Najlepšie detské hojdačky 2023 – recenzie, test, porovnanie

Uvažujete o detskej hojdačke na záhradu pre vaše ratolesti? V tom prípade sa vám náš článok môže hodiť. Predstavíme vám totiž, aké máte pri výbere hojdačky možnosti, ktoré parametre sú najdôležitejšie a takisto vás oboznámime s bezpečnostnými prvkami a zásadami, ktoré je potrebné dodržiavať. Vedeli ste, že hojdačku môžete mať aj v byte? Od akého veku je hojdačka pre deti vhodná? Aká je jej maximálna nosnosť? Viac v našom článku.

Ako vybrať detskú hojdačku?

Hoci dnes čoraz viac detí trávi čas pri počítačoch, tabletoch, smartfónoch alebo sa hrajú v detskej izbe, detská hojdačka môže byť práve tým elementom, ktorý vaše deti dostane na záhradu a na čerstvý vzduch. Detská hojdačka z dreva či kovu dokáže deti zabaviť na dlhé hodiny. Ak sa vrátite do svojho detstva, medzi váš hlavný revír určite patrilo pieskovisko, detské preliezky alebo práve hojdačka. Detská hojdačka sa môže stať skvelým spoločníkom počas bežných dní, no hojdačke sa potešia i návštevy počas rodinných osláv.

Pri výbere však netreba podceňovať nosnosť, priestor okolo hojdačky, konštrukčné vlastnosti, materiály, bezpečnostné prvky a takisto netreba zabúdať na riadnu starostlivosť a údržbu. Pri umiestnení hojdačky zohráva rolu takisto i podklad, ktorý sa pod hojdačkou nachádza. Ako teda vybrať správne?

Najlepšie detské hojdačky

Názov Hodnotenie Detail
Bigjigs Toys Korálková hojdačka   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Incababy Babyswing   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Hojdací kruh Woody   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Woody Hojdačka pre bábätko   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Buddy Toys Bot 4001   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Detské hojdačky – recenzie

Detská hojdačka na záhradu, či interiérová do bytu? Hľadáte hojdačku pre dvoch, 3v1, chcete okrúhlu hojdačku alebo drevenú hojdačku klasického tvaru? Výber je skutočne bohatý. Pripravili sme pre vás krátke recenzie niekoľkých obľúbených produktov, ktoré by vám mohli byť pri rozhodovaní nápomocné.

Vekové kategórie

Treba povedať, že dnes sú hojdačky dostupné a vhodné pre deti všetkých vekových kategórií. Výnimkou nie je ani detská hojdačka pre bábätká. Hojdanie je pre deti prirodzený pohyb. Len si to vezmite, 9 mesiacov v brušku, následne hodiny kolísania v náručí a následne spánok v kolíske či dokonca hojdanie sa v kočíku. Hojdanie má v mnohom prípade pre deti uspávací charakter. Z hľadiska veku je teda potrebné rozlišovať typ hojdačky, jej nosnosť a konštrukciu.

Detská hojdačka pre bábätká do 1 roka

V tomto prípade nebude reč o vonkajšej záhradnej hojdačke z dreva, plastu či kovu. V tomto prípade to naozaj nie je vhodná možnosť. Avšak, na trhu existuje množstvo hojdačiek kolískového typu, kde je bábätko v polohe ľah alebo polosede. Tieto hojdačky pripomínajú miestami detské autosedačky, ibaže sú konštrukčne pod väčším uhlom. Disponujú vlastnou nosnou konštrukciou najčastejšie z plastu. Takéto hojdačky sú vybavené fixačnými pásmi a bezpečnostnými popruhmi, aby dieťatko nevypadlo. Prihliadať je potrebné i na nosnosť, aby sa hojdačka náhodou neprevrátila.

Detská hojdačka pre deti do 3 rokov

V tomto veku býva už pomerne bežné, že niektoré deti sedia pod dohľadom rodičov v hojdačke. Odporúčame však voliť iba závesnú hojdačku so zábranou, kde môžete regulovať aj výšku zavesenia. Na trhu sú takisto závesné hojdačky, ktoré disponujú bezpečnostnými popruhmi. Vždy je však potrebné opätovne prihliadať na maximálnu nosnosť, ktorou hojdačka disponuje.

Drevená hojdačka v detskej izbe

Detská hojdačka pre deti do 5 rokov

Klasická drevená alebo kovová hojdačka so zábranou alebo väčšou sedacou plochou, kde má dieťa nejaký záchytný bod. Taká hojdačka je vhodná predovšetkým pre deti, ktoré už nemajú problém udržiavať rovnováhu a dokážu udržať stabilitu. Alternatívou môže byť i sieťová hojdačka kruhového tvaru, ktorá ponúka väčšiu plochu a dieťa sa na nej teda bez problémov udrží.

Detská hojdačka pre deti nad 5 rokov

Takéto hojdačky sú na trhu najrozšírenejšie. Ide o masívnejšie drevené alebo kovové konštrukcie, ktoré sú často kombinované aj so šmykľavkou alebo inou zaujímavou preliezkou. Podstatné je, aby bola hojdačka stabilná a disponovala kovovými úchytmi. Myslieť treba ako vždy na nosnosť. Takéto hojdačky sú už často bez úchytov a ochrannej zábrany.

Konštrukčné riešenie hojdačky

Vybrať si hojdačku pre vaše ratolesti sa dnes môže javiť ako extrémne náročná úloha. Existuje totiž množstvo typov konštrukcií, ktoré sa nazývajú hojdačkou, no v skutočnosti majú typologicky od klasickej hojdačky veľmi ďaleko. Predstavíme si teda postupne niekoľko typov.

Látková hojdačka pre bábätká je presne tým typom, pri ktorom sa výrobcovia predbiehajú v tom, kto príde s najlepším riešením. Podstata je tá, že možno takéto hojdačky z látkových materiálov upevniť do stropných kotiev alebo disponujú vlastnou nosnou konštrukciou, kde možno po stranách ukotviť elastické laná, ku ktorým sú pripevnené i popruhy dieťa sa môže pohybovať vpred a vzad a zároveň sa veselo hojdá.

Farebná plastová hojdačka pre bábätká

Najtypickejším typom z hľadiska konštrukcie je závesná hojdačka so zábranou. Výšku možno regulovať podľa veľkosti dieťaťa a nosnosť sa líši podľa konštrukcie. Môže byť 15, ale aj 50 kg. Takáto hojdačka má vlastnú nosnú konštrukciu z plastu, dreva alebo kovu. Menšie alternatívy sú vhodné aj do bytu. Ďalším typom sú závesné hojdačky bez zábrany, a teda pre deti, ktoré už nepotrebujú oporu.

Často vyhľadávaný je hojdací kruh alebo, jednoducho, okrúhla hojdačka so sieťou, ktorej možno hovoriť aj hniezdo. Takáto hojdačka nemá oporu, no dieťa si do nej môže aj ľahnúť a preto nie je za istých okolností potrebná. Výnimkou nie je hojdacie kreslo alebo hojdačka v podobe hojdacieho koníka. Tento princíp hojdania funguje na základe prenášania váhy.

Na záhradu sa najviac hodia záhradné hojdačky s vlastnou nosnou konštrukciou. Buď ide o také, ktoré sú napevno zabudované do zeme, alebo sú položené na pevnej a stabilnej platforme (piesok, trávnik, zatrávňovacie tvárnice, mulčovacia kôra). Vďaka tomu disponujú vysokou nosnosťou.

Bezpečnostné prvky

Bezpečnosť je v prípade detí vždy na prvom mieste. Aby bola hojdačka pre deti bezpečná, dôležitým parametrom je potrebné podmieniť samotný výber. Od kvality konštrukcie, materiálov, vhodnom výbere až po správnu montáž. Ak sa dodržia tieto zásady, hojdačka ponúkne deťom dávku zábavy, ktorú si zaslúžia. Je vždy dobre vedieť, že hojdačka nespadne alebo z nej dieťa nevypadne. Samozrejmosťou sú v prípade niektorých hojdačiek bezpečnostné popruhy a fixačné pásy.

Hojdačka pre deti na záhradu

Ako upevniť hojdačku v byte? V súvislosti s bezpečnosťou je tento prípad veľmi podstatný. Ak hojdačka nemá vlastnú nosnú konštrukciu, je potrebné zvážiť, aké ponúka priestor možnosti. Za i pred hojdačkou musí byť vždy dostatok miesta. Ak ide o závesnú hojdačku, možno ju upevniť do stropu alebo napríklad existujú montážne skoby či tyče, ktoré možno upevniť medzi zárubne. Montáž takejto hojdačky zvládne aj laik.

Použité materiály

Azda najviac používanými materiálmi sú drevo, plast a kov. Tieto materiály majú vplyv na nosnosť hojdačky, jej rozmery, hmotnosť a takisto na stabilitu počas používania. Stabilný rám v prípade záhradnej hojdačky je najčastejšie vyrobený z dreva alebo kovu. Hojdačky vhodné do interiéru sú najčastejšie z plastu alebo kovu. V prípade závesnej hojdačky do záhrady je sedlo zvyčajne konštruované tiež z plastu alebo dreva. Sedák so zábranou by vždy mal poskytovať dobrú oporu a bezpečnosť. Sedák bez zábrany by mal s určitosťou ponúkať pevnosť a stabilitu.

Nosnosť hojdačky

Ak je reč o nosnosti hojdačky, treba sa pri výbere zamerať nielen na hmotnosť dieťaťa, ale takisto na použité materiály. Je zrejmé, že detské hojdačky do záhrady z kovu alebo plastu by mali ponúkať nosnosť vyššiu. Masívne hojdačky s kovovou konštrukciou a kvalitným uchytením dokážu zvládnuť záťaž od 100 až do 200 kg. Také bývajú často ukotvené priamo v zemi. Plastové hojdačky vhodné na záhradu i do interiéru zvládnu záťaž zhruba do 20 kg. Do strednej triedy možno radiť drevené alebo niektoré kovové hojdačky, ktoré vďaka stabilnejšej platforme oproti plastu unesú od 50 do 100 kg.

Rozmery a hmotnosť

Tieto parametre pri výbere nehrajú až takú rolu. Predsa len, hojdačka bude mať v rámci záhrady prevažne stabilné miesto a hojdačky v interiéri rozhodne nevážia viac ako 10 kg. Hmotnosť a rozmery však môžu hrať rolu, ak nie je v záhrade, v byte či dome dostatok miesta. Všetko však môže riešiť závesná hojdačka, ktorú možno upevniť na strom alebo medzi zárubne v byte a podobne. Takéto hojdačky zaberú minimum miesta.

Látková hojdačka pre bábätká vhodná do bytu

Viac miesta už zaberie záhradná hojdačka alebo kombinovaná hojdačka aj s iným zábavným prvkom (šmykľavka, preliezka) alebo dvojhojdačka. Takéto hojdačky sú však koncepčne vyrábané pre záhrady, aby mali dostatočný odstup aspoň dva metre od ostatných prekážok. Eliminujete tak možnosť úrazov.

Umiestnenie hojdačky

Tento faktor sme spomínali aj niekoľkokrát v texte vyššie. Výber hojdačky pre deti treba prispôsobiť výmere daného priestoru. Predovšetkým, ak ide o byt či dom, a teda hojdačka bude umiestnená v interiéri. Treba zvoliť správny typ, ako aj logicky uvážiť, kam s hojdačkou v miestnosti. Ak nie je možné do priestoru umiestniť hojdačku s konštrukciou, spomínaná závesná hojdačka je riešenie. Tak či onak, dostatok priestoru pred i za hojdačkou je jasnou podmienkou. Či upevňujete hojdačku do stropu, medzi zárubne dverí alebo konštrukciu kladiete na podlahu, odstup od pevných prekážok by mal byť nutnosťou.

Cena detskej hojdačky

Koľko stojí detská hojdačka? Záleží samozrejme od toho, koľko ste ochotní do hojdačky investovať. V mnoho závisí od typu hojdačky, ktorý si zvolíte. Najjednoduchšie závesné hojdačky viete kúpiť už za 10 eur. Samozrejme, konštrukčne náročnejšie hojdačky z kovu či dreva stoja viac. Klasické záhradné hojdačky s nosnosťou okolo 80 kg z dreva alebo kovu sa pohybujú na úrovni 70 – 100 eur. Najdrahšie sú masívne drevené a kovové hojdačky s vysokou nosnosťou. Za tie zaplatíte niekedy aj od 150 až do 200 eur. Na drahšie kúsky natrafíte aj v prípade hojdačiek pre bábätkáHojdacie kreslá s vlastnou nosnou konštrukciou s fixáciou a bezpečnostnými popruhmi vás môžu vyjsť na 50 až 100 eur. Pre komfort detí je však často potrebné si priplatiť.

Údržba záhradnej hojdačky

Nebojte sa, záhradná hojdačka si nevyžaduje extrémnu údržbu. Hoci, opäť je potrebné zdôrazniť niekoľko zásad, ktorých by ste sa mali držať, ak chcete, aby záhradná hojdačka pre deti slúžila. Reč bude samozrejme o hojdačkách, ktoré sú vystavené vonkajším vplyvom počasia a rôznym poveternostným podmienkam.

V prvom rade sa zameriame na hojdačky s kovovou konštrukciou. Tieto hojdačky sú zvyčajne ošetrené antikoróznym náterom. Časom sa však vrstva oslabuje a je potrebné tento náter obnoviť. Každé dva roky odporúčame hojdačku natrieť novým náterom. Nemusíte pritom starý náter odstrániť použiť môžete špeciálne farby ako Hammerite, ktorý je určený na kov i hrdzu ako základný a zároveň i krycí náter. Takisto skontrolujte vždy pevnosť skrutiek.

V prípade dreva je princíp rovnaký. Drevo je často ošetrené a lakované. Náter sa postupom času olupuje, preto je potrebné drevo zbaviť starého náteru a naniesť nový lak. Napríklad lodný alebo ochranný lak s odtieňom podľa vášho vkusu. Takisto skontroluje úchyty, skrutky a nosné body. Túto údržbu je potrebné vykonávať podľa potreby v pravidelných intervaloch.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Hojdačka by podobne ako pieskovisko mala byť súčasťou detstva. Poskytne množstvo zábavy, dieťa sa na nej dokáže hrať hodiny. O jej výbere už viete všetko podstatné. Na záver vám ešte ponúkame odpovede na časté otázky, ktoré si spotrebitelia kladú pred nákupom detskej hojdačky.

Drevo, kov alebo plast? Ktorý materiál zvoliť?

To závisí od vášho vkusu, ale aj od toho, kam plánujete hojdačku umiestniť. Mnohé plastové hojdačky sa nosnosťou vyrovnajú tým z dreva a kovu, preto by mali úlohu zohrávať predovšetkým bezpečnostné prvky a vaše preferencie. Kov je pri správnej údržbe najtrvácnejší, drevo je na dotyk i na pohľad podľa nás najlepšou voľbou.

Je interiérová hojdačka vhodná aj do záhrady?

Rozhoduje o tom materiálové prevedenie i konštrukcia hojdačky. Látková hojdačka nie je vhodná na dlhodobé umiestnenie na záhrade, drevená, kovová i plastová znesú aj horšie poveternostné podmienky. Netreba však zanedbávať údržbu.

Aká je životnosť detskej hojdačky?

Pri správnej starostlivosti vám hojdačka pokojne vydrží dlhé roky. Najmä kovové a drevené modely sa vyznačujú vyššou odolnosťou. Plast, na ktorý pravidelne svieti slnko, sa môže časom oslabiť. Plastové hojdačky totiž nemôžete ošetriť ochrannou farbou ani lakom.

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 14.07.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 05.05.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/12/2021 20:46
Tatiana S.

Na leto je skvelá hojdačka PLUM, pretože je tu tryska na výrobu hmloviny pomocou záhradnej hadice. Je to pre deti skvelá zábava a zároveň príjemné osvieženie. Hojdačka je zavesená na oceľovom ráme, ktorý jej zabezpečuje stabilitu. S kúpou sme spokojní, na záhradu či dvor pred rodinným domom je to super voľba.

04/10/2021 10:36
Barbora E.

Na hojdačke nás zaujala možnosť výroby hmloviny či osviežujúca zábava pomocou záhradnej hadice v letných dňoch. Hojdačka má kvalitnú kovovú konštrukciu a je stabilná, preto nemáme o naše deti obavy, keď sa hojdajú. Hojdačka by mala byť odolná proti hrdzi, tak uvidíme časom, či sa neobjaví.

04/10/2021 08:00
Katka A.

Jednoduchá hojdačka za dobrú cenu je Bigjigs Toys. Drevo je kvalitne spracované a pekne nalakované. Lano bolo pre naše potreby príliš dlhé, ale bez problémov sa dá skrátiť. Tento model sme objednali hlavne preto, že vpredu sú dve tyčky a uprostred bezpečnostný pás. Dcérka má z hojdačky radosť.

Pridať komentár


Posledné články
Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Rýchla doba si vyžaduje „smart” riešenia. A to nielen v práci, pri športe, starostlivosti o rodinu či domácnosť, ale aj pri... Prečítať článok

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Mleté mäso patrí do slovenskej kuchyne už od nepamäti. Okrem klasických receptov ako sú mäsové knedličky vďaka nemu... Prečítať článok

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Elektrické rýchlovarné kanvice sú v nejednej domácnosti aj kancelárii a pracovisku nenahraditeľným kuchynským spotrebičom.... Prečítať článok

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotografií je niečo, na čo väčšinou myslíme až vtedy, keď je pamäť nášho zariadenia plná, alebo sa, v horšom... Prečítať článok