozdiel od iných varičov má tento nízku spotrebu a je to asi 150 g plynu za hodinu pri polovičnom výkone, ktorý pri varení úplne stačí. Telo variča je zhotovené z hliníka a dá sa rozoberať na jednotlivé segmenty. K dokonalosti mu chýba už len to, aby mal integrovaný piezo zapaľovač. Ale aj tak je výborný a odporúčam ho.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok