Najlepšie matrace 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Máte problémy so spánkom? Pred tým, než vyskúšate rôzne babské recepty, uistite sa, že váš matrac nie je preležaný a že vyhovuje vašej hmotnosti, polohe počas spánku a či sa na ňom cítite dobre.

Ako vybrať najlepší matrac?

Či už chcete zlepšiť váš spánok alebo ste si kúpili novú posteľ, poradíme vám, ako vybrať matrac a predstavíme tie najlepšie matrace.

Najlepšie matrace

Názov Hodnotenie Detail
Benab Fyzio Plus 1+1   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
MPO Memory Comfort Extra   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Ecomatrace Relax   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Ecomatrace Zeus   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Curem C7000 XD   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Univerzálny matrac pre každého? Ale kdeže

Prvé pravidlo pri výbere matraca, na ktoré by ste nemali zabudnúť je, že neexistuje nič také ako univerzálny matrac. Keďže každý z nás má inú hmotnosť, iný tvar postavy, inú polohu počas spánku a iné nároky, pre dokonalý spánok by ste si mali vybrať práve taký matrac, ktorý zohľadňuje potreby vášho tela.

Nový matrac - vrstvy

Tiež si pamätajte, že neexistuje matrac s nekonečnou životnosťou. Aj ten najtvrdší a najhrubší matrac nakoniec preležíte, v dôsledku čoho zmení svoj tvar, vlastnosti a bude sa vám na ňom spať zle. Okrem toho matrace časom absorbujú prach, nečistoty a množia sa v nich roztoče.

Začnite od dĺžky a šírky

Väčšina výrobcov ponúka rovnaký model matraca v rozličných veľkostiach. Typické rozmery pre jednolôžko sú 90 × 200 cm. Pre dvojlôžko je typická šírka 140, 160 či 180 cm a dĺžka 200, 210 či 220 cm. Pri niektorých matracoch však narazíte aj na odlišné dĺžky či šírky a niektorí výrobcovia vám dokonca dokážu vyrobiť matrac na mieru podľa rozmerov vašej postele.

Vhodné rozmery matraca by ste mali vyberať podľa tvaru vašej postavy a, samozrejme, podľa rozmerov vašej postele. Príliš malý matrac by sa v ráme postele pohyboval, príliš veľký by bol zasa prehnutý na okrajoch – v tom prípade by sa deformoval a neposkytol by tak ideálnu oporu vášmu telu.

Minimálnu dĺžku matraca jednoducho odvodíte od vašej výšky – pripočítajte k nej 25 cm, čo je cca dĺžka natiahnutého chodidla.

Čo sa týka šírky, štandardných 90 cm pre jednolôžko vám nemusí vyhovovať, ak máte širšie ramená, alebo sa počas spánku často prevaľujete.

Nemenej dôležitým parametrom je aj hrúbka matraca. Rozumné minimum je 15 cm, tenší matrac sa nemusí dostatočne prispôsobiť vašej postave a preležíte ho veľmi rýchlo.

Tvrdý alebo mäkký matrac

Nemusí to platiť vždy. Voľba dobrého matraca závisí od vašej hmotnosti, polohy, v akej najčastejšie spíte a tiež od vašich preferencií a pocitu. 

Matrace sa delia do niekoľkých stupňov tvrdosti. Žiaľ, platí tu, že čo výrobca, to iné označenie. Najčastejšie sa však stretnete so 4 či 5 stupňami a písmenom T či H (napr. T1 – T4, resp. H1 – H4, pozri orientačnú tabuľku). 

Označenie

Alternatívne označenie

Slovné označenie tvrdosti

Vhodný pre

Poloha spánku

Nosnosť

T1

H1

veľmi mäkký matrac

ľudí s nižšou hmotnosťou, ženy a na občasné použitie (napr. na chate)

na bruchu, na boku

do 70 kg

T2

H2

mäkký matrac

ľudí, ktorí majú dobré držanie tela (napr. športovci)

na bruchu, na boku

do 90 kg

T3

H3

tvrdý matrac

deti, mladších mužov a ľudí s nadváhou

na boku, na chrbte

do 120 kg

T4

H4

veľmi tvrdý matrac

ľudí s výraznou nadváhou

na chrbte

do 150 kg

T5

H5

nepoužíva sa

špeciálne matrace pre ľudí s vysokou nadváhou alebo zdravotnými problémami

na chrbte

podľa matraca

Tabuľka 1: Orientačné rozdelenie matracov podľa tvrdosti (každý výrobca používa trochu iné).

Niektorí výrobcovia špeciálnych matracov používajú delenie na 4 alebo až na 7 stupňov, iné slovné označenie a iní zasa nepoužívajú číselné, ale iba slovné označenia (napr. Dormeo). V tom prípade je lepšie, ak si prečítate špecifikáciu a parametre konkrétneho matraca.

Výber matraca podľa tvrdosti

Vlastnosti matracov podľa tvrdosti:

 • Veľmi mäkké matrace – ide spravidla o latexové či penové matrace. Dokážu sa veľmi dobre prispôsobiť tvaru vášho tela, poskytnú mu však minimálnu oporu. Vaše svaly sa na mäkkom matraci síce uvoľnia, no vaše telo sa môže dostávať do neprirodzených polôh, dôsledkom čoho môžu byť bolesti chrbta. Veľmi mäkké matrace sú teda vhodné skôr pre starších ľudí, ktorým pomôžu uvoľniť svaly a kĺby, pre veľmi ľahkých ľudí – pozor – nie však pre deti či na občasné použitie (napr. na chatu). Ich výhodou je nízka cena.
 • Mäkké matrace – na rozdiel od mäkkých matracov dokážu poskytnúť vášmu telu určitú oporu, no stále sa mu vedia dobre prispôsobiť. V tejto kategórii nájdete najmä penové a sendvičové matrace. Mäkké matrace uprednostňujú najmä ženy a sú tiež vhodné pre ľahších ľudí (cca do 90 kg). Budete sa na nich dobre cítiť v prípade, že športujete a máte dobré držanie tela.
 • Tvrdé matrace – dokážu telu poskytnúť vynikajúcu oporu, s tvarovou prispôsobiteľnosťou je to však horšie. Tvrdé matrace sa hodia pre deti, ťažších ľudí a obľubujú ich tiež mladí ľudia a muži. Z hľadiska konštrukcie ide najčastejšie o sendvičové matrace z rôznych druhov peny, prípadne o pružinové matrace. Keďže sú tvrdé, sú tiež omnoho odolnejšie ako mäkké a veľmi mäkké matrace.
 • Veľmi tvrdé matrace – ľahkému telu sa dokážu prispôsobiť iba minimálne, avšak poskytnú mu dokonalú oporu. Mnohým ľuďom teda príliš nevyhovujú (až na pár výnimiek, napr. športovci) a radšej volia o stupeň nižšiu tvrdosť. Sú však vhodné pre ľudí s výraznou nadváhou. Na ich výrobu sa používajú kokosové vlákna alebo tvrdá pena.
 • Špeciálne matrace – patria sem matrace so stupňom tvrdosti 5. Sú teda mimoriadne tvrdé a vhodné pre ľudí s vysokou nadváhou či so zdravotnými problémami. Matrace s touto tvrdosťou nenájdete v ponuke každého výrobcu.

Dôležitým parametrom je aj nosnosť matraca. Tá by mala byť o niečo vyššia ako vaša súčasná telesná hmotnosť. Budete tak mať rezervu pre prípad, že by ste v budúcnosti pribrali. Predimenzovaním nosnosti tiež predĺžite životnosť matraca.

Výber matraca podľa polohy počas spánku

Vhodná tvrdosť matraca podľa polohy v spánku:

 • Ak spíte na chrbte – máte vlastne šťastie, pretože táto poloha je najzdravšia. Hmotnosť vášho tela sa totiž rozloží rovmomerne a nezaťažuje kĺby či vnútorné orgány. Vhodné tvrdosti matracov pre spánok na chrbte sú T3 (stredne tvrdý), T4 (tvrdý) a T5 (tvrdý). Na chrbte by ste však nemali spať, ak máte ťažkosti s dýchaním, nádchu, sklon k chrápaniu či trpíte na respiračné ochorenia.
 • Ak spíte na boku – táto poloha znižuje pravdepodobnosť chrápania, pri spaní na boku však vyvíjate tlak na krčné stavce a nervy, čo môže spôsobiť bolesti. V prípade, že spíte na boku, je pre vás najlepšia tvrdosť T2 (stredne mäkký), T3 (stredne tvrdý) či T4 (tvrdý) a matrace bez kokosových vlákien, s vrchnou vrstvou z latexu či tzv. pamäťovej peny.
 • Ak spíte na bruchu – spánok v tejto polohe nie je pre telo ideálny, pretože pri ňom vzniká tlak na chrbát, krčnú chrbticu i na brušnú dutinu. Spánok na bruchu teda môže mať nepriaznivý vplyv na cirkuláciu krvi v brušnej dutine a tým aj na funkciu vnútorných orgánov (napr. horšie trávenie), a to najmä pri príliš tvrdom matraci. Príliš mäkký matrac zase spôsobí, že vaša chrbtica bude prehnutá. Pre spanie na bruchu sú teda vhodné matrace tvrdosti T2 (mäkký) či T3 (stredne tvrdý). 

Ak si nie ste istí, či vám bude tvrdosť vyhovovať, vyberte si niektorý z obojstranných matracov. Tie sú vyhotovené tak, že pri spaní na jednej strane majú odlišnú tvrdosť ako pri spaní na druhej.

Zaujímavým riešením sú tzv. zónové matrace. Tie sú rozdelené na viacero zón s rôznymi stupňami tvrdosti, ktoré poskytnú adekvátnu oporu rôznym častiam vášho tela. Zosilnené sú najmä oblasti hlavy, ramien či bokov, ktoré sú pri spánku najviac zaťažené. Vďaka tomu preležíte tieto miesta neskôr ako na bežnom matraci.

Latexový, penový alebo pružinový?

Najobľúbenejšie sú matrace vyrobené z polyuretánovej peny či pružinové matrace. Okrem nich však mnoho výrobcov používa aj inovatívne materiály, prípadne ich kombinácie, ktoré nemajú vplyv iba na tvrdosť, ale tiež na elasticitu matraca, jeho priedušnosť a schopnosť prispôsobiť sa telu. 

Často sa stáva, že výrobcovia používajú pre svoje materiály vlastné originálne názvy, v skutočnosti však ide o materiály s veľmi podobnými až identickými vlastnosťami. Príkladom je tzv. viskoelastická pena, nazývaná aj lenivá pena či TEMPUR.

Matrac s pamäťovou penou

Najčastejšie používané materiály na výrobu matracov:

 • Latexové matrace – skladajú sa zo zmesi prírodného a syntetického latexu, čo je v podstate kaučuk. Sú mäkké a príjemne pružné, latex je navyše odolný voči baktériám a plesniam a nevyvoláva alergické reakcie.
 • Penové matrace – materiálom môžu byť rôzne druhy polyuretánovej peny. Ide o najpredávanejšie matrace, ktoré sa dobre prispôsobujú tvaru tela a sú pohodlné. Patria sem skôr mäkšie až stredne tvrdé matrace.
 • Matrace z viskoelastickej peny – ide o špeciálny typ polyuretánovej peny, ktorá reaguje na ľudské teplo a pri kontakte s človekom mäkne. Dokáže sa tak prispôsobiť tvaru ľudského tela lepšie než bežná pena. Vaše telo tak bude počas spánku stabilizované nebudete sa podvedome pretáčať v snahe nájsť si lepšiu polohu. Ráno sa pena pomaly vráti do pôvodného tvaru. Niektorí výrobcovia nazývajú tento materiál aj lenivá pena.
 • Matrace zo studenej peny – studená pena má veľké póry, je teda priedušná a dobre odvádza teplo. Okrem toho majú tieto matrace vynikajúcu elasticitu, no zároveň tvarovú stálosť a dlhú životnosť. Niektoré matrace značky Dormeo využívajú podobný materiál pod obchodným názvom Ecocell.
 • Kokosové matrace – obsahujú kokosové vlákno. Chrbtica má vďaka nemu výbornú oporu a tieto matrace tiež dobre odvádzajú vlhkosť. Vyberte si z nich v prípade, ak sa pri spánku potíte.
 • Pružinové matrace – ich jadro je vyplnené kovovými pružinami, nemusíte sa však báť – ich používanie je bezpečné. Vďaka svojej tvarovej stálosti sú veľmi obľúbené u ľudí, ktorí uprednostňujú tvrdšie matrace. Pružinové matrace majú dobré anatomické vlastnosti a dlhú životnosť.
 • Taštičkové matrace – skladajú sa z malých pružín, ktoré sú uzavreté do samostatných taštičiek. Výhodou oproti bežným pružinovým matracom je, že taštičkové pružiny pracujú samostatne, sú menšie a dokážu sa lepšie prispôsobiť tvaru vášho tela. Tieto matrace sa vyrábajú aj ako zónové.
 • Gélové matrace – nájdete v nich časti vyplnené gélom, ktoré vytvárajú tzv. akupresúrne body a pomôžu uvoľniť vaše svaly počas spánku.
 • Prírodné a bio matrace – ako bio sa označujú matrace, ktoré sú vyrobené v súlade s prísnymi ekologickými štandardmiPrírodné matrace neobsahujú žiadne syntetické materiály a sú preto vhodné, ak máte alergiu na syntetické materiály.
 • Sendvičové matrace – vyrábajú sa z viacerých druhov materiálov, ktoré sú pri výrobe spájané do vrstiev a ktoré sa svojimi vlastnosťami navzájom dopĺňajú. Matrac tak môže byť pevný a pritom vzdušný. Sendvičový matrac nemusí byť automaticky obojstranný.
 • Matrace s lisovanou bavlnou – lacné matrace, ktoré však neposkytnú vášmu telu dobrú oporu a nie sú teda vhodné na dlhodobý kvalitný spánok.

Dôležité nie je iba jadro matraca, ale aj jeho poťah, keďže práve ten prichádza do kontaktu s pokožkou človeka. Poťah na matraci má viacero funkcií – okrem ochrany samotného matraca by mal byť aj priedušný a zabezpečiť dobrý odvod vlhkosti z pokožky.

V prípade, že máte doma alergika, vyberte si tzv. hypoalergénny poťah s úpravou pre alergikov. Tieto poťahy (resp. matrace) neobsahujú chemické prísady, ale prírodné materiály, ktoré navyše zabraňujú množeniu baktérií a roztočov. Niektoré antialergické matrace obsahujú aj špeciálne prísady, ako napr. extrakt z Aloe Vera, ktorý má hojivé účinky a pôsobí na pokožku upokojujúco.

Poťah matraca by mal byť priedušný

Poťahy na matracoch môžu byť pevné, na mnohých však nájdete aj snímateľné poťahy, ktoré môžete vyprať a čiastočne tak zbaviť matrace prachu, nečistôt a roztočov. Samozrejme, aj pevný poťah môžete vyčistiť, na rozdiel od prania je však čistenie náročnejšie na čas a menej účinné.

Ak si budete vyberať samostatný snímateľný poťah, všímajte si jeho gramáž. Tento parameter sa udáva v g/m2 a vyjadruje hustotu daného materiálu. Platí, že čím vyššia gramáž, tým je poťah odolnejší a tým dlhšie vydrží.

Manželský, či partnerský?

Ak spíte na dvojitej posteli, pravdepodobne pre vás bude jednoduchšie zaobstarať si dvojitý matrac. Takýto matrac sa nazýva aj manželský a je obyčajne lacnejší ako dva samostatné matrace. Navyše pri ňom nevzniká medzera v strede postele, ktorá by vám mohla pri spánku prekážať.

Nevýhodou manželských matracov však je, že pokým jednému partnerovi môže materiál a tvrdosť matraca vyhovovať, pre druhého môže byť príliš mäkký či tvrdý. Manipulácia s nimi (sťahovanie, otáčanie či nadvihovanie) je ťažšia a nemôžete ich ani použiť s polohovateľným roštom.

Manželský matrac

Výrobcovia tieto problémy riešia ponukou tzv. partnerských matracov, ktoré sú v podstate tvorené dvoma obojstrannými matracmi v jednom snímateľnom poťahu. Pokiaľ jeden matrac otočíte, získate rozdielnu tvrdosť. Zároveň tak budete mať istotu, že obe časti budú rovnako vysoké a v manželskej posteli vám nevznikne nepríjemný schod. 

Máte po spánku bolesti? Pomôžu zdravotné a ortopedické matrace

Pojmom „zdravotné matrace“ dnes výrobcovia označujú mnoho matracov. Pravda je však taká, že skutočný zdravotný, resp. ortopedický matrac musí prejsť klinickými testami, kde príslušné skúšobné pracovisko otestuje, či jeho konštrukcia zaistí ľudskému telu dobrú oporu, správne rozloženie hmotnosti a či je vyrobený zo zdraviu neškodných materiálov.

Výsledkom týchto testov je potom certifikát, na základe ktorého je matrac zaradený medzi zdravotné pomôcky. Na Slovensku túto certifikáciu vykonáva napr. Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Zdravotné matrace sú vhodné aj pre starších ľudí a ľudí s ochoreniami pohybového aparátu. Väčšinu z nich teda môžete použiť aj s polohovateľným roštom, nie je to však pravidlom a záleží to od konštrukcie konkrétneho matraca.

Nevhodný matrac, bolesti po spánku

Certifikát nezaručí kvalitu

Mnohí výrobcovia matracov sa pýšia, že ich výrobky obdržali rôzne certifikáty. To automaticky nezaručuje, že sú kvalitné – mnohé certifikáty totiž pochádzajú zo zahraničia a neviete si pri nich overiť, či je taký test matracov dôveryhodný.

O niečo navrch majú v tomto smere slovenské výrobky, prípadne matrace od známych značiek. Pri výbere si teda všímajte aj to, aké majú matrace recenzie.

Preležali ste starý matrac? Vyskúšajte doplnkový

Ak sa vám na starom matraci už nespí pohodlne, no máte pocit, že ešte nejaký ten rok vydrží, nemusíte hneď kupovať nový.

Jeho vlastnosti môžete vylepšiť doplnkovým matracom. Ide o tenký matrac, ktorý jednoducho položíte na váš starý matrac, aby vytvoril vášmu telu dobrú oporu a podmienky na kvalitný spánok. Doplnkovým matracom môžete tiež vytvoriť plochu na spanie na vašej pohovke.

Posteľ s doplnkovým matracom

Doplnkové matrace môžete k štandardnému matracu pripevniť pomocou popruhov, niektoré však majú protišmykovú úpravu na spodnej časti a pripevnenie nepotrebujú.

Doplnkový matrac nájdete napr. v ponuke výrobcu Dormeo, ale aj mnohých iných – niektorí výrobcovia ich nazývajú aj prístelkové matrace.

Aký rošt na aký matrac

Základňa pod matracom má na spánok veľký vplyv, mení totiž vlastnosti matraca. Platí teda, že nie každý matrac je vhodný pre použitie s každým typom roštu, resp. podkladovej dosky. 

Vhodné podložky podľa typu matraca:

 • Pružný lamelový rošt – je vhodný pre všetky typy matracov okrem pružinových.
 • Pevný rošt – hodí sa pre použitie s pružinovými, taštičkovými alebo vyššími a tvrdšími penovými matracmi.
 • Pevná doska – môže ísť o pevnú podložku v podobe dosky, prípadne perforovanej dosky. Je kompatibilná s pružinovými, taštičkovými i penovými matracmi.

Ak už podložku pod matracom máte, nezúfajte – vo väčšine prípadov ju môžete vymeniť za novú. Pri výbere matraca sa teda nemusíte nijako obmedzovať. Zmenou roštu môžete docieliť aj zmenu tvrdosti matraca až o 1 stupeň (napr. lamelový dokáže tvrdosť znížiť).

Obľúbené značky: Dormeo, Materasso, Segum

Ceny matracov sa odvíjajú od ich materiálového vyhotovenia, od ich rozmerov a tiež od značky. Kvalitný slovenský matrac strednej tvrdosti a s rozmerom 90 × 200 cm môžete mať už za cenu okolo 150 eur. Ak chcete dobrý spánok, určite sa oplatí priplatiť. Za prepracovaný zónový sendvičový matrac pre manželskú posteľ dáte pokojne aj 600 eur.

Najobľúbenejšie značky matracov na Slovensku:

 • Dormeo – dnes už pomerne rozšírená značka, ktorá je však na trhu od roku 2002. Dormeo kladie dôraz na inovatívne materiály a v ich portfóliu nájdete od lacnejších až po luxusné matrace. K mnohým matracom zakúpeným cez ich e-shop navyše ponúkajú aj darčeky v podobe obliečok či vankúšov. Matrace Dormeo si môžete objednať priamo cez e-shop Dormeo.
 • Materasso – slovenský výrobca matracov z obce Oravské Veselé a s produkciou vyše 300 000 matracov a 70 000 lamelových roštov ročne. Vyrábajú kvalitné matrace s využitím tradičných i moderných materiálov. V ich ponuke nájdete matrace pre dospelých, deti, seniorov, ľudí s vysoko u nadváhou, zdravotné či antibakteriálne matrace. Materasso matrace sa radia medzi tie drahšie a zoženiete ich iba v certifikovaných e-shopoch Materasso či v kamenných predajniach.
 • Segum – slovenská firma, ktorá sa zaoberá výrobou matracov, postelí a doplnkov. V ich sortimente nájdete penové, pružinové, taštičkové, latexové a mnohé iné matrace. Nechýbajú ani matrace pre deti, rošty, postele, poťahy či sedačky a ďalší nábytok. Vlastný e-shop firma neprevádzkuje, výrobky Segum však nájdete v mnohých iných e-shopoch s nábytkom.

Dormeo iMemory Silver

 • IKEA – tento svetoznámy výrobca nábytku má vo svojom portfóliu aj viacero matracov. Nájdete medzi nimi penové, pružinové či taštičkové matrace, výber je však pomerne skromný a tovar si zatiaľ nemôžete objednať online (IKEA u nás stále nespustila e-shop).
 • Tempur – americké matrace, na ktorých výrobu používa výrobca špeciálny patentovaný typ viskoelastickej peny nazvanej TEMPUR. Ide o materiál, ktorý vyvinuli vedci v NASA, aby lepšie rozložil tlak na telo astronautov počas štartu raketoplánov. Matrace Tempur teda patria medzi špičku, o čom svedčia aj ich pozitívne recenzie. Ich kvalita sa však odráža aj na ich vysokej cene.
 • Relaxpur – e-shop s matracmi vyrábanými na Slovensku. V ponuke nájdete prevažne matrace z rôznych druhov peny (polyuretán, latex), ale aj poťahy, paplóny či vankúše. Výrobky Relaxpur konkurujú ostatným najmä nízkou cenou
 • Matrimex – český výrobca matracov, ktorý od roku 2015 pôsobí aj na Slovensku. V jeho ponuke nájdete matrace pre domácnosť, ale aj pre ubytovacie či zdravotnícke zariadenia – samozrejme, s príslušným certifikátom ako zdravotníckej pomôcky. Majú vlastný e-shop.
 • Benab – slovenské matrace z Kežmarku, ktoré sú vyvíjané a predávané už 20 rokov. Okrem matracov pre domácnosť vyrábajú aj špeciálnu kolekciu matracov pre hotely a ubytovacie zariadenia. V ich portfóliu nájdete od lacnejších matracov až po tie luxusnejšie. Jedným z najobľúbenejších produktových radov Benab sú ZERO matrace. Ceny sú však oproti konkurenčným značkám výrazne nižšie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Každému nákupu by mali predchádzať otázky, ktoré vám objasnia, čo a za akým účelom chcete. Pri matracoch je účel jasný, ale otázkam o cene či správnej veľkosti sa nevyhnete. Na najčastejšie otázky, ktoré sa pýtate pri kúpe matraca, sme sa rozhodli odpovedať.

Je pre mňa vhodnejší tvrdší alebo mäkší matrac?

Toto je vecou vašich osobných preferencií a vášho zdravotného stavu. Vo všeobecnosti sú matrace s menšou tvrdosťou vhodné pre ľudí s nižšou váhou a tvrdšie pre ľudí s vyššou váhou. Najlepší matrac je taký, na ktorom je vo všetkých polohách držanie chrbtice v prirodzenom tvare. Pre dospelých je pre zdravý spánok vhodnejší tuhší matrac.

Aká je správna výška matraca?

Matrac by mal pretŕčať nad bočnicu postele aspoň tretinou zo svojej výšky. Pred kúpou si preto odmerajte výšku bočníc.

Kedy je potrebné matrac vymeniť?

Matrac by ste mali meniť po 8 až 10 rokoch používania. Po dlhšom používaní totiž stráca matrac svoje antialergické schopnosti a vytvára sa nehygienické prostredie.

Zoznam článkov

Kedy a ako často meniť matrac? Typy a výplň prezradia životnosť matraca

Kedy a ako často meniť matrac? Typy a výplň prezradia životnosť matraca

Vedeli ste o tom, že spánkom strávite až 30 % života? Samozrejme, to sa týka priemerného človeka, no väčší spachtoši strávia v posteli ešte viac času. Okrem toho sme zvyknutí už v posteli aj jesť, pozerať seriály a videá, rozprávať sa, oddychovať či pracovať na notebookoch. Spánok a aj posteľ... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(87.4%)
Dátum publikovania: 05.02.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 06.06.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

20/06/2022 16:55
Marika

Matrac Träumeland Sternschnuppe je naozaj kvalitný. Vyhovuje mi jeho tuhosť. Jadro matraca je z bodovo pružnej studenej peny. Vďaka tomu poskytuje pohodlie a zároveň odľahčuje chrbticu. Je vhodný aj pre alergikov a poťah sa dá ľahko sňať a oprať v práčke na 60 stupňov. Cena je úmerná jeho kvalite.

31/05/2022 22:43
Evka

Ecomatrace Zeus Aloe Vera je veľmi pohodlný a dobre sa na ňom spí. Matrac je vyšší a tvrdosť asi stredná. Plusom je možnosť oprať poťah matraca. Ak máte bolesti chrbta, určite vám uľaví a budete spokojní.

28/12/2021 17:10
Katka

Matrac Dormeo iMemory S Plus je pre mňa úžasný. Hoci spočiatku som si naň zvykala, teraz už spím ako v bavlnke. Silné bolesti chrbta, ktoré som predtým mávala, prestali. Kúpa tohto matraca bola pre mňa skvelá investícia a ľutujem, že som ho nemala skôr, nemusela som sa v noci trápiť. Cena je výhodná, matrac je kvalitne spracovaný, nemám mu čo vytknúť.

14/11/2021 17:35
Domča

Dormeo Siena je skvelá voľba pre všetkých, ktorí chcú kvalitný matrac za rozumné peniaze. Matrac je síce nižší, ale mne to neprekáža. Spí sa mi na ňom veľmi dobre, pretože je taký akurát, ani príliš mäkký, ani príliš tvrdý a pekne sa prispôsobí telu.

24/07/2021 08:28
Betka

Mám matrac Dormeo Ergo Comfort a som s ním maximálne spokojná. Matrac je super, pretože už po prvom mesiaci používania mám oveľa menšie bolesti chrbáta, než som mávala, keď som spala na klasickom matraci. Matrac je kvalitne spracovaný a ráno sa zobúdzam dosýtosti vyspatá a odpočinutá. Myslím si, že netreba pozerať na cenu, pretože do zdravia a zdravého spánku sa vždy oplatí investovať. Jediné mínus tohto matraca, a to ma veľmi prekvapilo, je - že poťah je krásny zvrchu aj po bokoch, ale na spodnej strane je podivná látka. To znamená, že matrac nemôžem len tak otočiť na opačnú stranu. Tá strana je tvrdšia, čo môže nikomu vyhovovať viacej. Má to však riešenie. Treba poťah odzipsovať, matrac vybrať, otočiť ho a vložiť naspäť do poťahu. Je to trocha zdĺhavejšie, ale iná možnosť v tomto prípade nie je. Pri iných matracoch som sa s takýmto systémom nestretla, preto som ostala v pomykove. Avšak ani tento malý nedostatok mu neuberá na kvalite. Som spokojná a odporúčam ho každému, kto sa potýka s problémovým spaním kvôli bolestiam chrbta alebo krčnej chrbtice.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok