Najlepšie chladničky 2019 - Veľký test a porovnanie

Nie je lepší spôsob výberu produktu ako na základe nestranných recenzií a testov. My sme niektoré modely otestovali, ale inšpirovali sme sa aj testami chladničiek od domácich a svetových špecializovaných spoločností. Na základe týchto testov, vašich skúseností a našich recenzií vám prinášame tipy na najlepšie produkty v tejto oblasti.

Veľká chladnička

Tabuľku pravideľne aktualizujeme. Zapojte sa do diskusie v spodnej časti tejto stránky. Pýtajte sa otázky, ktoré vás zaujímajú. Diskusia je tu pre vás.

Najlepšie voľne stojace chladničky

Najlepšie vstavané chladničky

Najlepšie americké chladničky

Typy chladničiek 

Vzhľadom na to, že poznáme niekoľko typov chladničiek, by ste si mali odpovedať na otázku, či chcete iba chladničku, alebo potrebujete chladničku s mrazničkou. Dôležité je taktiež vedieť, či chcete voľne stojacu, alebo vstavanú chladničku.

Voľne stojaca kombinovaná chladnička

Najpoužívanejší typ chladničky v domácnostiach má len jednu nevýhodu – nedá sa zabudovať do kuchynskej linky. V prípade, že by ste tak chceli po nejakom čase urobiť, budete potrebovať nový model. Kombinovaná chladnička má chladiacu a mraziacu časť (je umiestnená dole alebo hore). Okrem dizajnu, farby, rozmerov, vnútorného objemu, spotreby elektrickej energie by ste si pri výbere mali všímať aj jej funkcionalitu.

Kombinovaná chladnička

Kombinovaná chladnička môže byť jednokompresorová – ovládaná jedným termostatom, vypína sa vždy celý spotrebič; s jedným kompresorom a elektroventilom – je ovládateľná 2 termostatmi, čo znamená, že sa dá vypnúť chladnička a mraznička stále pobeží, opačná funkcia však nie je možná, pri vypnutí mrazničky sa vypína celý spotrebič a dvojkompresorová – je ovládaná dvoma ventilmi, chladničku aj mrazničku môžeme zapínať i vypínať samostatne.

Vstavaná chladnička

Ide o kombinovanú chladničku, ktorá je vhodná na zabudovanie do kuchynskej linky. Je potrebné, aby skriňa, v ktorej chladnička bude, bola dostatočne široká a mala vetracie otvory. Vstavané chladničky s mrazničkou mávajú spravidla menší objem a sú aj drahšie, oceníte však to, že nenarúšajú celkový dizajn kuchyne a kuchynskej linky.

Americká chladnička

Na tento typ potrebujete v kuchyni dosť veľký priestor, ak však máte veľkú rodinu a potrebujete uskladniť veľké množstvo jedla, je pre vás ideálna. Skladá sa z dvoch samostatne sa otvárajúcich dverí, pričom vpravo je chladnička a  vľavo mraznička. Výrobník ľadu a zásobník vody (v prípade, že ho majú, je nutné, aby bola chladnička napojená na prívodný ventil) bývajú bežnou súčasťou amerických chladničiek.

Ako vybrať chladničku

Pokiaľ ste si vybrali typ chladničky, mali by ste bližšie pozrieť na jednotlivé parametre, ktoré vám výber ešte viac uľahčia. Nielen umiestnenie či objem chladničky, ale aj energetická trieda a šppeciálne funkcie by vás mali zaujímať.

Umiestnenie a rozmery

Ešte pred kúpou si musíte ujasniť, kam chladničku dáte. Rozmer priestoru si premerajte, kvôli bezpečnosti (dôležitá je správna cirkulácia vzduchu) si však nechajte párcentimetrovú rezervu na každej strane. Premyslite si aj to, do ktorej strane chcete, aby sa dvere otvárali.

Americká chladnička

Hoci väčšina chladničiek umožňuje montáž dverí na obe strany, nie je to pravidlom. Pri kúpe konkrétneho modelu si radšej overte, či práve ten váš nie je výnimkou.

Objem chladničky

Čím viac ľudí, tým väčšia chladnička. Pre každého člena rodiny rátajte s 50 – 70 l chladiaceho priestoru, pri mrazničke je to okolo 40 – 60 l. Výrobca síce udáva maximálnu hodnotu objemu chladničky, myslite však na to, že hodnota je vždy iba teoretická. Z objemu totiž „ukroja“ poličky aj špeciálne zásuvky.

Energetická trieda

Spotreba chladničky, keďže ju budete mať zapnutú celoročne, je dôležitým faktorom výberu. Novšie a modernejšie chladničky oplývajú inteligentnejšími technológiami, ktoré spotrebu energie znižujú. Na tzv. energetickom štítku chladničky nájdete všetky potrebné údaje – najúspornejšie chladničky patria do triedy A+++ až A+, stupnica energetických tried končí písmenom G. Vhodnejšie je, samozrejme, vyberať chladničky so spotrebou A.

Pri výbere konkrétneho modelu si všímajte údaj o spotrebe, ktorý sa udáva v kWh/rok. Z toho si môžete vypočítať približné náklady v eurách na ročnú prevádzku spotrebiča.

Klimatické triedy chladničky

V prípade, že kupujete spotrebič do chladnejších priestorov, akými sú pivnice, komory či nepravidelne vykurované chaty a chalupy, odmerajte si teplotu miestnosti, teda priestoru, v ktorom bude chladnička umiestnená.

Biela chladnička

Chladničky a mrazničky sa totiž delia do 4 tried: SN – teplota okolia +10 až +32 °C; N   – teplota okolia +16 až +32 °C; ST – teplota okolia +18 až +38 °C; T   – teplota okolia +18 až +43 °C. Jedna chladnička môže spadať do viacerých klimatických tried. V takomto prípade si treba všímať výsledný interval (napr. ak ide o triedy ST a T, výsledný interval teplôt je +18°C až +43 °C).

Hlučnosť

Údaj sa udáva v dB, platí pri ňom, že čím menšie číslo, tým menej vás bude spotrebič obťažovať svojou prevádzkou. Tichosť spotrebiča oceníte najmä vo večerných hodinách a v noci, keď je človek na zvuky citlivejší ako počas rušného dňa.

Špeciálne funkcie chladničky

Pokiaľ chcete len základny model chladničky, táto kategória vás nebude zaujímať. Ak však chcete chladničku s LED displejom a rôznymi špeciálnymi funkciami, poobzerate sa po týchto možnostiach.

 • Anti-Bacteria systém – ochrana pred množením nebezpečných baktérií, ktoré sa množia v tesnení vo dverách, v boxoch, na policiach či na drobných kúskoch a zvyškoch potravín.
 • Nulová zóna – priehradka alebo box s nižšou teplotou, ktorá potraviny uchováva čerstvé po dlhšiu dobu. Využívame ju na odkladanie zeleniny, ovocia a syrov.
 • SuperFreeze – prudké zmrazenie potravín, výsledkom čoho je uchovanie ich pôvodnej kvality.
 • SuperCool – nárazové zníženie teploty v chladničke – ideálne pri umiestnení väčšieho množstva potravín s vyššou teplotou, ktoré narušia stabilné prostredie chladničky.
 • Režim ECO – program, ktorý nastaví spomínanú ideálnu teplotu chladničky a mrazničky (+5°C a  -18°C).
 • Režim Holiday – automatické nastavenie teploty na + 15°C – ideálne, ak je v chladničke málo potravín, eliminácia nepríjemných pachov.
 • MultiAirFlow – cirkulácia vzduchu v chladničke. Výsledkom udržiavania stálej teploty v celom priestore chladničky je predĺženie čerstvosti potravín.
 • MultiFlow 360° - pokročilejší ventilačný systém so 14. tryskami, ktorý zabezpečuje stabilnú teplotu v celej chladničke.
 • No Frost – eliminácia tvorby námrazy.
 • Samoodmrazovanie – námraza na stenách znižuje účinnosť chladničky. Táto funkcia pomáha znižovať vlhkosť vo vnútri chladničky a tak zamedzuje tvorbe nežiaducej námrazy.
 • IonAir – dodávanie záporných iónov, ktoré odstraňujú zápachy, čistia vzduch, predlžujú trvanlivosť a čerstvosť potravín.
 • AdaptTech – znižovanie teplotných výkyvov po otvorení dvierok sa stará o predĺženie trvanlivosti potravín.
 • Režim Party – časovač, ktorý vychladí nápoje na žiadanú teplotu a čas.

Krátke recenzie

Zoznam článkov

Ako vybrať najlepšiu chladničku? Sledujte recenzie a testy

Ako vybrať najlepšiu chladničku? Sledujte recenzie a testy

Výber novej chladničky netreba brať na ľahkú váhu. Ide o spotrebič, ktorý využíva každý člen rodiny a to hneď niekoľkokrát denne. Nech si vyberiete akúkoľvek značku, vaša nová chladnička bude zaručene oveľa lepšia než starý desaťročný model, ktorý aktuálne vlastníte. Prečo by ste však... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.4%)

Komentáre

22/07/2019 11:11
slavomir

LG GBB62SWFFN potrebujem poradit s vyberom..test..dakujem

10/11/2018 10:59
Jaroslav Císar

Dobrý deň,

poprosím o recenziu na americkú chladničku Hisense RF 697 N4 ZS1.

30/10/2018 11:29
Mária Zimová

Dobrý deň,
chcem si zakúpiť chladničku Elektrolux EN3453MOW, vo Vašom teste chladničiek sa ani jedna chladnička zn. Elektrolux neobjavila, čo ma trošku "zmiatlo" a som teraz na pochybách, či si ju objednať. Môžem Vás poprosiť o otestovanie tejto chladničky?
ďakujem Vám a prajem príjemný deň

Pridať komentár