Najlepšie uhlové brúsky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Vedeli ste, že uhlová brúska nám svojou existenciou pomáha už 98 rokov? V roku 1922 si dal v Stutgarte svoj vynález patentovať Nemec Herman Schmitt. Ak patríte medzi kutilov, ktorí doma stále niečo majstrujú, vďaka za tento vynález.

Brúska pre domácich majstrov

Tzv. flexa je náradím, ktoré reže, brúsi či píli. Prioritne brúska slúži na brúsenie dreva či kovu za pomoci brúsneho kotúča. Avšak bežne sa ňou režú plechy, kovové profily alebo dokonca dlaždice, tehly či betónové panely.

Najlepšie uhlové brúsky

Názov Hodnotenie Detail
Narex EBU 150-16   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Milwaukee AG-800   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Fieldmann FDB 200901-E   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Bosch GWS 7-125   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Makita GA5030R   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Uhlové brúsky 125 mm a 230 mm – recenzie

Využitie uhlovej brúsky teda poznáme, no jej výber dokáže spôsobiť zmätok. Desiatky výrobcov a stovky modelov, rôzne parametre, údaje, skratky, funkcie, no jednoducho vyznať sa môže byť problém. Opäť sme sa tomu však pozreli bližšie na zúbok. Vybrali sme tie najlepšie uhlové brúsky dvoch kategórií. Vyberali sme ich na základe hodnotení používateľov, testov a recenzií. Tu sú najlepšie uhlové brúsky na trhu.

Ako vybrať uhlovú brúsku

Uhlová brúska patrí medzi pracovné nástroje univerzálneho charakteru. Ide o elektrické náradie, ktoré po pripojení do elektrickej site reže, brúsi, píli, leští či dokonca ostrí. Vertikálna rotácia osi motora zabezpečuje rotáciu kotúča. Bežne sa pre ne používa názov flexy. Vyberať spomedzi nich si však vyžaduje aspoň základné poznatky. Čo si pri výbere všímať?

Priemer kotúča

Pri používaní uhlovej brúsky je tento parameter veľmi dôležitým. Predovšetkým podľa toho, ako často a na aké účely uhlovú brúsku využívate. Na trhu nájdete zastúpenie predovšetkým brúsok s priemerom kotúča 125 alebo 230 mm.

Uhlové brúsky s priemerom kotúča do 125 mm sú ideálne pre domácich majstrov. Rezanie plechov, brúsenie laku, rezanie menších kovových profilov či obkladov tieto uhlové brúsky pohodlne zvládnu. Takisto sú ľahšie a menšie.

Uhlová brúska

Uhlové brúsky s priemerom kotúča do 230 mm sú už väčšie aj výkonnejšie. Ich hmotnosť je teda väčšia, no to aj možnosti využitia. Rezanie veľkých kovových profilov, brúsenie väčších plôch (ide rýchlejšie), rezanie dlažby, dreva či betónu.

Výkon motora a otáčky motora

Pri menších brúskach s menším priemerom kotúča je výkon motora menší, no pre zmenu pracuje s vyššími otáčkami. Uhlové brúsky s priemerom kotúča 125 mm disponujú výkonom od 600 do 1 000 W a pracujú s otáčkami okolo 10 500 – 11 000 otáčok za minútu.

Naproti tomu uhlové brúsky s priemerom kotúča 230 mm dosahujú výkon okolo 2 000 až 2 500 W pri otáčkach približne 6 000 – 6 500 otáčok za minútu. Skvelé je ak je v oboch prípadoch prítomná regulácia výkonu.

Bezpečnostné prvky

Pri práci s rezným náradím je rozhodne opatrnosť na mieste. Bezpečnostné prvky sú teda vítaným asistentom. Predovšetkým ide o kryty samotných kotúčov pred prípadným roztrieštením.

Uhlová brúska pre kutilov

Ďalším bezpečnostným prvkom sú ergonomické rukoväte, ktoré pomáhajú tlmiť nárazy a vibrácie. No a predovšetkým je tu ochrana proti náhodnému zapnutiu a ochrana pred preťažením či prípadným skratom brúsky.

Hmotnosť uhlovej brúsky

Práca s uhlovou brúskou rozhodne nie je pre „slabochov“. Pri práci je potrebné používať tlakovú silu a dokázať držať aj stabilitu. Hmotnosť brúsky sa líši vzhľadom na výkon, materiál či použité príslušenstvo. Pri menších brúskach sa hmotnosť pohybuje do 2 kg. U výkonnejších brúsok dosahuje hmotnosť hodnotu aj 6 kg.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Plánujete si zakúpiť uhlovú brúsku, avšak stále o jej výbere a údržbe neviete všetko? Posledné dôležité info, ktoré treba zvážiť pred kúpou uhlovej brúsky, vám ponúkame na záver.

Aké typy kotúčov sú dostupné?

Kotúče k uhlovým brúskam sa delia na rezné, brúsne, diamantové a univerzálne. Rezné sú vhodné na delenie kovov, brúsne na brúsenie a diamantové na delenie obkladov, dlažieb i betónu. Univerzálne sú vhodné na brúsenie aj rezanie.

Na čo všetko je uhlová brúska vhodná?

Uhlová brúska je vhodná na opracovanie kovu, rezanie a brúsenie obkladov, plastu, betónu a dreva. Použiť sa dá i na leštenie či ostrenie nástrojov.

Ako uhlovú brúsku správne používať?

Ak je to možné, držte brúsku pri práci obomi rukami. Brúska by nemala "kňučať", ak sa tak deje, treba uvoľniť prítlak a nechať brúsku voľnobežne pretočiť, aby sa ochladila. Brúsku vždy používajte s krytom a materiál režte tak, aby nedošlo k zovretiu kotúča.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Najlepšie uhlové brúsky (125 mm a 230 mm) – Makita, Bosch aj Metabo

Najlepšie uhlové brúsky (125 mm a 230 mm) – Makita, Bosch aj Metabo

Vedeli ste, že uhlová brúska nám svojou existenciou pomáha už 96 rokov? V roku 1922 si dal v Stutgarte svoj vynález patentovať Nemec Herman Schmitt. Ak patríte medzi kutilov, ktorí doma stále niečo majstrujú, vďaka za tento vynález. Tzv. flexa je náradím, ktoré reže, brúsi či píli.... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(90.6%)
Dátum publikovania: 21.11.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/06/2022 16:29
Roman

Black & Decker BEG110 je pre mňa spoľahlivý spoločník. Brúska nemá chybu, je ľahká, má malé rozmery, veľmi dobré spracovanie a postačujúci výkon.Má super ergonómiu a poskytuje mi komfort pri práci. Plusom je plynulý a pomalý rozbeh, čo obmedzuje trhanie rúk pri spustení. Môžem ju odporučiť aj ďalším.

21/06/2022 10:39
Peter

Za mňa top výber - Makita GA5030R - je to overená značka a bola za dobrú cenu. Je ľahká a dobre sa drží aj v jednej ruke. Je to výhoda oproti iným ťažším brúskam. Manipulácia je super, za mňa je to super pomôcka. Odporúčam domácim kutilom.

27/11/2021 17:22
Filip

Nedávno som si kúpil Makita GA5030R a brúska sa veľmi dobre drží v ruke, čo je veľká výhoda oproti iným brúskam. Je výkonná, ľahká, neprehrieva ani pri dlhom používaní. Určite ju odporúčam, nevýhody nevnímam žiadne.

27/07/2021 08:52
Hugo

Mám uhlovú brúsku Makita DGA513ZJ a neviem, čo by som jej vytkol. Je super, pretože sa dajú regulovať otáčky a navyše bola aj s praktickým kufríkom. Oceňujem, že nemusím ťahať žiadne káble, pretože ju poháňa Li-ion batéria so slušnou výdržou, a celkové spracovanie brúsky je vysoko kvalitné. Páči sa mi, že pri práci produkuje minimum vibrácií a pozitívne ma prekvapila aj výdrž batérie. Úchop je ergonomický a s brúskou sa pracuje pohodlne. Oceňujem možnosť dopĺňať zariadenie o ďalšie prvky, napríklad batérie či príslušenstvo atď. Myslím si, že v danej cenovej kategórii ide o top produkt. Odporúčam ju aj ostatným domácim majstrom.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok