Najlepšie trekingové palice 2024 – recenzie, test, porovnanie

Čoraz krajšie počasie láka do prírody viac a viac ľudí. Predovšetkým turistické chodníčky v horách sa začínajú pomaličky, ale isto zapĺňať. Záujem o turistiku vzrastá čoraz viac a s tým súvisí i výbava pre turistov, ktorí sa na túry chystajú. Medzi výbavu možno zaradiť i teleskopické trekingové palice, ktoré sú pri niekoľkohodinových túrach skvelou pomôckou. Ako si vybrať trekingové palice? Ktoré parametre si všímať? Čo je to Nordic walking? Dozviete sa v článku.

Teleskopické trekingové palice

Horská turistika si získava každoročne množstvo nových priaznivcov a desaťtisíce turistov pri pochôdzkach po turistických chodníčkoch hľadajú relax, pokoj či zaujímavé miesta. Chôdza na čerstvom horskom vzduchu je okrem iného prospešná pre vaše zdravie. Možno povedať, že ide o prospešnú aktivitu pre celé telo i myseľ. Ak patríte medzi milovníkov turistiky a plánujete si dlhé a zaujímavé túry, chýbať by vo vašej výbave nemali ani trekingové palice či palice na Nordic walking, tzv. severskú chôdzu.

Najlepšie trekingové palice a palice na Nordic walking

Názov Hodnotenie Detail
Leki Voyager   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Brother LTH136   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Gabel Vario S-9.6   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Leki Khumbu Lite   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Camp Backcountry Carbon   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Trekingové palice – recenzie

Ak je chodenie pre vás formou relaxu, oddychu a zároveň cvičenia, mali by ste uvažovať nad trekingovými palicami. Niekoľko modelov sme vyskúšali za vás a spísali ich hlavné plusy a mínusy, aby sme vám výber čo najviac uľahčili.

Klasická chôdza vs. Nordic walking

Klasická chôdza, ktorú využívame na presun z bodu A do bodu B. Vďaka paliciam zároveň zapájate i svaly rúk, pretože okrem nôh zapájate aj horné končatiny. Týmto spôsobom zvyšujete aktivitu a zapájate väčšie množstvo svalov. Klasickú chôdzu možno za pomoci trekingových palíc vykonávať v akomkoľvek teréne.

Nordic walking alebo severská chôdza, ako sa jej zvykne hovoriť, by sa dala označiť za športovú disciplínu pre všetky vekové kategórie. Zapájate pri nej horné i dolné končatiny, vrátane chrbta. Nie je vôbec dôležité, či kráčate po rovinke v parku alebo šliapete do kopca v lese. Dôležitý je pohyb, ktorý vykonávate. Severská chôdza by sa mala ideálne realizovať na rovinatých plochách, pričom dodržiavate špecifickú techniku.

Nordic walking je zdraviu prospešná aktivita

Dôraz sa kladie i na dĺžku palice, ktorá by mala mať 2/3 z vašej telesnej výšky. Vďaka tomu totiž adekvátne stabilizujete telo a rovnomerne vytáčate počas chôdze panvu bez zbytočného krčenia. Vykračujete vždy z päty na prsty (húpavý pohyb, pozn. red.). V momente prepnutia ruky za telom otvárate dlaň. Správnu techniku sa je potrebné naučiť postupne, aby ste si následne uvedomili, ako má každá časť tela pracovať. Nordic walking palice pre severskú chôdzu sú alfou a omegou. Nordic walking je nenáročný šport vhodný naozaj pre každého, kto má rád pohyb.

Hlavné výhody Nordic walking

  • Oproti klasickej chôdzi zvyšuje telesnú aktivitu o 40 až 50 percent, telo spaľuje vyššie percento kalórií,
  • zapája až 90 percent všetkých svalov na tele,
  • vhodná pre všetky vekové kategórie či pre ľudí s ochorením pohybového aparátu,
  • znižuje záťaž pre členky, kolenné a bedrové kĺby,
  • zvyšuje kondíciu a napomáha k efektívnejšiemu chudnutiu,
  • zabezpečuje okysličenie celého organizmu a zvyšuje kapacitu srdca i pľúc.

Prečo používať trekingové palice?

Pre športovú či turistickú chôdzu sú trekingové palice veľmi dôležitou a vítanou súčasťou vybavenia. Nielenže vďaka nim spálite viac kalórií, ale získate perfektného pomocníka, ktorý zabezpečuje správny pohyb a chráni vaše končatiny od zbytočnej námahy. Používaním správnej techniky zapájate i svaly horných končatín. Kyslíková kapacita sa pri pravidelnej chôdzi zvýši a vaša kondícia narastá. Vaše srdce pritom pracuje pri takmer totožnej tepovej frekvencii. Pri výbere sú najdôležitejšie parametre ako materiál palíc, hmotnosť palice, dĺžka palice, odpruženie, skladateľnosť alebo cena.

Použitie trekingových palíc

Použité materiály

  • Hliník – pomerne ťažký, navyše hliník nemá príliš dobrú schopnosť tlmenia nárazov a otrasy sa tak prenášajú do vašich rúk. Dnes však existujú špecifické odľahčené verzie hliníka. Pre klasickú chôdzu sú však postačujúce. V prípade seniorov poslúžia ako opora, pretože nie sú určené pre úplne dynamický typ chôdze. Hliník je najpoužívanejším materiálom.
  • Sklolaminát – ide o kompozitný materiál, ktorý je ľahší. Tlmenie nárazov nie je taktiež najlepšie, taktiež je sklolaminát krehkejším a nemá takú výdrž. Pre nenáročných turistov či pre starších ľudí, ktorí potrebujú palice pre udržanie stability sú určite vhodnou alternatívou. Poteší určite i nízka cena.
  • Karbón – ide o palice vyrobené z uhlíkového vlákna. Patria medzi najkvalitnejšie trekingové palice. Sú ľahké, odolné a kvalitne tlmia i nárazy. Takisto sú cenovo náročnejšie, samozrejme, nájdete i palice, ktoré obsahujú určité percento karbónu (uhlíka) a zvyšok je kompozit. Potrebné je poznať tzv. CI – Carbon index. Takéto palice sú ideálne i pre niekoľkohodinové a náročné túry.

Konštrukcia palice – skladateľnosť

Treba rozlišovať palice na Nordic walking a klasické trekingové palice. V prípade Nordic walking palíc môže ísť aj o jednodielne palice, ktoré nemožno rozložiť, takisto však nájdete dvojdielne alebo trojdielne palice, ktoré možno výškovo nastavovať a prispôsobiť vašej postave. Odlišné je hlavne pútko. V prípade palíc na Nordic walking ide o pútko podobné rukavici alebo je v ňom otvor na palec, čo vám pri otvorení dlane zabezpečí, že palica ostane vo vašich rukách.

Nordic walking palice

Trekingové palice sú vždy teleskopické, aby ste mohli regulovať ich dĺžku v pomere k vášmu telu. Ich konštrukcia sa reguluje za pomoci regulačnej skrutky, ktorá je buď z plastu, alebo z kovu. Kovové skrutky sú pevnejšie a spoľahlivejšie ako plastové, ktoré sú síce z odolného plastu, no postupom času sa oslabujú. Pútko je v prípade trekingových palíc klasická slučka.

Rukoväť palíc

Pre dlhé a pohodlné turistické prechádzky pri chôdzi určite poteší, ak budú rukoväte palíc z kvalitného materiálu a budú ergonomicky tvarované. Gumové madlá sú praktické, pretože sa nešmýkajú a tlmia nárazy, no zároveň nie sú až také pohodlné na dotyk. V prípade penových madiel (EVA pena) máte úchop mäkší, avšak pena na rozdiel od gumových madiel absorbuje pot, čo môže byť v horúcom počasí nepríjemné. Takisto nájdete aj madlá z prírodného korku, ktoré pot neabsorbujú, sú príjemné na dotyk, no na druhej strane sú takéto palice drahšie. Dobrý úchop je nutný pre správnu techniku chôdze a v neposlednom rade ide i o pohodlie.

Tlmenie nárazov

Ide o funkciu anti-shock, ktorá napomáha absorbovaniu nárazov, čo zvýši pohodlie a zabráni prenášaniu otrasov do vašich končatín a kĺbov. Ak ste občasným turistom, ktorý palice využíva sporadicky, možno túto funkciu so skratkou AS, vyhľadávať nebudete. Ak je však vaša chôdza dynamickejšia a chôdzu s palicami praktizujete pravidelne, anti-shock systém by vašim paliciam chýbať nemal.

Madlá trekingových palíc

Koncový hrot palice je vyrobený najčastejšie z karbidového kovu (ocele), kompozitu alebo uhlíkového vlákna. Niektoré hroty sú dokonca vymeniteľné a je možné ich jednoducho vyskrutkovať a vymeniť.

Topánočka a snehový tanier

Topánočka je názov pre násadu na hrot palice. Tá je vhodná pri prechádzkach v prípade tvrdého podkladu. Opäť pomáha tlmiť nárazy a eliminuje zvuk klopania palice. Topánočky bývajú plastové alebo gumové.

Snehové tanieriky logicky poslúžia v prípade, že sa plánujete prechádzať v zasneženom teréne. Plastový tanierik nad hrotom zabráni hlbokému zaboreniu v snehu, ale aj v piesku alebo medzi kameňmi.

Dĺžka a hmotnosť trekingových palíc

Klasické teleskopické trekingové palice sú zvyčajne výškovo nastaviteľné, preto nie je problém prispôsobiť rozmer palice práve výške vašej postavy. Prirodzene, dĺžka palice teda súvisí práve s vašou telesnou výškou. Pre postavu s výškou okolo 180 cm je vhodná palica s dĺžkou približne 120 cm.

Prechádzka s Nordic walking palicami

Hmotnosť palice zohráva úlohu predovšetkým v prípade, že palice využívate na dlhé túry či dlhé prechádzky, trvajúce niekoľko hodín a dlhé niekoľko kilometrov. V takom prípade každý gram zohrá úlohu. Hliníkové palice môžu vážiť aj 450 g. Ideálne by však jedna palica mala vážiť približne okolo 250 až 300 g. Tie drahšie a kvalitnejšie ešte menej.

Cena

Pri výbere určite zohľadňujte vaše potreby a parametre, ktoré sme si predstavili. Ak by sme o cene hovorili všeobecne, palice určené na Nordic walking nájdeme lacnejšie i drahšie. Podobne je to i s klasickými trekingovými palicami. Najlacnejšie môžu stáť okolo 20 eur. Od takých palíc príliš očakávania nemajte. Zlatá stredná cesta je niekde pri cenovke 70 eur. Ak plánujete palice využívať vo vysokej frekvencii, Nordic walking či turistické palice, investujte do palíc v hodnote 100 – 150 eur. V tejto kategórii už nájdete aj kvalitné karbónové palice a masívnu konštrukciu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na otázky "Ako si vybrať trekingové palice?" a "Ktoré parametre si všímať?" sme vám už odpovedali. Na záver sme si pre vás pripravili ešte niekoľko informácií, ktoré by vás pred konečnou kúpou mohli zaujímať.

Aké hroty sú najkvalitnejšie?

Najlepšie sú karbidové hroty, ktoré sú oproti oceľovým tvrdšie a majú vyššiu životnosť.

Prečo používať trekingové palice?

Vďaka používaniu trekingových palíc si šetríte kolená, kĺby i spodnú časť chrbta. Palice pomáhajú udržiavať stabilitu počas turistiky, keď máte na chrbte 20-kilogramový ruksak.

Ako správne používať trekingové palice?

Pri chôdzi s trekingovými palicami je dôležité chodiť vzpriamene. Pohyb by mal byť uvoľnený a nie kŕčovitý.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Najlepšie trekingové palice, turistické palice a palice na Nordic walking

Najlepšie trekingové palice, turistické palice a palice na Nordic walking

Každé ročné obdobie so sebou prináša možnosť vybrať sa do prírody. Turistika je aktuálnou témou v každom období, v lete obzvlášť. Výlety do parkov, prechádzky po rovinách, návštevy hradov či zámkov, alebo stúpanie do kopcov. Okrem dobrej kondície nie ja na škodu použiť menší doping.... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 28.05.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 12.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/08/2022 08:45
Kubo

Super trekingové palice sú Leki Haute Route. Už pred rokom som kúpil rovnaké a teraz opäť. Palice sú ľahké, skladné a spĺňajú to, čo som od nich očakával. Sú dostatočne pevné, maximálna dĺžka je až 145 cm. Nastavenie dĺžky je pohodlné a dá sa zvládnuť aj v rukaviciach. Minimálna výška je 110 cm. Sú vyrobené z pevného hliníka a rukoväť je materiálu, ktorý sa pohodlne drží.

18/10/2021 18:36
Gizka

Skvelé sú skladacie trekingové palice BROTHER LTH133. Niekde som čítala, že palice dobre nedržia, keď sú poskladané a že vypadávajú, ja s týmto nemám problém. Možno išlo len o chybový kus. S palicami som maximálne spokojná, fungujú perfektne.

18/10/2021 08:06
Žaneta B.

Skvelé trekingové palice za dobrú cenu sú Newfeel PW P500. Využívam ich takmer každý deň a zatiaľ veľká spokojnosť. Úchopy palíc sú pohodlné a samotné palice majú akurátnu hmotnosť. Mala by som si do zásoby nakúpiť koncovky, lebo už sa mi podarilo jednu stratiť. :-)

12/08/2021 19:48
Feri P.

Mám teleskopické trekingové palice Acra LTH130, ktoré som zvolil z dôvodu nízkej ceny. Nevedel som spočiatku, či budem takéto palice využívať, a tak mi prišlo zbytočné investovať viacej peňazí. Palice občas používam a je to dobrá pomôcka pri chôdzi alebo na turistike. Palice sú ľahké a odpružené a chodí sa s nimi veľmi dobre. V rukách mi sedia akurát. Oceňujem, že boli zhodné s obrázkami pri ponuke internetového obchodu a že po rozbalení krabice ma nečakalo žiadne nepríjemné prekvapenie. Manipuluje sa s nimi jednoducho a pre rekreačné použitie sú akurát. Plus dávam za to, že pod držiakom palice je veľmi praktická mäkká penová časť, ktorá chráni ruku pred chladom palice, čo je výhodné v chladnejších mesiacoch. Palice sú nastaviteľné a lacné, preto ich odporúčam.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok