Najlepšie trekingové palice 2021 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie trekingové palice a palice na Nordic walking
- Newfeel PW P500
- Black Diamond Trail
- Fizan Compact
- Leki Spin 2019
- Fizan NW Lite
- Leki Khumbu Antishock 2019
- Klasická chôdza vs. Nordic walking
- Hlavné výhody Nordic walking
- Prečo používať trekingové palice?
- Použité materiály
- Konštrukcia palice – skladateľnosť
- Rukoväť palíc
- Tlmenie nárazov
- Topánočka a snehový tanier
- Dĺžka a hmotnosť trekingových palíc
- Cena
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Leki Trail AntiShock 2019
Čoraz krajšie počasie láka do prírody viac a viac ľudí. Predovšetkým turistické chodníčky v horách sa začínajú pomaličky, ale isto zapĺňať. Záujem o turistiku vzrastá čoraz viac a s tým súvisí i výbava pre turistov, ktorí sa na túry chystajú. Medzi výbavu možno zaradiť i teleskopické trekingové palice, ktoré sú pri niekoľkohodinových túrach skvelou pomôckou. Ako si vybrať trekingové palice? Ktoré parametre si všímať? Čo je to Nordic walking? Dozviete sa v článku.
Horská turistika si získava každoročne množstvo nových priaznivcov a desaťtisíce turistov pri pochôdzkach po turistických chodníčkoch hľadajú relax, pokoj či zaujímavé miesta. Chôdza na čerstvom horskom vzduchu je okrem iného prospešná pre vaše zdravie. Možno povedať, že ide o prospešnú aktivitu pre celé telo i myseľ. Ak patríte medzi milovníkov turistiky a plánujete si dlhé a zaujímavé túry, chýbať by vo vašej výbave nemali ani trekingové palice či palice na Nordic walking, tzv. severskú chôdzu.
Najlepšie trekingové palice a palice na Nordic walking
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Leki Voyager ✔ DNES V AKCII | ![]() |
Zobraziť produkt |
Newfeel PW P500 ✔ DOBRÉ RECENZIE | ![]() |
Zobraziť produkt |
Sulov Skate ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | ![]() |
Zobraziť produkt |
Acra LTH130 ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | ![]() |
Zobraziť produkt |
Komperdell Stiletto Tour ✔ PRE NÁROČNÝCH | ![]() |
Zobraziť produkt |
Brother LTH133 ✔ NÁŠ TIP | ![]() |
Zobraziť produkt |
Klasická chôdza vs. Nordic walking
Klasická chôdza, ktorú využívame na presun z bodu A do bodu B. Vďaka paliciam zároveň zapájate i svaly rúk, pretože okrem nôh zapájate aj horné končatiny. Týmto spôsobom zvyšujete aktivitu a zapájate väčšie množstvo svalov. Klasickú chôdzu možno za pomoci trekingových palíc vykonávať v akomkoľvek teréne.
Nordic walking alebo severská chôdza, ako sa jej zvykne hovoriť, by sa dala označiť za športovú disciplínu pre všetky vekové kategórie. Zapájate pri nej horné i dolné končatiny, vrátane chrbta. Nie je vôbec dôležité, či kráčate po rovinke v parku alebo šliapete do kopca v lese. Dôležitý je pohyb, ktorý vykonávate. Severská chôdza by sa mala ideálne realizovať na rovinatých plochách, pričom dodržiavate špecifickú techniku.
Dôraz sa kladie i na dĺžku palice, ktorá by mala mať 2/3 z vašej telesnej výšky. Vďaka tomu totiž adekvátne stabilizujete telo a rovnomerne vytáčate počas chôdze panvu bez zbytočného krčenia. Vykračujete vždy z päty na prsty (húpavý pohyb, pozn. red.). V momente prepnutia ruky za telom otvárate dlaň. Správnu techniku sa je potrebné naučiť postupne, aby ste si následne uvedomili, ako má každá časť tela pracovať. Nordic walking palice pre severskú chôdzu sú alfou a omegou. Nordic walking je nenáročný šport vhodný naozaj pre každého, kto má rád pohyb.
Hlavné výhody Nordic walking
- Oproti klasickej chôdzi zvyšuje telesnú aktivitu o 40 až 50 percent, telo spaľuje vyššie percento kalórií,
- zapája až 90 percent všetkých svalov na tele,
- vhodná pre všetky vekové kategórie či pre ľudí s ochorením pohybového aparátu,
- znižuje záťaž pre členky, kolenné a bedrové kĺby,
- zvyšuje kondíciu a napomáha k efektívnejšiemu chudnutiu,
- zabezpečuje okysličenie celého organizmu a zvyšuje kapacitu srdca i pľúc.
Prečo používať trekingové palice?
Pre športovú či turistickú chôdzu sú trekingové palice veľmi dôležitou a vítanou súčasťou vybavenia. Nielenže vďaka nim spálite viac kalórií, ale získate perfektného pomocníka, ktorý zabezpečuje správny pohyb a chráni vaše končatiny od zbytočnej námahy. Používaním správnej techniky zapájate i svaly horných končatín. Kyslíková kapacita sa pri pravidelnej chôdzi zvýši a vaša kondícia narastá. Vaše srdce pritom pracuje pri takmer totožnej tepovej frekvencii. Pri výbere sú najdôležitejšie parametre ako materiál palíc, hmotnosť palice, dĺžka palice, odpruženie, skladateľnosť alebo cena.
Použité materiály
- Hliník – pomerne ťažký, navyše hliník nemá príliš dobrú schopnosť tlmenia nárazov a otrasy sa tak prenášajú do vašich rúk. Dnes však existujú špecifické odľahčené verzie hliníka. Pre klasickú chôdzu sú však postačujúce. V prípade seniorov poslúžia ako opora, pretože nie sú určené pre úplne dynamický typ chôdze. Hliník je najpoužívanejším materiálom.
- Sklolaminát – ide o kompozitný materiál, ktorý je ľahší. Tlmenie nárazov nie je taktiež najlepšie, taktiež je sklolaminát krehkejším a nemá takú výdrž. Pre nenáročných turistov či pre starších ľudí, ktorí potrebujú palice pre udržanie stability sú určite vhodnou alternatívou. Poteší určite i nízka cena.
- Karbón – ide o palice vyrobené z uhlíkového vlákna. Patria medzi najkvalitnejšie trekingové palice. Sú ľahké, odolné a kvalitne tlmia i nárazy. Takisto sú cenovo náročnejšie, samozrejme, nájdete i palice, ktoré obsahujú určité percento karbónu (uhlíka) a zvyšok je kompozit. Potrebné je poznať tzv. CI – Carbon index. Takéto palice sú ideálne i pre niekoľkohodinové a náročné túry.
Konštrukcia palice – skladateľnosť
Treba rozlišovať palice na Nordic walking a klasické trekingové palice. V prípade Nordic walking palíc môže ísť aj o jednodielne palice, ktoré nemožno rozložiť, takisto však nájdete dvojdielne alebo trojdielne palice, ktoré možno výškovo nastavovať a prispôsobiť vašej postave. Odlišné je hlavne pútko. V prípade palíc na Nordic walking ide o pútko podobné rukavici alebo je v ňom otvor na palec, čo vám pri otvorení dlane zabezpečí, že palica ostane vo vašich rukách.
Rukoväť palíc
Pre dlhé a pohodlné turistické prechádzky pri chôdzi určite poteší, ak budú rukoväte palíc z kvalitného materiálu a budú ergonomicky tvarované. Gumové madlá sú praktické, pretože sa nešmýkajú a tlmia nárazy, no zároveň nie sú až také pohodlné na dotyk. V prípade penových madiel (EVA pena) máte úchop mäkší, avšak pena na rozdiel od gumových madiel absorbuje pot, čo môže byť v horúcom počasí nepríjemné. Takisto nájdete aj madlá z prírodného korku, ktoré pot neabsorbujú, sú príjemné na dotyk, no na druhej strane sú takéto palice drahšie. Dobrý úchop je nutný pre správnu techniku chôdze a v neposlednom rade ide i o pohodlie.
Tlmenie nárazov
Ide o funkciu anti-shock, ktorá napomáha absorbovaniu nárazov, čo zvýši pohodlie a zabráni prenášaniu otrasov do vašich končatín a kĺbov. Ak ste občasným turistom, ktorý palice využíva sporadicky, možno túto funkciu so skratkou AS, vyhľadávať nebudete. Ak je však vaša chôdza dynamickejšia a chôdzu s palicami praktizujete pravidelne, anti-shock systém by vašim paliciam chýbať nemal.
Koncový hrot palice je vyrobený najčastejšie z karbidového kovu (ocele), kompozitu alebo uhlíkového vlákna. Niektoré hroty sú dokonca vymeniteľné a je možné ich jednoducho vyskrutkovať a vymeniť.
Topánočka a snehový tanier
Topánočka je názov pre násadu na hrot palice. Tá je vhodná pri prechádzkach v prípade tvrdého podkladu. Opäť pomáha tlmiť nárazy a eliminuje zvuk klopania palice. Topánočky bývajú plastové alebo gumové.
Snehové tanieriky logicky poslúžia v prípade, že sa plánujete prechádzať v zasneženom teréne. Plastový tanierik nad hrotom zabráni hlbokému zaboreniu v snehu, ale aj v piesku alebo medzi kameňmi.
Dĺžka a hmotnosť trekingových palíc
Klasické teleskopické trekingové palice sú zvyčajne výškovo nastaviteľné, preto nie je problém prispôsobiť rozmer palice práve výške vašej postavy. Prirodzene, dĺžka palice teda súvisí práve s vašou telesnou výškou. Pre postavu s výškou okolo 180 cm je vhodná palica s dĺžkou približne 120 cm.
Hmotnosť palice zohráva úlohu predovšetkým v prípade, že palice využívate na dlhé túry či dlhé prechádzky, trvajúce niekoľko hodín a dlhé niekoľko kilometrov. V takom prípade každý gram zohrá úlohu. Hliníkové palice môžu vážiť aj 450 g. Ideálne by však jedna palica mala vážiť približne okolo 250 až 300 g. Tie drahšie a kvalitnejšie ešte menej.
Cena
Pri výbere určite zohľadňujte vaše potreby a parametre, ktoré sme si predstavili. Ak by sme o cene hovorili všeobecne, palice určené na Nordic walking nájdeme lacnejšie i drahšie. Podobne je to i s klasickými trekingovými palicami. Najlacnejšie môžu stáť okolo 20 eur. Od takých palíc príliš očakávania nemajte. Zlatá stredná cesta je niekde pri cenovke 70 eur. Ak plánujete palice využívať vo vysokej frekvencii, Nordic walking či turistické palice, investujte do palíc v hodnote 100 – 150 eur. V tejto kategórii už nájdete aj kvalitné karbónové palice a masívnu konštrukciu.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Na otázky "Ako si vybrať trekingové palice?" a "Ktoré parametre si všímať?" sme vám už odpovedali. Na záver sme si pre vás pripravili ešte niekoľko informácií, ktoré by vás pred konečnou kúpou mohli zaujímať.
Aké hroty sú najkvalitnejšie?
Prečo používať trekingové palice?
Ako správne používať trekingové palice?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Zoznam článkov

Najlepšie trekingové palice, turistické palice a palice na Nordic walking
Každé ročné obdobie so sebou prináša možnosť vybrať sa do prírody. Turistika je aktuálnou témou v každom období, v lete obzvlášť. Výlety do parkov, prechádzky po rovinách, návštevy hradov či zámkov, alebo stúpanie do kopcov. Okrem dobrej kondície nie ja na škodu použiť menší doping.... Prečítať článok
Dátum poslednej aktualizácie: 02.03.2021
Pridať komentár