Najlepšie zvlhčovače vzduchu 2019 - Veľký test a porovnanie

Test zvlhčovačov vzduchu ponúka rebríček toho najlepšieho, čo je momentálne na trhu v tomto segmente k dispozícii. Zozbierali sme výsledky testov, recenzie a vaše hodnotenia. Prečítali sme stovky diskusií a komentárov jednotlivých modelov a zostavili tento unikátny rebríček.

Zvlhčovač vzduchu

Dúfame, že vám pomôže správne sa rozhodnúť a vyberiete si zvlhčovač, ktorý zlepší ovzdušie u vás doma alebo v práci. Stojí to naozaj za to.

Najlepšie zvlhčovače vzduchu

Ako vybrať zvlhčovač vzduchu

Čo je pri výbere zvlhčovača vzduchu dôležité? Ak sa na to pýtate, potom vám odpovieme. Sledujte nasledujúce parametre a dôjdete k želanému výsledku – nákupu zvlhčovača, ktorý zlepší vzduch vo vašej domácnosti a zamedzí nádcham, alergiám či upchatému nosu.

Výkon a príkon zvlhčovača vzduchu

Tento údaj vám napovie, koľko čistého vzduchu dokáže prístroj vytvoriť za hodinu. Maximálny zvlhčovací výkon sa udáva v mililitroch (ml/h). Zvlhčovače s výkonom 400 – 600 ml/h patria k tomu lepšiemu. Priestory, ktoré majú viac ako 70 m2, by mali byť vybavené aspoň dvomi zvlhčovačmi.

Výkonný zvlhčovač

Príkon a výkon sú riadené priamou úmerou. Pokiaľ je vyšší výkon, je vyššia aj spotreba elektrickej energie. Príkon sa líši podľa typu zvlhčovača, pohybuje sa približne od 15 do 150 W.

Hlučnosť

Najprv si odpovedzte na otázku, kam chcete zvlhčovač umiestniť, pretože od odpovede sa bude odvíjať ďalší dôlezitý parameter – hlučnosť zvlhčovača vzduchu. Pokiaľ hľadáte zvlhčovač do detskej izby, poobzerajte sa po tichších modeloch. Spodná hranica hlučnosti je okolo 20 dB, nad 40 dB by pre vás už zariadenie mohlo byť rušivé.

Objem zásobníka na vodu

Čím väčšia nádoba na vodu, tým lepšie. Objem nádrže na vodu sa pravidla pohybuje od 0,8 až do 8 l. Pri menšom objeme je potrebné dolievať vodu takmer pred každým použitím. Pri väčšom objeme stačí vodu doliať v priemere raz za 3 dni.

Časovač

Funkcia regulácie času umožňuje zapnutie prístroja nastaviť aj na čas, keď nie ste vy ani vaše deti doma. Po návrate tak budete mať v priestore dobre zvlhčený vzduch.Dajú sa tiež nastaviť intervaly, v ktorých sa má prístroj zapínať.

Zvlhčovanie vzduchu

Ionizátor

Proces ionizácie zabezpečuje dezinfekciu vody od baktérií a za pomoci iónov striebra likviduje baktérie a zápach vody. Ionizátor, resp. ionizačná tyčinka môže byť súčasťou prístroja.

Typy zvlhčovačov vzduchu

Vybrať si môžete z niekoľkých typov zvlhčovačov. Každý z nich funguje na inom princípe, preto musíte sami zhodnotiť, ktorý z nich vám najviac vyhovuje.

Ultrazvukové zvlhčovače

Ide o najpoužívanejšie a najúspornejšie zvlhčovače vzduchu. Fungujú na princípe ultrazvukových vĺn, ktoré rozkmitajú oscilátor a ten mení kvapky vody na mikrokvapky. Mikrokvapky menšie ako hmla či vodná para prístroj rozptyľuje do okolitého vzduchu. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu je vysoko účinný, má nízku spotrebu a môže obsahovať ionizačné tyčinky.

Zvlhčovač vzduchu s aromaterapiou

Treba kontrolovať tvorbu vodného kameňa znižujúceho účinnosť prístroja, ale aj životnosť zvlhčovača. Jeho nevýhodou je tiež jeho špecifický zvuk, ktorý by mohol niektorým užívateľom prekážať. Rovnako sa treba poradiť s odborníkom v prípade, že máte doma domáce zvieratko, ultrazvukové vlny by mu mohli spôsobovať problémy.

Diskové zvlhčovače

Niekoľko diskov, ktoré rotujú ponorené po určitú hladinu vody, sú základom diskového zvlhčovača vzduchu. Na vrchu je umiestnený ventilátor, ktorý v niekoľkých rýchlostiach pomáha prečisťovať a zvlhčovať vzduch. O baktérie sa zväčša stará ionizačná tyčinka, uložená v zvlhčovači.

Parné zvlhčovače

Parný zvlhčovač funguje na princípe produkcie horúcej pary. Za pomoci špirály zohrieva prístroj vodu, zmiešava ju s chladným vzduchom a vypúšťa do priestoru. V prípade, že nad ním uvažuje, nezabúdajte na to, že horúca para občas prispieva k zvyšovaniu teploty vzduchu v miestnosti.

Parný zvlhčovač vzduchu

Množstvo modelov obsahuje regulátor intenzity vypúšťania pary. Parné zvlhčovače majú často aromaterapiu alebo antibakteriálny filter (ochranu). Tieto zvlhčovače majú vyšší výkon, čo sa podpíše na spotrebe.

Studené zvlhčovače

Studené zvlhčovače pracujú na princípe odparovania vzduchu. Vzduch nasávajú cez filter a následne ho zvlhčujú. Drahšie modely bývajú vybavené ionizačnou tyčinkou, štandardné modely vzduch iba zvlhčujú, nefiltrujú ho. Tento typ zvlhčovača je síce bezúdržbový, pre deti, astmatikov či alergikov však nie je úplne vhodný. Aj to je dôvod, prečo ide o najmenej preferovaný variant v rámci zvlhčovačov vzduchu.

Krátke recenzie

Zoznam článkov

Najlepší zvlhčovač vzduchu pre deti a alergikov s ionizátorom? Recenzie a test poradia

Najlepší zvlhčovač vzduchu pre deti a alergikov s ionizátorom? Recenzie a test poradia

So zvlhčovačom vzduchu sa zrejme stretol už každý z vás. Málokto však vie, na čo je toto zariadenie dobré a ako môže prospievať vášmu zdraviu. Nádchy, astmatické ochorenia, alergie, respiračné choroby či permanentne upchatý nos môžu súvisieť so vzduchom, ktorý doma dýchate a ktorý organizmus... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(87.4%)

Pridať komentár