Najlepšie zvlhčovače vzduchu 2024 – recenzie, test, porovnanie

Test zvlhčovačov vzduchu ponúka rebríček toho najlepšieho, čo je momentálne na trhu v tomto segmente k dispozícii. Zozbierali sme výsledky testov, recenzie a vaše hodnotenia. Prečítali sme stovky diskusií a komentárov jednotlivých modelov a zostavili tento unikátny rebríček.

Zvlhčovač vzduchu

Dúfame, že vám pomôže správne sa rozhodnúť a vyberiete si zvlhčovač, ktorý zlepší ovzdušie u vás doma alebo v práci. Stojí to naozaj za to.

Najlepšie zvlhčovače vzduchu

Názov Hodnotenie Detail
Philips HU4803/01   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Airbi Prime   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Klarstein VapoAir   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Beurer BEU-LB37TF   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Concept ZV1010   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Zvlhčovače vzduchu – recenzie

Aký je najlepší zvlhčovač vzduchu? Ak nad týmto prístrojom rozmýšľate a kladiete si túto otázku, možno nájdete odpoveď v nasledujúcich recenziách. Prezradíme vám plusy aj mínusy viacerých obľúbených modelov.

Ako vybrať zvlhčovač vzduchu

Čo je pri výbere zvlhčovača vzduchu dôležité? Ak sa na to pýtate, potom vám odpovieme. Sledujte nasledujúce parametre a dôjdete k želanému výsledku – nákupu zvlhčovača, ktorý zlepší vzduch vo vašej domácnosti a zamedzí nádcham, alergiám či upchatému nosu.

Výkon a príkon zvlhčovača vzduchu

Tento údaj vám napovie, koľko čistého vzduchu dokáže prístroj vytvoriť za hodinu. Maximálny zvlhčovací výkon sa udáva v mililitroch (ml/h). Zvlhčovače s výkonom 400 – 600 ml/h patria k tomu lepšiemu. Priestory, ktoré majú viac ako 70 m2, by mali byť vybavené aspoň dvomi zvlhčovačmi.

Výkonný zvlhčovač

Príkon a výkon sú riadené priamou úmerou. Pokiaľ je vyšší výkon, je vyššia aj spotreba elektrickej energie. Príkon sa líši podľa typu zvlhčovača, pohybuje sa približne od 15 do 150 W.

Hlučnosť

Najprv si odpovedzte na otázku, kam chcete zvlhčovač umiestniť, pretože od odpovede sa bude odvíjať ďalší dôlezitý parameter – hlučnosť zvlhčovača vzduchu. Pokiaľ hľadáte zvlhčovač do detskej izby, poobzerajte sa po tichších modeloch. Spodná hranica hlučnosti je okolo 20 dB, nad 40 dB by pre vás už zariadenie mohlo byť rušivé.

Objem zásobníka na vodu

Čím väčšia nádoba na vodu, tým lepšie. Objem nádrže na vodu sa pravidla pohybuje od 0,8 až do 8 l. Pri menšom objeme je potrebné dolievať vodu takmer pred každým použitím. Pri väčšom objeme stačí vodu doliať v priemere raz za 3 dni.

Časovač

Funkcia regulácie času umožňuje zapnutie prístroja nastaviť aj na čas, keď nie ste vy ani vaše deti doma. Po návrate tak budete mať v priestore dobre zvlhčený vzduch.Dajú sa tiež nastaviť intervaly, v ktorých sa má prístroj zapínať.

Zvlhčovanie vzduchu

Ionizátor

Proces ionizácie zabezpečuje dezinfekciu vody od baktérií a za pomoci iónov striebra likviduje baktérie a zápach vody. Ionizátor, resp. ionizačná tyčinka môže byť súčasťou prístroja.

Typy zvlhčovačov vzduchu

Vybrať si môžete z niekoľkých typov zvlhčovačov. Každý z nich funguje na inom princípe, preto musíte sami zhodnotiť, ktorý z nich vám najviac vyhovuje.

Ultrazvukové zvlhčovače

Ide o najpoužívanejšie a najúspornejšie zvlhčovače vzduchu. Fungujú na princípe ultrazvukových vĺn, ktoré rozkmitajú oscilátor a ten mení kvapky vody na mikrokvapky. Mikrokvapky menšie ako hmla či vodná para prístroj rozptyľuje do okolitého vzduchu. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu je vysoko účinný, má nízku spotrebu a môže obsahovať ionizačné tyčinky.

Zvlhčovač vzduchu s aromaterapiou

Treba kontrolovať tvorbu vodného kameňa znižujúceho účinnosť prístroja, ale aj životnosť zvlhčovača. Jeho nevýhodou je tiež jeho špecifický zvuk, ktorý by mohol niektorým používateľom prekážať. Rovnako sa treba poradiť s odborníkom v prípade, že máte doma domáce zvieratko, ultrazvukové vlny by mu mohli spôsobovať problémy.

Diskové zvlhčovače

Niekoľko diskov, ktoré rotujú ponorené po určitú hladinu vody, sú základom diskového zvlhčovača vzduchu. Na vrchu je umiestnený ventilátor, ktorý v niekoľkých rýchlostiach pomáha prečisťovať a zvlhčovať vzduch. O baktérie sa zväčša stará ionizačná tyčinka, uložená v zvlhčovači.

Parné zvlhčovače

Parný zvlhčovač funguje na princípe produkcie horúcej pary. Za pomoci špirály zohrieva prístroj vodu, zmiešava ju s chladným vzduchom a vypúšťa do priestoru. V prípade, že nad ním uvažuje, nezabúdajte na to, že horúca para občas prispieva k zvyšovaniu teploty vzduchu v miestnosti.

Parný zvlhčovač vzduchu

Množstvo modelov obsahuje regulátor intenzity vypúšťania pary. Parné zvlhčovače majú často aromaterapiu alebo antibakteriálny filter (ochranu). Tieto zvlhčovače majú vyšší výkon, čo sa podpíše na spotrebe.

Studené zvlhčovače

Studené zvlhčovače pracujú na princípe odparovania vzduchu. Vzduch nasávajú cez filter a následne ho zvlhčujú. Drahšie modely bývajú vybavené ionizačnou tyčinkou, štandardné modely vzduch iba zvlhčujú, nefiltrujú ho. Tento typ zvlhčovača je síce bezúdržbový, pre deti, astmatikov či alergikov však nie je úplne vhodný. Aj to je dôvod, prečo ide o najmenej preferovaný variant v rámci zvlhčovačov vzduchu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Zvlhčovač slúži na zlepšenie vzduchu v domácnosti, pomáha zamedziť nádcham, alergiám či upchatému nosu. Jeho nákupu by mal predchádzať prieskum a zvažovanie všetkých za a proti. Do redakcie nám chodia na túto tému rôzne otázky, na tie najčastejšie sme sme sa rozhodli odpovedať.

Kam umiestniť zvlhčovač vzduchu?

Zvlhčovač vzduchu treba umiestniť na rovný a stabilný povrch. Zvlhčovač by nemal byť umiestnený na zemi, vhodná je výška minimálne pol metra nad zemou. Nemal by sa nachádzať v blízkosti záclon alebo závesov, ktoré by mohol poškodiť.

Môžem si kúpiť zvlhčovač vzduchu, keď mám domáce zvieratko?

Áno, môžete, ale vyhnite sa ultrazvukovému zvlhčovaču. Ten totiž vydáva ultrazvukové vlny, ktoré ľudia nepočujú, ale domáce zvieratká sú na ne citlivé.

Ako často treba zvlhčovač čistiť?

Aby sa váš zvlhčovač nestal chovnou stanicou alergénov a baktérií, mali by ste nádrž dôkladne vyčistiť každých pár dní. Vydrhnite ju pomocou mäkkej kefky a jemného čistiaceho prostriedku, opláchnite a nechajte dôkladne vyschnúť. Potom naplňte čistou vodou a prístroj zapnite. Nezabudnite vlhkou handričkou utrieť aj exteriér. Pokiaľ má zvlhčovač filter, meňte ho minimálne tak často, ako to odporúča výrobca.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zoznam článkov

Najlepší zvlhčovač vzduchu pre deti a alergikov s ionizátorom? Recenzie a test poradia

Najlepší zvlhčovač vzduchu pre deti a alergikov s ionizátorom? Recenzie a test poradia

So zvlhčovačom vzduchu sa zrejme stretol už každý z vás. Málokto však vie, na čo je toto zariadenie dobré a ako môže prospievať vášmu zdraviu. Nádchy, astmatické ochorenia, alergie, respiračné choroby či permanentne upchatý nos môžu súvisieť so vzduchom, ktorý doma dýchate a ktorý organizmus... Prečítať článok

Suchý vzduch spôsobuje kašeľ, chrápanie i upchatý nos. Ako  zvlhčiť vzduch pre bábätko i dospelých?

Suchý vzduch spôsobuje kašeľ, chrápanie i upchatý nos. Ako zvlhčiť vzduch pre bábätko i dospelých?

Hovoríte si, že suchý vzduch nemôže byť až tak veľkým problémom? Že väčšina ľudí bojuje skôr s nadmernou vlhkosťou? Hold, ste na omyle. Suchý vzduch trápi v priemere rovnaké percento ľudí ako ten vlhký. Paradoxom je, že môže spôsobiť viac problémov ako ten, ktorý v sebe vlhkosť zadržiava až... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.2%)
Dátum publikovania: 18.08.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

21/06/2022 10:22
Andrej

Fair H10 má dobrý dizajn, dostatočnú výbavu aj výkon. Jednoducho sa ovláda a pomer ceny a výkonu je veľmi dobrý. Vadí mi, že displej je intenzívne jasný a to aj pri najnižšom stupni. Prístroj je hlučný a nedá sa vypnúť ani zvuk tlačidiel. Zvlhčovač má teda svoje plusy aj mínusy. Treba zvážiť, či vám tie mínusy budú výrazne prekážať alebo nie.

31/05/2022 10:37
Rado

Na produkte Fair H10 sa mi páči dizajn, výkon, funkcie a celková výbava. Plusom je jednoduché ovládanie, dostatočná veľkosť nádoby na vodu a dobrý pomer ceny a výkonu. Produkt má aj svoje nevýhody, za tie považujem vyššiu hlučnosť aj displej, ktorý je aj pri minimálnej intenzite dosť jasný a v noci pomerne rušivý. Vadí mi tiež, že sa nedá vypnúť zvuk tlačidiel, čo je problémom rovnako v noci, napr. keď spí dieťa a potrebujem prístroj vypnúť, je to rušivé. Vzduch v miestnosti je však s týmto zvlhčovačom oveľa lepší, takže ho odporúčam.

14/11/2021 11:29
Timeja

Kúpili sme si Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier a za tú sa mu nevyrovná Philips ani žiadne iné značky. Nádoba 4,5 litra je skvelá, nalejem a skoro týždeň sa o nič nestarám. Chod je pomerne tichý a mobilná aplikácia jednoduchá a pekne spracovaná. Zvlhčovač je veľký a zaberá dosť miesta.

21/07/2021 18:42
Lili

Vsadila som na ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Hyundai HUM 770, pretože mal veľmi dobré recenzie. Už po niekoľkých dňoch sa mi zvýšila vlhkosť v byte a oveľa lepšie sa mi dýcha. Predtým som zvlhčovač vzduchu nemala, preto ho neviem porovnať s konkurenčným modelom. Tento však zatiaľ funguje super, preto som spokojná. Páči sa mi nízka spotreba, veľmi tichý chod, automatické udržiavanie vlhkosti aj ionizácia. Obsluha je mimoriadne jednoduchá, stačí naliať vodu, nasadiť a potom spustiť. Vyzdvihujem tiež prehľadný ovládací panel, dobrú kúpnu cenu či dlhú výdrž vody v nádržke. Plusom je aj štýlový dizajn, ktorý perfektne zapadne do môjho bytu. Som spokojná tiež s možnosťou nastavenia smeru prúdenia pary či s časovačom. Zvlhčovač slúži svojmu účelu, preto ho odporúčam.

23/03/2021 07:34
stalker

Dobrý deň. Mám 3 ultrazvukové zvlhčovače, dva majú aj pomocný ventilátor a sú hlučnejšie ako Klarstein bez ventilátora. Problémom je však biely povlak VŠADE. Do zvlhčovačov dávam vodu prefiltrovanú cez Britu - ale bez väčšieho efektu. Navyše netuším, či minerály obsiahnuté vo vzduchu neškodia pľúcam. Tieto fakty treba zohľadniť pri kúpe (uvažujem o prechode na parné zvlhčovače). Istú dobu som používal obyčajný parný hrniec s časovačom na zásuvku a bolo to najlepšie a najefektívnejšie riešenie bez povlaku. Ale len pre jednu tretinu bytu...

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok