Najlepšie vŕtačky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Každý domáci majster alebo väčšina remeselníkov dá teraz určite za pravdu, že ručná elektrická vŕtačka je náradím, ktoré by nemalo chýbať v dielni žiadneho zručného kutila. Vyvŕtať dieru do steny kvôli poličke, prevŕtať závit alebo vŕtať do dreva či plastu. Toto všetko za pomoci jedného náradia, akým je práve vŕtačka. Sú lepšie elektrické vŕtačky ako aku vŕtačky? Prečo by ste si mali obstarať vŕtačku s príklepom? Ako si vybrať? Poradíme vám.

Ako vybrať vŕtačku?

Veríme, že nepatríte medzi tých kutilov, ktorí by vešali poličku na stenu pol roka. Alebo sa chystáte zmontovať kuchynskú linku, no chýba vám potrebné náradie. A pritom by všetko vyriešila jedna kvalitná elektrická vŕtačka. Alebo ste fanúšikmi aku náradia? Zvážiť výber vŕtačky s ohľadom na vaše potreby sa určite oplatí. Preto pre vás máme nášho sprievodcu, vďaka ktorému si obstaráte kvalitnú a spoľahlivú vŕtačku aj vy.

Najlepšie vŕtačky

Názov Hodnotenie Detail
Metabo SBE 650   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Einhell TE-CD 18/40   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Fieldmann FDUV 70115-A   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Extol HDD 1050 C   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Vŕtačky – recenzie

Aku, elektrická, príklepová alebo bez príklepu? Postačí vám malá hobby vŕtačka alebo by ste mali radšej rozmýšľať nad mohutnejším kúskom? Výber vŕtačky podľa parametrov sa oplatí. Ak sa však napriek našim radám v daných parametroch neviete vyznať, možno vám pri výbere pomôžu naše recenzie.

Vŕtačka ako multifunkčný pomocník

Niekto vidí vo vŕtačke len jednoduché zariadenie, ktorého úlohou je za pomoci istého točivého momentu vŕtať diery a maximálne uťahovať skrutky. Aj to je už sama osebe veľmi dobrá služba. No okrem toho, vŕtačka toho dokáže omnoho viac a svoje využitie si nájde v širšom spektre domácich i remeselných prác.

Možno sa teraz pýtate, čo všetko s vŕtačkou môžete vlastne robiť. Niekomu sa to možno bude zdať banálne, no vŕtanie či skrutkovanie sú pre vŕtačky povinná jazda, ktorú dnes zvládne každá elektrická alebo akumulátorová vŕtačka. Okrem toho však môžete za pomoci vŕtačky a správneho nadstavca, metly, miešať farby či rôzne roztoky. Takisto môžete v niektorých prípadoch použiť vŕtačku aj na brúsenie. Ak máte vŕtačku s príklepom a výkonnejším motorom, môžete ju použiť dokonca aj na drobné búracie práce. Jednoducho, vŕtačka v domácnosti či pri práci okolo domu obsiahne širšie spektrum úkonov.

Dôležité parametre výberu

Na čo budete vŕtačku používať? Budete s ňou pracovať denne alebo iba počas konkrétnych pracovných činností z času na čas? Na aký typ práce budete vŕtačku používať? Aj na tieto otázky si je pre správny výber zariadenia správne odpovedať. Ďalej je, samozrejme, potrebné zvážiť, aký typ vŕtačky vyžadujem. Existuje totiž viacero typov vŕtačiek. Zabúdať netreba na technické parametre, ako príkon, počet otáčok, použité materiály, funkciu príklepu alebo iné podstatné parametre – ergonómia, hmotnosť, systém upínania, ale aj ďalšie zaujímavé funkcie.

  • Typy vŕtačiek
  • Výkon a otáčky vŕtačky
  • Skľučovadlo – upínanie
  • Maximálny priemer vrtáku
  • Ergonómia, tvar a hmotnosť
  • Ďalšie vlastnosti a funkcie
  • Cena a obľúbení výrobcovia

Typy vŕtačiek – kategórie

Delenie vŕtačiek do viacerých kategórií má svoj zmysel. Predovšetkým treba myslieť na účel, na ktorý bude zariadenie používané. Prirodzene, na konkrétny úkon nemusí vyhovovať každá vŕtačka. Univerzálny model, ktorým by ste obsiahli všetky činnosti, nemožno nájsť, no rozhodne sa môžete pri výbere zamerať na vaše potreby a následne sa oboznámiť s ponukou.

Elektrické ručné vŕtačky – s príklepom alebo bez

Tento typ vŕtačky by možno ani nebolo nutné predstavovať, no tvorí absolútny základ. V prípade tejto kategórie by bolo vhodné vytvoriť ešte ďalšie dve podkategórie. V prvom prípade by šlo o vŕtačku s príklepom. Takáto vŕtačka dokáže materiál omnoho efektívnejšie narúšať a prenikať tak do hĺbky. Nezáleží pritom, či ide o pevnejší, odolnejší alebo krehký materiál. Príklep spôsobuje, že okrem vŕtania do materiálu, drobné nárazy zabezpečujú lepší prienik samotného vrtáku do dreva, kovu, plastu či muriva. Takéto vŕtačky sú výkonnejšie a omnoho efektívnejšie pri akejkoľvek práci.

Elektrická vŕtačka s nadstavcami

Elektrické vŕtačky bez príklepu dokážu vŕtať do rovnakých materiálov, no nedokážu preniknúť tak hlboko a takisto sa predlžuje čas práce. V zásade sa teda omnoho viac vyplatí investovať do modelov, ktoré disponujú funkciou príklepu. Ak sa totiž v paneláku rozhodnete vŕtať do panelu či do betónovej podlahy, vedzte, že vŕtačka s príklepom by vám mohla chýbať.

Elektrické vŕtačky sú bežne napájané zo zásuvky. Preto je potrebné, aby bola v dosahu elektrická sieť, inak sa s touto vŕtačkou nikam nedostanete. Oproti akumulátorovým vŕtačkám sú ťažšie. Majú však vyšší výkon a neobmedzuje vás ani výdrž batérie. Zvyčajne ide o uhlíkové alebo bezuhlíkové elektromotory s odlišným výkonom. Pri výkonnejších modeloch s vyššími otáčkami treba rátať takisto s vyšším hlukom. Moderné elektrické vŕtačky však v drvivej väčšine disponujú reguláciou otáčok i spätným chodom.

Akumulátorové vŕtačky

Druhou a veľmi známou alternatívou sú akumulátorové vŕtačky. Aku vŕtačky majú prirodzene jednu obrovskú výhodu. A to to, že pre svoj chod nepotrebujú elektrickú sieť. Hoci, akumulátor musí byť nabitý práve za pomoci elektrickej energie. Pracovať však s takýmto aku náradím môžete aj tam, kde elektrický prúd k dispozícii nie je. Zároveň, oproti elektrickým vŕtačkám je zvukový prejav elektromotora doslova melódiou.

Oplatí sa investovať do aku vŕtačky? Záleží od vašich potrieb, na čo budete vŕtačku používať, akú výdrž od vŕtačky očakávate, do čoho vlastne budete vŕtať. Väčšina dnešných aku vŕtačiek využíva ako zdroj energie Li-Ion akumulátory, ktoré disponujú dostatočnou výdržou. Staršie a zvyčajne i menej výkonné modely využívajú staršie typy akumulátorov – NiCd, ktorých nevýhoda je, že ak sa dlhšie zariadenie nepoužíva, dochádza k samovybíjaniu. Druhým typom sú NiMh, ktoré síce disponujú dostatočnou kapacitou a výdrž je slušná, no samotným výkonom nemôžu Li-ion akumulátorom konkurovať.

Slabšie modely možno používať na vŕtanie do menej odolných materiálov – mäkšie drevo či plast alebo na skrutkovanie. Využiť môžete i spätný chod pri odskrutkovávaní. Samozrejme, tiež existujú modely aku vŕtačiek s príklepom a nejde o žiadnu novinku. Uľahčia vám vŕtanie do tvrdších materiálov. Rozhodne však nečakajte, že sa výkonom či životnosťou aku vŕtačka vyrovná tej elektrickej.

Stolové – stojanové vŕtačky

Ide najčastejšie o vŕtačky, ktoré patria do dielne domáceho majstra alebo skúseného remeselníka. Najčastejšie sú takéto vŕtačky pripevnené k pracovnému stolu – ponku. Aj preto sa im hovorí stolové vŕtačky. Ich výhodou je vysoká presnosť vŕtania. Presný vrt je zabezpečený vďaka stabilite, ktorá je u týchto modelov možná, keďže sú fixne pripevnené k pevnému podkladu.

Pri vŕtaní nehýbete samotnou vŕtačkou, ale obrábaným materiálom. Vŕtať môžete do rôznych materiálov. Meniť môžete takisto priemer vrtu či uhol, pod ktorým je vŕtaná diera vyhotovená. Opodstatnenie má takáto stojanová vŕtačka hlavne v profesionálnych remeselných dielňach. Disponujú dostatočným výkonom, je nutné ich zapojenie do elektrickej siete. Ich hmotnosť môže dosahovať až 50 kg.

Najlepšie stojanové vŕtačky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie stojanové vŕtačky 2024 – recenzie, test, porovnanie

O tom, že by ste nepoznali klasickú elektrickú vŕtačku nemožno pochybovať, no počuli ste už o stojanovej vŕtačke? Spravidla bývala stojanová vŕtačka súčasťou širšieho remeselného priemyslu a v dielňach hobby majstrov sa vyskytovala len zriedka. Dnes je však trh bohatý a ak tomuto druhu náradia nájdete využitie, prečo nie. Poradíme vám, ako najlepšie vybrať. Ktorá stojanová vŕtačka je na trhu... Prečítať článok

Búracie kladivá

V rámci kategórií vŕtačiek sem radíme takisto búracie kladivá. Tie sa využívajú pri vykonávaní búracích prác na stavbách či demoláciách. Ide o masívne zariadenia s vyššou hmotnosťou. Využívať môžu takisto stlačený vzduch – vtedy hovoríme o pneumatických vŕtačkách alebo pneumatických búracích kladivách. Cenovo ide o drahšie zariadenia. Preto, ak ich neplánujete využívať pravidelne, investícia do nich môže byť zbytočná.

Búracie kladivo – výber

Magnetické vŕtačky

Ide o profi náradie, ktorého úlohou je postarať sa o presné vŕtanie. Princíp tohto typu je v tom, že elektromagnet sa pri vŕtaní do kovu drží jednej stopy a nemôže sa stať, že by sa vrták pohyboval do strán. Takisto je magnetická vŕtačka pripevnená do prenosného stojanu, ktorý je možné nakláňať podľa želaného uhlu vŕtania. Využívajú ich napríklad zámočníci. Ide o pomerne nákladné zariadenia s cenovkou vyššou ako 500 eur.

Diamantové vŕtačky

Už z názvu môžete tušiť, že tento typ vŕtačiek je určený na extrémne náročnú prácu. Tieto vŕtačky totiž využívajú pre vŕtanie diamant. Ide o to, že tieto vŕtačky využívajú nižšie otáčky, sú veľmi tiché, no výkonné. Dokážu prenikať do extrémne odolných materiálov. V praxi ich však potrebovať s určitosťou nebudete, kým nebudete vŕtať do odolných skál alebo vzácnych kovov. Ide o cenovo veľmi náročné modely.

Výkon a rýchlosť otáčok

V súvislosti s výkonom si je potrebné uvedomiť, že v prípade vŕtačiek zvyčajne platí, že čím je výkon elektromotora vyšší, tým je vŕtačka ťažšia a neraz i hlučnejšia. Za zmienku stojí, že natrafiť môžete na vŕtačky so stálym prevodom alebo na vŕtačky s dvojrýchlostnou prevodovkou.

Vŕtačka so stálym prevodom je určená pre menej časté používanie a predovšetkým pre vŕtanie do menej odolných materiálov. Využiť sa dá aj na skrutkovanie, je menšia, kompaktnejšia a menej výkonná, stály prevod dosahuje v priemere maximálne 3 000 otáčok za minútu (ot./min.).

Dvojrýchlostná vŕtačka disponuje prevodovkou, čo navyšuje i hmotnosť samotnú. Výhodou takejto vŕtačky je, že si lepšie poradí s pevnými materiálmi. Platí, že menej otáčok je pri vŕtaní do tvrdších materiálov výhodou. Vŕtať môžete väčšie priemery. V priemere sa príkon vŕtačiek pohybuje na úrovni 600 až 1 500 W. Pohodlne si vystačíte s vŕtačkami okolo 800 až 1 000 W.

Otáčky bývajú u moderných elektrických i akumulátorových vŕtačiek regulovateľné. Modely, ktoré majú dva prevodové stupne umožňujú vŕtanie v nižších i vyšších otáčkach. Pri prvom stupni môže ísť o 0 až 1 200 ot./min. a v prípade druhého prevodu môže počet otáčok dosahovať 1 200 až 3 500 ot./min. Výhodou dvoch prevodov je fakt, že pri častejšom vŕtaní sa prevody zbytočne neprehrievajú.

Skľučovadlo – systém upínania vrtáku

Možnosti sú v tomto prípade dve. Pre tých, ktorí by úplne nevedeli, čo to skľučovadlo je, ide o časť samotnej vŕtačky. Práve skľučovadlo sa stará o upevnenie vretena, do ktorého už upevňujete samotný vrták.

  • Klasické mechanické skľučovadlo – mechanické skľučovadlo funguje na jednoduchom princípe. Vrták doťahujete ručne za pomoci kľúča s ozubeným kolieskom – vrták zaťahujete do protismeru. Tento systém má svoje výhody i nevýhody. Po ruke musíte mať v prípade výmeny vrtáku neustále kľúč, zaťahovať musíte precízne a pevne. Na druhej strane je výhodou práve fakt, že za pomoci vlastnej sily dokážete kontrolovať silu utiahnutia a prípadnú zlú polohu i vôľu vrtáku.

Vŕtačka s rýchloupínacím skľučovadlom

  • Rýchloupínacie skľučovadlo – vrták nasadzujete do vretena jednoduchým vsunutím a zacvaknutím. Nepotrebujete žiadne dodatočné náradie. Podobným spôsobom prebieha aj povoľovanie vrtáku. Ide o veľmi rýchly a praktický spôsob nasadzovania vrtáku, no pri odolných materiáloch sa tak či tak odporúča klasické mechanické skľučovadlo, pretože pri rýchloupínacom skľučovadle sa môže vrták zošmyknúť, keďže ani náhodou ho nemožno dotiahnuť tak pevne ako v prípade mechanického skľučovadla.

Maximálny priemer vrtáku

Prečo má tento parameter význam? Či ste domáci majster alebo profesionálny remeselník a plánujete kupovať vŕtačku, zrejme už viete, na aký účel ju budete používať. Maximálny priemer vrtáku vám určuje, aký priemer vrtáku bude do skľučovadla pasovať. Výrobca vždy odporúča priemer vrtáku pre konkrétny materiál. Pri vŕtaní do muriva môže ísť o maximálny priemer 13 či 16 mm. Do dreva či plastu môže byť priemer vrtáku až 25 mm. Je potrebné si všímať tzv. upínací rozsah vrtáku.

Ergonómia, hmotnosť a použité materiály

Potom, čo strávite s vŕtačkou v ruke pol dňa určite oceníte, ak výrobca dbá aj na takéto detaily. Ergonómia je veľmi dôležitá, aby sa vám vŕtačka držala dobre a komfortne. Zamerajte sa preto na ergonomicky tvarované držadlá. Tieto časti by mali byť pogumované alebo potiahnuté silikónovou vrstvou. Takéto časti takisto pomáhajú eliminovať vibrácie a nárazy. Tvar vŕtačky by mal vyhovovať vášmu úchopu.

Čo sa týka hmotnosti, čím vyšší výkon od vŕtačky očakávate, tým bude hmotnosť priamo úmerne stúpať. Aku vŕtačky majú v tomto smere pomerne výhodu, pretože sú ľahšie a práca s nimi je pohodlnejšia, rovnako vás neobmedzuje žiadny prívodný kábel. Elektrické ručné vŕtačky disponujú vyššou hmotnosťou a rozhodne vážia nejaký ten kilogram. Ak nepotrebujete teda veľkú príklepovú vŕtačku a nechcete, aby vás zbytočne boleli ruky, siahnite po menšej elektrickej vŕtačke bez príklepu alebo po akumulátorovej alternatíve.

Hmotnosť takisto závisí i od toho, aké materiály sú pri výrobe použité. Najčastejšie ide o odolné tvrdené plasty, oceľ a rôzne zliatiny iných kovov.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

Vŕtačka dnes môže disponovať viacerými vychytávkami či praktickými funkciami, ktoré môže jej používateľ pri práci využiť. Niektoré funkcie môžu prácu uľahčiť a iné dokonca rozširujú možnosti použitia samotného modelu. Ktoré to sú?

  • LED osvetlenie – bežne sa môže stať, že budete pracovať pri horších svetelných podmienkach a nedokážete úplne presne zasvietiť na miesto, kde potrebujete vŕtať. LED osvetlenie teda môže byť veľmi vítanou pomocou. Zvyčajne však ide o doménu aku vŕtačiek.
  • Regulácia otáčok – regulovať rýchlosť otáčok pri vŕtaní do rôznych materiálov je veľmi dobrou funkciou. Rozhodne je teda táto funkcia vítaná vzhľadom na to, že rôzne materiály si vyžadujú odlišnú rýchlosť otáčok.
  • Spätný chod – ide o štandardnú funkciu – pri skrutkovaní alebo vŕtaní môžete skrutku povoliť alebo vyslobodiť vrták v prípade, že to jednoducho inak nejde, pretože uviazol.

Vŕtačka s reguláciou otáčok

  • Odsávanie prachu – inovatívne modely disponujú vývodom pre pripojenie odsávacej hadice. Vďaka odsávaniu môžete nečistoty zozbierať do zberného vaku a tým pádom nenarobíte v priestore taký neporiadok. Samozrejme, je nutné, aby bol vývod kompatibilný s vaším vysávačom.
  • Horizontálna rukoväť – veľmi praktické príslušenstvo, ktoré vám umožňuje vytvárať pri vŕtaní rovnomerný tlak a takisto udržovať lepšiu stabilitu počas vŕtania.
  • Prenosný kufrík – veľmi poteší, ak je súčasťou výbavy i prenosný kufrík, do ktorého môžete vaše náradie uložiť a následne s ním manipulovať a prenášať ho.
  • Sada vrtákov – ak je súčasťou balenia prenosný kufrík, neraz výrobca spolu s ním dodáva i sadu základných vrtákov do rôznych materiálov.
  • Spona na opasok – ide opäť o výhradu aku náradia. Takáto možnosť upnutia vŕtačky na opasok je veľmi vítaná, ak pri práci musíte mať voľné ruky. Napríklad pracujete vo výškach.

Cena a obľúbení výrobcovia

Vybrať si dnes na trhu s vŕtačkami na základe toho, aký máte cenový strop nie je vôbec náročné. Veď jednoduché elektrické alebo akumulátorové vŕtačky kúpite už od 20 eur. Pochopiteľne, nejde o úplnú top kvalitu s ohľadom na výkon i materiály. Niekomu však takéto zariadenie môže stačiť. Najčastejšie v tejto triede natrafíte na modely výrobcu Parkside.

Ak to však s vŕtačkou do vašej dielne myslíte vážne, poobzerajte sa po modeloch od 50 do 120 eur. Za túto cenu už kúpite schopnú elektrickú alebo akumulátorovú vŕtačku s príklepom a aj nejakým tým príslušenstvom. Ak je vašou požiadavkou vyšší výkon, cena sa bude pohybovať od 120 do 250 eur. V tejto cenovej kategórii je už všetko, čo by bežný domáci majster, ale i remeselník potreboval, takisto vrátane príslušenstva. Na vyššiu sumu cez 300 eur sa už pohybujú aj stojanové vŕtačky či búracie kladivá. Špecifické magnetické alebo diamantové vŕtačky sa pohybujú s cenou na úrovni 1 000 eur.

Najlepší výrobcovia? Na trhu je konkurencia veľmi silná a väčšina zákazníkov vsádza na overené značky. Ich výhodou je, že dané modely sú preverené časom a množstvo zákazníkov poskytlo svoje referencie. Za kvalitné produkty sa dajú považovať tie od výrobcov, ako MetaboMakitaBosch či Narex. Cenovo dostupné a pomerne kvalitné modely má v ponuke i výrobca DeWaltExtol alebo Black&Decker.

Používanie vŕtačky a starostlivosť o ňu

Práca s vŕtačkou nie je iba o tom, aký model používate. Takisto ide o to, či viete vŕtačku správne používať. Samozrejme, používanie vŕtačky takisto závisí aj od toho, aký typ vŕtačky vlastníte. No isté zásady pri používaní vŕtačky platia vždy. Rovnako tak netreba zabúdať na to, aby ste sa o vŕtačku aj dobre starali a nezabúdali na jej údržbu.

  • Používajte ochranné prostriedky – rukavice, ochranné okuliare a takisto slúchadlá alebo štuple do uší.
  • Vždy skontrolujte, či je vrták v skľučovadle nasadený správne a nemá vôľu.
  • Vyberajte správny vrták podľa toho, do akého materiálu sa chystáte vŕtať.
  • Pri zvýšenej záťaži dbajte na to, aby mala vŕtačka čas sa ochladzovať. Nepreceňujte schopnosti vŕtačky, predovšetkým, ak ide o lacnejšie hobby modely. Ak sa vŕtačka prehrieva, doprajte jej odpočinok alebo ju naprázdno pustite pri vysokých otáčkach.
  • Nikdy pri vertikálnom či horizontálnom vŕtaní nevytvárajte na vrták prílišný tlak. Na efektívne vŕtanie slúži predovšetkým funkcia príklepu. Tlak musí byť optimálny, inak hrozí veľké trenie, prehrievanie či dokonca poškodenie vrtáku.
  • V prípade elektrickej vŕtačky dbajte na to, aby nedošlo k prerušeniu prívodného kábla.

Vŕtačka je zariadenie, ktoré si vyžaduje aspoň čiastočnú údržbu. Ide o pomerne nenáročné zariadenie, no minimum, čo môžete pre vŕtačku urobiť je, že budete pravidelne premazávať jej časti špeciálnou vazelínou. Ak máte podozrenie, že vŕtačka sa nepríjemne chveje, viac vibruje alebo vydáva netypický zvuk, radšej pracovnú činnosť ukončite a obráťte sa na autorizovaný servis.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa do svojej dielne zaobstarať vŕtačku? Potom by vám mohli byť pri výbere nápomocné odpovede na časté otázky spotrebiteľov týkajúce sa tohto náradia.

Potrebujem vŕtačku s príklepom?

Záleží na tom, akú činnosť plánujete s vŕtačkou vykonávať. Ak vám ide iba o vŕtanie dier a závitov v stolárskej dielni, príklep určite nie je nutný. Zároveň však vŕtačka s príklepom umožňuje vykonávať množstvo ďalších činností – vŕtanie, skrutkovanie či brúsenia. A to práve vďaka funkcii príklepu. Ten umožňuje efektívnejšie vŕtanie aj do krehkejších či odolnejších materiálov. Princíp je ten, že v prevodovke je ozubené koliesko, ktoré hýbe s hriadeľom do strán a tým dochádza k drobným „príklepom“.

Dokáže každá vŕtačka vŕtať do kovu?

Otázkou je, o aký kov ide. Väčšina modelov elektrických či akumulátorových si dnes poradí s väčšinou materiálov. Pochopiteľne, zohľadniť treba výkon, rýchlosť otáčok a takisto je nutné správne zvoliť vrták. Netreba vŕtačku preceňovať. Lacnejšie hobby modely možno prevŕtajú plech, no s plným kovovým panelom si poradia len ťažko. Zohľadnite preto technické parametre daného modelu.

Je možné s vŕtačkou i brúsiť?

Áno, je. Vŕtačku s potrebným príslušenstvom je možné použiť aj ako brúsku. Avšak, myslite na to, že nejde o plnohodnotnú brúsku či hoblík. Či chcete brúsiť železo alebo drevo, je lepšie zvoliť si špecifické náradie.

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 15.11.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 14.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

23/08/2022 18:23
Valér

Pri takej cene by som čakal, že Stanley Fatmax FMC627D2 bude mať o niečo lepšie balenie. A aspoň základný obsah v kufríku. Držiaku za pás veľmi neverím, ale hneď po kúpe som vyskúšal stenu, betón atď. a tiež šraoubovanie nábytku z masívu. Vŕtačka si hravo poradila s výzvou a ani tým nijako neutrpel výkon. Tento produkt sa hodí aj na vytrvalejšie práce a nielen na domáce vŕtanie. Plusom je silný motor, príklep, rýchlonabíjanie. Mínusom je prevodovka, ktorá je taká nejaká divná, ešte ju musím vyskúšať, ale pri zlom zaobchádzaní nie je fajn... Celkovo som s produktom spokojný.

22/06/2022 16:32
Filip

EXTOL HDD 1050 C je reálne silná vŕtačka, hodí sa aj na veľké vrtáky. Kupoval som ju na základe recenzií. Vedel som, že nemá kufor, takže ten som si objednal hneď s ňou... Žiadne závažné nedostatky nepozorujem.

21/06/2022 10:37
Ivo

EXTOL HDD 1050 C je silná vŕtačka, ešte som nezažil, žeby ju niečo zastavilo. Bez problémov potiahne aj veľké vrtáky. Má dve rýchlosti, čo je postačujúce. Plusom je dlhá prívodová šnúra a odolná konštrukcia. Škoda, že súčasťou balenia nebol aj kufrík na prenášanie. Mám ju už niekoľko mesiacov a používam ju často.

11/12/2021 09:35
Tomáš

Za tie peniaze je skvelá vŕtačka Makita 6413. Je malá, ľahká, šikovná a obratná. Otázkou je už len životnosť, zatiaľ ju mám krátko. Ale značke Makita verím, tak myslím, že čo to vydrží. Zašraubuje, vyvŕta. Pracuje sa mi s ňou veľmi dobre. Predtým som mal Dewalt, tiež bola fajn.

27/11/2021 17:16
Jano

Vŕtačka Stanley FatMax má vysoký výkon a plusom je príklep. Nabíjanie je rýchle a trvá cca. hodinu. Ako po masle zošraubuje do trámu aj 200tky šrauby. Uvažujem, že kúpim ešte jednu. Za tú cenu je to skvelý prístroj.

13/10/2021 13:19
Soňa

ja práve pozerám po vŕtačke ako darčeku pre známych, presťahovali sa do domu a toto sa im zíde

13/10/2021 13:17
Nin

my máme doma tiež tú makitu

13/10/2021 13:16
Bea

môj muž používa tú makitu

27/07/2021 08:46
Miro

Používam príklepovú vŕtačku Metabo SBE 650, ktorá je malá a šikovná pre domáce použitie. Oceňujem kompaktné rozmery aj to, že sa veľmi dobre drží a manipulácia s ňou je jednoduchá. Je ideálna na bežné práce v dome a okolo domu. Ľahko sa čistí a žiadne nevýhody som zatiaľ nepostrehol. Páči sa mi skvelý a praktický kufrík a super výbava v ňom, vďaka tomu sa vŕtačka jednoducho prenáša na potrebné miesto. Vŕtačka má nízku hmotnosť, preto nezaťažuje ruky, no zároveň podáva dostatočný výkon. Jej nižšia hmotnosť je veľkou výhodou najmä vtedy, ak potrebujem robiť nad hlavou z rebríka. Držanie vŕtačky ruky vôbec neunaví a bez problémov ju udržím aj v jednej ruke. Odporúčam ju pre domácich majstrov do dielne alebo okolo domu. Používam ju pomerne často na vŕtanie dier do dreva, no s prehľadom zvládla aj výpomoc pri rekonštrukcii domu. Občas s ňou pracuje aj moja manželka, nakoľko obsluha je naozaj nenáročná.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok