Najlepšie bezvreckové vysávače 2024 – recenzie, testy, porovnanie, skúsenosti

Upratovanie patrí medzi domáce činnosti, ktoré nie každý obľubuje. Aby bolo upratovanie čo najjednoduchšie, moderné technológie sa vyvíjajú a snažia sa nám upratovanie uľahčiť. Či ide o umývanie riadu, okien, utieranie prachu alebo vysávanie. Hitom posledných rokov je robotický vysávač, no ak chcete mať poriadok vo vlastných rukách, bezvreckový vysávač bude to pravé. Ako ho vybrať? Ktoré bezvreckové vysávače sú najlepšie?

Ako vybrať bezvreckový vysávač?

Pravdepodobne nekupujte svoj prvý vysávač v živote, ale aj keby náhodou, na trhu máte skutočne bohatý výber. Ak si teda chcete zadovážiť nový vysávač, nie je na škodu sa trocha orientovať v tom, čo za prístroj vlastne kupujete. Vysávačov je na trhu mnoho, no nie každý možno označiť za spoľahlivý a kvalitný. Úprimne, vysávač predsa nekupujete na jedno ročné obdobie, ale na pravidelné a dlhodobé používanie. V našom článku vám ponúkame podrobné recenzie, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere nového vysávača.

Najlepšie bezvreckové vysávače

Názov Hodnotenie Detail
Sencor SVC 511TQ   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Rowenta RO2933EA   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Electrolux EC41-6DB   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Kärcher VC 3   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Bissell 2274N   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Bezvreckové vysávače – recenzie

Bezvreckový vysávač ETA, Samsung, Philips, Bosch, Kärcher, Electrolux alebo Sencor? Tento typ vysávačov nájdete v ponuke mnohých predajcov. Ako si teda vybrať správne? Pri rozhodovaní by vám mohol pomôcť nielen náš sprievodca výberom, ale aj recenzie viacerých obľúbených produktov.

Vyberáme kvalitný bezvreckový vysávač

Účel každého vysávača je daný. Za pomoci vzduchu, ktorý prístroj nasáva, zachytiť čo najväčšie množstvo nečistôt. Bezvreckový vysávač, už z názvu je jasné, že vás nečaká žiadna výmena drahých vreciek, ktoré v sebe okrem prachu zadržiavali aj roztoče, mikróby a iné mikroorganizmy.

Bezvreckové vysávače majú nádobku, do ktorej nečistoty zbierajú. Ešte predtým však nečistoty prechádzajú procesom filtrácie. Tá môže byť rôzna – mikrofilter, EPA či HEPA filter alebo dokonca vodná filtrácia. Samozrejme, starať sa treba aj o samotný filter. Buď sa filter vymieňa, alebo je umývateľný. V istých intervaloch však treba filter vymeniť vždy.

Bezvreckový vysávač s vodnou filtráciou

Ďalšie parametre, ktoré nám hovoria o kvalite vysávača, sú napríklad konštrukcia, ktorej kvalita býva zvyčajne priamo úmerná cene. Parameter sacieho výkonu nemusí vždy zodpovedať tomu, čo uvádza výrobca. Najlepšie výkon posúdite v praxi, oplatí sa preto si prečítať recenzie a názory ľudí, ktorí daný produkt už vyskúšali. Všímajte si aj objem zbernej nádoby, akčný rádius, energetickú kategóriu, hlučnosť alebo príslušenstvo. Potešiť môže aj funkcia mokrého vysávania, ktorá sa však nájde pri drahších modeloch.

Hlavné výhody

 • Nemusíte kupovať drahé vrecká
 • Kvalitnejšia filtrácia
 • Stabilný sací výkon
 • Možnosť funkcie mokrého vysávania

Hlavné nevýhody

 • Pravidelné vysýpanie nádoby
 • Nutnosť údržby filtrov

Ako vybrať bezvreckový vysávač

Rovnako ako pri výbere akéhokoľvek iného typu vysávača, aj kúpa bezvreckového modelu podlieha, aspoň by mala, istou selekciou. Čo si teda pri jeho výbere všímať?

Príkon vysávača – sací výkon

Inými slovami vám príkon povie to, aký výkon má samotný vysávač. Čím je totiž príkon vyšší, tým je väčší aj sací výkon, ktorý v praxi využijete. Podľa nariadení EÚ už nečakajte vysávače s príkonom 2 000 či 2 500 W. Maximálny príkon vysávača je 900 W.

Sací výkon je pri výbere vysávača dôležitý

Zabezpečuje sa tým tak nižšia spotreba elektrickej energie. Zároveň sa znižuje hlučnosť vysávačov. Ak sa budete riadiť príkonom, ideálne je poobzerať sa po vysávači s príkonom väčším ako 600 W.

Filtrácia vysávača

 • Mikrofilter – je vyrobený z tkaniny alebo peny. Ide o najnižší stupeň filtrácie. Často ide o filter, ktorý sa používa ako vstupný, resp. motorový filter. Nemajú certifikáciu a nie sú antialergénne.
 • HEPA filter – ide o najkvalitnejšie filtre s certifikáciou. Označujú sa číslami od 10 po 13. Filter HEPA 13 eliminuje až 99,95 % nečistôt. Sú vhodné aj pre alergikov.
 • Vodná filtrácia – umožňuje ho cyklónová technológia vysávania, kedy vodný vír zachytáva drobné prachové čiastočky a vzduch, ktorý prúdi von, zvlhčuje. Vysávač v tomto prípade disponuje i ďalšími filtrami, ide teda o viacstupňovú filtráciu. Niekedy vodná filtrácia vysávaču uberá na výkone.

Objem zbernej nádoby

Ten sa pohybuje od najmenších 0,9 litra až po tie najväčšie s objemom 5 litrov. Pre praktické využitie siahnite po vysávači s objemom nádoby aspoň 1,5 litra. Všímajte si aj spôsob vyprázdňovania. Čím je objem väčší, tým menej často budete musieť nádobu vyprázdňovať.

Bezvreckový vysávač s HEPA filtrom

Akčný rádius

Ovplyvňuje ovládateľnosť vysávača v priestore. Akčný rádius je tvorený dĺžkou napájacieho kábla a takisto trubicou a potrubím. Celkovo sa hodnota pohybuje od 6 do 15 metrov. Lepšie je, ak je akčný rádius väčší, preto by mal dosahovať hodnotu aspoň 9 až 11 metrov.

Konštrukcia a použité materiály

Všímať by ste si mali aj dielenské spracovanie. Je dobré ak je trubica kovová a ešte lepšia, ak je teleskopická. Plastovým trubiciam sa vyhnite, časom ochabujú a ľahko praskajú. Telo vysávača by malo byť z odolného ABS plastu, ktorý odolá aj drobným mechanickým nárazom. Všímať si treba aj ovládacie prvky.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

 • Hlučnosť vysávača – odvíja sa od príkonu a sacieho výkonu vysávača. Zvyčajne sa pohybuje na úrovni 70 dB. Nad úroveň 80 dB by už vysávanie mohlo byť hlučnejšie, ako by ste si predstavovali.
 • Regulácia výkonu – môže byť elektronická, za pomoci otočného regulátora, alebo môže ísť o reguláciu výkonu v dvoch či troch stupňoch. Znížením výkonu sa zníži i sací výkon vysávača.
 • Cyklónové vysávanie – je technológia vysávania, ktorá zabezpečuje vysávanie za pomoci odstredivej sily. Prúdením vzduchu tak separuje drobné prachové častice a zvyšok nečistôt.
 • Mokré vysávanie – funkcia Wet/Dry umožňuje vysávanie kvapalných nečistôt. Vysávač býva vybavený aj špeciálnym nadstavcom na mokré vysávanie. Za pomoci takéhoto vysávača môžete na mokro vysávať napríklad čalúnenie nábytku alebo autopoťahy.
 • Indikátor zanesenia filtra – ide o svetelný indikátor, ktorý vám dá na vedomie, že filter je potrebné vyčistiť alebo vymeniť.
 • Pogumované kolieska – postarajú sa o lepšiu manipuláciu s vysávačom a takisto zabránia poškriabaniu laminátovej podlahy.
 • Príslušenstvo – k vysávaču môžu byť dodávané doplnky ako štrbinová hubica, hubica so štetinami, turbokefa, hubica na čalúnenie alebo nadstavec na mokré vysávanie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Vysávač by podobne ako chladnička či sporák nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Čistenie podláh je s ním omnoho pohodlnejšie ako s metlou, modely s HEPA filtrom sú vhodné aj pre alergikov. Pri výbere vysávača sa môžete zamerať na jeho vlastnosti, technické údaje, cenu. Ešte pred tým by ste však mali získať odpovede na niekoľko základných otázok, ktoré vám uľahčia rozhodovanie.

Je pre mňa vhodnejší vreckový alebo bezvreckový vysávač?

Pokiaľ chcete ušetriť za vrecká, nerobí vám problém meniť filtre pomerne často a vyprázdňovať nádobu na prach, bezvreckový vysávač bude pre vás to pravé. Vreckový vysávač je však jednoduchší na údržbu.

Je bezvreckový vysávač vhodný aj na mokré vysávanie?

Áno, v prípade, že ide o vysávač s vodnou filtráciou. Nečistoty sa s použitím vody môžu efektívnejšie zozbierať. Pri tomto spôsobe sa nevíri žiaden prach, preto je vysávač s vodnou filtráciou vhodný aj pre alergikov.

Sú všetky bezvreckové vysávače vhodné pre alergikov?

Určite nie. Iba tie s vodnou filtráciou a tie, ktoré obsahujú HEPA filter. Problematické môže byť vyprázdňovanie nádoby, preto treba vybrať taký model vysávača, pri ktorom nedochádza do kontaktu s nečistotami.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 28.03.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/08/2022 21:33
Gita

Doma máme alergika, a preto sme si vybrali Electrolux PURE C9 PC91-6MG. Má sedem stupňový filtračný systém a nádobu na prach, ktorá sa jednoducho vyprázdňuje a čistí. Filtračný systém je uzavretý, preto nič nejde do vzduchu. Výkon je plne postučujúci a páči sa mi, že nechýba možnosť jeho regulácie. Ešte vyzdvihnem veľké kolieska, vďaka ktorým sa s vysávačom veľmi dobre manipuluje. Cena je vzhľadom na funkcie prijateľná.

24/05/2022 20:59
Riki

Kärcher VC 3 má super výkon, tichý chod a kvalitné spracovanie. Vadí mi len kratší kábel, ale vyriešil som to predlžovačkou. Super je vymyslené aj vysýpanie odpadu. Vysávač je ľahký, dobre jazdí, no a sací výkon je naozaj neuveriteľný. Neodporúčam ho starším ľuďom, lebo vysoký výkon má aj svoje nevýhody. :-)

07/01/2022 18:18
Barbora

Vysávač Electrolux EC41-2SW má silný ťah a nastaviteľný výkon, navyše je za dobrú cenu. Pánty nádobky však vyzerajú chabo, tak dúfam, že čo to vydržia. Manipulácia s vysávačom je dobrá, pretože prístroj je ľahký. Saje tak, že občas sa hubica nedá odtrhnúť od podlahy. :-) Je to trocha hlučnejší, ale to mi nevadí. Ide o môj prvý bezvreckový vysávač.

13/11/2021 10:02
Gita

Vybrala som si vysávač ETA Salvet pre bežné domáce použitie, je ľahký, má tichý chod a silný ťah. Saje veľmi dobre, no vadí mi kratšia kovová tyč. Mínusom je tiež nádobka na smeti, ktorá sa ťažko vyberá. S výkonom vysávača som však spokojná, za danú cenu je naozaj kvalitný a páči sa mi, že je bezvreckový.

07/07/2021 12:39
Paťa

Mám vysávač Rowenta X-trem Power, ktorý má nadmerný objem nádoby a práve kvôli tomu som si zvolila tento model. Ide o robustný bezvreckový vysávač s výborným sacím výkonom. Vďaka silnému ťahu viem povysávať do hĺbky a používam ho nielen v domácnosti, ale aj v aute. Ľahko sa čistí a dobre sa s ním manipuluje. Chod je pomerne tichý a vyhovuje mi aj dodané príslušenstvo. Plus dávam za to, že vždy sa dá skontrolovať, čo človek povysáva. Prívodová šnúra by mohla byť o niečo dlhšia, ale dá sa to vyriešiť predlžovačkou. Oceňujem kvalitnú dvojfiltráciu, vďaka ktorej do miestnosti naozaj nič neprenikne a tiež skvelý pomer ceny a kvality. Tento vysávač jednoznačne odporúčam.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok