Najlepšie bezvreckové vysávače 2019 - recenzie, testy, skúsenosti

Upratovanie patrí medzi domáce činnosti, ktoré nie každý obľubuje. Aby bolo upratovanie čo najjednoduchšie, moderné technológie sa vyvíjajú a snažia sa nám upratovanie uľahčiť. Či ide o umývanie riadu, okien, utieranie prachu alebo vysávanie. Hitom posledných rokov je robotický vysávač, no ak chcete mať poriadok vo vlastných rukách, bezvreckový vysávač bude to pravé. Ako ho vybrať? Ktoré bezvreckové vysávače sú najlepšie?

AKo vybrať bezvreckový vysávač?

Pravdepodobne nekupujte svoj prvý vysávač v živote, ale aj keby náhodou, na trhu máte skutočne bohatý výber. Ak si teda chcete zadovážiť nový vysávač, nie je na škodu sa trocha orientovať v tom, čo za prístroj vlastne kupujete. Vysávačov je na trhu mnoho, no nie každý možno označiť za spoľahlivý a kvalitný. Úprimne, vysávač predsa nekupujete na jedno ročné obdobie, ale na pravidelné a dlhodobé používanie. V našom článku vám ponúkame podrobné recenzie, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere nového vysávača.

Najlepšie bezvreckové vysávače

Vyberáme kvalitný bezvreckový vysávač

Účel každého vysávača je daný. Za pomoci vzduchu, ktorý prístroj nasáva, zachytiť čo najväčšie množstvo nečistôt. Bezvreckový vysávač, už z názvu je jasné, že vás nečaká žiadna výmena drahých vreciek, ktoré v sebe okrem prachu zadržiavali aj roztoče, mikróby a iné mikroorganizmy.

Bezvreckové vysávače majú nádobku, do ktorej nečistoty zbierajú. Ešte predtým však nečistoty prechádzajú procesom filtrácie. Tá môže byť rôzna – mikrofilter, EPA či HEPA filter alebo dokonca vodná filtrácia. Samozrejme, starať sa treba aj o samotný filter. Buď sa filter vymieňa, alebo je umývateľný. V istých intervaloch však treba filter vymeniť vždy.

Bezvreckový vysávač s vodnou filtráciou

Ďalšie parametre, ktoré nám hovoria o kvalite vysávača, sú napríklad konštrukcia, ktorej kvalita býva zvyčajne priamo úmerná cene. Parameter sacieho výkonu nemusí vždy zodpovedať tomu, čo uvádza výrobca. Najlepšie výkon posúdite v praxi, oplatí sa preto si prečítať recenzie a názory ľudí, ktorí daný produkt už vyskúšali. Všímajte si aj objem zbernej nádoby, akčný rádius, energetickú kategóriu, hlučnosť alebo príslušenstvo. Potešiť môže aj funkcia mokrého vysávania, ktorá sa však nájde pri drahších modeloch.

Hlavné výhody

 • Nemusíte kupovať drahé vrecká
 • Kvalitnejšia filtrácia
 • Stabilný sací výkon
 • Možnosť funkcie mokrého vysávania

Hlavné nevýhody

 • Pravidelné vysýpanie nádoby
 • Nutnosť údržby filtrov

Ako vybrať bezvreckový vysávač

Rovnako ako pri výbere akéhokoľvek iného typu vysávača, aj kúpa bezvreckového modelu podlieha, aspoň by mala, istou selekciou. Čo si teda pri jeho výbere všímať?

Príkon vysávača – sací výkon

Inými slovami vám príkon povie to, aký výkon má samotný vysávač. Čím je totiž príkon vyšší, tým je väčší aj sací výkon, ktorý v praxi využijete. Podľa nariadení EÚ už nečakajte vysávače s príkonom 2 000 či 2 500 W. Maximálny príkon vysávača je 900 W.

Sací výkon je pri výbere vysávača dôležitý

Zabezpečuje sa tým tak nižšia spotreba elektrickej energie. Zároveň sa znižuje hlučnosť vysávačov. Ak sa budete riadiť príkonom, ideálne ja poobzerať sa po vysávači s príkonom väčším ako 600 W.

Filtrácia vysávača

 • Mikrofilter – je vyrobený z tkaniny alebo peny. Ide o najnižší stupeň filtrácie. Často ide o filter, ktorý sa používa ako vstupný, resp. motorový filter. Nemajú certifikáciu a nie sú antialergénne.
 • HEPA filter – ide o najkvalitnejšie filtre s certifikáciou. Označujú sa číslami od 10 po 13. Filter HEPA 13 eliminuje až 99,95 % nečistôt. Sú vhodné aj pre alergikov.
 • Vodná filtrácia – umožňuje ho cyklónová technológia vysávania, kedy vodný vár zachytáva drobné prachové čiastočky a vzduch, ktorý prúdi von, zvlhčuje. Vysávač v tomto prípade disponuje i ďalšími filtrami, ide teda o viacstupňovú filtráciu. Niekedy vodná filtrácia vysávaču uberá na výkone.

Objem zbernej nádoby

Ten sa pohybuje od najmenších 0,9 litra až po tie najväčšie s objemom 5 litrov. Pre praktické využitie siahnite po vysávači s objemom nádoby aspoň 1,5 litra. Všímajte si aj spôsob vyprázdňovania. Čím je objem väčší, tým menej často budete musieť nádobu vyprázdňovať.

Bezvreckový vysávač s HEPA filtrom

Akčný rádius

Ovplyvňuje ovládateľnosť vysávača v priestore. Akčný rádius je tvorený dĺžkou napájacieho kábla a takisto trubicou a potrubím. Celkovo sa hodnota pohybuje od 6 do 15 metrov. Lepšie je, ak je akčný rádius väčší, preto by mal dosahovať hodnotu aspoň 9 až 11 metrov.

Konštrukcia a použité materiály

Všímať by ste si mali aj dielenské spracovanie. Je dobré ak je trubica kovová a ešte lepšia, ak je teleskopická. Plastovým trubiciam sa vyhnite, časom ochabujú a ľahko praskajú. Telo vysávača by malo byť z odolného ABS plastu, ktorý odolá aj drobným mechanickým nárazom. Všímať si treba aj ovládacie prvky.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

 • Hlučnosť vysávača – odvíja sa od príkonu a sacieho výkonu vysávača. Zvyčajne sa pohybuje na úrovni 70 dB. Nad úroveň 80 dB by už vysávanie mohlo byť hlučnejšie, ako by ste si predstavovali.
 • Regulácia výkonu – môže byť elektronická, za pomoci otočného regulátora, alebo môže ísť o reguláciu výkonu v dvoch či troch stupňoch. Znížením výkonu sa zníži i sací výkon vysávača.
 • Cyklónové vysávanie – je technológia vysávania, ktorá zabezpečuje vysávanie za pomoci odstredivej sily. Prúdením vzduchu tak separuje drobné prachové častice a zvyšok nečistôt.
 • Mokré vysávanie – funkcia Wet/Dry umožňuje vysávanie kvapalných nečistôt. Vysávač býva vybavený aj špeciálnym nadstavcom na mokré vysávanie. Za pomoci takéhoto vysávača môžete na mokro vysávať napríklad čalúnenie nábytku alebo autopoťahy.
 • Indikátor zanesenia filtra – ide o svetelný indikátor, ktorý vám dá na vedomie, že filter je potrebné vyčistiť alebo vymeniť.
 • Pogumované kolieska – postarajú sa o lepšiu manipuláciu s vysávačom a takisto zabránia poškriabaniu laminátovej podlahy.
 • Príslušenstvo – k vysávaču môžu byť dodávané doplnky ako štrbinová hubica, hubica so štetinami, turbokefa, hubica na čalúnenie alebo nadstavec na mokré vysávanie.

Vaše hodnotenie:
(90.8%)

Pridať komentár